PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενοχλησεις στον καρπο/τρικεφαλους



Exci
03-03-09, 18:00
Καλησπερα, να πω ευθυς αμεσως το προβλημα μου.

Στις καμψεις για δικεφαλους, κανοντας σετ με τα μαξ κιλα που μπορω για 8 επαναληψεις, νιωθω ενα ελαφρο τραβηγμα μεσα στον καρπο (οχι πονο, αλλα ουτε και τσιμπιμα, νιωθω απλα σαν κατι να τεντονεται). Το ιδιο προβλημα εχω και στους τρικεφαλους οταν κανω γαλλικες πιεσεις. (μονο που εκει το νιωθω ακριβως πανω στους τρικεφαλους)

Αν μειωσω τα κιλα ειμαι οκ. Μετα την προπονηση δεν εχω καποια αντιστοιχη ενοχληση. Οπως ειπα, μονο κατα την διαρκεια βαριων σετ.

Δεν ξερω αν η αναλυση βοηθαει, αλλα ειναι καποιο συνηθισμενο προβλημα, και αν ναι, τι να προσεξω? :unsure:

slaine
03-03-09, 18:13
λογικά κούραση είναι, και θέλει τα κλασσικά.

δηλαδή για κάποιο διάστημα ξεκούραση/πιο λίγα κιλά, πάγο στα σημεία που πονάς για λίγες μέρες μετά την προπόνηση ακόμα και αν δεν πονάς, διαττάσεις κλπ.

αν δεν υποχωρήσει πας σε γιατρό.

γενικά αποφεύγεις ότι σε ενοχλεί κι ας χάσεις λίγα κιλά, μακροπρόθεσμα καλό θα σου κάνει.

περαστικά :wave:


ΥΓ:ο καρπός αν επιμένει μπορεί να έξελιχθεί σε κάτι πιο σοβαρό, αλλά ας μη σε αγχώνω άδικα. τον πόνο στα τρικέφαλα δεν τον κατάλαβα όπως τον περιέγραψες

Exci
25-03-09, 23:50
Η ενοχληση στον καρπο ακομα εμμενει..συγκεκριμενα εχω την εντυπωση οτι ειναι ο brachioradialis αν ειναι σωστη αυτη η φωτο:
http://1.bp.blogspot.com/_I89TsU7ThAs/SAS1yS4VX0I/AAAAAAAAAR8/7HvCG3-6so8/s400/hammerbig.jpg
(δεν παιρνω και ορκο γι'αυτο, ισως να ειναι κατι πιο μεσα στον καρπο, απλα σε αυτη την περιοχη νιωθω την ενοχληση)

Δεν ξερω πως να το περιγραψω..η πιο καλη περιγραφη ειναι οτι νιωθω σαν να τεντωνεις ενα σχοινι παρα πολυ και αρχιζουν και τιναζονται οι ινες του.. :/
Χθες σε προπονηση πλατης στα pulldowns με ενοχλησε παλι, μαλιστα προσπαθησα να κανω ενα πολυ αργο σετ και καθως κατεβαζα την τροχαλια σιγα σιγα ενιωθα λιγο λιγο αυτη την αισθηση που περιεγραψα πιο πανω :shock:

Τι εξετασεις μπορω να κανω για να δω τι φταιει? :(
Να ξανασημειωσω οτι η ενοχληση ερχεται οταν φτανω στα οριακα κιλα μου, και οτι ουσιαστικα δεν ειναι πονος απλα νιωθω οτι σιγουρα κατι δεν παει καλα εκει μεσα, ουτε εχω καποια ενοχληση μετα την προπονηση.

KATERINI 144
26-03-09, 00:03
λογικα τενοντας ειναι ετσι οπως το περιγραφεις, αποχη για ενα διαστιμα και οταν επανελθεις λιγα κιλα και δες πως παει.
δεν νομιζω να διξουν κατι οι εξετασεις, ενας καλος αθληατρος ισως να σου πει ακριβως τη προβλημα ηπαρχει.

Kaskani Konstantina
26-03-09, 01:00
Συμφωνω με katerini, εγω εδω κ 2 χρόνια εχω προβλημα στον ωμο μου, πηγα σε ορθοπαιδικο, σε αθληατρο, μετα με εστειλαν σε φυσικοθεραπευτη εκανα κ βελονισμό, αλλα τιποτα δεν αλλαξε, κ επειδη τα πηρα πολυ λεω τελος δεν θα κατσω να σκασω θα του παω κοντρα, αλλαξα τις ασκησεις εβγαλα αυτές που με ενοχλουσαν κ ολα καλα, ποναει λιγο αλλα συνηθησα, οι τραυματισμοι απο τα βαρη μενουν, κ τους κουβαλας παντα!! και μεις ειμαστε σκληροι κ δεν θα το βαλουμε κατω EXCI, ξεκουρασε το οσο μπορεις

tezaman
26-03-09, 02:46
Συμφωνω με katerini, εγω εδω κ 2 χρόνια εχω προβλημα στον ωμο μου, πηγα σε ορθοπαιδικο, σε αθληατρο, μετα με εστειλαν σε φυσικοθεραπευτη εκανα κ βελονισμό, αλλα τιποτα δεν αλλαξε, κ επειδη τα πηρα πολυ λεω τελος δεν θα κατσω να σκασω θα του παω κοντρα, αλλαξα τις ασκησεις εβγαλα αυτές που με ενοχλουσαν κ ολα καλα, ποναει λιγο αλλα συνηθησα, οι τραυματισμοι απο τα βαρη μενουν, κ τους κουβαλας παντα!! και μεις ειμαστε σκληροι κ δεν θα το βαλουμε κατω EXCI, ξεκουρασε το οσο μπορεις


και εγώ έχω πρόβλημα με ώμους αλλά και πλάτη... θα είναι οικογενειακό μας αδερφούλα:weights:

BRaWNy
26-03-09, 09:30
Πέρα των άλλων, κάνε και μια αναθεωρηση στα οριακά κιλά σου, ωστε να σιγουρευτείς ότι είναι οριακά μεν αλλά που σου επιτρέπουν σωστη εκτέλεση και τεχνική.

Exci
26-03-09, 17:23
Πέρα των άλλων, κάνε και μια αναθεωρηση στα οριακά κιλά σου, ωστε να σιγουρευτείς ότι είναι οριακά μεν αλλά που σου επιτρέπουν σωστη εκτέλεση και τεχνική.
Ηθελα να το γραψω αυτο αλλα το παρελειψα. Ειναι οντως τα οριακα κιλα μου για σωστη τεχνικη, θελω να πιστευω οτι ποτε δεν το παρακανω σε αυτον τον τομεα.

Σκεφτομαι τουλαχιστον για τις ασκησεις πλατης να παρω straps ωστε να ελαφρυνω λιγο τον καρπο..