PDA

Επιστροφή στο Forum : Εχω θεληση θελω κατατοπιση



llkool1
07-03-09, 15:49
γεια σας ειμαι νεος στο φορουμ.με λενε λευτερη ειμαι 32 χρονων 1.88,110κιλα με περιφερεια μεσης 123π.κανω διαιτες απο τα 14 λογω παχυσαρκιας εχω κανει σχεδον τα παντα.στα 18 καταφερα με διατροφη και γυμναστικη να φτασω 80 κιλα και αρκετα καλο σωμα αν εξαιρεσω το κρεμασμα στο δερμα λογω γιο γιο και εμεινα ετσι μεχρι τα 28.λογω δουλειας(δικαιολογιες)τα εχω παρατησει ολα και εφτασα εκει που προανεφερα.τωρα με εχει παρει λιγο απο κατω και προσπαθω να αλλαξω ξανα.εχω διαβασει αρκετα τοπικ για διατροφη και γυμναστικη.εκανα για 3 βδομαδες διατροφη με καφε ρυζι και κοτοπουλο και λιγη γυμναστικη αλλα δεν εχασα τιποτα ουτε ποντο ενω παλια εχανα 3 κιλα τη βδομαδα για πλακα.τωρα σκεφτομαι να ξεκινησω το λεβελ 2 του brawny 4 φορες τ βδομαδα και 20 λεπτα hit αεροβια μετα ενω και το πρωι tae bo.διατροφη
πρωι κορν φλεικς με γαλα 1.5 και 2 σκουπ γουει
11ωρα τοστ μαυρο ψωμι 2φετες γαλοπουλα 0% και τρικαλινο 2 φετες
2ωρα μπαγκετα μαυρη με 1 κονσερβα τονο νερου και 1κουτ μαγιονεζα λαιτ
μετα τη γυμναστικη 2 σκουπ πρωτεινη γουει
1ωρα μετα 3 μπιφτεκια κοτοπουλο με σπανακορυζο η μπασματι
πριν τον υπνο ενα γιαουρτι 2%

αυτα σκεφτομαι και θα ηθελα λιγη βοηθεια γιατι νιωθω μπερδεμενος
στοχος ενα υγιες αρμονικο σωμα
συγνωμη αν κουρασα ευχαριστω εκ των προτερων

slaine
07-03-09, 15:58
καλώς ήρθες Λευτέρη! πέρνα και από τα νέα μέλη να πει ςένα γεια και να γνωριστούμε.

λοιπόν σε αυτά που θέλεις. κατ'αρχάς ο στόχος έιναι εφικτός αρκεί να τα πραγραμαματίσεις σωστά. τα έχεις μπερδέψει λίγο από όσο κατάλαβα.
μπες στη διατροφή πάνω πάνω και διάβασε το άρθρο του ΜΒ για διατροφή γράμμωσης να δεις τι παίζει αν δεν την έχεις διαβάσει και τα πρώτα άρθρα στην αεροβική. και μετά μας ρωτάς ό,τι δεν κατάλαβες.

αυτή τη διατροφή την κάνεις καιρό ή σκέφτεσαι να την ξεκινήσεις?

:welcome:

llkool1
07-03-09, 16:03
γεια σου slaine και ευχαριστω για τηαπαντηση οπως ειπα εκανα μια διατροφη με κοτοπουλο και μαυρο ρυζι και ταε μπο για τρεις εβδομαδες και δεν εχασα τιποτα ενω παλια εχανα πολυ ευκολα.το ποστ που μου λες το διαβασα και επειδη σιγουρα τα εχω μπερδεψει λεω να κανω αυτο το προγραμμα που γραφω η να κανω αυτο που λεει το ποστ.η γυμναστικη πως ειναι μηπως υπερβαλω?thanks

slaine
07-03-09, 16:29
χάνεις κιλά όταν παίρνεις λιγότερες θερμίδς από αυτές που καις.

το αν θα χάσεις λίπος ή μυς και σε τι ποσοστό το κάθε ένα εξαρτάται από τη διατροφή σου (πηγές θερμίδων)και
απο την προπόνησή σου (όταν ρίχνεις τη μάσα το σώμα "διώχνει" τους μυς γιά να μην καίει ενέργεια, με τα βάρη τους διατηρείς, άρα και το μεταβολισμό σου).

οπότε φτιάξε τη διατροφή σου. αν δε μετράς θερμίδες, γρ, πρωτείνη/υδατάνθρακες/λίπη κλπ δεν κάνεις τιποτα..

την αερόβια τη βάζεις σταδιακά γαιτί το σώμα συνηθίζει κι επίσης σου "καίει" και μυς λίγο έως πολύ ανάλογα...

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=653
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=756

αυτά^^ τα διάβασες?

llkool1
07-03-09, 16:54
slaine ευχαριστω που ασχολεισαι μαζι μου.τα τοπικ που μου εδωσες τα διαβασα αν και να πω την αληθεια μπερδευτικα λιγο.αν δεν εχω μετρησει λαθος η διατροφη που γραφω πρεπει να βγαζει 2100-2200 θερμιδες
220 πρωτεινη
140 υδατανθρακες
50 λιπ
ειναι λαθος?
επισης καπου διαβασα οτι οι θερμιδες συντηρησης για μενα ειναι περιπου 3300
αρα λογικα δεν θα επρεπε να χανω?
μηπως λεω μπουρδες?thanks

the_big_litho
07-03-09, 17:41
κατ αρχην να θυμασαι οτι οταν μειωνουμε τις θερμιδες για να μειωσουμε το σωματικο μας βαρος το κανουμε σταδιακα , η αποτομη μειωση φερνει τον οργανισμο σε κατασταση αμυνας και δεν εχουμε αποτελεσμα...

Η χρηση αεροβιας προπονησης (130 σφυγμοι) ειναι απαραιτητη σε ατομα που εχουν στοχο την μειωση του λιπους οποτε να συμπεριλαβεις στο προγραμμα σου 25 -40 λεπτα αεροβια 2-4 φορες την εβδομαδα.

διαβασε καλα τα τοπικ και συνταξε μια διατροφη και ποσταρε την για να δουμε και να σε βοηθησουμε...

llkool1
07-03-09, 17:53
ευχαριστω the_big_litho αυτη που εχω βαλει πιο πανω τη θεωρεις απαραδεκτη?το ταε μπο πως το κρινεις?

the_big_litho
07-03-09, 18:44
Δεν εχω προσωπικη επαφη με το αθλημα αλλα απο οτι ξερω ειναι αναεροβιο... Γενικα ειμαι υπερ της ασχολιας με πολλα σπορ γιατι εκτος απο την διασκεδαση που προσφερουν γυμναζουν το σωμα απο πολλες σκοπιες.
Τωρα στην προκειμενη περιπτωση βαση του στοχου σου εχω μια υποψια οτι θα σε κουραζουν πολυ αν τα κανεις ολα αυτα που προαναφερεις αν σκεφθεις επιπλεον οτι θα μπεις σε μια υποθερμιδικη διαιτα οπου θελωντας και μη θα εχεις πιο περιοροσμενη ενεργεια...

Η διατροφη σου ειναι πολυ ελλειπης αν σκεφτεις οτι πρεπει να εχουμε σε καθε γευμα επαρκη ποσοτητα πρωτεινης και απο εκει και περα ρυθμιζεις τους υδατανθρακες βαση των αναγκων της ημερας και την χρονικη στιγμη