PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για supersets



egw
08-03-09, 21:05
Σκέφτομαι να κάνω για πρώτη φορα σουπερσετ για στήθος να δω τι αποτελέσματα θα έχει.Από αυτά που διάβασα το πιο καλό σουπερσετ είναι πιέσεις στον πάγκο με μπάρα και καπάκια ανοίγματα με αλτήρες.Η απορία μου είναι αν αυτός ο τρόπος βοηθάει περισσότερο για αύξηση όγκου από τον κλασσικό τρόπο που χρησιμοποιώ τώρα,δηλαδη η κάθε άσκηση μόνη της ξεχωριστά και το λέω αυτό γιατί πχ εγώ πάγκο κάνω--- 50*10,60*10,65*6,70*4 και ανοίγματα με αλτήρες--- 12*10,14*10,16*8.

Άρα αυτό που σκέφτομαι είναι ότι αφου θα κάνω συννεχόμενα αυτές τις 2 ασκήσεις εναλλάξ βάση λογικής για να βγαίνουνε και οι 2 ασκήσεις θα πρέπει να κάνω με 60 κιλά πάγκο και 14 κιλά ο κάθε αλτήρας για τα ανοίγματα,δηλαδή δεν θα φτάνω στα 70 που είναι τα μεγιστά μου κι έχω την απορία αν αυτός όμως ο τρόπος είναι πιο αποτελεσματικός λόγω των έντονων ερεθισμάτων που θα δίνω στο στήθος κι ας παίζω λιγότερα κιλά σε σχέση με τον άλλον τον κλασσικό τρόπο.

Κάτι αντίστοιχο πχ σκεφτόμουν και για τα δικέφαλα να δοκιμάσω με καμψεις ίσιας μπάρας και αλτήρες εναλλάξ στα καπάκια.

peris
08-03-09, 22:19
εγω θα σου προτεινα τα 70 που κανεις max 4 επαναληψεις να τα κανεις στην αρχη που ισως να βγουν και παραπανω επαναληψεις δε καταλαβαινω γιατι κανεις τα 2 πρωτα που δεν εχουν λογικη και χανεις τσαμπα δυναμεις

δηλαδη κανε ενα σετ στα 70 οσες βγουν και καπακι ενα σετ με ανοιγματα εγω θα προτιμουσα βεβαια με αλτηρες σε επιπεδο 1 σετ κανε με τη τεχνικη του superset η στην αρχη η στο τελος αποψη μου ας πουν και οι αλλοι βεβαια :rocking:

Steve KinG STyLe
08-03-09, 22:50
Πες μας ομως μερικες στοιχεια για σενα ωστε να παρεις μια προσεγκιστικη απαντηση και για ποιον λογο σκεφτεσε να κανεις superset?Τι αποτελεσμα θες να δεις?

kyriakos23
08-03-09, 22:54
λογικα φουσκωμα κ σιοου στην παραλια οπως ολοι ασχετα αν το παραδεχουντε καπιοι :D

peris
08-03-09, 23:11
λογικα φουσκωμα κ σιοου στην παραλια οπως ολοι ασχετα αν το παραδεχουντε καπιοι :D :doh: :doh: :doh: :doh:

δε χρειαζεται να ειρωνευσαι δηλαδη εσυ γιατι κανεις γυμναστικη?

egw
08-03-09, 23:24
Tα 70 κιλά που αναφέρεις peris γιατί δεν τα κάνω πρώτα,πρώτον λόγω κίνδυνου τραυματισμόυ γιατί το να ξεκινήσεις πρώτο σετ το μέγιστο της δυναμής σου δεν είναι κι ο πιο ασφαλής τρόπος όταν ο μυς δεν έχει προετοιμαστεί κατάλληλα και δεύτερον πουθενά δεν έχω διαβάσει να ξεκινάς από τα ανώτερα κιλά και να κατεβάινεις μετά.

Ο λόγος που θέλω να κάνω σουπερσετ είναι γιατί έτσι κι αλλιώς θέλω να δώσω μια αλλαγή στο προγραμμά μου που κάνω το ίδιο εδώ και αρκετό καιρό και θέλω να δώσω ένα έντονο ξάφνιασμα στους μυς μήπως υπάρχουν καλύτερα αποτελέσματα στο θέμα αύξησης μυικού όγκου

Τώρα γι αυτό που είπες κυριάκο,το σώμα το γουστάρω για την πάρτη μου και να νιώθω ότι κάνω συνέχεια όση βελτίωση μπορώ κι όχι για να επιδεικνύομαι στους γύρω μου.

peris
08-03-09, 23:44
καταρχην αν κανεις καλο ζεσταμα δεν υπαρχει τετοιος κινδυνος ποιος σου ειπε μετα να πεσεις στα κιλα απο τα 70 ειπα εγω τετοιο πραγμα?ξαναδιαβασε αυτο που λεω γιατι μου φαινεται αλλα λεω αλλα καταλαβαινεις

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=4592 κοιτα εδω να καταλαβεις τι εννοω

NASSER
08-03-09, 23:45
Tα 70 κιλά που αναφέρεις peris γιατί δεν τα κάνω πρώτα,πρώτον λόγω κίνδυνου τραυματισμόυ γιατί το να ξεκινήσεις πρώτο σετ το μέγιστο της δυναμής σου δεν είναι κι ο πιο ασφαλής τρόπος όταν ο μυς δεν έχει προετοιμαστεί κατάλληλα και δεύτερον πουθενά δεν έχω διαβάσει να ξεκινάς από τα ανώτερα κιλά και να κατεβάινεις μετά.

Ο λόγος που θέλω να κάνω σουπερσετ είναι γιατί έτσι κι αλλιώς θέλω να δώσω μια αλλαγή στο προγραμμά μου που κάνω το ίδιο εδώ και αρκετό καιρό και θέλω να δώσω ένα έντονο ξάφνιασμα στους μυς μήπως υπάρχουν καλύτερα αποτελέσματα στο θέμα αύξησης μυικού όγκου

Τώρα γι αυτό που είπες κυριάκο,το σώμα το γουστάρω για την πάρτη μου και να νιώθω ότι κάνω συνέχεια όση βελτίωση μπορώ κι όχι για να επιδεικνύομαι στους γύρω μου.

Φιλε αυτα που σχεδιαζεις να κανεις ειναι πολυ σωστα και σου προτεινω να το κανεις γιατι θα δεις πολυ διαφορα! Συνεχισε να διαβαζεις ολα τα σχετικα περι γυμναστικης και διατροφης και θα βρισκεις μονος τις απαντησεις. :awesome:

Οτι απορια εχεις εδω ειμαστε να την αναλυσουμε.
Παγκος ανοιγματα οντως πολυ καλος συνδιασμος και η λογικη επιλογης των κιλων πολυ σωστη!!

egw
09-03-09, 00:20
Α οκ peris γιατί άλλο είχα καταλάβει πως εννοούσες,απλά δεν γίνεται να ξεκινήσω από τα 70 κιλά αν δεν έχω κάνει με πιο λίγα κιλά πιο πριν γιατί δεν πρόκειται να τα βγάλω και μάλιστα με περισσότερες επαναλήψεις,έτσι κι αλλιώς μετά τα 70 μπορώ να βγάλω στα 75 και στα 77 1 επανάληψη μόνο,αν ξεκινήσω από τα 70 κιλά θα αναγκαστώ στα επόμενα σετ να κατέβω.

kyriakos23
09-03-09, 02:24
δεν ειρωνευομε κ ουτε ειρωνευτικα ποτε αν θελω να πω κατι το λεω με την λεξη του κ σε οπιον αρεσει,δεν μασαω τα λογια μου.
εγω κανω γυμναστικη πρωτο γιατι μαρεσει κ μετα για να φατσαρω ωρεα.

kafros gate 7
26-07-09, 12:17
να ρωτησω κατι πανω σε αυτο το θεμα του σουπερ σετ...τι ειναι καλυτερο να κανεις πιεσεις παγκου με μπαρα και ανοιγματα σουπερ σετ ή πιεσεις παγκου με αλτηρες και μετα ανοιγματα σουπερ σετ??

TEFAAtzis
26-07-09, 13:03
[QUOTE=egw;61147]Tα 70 κιλά που αναφέρεις peris γιατί δεν τα κάνω πρώτα,πρώτον λόγω κίνδυνου τραυματισμόυ γιατί το να ξεκινήσεις πρώτο σετ το μέγιστο της δυναμής σου δεν είναι κι ο πιο ασφαλής τρόπος όταν ο μυς δεν έχει προετοιμαστεί κατάλληλα και δεύτερον πουθενά δεν έχω διαβάσει να ξεκινάς από τα ανώτερα κιλά και να κατεβάινεις μετά.

Σε αυτο κανεις λαθος.Υπαρχει η αντιστροφη πυραμιδικη μεθοδος των ασκησεων που ξεκινας με πολλα κιλα και λιγες επαναληψεις και στην συνεχεια κατεβαζεις κιλα και ανεβαζεις τισ επαναληψεις

TEFAAtzis
26-07-09, 13:06
να ρωτησω κατι πανω σε αυτο το θεμα του σουπερ σετ...τι ειναι καλυτερο να κανεις πιεσεις παγκου με μπαρα και ανοιγματα σουπερ σετ ή πιεσεις παγκου με αλτηρες και μετα ανοιγματα σουπερ σετ??

φιλε καφρε υπαρχουν πολλες ασκησεις που μπορεις να τις κανεις ως superset.Μπορεις να ψαξεις και στο forum γιατι υπαρχει τετοιο θεμα και αναλυοντα ασκησεις για superset για ολες τις μυικες ομαδες