PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξεκουραση.......



makis88
01-03-09, 02:36
το σωμα μας θελει καπου καπου ξεκουραση ωστε να αναπτυχθει σε πιο ταχυς ρυθμους... αμα γυμναζομαστε συνεχεια το σωμα μας η θα παραμεινει στασιμο η θα ανεβενει αργα... το προτειμοτερο ειναι να το ξεκουραζουμε 2 με 3 μηνες το χρονο... μην ανυσηχιτε αν χασετε μαζα ισως να χασετε αλλα μην ξεχνατε πως οι μυς θα εχουν ελαστικοτητα και θα ξαναπατε εκει που εισασταν σε πολλη λιγο καιρο...

εγω πριν παω στρατο ειχα χερι 41 εκ και βαρος 84... για ενα χρονο δεν γυμναστικα καθολου με αποτελεσμα να παω 81 κιλα με 37 εκ χερι δεν πηγα πιο κατω γιατι ηταν ο μεταβολισμος μου...

τωρα υστερα απο 1.5 με 2 μηνες γυμναστικη ειμαι 86 κιλα με 43 εκ...
προτειμοτερο θα ητανε να ξεκουραζομαστε το καλοκαιρι...
:bblifthard: :bblifthard: :bblifthard:

slaine
01-03-09, 06:12
:inandout:

Polyneikos
01-03-09, 09:53
Aυτα που λες είναι δικά σου ή τα εχεις διαβασει καπου;Έχουν καποια βαση αλλα και μια ταση υπερβολής.
Αν καποιος σταματαει για 3 μηνες το σίγουρο είναι ότι θα ξεκουραστει,αλλα θα ξεκουραστεί αρκετα !!
Εχω διαβασει ότι καλο είναι να σταματαμε για 15 ημερες ,2 φορες τον χρόνο για να ξεκουραζεται το σωμα μας και να αποτοξινωνεται αλλά 3 μηνες;; too much!
Εγω τουλαχιστον,δεν ξερω ποσοι συμφωνουν με μενα εδω μεσα , την γυμναστικη δεν την βλεπω αποκλειστικα σαν τροπο για μυϊκη αναπτυξη,είναι διασκεδαση και εκτόνωση,τώρα να κόψω 3 μηνες κατι που με εκτονωνει και με φορτιζει,δύσκολο ....

makis88
01-03-09, 21:19
λες να τα εβγαλα απο το νου μου... και εγω μολις το διαβασα ειχα ακριβως την ιδια αντιδραση με εσενα... και το εβαλα εδω για να ακουσω γνωμες... δεν το εχω δοκιμασει ποτε... :sneaky:

thegravijia
01-03-09, 22:01
Εγω τουλαχιστον,δεν ξερω ποσοι συμφωνουν με μενα εδω μεσα , την γυμναστικη δεν την βλεπω αποκλειστικα σαν τροπο για μυϊκη αναπτυξη,είναι διασκεδαση και εκτόνωση,τώρα να κόψω 3 μηνες κατι που με εκτονωνει και με φορτιζει,δύσκολο ....

εδω τα ειπε ολα ο πολυνεικος... :bowdown:

Yannis kor
20-08-12, 12:23
Κάθε 8 εβδομάδες μια εβδομάδα ξεκούραση... αυτό κάνουν οι σοβαροί αθλητές... και η ξεκούραση εξαρτάτε από πολλά... πχ ύπνο... να μην κάνεις πολλά σετ σε κάθε μυική ομάδα... ιδανικά σετ 8σετ για δικέφαλα τρικέφαλα, 12 σετ για πλάτη, 12-14 πόδια , 10 ώμους, 10 στήθος είναι υπέρ αρκετά αν τα κάνεις με ένταση 100%... μετά είναι η διατροφή... και στο τέλος για όσους κάνουν bodybulding επαγγελματικό βοηθάνε και τα φάρμακα...

HRAKLEIOTHS1978
20-08-12, 12:33
Ανα 4 εβδομάδες 5 μέρες ξεκούραση εγώ τώρα που είναι καλοκαίρι ένεκα οτι δουλευω σε σούπερ μάρκετ και ξεφορτώνω παλέτες(εκεί να δείτε προπόνηση).Αλλά όπωσ και να έχει η ξεκούραση χρειάζεται...