PDA

Επιστροφή στο Forum : Eιναι μαγική η πρωτείνη?



TANKARD
26-10-06, 20:40
Καλησπέρα σε όλους απο τη Έδεσσα!
Ασχολούμαι -η καλύτερα έχω κολήσει άσχημα- εδώ κ 6 περίπου μήνες με τα βάρη..
έχω ρωτήσει όλους τουσ γνωστούς -κ μη- για διάφορα θέματα σχετικα με το bodybuilding.
οστόσο οι απορίες πυ παραμένουν πολλές κ ακόμη αναπάντητες..
!!!!βασική απορία με την πρωτείνη....είναι όντωσ θαυματουργή??!!!!
γιατί απόσα έχω διαβάσει με 2 ΓΡ. πρωτείνη ανά κιλό σωματικού βάρουσ πετυχαίνεις όγλο κ δύναμη..κ αυτο θέλω!! :bodybuilder1:

Παρακάτω αναφέρω τα στοιχεία προπόνησης κ διατροφής που ακολουθω το τελευταίο 20ήμερο..
οποιαδήποτε πληροφορία σεβαστη κ ευσπρόδεκτη..
Καταρχήν είμαι 25 χρονών, 1.83 κ 75 κιλά ..

Πρόγραμμα εβδομάδας

Δευτέρα
Στήθος
(Οριζόντιο κ επικληνή μπάρα, +2 που τις αλλάζω κάθε μήνα)
Τρικέφαλος
(Με τροχαλία ανοικτή κ κλειστή λαβή)

Τρίτη
Πλάτη
(Κοπηλατική χαμηλή, τροχαλία πίσω, τροχαλία εμπρός, κοπηλατική αλτήρα)
Δικέφαλος
(αλτήρες εναλλάξ, στραβόμπαρα όρθιος, σφυριά, +μία ακόμη)

Τετάρτη
Πόδια
(Τρεξιμο στο γήπεδο, 20΄ τζοκινγκ + 10 με 15 σπριντ 100ρια -μετά γυμναστήριο 4 καθίσματα με μπάρα)
Ώμοι
(πιέσεισ αλτήρα, πιέσεις μπάρα μπροστά, σκυφτός μπροστά ανοίγματα με αλτήρες, καθιστός με ανοίγματα)

Πέμπτη επανάληψη Δευτέρας
Παρασκευή επανάληψη Τρίτης

Σάββατο
Τρέξιμο

Κυριακή
Ξεκούραση

Eπίσης καθημερινά 20΄ αλλειπτικό + κοιλιακοί, ραχιαίοι..
(Σημ. σε όλεσ τις ασκήσεις κάνω 4 σετ με 10-8-6-6)

Διατροφή

#Πρωινό -11 πμ- τότε πάνω κάτω ξυπνάω..
1 μπολ μούσλι, σε 1/2 λίτρο γάλα 1.5%, 2 ασπράδια αυγό

#μετά το gym -4μμ-
5 ασπράδια αυγό, 1/2 λίτρο γάλα

#-5ΜΜ-
μεσημεριανό...στήθος κότα, τόνος, σολομός, μπριζόλα μοσχ., spaggeti, φακές, φασόλια
ένα απόλα εννοείται :) + σαλάτα ..

#γύρω στις 9μμ
1/2 λίτρο γάλα 1.5%, 2 ασπράδια

#βράδυ -1 με 2-
1/2 λίτρο γιαούρτι 1.5 %

+ 3 με 4 φρούτα καθημερινά..

#σύνολο 122 protein χωρισ το μεσημεριανό..

-χρειάζομαι κάποιο συμπλήρωμα? επί 2 μήνες έπαιρνα PRO WHEY PROTAIN 30% αλλά δεν είδα καμία διαφορά..μόνο στην προπόνηση είχα τεράστια αντοχή σε σχέση με το μούσλι που είναι κ ίδιας ποσοτητας υδατάνθρακες..Ο γυμναστής μου πρότεινε να μην πάρω κάτι αλλά από λοιπους που βλέπω στο gym, ειδικά με την κρεατίνη βλέπουν μεγάλη διαφορα κ άμεσα ειδικά στον όγκο που θελω -οπως κ οι περισσότέροι- να πετύχω....

-Πόσος είναι ο χρόνος που 8α αρχίσω να βλέπω διαφορα στο σώμα μου? η μόνη διαφορα που έχω δει είναι στα βάρη που σηκώνω κ είναι πολλή μεγάλη μέσα στο διάστημα των 6 μηνων..

