PDA

Επιστροφή στο Forum : Μύθοι της γυμναστικής



slaine
13-03-09, 05:25
Για να αδυνατίσετε μία περιοχή κάντε πολλές επαναλήψεις.
Πραγματικότητα: Τοπικό αδυνάτισμα χωρίς γενικό αδυνάτισμα, δεν υπάρχει. Οι πολλές επαναλήψεις δε σημαίνει ότι καίτε και περισσότερες θερμίδες γιατί, απλά, πολλές επαναλήψεις σημαίνει μικρό βάρος στις ασκήσεις και επίσης οι προσαρμιγές που κάνει το σώμα είναι τέτοιες που μικραίνει τους μύες. Ο καλύτερος τρόπος μυϊκής σύσφιξης είναι ένας συνδυασμός ασκήσεων έντασης και ποσότητας.


Αν θέλετε να αδυνατίσετε κάντε μόνον αερόμπικ.
Πραγματικότητα: Αν πραγματικά θέλει κάποιος να αδυνατίσει θα πρέπει να συνδυάσει μία σωστή ολιγοθερμιδούχα διατροφή με αεροβική και προπόνηση με βάρη. Η δίαιτα θα εξασφαλίσει ένα μέρος του θερμιδικού ελλείμματος, η σωστή αερόβια θα βοηθήσει στην καύση περισσότερου λίπους και η προπόνηση με βάρη θα βοηθήσει στην μικρότερη απώλεια μυϊκού ιστού κατά τη διάρκεια της δίαιτας και κατεπέκταση θα διατηρηθεί και ο μεταβολισμός μας σε υψηλά επίπεδα.


Θετικά αποτελέσματα από τη γυμναστική υπάρχουν μόνον εάν η γυμναστική διαρκεί πάνω από 15 λεπτά χωρίς διακοπή.
Πραγματικότητα: Θετικά αποτελέσματα υπάρχουν με οποιονδήποτε τρόπο άσκησης -αρκεί να γίνεται τακτικά και να αυξάνονται σταδιακά επιβαρύνσεις. Για παράδειγμα 15 λεπτά συνεχούς άσκησης πχ ισοδυναμούν με δύο πεντάλεπτα (τυχαίο παράδειγμα εξαρτάται από πολλές παραμέτρους) διαλειμματικής άσκησης γιατί, στη διαλειμματική άσκηση, μπορεί κάποιος να προπονηθεί με μεγαλύτερη ένταση.


Κάνοντας βάρη αποκτάς ογκώδεις μυς.
Πραγματικότητα: Τα αποτελέσματα ενός προγράμματος με βάρη εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες (οι οποίοι αλληλεπιδρούν μεταξύ τους) όπως ο τύπος του σώματος, το φύλο, η ένταση, η ποσότητα και, κυρίως οι ορμόνες πχ τα επίπεδα τεστοστερόνης. Ο μέσος άνθρωπος που δεν χρησιμοποιεί φάρμακα, μπορεί να φτιάξει με τα βάρη ένα καλύτερο σώμα αλλά ποτέ δεν μπορεί να φτιάξει τους ογκώδεις και γραμμωμένους μυς ενός επαγγελματία μπόντι-μπίλντερ εκτός κι αν έχει τις γενετικές προδιαγραφές για αυτό κι εξειδικεύσει ανάλογα την προπόνηση και τη διατροφή του.


Όταν σταματήσει κανείς να γυμνάζεται οι μυς γίνονται λίπος.
Πραγματικότητα: Μυς και λίπος είναι δύο διαφορετικοί τύποι ιστών και ποτέ δεν μπορούν να μετατραπούν το ένα σε άλλο. Απλά, όταν πάψει κανείς να γυμνάζεται,οι επιπλέον μυς δεν έχουν λόγο ύπαρξης, ατροφούν και μειώνεται η ποσότητά τους μέσα από ειδικές βιοχημικές διεργασίες. Η ποσότητα του λίπους συνήθως αυξάνεται γιατί το άτομο συνεχίζει να ακολουθεί μία παρόμοια διατροφή με αυτήν που έκανε όταν ασκούνταν και παράλληλα καίει λιγότερες θερμίδες γιατί δεν ασκείται αλλά και γιατί έχει λιγότερο μυϊκό ιστό από ό,τι πριν.


