PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το στήθος



BIG THANOS
26-10-06, 23:27
Πρόβλημα με το στήθος

SOS!!Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια..Έχω πρόβλημα με το στήθος μου το οποίο δεν αναπτύσετε αρκετά σε σχέση με τάλλα μέρη του σώματος μου..Κάνω γυμναστική με βάρη εδώ και 14 μήνες..Το πρόβλημα αυτό το κατάλαβα από τον 1ο κιόλας μήνα αφού από την υπερβολικά έντονη προπόνηση που έκανα τις 2 πρώτες βδομάδες(εκανα καθε μέρα όλα τα τμήματα του σώματος,ήτανε αρχή και δεν ήξερα)όταν ενώ ΄τάλλα μερη του σώματος μου πρίζονταν από τις έντονες ασκήσεις,αυτό έμενε στάσιμο..(πλάκα ήτανε)..Δοκίμασα ότι μπορούσα..Το γύμναζα κάθε φορα που πήγαινα γυμναστήριο αλλά τπτ..Μετά κατάλαβα ότι ήτανε λάθος,διότι δεν άφηνα τους μυς τους στήθους να αναρώνουνε..Άλλαξα τακτική και το γύμναζα 1 φορά την εβδομάδα αλλά τπτ..Έλεγα στο γυμναστή μου να μου βγάζει πιο δυνατά προγράμματα όγκου στήθους αλλά και πάλι δεν κατάφερνα τπτ..

Σας γράφω εδώ τις ασκήσεις που έχω δοκιμάσει κατα καιρούς:

-Πιέσεις επίπεδου πάγκου με μπάρα
-Πιέσεις επιπεδου πάγκου με αλτήρες
-Πιέσεις επικλινή πάγκου με μπάρα
-Πιέσεις επικλινή πάγκου με αλτήρες
-Πεκ-ντεκ
-Διασταυρώσεις τροχαλίας
-Πιέσεις σε Hummer
-Pull-over

Παίρνω συμπληρώμα προτε'ι'νης και κάνω καλή διατροφή..Τι άλλο να κάνω πια?
Αν μπορείτε σας παρακαλώ βοηθήστε με!!

Ενδεικτικά:

http://img236.imageshack.us/my.php?image=presentation1mi2.jpg

Theristis
26-10-06, 23:47
Φίλε απο ότι βλέπω και στη φωτογραφία σου μπορεί να κάνεις καλή διατροφή αλλά παρ'όλα αυτά πρέπει να μην τρως αρκετές ποσότητες γι'αυτό τον λόγο ανέβασε τις θερμίδες σου για να πάρεις κανένα κιλό.

Nick3
26-10-06, 23:53
Φίλε θα ήθελες να μας πεις την διατροφή σου?
Πόσες ασκήσεις κάνεις στήθος όταν προπονείσαι?Ποιες?Πόσα σετ-επαναλήψεις?
Το ότι παίρνεις συμπληρώματα πρωτείνης δε λέει κάτι...

Revan
27-10-06, 00:42
Μια συμβουλή και απο εμένα, φίλε εκτέλεσε τις ασκήσεις ΣΩΣΤΑ , πρέπει στο τέλος του κάθε σέτ να νιώθεις το στήθος σου πρυσμένο να νιώθεις οτι το στήθος σου δούλεψε, προσεξέ το αυτό.

JIssues
27-10-06, 03:47
Έλα ρε συ, συγκεντρώσου, θα ήταν αυτός στη φωτό και θα γκρίνιαζε για το στήθος; :geek:

BIG THANOS
27-10-06, 12:00
Λοιπόν οι ασκήσεις που κάνω αυτόν το καιρό(τους τελευταίους 2 μήνες):

-Πιέσεις επίπεδου πάγκου με μπάρα 4 σετ 10-8-8-6 επ.
-Πιέσεις επίκληνή πάγκου σε μηχάνημα Panatta 4 σετ 10-8-8-6 επ.
-Πιέσεις επικλινή πάγκου με αλτήρες 3 σετ 8 επ.
-Πιέσεις σε μηχάνημα Hummer 3σετ 8 επ.
-Peck-deck 4 σετ 10-8-6-4 επ.

*Βάζω όσα περισσότερα κιλά μπορώ,ωστόσο χρησιμοποιώ καλή τεχνική

BRaWNy
27-10-06, 12:38
Μάλιστα,τωρα εξηγείται.
Λογικό είναι,μετά απο τόσα σετ που κάνεις για στήθος και μάλιστα σχεδόν όλα πιέσεις και συγκεκριμένα ίδιες ασκήσεις μεταξύ τους απο άποψη γωνιών.
Αλήθεια,πόσο πάγκο έχεις?
Επίσης,χρησιμοποιείς στο πρόγραμμά σου βασικές ασκήσεις όπως Σκουωτς και Άρσεις θανάτου?

Η πρότασή μου,να κάνεις ένα πρόγραμμα εστιάζοντας σε βασικές ασκήσεις και όχι σε "περιττές" τύπου πεκ-ντεκ κ.λ.π.,γενικώς μιλάω,όχι μόνο για το στήθος.
Να γυμνάζεσαι μέρα παρά μέρα,να κάνεις 2 ασκήσεις ανα ομάδα και απο 1-2 λειτουργικά βαριά σετ ανα άσκηση.
Π.χ.για στήθος,μείνε με πιέσεις πάγκου με μπάρα και πιέσεις σε επικλινή με μπάρα ,απο 1-2 βαριά λειτουργικά σετ στην κάθε μία.
Επίσης,φρόντισε να κάνεις ανάλογη διατροφή και να "υπερνικάς" σε κάθε επόμενη προπόνηση τους "αριθμούς" της προηγούμενης,π.χ. περισσότερες επαναλήψεις με ένα βάρος ή ας πούμε περισσότερο βάρος και ίδιες επαναλήψεις.
Με λίγα λόγια,να κυνηγάς να έχεις πρόοδο στην προπόνηση,δουλεύοντας με προοδευτική υπερφόρτωση.
Απαραιτήτως να έχεις στο πρόγραμμα Σκουωτ ελεύθερα και άρσεις θανάτου.
Επίσης να φροντίσεις να έχεις και κατάλληλο διαχωρισμό στο πρόγραμμα σου,ωστε να αποφευγεται η υπερπροπόνηση και να μην δρα αντιπαραγωγικά.

BIG THANOS
27-10-06, 13:00
Πάγκο κάνω:

90 λιμπρες 10 επ.
100 λιμπρες 8 επ.
100 λιμπρες 8 επ.
110 λιμπρες 6 επ.

BRaWNy
27-10-06, 13:27
Πάγκο κάνω:

90 λιμπρες 10 επ.
100 λιμπρες 8 επ.
100 λιμπρες 8 επ.
110 λιμπρες 6 επ.
φίλε με συγχωρείς κιόλας,περιμένεις με αυτές τις επιδόσεις να έχεις μεγαλύτερο στήθος,μιά χαρά είναι το στήθος σου από τι βλέπω και στις φωτογραφίες σου απο το link, για αυτά που κάνεις. Συνέχισε να γυμνάζεσαι κι όλα θα γίνουν,απλά δωσε έμφαση αν θες στις προτάσεις που σου έκανα στο προηγούμενο πόστ μου.

Όταν κάποια στιγμή θα διπλασιάσεις τους αριθμούς που παρέθεσες,να περιμένεις και ανάλογη αλλαγή και στην εμφάνιση/μέγεθος.Εαν παραμείνεις στα ίδια,θα παραμείνει και η εμφάνιση/μέγεθος στα ίδια.

Με το προγραμμα που κάνεις και με τα τόσα πολλά περιττά σετ και ασκήσεις,υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να παραμείνουν οι αριθμοί σχεδόν στα ίδια επίπεδα.

Πάντα κατά την άποψή μου και φιλικά.

jiujitSu
27-10-06, 14:19
akolou8a tis symboules tou BRaWNy kai h dikia mou symboulh einai perisotero faghto.Exeis swmatotypo pou 8elei trelo faghto gia na pareis killa.
Anebase tis 8ermides sou apo ydatan8rakes.

billys15
27-10-06, 15:36
φιλε BRaWNy εχω την εντυπωση οτι αυτο που ανεφερες περι ανεβασμα κιλων σε καθε επομενη μερα προπονησης ειναι λιγο "απιαστο" για εμας τους ανηλικους.το λεω αυτο γιατι μου εχουν πει οτι οποιος ειναι ανω των 18 ανεβαινει πιο γρηγορα σε δυναμη και ογκο,σε αντιθεση με εναν ανηλικο

BIG THANOS
27-10-06, 18:42
Πάγκο κάνω:

90 λιμπρες 10 επ.
100 λιμπρες 8 επ.
100 λιμπρες 8 επ.
110 λιμπρες 6 επ.
φίλε με συγχωρείς κιόλας,περιμένεις με αυτές τις επιδόσεις να έχεις μεγαλύτερο στήθος,


Re φίλε είμαι 15 χρονών και 62 κιλά.Τι παραπάνω περιμένεις??Στα κιλά μου πολύ λίγοι κάνουν τόσα κιλά πάγκο

Duke-Nukem
27-10-06, 19:06
Στην πλειοψηφία των ανθρώπων υπάρχει μια μυική ομάδα η οποία αναπτύσεται γρηγορότερα απο τις υπόλοιπες και μία η οποία υστερεί. Ανέβασε τις θερμίδες που προσλαμβάνεις και δοκίμασε αυτό: χαμήλωσε κιλά και κάνε 12-15 επαναλήψεις 3 σετ κάθε άσκηση.

BRaWNy
27-10-06, 19:19
Πάγκο κάνω:

90 λιμπρες 10 επ.
100 λιμπρες 8 επ.
100 λιμπρες 8 επ.
110 λιμπρες 6 επ.
φίλε με συγχωρείς κιόλας,περιμένεις με αυτές τις επιδόσεις να έχεις μεγαλύτερο στήθος,


Re φίλε είμαι 15 χρονών και 62 κιλά.Τι παραπάνω περιμένεις??Στα κιλά μου πολύ λίγοι κάνουν τόσα κιλά πάγκοΕγω δεν περιμένω τίποτε φίλε,εσύ εισαι αυτός που περιμένει/επιδιώκει κάτι και βάσει αυτού, σου είπα ότι είπα.
Δεν είπα ότι σωνει και καλά θα έπρεπε να μπορεις να κάνεις περισσότερα (εγω νομίζω πάντως ότι μπορεις,αρκει να το πιστέψεις και να το προσπαθήσεις),είπα ότι βάσει αυτών που κάνεις ,είναι μια χαρά το στήθος σου,οπότε με τον καιρό κι όσο δυναμώνεις θα έρθουν και αυτά που αναζητάς.
Είσαι ακόμη 15,εχεις πολυ χρόνο μπροστά σου,μην βιάζεσαι,έχε υπομονή και stay consistent.

BRaWNy
27-10-06, 19:26
γιατι μου εχουν πει οτι οποιος ειναι ανω των 18 ανεβαινει πιο γρηγορα σε δυναμη και ογκο,σε αντιθεση με εναν ανηλικοΕγω δεν έχω ακούσει ποτέ πάντως κάτι τέτοιο και μου φαίνεται μύθος.

Muscleboss
28-10-06, 12:02
μου εχουν πει οτι οποιος ειναι ανω των 18 ανεβαινει πιο γρηγορα σε δυναμη και ογκο,σε αντιθεση με εναν ανηλικο

Αυτό που λες είναι πολύ σχετικό. Γενικά οσο μικρότερος είσαι τόσο γρηγορότερα ανταποκρίνεται το σώμα σου στην προπόνηση με βάρη. Άρα συνήθως συμβαίνει το ανάποδο από αυτό που λές, ειδικά όσο αφορά τη μυική ανάπτυξη.

ΜΒ

Muscleboss
28-10-06, 12:29
Big thanos,

Γενικά συμφωνώ με όσα σου πρότειναν παραπάνω τα παιδιά.

Κάποιες γρήγορεσ συμβουλές:

1. Από τη φωτογραφία σου και το σχήμα του στήθους σου θα προσθετα ότι έχει ανάγκη περισσότερο από ασκήσεις πιέσεων με αλτήρες και ανοίγματα με αλτήρες ειδικά από επικλινή θέση.

2. Γύμναζε το στήθος σου μονο 1 φορά την εβδομάδα

3. 'Αλλαζε τις ασκήσεις και τη σειρά εκτέλεσής τους ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ.

4. Υιοθέτησε κάποιες σκληροπυρηνικές αρχές προπόνησης, όπως super-set (συνεχόμενα σετ), partial-reps (μερικές επαναλήψεις), rest-pause (μικρά διαλείματα λίγων δευτερολέπτων χωρίς να αφήνεις τα κιλά), κατιόντα σετ (ειδικά σε ασκήσεις που χρησιμοποιείς μηχανήματα) και άλλα... Σε κάθε προπόνηση υιοθέτησε και μια διαφορετική τακτική.

5. Η προπόνησή σου δε θα διαρκεί πάνω από 50 λεπτά και δε θα περιλαμβάνει περισσότερες από 4 ασκήσεις. και μην σε απασχολεί ποσα κιλά κάνεις! Σιγουρέψου ότι η εκτέλεση είανι σωστή και συγκεντρώσου στους μυς τους στήθους ότσν τους γυμάζεις!!!!!!!!!

6. Στην προπόνηση δώσε το 200% και βεβαιώσου ότι το η μεταπροπονητική σου διατροφή είναι αυτή που πρέπει καθώς και γενικότερα η διατροφή σου περιέχει τις θερμίδες που χριεάζεσαι.

Επαναλαμβάνω ότι στην προπόνηση δώσε το 200%, η πρόοδος που φαίνεται στην φωτογραφία για την ηλικά σου και περίοδο 1 χρόνου είναι ελάχιστη!!!
Πάρτο λίγο προσωπικά και σε 3-4 μήνες η διαφορά στο στήθος σου μπορεί να είναι τεράστια.

ΜΒ

BIG THANOS
28-10-06, 13:06
ok thanx παιδιά

billys15
28-10-06, 15:52
μου εχουν πει οτι οποιος ειναι ανω των 18 ανεβαινει πιο γρηγορα σε δυναμη και ογκο,σε αντιθεση με εναν ανηλικο

Αυτό που λες είναι πολύ σχετικό. Γενικά οσο μικρότερος είσαι τόσο γρηγορότερα ανταποκρίνεται το σώμα σου στην προπόνηση με βάρη. Άρα συνήθως συμβαίνει το ανάποδο από αυτό που λές, ειδικά όσο αφορά τη μυική ανάπτυξη.

ΜΒ
ΟΚ οποτε καλα κανουμε και αρχιζουμε απο μικροι,ετσι; :wink: Απλα το εγραψα,γιατι εβλεπα κατι αλλους στο γυμναστηριο που αρχιζαν και μετα απο κανα μηνα ανεβαιναν σε κιλα,πιο πολλα απ'οσα επαιρνα αγω,και σκεφτηκα οτι αφου ανεβαινουν σε δυναμη ανεβαινουν και σε μαζα.Αλλα μαλλον ειμαι λαθος

BRaWNy
29-10-06, 10:54
Απλα το εγραψα,γιατι εβλεπα κατι αλλους στο γυμναστηριο που αρχιζαν και μετα απο κανα μηνα ανεβαιναν σε κιλα,
Μα αυτό είναι άλλο θέμα.
Όταν αρχίζει κανείς για πρωτη φορά ή επανέρχεται μετά απο καιρό,δεν ξεκινάει απότομα και με στόχο την αύξηση των κιλών.
Κάνει κάποιον καιρό προσαρμογή,(οι αρχάριοι μαθαίνουν και τις κινήσεις) και μετά μπαίνει σε "πρόγραμμα προόδου".
Εξάλλου οι πολύ νέοι στον χωρο,δεν είναι έτοιμοι ακόμα και απο άποψη νευρικού συστήματος,για να μπορέσουν να κάνουν προπονήσεις με ένταση,αλλά και "ανέβασμα" κιλών.
Όλα στην ώρα τους.

Albert_Wesker
02-12-06, 20:16
Παιδιά εγώ θέλω να εστιάσω στο εξής:λοιπόν λοιπόν, τι σας νοιαζει πιο πολυ, το κορμι σας και οι φέτες σας ή η υγεία σας?
Να μην ξεχνάτε ότι την ώρα που κάνετε βάρη η καρδιά πιέζεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...
έχω αναφέρει πολλές φορές τα καταστροφικά αποτελέσματα της επιπονης και συνεχομενης ασκησης με βαρη πανω απ τρεις φορες την βδομαδα.
Θα προσθέσω το εξής:τα σκουότ και οι άρσεις θανάτου ναι ναι σε φουσκώνουνε και σε γραμμώνουνε πολύ, αλλα σου διαλύουνε την καρδιά. Αποφασίστε λοιπόν:θα το πάτε σιγά σιγά και θα έχετε την υγεία σας(αλλα θα σας πάρει δέκα με δεκαπεντε χρονια να το πετύχετε) και θα μπορείτε να το συνεχίσετε και στην υπόλοιπη ζωή σας, η θα το κάνετε γρήγορα και μετά για λόγους υγείας θα αναγκαστείτε να το διακόψετε?
Βλέπω εδώ χτυπιέστε όλο για βάρη βάρη βάρη. Έχετε ρωτήσει ποτέ κανέναν νάτουραλ και πολύ υγιή μποντιμπίλντερ να σας πει πόσο καιρό γυμνάζεται και πως γυμνάζεται?
Επίσης το πρώτο πράγμα που θα σας πει είναι ότι το νάτουραλ μποντιμπίλντινγκ δεν στηρίζεται τόσο πολύ στα βάρη αλλά στην καριδαγγειακή άσκηση. (όταν εκπαιδεύεις τον οργανισμό να καίει λίπος και γλυκόζη και να αφήνει τα αμινοξέα στην άκρη, ε τότε δεν κτίζεις πιο εύκολα μύες?με μια καρδιά η οποία θα είναι ρυθμισμένη και καλύτερα απο κάποιον που δεν γυμνάζεται κι όλας και χωρίς να χρειάζεται να φας τεράστιες ποσότητες πρωτείνης , διότι δεν ξέρω αν σας το πε κανείς, η χρόνια κατάχρηση πρωτείνης με λίγα λόγια η υπερλευκωματιναιμία καταστρέφει το συκώτι)
Δεν είναι τυχαίο που λένε οτι η καλύτερη άσκηση ειναι η καρδιαγγειακή και μετά τα βάρη. Μάλλον το κολύμβι διότι τα κάνεις και τα δύο μαζί.
αυτά...



(έκανα το ιατρικό - χριστιανικό καθήκον μου. Ο νοών νοείτο)

Gasturb
02-12-06, 20:25
OK Albert όλοι συμφωνούμε με αυτά που αναφέρεις για αυτό πάντα 3 φορές την εβδομάδα cardιο - κανείς δεν διαφώνησε ότι τα βάρη ειναι ο μοναδικός αυτοσκοπός αλλά κ το fitness γενικότερα είναι μέσα στο πρόγραμμα κάθε σοβαρού αθλητή bb.

Gasturb

Nick3
02-12-06, 20:32
Αν η προπόνηση με βάρη έχει υψηλή ένταση λειτουργεί και ως καρδιαγγειακή.
Αυτό με το natural bodybuilding δεν το έπιασα.

Albert_Wesker
02-12-06, 20:32
OK Albert όλοι συμφωνούμε με αυτά που αναφέρεις για αυτό πάντα 3 φορές την εβδομάδα cardιο - κανείς δεν διαφώνησε ότι τα βάρη ειναι ο μοναδικός αυτοσκοπός αλλά κ το fitness γενικότερα είναι μέσα στο πρόγραμμα κάθε σοβαρού αθλητή bb.

Gasturb

Αν είχες δει αυτά που έχω δει εγώ, ε θα έκανες οπω κι εγώ. δεν θέλω να τρομοκρατήσω κανέναν. Και σου πα εγώ να μην είσαι φιτ?ελεος
τα λιγα κιλα και πολλες επαναληψεις δεν πιεζουν τοσο την καρδια, αν λοιπον θες να κανεις καθημερινα για παραπανω γραμμωση κανε, αλλα το στυλ :οσα περισσοτερα μπορω και ακομα κι αλλα, για μένα είναι απαράδεκτο. δυο τρεις φορές την εβδομάδα είναι αρκετό(μην με βρίσεις όμως :joker: , ξέρεις που το ξανάπα).

Albert_Wesker
02-12-06, 20:34
Αν η προπόνηση με βάρη έχει υψηλή ένταση λειτουργεί και ως καρδιαγγειακή.
Αυτό με το natural bodybuilding δεν το έπιασα.

ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΚΕΛΟΣ
ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ
ναι σου βγαινουνε ολα φυσιολογικα(πχ πιεση αλλα αυτο δεν σημαινει οτι η καρδια δεν πιεζεται με αποτελεσμα...αντε δεν λεω)
τι εννοω NATURAL bodybuilding?
εννοώ αυτό που ειναι υγιεινό και δεν θα σου διαλύσει την καρδιά.
δεν θέλω να πώ κι άλλα, θα με βρίσει ο μοντερέιτορ

Nick3
02-12-06, 20:36
Δηλαδή πιστεύεις ότι με τα βάρη δεν γυμνάζεται η καρδιά και δεν αποκτά αντοχή?

Gasturb
02-12-06, 20:42
Η συνέχεια για την καρδιά εδώ

ΒΒ κ σωστή λειτουργία της καρδιάς (http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=692)

BRaWNy
23-12-06, 13:57
Nick3, καλά τα λες.

Dans
02-02-07, 00:09
Πάγκο κάνω:

90 λιμπρες 10 επ.
100 λιμπρες 8 επ.
100 λιμπρες 8 επ.
110 λιμπρες 6 επ.
φίλε με συγχωρείς κιόλας,περιμένεις με αυτές τις επιδόσεις να έχεις μεγαλύτερο στήθος,


Re φίλε είμαι 15 χρονών και 62 κιλά.Τι παραπάνω περιμένεις??Στα κιλά μου πολύ λίγοι κάνουν τόσα κιλά πάγκοΕγω δεν περιμένω τίποτε φίλε,εσύ εισαι αυτός που περιμένει/επιδιώκει κάτι και βάσει αυτού, σου είπα ότι είπα.
Δεν είπα ότι σωνει και καλά θα έπρεπε να μπορεις να κάνεις περισσότερα (εγω νομίζω πάντως ότι μπορεις,αρκει να το πιστέψεις και να το προσπαθήσεις),είπα ότι βάσει αυτών που κάνεις ,είναι μια χαρά το στήθος σου,οπότε με τον καιρό κι όσο δυναμώνεις θα έρθουν και αυτά που αναζητάς.
Είσαι ακόμη 15,εχεις πολυ χρόνο μπροστά σου,μην βιάζεσαι,έχε υπομονή και stay consistent.
Μην το λες αυτο. εγω στην ηλικια σου ειχα μεγιστη 100 κιλα παγκο(220 λιβρες).. αλλα τοτε εκανα σχεδον αποκλειστικα στηθος και δικεφαλα. ειναι αναλογα με τον σωματοτυπο του καθενος. θα αλλαξει πολυ το σωμα σου μεσα σε 2 χρονια.. κοιτα επισεις να παιρνεις και γυρω στα 120 γραμμαρια πρωτεινης ανα ημερα. παρε και αυτο το προγραμμα ογκου για στηθος .(ειναι το αγαπημενο μου). καντο 2 φορες τιν εβδομαδα οχι παραπανω, γιατι πρεπει να αφηνεις τους μυς σου να αναρωνουν...

1) επικλινή-->5 σετ 6,8,10,10,12 αρχιζεις βαρια και μειωνεις σταδιακα
2)οριζοντιο-->3 σετ 6,8,10 το ιδιο
3)κατακλινη-->2 σετ 12,12
4)μηχανιμα πιεσεων -->2 set 10,10
5)crossover--> 2 set 12,12 (αρκετα σημαντικη ασκηση κατα την γνωμη μου)

:bodybuilder2:

Duke-Nukem
02-02-07, 00:12
An kanete mono pieseis tote tha iparxei provlima me tin anaptiksi tou stithous.sxetika me ta kila pou lete exo epifilakseis gia to an ektelite kai kata poso sosta i epanalipsi

Dans
02-02-07, 00:14
An kanete mono pieseis tote tha iparxei provlima me tin anaptiksi tou stithous.sxetika me ta kila pou lete exo epifilakseis gia to an ektelite kai kata poso sosta i epanalipsi

i bara na ftanei ligo pio panw apo to sti8os . 2-3 cm

BRaWNy
21-02-07, 14:58
1) επικλινή-->5 σετ 6,8,10,10,12 αρχιζεις βαρια και μειωνεις σταδιακα
2)οριζοντιο-->3 σετ 6,8,10 το ιδιο
3)κατακλινη-->2 σετ 12,12
4)μηχανιμα πιεσεων -->2 set 10,10
5)crossover--> 2 set 12,12 (αρκετα σημαντικη ασκηση κατα την γνωμη μου)



oh my God !!!
Τι είναι αυτό, πρόγραμμα αυτοκτονίας των μυων του στήθους?

Nick3
21-02-07, 17:13
oh my God !!!
Τι είναι αυτό, πρόγραμμα αυτοκτονίας των μυων του στήθους?

Και όχι μόνο...

Dans
21-02-07, 17:21
oh my God !!!
Τι είναι αυτό, πρόγραμμα αυτοκτονίας των μυων του στήθους?

Και όχι μόνο...

ειναι οντως πολυ κουραστικο προγραμμα. το πιο πιθανο ειναι πως την μερα που θα το δοκιμασεις για πρωτη φορα δεν θα εχεις ενεργεια για αλλες μυικες ομαδες. οταν πας ομως στα αποδυτηρια κ βγαλεις την φανελα σου θα δεις οτι αξιζει τον κοπο. παιρνει 1 με 1,5 ωρα για να βγει ολοκληρο κ σωστο μαζι με τα διαλειματα αναμεσα στα σετ.

Nick3
21-02-07, 17:32
Μιλάς για natural bodybuilders?

Dans
21-02-07, 17:37
Μιλάς για natural bodybuilders?

μιλαω για τον εαυτο=100% natural. το μονο που ειχα παρει ειναι μια μονουδρικη της εας κ αυτη πριν 7 μηνες.

Nick3
21-02-07, 17:54
Μιλάς για natural bodybuilders?

μιλαω για τον εαυτο=100% natural. το μονο που ειχα παρει ειναι μια μονουδρικη της εας κ αυτη πριν 7 μηνες.

Τι κιλά έπαιζες σ αυτές τις ασκήσεις αν επιτρέπεται?

BRaWNy
21-02-07, 18:57
Eχθρός του καλού είναι το καλύτερο και εχθρός του καλύτερου, το βέλτιστο.
Έχεις μια λάθος αντίληψη για κάποια πράγματα κατα την γνώμη μου, φίλε dans.
Όσο πιό γρήγορα την αντιληφθείς και την αλλάξεις, τόσο το καλύτερο για σένα.

Πάντα κατά την άποψή μου.

Antonio
21-02-07, 19:15
Όχι οτι μ'αρεσε το πρόγραμμα που έγραψε ο φίλος αλλά εντάξει δεν είναι και τόσο φορτωμένο σιγά πως κάνετε έτσι! :? Στις 3 από τις 5 ασκήσεις έχει μόνο από 2 σετάκια και αυτά με 10 και 12 επαναλήψεις άρα dld όχι και τόσο βαρία.
Δεν είναι το καλύτερο πρόγραμμα στήθους που έχω δεί αλλά όχι οτι θα αυτοκτονησει κιολας.Το παρουσιάζεται σαν έβαλε σε πρόγραμμα στήθους μονόζυγο! :geek:
Υπάρχουν άλλα προγράμματα πολύ πιο εξαντλητικά που περιέχουν τόσες ασκήσεις και από 4 σετ στην καθε μια.

BRaWNy
21-02-07, 21:17
Εγω επιμένω, ειναι υπερβολικό και μάλιστα ιδιαίτερα για δύο φορές την εβδομάδα όπως λέει ο φίλος.

Πιστεύεις ότι για πλάκα τα λέω και ότι είμαι υπερβολικός?
Ας κάνω μόκο λοιπόν.

Dans
21-02-07, 22:59
Εγω επιμένω, ειναι υπερβολικό και μάλιστα ιδιαίτερα για δύο φορές την εβδομάδα όπως λέει ο φίλος.

Πιστεύεις ότι για πλάκα τα λέω και ότι είμαι υπερβολικός?
Ας κάνω μόκο λοιπόν.

Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα. Αυτο το προγραμμα δεν το εχω βγαλει εγω, ουτε καποιος τυχαιος. Το εχει μεσα στa dvd της muscular development. OK?
Ειναι καθαρα και μονο για πρηξιμο κ τουμπανιασμα. εγω προσωπικα το κανω αυτο το προγραμμα κ βλεπω αποτελεσματα, γι'αυτο και το προτεινα αρχικα στο παιδι που λεει οτι δεν εχει ογκο στο στηθος. οσο για την δυσκολια του ηρεμιστε, δεν λεω οτι ειναι ευκολο αλλα πιστεψε με υπαρχουν πολυ πιο δυσκολα προγραμματα (το καλοκαιρι πχ. εκανα ενα προγραμμα για στηθος γεματο super sets, πολυ πιο δυσκολο).γενικοτερα παντως τα supersets ειναι πιο δυσκολα επειδη στην κυριολεξια εξαντλησε. :bodybuilder2:

Adriano10
18-01-10, 19:18
ρε παιδιά έχω ένα πρόβλημα με το στήθος μου...πριν δυο χρονια που δη ήξερα τίποτα για στήθος έκανα μονο στην μηχανή που χωρίζει το στήθος(δεν ξέρω πως την λένε):P...και τώρα έχω σαν μια τεραστια γραμμή στην μέση που χωρίζει το στήθος μου στα 2..ποια άσκηση μπορώ να κάνω για να το φτιάξω αυτό το πρόβλημα??ευχαριστώ εξαρχής

sTeLaKoS
18-01-10, 19:26
Απ' αυτά που λες καταλαβαίνω πως το στήθος σου έχει περισσότερο όγκο προς το εσωτερικό του. Αν εστιάσεις περισσότερο σε ασκήσεις εκγύμνασης του υπόλοιπου στήθους θα φτιάξει και θα γίνει πιο συμμετρικό.

Βυθίσεις σε δίζυγο για κάτω, ανοίγματα με αλτήρα για έξω και επικλινείς πιέσεις αλτήρα ή μπάρας για το επάνω μέρος.

Adriano10
18-01-10, 19:30
ναι αυτό ακριβώς!!!έχει περισσότερο όγκο στο έξω μέρος..σήμερα μου είπε ένας να κάνω πιέσεις στήθους σε πάγκο που η πλάτη κατεβαίνει..χρησιμεύει αυτό?

sTeLaKoS
18-01-10, 19:34
ναι αυτό ακριβώς!!!έχει περισσότερο όγκο στο έξω μέρος..σήμερα μου είπε ένας να κάνω πιέσεις στήθους σε πάγκο που η πλάτη κατεβαίνει..χρησιμεύει αυτό?

Κατακλινείς πιέσεις λέγονται. Ναι πολύ καλή άσκηση, κάνει την ίδια δουλειά με τις πιέσεις σε δίζυγο.

Adriano10
18-01-10, 19:37
και πιστεύεις πως άμα κάνω στήθος δευτερα-τεταρτη-παρασκευή να φτιαχτεί μέχρι το καλοκαίρι?

TEFAAtzis
18-01-10, 19:39
Ειναι πολλες 3 μερες για μια μυικη ομαδα,αντε καντες 2 μερες αλλα οχι παραπανω με τιποτα

sTeLaKoS
18-01-10, 19:42
και πιστεύεις πως άμα κάνω στήθος δευτερα-τεταρτη-παρασκευή να φτιαχτεί μέχρι το καλοκαίρι?

Με 3 φορές την εβδομάδα θα έχεις αντίθετα απ' τα επιθυμητά αποτελέσματα, η σημασία της ανάρρωσης είναι πολύ μεγάλη. Η σημαντικότερη διαδικασία της ανάπτυξης είναι η ανάρρωση. Όπως σου είπε ο TEFAAtzis, μια φορά τη βδομάδα, το πολύ δύο. Οι περισσότεροι εδω μέσα προτειμούνε μία πάντως.

Adriano10
18-01-10, 19:50
hmmmm λέτε e?ok τότε...ευχαριστώ πολύ...μόλις δω διαφορα θα σας πω :D μήπως μπορείς να μου πείτε set και επανάληψης σε αυτές τις ασκήσεις που μου δώσατε?η βασικά να μου πείτε πρόγραμμα μονο για στήθος(με τις καινουργής ασκήσεις)

St3f
18-01-10, 20:23
Αν θες να γεμισει το στηθος σου π απ οτι καταλαβα αυτο εννοεις τοτε καλο ειναι να παιζεις πιεσεις με αλτηρες ειτε σε κατακλινη ειτε σε ισιο ειτε σε επικληνη παγκο οπως επισης και με crossover 8α κανεις δουλεια πιεζοντας το στηθος οταν κλεινεις τα χερια(οταν ακουμπανε σχεδον οι λαβες).Χωρις αυτο να σημαινει πως πρεπει να παραμελησεις τα ανοιγματα :) απλα δοσε εμφαση στις πιεσεις:thumbup:

Adriano10
18-01-10, 20:28
a..κατάλαβα τι εννοείς..το πρόβλημα είναι ότι έχει ανοίξει πολύ το στήθος μου...γι αυτό θα αφήσω για λίγο καιρό τα ανοίγματα...πχ θα τα κάνω 1 φορα τις 2 βδομάδες...για να δώσω έμφαση στο γέμισμα....θα πρέπει όμως αν μπορεί να μου δώσει ένα σωστό πρόγραμμα γι αυτό το θέμα...:)

sTeLaKoS
18-01-10, 21:11
Χωρίς να είμαι ειδικός, έχω να σου προτείνω το εξής απλό.

Μία φορά τη βδομάδα:

Πιέσεις σε οριζόντιο πάγκο 3x12
Πιέσεις κατακλινή 3x12
Πιέσεις επικλινή 3x12
Πουλ όβερ 3x12

Με αυτά είσαι καλυμμένος :thumbup:

Adriano10
18-01-10, 22:03
και βυθίσεις?μονος σου μου το πρότεινες.......

sTeLaKoS
18-01-10, 22:09
και βυθίσεις?μονος σου μου το πρότεινες.......

Βυθίσεις και κατακλινείς πιέσεις πιάνουνε το ίδιο σημείο. Για μένα καλύτερα οι βυθίσεις. Διάλεξε μία από τις δύο όποια σε "πιάνει" καλύτερα. Στο σύνολο για το στήθος μη ξεπερνάς τα 12-14 σετ.

Adriano10
18-01-10, 22:15
και βυθίσεις να κάνω 3 set ξέρω γω με 12 επαναλήψεις?

sTeLaKoS
18-01-10, 22:33
και βυθίσεις να κάνω 3 set ξέρω γω με 12 επαναλήψεις?

Ναι. Άμα δεις και τις βγάζεις εύκολα βάλε έναν αλτήρα για εξτρά βάρος σταυρωτά στα πόδια σου. :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
18-01-10, 22:48
πολυ καλα σου είπαν τα παιδια και με μια φορα την εβδομάδα γίνετε η δουλεια και μάλιστα καλύτερα 2 φορες είναι πάλι καλα αλλα δεν θα έχεις αυτο το κατι παραπάνω η μπορεί να μην εχεις ούτε το όφελος που θα εχεις με την μια φορα , αυτα τα έχω δοκιμασει πρίν πολλα χρόνια και εχω βγάλει συμπεράσματα .

επίσης οι μυς δεν μεγαλώνουν με την προπόνηση απλα παίρνουν το ερέθισμα για ανάπτυξη , αλλα μεγαλώνουν με την διατροφη επικεντρώσου και σε αυτο το κοματι και θα δείς διαφορα .

όσο για ασκήσεις δεν θα γράψω εδω γιατι έχω βάλει την πρότασή μου στο φόρουμ και ολοκληρωμένο πρόγραμα μάλιστα στα προγραματα γυμναστικής με βαρη

Jud0ka
19-01-10, 02:18
και πιστεύεις πως άμα κάνω στήθος δευτερα-τεταρτη-παρασκευή να φτιαχτεί μέχρι το καλοκαίρι?

ενας φιλος μ ειχε το ιδιο προβλημα..βσκ ακομα το εχει απλα εχει φτιακσει κατα πλ το στη8ος τ αποτι παλια!!!2φορες την εβδομαδα δεν χρειαζετε παραπανω!!!

Adriano10
19-01-10, 19:31
ok...ειλικρινά ευχαριστώ παρα πολύ για την βοήθεια σας!!!!:)

popay
23-01-10, 15:55
εγω δεν καταλαβα το προβλημα σου.........!
εμενα επειδη μ΄αρεσει να παιζω στηθος παιζω καθε δευτερα και παρασκευη!

kaiowas
23-01-10, 23:22
εγω δεν καταλαβα το προβλημα σου.........!
εμενα επειδη μ΄αρεσει να παιζω στηθος παιζω καθε δευτερα και παρασκευη!

Παίζεις στήθος την Παρασκευή και μετά από 2 μέρες πάλι στήθος?:smash:

Jeik
24-01-10, 14:29
kaiowa και εγώ το ίδιο κάνω γιατί σε σχέση με όλο μ το σώμα αυτό είναι πίσω όχι στα κιλά που κάνω αλλά στην ανάπτυξη.εννοείται ότι η δεύτερη προπόνηση που κάνεις είναι πιο μικρή,εγώ κάνω μόνο δυο ασκήσεις αλλά στο 100% και με πιάνει καλά...:green:

popay
26-01-10, 23:48
Παίζεις στήθος την Παρασκευή και μετά από 2 μέρες πάλι στήθος?:smash:

ναι! την δευτερα κανω 16 σετ...την παρασκευη 8:)

Adriano10
29-01-10, 17:56
και γω είμαι πολύ πίσω σε αυτήν την μυϊκή ομάδα...γι αυτό τώρα κάνω 2 φορες την εβδομάδα στήθος..popay να σου εξηγήσω..παλιά έκανα μονο στο μηχάνημα για στήθος..αυτό που διαχωρίζει το στήθος.(πιστεύοντας ότι ήταν η καλύτερη askisi.gi αυτό)και τώρα έχω πιο πολύ όγκο στο εξωτερικό στήθος παρα στο κέντρο..αυτό είναι το πρόβλημα μου :P

Adriano10
29-01-10, 17:58
αν μπορούσα θα έβαζα φωτογραφία να σας δείξω..αλλα δεν ξέρω πως γίνετε..

sTeLaKoS
29-01-10, 18:09
αν μπορούσα θα έβαζα φωτογραφία να σας δείξω..αλλα δεν ξέρω πως γίνετε..

http://forum.bodybuilding.gr/showpost.php?p=62073&postcount=18

:thumbup:

Adriano10
29-01-10, 18:23
9030

Adriano10
29-01-10, 18:23
9031

-beba-
29-01-10, 18:57
Αντριάνο μπράβο σου.:clap::clap::clap::clap::clap::clap:
Είσαι πολύ καλός. Εγώ δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το στήθος.
Βέβαια σίγουρα δεν είμαι και κατάλληλος κριτής.........τέλος πάντων............εγώ μια χαρά σε βρίσκω.

Adriano10
29-01-10, 19:43
ευχαριστώ..:D :D

jmone
29-01-10, 19:46
κατακλινής και χαμηλό crossover θα σου λύσουν το πρόβλημα
εγώ επειδή πάω μόνος στο gym τον κατακλινή τον αποφεύγω
για να μη μου ρθει καμιά μπάρα στο κεφάλι :rolf:

Adriano10
29-01-10, 19:49
κατακλινής και χαμηλό crossover θα σου λύσουν το πρόβλημα
εγώ επειδή πάω μόνος στο gym τον κατακλινή τον αποφεύγω
για να μη μου ρθει καμιά μπάρα στο κεφάλι :rolf:
όταν λες χαμηλό crossover?έχεις κάνα video?

jmone
29-01-10, 20:45
όταν λες χαμηλό crossover?έχεις κάνα video?

δες αυτό το video (είναι όλη η προπόνηση για στήθος) :weights:

http://videos.bodybuilding.com/watch/6892/the-fit-show-season-one-episode-3-milos-sarcev-chest-training

sTeLaKoS
30-01-10, 01:27
Ποστάρω εδώ για να μην ανοίγω άλλο thread.

Έχω ένα "θέμα" με το στήθος μου, δεν έχει καλή ανάπτυξη και σε σχέση με τα μεγάλα χέρια και ώμους(σχετικό είναι αυτό, με βάση το σώμα μου) φαίνεται άσχημα. Λέω να την αλλάξω μήπως πάρω λίγο στο στήθος μέχρι το καλοκαίρι.

Η προπόνησή μου μέχρι τώρα ήτανε 1 φορά την εβδομάδα, 4 ασκήσεις από 4 σετ.

Οριζόντιο πάγκο μπάρα 15-12-8-6
Επικλινή πάγκο αλτήρες 15-12-8-6
Κρος όβερ ένα-ένα χέρι χαμηλά 12-12-10-10
Πουλ όβερ 15-12-8-6

Στη τελευταία προπόνηση έβαλα βυθίσεις στη θέση του πουλ οβερ αλλά δε μου άρεσαν πολύ, έκλεβα πολύ με τους ώμους.

Τι προτείνετε απ' τα δυό, να ρίξω τα σετ και τις ασκήσεις πχ, 3 ασκήσεις 3 σετ ή να βάλω 2η μέρα στήθος μέσα στη βδομάδα?

Δεν έχω μάθει το σώμα μου και δε ξέρω τι δουλεύει σε μένα, τώρα ξεκινάω τα πειράματα.

Jeik
30-01-10, 03:28
στελάκο για μένα παίξε τέσσερις με πέντε ασκήσεις στη βδομάδα..κάνε τέσσερα σετ οριζόντο,4 επικλινή πιέσεις,3 ανοίγματα σε επικλίνή και 4 βυθίσεις και είσαι μια χαρά...αν θες να βάλεις άλλη μια βάλε πουλ όβερ!!εγώ κάνω δυο φορές τη βδομάδα αλλά τρώω και πολύ και κοιμάμαι καλά οπότε αναρώνω σχετικά εύκολα...:)

sTeLaKoS
30-01-10, 14:46
στελάκο για μένα παίξε τέσσερις με πέντε ασκήσεις στη βδομάδα..κάνε τέσσερα σετ οριζόντο,4 επικλινή πιέσεις,3 ανοίγματα σε επικλίνή και 4 βυθίσεις και είσαι μια χαρά...αν θες να βάλεις άλλη μια βάλε πουλ όβερ!!εγώ κάνω δυο φορές τη βδομάδα αλλά τρώω και πολύ και κοιμάμαι καλά οπότε αναρώνω σχετικά εύκολα...:)

Πάνω κάτω αυτό κάνω και τώρα, έλεγα μήπως άλλαζα τη φιλοσοφία της προπόνησης του στήθους μου, είτε μειώνοντας πολύ τα σετ είτε βάζοντας 2η μέρα προπόνησης.

Ποια είναι η γνώμη των έμπειρων πάνω σε αυτό;

Jeik
30-01-10, 15:51
αν θες να αλλάξεις φιλοσοφία η παίξε με σούπερ σετ επικλινή και οριζόντιο ή παίξε με έμφαση στις αρνητικές η μπορείς να κάνεις και το 21 στο στήθος!!

thegravijia
30-01-10, 16:13
Ποστάρω εδώ για να μην ανοίγω άλλο thread.

Έχω ένα "θέμα" με το στήθος μου, δεν έχει καλή ανάπτυξη και σε σχέση με τα μεγάλα χέρια και ώμους(σχετικό είναι αυτό, με βάση το σώμα μου) φαίνεται άσχημα. Λέω να την αλλάξω μήπως πάρω λίγο στο στήθος μέχρι το καλοκαίρι.

Η προπόνησή μου μέχρι τώρα ήτανε 1 φορά την εβδομάδα, 4 ασκήσεις από 4 σετ.

Οριζόντιο πάγκο μπάρα 15-12-8-6 τις 15αρες και τις 12 τι τις θες
Επικλινή πάγκο αλτήρες 15-12-8-6
Κρος όβερ ένα-ένα χέρι χαμηλά 12-12-10-10 αχρηστη - ειδικα αμα την κανεις με το ενα χερι
Πουλ όβερ 15-12-8-6 αχρηστο για στηθος.πλατη πιανει

Στη τελευταία προπόνηση έβαλα βυθίσεις στη θέση του πουλ οβερ αλλά δε μου άρεσαν πολύ, έκλεβα πολύ με τους ώμους.

Τι προτείνετε απ' τα δυό, να ρίξω τα σετ και τις ασκήσεις πχ, 3 ασκήσεις 3 σετ ή να βάλω 2η μέρα στήθος μέσα στη βδομάδα?

Δεν έχω μάθει το σώμα μου και δε ξέρω τι δουλεύει σε μένα, τώρα ξεκινάω τα πειράματα.


γνωμη ειναι πως οτιδηποτε ασκησεις εκτος απο βασικες ειναι αχρηστες.και ειναι για να χρησιμοποιουντε ητε σαν βοηθητικες ητε μια στο τοσο για να ανεβαινουν λιγο τα πρηξιματα.

δηλ πραγματικα τι περιμενεις να βαλεις μαζα μεκρος οβερ. ακομα και οι προ μονο οταν ειναι η καμερα μπροστα κανουν τετοιες ασκησεις.

για μενα ο μονος τροπος για νατυραλ αθλητες το να αυξησουν την μαζα ειναι να αυξανουν τα κιλα που παιζουν στις βασικες


αν φθασεις να κανεις 150κιλα πιεσεις το στηθος σου τι νομιζεις οτι θα κανει?

noz1989
30-01-10, 17:09
αν φθασεις να κανεις 150κιλα πιεσεις το στηθος σου τι νομιζεις οτι θα κανει?

Δεν συμφωνω! πρεπει να εχει σωστη τεχνικη και να παιζεις με την λεπτομερια στο στηθος! Ξερω παιδια που με 90-100 kg παγκο εχουν πιο γαματο στηθος απο καποιους που παιζουν 160 kg παγκο!

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι περισσοτερο δεν σημαινει και καλυτερο!

Φιλικα!:welcome:

popay
30-01-10, 18:52
Δεν συμφωνω! πρεπει να εχει σωστη τεχνικη και να παιζεις με την λεπτομερια στο στηθος! Ξερω παιδια που με 90-100 kg παγκο εχουν πιο γαματο στηθος απο καποιους που παιζουν 160 kg παγκο!

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι περισσοτερο δεν σημαινει και καλυτερο!

Φιλικα!:welcome:

μιλας για διαφορετικους ανθωπους.......ειναι αναλογως τον ανθρωπο!!!

το να γινεται η ασκηση σωστα ειναι κατι που δεν χρειαζεται να το πουμε ειναι νομος....!
εκτος αν εννοεις οτι παιζουν αυτοι των 100 χωρις κλεψιμο και οι αλλοι με!

thegravijia
30-01-10, 20:42
Δεν συμφωνω! πρεπει να εχει σωστη τεχνικη και να παιζεις με την λεπτομερια στο στηθος! Ξερω παιδια που με 90-100 kg παγκο εχουν πιο γαματο στηθος απο καποιους που παιζουν 160 kg παγκο!

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι περισσοτερο δεν σημαινει και καλυτερο!

Φιλικα!:welcome:
TI λες ρε φιλε..κανει ο αλλος μονο 100κιλα και εχει καλυτερο στηθος απο καποιον που κανει 160...παμε καλα?

οταν λες λεπτομερια τι εννοεις ? να αναλωνεται σε φαντεζη μηχανηματα και να κανει 300επαναληψεις ανα προπονηση ...νομιζοντας οτι ετσι θα δημιουγρησει λεπτομερια στο στηθος

thegravijia
30-01-10, 20:43
μιλας για διαφορετικους ανθωπους.......ειναι αναλογως τον ανθρωπο!!!

το να γινεται η ασκηση σωστα ειναι κατι που δεν χρειαζεται να το πουμε ειναι νομος....!
εκτος αν εννοεις οτι παιζουν αυτοι των 100 χωρις κλεψιμο και οι αλλοι με!
πως μπορει να κλεψει καποιος στον παγκο μπορειτε να μου πειτε για να καταλαβω?

sTeLaKoS
30-01-10, 20:49
πως μπορει να κλεψει καποιος στον παγκο μπορειτε να μου πειτε για να καταλαβω?

Με τρικέφαλους και ώμους....

thegravijia
30-01-10, 20:52
Με τρικέφαλους και ώμους....
εσυ δηλαδη δεν χρησιμοπιεις τρικεφαλα και ομους οταν κανεις παγκο?
πως πιεζεις τοτε?

sTeLaKoS
30-01-10, 20:59
εσυ δηλαδη δεν χρησιμοπιεις τρικεφαλα και ομους οταν κανεις παγκο?
πως πιεζεις τοτε?

Εντάξει ρε συ, μπορείς να βάζεις πολύ τρικέφαλο ή λίγο. Ανάλογα το άνοιγμα της λαβής. Όσο για τους ώμους, όσο πιο αργά και συγκεντρωμένα πιέζεις τόσο λιγότερο πιάνει. Έχω προσέξει πως με τα μέγιστα κιλά που σηκώνω, την επόμενη μέρα είμαι λιγότερο πιασμένος απ ότι αν σηκώσω στο 80% αλλά αργά και συγκεντρωμένα με έμφαση στις αρνητικές. "Πιάνει" καλύτερα..

thegravijia
30-01-10, 21:01
Εντάξει ρε συ, μπορείς να βάζεις πολύ τρικέφαλο ή λίγο. Ανάλογα το άνοιγμα της λαβής. Όσο για τους ώμους, όσο πιο αργά και συγκεντρωμένα πιέζεις τόσο λιγότερο πιάνει. Έχω προσέξει πως με τα μέγιστα κιλά που σηκώνω, την επόμενη μέρα είμαι λιγότερο πιασμένος απ ότι αν σηκώσω στο 80% αλλά αργά και συγκεντρωμένα με έμφαση στις αρνητικές. "Πιάνει" καλύτερα..
οκ συμφωνω αλλα ητε κλεβεις οπως λετε ητε οχι η διαφορα στα κιλα που θα σηκωσεις ειναι πολυ μικρη.

sTeLaKoS
30-01-10, 21:01
Βασικά Βασίλη, όπως λες θα το δουλέψω.

Μόνο βασικές, οριζόντια μπάρα, επικλινή μπάρα και κατακλινή. Θα το πάω έτσι όσο μου μένει μέχρι τη γράμμωση κανένα 2μηνο δλδ, ίσως λίγο λιγότερο και βλέπω...

thegravijia
30-01-10, 21:03
Βασικά Βασίλη, όπως λες θα το δουλέψω.

Μόνο βασικές, οριζόντια μπάρα, επικλινή μπάρα και κατακλινή. Θα το πάω έτσι όσο μου μένει μέχρι τη γράμμωση κανένα 2μηνο δλδ, ίσως λίγο λιγότερο και βλέπω...

κανε κυκλο εντασης για κανα μηνα...δηλ μεγιστα κιλα 1-5 επαναληψεις φουλ κιλο...
να ανεβεις σε δυναμη.
και γω αυτο κανω τωρα

St3f
30-01-10, 21:19
Ποστάρω εδώ για να μην ανοίγω άλλο thread.

Έχω ένα "θέμα" με το στήθος μου, δεν έχει καλή ανάπτυξη και σε σχέση με τα μεγάλα χέρια και ώμους(σχετικό είναι αυτό, με βάση το σώμα μου) φαίνεται άσχημα. Λέω να την αλλάξω μήπως πάρω λίγο στο στήθος μέχρι το καλοκαίρι.

Η προπόνησή μου μέχρι τώρα ήτανε 1 φορά την εβδομάδα, 4 ασκήσεις από 4 σετ.

Οριζόντιο πάγκο μπάρα 15-12-8-6
Επικλινή πάγκο αλτήρες 15-12-8-6
Κρος όβερ ένα-ένα χέρι χαμηλά 12-12-10-10
Πουλ όβερ 15-12-8-6

Στη τελευταία προπόνηση έβαλα βυθίσεις στη θέση του πουλ οβερ αλλά δε μου άρεσαν πολύ, έκλεβα πολύ με τους ώμους.

Τι προτείνετε απ' τα δυό, να ρίξω τα σετ και τις ασκήσεις πχ, 3 ασκήσεις 3 σετ ή να βάλω 2η μέρα στήθος μέσα στη βδομάδα?

Δεν έχω μάθει το σώμα μου και δε ξέρω τι δουλεύει σε μένα, τώρα ξεκινάω τα πειράματα.

Aνοιγματα δεν κανεις ?Πως 8 ανοιξει το στηθος ρε αδερφε ?:P

albertob30
30-01-10, 22:03
TI λες ρε φιλε..κανει ο αλλος μονο 100κιλα και εχει καλυτερο στηθος απο καποιον που κανει 160...παμε καλα?

