PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα-ογκος χωρις λιπος?



fcavenaghi
10-03-09, 17:31
παιδια διαβασα σ ενα ξενο περιοδικο για ενα προγραμμα με το οποιο υποτιθεται βαζεις ογκο χωρις να παρεις λιπος (build muscle without fat λεει ακριβως).

το προγραμμα ειναι ως εξης:

1η μερα στηθος-πλατη
πιεσεις παγκου 6 σετ 15,10,6,6,6,6 επαναληψεις (τα 2 πρωτα ζεσταμα)
ανοιγματα σε επικλινη 4 σετ 20,20,20,20 επαναληψεις
αρσεις θανατου 5 σετ 15,10,3,3,3
τροχαλια με ανοιχτη λαβη 4 σετ 20,20,20,20

2η μερα ποδια
πρεσα 6 σετ 15,10,6,6,6,6
σκουοτ 3 σετ 20,20,20
ρουμανικες αρσεις θανατου 5 σετ 15,6,6,6,6
γαμπες ορθιος 4 σετ 15,6,6,6
γαμπες καθιστος 4 σετ 20,20,20,20

3η μερα χερια-ωμοι
πιεσεις με αλτηρες καθιστος 5 σετ 15,6,6,6,6
εμπροσθιες αρσεις δελτοειδων με στραβη μπαρα 4 σετ 20,20,20,20
ασκηση τραπεζιου με μπαρα 5 σετ 15,10,3,3,3
ασκηση τραπεζιου με αλτηρες 3 σετ 20,20,20
καμψεις δικεφαλων με μπαρα 5 σετ 15,6,6,6,6
καμψεις δικεφαλων σε επικλινη παγκο 4 σετ 20,20,20,20
πιεσεις παγκου με στενη λαβη 5 σετ 15,6,6,6,6
γαλλικες πιεσεις 4 σετ 20,20,20,20

οπως βλεπετε δηλαδη για την καθε μυικη ομαδα προτεινει μια ασκηση με πολλα κιλα κ λιγες επαναληψεις (εξι) και μια ασκηση με λιγα κιλα και πολλες επαναληψεις (εικοσι).
πως σας φαινεται το προγραμμα? πιστευετε πως θα εχει αποτελεσμα? οχι βεβαια να βαλεις ογκο χωρις να παρεις καθολου λιπος, αλλα εστω οσο γινεται να το περιορισεις.

billys15
10-03-09, 17:40
Ρε παιδια γιατι το λιπος εχει γινει εμμονη ιδεα σε πολλους? :) Η φιλοσοφια μου ειναι οτι ο στοχος του ογκου ειναι μυικη μαζα,νερα ΚΑΙ λιπος.Δηλαδη δεν κανει να μην παρεις παραπανω λιπος.Αν δεν παρεις,σημαινει οτι δεν θα τραβας και καλα κιλα στις ασκησεις (επειδη παιρνεις λιγοτερες θερμιδες) αρα κι οτι δεν θα βαλεις καλη μαζα,με αποτελεσμα στην επομενη γραμμωση σου (υποθετοντας οτι αρχιζει κατα τον Μαρτιο) θα χασεις παλι ο,τι πηρες και ισως να πεσεις και πιο κατω απο πριν,ποτε δεν ξερεις.Οποτε στον ογκο μπαινουμε για να παρουμε ογκο οπως το λεει και η λεξη,με ο,τι αυτο συνεπαγεται.Με λιγα λογια το λιπος βοηθαει στα κιλα στις ασκησεις,αρα βοηθαει και στην μαζα (π.χ. δες του αρσιβαριστες της μεγαλης κατηγοριας τι λιπος εχουν,αλλα και ποσα κιλα σηκωνουν).

Οσο για το προγραμμα,θα πω οτι ειναι ωραιο κατα τη γνωμη μου,μια αλλαγη ισως στα "συνηθισμενα".

NASSER
10-03-09, 17:40
Ενδιαφερον φαινεται ! Αλλα αν δεν το δοκιμασεις δεν μπορεις να ξερεις τι αποτελεσματα θα εχεις. Για ποσο χρονικο διαστημα εφαρμοζεται το προγραμμα? Περιοριζεται σε τρεις προπονησεις τη βδομαδα?
Τι αλλα πρεπει να γνωριζουμε για το προγραμμα?

ΚΑΘΑΡΑ μυικα κιλα δεν μπορει να το οπισει ηπροπονηση αλλα η διατροφη! ;)

slaine
10-03-09, 17:44
δε μου αρέσει όπως το είδα στα γρήγορα. συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
η μάσα ορίζει το αν θα πάρεις λίπος και πόσο και όχι η προπόνα (κατά κύριο λόγο έστω)

πάντως καλά έκανες και το πόσταρες!

fcavenaghi
10-03-09, 17:49
το προγραμμα ειναι για τρεις μηνες.
τωρα η κανουμε τρεις μερες προπονηση, μια μερα ξεκουραση και παλι το ιδιο, η δυο μερες συνεχομενη προπονηση, μια μερα κενο και συνεχιζουμε.
φαγητο γευματα υψηλα σε πρωτεινη καθε 2,5 ωρες και τα γνωστα.

fcavenaghi
10-03-09, 17:52
ε σιγουρα το φαγητο ειναι πανω απ ολα, εγω το εβαλα περισσοτερο γιατι μου φανηκε ενδιαφερον το προγραμμα και οχι οτι θα βαλουμε μαζα χωρις λιπος.:)

peris
10-03-09, 20:21
Ενδιαφερον φαινεται ! Αλλα αν δεν το δοκιμασεις δεν μπορεις να ξερεις τι αποτελεσματα θα εχεις. Για ποσο χρονικο διαστημα εφαρμοζεται το προγραμμα? Περιοριζεται σε τρεις προπονησεις τη βδομαδα?
Τι αλλα πρεπει να γνωριζουμε για το προγραμμα?