Οι αδύνατοι άνθρωποι δεν έχουν κανέναν λόγο να γυμνάζονται.
Πραγματικότητα: Το ότι κάποιος είναι αδύνατος δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται γυμναστική. Πολλά αδύνατα άτομα έχουν υψηλότερα ποσοστά λίπους από το φυσιολογικό και ακόμα περισσότερα είναι εκτός φόρμας και με κακή φυσική κατάσταση. Τα αδύνατα άτομα είναι συνήθως επιρρεπή σε προβλήματα των οστών, όπως η οστεοπόρωση. Χρειάζονται λοιπόν αεροβική προπόνηση για να δυναμώσουν το καρδιαγγειακό τους σύστημα και βάρη για να δυναμώσουν μυς και οστά.


Οι φόρμες και οι ζώνες εφίδρωσης βοηθούν να χάσεις λίπος.
Πραγματικότητα: Οι φόρμες από πλαστικό είναι επικίνδυνες, ιδίως όταν κάνει ζέστη, επειδή εμποδίζουν την αποβολή θερμότητας, με αποτέλεσμα να αυξάνεται ο κίνδυνος αφυδάτωσης. Ο,τι χάνεται είναι «νερό» το οποίο εύκολα ξαναπροσλαμβάνεται, αλλα και σημαντική ποσότητα από μέταλλα, ιχνοιστοιχεία και άλατα που αυξάνουν την άισθηση της κόπωσης και μπορεί σε συνδοισμό με την αφυδάτωση και τη ζέστη να οδηγήσουν σοβαρό πρόβλημα.


Όσο πιο πολύ γυμνάζεται κανείς τόσο καλύτερα.
Πραγματικότητα: Η "υπερβολική" άσκηση έχει εξίσου αρνητικά αποτελέσματα με την αποχή από την άσκηση. Η έντονη άσκηση επί μακρό χρονικό διάστημα προκαλεί σύνδρομα υπέρχρησης, εξάντληση, "καύση" μυϊκών ιστών, τραυματισμούς, προβλήματα στην καρδιά, επιβράδυνση του μεταβολισμού, μείωση της αντίστασης του ανοσοποιητικού συστήματος και, γενικά, είναι το ίδιο επικίνδυνη όπως και η αποχή από την άσκηση.

yasou
13-03-09, 12:20
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Polyneikos
13-03-09, 12:57
Ένας άλλος κλασσικος μυθος που εχει επικρατησει είναι αυτό που λένε "κανε σαουνα να χασεις λίπος "!:thumbdown:

Exci
13-03-09, 14:21
Όταν σταματήσει κανείς να γυμνάζεται οι μυς γίνονται λίπος.

Αντιστοιχα εχω ακουσει και απο πολλους το:

-Με τη γυμναστικη κανεις το λιπος μυες, και αν δεν εχεις πολυ λιπος θα αργησεις να δεις προοδο :doh:

Eπισης, οσον αφορα τους ογκωδεις μυες, εστω και αν μπορουσες με νατουραλ μεθοδους να γινεις θηριο, δεν θα γινοταν απο τη μια μερα στη αλλη. Δεν θα ξυπνουσες ενα πρωι και θα ειχες παρει 50 ποντους ποδι..Αρα παρακολουθεις το σωμα σου, βλεπεις αν σ'αρεσει το αποτελεσμα, και ρυθμιζεις την προπονηση..Simple as that..

kyriakos23
13-03-09, 17:47
εισαι ενας γιατρος!:thumbup:

peris
15-03-09, 01:18
πολυ καλο νικο:awesome::thumbup::thumbup:

GiorgosM
15-03-09, 02:15
Γενικα ακουγεται επισης οτι η ασκηση με βαρη και ιδιαιτερα ασκησεις οπως τα σκουωτ σε σταματανε απο το να ψηλωσεις...
Μυθος πιστευω οτι ειναι και αυτο...

