PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενστικτώδης προπόνηση



NASSER
15-03-09, 21:23
Στο βιβλιο του Joe Welder Bodybuilding System για την ενστικτωδη προπονηση αναφερεται: ''Υπαρχει ενας απαραβατος κανονας στο bodybuilding: Μονον εσεις γνωριζετε τι ειναι καλυτερο για το σωμα σας''.
Βασιζομενοι σαυτην την αρχη θα αναπτυξουμε την αρχη της ενστικτωδης προπονησης η οποια θα πρεπει να εφαρμοζεται απο τους προχωρημενους αθλητες καθολου απο τους αρχαριους και ελαχιστα απο τους μεσους αθλητες.

Οι προυποθεσεις να εφαρμοσει καποιος την τακτικη αυτη ειναι να εχει προπονηθει αρκετα χρονια να εχει αναπτυξει την ικανοτητα αναρρωτικων δυναμεων και να εχει γνωση των ιδιαιτεροτητων και αναγκων του σωματος του.

Οταν αναφερομαστε στην λεξη ενστικτωδης τοτε συνειρμικα αντιλαμβανομαστε οτι η αναγκη που μας ωθει στο γυμνασθουμε εκδηλωνεται αυτοματα,πως ομως γινεται αυτο? Η απαντηση ειναι οτι γινεται μεσα απο την εμπειρια και τη γνωσητων αναγκων του σωματος, σε αυτην την περιπτωσητο μυαλο λειτουργει συνδιαστικα λαμβανοντας ολα τα δεδομενατης στιγμης και προσαρμοζει το πλανο της ασκησης ή την προπονητικη μας τακτικη.

Για παραδειγμα εαν εχουμε να κανουμε βαση ενος κλασσικου προγραμματος 4 σετ κωπηλατικη στην μηχανη και επειτα ακολουθουν 4 σετ οπισθολαιμιες ελξεις στην τροχαλια, με την ενστικτωδη προπονηση αυτο μπορει να αλλαξει και να κανουμε 3 σετ κωπηλατικης απο τα οποια τα 2 σετ με αρκετες επαναληξεις.
Σκοπος η εξαντληση των μυων της πλατης εκεινη την στιγμη χωρις να υπολογιζεται τοι κλασσικο μοτιβο προπονησης.

Πως ομως μπορει καποιος πρακτικα να φτασει σε σημειο που να κανει προπονηση συμφωνα με τις αναγκες του χωρις να υπολογιζειτις κλασσικες μορφες προπονησης?
Ο καθε προχωρημενος αθλητης εχει εφαρμοσει κατα την προπονητικη του περιοδο διαφορετικα πλανα προπονησης, εχει ξεκινησει με την πυραμιδα οπου αυξανει τα φορτια στο μεγιστο, εχει κανει προπονηση με την αφαιρετικη μεθοδο οπου αφαιρει κιλα στην προσπαθεια ενος συνεχους σετ μεχρι να εξαντληθει ή εχει εφαρμοσει ενα βασικο προγραμμα προπονησης οπυ εχει διαχωρησει τις μυικες ομαδες σε ξεχωριστες ημερες και τις προπονει επιλεκτικα.
Στην εντσικτωδη προπονηση η τακτικη που εφαρμοζεται στηριζεται στην αρχη προπονουμαι καθε ημερα βλεποντας στην εξελιξη στο σωμα μου(μυικη αναπτυξη) παντα ομως σε συνδιασμο με τα ερεθισματα που εχω απο τους μυς μου για να πετυχω αυτο τον στοχο.

Εαν για παραδειγμα θελω να αιματωσω στο μεγιστο τους δικεφαλους μου εχοντας κανει ελξεις με μπαρα αλλα νιωθω οτι πρεπει να κορυφωσω τοτε αμεσως πηγαινω στο παγκο Λάρυ Σκώτ οπυ κανω ενα σετ μεχρι εξαντλησης χωρις να υπολογιζω ή να σκεφτομαι το αργοτερα αλλα μονο εκεινη τη μοναδικη στιγμη που εχει σαν στοχο να προκαλεσει την μεγιστη νευρομυικη αναπτυξη. Δευτερο παραδειγμα ειναι στην προπονηση στηθους,εαν νιωθω οτι εχω προπονησεικαλα στον οριζοντιο παγκο τους θωρακικούς μου, επιλεγω με να κανω 2 σετ ανοιγματα με αλτηρες απο 15-20 επαναληψεις και μετα τροποποιω το προγραμμα με επικλινης πιεσεις χωρις να σκεφτομαι οτ πρεπει να κανω προπονηση για το προγραμμα αλλα πρωτα για τον εαυτο μου.
Ο σκοπος του προχωρημενου αθλητη ειναι να ξεπερασει την μυικη στασιμοτητα που οφειλεται
1ον στην στην προαρμοστικοτητα του μυικου συστηματος απο την καταπονηση ενος κλασσικου προγραμματος εξασκησης
2ον απο τον ψυχολογικο κορεσμο της προπονητικης ρουτίνας

Η στασιμοτητα ειναι ισως η χειροτερη συνειδητοποιημενη αισθηση που μπορει να νιωσει καποιος βλεποντας οτι το σωμα δεν ανταποκρίνεται στην προσπαθεια, συνηθως τοτε πρεπει να δουμε με διαφορετικη προοπτικη την προπονητικη και διατροφικη μας ρουτινα.
Στην προπονητικη μας τακτικη εφαρμοζουμε την ενστικτωδη προπονηση ακολουθωντας ενα προγραμμα οπου προπονουμεθα σε σημειο οπου να εχουμε πετυχει τον στοχο μας, δηλαδη την αιματωση και νευρομυικη διεγερση του μυικου συστηματος βαζοντας στην προσπαθεια μας μετρια και αλλοτε βαρια φορτια, επιδιωκοντας την βοηθεια απο εναν παρτενερ ή χρισημοποιοντας τη δικη μας ψυχικη δυναμη ωστε να τα δωσουμε ολα σε ενα σετ. Δεν μετραμε επαναληψεις αλλα ωθουμε τα φορτια οσο αντεχουν. Το ιδιο γινεται και με τον αριθμο των σετ σε μια ασκηση την μια ημερα, μπορει να κανουμε 2 σετ στην ασκηση που επιλεγουμε. Την επομενη φορα κανουμε στην ιδια ασκηση 6 σετ! Παντα γνωμονας ειναι η σωματικη μας ισορροπια και φυσικη κατασταση.

Η διατροφικη τακτικη ειναι αντιστροφς αναλογητης προπονητικης μας τακτικης που σημαινει επιλεκτικα καθε ημερα αυξομειωση της ποσοτητας υδατανθρακων ωστε να υποστηριζονται τα αποθεματα γλυκογονου, ελεγχομενη ληψη ποσοτητων λιπους αντιστροφως αναλογη της περιοδου που προπονουμαστε, καθως και συνεχης ληξη αυξημενων ποσοτητων πρωτεινης που λειτουργει εποικοδομητικα στον τραυματισμενο μυικο ιστο, αποτελεσμα των εντατικων προπονησεων.

Ως μακροσκοπικο πλανο εξελιξης, πρεπει να βλεπουμε το σωμα μας ως μια μηχανη που εχει αναγκες προσαρμογης για να εξελιχθει. Εαν μια ημερα νιωθουμε κουρασμενοιδεν επιδιωκουμε να προπονηθουμε, αλλα αφηνουμε το ενστικτο να μας οδηγησει και ξεκουραζομαστε ωστε το σωμα να αναρρωσει και να συγκεντρωσει ενεργειαγια την επομενη ημερα. Φροντιζουμε ομως παντα να ακολουθουμε το διαιτολογιο μας το οποιο θα μας υποστειριξει και θα διατηρησει τον μυικο μας ογκο. Η προπονηση ειναι ουσιατικα η εξασκηση των μυων. Η εποικοδομηση ερχεται στην αναπαυση.

Carl Destler
Aρθρο του περιοδικου Body

mantus3
15-03-09, 21:37
:awesome: ωραιο αρθρο

Μαρία
15-03-09, 22:14
Πολύ καλό και ουσιώδες !!!

thegravijia
15-03-09, 22:58
ωραιος...!!:clapping::clapping:
κ εγω πιο πολυ με ενστηκτο παω παρα με καποιο συγκεκριμενο - ιδιο προγραμμα..
το μονο που δεν αλλαζω ειναι η ποσοτητα ληψης πρωτεινης - ο διαχωρισμος μυικων ομαδων στην προπονηση...
πχ στηθος - τρικεφαλα
πλατη δικεφαλα κτλ..
απλα παρατηρησα οτι με αυτον τον τροπο απολαμβανω πιο πολυ την προπονηση...!!

TRIANTAFYLLOU
17-03-09, 04:21
πολύ σωστό το άρθρο ,αυτό το έχω πεί και σε αλλο πόστ άλωστε τα τελευταία 15 ίσως και παραπάνω χρόνια αυτό εφαρμόζω.

slaine
17-03-09, 15:47
Ωραίος Νάσσερ!

Polyneikos
17-03-09, 16:41
Χρησιμο άρθρο και πάντα επίκαιρο,nice job Nasser !!

NASSER
15-02-10, 14:02
Επαναφερω αυτο το αρθρο καθως ενδιαφερει ολους στο γυμναστηριο στις δυσκολες μερες προπονησης και στις μερες αισθησης στασιμότητας.
Δεν θα πρεπει να ξεχναμε πως η ενστικτωδης προπονησης η οποια θα πρεπει να εφαρμοζεται απο τους προχωρημενους αθλητες καθολου απο τους αρχαριους και ελαχιστα απο τους μεσους αθλητες.

vaggan
22-04-12, 20:10
με εκφραζει απολυτα:clap::clap::clap:

NASSER
22-04-12, 23:05
με εκφραζει απολυτα:clap::clap::clap:

Το ξέθαψες ρε θυρίο? Είναι καλά όσα γραφει αλλά προσοχή οτι απευθύνεται σε προχωρημένο στάδιο αθλουμενους. Για αρχάριο θα είναι καταστροφικό...