PDA

Επιστροφή στο Forum : χρονος παυσης..



kyriakos23
03-03-09, 12:52
εχω μια απορια.
μεχρι ποσες μερες μπορουμε να σταματησουμε το γυμναστηριο χωρις να πανε ολα χαμενα?

slaine
03-03-09, 15:04
αστεία ερώτηση. με την έννοια ότι υπάρχουν πολλοί παράμετροι για να απαντηθεί, δεν είναι πχ 7 μέρες ρίζα τρία δεύτερα ακριβώς.

αν τρως καλά και δεν είσαι συνέχεια ξάπλα, 1 βδομάδα ξεκούρασης μάλλον μόνο καλό θα σου κάνει. τώρα αν είναι αρκετή η όχι πάλι εξαρτάται από πολλά.

_kwstas_
03-03-09, 16:21
συμφονω με το slaine kai μηνες να σταματησεις τιποτα δεν παει χαμενο.. μπορεις να τα ξανα αποκτησεις .. δοκιμασμενο..

kyriakos23
03-03-09, 18:17
σταματησα λιγες μερες κ εκει που λεω να αρχισω αρωστενο...(γριπη οχι τπτ σοβαρο) και καθομε περιπου 10 μερες..

slaine
03-03-09, 18:22
το έχω πάθει κι εγώ. προσοχή στις κρεπάλες των ημερών και τις ιώσεις. φρούτα και βιταμίνες. δεν πειράζει άραξε λίγες μέρες ακόμα. ή μπες αλλά χαλαρά ίσα ίσα για να ιδρώνεις και να δυναμωνει η άμυνα του οργανισμού. σε καμία περίπτωση μέχρι κόπωση και προσοχή μη χειροτερέψεις μετά την προπόνηση από τον ιδρώτα κλπ

slaine
03-03-09, 18:23
και γενικά μετά από κάποια αποχή μη μπείτε με τα "μπούνια"

PEGY
11-04-11, 23:15
Ήθελα να ανοίξω καινούριο τοπικ αλλά μετα απο ψαχτική βρήκα οτι υπήρχε κατι παρόμοιο μ αυτό που ήθελα να ρωτήσω.
Έχω ακούσει από πολλούς, ειδικά απ αυτούς που συνδιάζουν βάρη με πολεμικές τέχνες, οτι στις 8 εβδομάδες πρέπει να γίνεται αποχή για 10 ημέρες. Όχι τόσο για να ξεκουραστούν οι μύες αλλα για το ΚΝΣ.

Προσωπικά κάνω μερικές μέρες αποχή καθε 30-40 ημέρες, το έχω εφαρμόσει τους τελευταίους 2-3μήνες, κ ήθελα να μάθω αν κανει κανείς κάτι τέτοιο κ αν όντως βοηθάει

beefmeup
11-04-11, 23:18
καλο ειναι να το κανεις που κ που..
εγω ας πουμε το κανω χωρις να υπολογιζω χρονους ες εξης..
αν δω οτι "τραβαω",κανω προπονησεις μεχρι να δω οτι δεν "τραβαω",η χανω την ορεξη μου..
η αν κολλησω ας πουμε.
αυτο μπορει να γινει στο 2μηνο,3μηνο η οποτε νιωθω οτι πρεπει..
το σωμα σου ακους βασικα,καθε φορα μη κοιτας να υπολογιζεις χρονους γιατι δεν εχει κ πολυ νοημα.

PEGY
11-04-11, 23:27
:thumbup:

Αυτή ήταν η επόμενη ερώτηση μου, αν δλδ κάνουμε αποχή με κάποιο σύστημα ή ανάλογα τις ανάγκες μας.

thegravijia
12-04-11, 01:19
Ήθελα να ανοίξω καινούριο τοπικ αλλά μετα απο ψαχτική βρήκα οτι υπήρχε κατι παρόμοιο μ αυτό που ήθελα να ρωτήσω.
Έχω ακούσει από πολλούς, ειδικά απ αυτούς που συνδιάζουν βάρη με πολεμικές τέχνες, οτι στις 8 εβδομάδες πρέπει να γίνεται αποχή για 10 ημέρες. Όχι τόσο για να ξεκουραστούν οι μύες αλλα για το ΚΝΣ.

Προσωπικά κάνω μερικές μέρες αποχή καθε 30-40 ημέρες, το έχω εφαρμόσει τους τελευταίους 2-3μήνες, κ ήθελα να μάθω αν κανει κανείς κάτι τέτοιο κ αν όντως βοηθάει
για μενα καλο ειναι να μην σταματησεις καθολου απλα να κανεις μια βδομαδα με 2-3 προπονησεις αναρωσης δηλ να παιξεις με λιγοτερα κιλα κ σετ + να αυξησεις θερμιδες και κανα 2-5 τσεατ μεαλς

PEGY
12-04-11, 07:19
Κάνω το ακριβώς αντίθετο....... κοβω τελείως τα βάρη κ κάνω μόνο αερόβιο 3 φορές εκείνη την εβδομάδα, γιατί για να ξεκουραστεί τοΚΝΣ πρεπει να γίνει κανονική αποχή απ τα βάρη. Βεβαια κ αυτό που είπες λογικό είναι...

Επίσης από διατροφή μειώνω ελάχιστα τις ποσότητες κ κυρίως τους υδατάνθρακες.