Kntrns_MD
15-03-09, 18:24
πολύ καλό post! ας το διαβασουν καλά ειδικά οι αρχάριοι!!!:clapping:

billys15
15-03-09, 18:56
Ωραιος Nick ;)

_kwstas_
15-03-09, 19:16
συμφονω σε ολα slaine εκτος απο
Οι φόρμες και οι ζώνες εφίδρωσης βοηθούν να χάσεις λίπος.
Πραγματικότητα: Οι φόρμες από πλαστικό είναι επικίνδυνες, ιδίως όταν κάνει ζέστη, επειδή εμποδίζουν την αποβολή θερμότητας, με αποτέλεσμα να αυξάνεται ο κίνδυνος αφυδάτωσης. Ο,τι χάνεται είναι «νερό» το οποίο εύκολα ξαναπροσλαμβάνεται, αλλα και σημαντική ποσότητα από μέταλλα, ιχνοιστοιχεία και άλατα που αυξάνουν την άισθηση της κόπωσης και μπορεί σε συνδοισμό με την αφυδάτωση και τη ζέστη να οδηγήσουν σοβαρό πρόβλημα.
υπαρχουν ειδικα ναυλον,ζωνες και πατεντες που δεν κραταν υπερβολικη θερμοτητα και βοηθανε πολυ ελαχιστα να καψεις λυπος!

BRaWNy
15-03-09, 19:34
συμφονω σε ολα slaine εκτος απο
Οι φόρμες και οι ζώνες εφίδρωσης βοηθούν να χάσεις λίπος.
Πραγματικότητα: Οι φόρμες από πλαστικό είναι επικίνδυνες, ιδίως όταν κάνει ζέστη, επειδή εμποδίζουν την αποβολή θερμότητας, με αποτέλεσμα να αυξάνεται ο κίνδυνος αφυδάτωσης. Ο,τι χάνεται είναι «νερό» το οποίο εύκολα ξαναπροσλαμβάνεται, αλλα και σημαντική ποσότητα από μέταλλα, ιχνοιστοιχεία και άλατα που αυξάνουν την άισθηση της κόπωσης και μπορεί σε συνδοισμό με την αφυδάτωση και τη ζέστη να οδηγήσουν σοβαρό πρόβλημα.
υπαρχουν ειδικα ναυλον,ζωνες και πατεντες που δεν κραταν υπερβολικη θερμοτητα και βοηθανε πολυ ελαχιστα να καψεις λυπος!Δεν χάνεις το λίπος με αυτόν τον τρόπο.
Κακώς πιστευεις σε αυτό.

Το λίπος δεν ειναι δυνατό να μετατρέπεται σε νερό όταν καίγεται, ουτε να αποβάλλεται μέσω πόρων και δέρματος, μιας και υποτίθεται ότι για αυτό το λόγο βάζουμε ζωνες κλπ, σε διάφορα σημεία.
Το λίπος μετατρέπεται σε ενέργεια μεσω εσωτερικών διαδικασιών, και στην ουσία η φραση "καίγεται" αντιστοιχεί στα παραπάνω.

Τα λιποκύτταρα είναι αποθηκες ενεργειας και δεν χάνονται, απλά αδειάζουν ή γεμίζουν, και όχι βέβαια μεσω δερματος.
Μπορουν να πολλαπλασιαστούν κατω απο κάποιες συνθηκες, αλλά για να μειωθούν/χαθούν (δεν μιλάω για το άδειασμα) θέλει εξωτερική επέμβαση (λιπαναρρόφηση και τετοια).