οταν λες λεπτομερια τι εννοεις ? να αναλωνεται σε φαντεζη μηχανηματα και να κανει 300επαναληψεις ανα προπονηση ...νομιζοντας οτι ετσι θα δημιουγρησει λεπτομερια στο στηθος

ΤΕΡΑβιγια μην λες τα δικα σου ρε ...

http://videos.bodybuilding.com/watch/6892/the-fit-show-season-one-episode-3-milos-sarcev-chest-training

εννοειτε πως γινετε να εχεις καλυτερο στηθος και με λιγοτερα κιλα

Jeik
30-01-10, 23:43
αλμπέρτο συμφωνώ αλλά όχι απόλυτα μαζί σου όταν θεσ αν δώσεις όγκο στο στο στήθος σου είναι απιαραίτητα τα κιλά και λίγες επαναλήψεις.όταν θες να το δείξεις καλύτερα και να κόψεις λιγότερα κιλά πολλές επαναλήψεις.εγώ πάντως που ανέβηκα πολύ στον πάγκο βλέπω τεράστια διαφορά και σε θέμα δύναμης και σε θέμα ανάπτυξης.

thegravijia
31-01-10, 00:18
ΤΕΡΑβιγια μην λες τα δικα σου ρε ...

http://videos.bodybuilding.com/watch/6892/the-fit-show-season-one-episode-3-milos-sarcev-chest-training

εννοειτε πως γινετε να εχεις καλυτερο στηθος και με λιγοτερα κιλα
1oν αναφερθηκα σε νατυραλ αθλητες.
ο μιλος ειναι το ακριβως αντιθετο.!

2ον οταν βαζω βιντεακια να ακουτε και τι λενε οι αθλητες.
πχ ο milos στο battle for the olympia που εβαλα προσφατα στα πολυμεσα
λεει αρχισε να δουλευει με contaction και τετοια προγραμματα με λιγα κιλα με απο τραυματισμο στο ομο του.ηδη κατεβαινε στο ολυμπια τοτε. πριν κανονικη βαρια προπονηση εκανε.αρα πως εχτισε τετοια μαζα...

3ον απλα την γνωμη μου ειπα και τι πιστευω πως ειναι σωστο

noz1989
31-01-10, 05:43
Ρε παιδια μιλαω για bodybuilding οχι για power lifting! Στοχος ειναι το καλυτερο οπτικο αποτελεσμα οχι το ποσο δυνατοι ειμαστε!!

Τουλαχιστον ετσι βλεπω εγω το ΒΒ!

Τελος, επιμενω στην αποψη μου! Ας δωσουμε περισοτερη εμφαση στην ποιοτητα και οχι στην ποσοτητα!

albertob30
31-01-10, 12:35
αλμπέρτο συμφωνώ αλλά όχι απόλυτα μαζί σου όταν θεσ αν δώσεις όγκο στο στο στήθος σου είναι απιαραίτητα τα κιλά και λίγες επαναλήψεις.όταν θες να το δείξεις καλύτερα και να κόψεις λιγότερα κιλά πολλές επαναλήψεις.εγώ πάντως που ανέβηκα πολύ στον πάγκο βλέπω τεράστια διαφορά και σε θέμα δύναμης και σε θέμα ανάπτυξης.

ναι ρε συ..απλα αλλο πραγμα λεω εγω..

εγω μπορει να κανω 80 κιλα και εσυ 120 και να εχω πολυ καλυτερο στηθος.. αυτο λεω.. δεν μιλαω για ογκο ή γραμμωση..δειτε και τι λεει ο θεος ο ΜΙΛΟΣ

savage
01-02-10, 01:09
TI λες ρε φιλε..κανει ο αλλος μονο 100κιλα και εχει καλυτερο στηθος απο καποιον που κανει 160...παμε καλα?


βασιλη μην εισαι απολυτος.το εχω ξαναγραψει κ στο "bench press tips" thread.τα κιλα δεν εχουν τοσο σημασια.τα νουμερα ειναι για τους powerlifters.φυσικα κ γινεται να εχεις μεγαλυτερο στηθος,σηκωνοντας λιγοτερα απο τους αλλους.
ζωντανο παραδειγμα ειμαι εγω. σηκωνω λιγοτερα κιλα απο πολλους(ειδικα στον ισιο παγκο),αλλα εχω πολυ καλυτερο στηθος (κ σωμα) απο ολους αυτους κ ειμαι κ 1000% natural.
κ φυσικα κ μπορεις να κλεβεις στον παγκο.σηκωνοντας την μεση,χτυπωντας την μπαρα στο στηθος,κανοντας μη ολοκληρωμενη κινηση,βαζοντας πολυ δυναμη απο ωμους κ τρικεφαλους κτλ.
το παν για την μυικη αναπτυξη ειναι ποσα κιλα σηκωνει ο μυς,οχι η αρθρωση.αν δεν τα νιωθει καποιος τα κιλα,τοτε τα σηκωνει με την αρθρικη δυναμη που λεει κ ο Κατλερ.ετσι δεν αναπτυσονται μυες ομως.
ο τονι φριμαν επισης ειχε πει οτι μπορω να κανω σκυφτη κωπηλατικη με 200 κιλα,αλλα δεν τα νιωθω.εννοω νιωθω τα 200 κιλα(δηλ ενα τεραστιο βαρος)αλλα δεν τα νιωθω στην πλατη μου.γι'αυτο κανω με 110 κιλα συνηθως αλλα τα νιωθω 100% στους πλευρικους μυες μου.

thegravijia
01-02-10, 01:16
βασιλη μην εισαι απολυτος.το εχω ξαναγραψει κ στο "bench press tips" thread.τα κιλα δεν εχουν τοσο σημασια.τα νουμερα ειναι για τους powerlifters.φυσικα κ γινεται να εχεις μεγαλυτερο στηθος,σηκωνοντας λιγοτερα απο τους αλλους.
ζωντανο παραδειγμα ειμαι εγω. σηκωνω λιγοτερα κιλα απο πολλους(ειδικα στον ισιο παγκο),αλλα εχω πολυ καλυτερο στηθος (κ σωμα) απο ολους αυτους κ ειμαι κ 1000% natural.
κ φυσικα κ μπορεις να κλεβεις στον παγκο.σηκωνοντας την μεση,χτυπωντας την μπαρα στο στηθος,κανοντας μη ολοκληρωμενη κινηση,βαζοντας πολυ δυναμη απο ωμους κ τρικεφαλους κτλ.
το παν για την μυικη αναπτυξη ειναι ποσα κιλα σηκωνει ο μυς,οχι η αρθρωση.αν δεν τα νιωθει καποιος τα κιλα,τοτε τα σηκωνει με την αρθρικη δυναμη που λεει κ ο Κατλερ.ετσι δεν αναπτυσονται μυες ομως.
ο τονι φριμαν επισης ειχε πει οτι μπορω να κανω σκυφτη κωπηλατικη με 200 κιλα,αλλα δεν τα νιωθω.εννοω νιωθω τα 200 κιλα(δηλ ενα τεραστιο βαρος)αλλα δεν τα νιωθω στην πλατη μου.γι'αυτο κανω με 110 κιλα συνηθως αλλα τα νιωθω 100% στους πλευρικους μυες μου.

αυτο με την κωπιλατικη το εχω παρατηρησει και γω οποτε παω να κανω με πανω απο 100κιλα ..δεν νιωθω να δουλευουν τα φτερα...
βεβαια αν θες να αναπτυξεις δυναμη πρπει να γινονται και αυτα τα σετ..τεσπα..
ο καθενας με τις αποψεις του.:toast:

albertob30
01-02-10, 01:38
αυτο με την κωπιλατικη το εχω παρατηρησει και γω οποτε παω να κανω με πανω απο 100κιλα ..δεν νιωθω να δουλευουν τα φτερα...
βεβαια αν θες να αναπτυξεις δυναμη πρπει να γινονται και αυτα τα σετ..τεσπα..
ο καθενας με τις αποψεις του.:toast:

ναι ρε βιγια αυτο λεω και εγω.. το θεμα ειναι να σε πιανει οχι απλα να βαζεις κιλα..

Jeik
01-02-10, 01:52
σάβαντζ συμφωνώ στο ότι γίνεται,ωστόσο θεωρώ ότι κατα ενενήντα τις κατό ισχύει αυτό που λέει ο τέρα η ανάπτυξη συνήθως έρχεται με τα κιλά...σίγουρα έχεις πολύ δυνατό στήθος αλλά πιστεύω ότι αν κάποιος ανεβάζει τα κιλά και τα κάνει σωστά και γυμναστεί το ίδιο διάστημα με εσένα θα έχει καλύτερα αποτελέσματα..προσπαθώ να σου πω ότι παίζουν ρόλο και τα κιλά και η τεχνική βέβαια..

albertob30
01-02-10, 11:12
σάβαντζ συμφωνώ στο ότι γίνεται,ωστόσο θεωρώ ότι κατα ενενήντα τις κατό ισχύει αυτό που λέει ο τέρα η ανάπτυξη συνήθως έρχεται με τα κιλά...σίγουρα έχεις πολύ δυνατό στήθος αλλά πιστεύω ότι αν κάποιος ανεβάζει τα κιλά και τα κάνει σωστά και γυμναστεί το ίδιο διάστημα με εσένα θα έχει καλύτερα αποτελέσματα..προσπαθώ να σου πω ότι παίζουν ρόλο και τα κιλά και η τεχνική βέβαια..

εγω που δεν εχω καλα γενετικα για το στηθος και περισσοτερα κιλα να κανω απο καποιον και σωστοτερη τεχνικη δεν εχω καλυτερο στηθος..

savage
02-02-10, 03:06
στελιο αν μου επιτρεπεις θα ηθελα να σου προτεινω 1 προγραμμα 2 μηνων για το στηθος σου.αν θες δοκιμασε το.καταρχας μετρα περιφερεια στηθους κ πες μας ποσο εχεις κ ξαναμετρα μετα το τελος του διμηνου.

προτεινω να κανεις προπονηση στηθους ανα 4 μερες ως εξης:

1η προπονηση
πιεσεις με μπαρα στον ισιο παγκο
πιεσεις με μπαρα σε επικλινη παγκο

2η προπονηση
πιεσεις με μπαρα σε επικλινη παγκο
πιεσεις με μπαρα στον ισιο παγκο

κ μετα ξανα η 1η προπονηση κτλ κτλ.

Οι 2 αυτες προπονησεις ειναι 1 κυκλος.Θα κανεις 8 τετοιους κυκλους συνολικα.

βρες ποσα κιλα μπορεις να κανεις για 10 επαναληψεις για 1 κ μονο σετ σε καθε 1 απο τις 2 ασκησεις.!πχ 80 κιλα στον ισιο παγκο κ 70 κιλα στον επικλινη.
με αυτο το βαρος θα προσπαθεις στην 1η ασκηση να σηκωσεις 4 σετ των 10 επαναλ.
φυσικα δεν θα μπορεις.λογικα θα σηκωσεις 8,7,6 επαναλ στα επομενα σετ για παραδειγμα.δεν πειραζει.στοχος ειναι να σηκωνεις 4χ10 στο τελος των 8 κυκλων

επισης βρες σε καθε ασκηση το βαρος που μπορεις να σηκωνεις για 4 σετ των 10 επαναληψεων.προφανως ειναι λιγοτερο απο το προηγουμενο. πχ 70 κιλα στον ισιο κ 60 κιλα στον επικλινη.

στην δευτερη ασκηση λοιπον,σου προτεινω να σηκωνεις 4 σετ των 10 με αυτο το βαρος.καθε φορα που καταφερνεις να σηκωνεις κ στα 4 σετ απο 10 επαναλ,θα αυξανεις το βαρος κατα το ελαχιστο δυνατο,στην επομενη προπονηση.αν δεν σηκωσεις παλι 4χ10 με το νεο βαρος στην επομενη προπονηση(επειδη το βαρος αυξηθηκε),ΔΕΝ ξανααυξανεις στις επομενες προπονησεις το βαρος,μεχρις ωτου το σηκωσεις για 4χ10!

Δηλαδη,ανακεφαλαιωνοντας εσυ θα επιδιωκεις στην 1η ασκηση να αυξανεις τις επαναληψεις σου ανα βδομαδα,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΥΞΑΝΕΙΣ ΤΟ ΒΑΡΟΣ, και στην 2η ασκηση θα επιδιωκεις να αυξανεις το βαρος που σηκωνεις,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙΣ 10 επαναληψεις,ανα σετ.Αν τις υπερβαινεις,χρησιμοποεις μικρο βαρος.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.Παραθετω κ παραδειγμα.Για οποιαδηποτε απορια με ρωτας!!:toast:

1ος κυκλος

1η προπονηση
πιεσεις με μπαρα στον ισιο παγκο
80 κιλα για 10,8,7,6 επαν
πιεσεις με μπαρα σε επικλινη παγκο
70 κιλα για 10,10,10,10 επαν
2η προπονηση
πιεσεις με μπαρα σε επικλινη παγκο
70 κιλα για 10,9,7,7 επαν
πιεσεις με μπαρα στον ισιο παγκο
70 κιλα για 10,10,10,10 επαν

2ος κυκλος
1η προπονηση
πιεσεις με μπαρα στον ισιο παγκο
80 κιλα για 10,9,9,8 επαν αυξησα την αντοχη μου,εκανα πιο πολλες επαν
πιεσεις με μπαρα σε επικλινη παγκο
72,5 κιλα για 10,9,97 επαν αυξησα την δυναμη μου,εβαλα πιο πολλα κιλα
2η προπονηση
πιεσεις με μπαρα σε επικλινη παγκο
70 κιλα για 10,10,8,7 επαν αυξησα την αντοχη μου,εκανα πιο πολλες επαν
πιεσεις με μπαρα στον ισιο παγκο
72,5 κιλα για 10,9,8,8 επαν αυξησα την δυναμη μου,εβαλα πιο πολλα κιλα

κτλ κτλ

thegravijia
02-02-10, 03:16
τι το μαγικο εχουν οι 10επαν?

εσυ savage τι περιφερεια στηθους εχεις?

savage
02-02-10, 03:28
τι το μαγικο εχουν οι 10επαν?

εσυ savage τι περιφερεια στηθους εχεις?

για μενα αν επρεπε να διαλεξω 1 αριθμο επαναληψεων,το 10 ειναι το μαγικο νουμερο,αν κ ολες οι επαναληψεις απο 6-25 χρειαζονται καθοτι ενεργοποιουν διαφορετικες μυικες ινες.

οσο για μενα με ειχες ξαναρωτησει στο thread με τις φωτο μου κ σου ειχα πει οτι εχω 109 cm(οχι πρησμενος).σε πιανω αδιαβαστο!!!:P:P:P χεχε

thegravijia
02-02-10, 03:33
για μενα αν επρεπε να διαλεξω 1 αριθμο επαναληψεων,το 10 ειναι το μαγικο νουμερο,αν κ ολες οι επαναληψεις απο 6-25 χρειαζονται καθοτι ενεργοποιουν διαφορετικες μυικες ινες.

οσο για μενα με ειχες ξαναρωτησει στο thread με τις φωτο μου κ σου ειχα πει οτι εχω 109 cm(οχι πρησμενος).σε πιανω αδιαβαστο!!!:P:P:P χεχε
ναι ρε συ το σκεφτηκα οτι ειχα ξαναρωτησει αλλα αφου εγραψα το ποστ :green:

savage
02-02-10, 03:37
ναι ρε συ το σκεφτηκα οτι ειχα ξαναρωτησει αλλα αφου εγραψα το ποστ :green:

χαχα no hard feelings bro!!!
εσυ ποσο εχεις?
το προγραμμα πως σου φαινεται?

thegravijia
02-02-10, 03:44
χαχα no hard feelings bro!!!
εσυ ποσο εχεις?
το προγραμμα πως σου φαινεται?
καπου εκει και γω...εχω καιρο να δω ποσο .

το προγραμμα θα το προτιμουσα με 5αρες ..εγω μιας και αυτος ο αριθμος επαναληψεων μου αρεσει εμενα:cool:

αλλα και παλι οχι .
καλυτερα να εμπαινε σε ενα μηνα για δυναμη που λενε και ενα μηνα χαλαρα υπερτροφια.

sTeLaKoS
02-02-10, 14:16
Λοιπόν.... εχτές έκανα προπόνηση στήθους, είχα αποφασίσει να παίξω 3 ασκήσεις (οριζοντιο-επικλινη-κατακλινη) από 3 σετ, σύνολο 9. Μπορώ να πω οτι με έπιασε, όχι μέσα όπως πριν που έκανα και cross over αλλά είπαμε να αφήσω τις τροχαλίες και να παίξω με βαριές ασκήσεις.

Μέτρησα σήμερα για πρώτη φορά τη περιφέρεια του στήθους μου, 97cm(χαλαρός), αν και δε ξέρω κατά πόσο βοηθάτε τέτοιες μετρήσεις μιας και η πλάτη "παίρνει" περισσότερο, άρα και να μεγαλώσει και να πάει στα 100cm δε θα είμαι σίγουρος οτι μεγάλωσε το στήθος.

Savage το πρόγραμμα ωραίο μου φαίνεται. Έχω 7 εβδομάδες ακόμη για όγκο, ε, τι, 8 τι 7.

Θα μπορούσα να το δοκιμάσω, θα ήθελα όμως και μια γνώμη από τους πιο παλιούς στο χώρο μιας κι εγώ δεν έχω εμπειρία σε εξειδικευμένα προγράμματα.

savage
02-02-10, 18:53
ναι στελιο, αλλα μετρωντας, ειναι ο μονος τροπος να καταλαβεις στελιο. ενταξει κ η πλατη παιζει το ρολο της,δε λεω.παντως 97 εκ ειναι σχετικα λιγο.ποσα κιλα/υψος εισαι?αν θες δωσε κ περιφερεια χεριου για να δουμε αν υπαρχει δυσαναλογια.

το προγραμμα πιστευω πως θα σε βοηθησει πολυ.Να διευκρινισω πως τα διαλειμματα αναμεσα στα σετ πρεπει να'ναι 1 λεπτο κ το πολυ 2 λεπτα αναμεσα στην αλλαγη ασκησης.
Εννοειται πως θα κανεις οσα σετ ζεσταμα χρειαστεις για να μπεις στα κιλα που πρεπει.δε θα μπεις πχ στα 80 κιλα κατευθειαν.
Επισης επειδη το προγραμμα θα σου παιρνει το πολυ 20-25 λεπτα,μπορεις να γυμνασεις κ μια πιο μικρη μυικη ομαδα μετα,πχ κοιλιακους η δικεφαλους.


Ας μας πει κ καποιος πιο εμπειρος φυσικα την αποψη του για το προγραμμα.

sTeLaKoS
02-02-10, 19:21
ναι στελιο, αλλα μετρωντας, ειναι ο μονος τροπος να καταλαβεις στελιο. ενταξει κ η πλατη παιζει το ρολο της,δε λεω.παντως 97 εκ ειναι σχετικα λιγο.ποσα κιλα/υψος εισαι?αν θες δωσε κ περιφερεια χεριου για να δουμε αν υπαρχει δυσαναλογια.

το προγραμμα πιστευω πως θα σε βοηθησει πολυ.Να διευκρινισω πως τα διαλειμματα αναμεσα στα σετ πρεπει να'ναι 1 λεπτο κ το πολυ 2 λεπτα αναμεσα στην αλλαγη ασκησης.
Εννοειται πως θα κανεις οσα σετ ζεσταμα χρειαστεις για να μπεις στα κιλα που πρεπει.δε θα μπεις πχ στα 80 κιλα κατευθειαν.
Επισης επειδη το προγραμμα θα σου παιρνει το πολυ 20-25 λεπτα,μπορεις να γυμνασεις κ μια πιο μικρη μυικη ομαδα μετα,πχ κοιλιακους η δικεφαλους.


Ας μας πει κ καποιος πιο εμπειρος φυσικα την αποψη του για το προγραμμα.


Ναι βέβαια να σου πω, 1.72+ 75κιλά αυτή τη στιγμή. bf δε ξέρω να σου πω αλλά είμαι εκεί που χάνονται οι κοιλιακοί και δεν φαίνονται. Κανένα 15-16% υπολογίζω με το μάτι. Περιφέρεια χεριού 40εκ σφιγμένο. Θα φροντίσω μέσα στη βδομάδα να ανεβάσω 2-3 φωτογραφίες για να δείτε. Όλο το λέω και όλο το ξεχνάω..... θα γίνει!

Ναι ναι, το ζέσταμα είναι αυτονόητο. Περιμένουμε να το δει και κάποιος πιο έμπειρος και αν είναι από βδομάδα μπορώ να αρχίσω.

savage
02-02-10, 19:30
Ναι βέβαια να σου πω, 1.72+ 75κιλά αυτή τη στιγμή. bf δε ξέρω να σου πω αλλά είμαι εκεί που χάνονται οι κοιλιακοί και δεν φαίνονται. Κανένα 15-16% υπολογίζω με το μάτι. Περιφέρεια χεριού 40εκ σφιγμένο.

Ναι ναι, το ζέσταμα είναι αυτονόητο. Περιμένουμε να το δει και κάποιος πιο έμπειρος και αν είναι από βδομάδα μπορώ να αρχίσω.

χμ... 40 εκατοστα χερι με 97 μονο εκατοστα στηθος,ειναι λιγο δυσαναλογο.εγω εχω 41 εκατοστα χερι (βεβαια εχω το μισο ποσοστο λιπους απο σενα,πραγμα που σημαινει οτο αν φτασεις κ συ σε αυτα τα επιπεδα λιπους το χερι σου θα μικρυνει λιγο),αλλα οπως κ να'χει εχουμε σχεδον ιδια περιφερεια χεριου, αλλα στο στηθος εχουμε πανω απο 10 ποντους διαφορα.Και συμφωνα με τα λεγομενα του κοσμου θεωρουμαι πολυ συμμετρικος.Το τονιζω αυτο γιατι θα μπορουσα να εχω τεραστιο στηθος κ μικρο χερι,οποτε ουτε τα δικα μοτ stats θα ηταν μετρο συγκρισης.

Τελος παντων το θεμα ειναι οτι οντως πρεπει να μεγαλωσεις το στηθος σου.Ο,τι προγραμμα κι αν ακολουθησεις παντως,πρωτο σου μελημα πρεπει να'ναι η συνδεση νου κ μυων,δηλαδη να μην χανεις την μυικη αισθηση,για χαρην των κιλων.

sTeLaKoS
08-02-10, 22:40
Νίκο δοκίμασα σήμερα πρώτη φορά αυτή τη τεχνική. Κατέγραψα τα κιλά και θα δω με τι ρυθμό θα ανέβω. Τα πέτυχα όπως έπρεπε όμως. Θα το πάω έτσι λίγο καιρό και βλέπουμε... συνεχίζω όγκο άρα περιμένω να δω αλλαγή.
1η προπόνηση μ' έπιασε πάντως :thumbup:

savage
09-02-10, 02:11
Νίκο δοκίμασα σήμερα πρώτη φορά αυτή τη τεχνική. Κατέγραψα τα κιλά και θα δω με τι ρυθμό θα ανέβω. Τα πέτυχα όπως έπρεπε όμως. Θα το πάω έτσι λίγο καιρό και βλέπουμε... συνεχίζω όγκο άρα περιμένω να δω αλλαγή.
1η προπόνηση μ' έπιασε πάντως :thumbup:

χαιρομαι!!!εκανες και κατακλινη τελικα?

sTeLaKoS
09-02-10, 02:14
χαιρομαι!!!εκανες και κατακλινη τελικα?

Όχι, μόνο οριζόντιο και επικλινή. :thumbup:

savage
09-02-10, 02:20
Όχι, μόνο οριζόντιο και επικλινή. :thumbup:

οκ.παντως κ ετσι οπως το ειχες πει,να το εκανες(οριζοντιο-επικλινη-κατακλινη) δεν θα ηταν ασχημο.αν αυριο εισαι πιασμενος θα'ναι καλο σημαδι.:thumbup:

sTeLaKoS
09-02-10, 02:34
οκ.παντως κ ετσι οπως το ειχες πει,να το εκανες(οριζοντιο-επικλινη-κατακλινη) δεν θα ηταν ασχημο.αν αυριο εισαι πιασμενος θα'ναι καλο σημαδι.:thumbup:

Δεν έκανα κατακλινή γιατί σκέφτηκα πως δε θα αναρρώσω πλήρως στις 4 μέρες. Ίσως δοκιμάσω στην επόμενη προπόνηση.

albertob30
09-02-10, 02:38
στελακο bro..επειδη το κολοστηθος του κερατα με παιδευει εδω και τοσα χρονια θα σου πω το εξης...εχω κανει απειρες εναλαγες για το στηθος αλλα την μονη φορα που ειδα οντως διαφορα ειναι οταν ακουσα τον γιατρο και εκανα προκοπωση με επικληνεις εκτασεις πριν τις πιεσεις ..οντως με βοηθησε αυτο


επεισης ειναι η δευτερη εβδομαδα που ειδα το chest training toy milos και κανω rest pause στις επικληνεις πιεσεις με μπαρα .. αλλα τα κιλα που βαζω για να την κανω τελειαα και 15reps ειναι τραγικα..οντως με πιανει πολυ αλλα ειναι πολυ νωρις για να πω οτι οντως ανεβηκα..


η γνωμη μου παντως ειναι (οπως λεει και ο μιλος) κοιταξου στον καθρεφτη,δες που υστερεις και προσαρμοσε το προγραμμα σου αναλογα..

sTeLaKoS
09-02-10, 02:43
Επικλινείς εκτάσεις πριν τις πιέσεις; Με βοηθάς λίγο γιατί κάπου το 'χασα;

albertob30
09-02-10, 02:47
Επικλινείς εκτάσεις πριν τις πιέσεις; Με βοηθάς λίγο γιατί κάπου το 'χασα;

ναι ρε στελιο..flyes στον επικληνη και μετα πιεσεις..προκοπωση λεγεται..ειναι τεχνικη προπονησης..

sTeLaKoS
09-02-10, 02:50
Τις εκτάσεις δεν έπιασα, δε πήγε το μυαλό μου στα ανοιγματα(Βράδυ γαρ[μιας και σ'αρέσει τόσο, να σου ρο ρίξω κι εγώ!]χαχαχα)
Οκ κατάλαβα φίλος, ευχαριστώ!

albertob30
09-02-10, 03:03
Τις εκτάσεις δεν έπιασα, δε πήγε το μυαλό μου στα ανοιγματα(Βράδυ γαρ[μιας και σ'αρέσει τόσο, να σου ρο ρίξω κι εγώ!]χαχαχα)
Οκ κατάλαβα φίλος, ευχαριστώ!

αχ αυτο το γαρ αχ αυτο το γαρ!!

ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΑΒΑΤΖ ΜΑΡΕΣΕΙ ΟΜΩΣ:P

savage
09-02-10, 03:04
αχ αυτο το γαρ αχ αυτο το γαρ!!

ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΑΒΑΤΖ ΜΑΡΕΣΕΙ ΟΜΩΣ:P

παλιοχαρακτηρα!!!:P

Adriano10
08-03-10, 01:32
αχ αυτό το στήθος πως μας ταλαιπωρεί...ειδικά σε μας που δεν το έχουμε στα γενετικά :cursing: :cursing: :cursing: :banghead: :banghead: :banghead:

Sage
24-04-15, 20:35
Καλησπέρα, θα κάνω κατευθείαν την ερώτηση. Θέλω να γυμνάζω 2 φορές τη βδομάδα το στήθος μου (Τρίτη-Παρασκευή), όμως.. την παρασκευή το στήθος μου παραμένει λιγάκι πιασμένο από την προπόνηση της Τρίτης. Να μπω στη διαδικασία να το γυμνάζω και την Παρασκευή ή δε θα του κάνει καλό; (δηλαδή πρέπει να το νιώθω ξεκούραστο;) Υ.Γ. Δεν ξέρω αν έκανα καλά που το πόσταρα εδώ, αλλά δεν έβρισκα το τόπικ που κάναμε τις ερωτήσεις (έχω καιρό να μπω).

Valentino Rossi
25-04-15, 22:25
Έχω παρατηρήσει ότι το στήθος και τα χέρια μου είναι πίσω σε σχέση με πόδια και πλάτη (μη με ρωτάτε πως, μαλλον φταίει που έπαιζα πολύ μπάλα και ασχολούμουν με το τρέξιμο σπριντ). Το θεωρείτε λάθος αν για 1 διάστημα έβγαζα εντελώς τα πόδια και έκανα 3 φορές στήθος χέρια μαζί και άλλες 2 μέρες πλάτη και ώμους

Το στήθος μου είναι σαν να μην το γύμνασα ποτέ για την ακρίβεια, δεν ξέρω γιατί μάλλον φτωχα γεννετικά

Εγώ πιστεύω δεν υπάρχουν όρια, να βγάζεις καλά τις προπονήσεις, καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες από τον δίπλα του. Το σίγουρο είναι πως η 1 φορά τη βδομάδα δεν φτάνει σε μένα

jimmatas
25-04-15, 23:10
να πω και τη δικη μου ιστορια, ποτε δεν μπορουσα τις πιεσεις με μπαρα στον παγκο. Ποναγανε οι ωμοι στα πολλα κιλα και γενικα δεν δουλευε το στηθος, πιανομουνα ωμους και τρικεφ παρα στηθος.
Πεταξα την μπαρα και κανω μονο αλτηρες σε ημιεπικληνη παγκο, βυθισεις και πρεσσα καθιστος σε μηχανημα για στηθος και ειδα αποτελεσμα. Ειδικα οι βυθισεις με βοηθησαν παρα πολυ.
Αν δε βλεπετε αποτελεσμα ισως πρεπει να βρειτε ασκησεις που δουλευουν για τον καθενα ξεχωριστα.
Αυτες τις 3 ασκησεις κανω παντα συν ανοιγματα με αλτηρες σε επικληνη η πεκ ντεκ.

AntonisN
29-04-15, 19:47
να πω και τη δικη μου ιστορια, ποτε δεν μπορουσα τις πιεσεις με μπαρα στον παγκο. Ποναγανε οι ωμοι στα πολλα κιλα και γενικα δεν δουλευε το στηθος, πιανομουνα ωμους και τρικεφ παρα στηθος.
Πεταξα την μπαρα και κανω μονο αλτηρες σε ημιεπικληνη παγκο, βυθισεις και πρεσσα καθιστος σε μηχανημα για στηθος και ειδα αποτελεσμα. Ειδικα οι βυθισεις με βοηθησαν παρα πολυ.
Αν δε βλεπετε αποτελεσμα ισως πρεπει να βρειτε ασκησεις που δουλευουν για τον καθενα ξεχωριστα.
Αυτες τις 3 ασκησεις κανω παντα συν ανοιγματα με αλτηρες σε επικληνη η πεκ ντεκ.
Ειναι απο τα συχνα λαθη του γυμναστηριου το συγκεκριμενο. Απλα δεν τοποθετουσες τους ωμους σου στο σωστο σημειο με αποτελεσμα να χαλαει η κινηση σου και το βαρος να πεφτει σε αυτους και να μην δουλευει το στηθος. Πρεπει οταν καθεσε στο παγκο να μην τους αφηνεις να κατεβενουνε προς τα κατω διοτι τραβανε το βαρος απο το πανω κομματι του στηθους και ταλαιπορουντε. Εγω ετσι το ενιωθα στην αρχη και μετα το κοιταξα και βρηκα το λαθος.

Valentino Rossi
30-04-15, 15:24
Αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα, μέχρι που είδα 1 βίντεο που έκανε κάποιος επαναλήψεις και δεν "κλείδωνε" το χέρι κατά το ανέβασμα. Έγραψα σχόλιο γιατί "κλέβει" και δεν το πάει μέχρι πάνω και η απάντηση ήταν ότι άμα κλειδώνεις το χέρι σου σε πιάνουν τρικέφαλοι και ωμοι παρά στήθος. Από τότε δεν τεντώνω τέρμα το χέρι. Επίσης πρέπει να σπρώχνεις με το στήθος όσο μπορείς και όχι με τους ώμους. Εγώ ελάττωσα τα κιλά που έκανα προκειμένου να βρω την τεχνική. Βέβαια ακόμα δεν έχω τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Πάντως έχω καταλάβει πως δεν υπάρχουν απλές ασκησεις όλες έχουν τα μυστικά τους και καλό είναι να κάνεις καμιά προπόνηση με κάποιον πιο έμπειρο να εντοπίσει τα λάθη σου κατά την εκτέλεση. Επίσης καλό είναι να κάνεις 2-3 σετ με λιγα κιλά για καλό ζέσταμα

Kάπως έτσι τις εκτελώ τώρα όπως στο βίντεο του Πολωνού ράπερ Πόπεκ Μάνστερ (βέβαια με πολυ λιγότερα κιλά)

Πήγαινε στο 1:25

https://www.youtube.com/watch?v=QGP3g_zaDKk