PDA

Επιστροφή στο Forum : Φακες και πορτοκαλια



mathiteuomenos
10-03-09, 20:06
καπου στο νετ διαβασα πως αν φας φακες και επειτα 1-2 πορτοκαλια τοτε ο συνδυασμος των δυο δινει πρωτεινη ! :-?

ισχυει κατι τετοιο??

peris
10-03-09, 20:27
αυτο με τις φακες το ηξερα με το ρυζι οτι δηλαδη αμα τα συνδυασεις ανεβαινει η βιολογικη αξια αλλα δεν ειμαι σιγουρος για κατι τετοιο:confused:

τωρα και με πορτοκαλι:rolleyes::rolleyes:

peris
10-03-09, 20:30
παντως περα απο τη πλακα δε νομιζω να ισχυει ας πουν ομως και οι αλλοι

mantus3
11-03-09, 00:35
δηλαδη πως να την δωσει?

yasou
11-03-09, 14:11
Φακές με ρύζι, ειναι Κρητικο φαγητό και απο οτι θυμαμε οταν έκανα τεχνολογία τροφίμων, όταν συνδυάσουμε φάκες με ρύζι σημπληρωνη η μια τροφή στιν άλλη αμινοξέα και παίρνει ο οργανισμός μας με τον συνδυασμό αυτο και τα 7 αμινοξέα, οπου στιν συνέχεια δημιουργεί ενα πλήρες μόριο πρωτεΐνης (διορθωστεμε αν κάνω λάθος)

ckdiablo555
11-03-09, 14:47
Παιδια εγω αυτο που εχω διαβασει ειναι οτι η βιταμινη C βοηθαει στο να ληφθει μεγαλυτερη ποσοτητα σιδηρου απο τις φακες στον οργανισμο μας...!δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα το ειχα διαβασει σε γνωστο περιοδικο...!

Stephany
13-03-09, 10:43
καπου στο νετ διαβασα πως αν φας φακες και επειτα 1-2 πορτοκαλια τοτε ο συνδυασμος των δυο δινει πρωτεινη ! :-?

ισχυει κατι τετοιο??
καλή ερώτηση.. Γνωρίζει κανένας να μας πει? Που τα διαβάσατε αυτά παιδιά? Βασικά αυτό που έχω να πω εδώ είναι πως 2 πορτοκάλια σε ένα γεύμα είναι υπερβολή λόγω της αυξημένης φρουκτόζης.

BRaWNy
13-03-09, 11:09
Φαντάζομαι ότι η ερώτηση είναι σε ότι αφορά το αν ο συνδιασμός επιφέρει "ολοκληρωμένη" πρωτεΐνη και "πλήρης" απο πλευράς αμινοξέων.

Η απαντήσεις μου:
1- Όχι, διότι τα πορτοκάλια είναι πολύ φτωχά σε αμινοξέα και βιολογική αξία.
Οπότε η πρωτεΐνη που παίρνουμε απο τον παραπάνω συνδιασμό, είναι απλά αυτη που υπάρχει στις φακές (25γρ στα 100γρ φακές), η οποία είναι και αυτη χαμηλής σχετικά βιολογικής αξίας, λόγω του ότι είναι φυτική.

2-Συνδιασμοί που μπορουν να ανεβάσουν την βιολογική αξία, είναι συνήθως μεταξύ οσπρίων και δημητριακών, όταν πρόκειται για ληψεις φυτικής πρωτεΐνης, όμως θα πρέπει να είναι μεγάλες οι ποσότητες.
Πράγμα που στην περίπτωση με τα πορτοκάλια και τις φακές, θα έπρεπε να είναι η ποσότητα των πορτοκαλιών πάρα πολύ μεγάλη, εαν αυτά έχουν σε αυξημένη ποσότητα σε αναλογία, αμινοξέα που "λείπουν" απο τις φακές, για το οποίο δεν βρηκα κάτι που να ισχύει.

3-αναρωτιέμαι γιατι κανείς να φτάνε σε ακραίες καταστάσεις και να την ψάχνει με τέτοια θέματα, όταν οι λύσεις υπάρχουν, και να κάθεται να ψαχνει τετοιες αναλύσεις κλπ, αντι να κοιτάει τους πιό βασικούς παράγοντες διατροφής αλλά και προπόνησης κλπ, που αφορουν κάποιον που γυμνάζεται.
Είναι σαν να βλέπουμε το δεντρο και να χανουμε το δάσος.