Επίσης, η μεγαλύτερη άνοδος θερμοκρασίας τοπικά σε κάποιο σημείο του σωματος σε σχεση με το υπόλοιπο και σε συνεχόμενη βαση, μπορει να προκαλέσει ορμονικές διαταραχές.
Οπότε αν κανείς στοχεύει σε θερμογέννεση με αυξηση θερμοκρασίας, να το κάνει γενικά και φυσικά και να προέρχεται κυρίως απο "εσωτερικά", γιατι με την τοπική αυξηση όπως με τις ζωνες, νομίζω δεν μπορει να προκληθει.

mantus3
15-03-09, 20:18
η αυξηση θερμοτητας το μονο που κανει ειναι να αυξανει λιγο την καυση θερμιδων... αλλα μεχρι εκει. αυτος ο μυθος ειναι ιδιος με τον μιθο της σαουνας.. με την διαφορα οτι οταν βγεις απο την σαουνα τουλαγιστον εχεις χαλαροσει...

BRaWNy
15-03-09, 20:39
+1....και όταν κρυώνει κανείς, αυξάνεται η κατανάλωση θερμιδών.
Πάντως με τη σάουνα ανεβαίνει γενικώς η θερμκρασία και όχι μόνο τοπικά, ή αν θέλετε με διαφορές σε διάφορα σημεία.


Υ.Γ.mantus τα stats που αναγράφονται στην υπογραφή σου, σε ποιόν αντιστοιχούν?

mantus3
15-03-09, 21:01
+1....και όταν κρυώνει κανείς, αυξάνεται η κατανάλωση θερμιδών.
Πάντως με τη σάουνα ανεβαίνει γενικώς η θερμκρασία και όχι μόνο τοπικά, ή αν θέλετε με διαφορές σε διάφορα σημεία.


Υ.Γ.mantus τα stats που αναγράφονται στην υπογραφή σου, σε ποιόν αντιστοιχούν?


σε εμενα γιατι?

_kwstas_
15-03-09, 21:04
ναι δεν μου λεει κατι αν εχεις 35 cm χερι αν εισαι 60 κιλα και υψος 1.80 ας πουμε δεν αναφερεις παραπανω πληροφοριες..

_kwstas_
15-03-09, 21:06
brawny συμφονω με αυτα που λες... απλα σε εμενα που εχω δοκιμασει καποιοες τετοιες μεθοδους ειχα αποτελεσματα απλα να τονισω οτι ηταν πολυ μα πολυ προσορινα...

BRaWNy
15-03-09, 21:09
σε εμενα γιατι?Απλά ρωτησα, γιατι συμπληρώνεις επίσης απο κάτω με την ξενη φράση "an other one Hell's Angles's fun... " , έχεις και το ερωτηματικά λέγοντας που πάω κλπ, και αναρωτηθηκα μήπως πρόκειται για κάποιον άλλον ή που να το πήρες απο κάπου και πρόκειται για κάποια ατάκα κλπ

mantus3
15-03-09, 21:11
κωστα τα αποτελεσματα που ειδες ηταν σιγουρα λογο υγρων... αντε να επαιξε κ εναν μικρο ρολο κ η προπονιση...
υ.γ: θα ηθελα να ημουν 1.80...:(

mantus3
15-03-09, 21:13
Απλά ρωτησα, γιατι συμπληρώνεις επίσης απο κάτω με την ξενη φράση "an other one Hell's Angles's fun... " , έχεις και το ερωτηματικά λέγοντας που πάω κλπ, και αναρωτηθηκα μήπως πρόκειται για κάποιον άλλον ή που να το πήρες απο κάπου και πρόκειται για κάποια ατάκα κλπ

συλογος μηχανοβιων ειναι... οσο για το που παω τον τελευτεο καιρο εχω κανει τρελες γουρουνιες + τον το οτι το προγραμα μου ειναι χαλια οποτε βγενουν τα παραπανω νουμερακια.. αθλια κ σοκαριστικα...

BRaWNy
15-03-09, 21:21
brawny συμφονω με αυτα που λες... απλα σε εμενα που εχω δοκιμασει καποιοες τετοιες μεθοδους ειχα αποτελεσματα απλα να τονισω οτι ηταν πολυ μα πολυ προσορινα...Ρε συ Κώστα, με το να χρησιμοποιήσεις ζωνη εφίδρωσης κλπ, και να χάσεις κάποια νερά απο τη μέση και παράλληλα να μειωθούν τα εκατοστά περιφέρειας της μεσης σου, αλλά και να δειχνει προσωρινά πιό σφιχτή κλπ, είναι όντως αποτέλεσμα, αλλά δεν είναι αποτέλεσμα χάσιμου λίπους.
Άρα δεν αμφιβάλλω αν είχες αποτέλεσμα, το οποίο μπορει να είναι καλό ή και κακό (για μενα δεν είναι καλό, δηλαδή δεν ειναι σημαντικό ετσι όπως επιτευχθηκε, αν με πιάνεις), απλά δεν αφορά την απώλεια λίπους απο την περιοχή, εξάλλου ως γνωστόν τοπική απώλεια δεν είναι εφικτή εκτός απο επέμβαση (λιπαναρόφηση και τετοια).
Και εδω ο μύθος αναφερόταν στο αν χανεται λίπος με τις ζώνες.

Υπάρχουν όμως καλύτεροι και πιό "σωστοί" τρόποι για να αποβάλλει κανείς τα νερά, ειδικά όταν με μερικά "αποτελέσματα" που μπορει να διουλέψουν εις βάρος άλλων καταστασεων (αυτοπου είπα απο αποψης τοπικής αυξησης θερμοκρασίας σε αναλογία με το υπόλοιπο σωμα και τυχόν προβλήματα που μποει να προκαλέσουν κλπ)

Μην ξεχνάμε η εμφάνιση των κοιλιακών κλπ, δεν εξαρτάται μόνο απο τα χαμηλά επίπεδα λίπους, αλλά και απο τα νερά που μπορει να κρατα κανείς, σε τι επίπεδο βρίσκονται οι μυες της περιοχής κλπ.

Υ.Γ.αν μου έλεγες ότι με τις ζωνες μπορουμε να βοηθησουμε να χαθούν κάποια επιπλέον νερά στην περιοχή, (με την προϋπόθεση βέβαια να κάνουμε και ότι πρέπει για να το τηρήσουμε), θα σου έλεγα συμφωνώ και ότι γίνεται και δεν είναι μύθος, αλλά απλά δεν το θεωρώ καλό και ασφαλή τρόπο.

tezaman
20-03-09, 11:32
+1....και όταν κρυώνει κανείς, αυξάνεται η κατανάλωση θερμιδών.
Πάντως με τη σάουνα ανεβαίνει γενικώς η θερμκρασία και όχι μόνο τοπικά, ή αν θέλετε με διαφορές σε διάφορα σημεία.


Υ.Γ.mantus τα stats που αναγράφονται στην υπογραφή σου, σε ποιόν αντιστοιχούν?

+1 στον Μηχάλη, είχα δεί μία έρευνα με 2 γκρούπ, το ένα γρούπ έκανε ΗΙΤ τύπου αεροβική σε θερμοκρασία δωματίου και το άλλο γρούπ έκανε την ίδια ΗΙΤ προπόνηση σε θερμακρασία κοντα στο 0 για 40 λεπτά αν θυμάμαι καλά, οι χιμικές διαδικάσίες που ακολούθησε το σώμα για να προσαρμοστή στην προπόνηση ήταν αερκετά διαφορετικές για τα 2 γκρούπ με αποτέλεσμα στο τέλος της περιόδου το γρούπ που έκανε ΗΙΤ σε χαμιλές θερμοκρασίες να χάσει εσθητά μεγλήτερο ποσοστό λίπους :eek:

BRaWNy
20-03-09, 12:41
+1 στον Μηχάλη, είχα δεί μία έρευνα με 2 γκρούπ, το ένα γρούπ έκανε ΗΙΤ τύπου αεροβική σε θερμοκρασία δωματίου και το άλλο γρούπ έκανε την ίδια ΗΙΤ προπόνηση σε θερμακρασία κοντα στο 0 για 40 λεπτά αν θυμάμαι καλά, οι χιμικές διαδικάσίες που ακολούθησε το σώμα για να προσαρμοστή στην προπόνηση ήταν αερκετά διαφορετικές για τα 2 γκρούπ με αποτέλεσμα στο τέλος της περιόδου το γρούπ που έκανε ΗΙΤ σε χαμιλές θερμοκρασίες να χάσει εσθητά μεγλήτερο ποσοστό λίπους :eek:Παρόλα αυτά, προσωπικά καθαρίζω και γραμμώνω καλύτερα τις ζεστές εποχές, διότι πέρα του λίπους είναι και τα υποδόρεια νερά κλπ, και φυσικά όταν μαυρίζω απο τον ήλιο ή και γενικά είμαι περισσότερο κάτω απο τον ήλιο, δείχνω ακόμη καλύτερα.

Exci
20-03-09, 12:49
η αυξηση θερμοτητας το μονο που κανει ειναι να αυξανει λιγο την καυση θερμιδων...
+1....και όταν κρυώνει κανείς, αυξάνεται η κατανάλωση θερμιδών
Εμμ, οκ τωρα μπερδευτηκα. Τελικα αυξανεται η καυση οταν κρυωνουμε η οταν ζεσταινομαστε? :-?

BRaWNy
20-03-09, 12:58
Εμμ, οκ τωρα μπερδευτηκα. Τελικα αυξανεται η καυση οταν κρυωνουμε η οταν ζεσταινομαστε? :-?Και με τα δύο.
Επειδή αναφέρθηκε ότι γίνεται κατα κάποιον τρόπο αυξηση κάυσεων θερμιδών με αυξηση θερμοκρασίας κλπ, συμπλήρωσα ότι γίνεται ΚΑΙ όταν κρυώνουμε.

Δεν είναι κάτι για να σε ανησυχεί και να σε προβληματίζει, αν τα κάνεις όλα σωστά και όπως πρέπει, και μεταβολισμό θα ανεβάσεις και λίπος θα καις κλπ κλπ, άσχετα με την εποψή και την θερμοκρασία.

Δηλαδή δεν χρειάζεται να βάλεις το σωμα σου σε κατασταση να κρυώνει ή να ξεπαγιάζει, μόνο και μόνο γιατι θες να κάψεις παραπάνω θερμίδες ή λίπος, θα είναι ανόητη κίνηση, αν με πιάνεις ®.
Stay με τα βασικά και ασφαλή

Exci
20-03-09, 16:37
Και με τα δύο.
Επειδή αναφέρθηκε ότι γίνεται κατα κάποιον τρόπο αυξηση κάυσεων θερμιδών με αυξηση θερμοκρασίας κλπ, συμπλήρωσα ότι γίνεται ΚΑΙ όταν κρυώνουμε.

Δεν είναι κάτι για να σε ανησυχεί και να σε προβληματίζει, αν τα κάνεις όλα σωστά και όπως πρέπει, και μεταβολισμό θα ανεβάσεις και λίπος θα καις κλπ κλπ, άσχετα με την εποψή και την θερμοκρασία.

Δηλαδή δεν χρειάζεται να βάλεις το σωμα σου σε κατασταση να κρυώνει ή να ξεπαγιάζει, μόνο και μόνο γιατι θες να κάψεις παραπάνω θερμίδες ή λίπος, θα είναι ανόητη κίνηση, αν με πιάνεις ®.
Stay με τα βασικά και ασφαλή
Ναι βρε συ δεν αγχωθηκα, μια απλη απορια ειπα :D

elenaki*
20-03-09, 18:01
Πάρα πολύ καλό post!!!
και είναι πολύ χρήσιμο.

μου επιτρέπεις να το αποθηκεύσω αυτό slaine?

slaine
20-03-09, 18:15
τι ρωτάς ρε Ελενάκι?!?!?!?!?! τα ποστ γίνονται για να βοηθιόμαστε. δε χρειάζεται καν να ρωτήσεις! :D

Steve KinG STyLe
20-03-09, 20:34
Θα προσθεσω και εγω μερικα κατα καιρους γενικα για προπονησεις.Ενα τωρα απο τον Nate Green μεταφρασμενο απο μενα.

Τα Box Squats ειναι επικινδυνα
Προσφατα ειδαμε δυο αρθρα απο προπονητες δυναμης που εδειχναν να μην νοιαζονται για τα Box Squats,και τα θεωρουν επικίνδυνα.Ο Charles Poliquin δεν τα προτεινει για κανεναν απο τους αναγνωστες ενω ο Boyle δεν τα ηθελε για τους αθλητες τους.

Αυτες βεβαια ειναι οι προσωπικες αποψεις τους,και αυτο ειναι Ok,αλλα πολλοι αναγνωστες μπορει να πηραν μια λανθασμενη εικονα και τωρα τα αποφευγουν θεωρωντας τα επικινδυνα.Ακουγεται σαν "Με βαρια box squat θα καταστρεψετε την μεση σας".Και μου θυμιζει τον γιατρο μου να μου λεει "Μην κανεις Squat θα χαλασεις τα γονατα σου" ομως ο γιατρος μου απλα δεν ξερει απο squat.Αν προσπαθησεις να κανεις sissy squat με βαρος στην πλατη σιγουρα τα γονατα τα σου θα σακατευτουν.Το ιδιο και με τα box squat.Αν χτυπας στο κουτι με δυναμη και αναπηδατε γρηγορα,φυσικα παιζεται με τραυματισμους.Αλλα αυτο φυσικα δεν λεγετε box squat απλα ειναι ηλιθιοτητα.

Επισης κατι ακομα που με νευριαζει αφανταστα ειναι το "Τα box squat πρεπει να γινονται με την επιβλεψη προπονητη.Καθε φορα που περπαταω στο γυμναστηριο βλεπω το 90% των ανθρωπων που κανουν παγκο να το κανουν λανθασμενα.Βαση αυτο οι πιεσεις παγκου ειναι κακη και επικινδυνη ασκηση?Κανοντας την λαθος μπορεις να εχεις αρνητικα αποτελεσματα στους ωμους σου,αγκωνες κ.α.Αρα δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχει αυτη η μεγαλη αντιθεση και αντιπαθεια.
Επι 12 χρονια προπονιομουν στο Westside,και καθε παρασκευη ειχαμε box squats.Και οπως βλεπετε ειμαι ακομα μια χαρα και βαση αυτου μπορω να εχω μια γνωμη παραπανω.

http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/image002.png
By Dave Tate

Steve KinG STyLe
20-03-09, 20:57
Τα Back Squats ειναι καλυτερα απο τα Front squats για υπερτροφια?
Εκτος αν προπονηστε σαν powerlifter,τα front squats ειναι καλυτερη επιλογη για αυξηση μαζας στο κατω σωμα σας και την υγεια της μεσης σας.Ειναι γεγονος οτι πολυ σπανια βαζω πλεον τους αθλητες μου να κανουν back squats.

Τελευταιες πληροφοριες απο το Journal of Strength and Conditioning Research που ειχε ως επιλογο "Τα front squats ηταν τοσο αποτελεσματικα οσο τα back squats,για την "στρατολόγηση" μυών, και με σημαντικά λιγότερες συμπιεστικές δυνάμεις και τις στιγμές εκτεινόντων.
Η μελέτη επίσης διαπίστωσε ότι τα Back Squats είχαν σημαντικά υψηλοτερες νωτιαίες-συμπιεστικές δυνάμεις και μεγαλύτερη ροπή στα γόνατα.
Ένα άλλο σημείο για τα front squat είναι βελτιωμένη κινητικότητα ισχίων.Εφοσον πρεπει να τα εχετε την μπαρα στην θεση οπως το επολε πετυχενεται μεγαλυτερο range of motion.Αρα αυτο σημαινει οτι δουλευεουν πιο σκληρα οι τετρακεφαλοι, τα μηριαια και οι γλουτιαιοι και αλλοι μυς που συνεγραζονται.

http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/DSC03343.jpg

Βυ Chris Bathke

Κατα την γνωμη μου, δεν συμφωνω απολυτα με το παραπανω.Γιατι τα back squats ειναι παρα πολυ βασικη ασκηση και μπορει να προσφερει παρα πολλα οποιος και να ειναι ο στοχος και το αθλημα αρκει να χρησιμοποιητε σωστα.Το εβαλα το παραπανω για να δειξω οτι τα μπροστινα squat ειναι εξησου βασικοτατη ασκηση και παρεξηγημενη,και μπορει να βοηθησει εξησου.Και επειδη δεν χρειαζεται να μενουμε παντα στασιμοι στις ιδεες μας και στις προπονησεις μας.

thegravijia
20-03-09, 21:05
ναι αλλα τι βαρος βαζεις στα back κ τι στα μπροστα σκουντσ..
υπαρχει διαφορα

Steve KinG STyLe
20-03-09, 21:25
Σχετικα λιγοτερα.Σε μενα υπαρχει μια διαφορα περιπου 20%.So what???Εξαρταται ομως απο αλλα,προσωπικα δηλαδη επειδη εχω σχετικα μακρια ακρα(χερια και ποδια)με βοελευει να εχω σε clean position την μπαρα και τα μπροστινα μου ειναι πιο βολικα ωστε να παω μεχρι το κατωτατο σημειο απο οτι στα back squats.

Μηπως το λες με την λογικη οτι χρησιμοποιεις λιγοτερα κιλα αρα ειναι κατωτερη?Με την ιδια λογικη εγω κανω sumo deadlift με 15-25% περισσοτερα κιλα απο οτι οταν κανω με snatch grip και μικρο ανοιγμα ποδιων.Αυτο σημαινει οτι η δευτερη εκτελεση ειναι κατωτερη?Αντιθετα ισως φανει σε καποιες περιπτωσεις λιγο καλυτερη η δευτερη εκτελεση μιας και με τετοια λαβη εχω μεγαλυτερο range of motion αρα απο κει και περα μπορει να εχω καποια αλλα θετικα.
Φανταζομαι καταλαβαινεις πως το εννοω.

mantus3
20-03-09, 23:18
Εμμ, οκ τωρα μπερδευτηκα. Τελικα αυξανεται η καυση οταν κρυωνουμε η οταν ζεσταινομαστε? :-?


σε γενικες γραμμες οταν αλαζει η θερμοκρασια του οργανισμου, ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω, τοτε ενεργοποιουντε καποιες ομοιοστατικες διαδικασιες με σκοπο την εξησοροπηση της θερμοκρασιας κ διατηρισεις της σε φυσιολογικα πλαισια. οποτε εχουμε κ αυξημενη καυση θερμιδων

slaine
20-03-09, 23:43
ωραίος στέφανε!

EK96
08-10-16, 18:13
Πρέπει να ομολογήσω ότι μερικά από αυτά τα πίστευα. :unsure: