PDA

Επιστροφή στο Forum : Carb cycling & side effects



ktsam
06-03-09, 09:46
Καλημέρα παιδιά,

Εδώ και μερικές εβδομάδες εφαρμόζω δίαιτα carb cycling 3L-1H. Στις Low carb days παίρνω περίπου 80γρ υδατ., ενώ στις High περίπου 300γρ.
Τα αποτελέσματα είναι κάτι παραπάνω από εντυπωσιακά.

Το θέμα είναι το εξής: περίμενα να πέσω σε δύναμη, αλλά η πτώση ήταν πολύ μεγάλη. Στα βάρη πλέον δε μπορώ να βγάλω τη προπόνηση και χωρίς να αυξήσω καθόλου κιλά. Αλλά εκεί που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι η αεροβική. Κάνω μέρα παρά μέρα το πρωί νηστικός για 45' με cruising speed 10km/h (εκτός φυσικά το warm up & cool down). Τις τελευταίες μέρες δε μπορώ να ξεπεράσω τα 32 λεπτά. Οχι μόνο αυτό αλλά έχω και πόνους χαμηλά (νεφρά ή σπλήνα- δεν ξέρω τι είναι εκεί), καθώς και στο ύψος της κλείδας. Οι πόνοι αυτοί είναι ακριβώς οι ίδιοι όπως όταν πρωτοξεκίνησα το τρέξιμο και τα' φτυνα αμέσως.

Για όσους έχουν ξανακάνει τέτοια δίαιτα είναι φυσιολογική τέτοια πτώση? Πρέπει να κάνω κάτι?
Σκέφτομαι να αρχίσω ένα λιποτροπικό. Θα με βοηθήσει με τη δύναμη?

BTW 180cm, 78kgr, approx. 16%BF (BIA)

Nick3
06-03-09, 12:20
Υπάρχει πουθενά αυτή η διατροφή να τη δούμε?

ktsam
06-03-09, 12:29
Υπάρχει πουθενά αυτή η διατροφή να τη δούμε?

Εννοείς τη δική μου διατροφή ή για carb cycling γενικώτερα?

για το πρώτο δες
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3265 προς το τέλος του post.
φυσικά είναι λίγο τροποιποιημένη για to carb cycling με αύξηση λιπών/πρωτεινών και μειωση υδατανθράκων.

Γενικά για το carb cycling υπάρχουν πολλές παραλαγές ακολουθεί μια ενδεικτική για επαγγελματίες όμως
http://www.t-nation.com/readArticle.do?id=811783
Ακολουθώ κάτι πιο απλό

slaine
06-03-09, 15:45
πόσα κιλά έισαι και πόσο καιρό αθλείσαι? μάλλον ήταν πολύ απότομο τα 80γρ για σένα. αν θυμάμαι καλά σου είχα ποστάρει ένα λινκ με μία παρόμοια πρόταση.

καλά λίπη έχεις στη διατροφή σου? και μάλιστα ψηλά?

στα 80γρ έπεσες απότομα ή σταδιακά?
ίσως να πρέπει να ρίξεις τον όγκο της προπόνησής σου

ktsam
06-03-09, 15:59
πόσα κιλά έισαι και πόσο καιρό αθλείσαι? μάλλον ήταν πολύ απότομο τα 80γρ για σένα. αν θυμάμαι καλά σου είχα ποστάρει ένα λινκ με μία παρόμοια πρόταση.

καλά λίπη έχεις στη διατροφή σου? και μάλιστα ψηλά?

στα 80γρ έπεσες απότομα ή σταδιακά?
ίσως να πρέπει να ρίξεις τον όγκο της προπόνησής σου


Είμαι 78 κιλά και αθλούμε 3 χρόνια. Είμαι 42 χρονώ (αν παίζει ρόλο). Το πρόγραμμα που ακολουθώ τώρα είναι στο
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=4350
Λίπη έχω αρκετά τόσο από λιπαρά ψάρια όσο και από ελαιόλαδο και ξηρούς καρπούς (αμύγδαλα+καρύδια). Περίπου 90γρ τις low days.

Τελείως απότομα δεν έπεσα στα 80, αλλά κατέβηκα με "πηδήματα" των 50.

Φαντάζομαι με το να ρίξω τον όγκο εννοείς κατά κύριο λόγο τα βάρη.
Να πω επίσης ότι δεν χάνω πολύ βάρος από τη δίαιτα αυτή (ελάχιστο θα έλεγα) αλλά η διαφορά στο καθρέφτη και στη ζυγαριά είναι έντονη (βασίζομαι στο καθρέφτη γιατί η BIA της ζυγαριάς δεν είναι και αξιόπιστη).

ΒΤW link δε μου έχεις στείλει (από όσο μπορώ να θυμηθώ).

slaine
06-03-09, 16:10
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3455&highlight=%EA%EF%E9%EB%E9%E1%EA%EF%DF
ρίξε μία ματιά σε αυτό.

αν εσύ βλέπεις μεγάλες αλλαγές στον καθρέφτη καλό αυτό. καλύτερα βγάζε φωτογραφίες/βιντεάκια κάθε βδομάδα να βλέπεις την πρόοδό σου.

είδα το πρόγραμμα θα σχολιάσω εκεί

Piratis
19-03-09, 20:37
φιλε δεν χρειαζεται να την εφαρμοζεις συνεχεια αυτη τη διαιτα αλλα κατα καιρους και αν απο 3-1 την κανεις και 3-2 η 3-3 παλι μια χαρα ειναι οπου στις high carb days θα κανεις βαρη οπου και θελεις να κρατας τον ογκο σου.

alextg
27-03-09, 18:36
Χαλαρωσε την λιγο ... δοκιμασε μια του στυλ H-M-L-L με low days να περνεις 100γρ carbs ενω στις high 350 ... κρατα τα λιπη σου σταθερα στα 50-60γρ ... πιστεψε με παλι θα δεις αποτελεσματα ... και δεν χρειαζετε να τρεχεις.Power walking ... κανει και αυτο δουλεια.Χερομαι που εχεις αποτελεσματα παντος.Μεινε πιστος και μιν παρεκλεινεις και θα δεις ακομα καλυτερα αποτελεσματα.Συνηθως αυτες οι διαιτες (επειδη τις κανω και εγω) peekαρουν μετα τις 3 βδομαδες.
Good luck:thumbup:

perastikos
27-03-09, 19:33
Παιδιά τα link σας ανοίγουν; Εμένα όχι..

SiCkOheL
01-04-09, 09:05
η απότομη αλλαγή του υδατάνθρακα μπορεί να ευθύνεται στον πόνο που νιώθεις

ktsam
02-04-09, 08:52
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Έκανα τις εξής αλλαγές:


Οι ημερες γίναν L-L-L-H-L-L-H τη βδομάδα
Αύξησα λίγο τον υδατάνθρακα στις L.
Ελάφρυνα τις ασκήσεις των ποδιών.


Μέχρι στιγμής πάω καλά, αλλά θα δούμε.

TRIANTAFYLLOU
04-04-09, 17:49
παιδια ββ χωρίς υδατάνθρακες δεν γίντε μάλιστα παλιά είχαμε και ενα σλόγκαν αν κάποιος έλεγε βλακείες του λέγαμε δεν πάς καλά ρε φίλε φάε λίγους υδατάνθρακες .

και το άν είναι καλό η λάθος αυτό που κάνει κάποιος φαίνετε απο το αποτέλεσμα , αν δηλαδή πέφτουμε σε δύναμη και δεν μπορούμε να βγαλουμε προπόνηση τότε τα πράγματα μιλάν μόνα τους .

δεν κόβουμε ποτε τους υδατάνθρακες σε τόσο χαμηλά επίπεδα αν ασχολούμαστε σοβαρα , παρα μόνο στο άδειασμα πρίν τους αγώνες ουτως ώστε στο φόρτωμα να κάνουμε τους μύς να φαίνονται πιό πρισμένοι και αυτό για 3 μέρες μόνο όχι παραπάνω .

Piratis
04-04-09, 20:31
παιδια ββ χωρίς υδατάνθρακες δεν γίντε μάλιστα παλιά είχαμε και ενα σλόγκαν αν κάποιος έλεγε βλακείες του λέγαμε δεν πάς καλά ρε φίλε φάε λίγους υδατάνθρακες .

και το άν είναι καλό η λάθος αυτό που κάνει κάποιος φαίνετε απο το αποτέλεσμα , αν δηλαδή πέφτουμε σε δύναμη και δεν μπορούμε να βγαλουμε προπόνηση τότε τα πράγματα μιλάν μόνα τους .

δεν κόβουμε ποτε τους υδατάνθρακες σε τόσο χαμηλά επίπεδα αν ασχολούμαστε σοβαρα , παρα μόνο στο άδειασμα πρίν τους αγώνες ουτως ώστε στο φόρτωμα να κάνουμε τους μύς να φαίνονται πιό πρισμένοι και αυτό για 3 μέρες μόνο όχι παραπάνω .


ωραιος , καλο ειναι να λεγονται αυτα απο ανθρωπους που ειναι μεσα στα πραγματα :thumbup:

Stephany
05-04-09, 17:19
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Έκανα τις εξής αλλαγές:


Οι ημερες γίναν L-L-L-H-L-L-H τη βδομάδα
Αύξησα λίγο τον υδατάνθρακα στις L.
Ελάφρυνα τις ασκήσεις των ποδιών.


Μέχρι στιγμής πάω καλά, αλλά θα δούμε.
Εγώ θα σου πρότεινα να αλλάζεις κάποιες μέρες L με H(πχ ανά 2βδομάδες αλλαγή σε LLHLLLH η HLLLHLL) ώστε να πετύχεις μια ασπούμε ομαλή ανάπτυξη στις μυικές ομάδες που προπονείς. Εννοώ πως αν ασπούμε την πρώτη μέρα που έχεις low κάνεις πάντα πόδια,καταλαβαίνεις πως τα πόδια σου θα μείνουν πίσω σε σχέση με το πχ στήθος που κάνεις την H μέρα. Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάζεις συχνά το σπλιτ & τις μέρες δηλαδή από Δευτέρα πόδια κοιλιακούς ,Τετάρτη Στήθος τρικέφαλο, Παρασκευή πλάτη δικέφαλο, ασπούμε να το αλλάζεις σε Δευτέρα στήθος τρικέφαλο, Τετάρτη πλάτη δικέφαλο κλπ. Ουσιαστικά η το 1ο η το 2ο προτείνω

RUHL
05-04-09, 20:59
Καλημέρα παιδιά,

Εδώ και μερικές εβδομάδες εφαρμόζω δίαιτα carb cycling 3L-1H. Στις Low carb days παίρνω περίπου 80γρ υδατ., ενώ στις High περίπου 300γρ.
Τα αποτελέσματα είναι κάτι παραπάνω από εντυπωσιακά.

Το θέμα είναι το εξής: περίμενα να πέσω σε δύναμη, αλλά η πτώση ήταν πολύ μεγάλη. Στα βάρη πλέον δε μπορώ να βγάλω τη προπόνηση και χωρίς να αυξήσω καθόλου κιλά. Αλλά εκεί που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι η αεροβική. Κάνω μέρα παρά μέρα το πρωί νηστικός για 45' με cruising speed 10km/h (εκτός φυσικά το warm up & cool down). Τις τελευταίες μέρες δε μπορώ να ξεπεράσω τα 32 λεπτά. Οχι μόνο αυτό αλλά έχω και πόνους χαμηλά (νεφρά ή σπλήνα- δεν ξέρω τι είναι εκεί), καθώς και στο ύψος της κλείδας. Οι πόνοι αυτοί είναι ακριβώς οι ίδιοι όπως όταν πρωτοξεκίνησα το τρέξιμο και τα' φτυνα αμέσως.

Για όσους έχουν ξανακάνει τέτοια δίαιτα είναι φυσιολογική τέτοια πτώση? Πρέπει να κάνω κάτι?
Σκέφτομαι να αρχίσω ένα λιποτροπικό. Θα με βοηθήσει με τη δύναμη?

BTW 180cm, 78kgr, approx. 16%BF (BIA)

Πωπω τι λες τωρα και εγω κανω carb cycle τωρα που μηλαμε για καποιο λογο εχω τις εξης παρενεργειες
Χανω κιλα-λιπος
Δεν πεφτω σε πλατο ευκολα
Δεν πηναω τοσο ουτε εχω ωρεξη να κλεψω σε σχεση με διετα που οπως ειναι στην 1η σελιδα
Ειμαι ποιο "γεματος"
Και ανεβηκα στις ασκησεις η ρεπς η κιλα πρπ ενα 10% αντι να πεσω Lol αν και εδω παιζει ρολο η προπονηση αλλα εχει συνδιασμο απο διατροφη(παντος οπου βλεπεις να πεφτεις σε κιλα και να εισαι χαλια μαντεψε γ@μ@ς μυικο ιστο)


ΥΓ οχι δεν θα επεκταθω παραπανω απλος κανω κανενα ποστ μεχρι να ανοιξει το chat οποιος θελει info εχω ποσταρει το βιβλιο του aceto ας κατσει να διαβασει 130 150 σελιδες ποσες ειναι στα αγγλικα λολ να μπει στο κλιμα

ktsam
06-04-09, 08:58
Πρέπει να συμπληρώσω ότι αυτή τη δίαιτα δεν την έφτιαξα από μόνος μου, αλλά μετά από μελέτη τόσο σε forums όσο και σε βιβλιογραφία (Tom Venuto, Will Bring, www.cutdiet.com (http://www.cutdiet.com)). Στη τελεαυταία πηγή μάλιστα http://www.imageshack.gr/view.php?file=14ys3fqfqn7kf7aj2pct.jpg υπάρχει αυτό http://www.imageshack.gr/files/14ys3fqfqn7kf7aj2pct.jpghttp://www.imageshack.gr/view.php?file=14ys3fqfqn7kf7aj2pct.jpg http://www.imageshack.gr/view.php?file=14ys3fqfqn7kf7aj2pct.jpg
οπότε και μπορεί να δικαιολογεί ορισμένα πράγματα. (αναγνωρίζω ότι πίσω είναι εταιρεία συμπληρωμάτων, οπότε και αγνοώ το σχετικό κεφάλαιο).

Βάζω στη ToDoList το διάβασμα του βιβλίου του Aceto μιας και δείχνει να έχει αποτελέσματα.

ioannis1
08-04-09, 22:35
αυτη η διαιτα ειναι καλη για γραμμωση αλλα για λιγο διαστημα γιατι χωρις υδατανθρακα η με τοσο λιγο που τρως δεν εχεις δυναμεις να κανεις σωστη γυμναστικη.εννοω με ενταση.

SeXperT
03-05-11, 18:07
μπορει καποιος να αναφερει καποια ενδεικτικα ποσοστα σε μια cycling carbs δίαιτα οσων αφορα Protein Carbs Fat.

Δηλαδη το 30% P - 50% C - 20% F

Kolorizos
17-09-11, 00:41
καλησπερα παιδια εχω διαβασει 2 αρθρα
το πρωτο λεει πως για ογκο προτεινει 2 μερες χαμηλο υδατανθρακα και μια 4*(τα κιλα μας) και αυτο να ανακυκλωνεται
το δευτερο λεει μια εβδομαδα τις θερμιδες σε ελλειψη και τις 2 επομενες εβδομαδες σε περισια ποσοτητα

http://www.askchuckhow.com/death_of_bulking_report.pdf
γνωμες κανεις????

NASSER
17-09-11, 00:56
καλησπερα παιδια εχω διαβασει 2 αρθρα
το πρωτο λεει πως για ογκο προτεινει 2 μερες χαμηλο υδατανθρακα και μια 4*(τα κιλα μας) και αυτο να ανακυκλωνεται
το δευτερο λεει μια εβδομαδα τις θερμιδες σε ελλειψη και τις 2 επομενες εβδομαδες σε περισια ποσοτητα

http://www.askchuckhow.com/death_of_bulking_report.pdf
γνωμες κανεις????

Είναι προγράμματα που και καλά δεν σε αφήνουν να λιπώσεις. Εγω προτειμάω τις πιο στανταρ μεθόδους, έχοντας εικονα του εαυτου σου.
Εσυ δεν έχεις παρα να δοκιμάσεις τι σου ταιριάζει καλύτερα.

Kolorizos
04-11-11, 20:56
παιδια μετα απο 2 μηνες εχω ανεβει σε δυναμη παρα τις χαμηλες σε υδατανθρακα μερες ακολουθω την προπονηση MAX-OT ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΝΕΒΕΙ ΚΑΤΑ 1-2 ΚΙΛΑ με πολυ μικρο ποσοστο λιπους και αυτο λογο οτι χαλασσα τη διατροφη μου μια εβδομαδα

δοκιμαστε το

sifounas1
29-07-12, 14:48
kαλησπερα ......επεσε στα ματια μου ο αγγλικος ορισμος carb cycling και εψαξα λιγα πραγματα παραπανω....
θελω να ρωτησω αν πιστευεται οτι χρειαζεται και πρεπει να το ενσωματωσω στην διατροφη μου....
το κανετε εσεις η το θεωρειται too much και υπερβολικο...


επισης απο οτι καταλαβα το carb cycling ειναι να τρως καθε 5 μερες πολυ παραπανω υδατανθρακες απο οτι τρως τις αλλες μερες...γιατι καθε 5 μερες να τρως παραπανω υδατανθρακα και οχι π.χ. καθε 10 μερες....

average_joe
29-07-12, 16:39
Υποτιθεται πως ναι, βοηθα κυριως σε φαση recomp ή διαιτας.
Αλλα νομιζω δεν χρειαζεται να ακολουθεις καποιο στανταρισμενο πρωτοκολλο π.χ. ανα 10 μερες κτλ.
Μπορεις μερα παρα μερα, να χεις ψηλα υδατ και την άλλη χαμηλα και ξανα κυκλο. Μερες προπονησης ψηλα, χαμηλα μερες ξεκουρασης (προσωπικα αυτό ακολουθω συχνα πυκνα) κ.α.
Τωρα αν βοηθα δεν εχω ιδεα, πολλοι γκουρου παντως το προτεινουν, από κει και περα εγω το χρησιμοποιω καθως προτιμω την μια μερα να φαω π.χ. 150γρ μακαρονια και την άλλη που δεν εχω προπο να φαω σαλατες, λιγοτερο υδατ γενικα και αυξημενα λιπαρά παρα να χω κάθε μερα από 75γρ μακαρονια.
Προφανως δηλ. για μενα ετσι ταιριαζει καλυτερα γιατι απλα όταν θελω να φαω κατι, θελω να ναι σε ποσοτητα.
Οποτε αν ταιριαζει στον τροπο ζωης σου, δεν το βρισκω ασχημη ιδεα. Τωρα ας πουμε που δεν εχω πολύ ορεξη να σκεφτω τετοια πραγματα διατηρω τα μακρος μου πανω κατω ιδια στην καθημερινοτητα μου.

Το θεμα σιγουρα εχει ενδιαφερον παντως.:thumbup:

edit. γενικα το θεμα εχει να κανει και με τον τροπο που διαχειριζεσαι τα υπολοιπα macros. δηλ. αν θεωρησουμε οτι ενας ακουμενος εχει την πρωτεινη σταθερα καθημερινα μπορει να κανει διαφορες εναλλαγες στα αλλα δυο ετσι ωστε να χει κυκλικη εναλλαγη θερμιδων και macros συγχρονως. κατι τετοιο κρινεται θετικο παλι απο τους γκουρου.

sifounas1
29-07-12, 16:56
ωραιος ευχαριστω

θυμισε μου λιγο και την ορολογια recomp ,τι σημαινει ακριβως??

average_joe
29-07-12, 18:14
recomposition δηλ. αλλαγη της συστασης του σωματος σου.
βαζεις μυς (ή διατηρεις τους ηδη υπαρχοντες) και χανεις λιπος.

bowthruster
06-08-12, 11:19
Το ακολουθώ εδώ και ένα μήνα! Έχει τη φάση του γιατι για δυο μέρες τρώω σα ζωο και την τριτη αντικαθιστω μακαρονι-ρυζι με λαχανικα. Οπως και αν εχει, ο φιλος Scooby εχει στο blog του προγραμμα για το carb-cycling.