PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυνατό και αδύναμο χέρι!



VaraEnesh
02-03-09, 18:03
Σχεδόν σε όλες τις ασκήσεις που κάνω το δεξί μου χέρι κουράζεται πιο εύκολα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συνεχίσω την άσκηση από την μια πλευρά(η από το ένα χέρι όταν είναι με αλτήρες)ενώ από το άλλο μπορώ να κάνω άνετα 3-4 επαναλήψεις ακόμα!Τι μπορώ να κάνω για να ισορροπήσουν τα χερια μου??

slaine
02-03-09, 18:06
είχες κάποιο τραυματισμό?

VaraEnesh
02-03-09, 18:07
Όχι απολύτως κανέναν!Και φαντάσου το δεξί χέρι είναι το ''καλό' μου αλλα αυτό μου βγάζει το πρόβλημα :(

slaine
02-03-09, 18:14
φαντάζομαι ότι επειδή γράφεις και κάνεις τις περισσότερες δουλειές με το δεξί ίσως να είναι και πιο κουρασμένο.

επίσης μην αγχώνεσαι με τον καιρό θα ισοροπήσουν αν και είναι απόλυτα φυσιολογικό να έχουμε μία διαφορά στις 2 πλευρές. αν κι εσύ την περιγράφεις αρκετά μεγάλη, πιστεύω ότι με τον καιρό θα στρώσει και ότι δεν πρέπει να σε απασχολεί.

τώρα όσον αφορά το πως θα το αντιμετωπίσεις θα έλεγα να κάνεις όσες επαναλήψεις μπορείς και στα 2 χέρια τον ίδιο αριθμό αν παίζεις με βαράκια μέχρι να επέλθει ισορροπία και να μην κάνεις πχ κάτι έξτρα για το πιο αδύναμο χέρι.

μη σε αγνώχνει

the_big_litho
02-03-09, 19:38
εχεις προσεξει σε ποιο ακριβως μυ νιωθεις κοπωση?

δεν χρειαζεται να κανεις κατι εξτρα για να ερθει ισορροπια.... στις ασκησεις το καλο χερι θα μεινει στασιμο ενω το αδυναμο θα αναπτυχθει

peris
02-03-09, 19:55
και εγω το ειχα αυτο πχ στις ασκησεις για χερια οταν εκανα δικεφαλα καμψεις με αλτηρες αν στο αριστερο εβγαζα 8 στο δεξι μπορουσα να βγαλω 9-10 αλλα με το καιρο ισσοροπησε πιστευω δεν ειναι κατι που πρεπει να σε ανησυχει :unsure:

mantus3
02-03-09, 21:20
και εγω το ειχα αυτο πχ στις ασκησεις για χερια οταν εκανα δικεφαλα καμψεις με αλτηρες αν στο αριστερο εβγαζα 8 στο δεξι μπορουσα να βγαλω 9-10 αλλα με το καιρο ισσοροπησε πιστευω δεν ειναι κατι που πρεπει να σε ανησυχει :unsure:

+1000

το ειχα κ εγω αυτο τον πρωτο καιρο, θα δεις μετα απο λιγο θα το ξεπερασεις...
εγω να σου πω την αληθεια δεν εκανα τιποτα για να το ξεπερασω για τον λογο του οτι δεν ηταν κοποση αλλα πριξημο (αλλα μιλαμε για πριξημο οχι αστεια, φλεβες, να μην κληνει το χερι κτλ) ενω το αλλο ηταν χαλαρο...

kyriakos23
03-03-09, 01:45
αυτο το εχω κ γω με το αριστερο μου κανω ποσους μηνες γυμναστικη κ ακομη δεν εφτιαξε..
δεν ξερω γιατι.

Kntrns_MD
03-03-09, 13:11
Ανισορροπίες είναι φυσικό να υπάρχουν με το καιρό θα μειωθούν. Σε αυτό βοηθάνε οι ασκήσεις που εμπέκουν εξολοκλήρου και τις δύο πλευλες του σώματος, όπως πιέσεις μπάρας, ή κάμψεις μπάρας.

VaraEnesh
03-03-09, 17:53
Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια :) Θα συνεχίσω να γυμνάζομαι κανονικά και θα σας πω τα αποτελέσματα για το αν ισορρόπησαν τα χερια η όχι!Αν και δεν είναι κάτι το τρομερό απλά πχ σε μια άσκηση όπως κάμψεις με αλτήρες για δικέφαλα στο αριστερό μου χέρι κάνω άνετα 3-4 επαναλήψεις ακόμα ενώ το δεξί ούτε καν σηκώνεται για άλλη μια !

psv
03-03-09, 18:53
Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια :) Θα συνεχίσω να γυμνάζομαι κανονικά και θα σας πω τα αποτελέσματα για το αν ισορρόπησαν τα χερια η όχι!Αν και δεν είναι κάτι το τρομερό απλά πχ σε μια άσκηση όπως κάμψεις με αλτήρες για δικέφαλα στο αριστερό μου χέρι κάνω άνετα 3-4 επαναλήψεις ακόμα ενώ το δεξί ούτε καν σηκώνεται για άλλη μια !

VaraEnesh οπως βλεπεις το εχουν αρκετοι αυτο το προβλημα.Βαλε κι εμενα λοιπον αφου κανω αυτοσυγκεντρωση με 10 κιλα στο αριστερο και στην ογδοη επαναληψη τα 'χει παιξει ενω το δεξι βγαζει 10-12 και μαλιστα και με περισσοτερα κιλα...Οποτε δεν εισαι ο μονος!!! :lol:

VaraEnesh
04-03-09, 16:41
Ναι και εγώ ξέρω και άλλα άτομα που το έχουν αυτό,απλά ρώτησα για να δω αν πρέπει να κάνω κάτι συγκεκριμένο για να το αντιμετωπίσω ή αν θα φτιάξει μόνο του με τον καιρό.Και την πήρα την απάντηση μου,ευχαριστώ παίδες :)

vagg
14-03-09, 12:46
εγω ενα περιεργο που εχω προσεξει ειναι οτι το χερι που ειναι πιο μεγαλο και πιο δυνατο πιανετε και πιο πολυ την επομενη μερα....κανω τις ιδιες επαναληψεις σε καθε χερι....ισως να κλεβει απο το αλλο στις ασκησεις που δουλευουν μαζι....

skrwz21
14-03-09, 18:00
εγω εχω μονιμο προβλημα στο ενα χερι (τοξοειδης το ενα απτα 2 κοκκαλα του πηχη) και ετσι δε κανει ολοκληρη την κινηση να γυρισει αναποδα η παλαμη, μενει καπου στη μεση, οποτε εχω και το αναλογο προβλημα ειδικα στις ασκησεις για δικεφαλα.

SiCkOheL
15-03-09, 06:00
αφού σου είπα ότι θα φτιάξει με τον καιρό αλλα εσύ δεν με πιστεύεις πρέπει να ακούσεις άλλους 10 για να το καταλάβεις !!:spank: