PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμπληρωματα διατροφης μετα απο προβλημα με το συκωτι



sak
10-03-09, 01:27
Γεια σας. Ειχα ενα προβλημα με το συκωτι και γι αυτο ειχα σταματισει και την γυμναστικη και καποια συμπληρωματα που επερνα (πρωτεινη -κρεατινη ,και την δευτερη μονο αν ηταν μαζι με πρωτεινη σε καποιο συμπληρωμα ). Οι τιμες του συκωτιου ηταν πολυ ανεβασμενες (π.χ. το SGPT εχει οριο 65 και εγω ειχα 150, και αλλες ανεβασμενες τιμες ολες σχεση με το συκωτι) ,πιναμε παντως και κανα ποτηρακι παραπανω :-|.
Μετα απο εξετασεις ειδαμε οτι ειχα πρησμενο συκωτι με κατακρατηση λιπους. Μετα απο διαιτα και καταλληλη διατροφη περιπου 1 μηνος ολα επεσαν στα φυσιολογικα επιπεδα ,ευτυχως. Αλλοι γιατροι ειπαν οτι οφειλονταν, και στο οτι επινα λιγο παραπανω αλκοολ ,αλλα και απο τα συμπληρωματα και αλλοι μονο απο το αλκοολ και διατροφη.
Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ,τωρα που ξεκιναω παλι. Περνω μονο whey και αυτο μονο μετα την γυμναστικη. Ειναι ενταξει? μπορω να παιρνω και το πρωι? Εχω διαβασει τα forum αλλα μια θα με βοηθουσε και μια συγκεκριμενη γνωμη. Διατροφη εχω αρχησει κανονικα οπως προβλεπετε (5 γευματα, μοιρασμενα υδατανθρακες πρωτεινες , χωρις αλκοολ, αφθονο νερο κ.τ.λ).
Με αλλα λογια, να συνεχισω τα συμπληρωματα τις βασικες ωρες ? μετα την γυμναστικη? το πρωι? και ισως μια φορα τις ημερες που δεν εχω προπονηση?
Ευχαριστω :bowdown: και sorry για το μεγαλο κειμενο ,αλλα θα βοηθουσε ειλικρινα μια απαντηση....

billys15
10-03-09, 01:32
Πιστευω οτι εφταιγε καθαρα το αλκοολ και η διατροφη.Αν και τα συμπληρωματα ειναι διατροφη,ωστοσο παιρνονται σε χαμηλοτερες ποσοτητες απο αυτην (λογικα) κι ετσι δεν πειραζουν.Κι επισης για να σου δειξω οτι φταιει η διατροφη,σκεψου αυτους που τρωνε παϊδακια καθε μερα.Γιατι εχουν προβληματα με χοληστερινη ας πουμε,αν και δεν παιρνουν συμπληρωματα?

slaine
10-03-09, 01:43
δεν είμαι γιατρός φίλε αλλά προσωπικά πιστεύω ότι αν τηρήσεις ένα σωστό πρόγραμμα διατροφής/γυμναστικής και επιλέξεις τα σωστά συμπληρώματα μία δόση μετά την προπόνηση και άλλη μάι το πρωί είναι οκ. κάνε χρήση και ξανακάνε εξετάσεις μετά από 1 μήνα να δεις που είσαι αλλά να έχει ςόλες τις άλλες παραμέτρους σταθερές.

έχετε οικογενειακό ιστορικό? πόσ έπινες? επίσης προσοχή στις στις λιποδιαλυτές διταμίνες αν παίρνεις συμληρώματα βιταμινών.

πόσταρε αν θέλεις στο αντίστοιχο υποφόρουμ τη διατροφή σου. ποιός στην έδωσε?

sak
10-03-09, 02:10
Μου το εδωσε διατροφολογος, βασικα, το ξερω οτι ητανε απο το αλκοολ και την σαβουροφαγια, σιγουρα, αφου και τα τριγλικεριδια ηταν επισεις ανεβασμενα. Οικογενειακο ιστορικο δεν ειχα. Βασικα πιναμε λιγο παραπανω και λογο γιορτων και λογο γεννεθλιων και λογο βραδυνης δουλειας.ΕΠΙΣΕΙΣ επερνα χαπια για το στομαχι αφου ειχα ενα προβληματακι και εκει ( οισοφαγικη παλινδρομηση) ΚΑΙ αντιβιοση αφου ημουν και κρυωμενος για 1 εβδομαδα!!!

Καταλαβενετε δηλαδη τι τραβηξε το καημενο το συκωτακι... :spank:
Λιγο ξεχυλωσαμε μ αλλα λογια κανα μηνα+ . :doh: Παντως τωρα κομμενο το αλκοολ ,εδω και εναμιση μηνα δηλαδη, ουτε DEPON ,οσο μπορω προσεχω τα λιπαρα, αλλα το πολυ φαι μ ανησυχει λιγο (χωρις λιπαρα μεν ,πολυ δεν ) και λιγο τα συμπληρωματα. Αλλα πως αλλιως θα βαλω και τα εστω λιγα κιλα που ειχα βαλει με την γυμναστικη πριν το προβλημα μου, συν τα κιλα που εχασα τον μηνα που εκανα την διατροφη για το συκωτι. Παντως η διατροφολογος μου ειπε πως για να ερθω στα ισα μου πρεπει να βαλω 3-4 κιλα καθαρο μυς.
Δηλαδη αυτο που θελω να μαθω ειναι τι γινετε απο εδω και περα με την πρωτεινη. 2? 3? φορες την ημερα? Πωτε? Οταν δεν κανω γυμναστικη να περνω ενα scoop? Ειναι ασ πουμε πιο καλα να παιρνω την whey για να μειωσω και λιγο τα πολλα γευματα μηπως κουραζω το συκωτι και απο εκει??

Παιδια ,παντως ευχαριστω για τις απαντησεις και SORRY για το πρηξιμο (οχι το μυικο παντως!! ;) )

slaine
10-03-09, 02:15
για να βρεις πόση πρωτέινη χρειάζεσαι ρίξε μία ματιά εδώ:
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3873
υπολογίζεις πόση παίρνεις από τη διατροφή σου και συμπληρώνεις απο τη σκόνη

isis
10-03-09, 12:49
Μετα απο εξετασεις ειδαμε οτι ειχα πρησμενο συκωτι με κατακρατηση λιπους. Με αλλα λογια, να συνεχισω τα συμπληρωματα τις βασικες ωρες ? μετα την γυμναστικη? το πρωι? και ισως μια φορα τις ημερες που δεν εχω προπονηση?
Από ό,τι καταλαβαίνω είχες λιπώδη εκφύλιση του ήπατος , η οποία δημιούργησε και τη φλεγμονή στο ήπαρ και λογικά πρέπει να είχε δημιουργηθεί και φλεγμονή στους πέριξ ιστούς. Δε ξέρω αν είχες εμφανίσει και συμπτώματα , όπως ίκτερο. Τώρα δεδομένου ότι η πρωτεΐνη είναι αλυσίδες αμινοξέων , λογικά δε θα πρέπει να σου δημιουργήσει πρόβλημα στο ήπαρ , εκτός και αν έχει προσμείξεις μέσα που ενέχονται για προβλήματα στο ήπαρ , όπως επίσης και η κρεατίνη δε θα πρέπει να σου δημιουργήσει πρόβλημα , καθώς ενέχεται μόνο για αύξηση της ουρίας που έχουν σχέση με τους νεφρούς.
Παρα ταύτα , εκτός από τη σωστή διατροφή , το άφθονο νερό και τη προπόνηση , καλό θα είναι να συμπεριλάβεις ση διατροφή σου καθημερινά λιποτρόπες (λιποδιασπαστικές) βιταμίνες , όπως αυτές του συμπλέγματος Β , έξτρα αμινοξέα (καρνιτίνη, φαινυλαλανίνη και μεθιονίνη) , αδενοσίνη φωσφολιπίδια κ.τ.λ , όπως :

http://i44.tinypic.com/2eq89bn.jpg

sak
17-03-09, 01:34
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

sak
20-03-09, 00:49
Και ενα τελευταιο πανω σ'αυτο, θα βοηθουσε ενα Milk thistle? (γαλα απο γαίδουραγκαθο αν δεν κανω λαθος ετσι? ). Αν ναι που θα το βρω και καθε ποτε να παιρνω? Πιστευω οτι θα βοηθουσε αν κρινω απο αυτα τα λιγα που εχω διαβασει στο site. Aπλως θα ηθελα να μαθω σε συνδιασμο με την πρωτεϊνη τι γινεται.Σε γενικες γραμμες,οντως οφελει στο συκωτι ή θα το επιβαρυνει περισσοτερο? Το εχει δοκιμασει κανεις που ειχε παρομοιo προβλημα?

Thanks...:clapping:

slaine
20-03-09, 00:54
Και ενα τελευταιο πανω σ'αυτο, θα βοηθουσε ενα Milk thistle? (γαλα απο γαίδουραγκαθο αν δεν κανω λαθος ετσι? ). Αν ναι που θα το βρω και καθε ποτε να παιρνω? Πιστευω οτι θα βοηθουσε αν κρινω απο αυτα τα λιγα που εχω διαβασει στο site. Aπλως θα ηθελα να μαθω σε συνδιασμο με την πρωτεϊνη τι γινεται.Σε γενικες γραμμες,οντως οφελει στο συκωτι ή θα το επιβαρυνει περισσοτερο? Το εχει δοκιμασει κανεις που ειχε παρομοιo προβλημα?

Thanks...:clapping:

δεν έχω χρησιμοποιήσει αλλά από όσα έχω διαβάσει είναι πολύ καλό, σίγουρα δε θα χάσεις τίποτα αν το δοκιμάσεις

isis
20-03-09, 23:12
Και ενα τελευταιο πανω σ'αυτο, θα βοηθουσε ενα Milk thistle? (γαλα απο γαίδουραγκαθο αν δεν κανω λαθος ετσι? ). Αν ναι που θα το βρω και καθε ποτε να παιρνω? Πιστευω οτι θα βοηθουσε αν κρινω απο αυτα τα λιγα που εχω διαβασει στο site. Aπλως θα ηθελα να μαθω σε συνδιασμο με την πρωτεϊνη τι γινεται.Σε γενικες γραμμες,οντως οφελει στο συκωτι ή θα το επιβαρυνει περισσοτερο? Το εχει δοκιμασει κανεις που ειχε παρομοιo προβλημα?

Thanks...:clapping:

Αδερφέ , αν περιμένεις από το Milk thistle να σε αποτοξινώσει και να προστατεύσει το ήπαρ σου σώθηκες! Έτσι πίστευαν και όσοι στο τέλος τα τίναξαν ή κόντεψαν να τα τινάξουν και βασίζονταν στο Milk thistle.

mantus3
21-03-09, 00:29
περαστικα φιλε...

slaine
21-03-09, 00:33
Αδερφέ , αν περιμένεις από το Milk thistle να σε αποτοξινώσει και να προστατεύσει το ήπαρ σου σώθηκες! Έτσι πίστευαν και όσοι στο τέλος τα τίναξαν ή κόντεψαν να τα τινάξουν και βασίζονταν στο Milk thistle.

θα κάνει κακό όμως? ή απλά δε δουλεύει? ή δουλεύει ελάχιστα?

TRIANTAFYLLOU
21-03-09, 16:41
αυτό με το λίπος δεν ήταν καλό στο συκώτι και δεν μπορούμε να λέμε αυτό πειραζει η το άλλο οχι σε κάθε οργανισμό μπορεί να υπαρχει μια προδιάθεση δηλαδή μπορεί αυτό το ανέβασμα των ενζύμων του συκωτιού να προήλθε και απο κάποιο φαρμακο η καποια θεραπεία αν είχες κάνει παλιότερα και να υπήρχε προδιάθεση ,αυτό το έπαθε κάποιος αλλά πολύ πιο ανεβασμένα απο σενα ενω δεν έκανε χάλια διατροφή ούτε έπινε και τελικά σκεύτικε αυτα που του είπα και διαπιστωσε οτι το έπαθε απο κάποιο τοξικό φαρμακο και έπαθε λιπώδη διύθηση

σε κάθε περίπτωση όμως επειδή δεν παίζουν με την υγεία αν μπεις σε κανονικό ρυθμο προπόνησης και διατροφής και με χρήση συμπληρωμάτων κάνε στον μήνα επάνω η στο δίμηνο εξετάσεις και δες την κατασταση του συκωτιού να είσαι σίγουρος γιατί ενω κάποια πράγματα δεν πειραζουν μπορεί σε κάποιον οργανισμό να προκαλει αντίδραση δεν είναι κακό ούτε δύσκολο σε τέτοια περίπτωση να ελέγχουμε την πορεία της υγείας μας.

sak
23-03-09, 16:29
Δεν ειπα βεβαια οτι θα αποτοξινωσει το συκωτι, αλλωστε στις δευτερες εξετασειες ολα ειχανε πεσει στο normal, μετα απο σωστη διατροφη, αρα πιστευω πως ηταν απο τα πολλα φαρμακα,την κακη διατροφη και το αλκοολ.Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι θα ξεχειλωσουμε τωρα! Απλως ηθελα να ξερω αν το Milk thistle, σε συνδιασμο βεβαια με διατροφη ,αφθονο νερο και ολα αυτα που εκανα περιπου οταν ημουν σε περιοδο αναρρωσης (τωρα τρωω λιγο παραπανω φυσικα... ) βοηθαει το συκωτι ή απλως ειναι μυθος.

Προς το παρον εχω παρει μια EAS MYOPLEX και πανω στο διμηνο θα ξανακανω εξετασεις για να δουμε που βρισκομαστε. Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις. :thumbup:

sak
23-04-09, 03:10
Ξαναεκανα εξετασεις για νεφρα-συκωτι ,αφου σταματησα την γυμναστικη και τα συμπληρωματα για 4 περιπου ημερες, και μια τιμη του συκωτιου ηταν ανεβασμενη ,το οριο 60 και ηταν στα 89. Η μικροβιολογος μου ειπε οτι ηταν απο τα συμπληρωματα. Τον Ιανουαριο που ειχα κανει η ιδια τιμη ηταν στα 150 περιπου, για τους λογους που ειχα αναφερει πιο πανω, μετα απο αυστηρη διατροφη ,χωρις γυμναστικη, και χωρις συμπληρωματα για ενα μηνα, οι τιμες πεσανε στα κανονικα (τελη Φεβρουαριου που εκανα εξετασεις). Χθες που ξαναεκανα ηταν ανεβασμενη μια τιμη του συκωτιου. Απογοητευτικα! Τι να κανω?? Για να τα πω και ολα, απο την προηγουμενη φορα εχω βαλει αρκετα κιλα σε λιπος ,εχω παρει και ογκο ,αλλα εχω παρει και πολυ λιπος, γιατι ετωγα μεν πολλες πρωτεινες αλλα και πολλους υδατανθρακες, πολυ φαι αλλα χωρις υπερβολες και οχι γλυκα και τετοια, απο αλλκοολ 2-3 μπυρες την εβδομαδα... Επερνα μια WHEY 3 φορες οταν ειχα γυμναστικη, και επερνα πρωι-βραδυ και οταν δεν εκανα.Ξεχωριστα οτι ετρωγα και 4 γευματα, (τα 3 απο αυτα κοτοπουλο και αρκετο γαλα περιπου 1-1,5 λιτρο), επισεις πριν την προπονηση υδατανθρακες και guarana. Μηπως το παρακανα λιγο, γι αυτο? (1.70 69κιλα ειμαι περιπου)
Επισεις η μικροβιολογος μου ειπε οτι εχει και ενα ατομο το οποιο κανει ανα 2μηνο εξετασεις και ξερει οτι εχει ανεβασμενες τιμες στο συκωτι και οτι ειναι απο τα συμπληρωματα ,αλλα απλως θελει να το κοιταει για "να μην ξεφευγει παρα πολυ πανω" οπως μου ειπε. Συγνωμη για το μεγαλο mail, αλλα εχω απελπιστει. Πειτε μου μια γνωμη , τι κανω? σταματαω? συνεχιζω χωρις συμπληρωματα και με μειωμενη διατροφη?? (θα post-αρα στο θεμα που ανοιξε ο thegravijia, αφου μοιαζουν λιγο οι ερωτησεις ,αλλα προτημησα εδω γιατι εχω post-αρει και καποιες διευκρινησεις παλιοτερα)
Kαι παλι ευχαριστω...

"

RUHL
23-04-09, 04:17
Ξαναεκανα εξετασεις για νεφρα-συκωτι ,αφου σταματησα την γυμναστικη και τα συμπληρωματα για 4 περιπου ημερες, και μια τιμη του συκωτιου ηταν ανεβασμενη ,το οριο 60 και ηταν στα 89. Η μικροβιολογος μου ειπε οτι ηταν απο τα συμπληρωματα.
Επισεις η μικροβιολογος μου ειπε οτι εχει και ενα ατομο το οποιο κανει ανα 2μηνο εξετασεις και ξερει οτι εχει ανεβασμενες τιμες στο συκωτι και οτι ειναι απο τα συμπληρωματα ,αλλα απλως θελει να το κοιταει για "να μην ξεφευγει παρα πολυ πανω" οπως μου ειπε. Συγνωμη για το μεγαλο mail, αλλα εχω απελπιστει.

"
Αυτη η εμπειρια της μικροβιολογου σου σκωτονει παντως αντι να πει αλκοολ ειπε συμπληρωματα:doh::doh::doh:
Οσο για την 2η παραγραφο αυτο το ατομο που πηγαινει ανα 2 μηνες και ποσο δεν νομιζω να περνετε τα ιδια συμπληρωματα γιατι με τα δικα του οντως βλεπεις αποτελεσματα αλλα και ποναει λιγο η βελονα οταν μπαινουν στο σωμα(η σε χαπια μαλον για τρεχει να βλεπει καθε τοσο το συκωτι)

Οτι ειπα και στον thejjaeiun2iuan μην παρεις για 2 μηνες τιποτα και ξανακανε θα δεις μια εκπληξη οι τημες θα ειναι ιδιες :green: και μετα θα ρωτησης την μικροβιολογο τι ακριβως πτυχιο εχει:green:

Τελος παντων τα συμπληρωματα και βοτανα τσαγια που εγραψα εκει θα βοηθησουν και εσενα

peris
23-04-09, 09:58
φιλε μου χωρις να ειμαι ειδικος απλα θα πω τη γνωμη μου και μονο εγω δε θα ανησηχουσα στη θεση σου αν η τιμη που ειναι λιγο ανεβασμενη απο 60 δλδ ειναι στο 89 ηταν τετραπλασσια δλδ να ηταν 300-400 τοτε θα ανησηχουσα απλα ισως να ειναι το αλκοολ η διατροφη δε πιστευω οτι σου εκανε ζημια και φυσικα οχι η πρωτεινη που πηρες εμεις που γυμναζομαστρε μερικες φορες ισως εχουμε λιγο ανεβασμενη καποια τιμη του συκωτιου απο την ενταση και το ζορι


αυτα που εγραψα ειναι μονο η αποψη μου και σου επαναλαμβανω δεν ειμαι ειδικος αλλα κανε εξετασεις λιγο αροφτερα να δεις που βρισκεσαι και να σου πει παλι η μικροβιολογος για τις τιμες του συκωτιου:toast:

sak
23-04-09, 17:58
Oποτε ,να συνεχισω κανονικα ,με λιγοτερα συμπληρωματα?? ποια ειναι η γνωμη σας?

thegravijia
23-04-09, 18:25
γιατι σε χαλαει τοσο πολυ να κοψεις τα συμπληρωματα...?
την προπονση δεν χρειαζεται να την σταματησεις..!
κοψε τα συμπληρωματα/ξανακανε μετα απο κανα 2.5μηνο και βλεπεις πως εχει..
μηπως τωρα τελευταια επαιρνες μια συγκεκριμενη μαρκα και σε χαλασε αυτο
γιατι εγω απο τα χριστουγενα που αρχισαν τα προβληματα παιρνω μια συγκεκριμενη και ισως να εχει καποια ουσια μεσα που να με χαλασε...

κοψε τα συμπληρωματα /κανε εξετασεις μετα απο 2-3μηνες /να δουμε τι θα βγει κ τι θα σου πουνε μετα

sak
23-04-09, 19:26
τωρα παιρνω την eas myopro, που πιστευω οτι ειναι γνωστη και αξιοπιστη εταιρια, απλως φοβαμαι μηπως αν κοψω τα συμπληρωματα και μειωσω και την διατροφη δεν θα εχω αποτελεσματα... Θα παιρνω την eas μονο μετα την γυμναστικη και οχι πρωι-βραδυ και τις μερες off ,και θα ξανακανω εξετασεις... τι να πω... απλως φοβηθηκα και απογοητευτικα λιγο...

thegravijia
23-04-09, 19:43
κοψτα ρε αρχοντα να σαι σιγουρος
αντι για whey θα τρως αυγα μετα την προπονση...
και το φαγητο γιατι να το μειωσεις..
πες λιγο τι τρως καθε μερα να δουμε ..
τα γραμμαρια θελω πιο πολυ..

sak
23-04-09, 20:19
1ο 1scoop whey με γαλα και 50 γρ βρωμη , 1 μπανανα
2ο κοτοπουλο στηθος πανε, 150 γρ, 50 γρ. ψωμι
3ο κοτοπουλο στηθος πανε 200γρ. ρυζι, σαλατα, 50 γρ. ψωμι
4ο -πριν γυμναστικη- 1 scoop υδατανθρακες (23γρ) , και τωρα τελευταια guarana.

5o -μετα την προπονηση- 1 scoop whey (23 γρ.προτεινη) με γαλα, υδατανθρακες 1 scoop(23γρ) και μετα απο 45 λεπτα, 200 γρ. κοτοπουλο με περιπου 100γρ ρυζι

6ο 100γρ τοννο, 1 φετα ψωμι
7ο πριν τον υπνο, 1 scoop whey με γαλα

Μεσα στην ημερα περιπου 70-80 γρ. καρυδια ή αμυγδαλα και 3 κουταλιες της σουπας μελι.

Αυτα ειναι περιπου , sorry thegravijia, αλλα ανησυχησα λιγο γι αυτο ζηταω και καποιες γνωμες απο εσας.:unsure:

thegravijia
23-04-09, 20:21
ποσα κιλα εισαι ??
σιγουρα το μετρας το φαι?
το μετρας μαγειρεμενο ή ομο το κοτοπουλο?

πες και ποσο κιλα εισαι?

sak
23-04-09, 20:26
το μετραω μαγειρεμενο, ειμαι 1.70 , 69 κιλα.

thegravijia
23-04-09, 20:43
1ο 1scoop whey με γαλα και 50 γρ βρωμη , 1 μπανανα
εδω εχεις 23γραμ.πρ
2ο κοτοπουλο στηθος πανε, 150 γρ, 50 γρ. ψωμι
εδω 45γραμ.πρ
3ο κοτοπουλο στηθος πανε 200γρ. ρυζι, σαλατα, 50 γρ. ψωμι
εδω 60γραμ.πρ
4ο -πριν γυμναστικη- 1 scoop υδατανθρακες (23γρ) , και τωρα τελευταια guarana.
τι ειδους υδατανθρακες εχεις εδω?

5o -μετα την προπονηση- 1 scoop whey (23 γρ.προτεινη) με γαλα,
εδω 23γρ.πρ
υδατανθρακες 1 scoop(23γρ) και μετα απο 45 λεπτα, 200 γρ. κοτοπουλο με περιπου 100γρ ρυζι
εδω 60γραμ.πρ


6ο 100γρ τοννο, 1 φετα ψωμι
εδω 25γρ,πρ
7ο πριν τον υπνο, 1 scoop whey με γαλα
τελος εδω 23γρ.πρ

Μεσα στην ημερα περιπου 70-80 γρ. καρυδια ή αμυγδαλα και 3 κουταλιες της σουπας μελι.

.:unsure:

λεπον...
πανω κατω τρως 265γραμμαρια πρωτεινης καθημερινα..
και εισαι 70κιλα..
αμα βαλω και την πρωτεινη απο βρομες - καρυδια - ρυζια κτλ.
φθανεις σχεδον να τρως το βαρος σου σε γραμμαρια *4...
μηπως εισαι σε κυκλο με drugs? αν οχι εφοσον εχεις προβλημα με το συκωτι
να τρως τα μισα γραμμαρια πρωτεινης απο οτι τωρα...
και να κοιταξεις να εχεις τις ιδιες ποσοτητες πρωτεινης σε καθε γευμα εκτος απο αυτο μετα την προπονηση αν θες να ανεβαζεις εκει λιγο την ποσοτητα..

αμφιβαλω αν μπορεις να αφομοιωσεις εστω και τα μισα απο αυτα
κανε αυτο που σου λεω και να γλιτωσεις και χρηματα και συκωτι.

α και για το οτι στον ογκο χρειαζομαστε 2γραμ.πρωτ. ανα κιλο εχει ποσταρει κ ο ruhl μια αντιστοιχει διατροφη με τετοιες ποσοτητες...
στο λεω αυτο μηπως και πειστεις και σταματησεις να τρως τοσο επειδη ο ruhl ειναι πολυ πιο σχετικος με το θεμα απο οτι εγω,

αλλα ειπαμε εσυ και εγω τα κοβουμαι τα συμπληρωματα ΚΑΙ μετα την προπονηση αυγα..
μην φοβασε δεν χανεις τιποτα αμα κοψεις τα συμπληρωματα και μειωσεις την συνολικη ποσοτητα πρωτεινης//
οπως σου ειπα απο αυτα που τρως αμφιβαλω οτι τα αφομειωνες ...το 1/4 εφευγε στο τοιλετ μην σου πω τα μισα..
οκ boy?

sak
23-04-09, 20:53
Οκ, ευχαριστω για τον χρονο σου και τις απαντησεις! Θα προσπαθησω να βαλω τα πραγματα σε ρεγουλα! Κανουμε εξετασεις αργοτερα και βλεπουμε... :welcome:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
13-10-15, 19:29
H περιγραφή παραπέμπει σε λιπώδη διήθηση του ήπατος,η οποία είναι αναστρέψιμη με ειδική δίαιτα,ελάττωση βάρους-σπλαχνικού λίπους και λιποτροπικούς παράγοντες (χολίνη,ινοσιτόλη).