Το θέμα θα ήταν πιό ενδιαφέρον, αν ασχολουταν με την βιολογική αξία των πρωτεϊνών, και όχι απλά με κάτι που ακούστηκε στο ιντερνετ.
Δηλαδή αν κάποιος π.χ. λόγω νηστείας θελει να φαει μόνο ή περισσότερες φυτικές τροφές για κάποιο διάστημα, ή τον ενδιαφέρει γενικώς η βιολογική αξία των πρωτεϊνών και όχι μόνο απο πλευράς φυτικών τροφών αλλά και απο ζωικές πηγές, ας θεσει ανάλογο ερώτημα.

Απο τη δική μου πλευρά πάντως, είμαι κατά της διατροφής μόνο με φυτικές πρωτεΐνες, όταν κανείς θέλει να ασχολείται σοβαρά με τον χώρο.
Οπότε προτεινω να κάθεστε να τρωτε το κρεατάκι σας, το κοτοπουλάκι σας, τα ψαρια σας, τα αυγά, την whey κλπ, και αφηστε τις λύσεις, που και να δίνανε αυτό που θέλετε, θα δίνανε συγχρόνως και πολλά που δεν θέλετε.
Αν με πιάνετε.

Gasturb
21-03-09, 04:26
καπου στο νετ διαβασα πως αν φας φακες και επειτα 1-2 πορτοκαλια τοτε ο συνδυασμος των δυο δινει πρωτεινη ! :-?

Aντι για τα πορτοκαλια γιατι δεν τρως τυρι?

Συμφωνουμε mike οτι οι πρωτεινες φυτικης προελευσης ειναι χαμηλης βιολογικης αξιας αλλα να τρωμε κ κανενα οσπριο ;)

BRaWNy
21-03-09, 10:45
Aντι για τα πορτοκαλια γιατι δεν τρως τυρι?

Συμφωνουμε mike οτι οι πρωτεινες φυτικης προελευσης ειναι χαμηλης βιολογικης αξιας αλλα να τρωμε κ κανενα οσπριο ;)
Ναι τρώγε και κανένα όσπριο, αλλά όχι με πορτοκάλια, αλλά με κρέας, κοτόπουλο κλπ

Εγω τα όσπρια τα κατατάσω στους υδατάνθρακες, και προτείνω η κατανάλωσή τους να είναι προσεκτική, γιατι συνήθως δεν χωνεύονται απο όλους καλά.

Gasturb
21-03-09, 12:26
Ναι τρώγε και κανένα όσπριο, αλλά όχι με πορτοκάλια, αλλά με κρέας, κοτόπουλο κλπ

Σαφως

Billy
21-03-09, 14:54
οι φακές πάνε με τόνο

egw
23-03-09, 00:09
Κι εγώ με τόνο τις τρώω τις φακές όπως κι όλα τα όσπρια πάντα σε συνοδεία με μαρούλι αλλά ποτέ μετά την προπόνηση,μόνο για μεσημεριανό.

LORDBLiTZ
23-03-09, 23:27
συμφωνω απολυτα με τον BRaWNy
(http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=235)

SiCkOheL
01-04-09, 09:10
μιας και ανέφερες την βιταμίνη C
κάπου διάβασα ότι το λεμόνι δημιουργεί ένα καλο όξινο περιβάλλω το οποιο διατηρεί κάπως τις βιταμίνες και γενικά ιχνοστοιχεία για περισσότερη ώρα πχ σε μια σαλάτα.
μπορεί να είναι μπούρδα αλλα δυστυχώς δεν θυμάμαι references at the moment ;)

Jud0ka
21-01-10, 23:24
καπου στο νετ διαβασα πως αν φας φακες και επειτα 1-2 πορτοκαλια τοτε ο συνδυασμος των δυο δινει πρωτεινη ! :-?

ισχυει κατι τετοιο??

ο συνδιασμος φακες με τυρι φετα δινει περισοτερη πρωτεινη αποτι το κοκινο κρεας!

Machiavelli
22-01-10, 02:27
ο συνδιασμος φακες με τυρι φετα δινει περισοτερη πρωτεινη αποτι το κοκινο κρεας!

Αν φας 1 χωράφι φακές και 3 αγελάδες τυρί φέτα ναι.

Haris Pilton
22-01-10, 02:29
Kαι τα 100γρ κουκια εχουν 40γρ πρωτ,αλλα...

Ουτε καν!!!!!

TRIANTAFYLLOU
22-01-10, 03:59
αυτο τωρα το είδα το τόπικ και βλέπω το παιδεύεται , πολυ απλα είναι τα πράγματα οι φακες είναι ενα πολύ καλο όσπριο και κάνει και για τους ββερ ειδικα αν είναι σωστα μαγειρεμένο δεν είναι βόμβα θερμίδων, δίνει πολύτιμα συστατικα όχι μόνο λόγω πρωτεινων αλλα βιταμίνες σίδηρο πολύ μεταλα και ιχνοστοιχεία και τρώγοντας μαζί τυρι εμπλουτίζετε με πρωτείνες πιο πλήρης , όπως οι ζωικες ,αυτο το βαζαμε πάντα στην διατροφή μας γιατι δεν είναι και ότι καλύτερο να τρωει κάποιος μόνο κοτα και κρεας η ψαρι , που αυτα καλά είναι αλλα θελει και επιβάλετε να συνδιαζονται με φρεσκα λαχανικα σαλάτες , γιατι οι ζωικες πρωτείνες έχουν και τοξίνες που τρώγοντας σαλάτες βοηθαμε στην αποτοξίνωση του οργανισμού .

φυσικα και ότι λέμε τα εχουμε διαβάσει, δεν καναμε καμια ανάλυση βιοχημικη στις τροφες να δουμε τι και πως , απλα εχει σημασία αν αυτα που διαβάζουμε είναι τεκμηριωμένα στην βιβλιογραφία η είναι προσωπικες απόψεις του καθενός .
σημασία εχει οτι ισχύει αυτο που λένε για φακες και ρύζι και με τυρι.

τωρα στο άλλο με το πορτοκάλι πάλι απλα είναι τα πράματα και κατανοητα , απλα εγινε ενα λάθος εδω το πορτοκαλι δεν το τρωμε για την πρωτείνη αλλα για την βιταμίνη C και θα μου πείτε τι χρειάζετε εκείνη την στιγμη αυτη η βιταμίνη και ειδικα με τις φακες απλα αυτός που το είπε ο λόγος είναι οτι χωρίς βιταμίνη C ο σίδηρος δεν αποροφατε σωστα και ενας που παίρνει σίδηρο επειδη είναι πεσμένος χρειάζετε και αρκετη ποσότητα βιταμίνης C για να αφομοιωθεί ο σίδηρος

και επίσης αν δεν συντρεχει καποιος λόγος που να πρέπει να αποφεύγει κάποιος τα όσπρια είναι καλα και χρήσιμα στην διατροφή μας και να μην συνηθίζει το στομάχι μόνο σε συγκεκριμενα είδη τροφής όπως κρέας και να τρωμε ισοροπημένα απο όλες τις ομάδες τροφων

Jud0ka
22-01-10, 11:43
Αν φας 1 χωράφι φακές και 3 αγελάδες τυρί φέτα ναι.

εμενα αθληατρος μ το ειπε=|

alex13
12-11-15, 21:48
παιδες εχω μια διαφωνια με τη μανα μου για το πως να φτιαχνω τις φακες εκεινη λεει οτι πρεπει να πεταμε το πρωτο νερο μετα απο λιγο βρασιμο και μετα να ξαναβαζουμε καινουργιο ενω εγω λεω να κραταω το ιδιο νερο για ολο το βρασιμο..ποιο ειναι το σωστο?
επισης οταν θελω να κανω φακορυζο το ρυζι να το βαζω μαζι με τις φακες οταν βραζουν ή ξεχωριστα σε αλλη κατσαρολα?

Feth
12-11-15, 22:09
παιδες εχω μια διαφωνια με τη μανα μου για το πως να φτιαχνω τις φακες εκεινη λεει οτι πρεπει να πεταμε το πρωτο νερο μετα απο λιγο βρασιμο και μετα να ξαναβαζουμε καινουργιο ενω εγω λεω να κραταω το ιδιο νερο για ολο το βρασιμο..ποιο ειναι το σωστο?
επισης οταν θελω να κανω φακορυζο το ρυζι να το βαζω μαζι με τις φακες οταν βραζουν ή ξεχωριστα σε αλλη κατσαρολα?

Για την 2η ερωτηση.. Ξεχωριστα.. το ρυζι δεν θελει το ιδιο βρασιμο με τις φακές. Βραστο ξεχωριστα και μετα ανακατεψετο.. αυτό κάνω εγω.

alex13
12-11-15, 22:16
για τη πρωτη τι κανεις?την ερωτηση εννοω

Feth
12-11-15, 22:40
Κραταω το ιδιο νερό εχωντας βαλει όλα τα μπαχαρικα που θελω (πιπεριες,ντοματα,δαφνη, ριγανη κλπ) και το αφηνω να βρασει. Δεν αλλαζω νερο

goldenera
12-11-15, 22:59
παιδες εχω μια διαφωνια με τη μανα μου για το πως να φτιαχνω τις φακες εκεινη λεει οτι πρεπει να πεταμε το πρωτο νερο μετα απο λιγο βρασιμο και μετα να ξαναβαζουμε καινουργιο ενω εγω λεω να κραταω το ιδιο νερο για ολο το βρασιμο..ποιο ειναι το σωστο?
επισης οταν θελω να κανω φακορυζο το ρυζι να το βαζω μαζι με τις φακες οταν βραζουν ή ξεχωριστα σε αλλη κατσαρολα?

Ναι φίλε μου άκου τη μάνα σου τί λέει, και στο λέει διότι μ αυτό τον τρόπο καθαρίζουν καλά οι φακές και έπειτα με καθαρό πλέον νερό τις μαγειρεύεις......λόγοι καθαριότητας λοιπόν:thumbup:

Metalhead|T|
13-11-15, 01:55
Στην ερωτηση την 1η ,ακου τη μανα σου..ειναι θεμα καθαριότητας !!οπως λεει και ο Golden

Στο 2ο σκέλος της ερώτησης,εγω το κανω χώρια και τα σμίγω επειτα στην κατσαρόλα και τα ανακατευω (στραγγιγμένα και τα 2)

Ο λόγος που δεν τα κάνω με σύβραση(την ώρα που βράζει το ενα απο τα 2 υλικά να ρίξεις και το αλλο μεσα) ειναι οτι θέλω να ελεγχω την ποσοτητα της φακής πχ που θα ρίξω μεσα στο ρυζι μου κλπ κλπ

alex13
13-11-15, 02:36
α μαλιστα,ο feth βλεπω εχει αλλη γνωμη με σας
παιδια,αλλα τελικα λετε να το αλλαζω το νερο μετα απο πεντε λεπτα ε;

LostAvenue
13-11-15, 04:11
Alex κι εγώ όταν κάνω φακες το πρώτο νερό το πετάω και συνεχίζω το μαγείρεμα με καινούργιο...

beefmeup
13-11-15, 11:32
Ναι φίλε μου άκου τη μάνα σου τί λέει, και στο λέει διότι μ αυτό τον τρόπο καθαρίζουν καλά οι φακές και έπειτα με καθαρό πλέον νερό τις μαγειρεύεις......λόγοι καθαριότητας λοιπόν:thumbup:

ετσι..κ γω παντα ετσι τις φτιαχνω, κ εχω δοκιμασει κ φακες που δεν εχει πεταχτει το νερο..ασε καλυτερα:P
μετα την πρωτη βραση, καλο ειναι να αλλαζει το νερο..επισης εχω παρατηρηση οτι οταν δεν αλλαξω το νερο εχω περισοτερες κοιλιακες ενοχλησεις:unsure:

stef.
13-11-15, 20:06
παντα πεταμε το πρωτο νερο ...μερικοι μαλιστα το πετανε κ παραπανω αλλα προσωπικα το θεωρω υπερβολη
Οσο για το φακορυζο το να τα βρασεις ξεχωριστα ειναι η ασφαλης επιλογη αλλα μπορεις και να υπολογισεις ποσο περιπου θελουν οι φακες να βρασουν και κανα τεταρτο πριν να μπει και το ρυζι με το ματι.Δεν ειναι κατι δυσκολο και ειναι πιο γευστικο!!1-2 φορες να μην πετυχει υστερα μαθαινεις...
Αλλωστε ετσι συνηθιζουν να φτιαχνουν ολες οι νοικοκοιρες το πρασορυζο,τοσπανακορυζο κτλπ