PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή + γλυκαντικά και αύξηση ινσουλίνης



BEKLAN
11-03-09, 20:19
.

Stephany
15-03-09, 11:49
ανάλογα με την τέχνη και τον τρόπο προπόνησης ναι
τα λαχανικά ήθελα να ρωτήσω είναι must για τα 3τελευταία γεύματα σε κάποιον που κάνει γράμμωση? Μέχρι στιγμής ακολουθώ αυτό το σκεπτικό με τα αλκάλια και τα οξέα που σας παρέθεσα πιο μπροστά επομένως δε συνδιάζω ζωικές πρωτεινες με λαχανικά.΄είναι λάθος να τα περιορίσω από τα 3γεύματα στο ένα? Ισως να γίνεται μια εξαίρεση στο λάχανο που επηρρεάζει θετικά την ορμόνη του θυροειδή, αυτό μπορώ να το συνδιάσω με τα κρέατα,ψάρια,πουλερικά τυριά κλπ. Τα υπολοιπα όμως λαχανικά τα αποφεύγω γι'αυτό το λόγο. & απ'ότι έχω παρατηρήσει σε εμένα, πιάνει καθώς ο μεταβολισμός μου πρόσεξα είναι πολύ ψηλά στις περισσότερες στιγμές της μέρας(ακόμα & στις μέρες ξεκούρασης) εντάξει σε αυτό με τον μεταβολισμό ίσως να οφείλεται & το πολύ τσάι, τα καυτερά που συνδιάζω με τα μπαχαρικά & τα πολλά υγρά.

BRaWNy
15-03-09, 12:17
Το θεμα είναι να συνδιάζεις οξινα με αλκαλικά, για να βελτιώνεις το ph του γεύματος, και όχι το ανάποδο.
Άρα με όλα τα κρέατα, και γενικότερα όλα τα γεύματα, καλό είναι να υπάρχουν στο γεύμα τροφές αλκαλικές, όπως τα λαχανικά και ειδικά τα πράσινα.
Η μόνες ωρες που δεν θέλουμε να έχουμε λαχανικά ή και οτιδήποτε άλλο (όπως π.χ. λιπαρες τροφές), που μειώνει την ταχυτητα αφομοίωσης και χωνεψης ενός γεύματος, είναι οι ωρες που στοχεύουμε σε ταχυτατη/γρηγορη αφομοίωση, χωνεψη κλπ, και είναι συνηθως το μεταπροπονητικό και το πρωινό.

Οπότε, τα γεύματα ή και πιό καλά τα λαχανικά και άλλες επιλογές τροφών, δεν έχουν στανταρ ωρα χρησης, αφου και οι προπονήσεις, το πρωινό (το ποτε ξυπναέι κάποιος κλπ) δεν είναι και αυτά στανταρ μεταξυ των ανθρωπων.
Τα στανταρς είναι πιό πολύ, τι με τι θα συνδιάσεις και για ποιό λόγο και το σωστό timing, το οποίο για κάποιον μπορει να είναι την ταδε ωρα, ενω για άλλον κάποια άλλη ωρα.
Αν με πιάνετε ®

Υ.Γ. by the way, εγω γνωρίζω ότι το λάχανο, καθως και το κουνουπίδι, και εν μερει τα λαχανάκια βρυξελλών (απο πλευράς λαχανικών), καταστέλλουν την ορμόνη του θυροειδή και όχι ότι την βελτιώνουν.

Stephany
15-03-09, 19:29
Το θεμα είναι να συνδιάζεις οξινα με αλκαλικά, για να βελτιώνεις το ph του γεύματος, και όχι το ανάποδο.
Άρα με όλα τα κρέατα, και γενικότερα όλα τα γεύματα, καλό είναι να υπάρχουν στο γεύμα τροφές αλκαλικές, όπως τα λαχανικά και ειδικά τα πράσινα.
Η μόνες ωρες που δεν θέλουμε να έχουμε λαχανικά ή και οτιδήποτε άλλο (όπως π.χ. λιπαρες τροφές), που μειώνει την ταχυτητα αφομοίωσης και χωνεψης ενός γεύματος, είναι οι ωρες που στοχεύουμε σε ταχυτατη/γρηγορη αφομοίωση, χωνεψη κλπ, και είναι συνηθως το μεταπροπονητικό και το πρωινό.

Οπότε, τα γεύματα ή και πιό καλά τα λαχανικά και άλλες επιλογές τροφών, δεν έχουν στανταρ ωρα χρησης, αφου και οι προπονήσεις, το πρωινό (το ποτε ξυπναέι κάποιος κλπ) δεν είναι και αυτά στανταρ μεταξυ των ανθρωπων.
Τα στανταρς είναι πιό πολύ, τι με τι θα συνδιάσεις και για ποιό λόγο και το σωστό timing, το οποίο για κάποιον μπορει να είναι την ταδε ωρα, ενω για άλλον κάποια άλλη ωρα.
Αν με πιάνετε ®

Υ.Γ. by the way, εγω γνωρίζω ότι το λάχανο, καθως και το κουνουπίδι, και εν μερει τα λαχανάκια βρυξελλών (απο πλευράς λαχανικών), καταστέλλουν την ορμόνη του θυροειδή και όχι ότι την βελτιώνουν.
ευχαριστώ για τη διευκρίνηση brawny :-) αντε, & εγώ που νόμιζα πως βελτιώνει τον θυροειδή!! Εχμ, άλλη φορά θα προσέχω πιο πολύ :lol: Nα σας πω κάτι κουφό που έπαθα σήμερα,ενώ το πρωινό-μεσημεριανό μου το ξεκίνησα κανονικά(μέρα ξεκούρασης σήμερα,χτες είχα βάρη) πρόσεξα πως μετά το 4ο γεύμα μου & σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου θα έφταναν άλλες 300θερμίδες για τα τελευταία 2 γεύματα(για να υπολογίσω τις θερμίδες της μέρας ξεκούρασης αφαίρεσα μόνο 350 από τις μέρες με βάρη,όχι περισσότερο ' το λόγο που το τονίζω αυτό θα το καταλάβετε στη συνέχεια) μόλις καμιά ώρα λοιπόν από το 4ο γεύμα μου ένοιωσα μια πείνα,η κοιλιά μου γουργούρισε για κάποιες φορές & τελοσπάντων έφαγα 500θερμίδες παραπάνω από όσο υπολόγισα. Το αστείο είναι πως ούτε φουσκωμένη νοιώθω ούτε περίεργα. Αναρωτιέμαι, μήπως κατανάλωσα λιγότερο από όσο έπρεπε? Σας τονίζω πως προσεγγιστικά πρέπει να είμαι μέσα στα όρια, κρατάω υπολογισμό των θερμιδών που τρωω οπότε δε λέει να τα υπολόγισα τόσο λάθος. Πάντως για το περίσσευμα 500θερμιδών χαλάστηκα, ελπίζω να μη γίνει λίπος αυτό... :-/ Στη θέση μου πάντως τι θα κάνατε? Αν τύχει να πεινάσουμε να ενδώσουμε στο φαγητό,με προσοχή πάντα, η να μένουμε 'βράχος' στις θερμίδες συντήρησης παραλείποντας την πείνα?

BRaWNy
15-03-09, 19:55
ευχαριστώ για τη διευκρίνηση brawny :-) αντε, & εγώ που νόμιζα πως βελτιώνει τον θυροειδή!! Εχμ, άλλη φορά θα προσέχω πιο πολύ :lol: Nα σας πω κάτι κουφό που έπαθα σήμερα,ενώ το πρωινό-μεσημεριανό μου το ξεκίνησα κανονικά(μέρα ξεκούρασης σήμερα,χτες είχα βάρη) πρόσεξα πως μετά το 4ο γεύμα μου & σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου θα έφταναν άλλες 300θερμίδες για τα τελευταία 2 γεύματα(για να υπολογίσω τις θερμίδες της μέρας ξεκούρασης αφαίρεσα μόνο 350 από τις μέρες με βάρη,όχι περισσότερο ' το λόγο που το τονίζω αυτό θα το καταλάβετε στη συνέχεια) μόλις καμιά ώρα λοιπόν από το 4ο γεύμα μου ένοιωσα μια πείνα,η κοιλιά μου γουργούρισε για κάποιες φορές & τελοσπάντων έφαγα 500θερμίδες παραπάνω από όσο υπολόγισα. Το αστείο είναι πως ούτε φουσκωμένη νοιώθω ούτε περίεργα. Αναρωτιέμαι, μήπως κατανάλωσα λιγότερο από όσο έπρεπε? Σας τονίζω πως προσεγγιστικά πρέπει να είμαι μέσα στα όρια, κρατάω υπολογισμό των θερμιδών που τρωω οπότε δε λέει να τα υπολόγισα τόσο λάθος. Πάντως για το περίσσευμα 500θερμιδών χαλάστηκα, ελπίζω να μη γίνει λίπος αυτό... :-/ Στη θέση μου πάντως τι θα κάνατε? Αν τύχει να πεινάσουμε να ενδώσουμε στο φαγητό,με προσοχή πάντα, η να μένουμε 'βράχος' στις θερμίδες συντήρησης παραλείποντας την πείνα?
1-Με το να τρως πότε πότε λάχανο κλπ, δεν θα κάνει διαφορά στο θυροειδή σου.
Μιλάμε να ανησυχείς περισσότερο όταν πρόκειται πιό πολύ για συχνή κατανάλωση και τέτοια.

2-Το ίδιο περίπου συμβαίνει και το άλλο ερώτημά σου, με το που έφαγες μία μερα παραπάνω θερμίδες, δεν σημαίνει ότι θα μετατραπούν σε λίπος.
It takes more απο χρόνο και μερες, και αν συνεχίζεται.

Πολλές φορές απο τέτοια, μπορει να προκληθεί κατακρατηση νερών, ειδικά αν επρόκειτο για μεγάλη διαφορα στις θερμίδες και ειδικά αν επρόκειτο για επιλογές τροφών που δεν χρησιμοποιούνται με τη δίαιτα ή και με σαβούρα, και αυτό να κάνει πολλούς να πιστεύουν λόγω του ότι μπορουν να δουν και διαφορά στην ζυγαριά ότι βάλανε βάρος απο λίπος.
Πολλές φορές όμως μπορει να παρουσιαστεί και "ανάποδο" αποτέλεσμα, αντι δηλαδή να κατακρατήσεις νερά κλπ, και αυτό δεν μπορω να το εξγήσω σε μεγάλο βαθμό σε τι ακριβως διαδικασίες οφείλεται.
Πιτσυεω ότι έχει να κάνει με την συνολική δίαιτα και την διάρκειά της και σε ποιά φαση βρίσκεται κλπ, διότι πολλές φορές υπάρχουν σημεία στη δίαιτα που τέτοιες περιπτωσεις είναι θεμιτές, οταν πρόκειται π.χ. για τα επίπεδα λεπτίνης κλπ.

Μόνο που θα πρέπει κανείς να ξέρει πότε θα δρασει θετικά κάτι τέτοιο, να έχει μια κάποια εμπειρία, για να μπορέσει να κάνει overfeeding, και σε στιγμή που χρειάζεται.
Προφανως εσυ έπεσες σε περίπτωση που δεν έδρασε αρνητικά, αυτό δεν σημαίνει ότι αν το ξανακάνεις συντομα και συνήθεια θα είναι πάντα έτσι, αλλά μάλλον θα σου χαλάσει την πρόοδο με την δίαιτα.

Και μένα μου έχει συμβει, να "σπάσω" κάποια στιγμή την κανονική διατροφή μου, τρωγοντας κέικ, και την άλλη μέρα να είμαι στη μέση με λιγότερα εκατοστά.
Μπορει να μην έχει σχέση οπωσδήποτε με την λεπτίνη και αυτά, μάλλον το κέικ μου "τράβηξε τα υγρά" που λέμε στον χωρο, κάτι τετοιο.

Πάντως όταν κανείς αισθανθεί ότι χρειάζεται overfeeding και τετοια, και είναι και εν μέρει σιγουρος ότι πράγματι το χρειάζεται, καλό είναι να γίνει με καθαρές επιλογές τροφών, π.χ. με τις ίδιες που χρησιμοποιεί εκεινο το διάστημα για την δίαιτα.

Όταν είναι σε % λίπους αρκετά χαμηλά, όλο και πιό καλά μπορει να δουλεψει και να το χρειάζεται.

Οπότε Stephany, μιας και το έκανες δεν πειράζει, ξαναγυρνάς κανονικά στη συνέχεια με τα στανταρ που κάνεις.

Stephany
20-03-09, 22:37
1-Με το να τρως πότε πότε λάχανο κλπ, δεν θα κάνει διαφορά στο θυροειδή σου.
Μιλάμε να ανησυχείς περισσότερο όταν πρόκειται πιό πολύ για συχνή κατανάλωση και τέτοια.

2-Το ίδιο περίπου συμβαίνει και το άλλο ερώτημά σου, με το που έφαγες μία μερα παραπάνω θερμίδες, δεν σημαίνει ότι θα μετατραπούν σε λίπος.
It takes more απο χρόνο και μερες, και αν συνεχίζεται.