ΚΑΘΑΡΑ μυικα κιλα δεν μπορει να το οπισει ηπροπονηση αλλα η διατροφη! ;)

+1 ενδιαφερον φαινεται αλλα καπου ειδα 20αρες επαναληψεις και μου φαινεται υπερβολικο με το σκεπτικο οτι πολλυ δυσκολα στις συγκεκριμενες ασκησεις να κανεις καλα κιλα

παντως δεν ειναι ασχημο σα σκεπτικο με αρκετες βασικες ασκησεις και πολυ λιγοτερες δευτερευουσες

ΛΕΥΤΕΡΗΣ
13-03-09, 21:16
παιδια καλησπερα σας χαιρομαι παρα πολυ που εγινα μελος.θα ηθελα μια χαρη εαν ειναι δυνατον.δεν μπορω να μεγαλωσω τα χερια μου.καμια συμβουλη?για πραγματικο μεγαλωμα ομως.ευχαριστω.....φιλικα λευτερης.:bowdown:

slaine
14-03-09, 00:33
παιδια καλησπερα σας χαιρομαι παρα πολυ που εγινα μελος.θα ηθελα μια χαρη εαν ειναι δυνατον.δεν μπορω να μεγαλωσω τα χερια μου.καμια συμβουλη?για πραγματικο μεγαλωμα ομως.ευχαριστω.....φιλικα λευτερης.:bowdown:

Καλώς ήρθες φίλε Λευτέρη στην παρέα μας. πέρνα απο τα νέα μέλη να πεις ένα γεια να σε χαιρετήσουμε.

για τα χέρια θα σου πω να κάνεις βασικές ασκήσεις για το σώμα και χέρια μία φορά τη βδομάδα αλλά με ένταση 8-9 σετ για δικέφαλα και άλλα τόσα για τρικέφαλα.
καλή μάσα εννοείται. ρίξε μία ματιά στα ήδη υπάρχοντα τόπικ.

ΛΕΥΤΕΡΗΣ
17-03-09, 22:41
σε ευχαριστω παρα πολυ μα παρα πολθ.θα περιμενω

KATERINI 144
17-03-09, 22:48
ΚΑΘΑΡΑ μυικα κιλα δεν μπορει να το οπισει ηπροπονηση αλλα η διατροφη! ;)
σοφα λογια :cool:

"οπισει" καινουργια λεξη ειναι?! :-?

''ορισει'' για να μην παραπονιεσαι:sneaky:
NASSER

Piratis
25-03-09, 21:25
παιδια διαβασα σ ενα ξενο περιοδικο για ενα προγραμμα με το οποιο υποτιθεται βαζεις ογκο χωρις να παρεις λιπος (build muscle without fat λεει ακριβως).

πως σας φαινεται το προγραμμα? πιστευετε πως θα εχει αποτελεσμα? οχι βεβαια να βαλεις ογκο χωρις να παρεις καθολου λιπος, αλλα εστω οσο γινεται να το περιορισεις.


το λιπος εχει να κανει με την διατροφη , ο ογκος με το προγραμμα , οσο ανεβαινεις και "πιεζεις" τους μυς σου τοσο περισσοτερο ογκο θα εχεις και κατ'επεκταση μυικα κιλα απο τη στιγμη που κανεις καλη διατροφη.

manos_
28-03-09, 20:04
το προγραμμα ειναι για τρεις μηνες.
τωρα η κανουμε τρεις μερες προπονηση, μια μερα ξεκουραση και παλι το ιδιο, η δυο μερες συνεχομενη προπονηση, μια μερα κενο και συνεχιζουμε.
φαγητο γευματα υψηλα σε πρωτεινη καθε 2,5 ωρες και τα γνωστα.

Εγω προσωπικα δεν ειδα καλα απολεσματα με τις τρεις μερες σερι προπονηση με βαρη. Την τριτη μερα απλα δεν τραβαγα η εχανα την αυτοσυγκεντρωση μου.Πλεον κανω δυο μερες βαρη με λιγη αεροβια στο τελος δευτερα τριτη και την τριτη και εκτη μερα της εβδομαδας αεροβια με κοιλιακους μετα παλι πεμπτη παρασκευη βαρη και ειμαι πιο ξεκουραστος και ευδιαθετος.4 μερες βαρη δηλαδη και 2 κοιλιακους αεροβια.Βεβαια καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος.Με βοηθησε να ανεβω παντως.

KATERINI 144
28-03-09, 20:48
σοφα λογια :cool:

"οπισει" καινουργια λεξη ειναι?! :-?

''ορισει'' για να μην παραπονιεσαι:sneaky:
NASSER

ολα καλα, κανενα το προβλημα (εισαι και γομαρι) http://i198.photobucket.com/albums/aa265/144530/whistling.gif


:rabbit:

abatv
16-06-09, 00:08
Πολυ καλες οι σημερινες εποχες με τα προγραμματα και τα συστηματα τα σημερινα...το 1970-75 δεν υπηρχαν τετοιου ειδους δυνατοτητες....
Κατα τα αλλα το προγραμμα φαινεται πολυ καλο...