PDA

Επιστροφή στο Forum : Bοηθεια για ποδια



billys15
27-10-06, 15:47
θελω να με βοηθησετε.οπως εχω ξανα αναφερει,δεν κανω ποδια.αυτο γιατι,λογω του αρκετου ποσοστου λιπους που εχω,τα ποδια μου ειναι ηδη μεγαλα και θελω να ερθει πρωτα σε αναλογια το πανω σωμα και μετα να ξεκινησω και κατω,τουλαχιστον ετσι μου ειπανε.οι μονες ασκησεις που κανω για ποδια ειναι εκτασεις στο μηχανημα και δουλευω και γαμπες.δεν κανω τπτ αλλο.ειναι σωστο αυτο ή θα πρεπει να κανω κανονικα τα ποδια,π.χ. σκουωτ μαζι με αυτα που ηδη κανω,αλλα και αλλες ασκησεις; μπορειτε να μου πειτε;

muaythaispirit
27-10-06, 16:03
παλιοτερα και εγω στο γυμναστηριο δεν εκανα ποδια επειδη ειχα παρομοιο προβλημα!
στην περιπτωση μου ημουν αρκετα γραμωμενος και καλα σχηματισμενος απανω κ τα ποδια μου ηταν πιο μεγαλα κ πρισμενα αλλα χωρις ιχνος γραμωσης!
η λυση για μενα ηρθε μονη της φιλε και λεγεται αεροβια!
εκανα βαρη μονο πανω μερος και αφησα τα ποδια μου να γυμναζονται μονο απο την πολεμικη τεχνη που κανω :box: !
τα αποτελεσματα που ειδα ειναι φοβερα εχουν γραμμωσει τα ποδια φαινονται πολυ πιο γυμνασμενα και τελος ειναι αρμονικα με το πανω μερος δηλ. εχει υπαρξει και η αναλογη συμετρια που επιθυμεις και εσυ!
σου προτεινω αν δεν μπορεις να κανεις καποιο αθλημα που να δουλευει πολυ τα ποδια σου να αρχισεις τρεξιμο η ποδηλατο!
εγω ειδα τρομερη διαφορα!
ακομα αν δεν τα γυμναζεις με τις αυξημενες θερμιδες που παιρνεις σαν αθλητης κ με τυχον συμπληρωματα πχ κρεατινες κτλ πιστευω το προβλημα θα σου γινεται χειροτερο με τον καιρο!τα αποτελεσματα θα τα δεις μετα απο κανα 6μηνο τουλαχιστον αλλα αξιζει!
αν θες κανα κ παραλληλα βαρη αλλα οχι με πολλα κιλα και με πολλες επαναληψεις!
απεφυγε ασκησεις σαν τα σκουοτ με πολλα κιλα θα στα πρηξουν ακομα πιο πολυ..

billys15
27-10-06, 16:17
το γυμναστηριο που παω εχει και kick box.θα το σκεφτω αν θα ασχοληθω και με αυτο.αλλα πιστευω οτι αξιζει να παω,γιατι θα εχω και καποια μειωση λιπους και ταυτοχρονα σφιξιμο ποδιων.τεσπα θα δω.


P.S. στο τελος του post εννοεις να κανω αυτες τις δυο ασκησεις που κανω τωρα,αλλα π.χ. με 15 επαναληψεις και λιγα κιλα;

muaythaispirit
27-10-06, 20:18
σκουοτ εγω δεν εκανα (ειναι η υπαρθμον ενα ασκηση για ογκο στα ποδια)...σου προτεινω να τα αλλαξεις με προβολες στην αρχη χωρις βαρη κ σιγα σιγα με ελαφρους αλτηρες στα χερια!