Πολλές φορές απο τέτοια, μπορει να προκληθεί κατακρατηση νερών, ειδικά αν επρόκειτο για μεγάλη διαφορα στις θερμίδες και ειδικά αν επρόκειτο για επιλογές τροφών που δεν χρησιμοποιούνται με τη δίαιτα ή και με σαβούρα, και αυτό να κάνει πολλούς να πιστεύουν λόγω του ότι μπορουν να δουν και διαφορά στην ζυγαριά ότι βάλανε βάρος απο λίπος.
Πολλές φορές όμως μπορει να παρουσιαστεί και "ανάποδο" αποτέλεσμα, αντι δηλαδή να κατακρατήσεις νερά κλπ, και αυτό δεν μπορω να το εξγήσω σε μεγάλο βαθμό σε τι ακριβως διαδικασίες οφείλεται.
Πιτσυεω ότι έχει να κάνει με την συνολική δίαιτα και την διάρκειά της και σε ποιά φαση βρίσκεται κλπ, διότι πολλές φορές υπάρχουν σημεία στη δίαιτα που τέτοιες περιπτωσεις είναι θεμιτές, οταν πρόκειται π.χ. για τα επίπεδα λεπτίνης κλπ.

Μόνο που θα πρέπει κανείς να ξέρει πότε θα δρασει θετικά κάτι τέτοιο, να έχει μια κάποια εμπειρία, για να μπορέσει να κάνει overfeeding, και σε στιγμή που χρειάζεται.
Προφανως εσυ έπεσες σε περίπτωση που δεν έδρασε αρνητικά, αυτό δεν σημαίνει ότι αν το ξανακάνεις συντομα και συνήθεια θα είναι πάντα έτσι, αλλά μάλλον θα σου χαλάσει την πρόοδο με την δίαιτα.

Και μένα μου έχει συμβει, να "σπάσω" κάποια στιγμή την κανονική διατροφή μου, τρωγοντας κέικ, και την άλλη μέρα να είμαι στη μέση με λιγότερα εκατοστά.
Μπορει να μην έχει σχέση οπωσδήποτε με την λεπτίνη και αυτά, μάλλον το κέικ μου "τράβηξε τα υγρά" που λέμε στον χωρο, κάτι τετοιο.

Πάντως όταν κανείς αισθανθεί ότι χρειάζεται overfeeding και τετοια, και είναι και εν μέρει σιγουρος ότι πράγματι το χρειάζεται, καλό είναι να γίνει με καθαρές επιλογές τροφών, π.χ. με τις ίδιες που χρησιμοποιεί εκεινο το διάστημα για την δίαιτα.

Όταν είναι σε % λίπους αρκετά χαμηλά, όλο και πιό καλά μπορει να δουλεψει και να το χρειάζεται.

Οπότε Stephany, μιας και το έκανες δεν πειράζει, ξαναγυρνάς κανονικά στη συνέχεια με τα στανταρ που κάνεις.
τα γραμμάρια πρωτεινης (χωρισμένο στα 6γεύματα) μου βγαίνουν 15γρ επί 6γεύματα. Θα μπορούσα να παίρνω μόνο 15γραμμάρια από τη whey(τόσο στο προ- όσο & στο μεταπροπονητικό) για να ειναι πιο σωστά κατανεμημένη η πρωτεινη? Κάτι τελευταίο,με περισσότερη πρωτεινη από το 2,3 επί την άλιπη μάζα μας,παχαίνουμε? Εφόσον οι υδατάνθρακες είναι λιγοτεροι από το κανονικό(30%) και τα λίπη στο 30%.

slaine
21-03-09, 00:04
η περίσσεια πρωτείνης δε γίνεται εύκολα λίπος

Stephany
30-03-09, 19:20
η περίσσεια πρωτείνης δε γίνεται εύκολα λίπος
γνωρίζετε αν η ζαχαρίνη αυξάνει την ινσουλίνη όσο ασπούμε η ζάχαρη? Να την καταναλώνω άφοβα σε κάθε γεύμα η ρόφημα όταν το θέλω? γνωρίζετε & κάποια καλή μάρκα για μέλι(χωρίς ζάχαρη εννοείται!) από σούπερ μάρκετ η βιολογικό μαγαζί στη Θεσ/νίκη?

tezaman
30-03-09, 22:37
στέφανη η ινσουλίνη μπορεί ανέβει σε αρκετά μεγάλα ποσοστά απλά και μόνο με την γλύκιά γεύση, μιάς και η γλυκιά γεύση στην φύση συμβολίζει τα φρούτα και μιάς και τα γλυκά φρούτα περιέχουν αρκετά μεγάλες ποσότητες υδατάνθρακα.
δυστυχώς βλέπετε κατά βάθος είμαστε ακόμα ζώα :P

οπότε ακόμα και αν η παρουσία του υδατάνθρακα είναι μηδαμινή αν η γεύση του ροφήματος είναι γλυκιά τα επίπεδα ινσουλίνης θα ανεβούν αρκετά

BRaWNy
31-03-09, 10:05
στέφανη η ινσουλίνη μπορεί ανέβει σε αρκετά μεγάλα ποσοστά απλά και μόνο με την γλύκιά γεύση, μιάς και η γλυκιά γεύση στην φύση συμβολίζει τα φρούτα και μιάς και τα γλυκά φρούτα περιέχουν αρκετά μεγάλες ποσότητες υδατάνθρακα.
δυστυχώς βλέπετε κατά βάθος είμαστε ακόμα ζώα :P

οπότε ακόμα και αν η παρουσία του υδατάνθρακα είναι μηδαμινή αν η γεύση του ροφήματος είναι γλυκιά τα επίπεδα ινσουλίνης θα ανεβούν αρκετάΕγω αμφιβάλλω για αυτό, δηλαδή ότι θα ανέβουν αρκετά, και γενικά έχω αμφιβολίες στο αν θα εκκριθεί ινσουλίνη.

Μπορει να δημιουργηθεί έκκριση όπως λες απο την γλυκιά γεύση, αλλά εφόσων δεν θα υπάρχει αυξημένη γλυκόζη στο αίμα, μάλλον δεν θα χρειαστεί αρκετή ποσότητα.

Επίσης, γιατι έχει σχέση η γλυκιά γεύση πάντα, αφου έκκριση ινσουλίνης πρκαλείται και με άλλες τροφές κλπ, που δεν έχουν γλυκιά γεύση?

Δηλαδή κατα κάποιον τρόπο "ξεγελιέται" το πάγκρεας, απο απλά μια γεύση, χωρις καν να υπάρχουν υδατάνθρακες και θερμίδες και γλυκόζη στο αίμα (όπως απο τις ζαχαρίνες, οιοποίες σχεδόν δεν έχουν θερμίδες και υδατάνθρακες, αφου δεν βαζεις όλο το κουτί) και εκκρίνει ινσουλίνη?

Και που πάει αυτη η ινσουλίνη κλπ?

Γράψε μας που τα στηρίζεις, που τα διαβασες κλπ (πηγές/λινκς), γιατι απλά με αυτη την αναφορά χωρις λεπτομέρειες κλπ δεν μπορει να βγάλει κανείς νόημα και συμπεράσματα

tezaman
31-03-09, 13:55
Εγω αμφιβάλλω για αυτό, δηλαδή ότι θα ανέβουν αρκετά, και γενικά έχω αμφιβολίες στο αν θα εκκριθεί ινσουλίνη.

Μπορει να δημιουργηθεί έκκριση όπως λες απο την γλυκιά γεύση, αλλά εφόσων δεν θα υπάρχει αυξημένη γλυκόζη στο αίμα, μάλλον δεν θα χρειαστεί αρκετή ποσότητα.

Επίσης, γιατι έχει σχέση η γλυκιά γεύση πάντα, αφου έκκριση ινσουλίνης πρκαλείται και με άλλες τροφές κλπ, που δεν έχουν γλυκιά γεύση?

Δηλαδή κατα κάποιον τρόπο "ξεγελιέται" το πάγκρεας, απο απλά μια γεύση, χωρις καν να υπάρχουν υδατάνθρακες και θερμίδες και γλυκόζη στο αίμα (όπως απο τις ζαχαρίνες, οιοποίες σχεδόν δεν έχουν θερμίδες και υδατάνθρακες, αφου δεν βαζεις όλο το κουτί) και εκκρίνει ινσουλίνη?

Και που πάει αυτη η ινσουλίνη κλπ?

Γράψε μας που τα στηρίζεις, που τα διαβασες κλπ (πηγές/λινκς), γιατι απλά με αυτη την αναφορά χωρις λεπτομέρειες κλπ δεν μπορει να βγάλει κανείς νόημα και συμπεράσματα

κάτι μήνες πριν έκανα μια γενική αναζήτηση σχετικά με τον γλυκεμικό/ινσουλινικό δείκτη των τροφών έπεσα πάνω σε αυτό το site http://www.glycemicindex.com/

εκεί βρήκα μια πρόσφατη έρευνα που εξέταζε την αντίδραση του σακχάρου του αίματος μετά την λήψη τεχνικών γλυκαντικών όπως τα αναψυκτικά διαίτης,
με λίγα λόγια το αποτέλεσμα ήταν η αίσθηση της γλυκιάς γεύσης να ξεγελάσει το πάγκρεας στο να απελευθερώσει ινσουλίνη νομίζοντας πως θα αυξηθεί το σάκχαρο του αίματος, το αποτέλεσμα ήταν μια σημαντική έκκριση ινσουλίνης που μετά από λίγη ώρα οδήγησε σε κατάσταση υπογλυκαιμίας.



Επίσης, γιατι έχει σχέση η γλυκιά γεύση πάντα, αφου έκκριση ινσουλίνης πρκαλείται και με άλλες τροφές κλπ, που δεν έχουν γλυκιά γεύση?

το ότι έχουμε έκκριση ινσουλίνης και απο άλλες ουσίες όπως λιπαρά οξέα και αμινοξέα δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο θέμα, λογικά αυτό συμβαίνει μιας και η κυριότερη πηγή γλυκιάς γεύσης του πρωτόγονου ανθρώπου αποτελούταν απο τα φρούτα, πχ μια ώριμη μπανάνα



Και που πάει αυτη η ινσουλίνη κλπ?

η ινσουλίνη πάει εκεί που πρέπει να πάει, το πρόβλημα είναι πως δεν βρίσκει αυτό που πρέπει να βρει... τους υδατάνθρακες δλδ, ιξού και η υπογλυκαιμία

BRaWNy
31-03-09, 14:11
Δεν βρήκα κάτι σχετικά με την γλυκιά γεύση.

Μήπως όμως αυτό συμβαίνει τις πρωτες φορές, και μετα ο οργανισμός προσαρμόζεται και δεν "ξεγελέται" το πάγκρεας, μιας και απο τις 2-3 φορες πλέον, και αφου δεν υπάρχει και υψηλό glycemic load στις ζαχαρίνες, εφοσων είναι μηδαμινές και οι ποσότητες των carbs and calories, και δεν υπάρχει αυξηση γλυκόζης στο αίμα, "μαθαίνει/καταλαβαίνει" ότι δεν χρειάζεται έκκριση κλπ?

Πάντως δεν νομίζω ότι γίνεται κατάχρηση της ινσουλίνης, αν συμβαίνεια αυτό με την γλυκιά γευση κλπ, και έτσι δεν συμβάλλει κατα κάποιον τρόπο στην μείωση της ευαισθησίας στην ινσουλίνη.

tezaman
31-03-09, 14:23
Δεν νομίζω το σώμα να μπορεί να προσαρμόσει τόσο εύκολα μια διαδικασία που ουσιαστικά είναι γραμμένη στο dna μας, βέβαια δεν είμαι ο κατάλληλος να το κρίνω αυτό, απλά λεω την γνώμη μου :D

p.s: ούτε και εγω το βρήκα τώρα, θυμάμαι ότι είχα πάει στο news releases, αλλα απο ότι βλέπω το κάνουνε update

sTeLaKoS
17-04-11, 14:05
Βρε τι μπορεί να βρει κανείς εδώ μέσα...

marvin
17-04-11, 17:39
Πολυ ενδιαφεροντα πραγματα διαβασα που ομως δεν μπορω να πω οτι με εκαναν να χαρω!!!!!Μια ευχαριστηση στη διατροφη μας, μας ειχε μεινει με τον καφε και τις ζαχαρινες και τωρα θα πρεπει να προσπαθησουμε .....:P:P να αναθεωρησουμε:weights::weights:!!!

Δεν καταλαβα και αυτο με το λαχανο.Εχω θυροειδη..υποθυροειδισμο και ομως καταναλωνα προσφατα πολυ λαχανο!!!Υπηρχε καιρος που ειχα κολησει αλλα θεωρησα πως εφταιγε το κοψιμο του χαπιου μου..(οχι εξυπνη κινηση).Τωρα θα μπορουσα να ενοχοποιησω και την καθημερινη καταναλωση λαχανου;

CRASHDΪET
21-04-11, 01:46
ρε παιδια .. συγνωμη που ρωταω εδω κιολας.. αλλα το σκουρο ρυζι ειναι μετριου γλυκαιμικου δεικτη ?? οπως και η βρωμη? οπως που διαβασα και για τα λαχανικα .. εγω εχω μαθει οτι σε περιοδο γραμμωσης καλυτερα τα τελευταια γευματα της ημερας οι υδατανθρακες που καταναλωνουμε να ειναι απο λαχανικα αυξανοντας τα ω3.. ειναι λαθος αυτο που ξερω?

sTeLaKoS
14-06-12, 12:48
Γενικά δε χρησιμοποιώ γλυκαντικά, όχι επειδή θέλω να είμαι αυστηρός με τη διατροφή μου αλλά γιατί δεν με τραβάνε ιδιαίτερα.
Χθες πήγα σουπερ μάρκετ και πήρα coca cola zero και ζελέ φρούτων με γλυκαντικά. Ηπια 1 κολα, έφαγα και 2 μπολάκια ζελέ σπασμένα μέσα στη μέρα και πέθανα στις υπογλυκαιμίες.
Απορρίπτονται :thumbdown:

average_joe
16-06-12, 00:54
^μια απο τα ιδια και για μενα.