-Το 20λεπτο στο ελλειπτικό να το κάνω πριν ή μετα τα βάρη..?

-Είναι όντως η 30άρα PRO WHEY PROTAIN ιδανική για μένα όπωσ μου έχει πει ο γυμναστης ή να χτυπήσω κάτι άλλο..πχ κάτι με creatine ίσως?

-Κ κάτι last -για σήμερα :wink: - εάν γνωρίζετε κάποιον οδηγό με αναλυτικές τιμές σύστασης των τροφων προτείνετέ τον μου, γιατί εδώ στο Edessa δεν έχω βρει κάτι..

αφού μου έφυγε ο πάτος να το ξαναγράψω το κείμενο με μικρά :shock: :shock: :shock: ελπίζω τώρα να φτάσει στο site k να μου στείλετε πολλες απαντήσεις :greenalien:
δε σας κουρασα ε...???? Nτάνκε εκ των προτέρων κ 8α τα λέμε συχνά :army2: !!
Καλές συμβουλές!!!!

Nick3
26-10-06, 21:06
Μαζί με την πρωτείνη είναι σημαντικά οι υδατάνθρακες και τα λίπη(τα καλά λιπαρά)
Για διατροφή όγκου ρίξε μια ματιά στο άρθρο του muscleboss να δεις πως πρέπει να κινείσαι πάνω κάτω.
Μείωσε τα φρούτα σε δύο imo.
Για τον οδηγό δες εδώ www.calorieking.com/foods/
Όσον αφορά την προπόνηση δούλευε κάθε μυική ομάδα μία φορά την εβδομάδα imo.
Τα πόδια κάνε τα μόνα τους χωρίς τους ώμους.Κοιλιακά ραχιαίοι δύο φορές τη βδομάδα το πολύ.Αεροβική καλύτερα σε ξεχωριστές μέρες από τα βάρη και όχι πριν από την προπόνηση των ποδιών.
Βάλε κι άλλες ασκήσεις στα πόδια.
Οι ασκήσεις που κάνεις στα δικέφαλα είναι πολλές.
Αυτά από μένα.

Gasturb
26-10-06, 21:18
Καλως ηρθες EDESSSSA στο forum.

To προγραμά σου χρειάζεται μερικές αλλάγες γιατι εινα πολυ φορτωμένο κ δεν εχεις πολλες rest days πέραν της κυριακης, αν δεν κάνω λάθος. Για την διατροφή, πριν κ κυρίως μετά την gym δεν παίρνεις αυτα που απαιτούντε, οποτε αν θέλεις κάνε κάποιες διορθώσεις. Για το πρωινο να προτιμάς τα bran χωρις να αποκλείεις τα Musli. Σχετικα με τις πρωτεινες κ το μεταπροπονητικο ρόφημα ανέτρεξε topics κ άρθρα στο forum.



αφού μου έφυγε ο πάτος να το ξαναγράψω το κείμενο με μικρά :shock: :shock: :shock: ελπίζω τώρα να φτάσει στο site k να μου στείλετε πολλες απαντήσεις :greenalien:
Sorry EDESSSSA αλλά κάποιοι κανονισμοi tou forum πρέπει να τηρούντε ισότιμα απο όλα τα μέλη.

TANKARD
27-10-06, 16:01
Για την διατροφή, πριν κ κυρίως μετά την gym δεν παίρνεις αυτα που απαιτούντε, οποτε αν θέλεις κάνε κάποιες διορθώσεις.
sas eyxaristw gia tis apanthseis..8a se parakalesw gasburb gia to shmeio poy anafereis parapanw na moy proteineis ti na dior8osw h ti proteineis esy bash ths proswpikhs soy empeirias - eidika meta to gym poy apoti gnwrizw einai k h shmantikoterh stigmh anaplashs mywn..

theodore_tsi
27-10-06, 16:38
...........eidika meta to gym poy apoti gnwrizw einai k h shmantikoterh stigmh anaplashs mywn..

εδώ βρίσκεται αυτό που ψάχνεις.....

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=95

Gasturb
27-10-06, 17:03
^Σωστός ο theodore_tsi

^ΕDESSSSA με ελληνικά fonts pls

Duke-Nukem
27-10-06, 19:09
Η στιγμή που οι μυς αναπλάθονται και ξαναφτιάχνωνται είναι όταν κοιμόμαστε.

TANKARD
28-10-06, 15:06
Μολις -ξαναδιαβασα- το αρθρο Μεταπροπονητική διατροφή κ η αλήθεια είναι οτι δεν πολυκαταλαβα τι ακριβως να πάρω μετά την προπόνηση
-πάνω στο οποίο στάθηκε ο φίλος gasturb- στην απάντησή του..
βασικά δεν μπορώ να υπολογίσω κάθε τροφή τι ακριβή συστατικά έχει..
Αν θέλει κάποιος να μου προτείνει τι να αλλάξω στη διατροφή μου, με βάση αυτα που αναφέρω στη διατροφή μου παραπάνω θα το εκτιμούσα γιατί τις γλουταμίνες κ τις κορτιζόνες
-προς το παρόν- δεν τις πολυκαταλαβαίνω..

π.χ. 50% προερχόμενα από γλυκόζη και 50% προερχόμενα από μαλτοδεξτρίνη
αυτό το κομμάτι sorry αλλά δεν το πιάνω απο ποιές τροφές να το πάρω
Thanks..

theodore_tsi
28-10-06, 19:21
δεν θα το πάρεις από τροφές αλλά από συμπληρώματα....

r1ddl3r
29-10-06, 12:30
Το θέμα της μετα-προπονητικής διατροφής ειναι αρκετα μεγάλο. Ξεκινώντας καλα θα ηταν να ακολουθήσεις την πεπατημένη (δεξτρόζη+πρωτεϊνη σκόνη - κατα προτίμηση whey 80%) και απο εκει και μετα, μεσω του τί παρατηρείς στον καθρέφτη να κάνεις τροποοιήσεις.

Προσωπικά εχω σταματήσει να χρησιμοποιώ δεξτρόζη και γενικότερα υδατάνθρακα γρήγορης απορόφησης εδω και αρκετό καιρό. Το θεωρώ υπερβολή για την προπόνηση που κάνω, αλλα ειναι ενα θέμα που βρίσκεται εκτος ορίων του παρόντος νήματος.

Στο θεμα μας:
Προμηθεύσου με ενα συμπλήρωμα δεξτρόζης (κυκλοφορούν στο εμπόριο) και με μια καθαρή πρωτεϊνη. Νομίζω οτι θα υπαρχουν στο μελλον στο ηλεκτρονικο καταστημα του bodybuilding.gr.

Περα ομως απο τα συμπληρώματα, φτιαξε λίγο την διατροφή σου.
Πρωϊνο για μενα ειναι η βρώμη (Quaker), μαζι με γάλα και προσθήκη πρωτεϊνης (σκόνη ή 5-6 ασπράδια).
Αργοτερα φαε ενα σάντοιτς με μαυρο χωμι και γαλοπουλα (οχι φετα απο σουπερ μαρκετ, αλα απο βρασμενη στο σπιτι) και 2 φέτες τυρι 10% λιπαρα.
Πρίν την προπόνηση, θέλεις οπωσδήποτε μια πηγη υδατάνθρακα (το γαλα+αυγα ΔΕΝ ειναι υδατανθρακας). Προτείνω 50γρ βρώμη με 20γρ πρωτεϊνη. Το πόσο πριν απο την προπόνηση ποικίλει απο 1 ωρα εψς και 1μιση αναλογα με την ταχύτητα πεψης σου.
Μετα την προπόνηση ακολουθησε το μοντέλο δεξτρόζη+πρωτεϊνη
2 ωρες αργότερα ενα πλήρες ισορροπημένο γευμα με κρεας (κοκκινο ή κοτόπουλο ή ψαρι), ρυζι ή μακαρόνια ολικης αλεσης και λαχανικα ειναι το ιδανικο.
Πριν τον ύπνο ενα γιαουρτάκι 2% μαζι με μια κουταλιά φυστικοβούτυρο ή ταχίνι ειναι οτι πρέπει για να σε κρατήσει σε θετικο ισοζύγιο αζώτου.

Αυτα απο εμενα :)

TANKARD
30-10-06, 14:21
Μετα την προπόνηση ακολουθησε το μοντέλο δεξτρόζη+πρωτεϊνη


Θέλω να σε ρωτήσω αν προτείνεις καποιο συγκεκριμένο συμπλήρωμα δεξτρόζης κ σε τι ακριβώς βοηθάει..
Επίσης εάν μπορώ να πάρω την πρωτείνη από τα ασπράδια μετά το gym κ σε τι ποσότητα..
Thanks Again!