απο τοτε που σταματησα τελειως τα γλυκαντικα δεν εχω παρατηρησει υπογλυκαιμιες.

και παλιοτερα "κατηγορουσα" τα φρουτα και το μελι γι αυτο, τα οποια συνεχιζω να καταναλωνω σχεδον καθημερινα αλλα γενικα σε μετριες ποσοτητες.

sTeLaKoS
24-10-12, 12:10
Στον αντίποδα όσων γράψαμε... ένα άρθρο απ' το iatronet. Τι ξέρουν αυτοί; :P


Γλυκαντικές ύλες: μια ασφαλής λύση για την παχυσαρκία και το σακχαρώδη διαβήτη;


Aν και η γλυκιά γεύση αποτελεί μια από τις πέντε βασικές μας γεύσεις, η κάλυψη και η ικανοποίησή της συχνά συνοδεύεται με κατανάλωση επιπλέον θερμίδων αλλά και διαταραχή των επιπέδων γλυκόζης, στοιχείο σημαντικό ειδικά για άτομα με διαβήτη. Έτσι η ικανοποίηση αυτής της ανάγκης μας για γλυκό μπορεί να οδηγήσει στην αύξηση του βάρους και στη διαταραχή των επιπέδων γλυκόζης. Για το λόγο αυτόν τις τελευταίες δεκαετίες η σύγχρονη βιομηχανία, σε συνδυασμό με την έρευνα της επιστήμης κατάφερε να συνδυάσει την απόλαυση με λιγότερες ενοχές και πιο ήπιες επιπτώσεις στα ζάχαρα αίματος. Αυτό έγινε εφικτό με πολλές πλέον ύλες, που μπορούν να αντικαταστήσουν τη ζάχαρη. Πρόκειται για γλυκαντικές ύλες που αν και μας προσφέρουν τη γλυκιά γεύση, όταν προστεθούν σε τρόφιμα και ποτά, την ίδια στιγμή αποδίδουν λίγες ή μηδενικές θερμίδες και όπως φαίνεται δεν επηρεάζουν τη γλυκαιμική απόκριση κρατώντας σταθερά τα μετα-γευματικά επίπεδα γλυκόζης.
Στην καητγορία γλυκαντικές ύλες μπορούμε να βρούμε είτε τις γλυκαντικές ύλες «όγκου» (bulk sweeteners), οι οποίες αποδίδουν λιγότερες θερμίδες από τη ζάχαρη και επηρεάζουν τα επίπεδα γλυκόζης στο αίμα (σε αυτή την κατηγορία βρίσκουμε ουσίες όπως ξυλιτόλη, μαννιτόλη, ισομαλτόζη, μαλτιτόλη κ.λπ. τις οποίες συνήθως διαβάζουμε στις ετικέτες των προϊόντων) είτε τις ύλες «έντονης γλυκύτητας» (intense sweeteners) που αποκαλούμε «ολιγοθερμιδικές γλυκαντικές ύλες» και αφορούν όλες αυτές τις ύλες που χρησιμοποιούμε τα τελευταία χρόνια στα τρόφιμα και τα ροφήματα μας.
Πολλές είναι επιστημονικές μελέτες και δηλώσεις οργανισμών και φορέων που υποστηρίζουν τόσο την ασφάλεια όσο και τη θετική επίπτωση της χρήσης τους στην υγεία και το σωματικό βάρος με πιο πρόσφατες αυτές του Αμερικάνικου Καρδιολογικού Συλλόγου (American Heart Association) με τίτλο «Nonnutritive Sweeteners: Current use and Health Perspectives: A Scientific Statement From the American Heart Association and the American Diabetes Association» από το έγκυρο περιοδικό Circulation αλλά και του American Academy of Nutrition and Dietetics με το Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Use of Nutritive and Nonnutrive Sweetenes» που εκδόθηκαν φέτος.
Στην Ευρωπαϊκή Ένωση, οι ολιγοθερμιδικές γλυκαντικές ύλες που χρησιμοποιούνται σήμερα είναι: η ακεσουλφάμη-Κ, η ασπαρτάμη, το κυκλαμικό οξύ, η σακχαρίνη και η σουκραλόζη, ενώ πρόσφατα εγκρίθηκε και η χρήση των γλυκοζιτών στεβιόλης (στέβια) σε τρόφιμα και ποτά και η ασφάλεια τους από το 1994 καλύπτεται από την Ευρωπαϊκή Οδηγία (Οδηγία 94/35/EC) για τις Γλυκαντικές Ύλες στα Τρόφιμα, η οποία καθορίζει τα επιτρεπόμενα επίπεδα για κάθε ολιγοθερμιδική γλυκαντική ύλη, προσφέροντας έτσι ασπίδα προστασίας στον σε όποιον τις χρησιμοποιεί.
Ταυτόχρονα, η Ευρωπαϊκή Αρχή για την Ασφάλεια των Τροφίμων (EFSA) έχει καθιερώσει τη χρήση της τιμής ADI (Αποδεκτή Ημερήσια Πρόσληψη) που αντιπροσωπεύει την εκτίμηση της ποσότητας μιας συγκεκριμένης γλυκαντικής ύλης, την οποία μπορεί να καταναλώνει ένας άνθρωπος σε καθημερινή βάση και εφ’ όρου ζωής, χωρίς να προκληθεί οποιοδήποτε πρόβλημα στην υγεία του. Πρέπει να αναφερθεί ότι σύμφωνα με τα μέχρι τώρα επιστημονικά δεδομένα μπορούν να καταναλώνονται με ασφάλεια τόσο από ενήλικες όσο και από παιδιά ηλικίας άνω των 2 χρόνων, όταν αυτό κριθεί απαραίτητο» (π.χ. στην περίπτωση παιδιού με διαβήτη Τύπου 1), ακόμα και στη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή στο διαβήτη κύησης.
Γλυκαντικές ύλες όπως η ασπαρτάμη, η ακετοσουλφάμη-Κ, το κυκλαμικό οξύ, η σουκραλόζη, η σακχαρίνη και η πιο καινούργια στην ομάδα αυτή, στέβια (γλυκοζίτες στεβιόλης) δεν έχουν καμία επίδραση στην ινσουλίνη ή στη συγκέντρωση σακχάρου στο αίμα. Ταυτόχρονα δεν προσθέτουν θερμίδες, βοηθώντας έτσι τα άτομα με διαβήτη (κυρίως τύπου 2) αλλά και όσους έχουν πρόβλημα βάρους να ελέγξουν ή να μειώσουν το σωματικό τους βάρος, αρκεί βέβαια να καταναλώνονται στα πλαίσια μια συνολικά χαμηλότερης θερμιδικής πρόσληψης και ελέγχου των συνολικών υδατανθράκων από τα άλλα τρόφιμα και ποτά.

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=19931


W (http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=19931)ho knows......

average_joe
24-10-12, 15:14
στελιο οταν το ψαξα καλυτερα ειδα οτι ολες οι βιβλιογραφικες αναφορες (εκτος μιας που εγινε σε ποντικια τα οποια δεν τα ταισαν με τις γλυκαντικες, αλλα τις μεταγγισαν σε αυτα οποτε μαλλον αδιαφορη) δειχνουν οτι τα γλυκαντικα δεν επηρεαζουν την ινσουλινη.

οι μελετες αναφεροντα σε ασπαρταμη, σουκραλοζη, στεβια, σακχαρινη για τις αλλες δεν θυμαμαι αλλα οποιος ενδιαφερεται να τσεκαρει και γι αυτες εδω το λινκ


http://examine.com/faq/do-artificial-sweeteners-spike-insulin.html
στο τελος του αρθρου οι αναφορες.
οποτε υποθετω οτι το ιδιο ισχυει και για τσιχλες απο καποιες σκορπιες ερωτησεις που εχουν γινει στο φορουμ, τωρα για ποσοτητες για θεμα υγειας κτλ δεν εχω δει κατι ολοκληρωμενο, αλλα δεν εχω ψαξει και ιδιαιτερα
αφου το λεει το ncbi...:bowdown::bowdown:

sTeLaKoS
25-10-12, 02:23
Έτσι ε; Ήμουν πεπεισμένος για το αντίθετο. Whatever...!
Ευχαριστώ για το λινκ. :toast:

thanos_kb
25-10-12, 16:04
Οποτε παιδια κομμενη η ζαχαρη στο μεταπροπονητικο ροφημα πρωτεϊνης? :unsure: