PDA

Επιστροφή στο Forum : Στηθος, μπαρα η αλτηρες?



yasou
16-03-09, 11:59
Έχω μια απορία?
Όταν κάνουμε στήθος είναι καλύτερες οι πιεσις με αλτήρα η με μπάρα?
Θέλω να πω εγώ ποτέ δεν έκανα πιεσις με αλτήρα, ενώ οι φίλοι μου στο Jym έκαναν μόνο με αλτήρες.
Αποτέλεσμα εγώ πρώτη φορά που έκανα τερμάτισα στης 5 επαναλήψεις στο τέταρτο set με 45αρηδες αλτήρες και αυτη με το ζόρι 36αριδες αλτήρες 2-3 επαναλήψεις.
Η απορία. ενώ μου άρεσε σαν άσκηση γιατί πιγενα ποιο χαμηλά από ότι με την μπάρα, την άλλη εβδομάδα που έκανα πάγκο στήθος με μπάρα ήμουν πεσμένος περίπου ένα 10% στα 2 τελευταία σετ.
Με άλλα λογία πιστεύω οτι μια εβδομαδα που δεν έκανα πάγκο πιέσεις με μπάρα και έκανα με αλτήρες έπεσα σε δύναμη, όπως και γιατί εγώ τράβηξα περισσότερα από αυτούς στις ασκήσεις με αλτήρα χωρίς να κάνω πότε πιέσεις με αλτήρα?
Είναι η μπάρα καλύτερη από τους αλτήρες στο στήθος για πιέσεις???

thegravijia
16-03-09, 13:54
οτι βολευει τον καθενα...!
εγω προτιμω αλτηρες γιατι πρηζει πιο πολυ το στηθος κ δεν χρησιμοποιουντε τοσο οι ομοι κ τα τρικεφαλα..
αλλα πιστευω για αυξηση δυναμης ειναι καλυτερη ασκηση με μπαρα...

Polyneikos
16-03-09, 14:07
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρεπει να ξεχωρίσουμε τις ασκησεις ,είναι βασικες και οι 2,και πιστευω ότι και τις 2 ασκησεις πρέπει να τις εχουμε στο πρόγραμμα μας ,εστω και με διαφορετικες γωνίες,οριζόντια,κατακλινη,επικλινη,ή εστω πότε την μια πότε την αλλη αν θελουμε να τις παιζουμε παντα στην ίδια γωνία.

slaine
16-03-09, 15:03
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2540

με τους αλτήρες δουλεύουν και άλλοι μυς για να στηρίζεις τα χέρια καλύτερα και χάνεις λίγο από τα κιλά που σηκώνεις με τη μπάρα και επίσης γιατί έχει άλλο εύρο ςκίνησης. αυτό είναι και καλό και κακό ανάλογα που εστιάζεται κανείς. καλό είναι όπως ειπώθηκε ήδη να κάνετε ένα συνδοιασμό.

yasou
16-03-09, 17:58
Thanks :awesome:

Billy
16-03-09, 19:46
καλύτερα να μην προσπαθείς να πάς το χέρι πιό χαμηλά γιατί μπορεί να τραυματίσεις τους ώμους σου και ΔΕΝ κερδίζεις απολύτως τίποτα, μην νομίζεις ότι γυμνάζεις τους θωρακικούς καλύτερα,
Αν θέλεις να γυμνάσεις τους θωρακικούς καλύτερα τότε κάνε Flys και peckdec,
ειδικά το pecdeck γυμνάζει τους θωρακικούς πάρα πολύ όταν είναι σε πλήρη σύσπαση.

Καλό θα είναι να κάνεις όλες τις ασκήσεις εκ περιτροπής.
Επίσης μην ξεχνάς τα pushups.

yasou
16-03-09, 20:05
Εγώ νόμιζα ότι όλη η σούπα ήταν να πάω το χερι λίγο ποιο χαμηλά με τους αλτήρες???
Με αλτήρες κάνω κατακλινη και ανοιγματα σε καθε προπονηση.

mantus3
16-03-09, 23:01
δωκιμασε κ κατακλινη με μπαρα... τα σπαει..

καλο ειναι να κανεις εναν συνδιασμο ολων οσων αναφερθηκαν ώστε να πιανεις περισοτερες γωνιες... παντως οι αλτηρες ειναι λιγο επικινδινοι για τουε ομους, οπως επισεις κ οι βιθισεις, αλλα απλα relax..

KATERINI 144
16-03-09, 23:24
""Στηθος, μπαρα η αλτηρες?""

και τα δυο

leangains
17-03-09, 01:57
[URL]
με τους αλτήρες δουλεύουν και άλλοι μυς για να στηρίζεις τα χέρια καλύτερα και χάνεις λίγο από τα κιλά που σηκώνεις με τη μπάρα και επίσης γιατί έχει άλλο εύρο ςκίνησης. αυτό είναι και καλό και κακό ανάλογα που εστιάζεται κανείς. καλό είναι όπως ειπώθηκε ήδη να κάνετε ένα συνδοιασμό.

That's right!
Εάν έχεις πρόβλημα στην ωμική ζώνη αποκλειστικά και μόνο Μπάρα.
Μην κατεβαίνεις πιο κάτω με τους αλτήρες απ ότι με τη μπάρα, καθώς 1) σταματά να δουλεύει το στήθος, πέρα απ τη διάταση που και αυτη καθεαυτή τραβάει εναν πρησμένο μύ που εκείνη τη στιγμή προσπαθει να ανταπεξέλθει στο φόρτο εργασίας και ουσιαστικά μικροκαταστρέφεται και εσύ τον τραβας ακόμα περισσότερο και 2) ασκεις πίεση στους ώμους σε έυρος που δεν έχουν συνηθίσει και ούτε είναι κατασκευαστικά ικανοί να αντεπεξέλθουν. Με λίγα λόγια πας για τραυματισμό, ιδικά με τα κιλα που παλεύεις.
Με τους αλτήρες δουλεύουν λίγο παραπάνω οι μύς σταθεροποίησης απ ότι με τη μπάρα, για παράδειγμα ο πλατής ραχιαίος (τα φτερά δλδ), The Lats also function to stabilize the torso during many movements, including the flat bench press, κάτι που συνηδειτοποείς ιδιαίτερα όταν δουλεύεις στο cross over.
Αυτό που τα παιδιά αναφέρουν ως διαφορετικό εύρος κίνησης και δε στο πολυεξηγούν (ή μάλλον εγώ δε το πιάνω) είναι ότι με τους αλτήρες μπορείς να έχεις πο ανοιχτή λαβή, σαν να πιάνεις ανοιχτά πολύ τη μπάρα, έτσι το στήθος αποκτά εεεύρος.
Επιπλέον, με τους αλτήρες δεν έχεις ανισσοροπίες του στυλ το ένα χέρι (το μισό σώμα) πιο κάτω, η μπάρα στρέφεται κτλ. Το πιο σημαντικό για μένα, εάν έχεις βοηθό με τη μπάρα στις τελεύταιες επαναλήψεις (εάν φτάνεις τέζα, που σίγουρα το κάνεις) δεν τον βοηθας ;) να κάνει deadlifts ενώ εσύ κάνεις-δεν κάνεις τις last reps.
Προτιμώ τους αλτήρες (δε φαίνεται καθόλου εεε), αλλα δεν υποτιμώ ούτε παραμελώ και τη μπάρα.
Και μια συμβουλή εάν κάνεις μπάρα και δεν έχεις βοηθό ποτέ μα ποτέ δε βάζουμε σφυγχτήρες, εαν κολλήσεις γειά μας, κόλλησα με μπάρα και καλά που δεν είχα βάλει... μέχρι να τα αδειάσω απ τη μία έγινα κόκκινος... έγινα μπλέ..

leangains
17-03-09, 02:46
δωκιμασε κ κατακλινη με μπαρα... τα σπαει..

καλο ειναι να κανεις εναν συνδιασμο ολων οσων αναφερθηκαν ώστε να πιανεις περισοτερες γωνιες... παντως οι αλτηρες ειναι λιγο επικινδινοι για τουε ομους, οπως επισεις κ οι βιθισεις, αλλα απλα relax..

Συγμώμη αλλά όχι οι αλτήρες δεν είναι καθόλου επικίνδυνοι για τους ώμους, εκτός κι αν εσύ τους κάνεις επικίνδυνους..
Μπάρα η αλτήρες??? Each is effective in their own right. If you have been barbell pressing for a few weeks and you see a plateau in strength - switch to bells. If your bell strength has been going along fine but you now have a trusted training partner - switch to barbell work for a while. As with programs, there is no perfect solution as your body will soon become accustomed to the same stimulus.
Τώρα, για τo δίζιγο συγνώμη αλλά πάλι κάνεις λάθος πολύ λάθος. Αναφέρεσαι σε μια από τις compound-συνθετες ασκησεις για τα χέρια. Θες τρικέφαλα?? Θα κανεις πιέσεις πάγκου κλειστη λάβη και δίζιγο, καλες οι isolation τροχαλίες, kick backs κτλ αλλα μονόπλευρες, weak stuff.
Επιπλέον, εαν ξέρεις τι να κάνεις μπορείς να δουλέψεις το στήθος σε άλλη διάσταση εκεί πάνω, λες
δωκιμασε κατακλινη με μπαρα... τα σπαει..όντως! Θες να τα σπάσεις ατελείωτα??
Secret weapon Secret weapon:
Ανέβα στο δίζιγο προς τα έξω, πίασου στις λαβές προς τα έξω (στα περισσότερα οι λαβές ανοίγουν προς τα έξω, πιάσου λίγο πιο περα απ τη γωνία που σχηματίζεται) πίεσε τα χέρια δυνατά γύρε το κεφάλι και τους ώμους προς τα μπροστά πίεσε λίγο ακόμα τα χέρια έτσι ώστε να ανεβάσεις τις ωμοπλάτες πιο πάνω και να σχηματιστει καμπούρα στη πλατη σου. Είσαι ακόμα μαζί μου?? Κάνε βύθιση διατηρώντας σε όλη τη διάρκεια της κίνησης αυτή την καμπούρα. Όταν βγάλεις 5 επαναλήψεις (ναι 5) άνοιξε λίγο ακόμα τη λαβή και λίγο ακομα μετα, μέχρι να φτάσεις στην άκρη, τέρμα άκρη.
Εάν έχεις φίλο πού κάνει ενόργανη πες του να στη δείξει ξέρει τι λέω.
Sτο λέω εντελώς φιλικά γιατί έχεις πολύ λαθος, τόσο όσο σαν να μου λες μη κανεις squat είναι επικίνδυνο για τη μέση.
Δοκίμασε και πες μου!

slaine
17-03-09, 03:12
αλτήρες έχουν διαφορετικό εύρος κίνησης από μπάρα =
(εκτός του ότι αν θέλεις μπορείς να τους κατεβάσεις πιο χαμηλά απ'ότι τη μπάρα) "κλείνουν" στο ανώτερο σημείο σε αντίθεση με τη μπάρα που το άνοιγμα/λαβή είναι σταθερό

TRIANTAFYLLOU
17-03-09, 04:16
πολύ σωστα τα λέτε παιδια απλα δεν χρειάζετε να μπουμε σε αυτό το δήλημα αφού μπορούμε να ενταξουμε και τα δύο στο πρόγραμμα .

στούς αλτήρες έχουμε δυο κινήσεις τα ανοίγματα και τις πιέσεις που έχουν κάποια διαφοροποίηση στον τρόπο που πιάνουν .

εδω έχουμε να κάνουμε ανάλογα με την σκελετική κατασκευή του καθενός αν πχ κάποιος κάνει πιέσεις με μπάρα και το μόνο που νιώθει κύρια να πιάνετε, είναι οι ώμοι και οι τρικέφαλοι τότε οι αλτήρες ώς βασική άσκηση η σαν άσκηση προκόπωσης είναι μονόδρομος ένας που έχει χτίσει την μάζα του στήθους χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα αλλα βλέπει οτι θέλει κάποια βελτίωση στο σχήμα πχ στο εσωτερικό μέρος η εξωτερικό , τότε βάζει ασκήσεις που να εστιάσει σ αυτά τα σημεία .

όπως δεν είναι κακό όταν κάνουμε σε κάποιες προπονήσεις τα λεγόμενα κατιόντα σετ με μείωση του βάρους στα τελευταία 2 σετ με μπάρα να έχουμε τους αλτήρες και να κάνουμε κατευθείαν πιέσεις με το ανάλογο βάρος , έτσι να σοκάρουμε τους μύς

yasou
17-03-09, 13:33
Το λοιπόν, καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Όπως πολύ σωστά είπε ο Ηλίας κατά καπιoν τρόπο ψαχνω να σχηματισο το σωμα.
Χθες έκανα αυτά για στήθος, δουλεύουμε ζευγάρια, ο ένας προσέχει τον άλλο, φωνάζουμε, πετάμε τα κιλά κάτω, χαμός στο ίσιωμα δηλαδή..... το έχουμε κανη σιδεράδικο (αν και είναι προς το κυριλέ) το Jym.
πιεσις στηθους με μπαρα σετ 1 40 kgr x 20 reps
πιεσις στηθους με μπαρα σετ 2 60 kgr x 15 reps
πιεσις στηθους με μπαρα σετ 3 80 kgr x 12 reps
πιεσις στηθους με μπαρα σετ 4 100 kgr x 8reps
πιεσις στηθους με μπαρα σετ 5 110 kgr x 4 reps
ανοιγματα με αλτηρες σετ1 22αριδες αλτηρες χ 12reps
ανοιγματα με αλτηρες σετ1 25αριδες αλτηρες χ 12reps
ανοιγματα με αλτηρες σετ1 27αριδες αλτηρες χ 10reps
ανοιγματα με αλτηρες σετ1 30αριδες αλτηρες χ 10reps
ανοιγματα με αλτηρες σετ1 34αριδες αλτηρες χ 9reps
ανοιγματα με αλτηρες σετ1 36αριδες αλτηρες χ 7reps
επικλινη με μπαρα σετ1 40kgr x 12 reps
επικλινη με μπαρα σετ1 50kgr x 12 reps
επικλινη με μπαρα σετ1 60kgr x 10 reps
επικλινη με μπαρα σετ1 70kgr x 8 reps
crossover set 1 20kgr x 15
crossover set 1 30kgr x 12
crossover set 1 50kgr x 10
crossover set 1 60kgr x 10
crossover set 1 40kgr x 15
κατακλινη με αλτηρες σετ1 22αριδες αλτηρες χ 12reps
κατακλινη με αλτηρες σετ1 25αριδες αλτηρες χ 12reps
κατακλινη με αλτηρες σετ1 27αριδες αλτηρες χ 10reps
κατακλινη με αλτηρες σετ1 30αριδες αλτηρες χ 10reps
κατακλινη με αλτηρες σετ1 34αριδες αλτηρες χ 9reps
Τελος κανω βυθίσεις 3-4 σετ τον 8-9reps, πιεσης με αλτηρες δεν αντεχα να κανω......
Αυτα ολα εγιναν σε 1 ωρα

Πως το βλεπετε το προγραμα?:-?

Polyneikos
17-03-09, 14:09
Πρεπει να μετρησα 29-30 σετ,θεωρώ ότι είναι υπερβολικα πολλα, υπερπροπονεισαι ,θα πρεπει να τα μειωσεις λίγο..

NASSER
17-03-09, 14:24
Πρεπει να μετρησα 29-30 σετ,θεωρώ ότι είναι υπερβολικα πολλα, υπερπροπονεισαι ,θα πρεπει να τα μειωσεις λίγο..

Οπως ειπε και ο Polyneikos ειναι υπερβολικος ο αριθμος των σετ. Ισως να εκανες τα μισα καλυτερα...

Steve KinG STyLe
17-03-09, 14:40
Για πες μας για σενα για το προγραμμα σου.Ποσα απο αυτα τα set που γραφεις ειναι λειτουργικα ποσα σε κοπωση ή κοντα σε αυτη?Αν ειναι ετσι οπως τα καταλαβαινω γιατι κανεις set για ζεσταμα σε καθε ασκηση?Καθε ποτε προπονεις τις μυικες ομαδες σου?Και εγω παντως τα βρισκω πολλα και υπερβολικα τα set και τις ασκησεις για μια μερα που στο τελος καποια γινονται και ασκοπα κατα καποιο τροπο.Αν θες αναθεωρησε καποια πραγματα στην προπονηση σου...

Και οσο για το θεμα,η γνωμη μου εμενα ειναι υπερ των πιεσεων με μπαρα οι αλτηρες ειναι καλοι αλλα σαν δευτερη/σημπληρωματικη ασκηση.Για διαφορους λογους και για τους παρακατω που ειναι ενα αρθρο απο το stronglifts.com


The Problem with Dumbbells. Dumbbells add a stabilization challenge & let you work both sides equally in case of muscle imbalances. This makes dumbbells great for assistance exercises, but not for main exercises.
Progressive Loading Impossible. The key to building muscle & strength is progressive loading. Beginners can easily add 2,5kg on the bar each workout as they’re using both sides. With dumbbells you’re only using one side. Systematic increases of 2,5kg lead to stalling sooner.
No Quality Leg Workout. Dumbbell Lunges, Step-ups & Dumbbell Squats will never stress your legs as hard as Squats & Deadlifts.
Time Consuming. I have adjustable dumbbells. Changing the weight on these takes longer than changing the weight on a barbell. Unless you have tons of dumbbells, you’ll lose time adding & removing weight.
Mixing Work with Strength Training. I understand Brian. My work is also more important than strength training. Even though my work revolves around it.
But I don’t see myself quitting strength training soon. I feel weird when I don’t train for more than a week. I need physical activity after sitting behind a desk for hours. And I don’t think you’re different than me.You’ll lose time travelling to the gym. But you won’t lose more than 5 hours a week, workout time included. Those 5 hours are worth it. One of the benefits of strength training is better sleep, increasing your productivity at work.
............

Εν κατακλειδη?Με μπαρες:

Μεγαλυτερη συνολικη αντισταση
Mεταλυτερη δυνατοτητα και ευκολια στην προοδο.
Λιγοτερη εμφαση στην ισοροποια του βαρους κτλ(για τους αρχαριους)
Kαλυτερες και πιο αποτελεσματικες για το ΚΝΣ
Ευκολοτερο γενικα στο να γινεις δυνατος and big

yasou
17-03-09, 14:41
Αμα κανω τα μισα δεν πιανομε την αλλη μερα.
Εσθανομε σαν να μην εκανα τιποτα.
Δουλευω κανα 6μηνο με αυτη την προπονηση.
Παντα οποτε αλλαζω ασκηση κανω 1 warm-up set με βοηθαει να μην τραυματιζομαι.
Λειτουργικα ειναι ολα, μια δυο επαναληψης που κανο με λιγη βοηθεια δεν της εχω αναφερη, εγραψα μονο τα λειτουργικα set-reps

BRaWNy
17-03-09, 16:16
Αμα κανω τα μισα δεν πιανομε την αλλη μερα.
Εσθανομε σαν να μην εκανα τιποτα.
Δουλευω κανα 6μηνο με αυτη την προπονηση.
Παντα οποτε αλλαζω ασκηση κανω 1 warm-up set με βοηθαει να μην τραυματιζομαι.
Λειτουργικα ειναι ολα, μια δυο επαναληψης που κανο με λιγη βοηθεια δεν της εχω αναφερη, εγραψα μονο τα λειτουργικα set-repsΆμα κάνεις πιό λίγα, θα γινουν και πιό ποιοτικά και θα μπορεις να ανεβάσεις κι άλλο κιλά και ένταση για να σε πιάνουν όπως λες, αλλά περισσότερο απο πλευράς να γίνουν functional.

Το οτι κανεις τόσα πολλά, και μάλιστα και πολλά περιττά θα έλεγα, αφου δεν χρειάζεται να ξαναρχίζεις απο χαμηλά ειτε σαν ζέσταμα, ειτε σαν πυραμίδα και να σπαταλάς ασκοπα ενέργεια αλλά και δυνάμεις για τα βαριά σετ και πιό ουσιώδη σετ, "παίζει" η προπόνησή σου να είναι μέτρια και με υπομέγιστο effort (δεν μιλάω για load) απο σενα, και κάνεις αναγκαστικά πολλά σε στυλ κάτι σαν εξισορρόπηση, ωστε να αισθανθείς ότι έγινε δουλειά.
Φυσικά αν κάνεις τα μισά σετ απο αυτά που κάνεις και με το ίδιο effort, λογικά δεν θα νοιώσεις δουλειά, αλλά εγω λέω να τα μειώσεις έτσι ωστε να έχεις τα αποθέματα κλπ και την δυνατότητα να τα κάνεις πιό αποτελεσματικά και σκληρά, πράγμα που θα εξισορροπήσει την μείωση της ποσότητας, και θα είναι και πιό ποιοτικά.

Άρα δεν μπορουν να θεωρηθούν όλα λειτουργικά, με την πραγματική έννοια.

Όπως έλεγε και ο Dorian, μια σφαιρα στην καρδιά φτάνει για να σκοτώσει κάποιον, δεν χρειάζεται μετα να αδειάσει κανείς όλο το γεμιστήρα σε αυτον που πυροβόλησε.

Κατα κάποιον τρόπο αυτό που σου λεω με τα παραπάνω, είναι ότι σαν να δεν πέτυχες την καρδιά κάποιου και να σιγουρέψεις ότι τον καθάρισες, αλλά τον γέμισες σφαιρες σε διάφορα σημεία που δεν τον σκοτώνουν και περιμένεις να πάει απλως απο αιμοραγία, κι αν θα παέι.

Ίσως δεν βοηθάει πολυ το παράδειγμα, αλλά φαντάζομαι με πιάνεις τι εννοώ.

Το θέμα είναι επίσης, ότι με υψηλό volume και υψηλές επαναλήψεις και συχνά, προκαλείται περισσότερο σαρκοπλασμική υπερτροφία (αυτη που δεν συμβαδίζει με την πραγματική δυναμη κάποιου, ο οποίος δεν δειχνει πάντα όσο δυνατός είναι), γιατι περίμενα απο σένα βασει φωτό σου κλπ, μιας και φαινεσαι γομάρι, κάτι παραπάνω σε κιλά και δύναμη.

Αν νομίζεις και θες, ψάξτο λίγο το θέμα και δες το και απο ατυη την πλευρά.
keep going

yasou
17-03-09, 20:27
<<Το θέμα είναι επίσης, ότι με υψηλό volume και υψηλές επαναλήψεις και συχνά, προκαλείται περισσότερο σαρκοπλασμική υπερτροφία (αυτη που δεν συμβαδίζει με την πραγματική δυναμη κάποιου, ο οποίος δεν δειχνει πάντα όσο δυνατός είναι), γιατι περίμενα απο σένα βασει φωτό σου κλπ, μιας και φαινεσαι γομάρι, κάτι παραπάνω σε κιλά και δύναμη.>>

Εδω με μπερδεψες.... Πρωτη φορα ακουο για τετοια περιπτωση, παρολο που εχω διαβαση ενα καρο αρθρα σε Ελληνικα και ξενα περιοδικα αλλα και site.
Ειμαι 1.73 89 κιλα.
Ποσα κιλα θα επρεπε να τραβαω περισοτερα απο αυτα που ανεφερα παραπανω
και σε ποιες ασκησεις?
Να κανω δηλ. 120 κιλα παγκο 2-3 επαναλιπσεις και 130 για 1?

BRaWNy
17-03-09, 21:01
yasou...
Εννοούσα ότι για την εμφάνισή σου, δείχνεις πιό δυνατός, αλλά βασει τον αριθμών που παρέθεσες, δεν είσαι, σε αναλογία μιλαμε, γιατι τα κιλά σου έτσι κι αλλιως είναι υψηλά και έχεις δύναμη.
Πράγμα που σε μεγάλο βαθμό μπορει να σημαίνει ότι η μάζα που έχεις, στο μεγαλύτερο μέρος της είναι σαρκοπλασμική (πιό πολύ "υγρή" δηλαδή), και όχι σαρκομερική, δηλαδή με πυκνοτητα.

Η σαρκοπλασμική έχει την τάση να χάνεται πιό εύκολα, αν για λίγο διάστημα σταματήσεις να προπονείσαι.

Για να έχεις και σαρκομερική μάζα (και όσο επιτρέπουν και τα γεννετικά σου), και να αποκτήσουν και τόνο οι μυες και πυκνότητα, θα πρέπει να δουλεύεις και με χαμηλές επαναλήψεις, αλλά και για δύναμη και αυξησή, αλλά και για καλυτέρεψη ικανότητας χειρισμού του νευρικού συστήματος και των motor units μεσα απο αυτά, καθως και την περισσότερη επιστράτευση των δυναμικών μυικών ινών των μυών σου.

Έχω αναφερθει σχετικά με σαρκοπλασμική κλπ υπερτροφία και γενικότερα για τέτοια θέματα, αν κάνεις search χρησιμοποιώντας το προφίλ μου για τα πόστ μου, θα τα βρεις, επειδή τωρα δεν θυμάμαι ακριβως που τα εχω γραψει κλπ.

Μια ερώτηση, όταν πρήζεσαι απο την προπόνηση, δείχνεις αρκετά μεγάλη διαφορά απο ότι όταν δεν είσαι πρησμένος?
Δηλαδή κατα κάποιον τρόπο πιό εντυπωσιακός και τονισμένος?

Υ.Γ.Στη φωτό σου δειχνεις πάντως πολύ γομάρι και θα έλεγε κανείς ότι τραβάς άνετα πάνω απο 170-180 στον πάγκο.

yasou
17-03-09, 21:18
Να σε κατατοπησο σχετικα με εμενα και να σου απαντησω.
Ειχα ενα ατυχημα στο ποδι και ημουν στο νοσοκομειο με 2000mgr αντιβιωση και μερικες φορες 3000mgr για εναμιση μηνα, και ενα μηνα σπιτη μου στο κρεβατη. Αυτο εγινε μεσα Οκτωμβρη
Σε εναμιση μηνα ειχα επανελθει οπως ημουν πριν το ατυχημα παρολο που ειχα φτασει τα 82 κιλα οταν ξαναξεκινησα.
Μετα την προπονηση το χερι μου απο 44 εκατοστα παει 47-48 και κανει κανα 30λεπτο να επανελθη. Παρομοιο πρηξιμο εχω και στο υπολοιπο σωμα.

Εδω ειναι μερικες φοτο μου. Εγω, normal με βλεπω μπροστα σε εσενα.:)
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3912

BRaWNy
18-03-09, 19:07
Δεν τις είχα δει αυτές τις φωτό, θυμάμαι κάτι άλλες ή κάνω λάθος.

Η ερωτησή μου στο προηγούμενο πόστ μου ήταν για να δουμε κατα πόσο σαρκοπλασμική μάζα έχεις ή κλείνεις προς αυτή.
Δεν μου απάντησες, πρησμένος δείχνεις αρκετά διαφορετικός απο ότι "κρύος"?

yasou
18-03-09, 19:12
Ναι ειμαι αρκετα διαφορετικος.

BRaWNy
18-03-09, 21:32
Άρα έχεις αρκετή σαρκοπλασμική μάζα.

Αυτοί που έχουν πολύ σαρκοπλασμική, χρειάζεται να πρήζονται για να δείχνουν πολύ καλά και εντυπωσιακοί.
Και εγω έτσι είμαι, ή μάλλον είμουν, διότι τελευταια το έχω εξισορροπήσει αρκετά.
Δεν θέλω π.χ. να χρειάζεται στην παραλία μια βουτιά στη θάλασσα και λίγο κολύμπι για να πρηστώ, ετσι ωστε βγαίνοντας απο το νερό να δείχνω όπως πρέπει, αλλά και πριν βουτήξω να δείχνω καλά, αν με πιάνεις.

Αυτοί που έχουν αρκετή μυική πυκνότητα (σαρκομερική μαζα), δείχνουν και "κρύοι" εντυπωσιακοί, ενω αυτοί με την σαρκοπλασμική μάζα, πολλές φορές δείχνουν αρκετά flat και άτονοι όταν είναι "κρύοι", και όταν πρήζονται δείχνουν λες και είναι αλλοι άνθρωποι.

Μιλώ κυρίως για φυσικούς αθλητές, διότι αυτη με φαρμακευτική στήριξη, μπορει η μάζα τους απο αυτά να είναι περισσότερο σαρκοπλασμική, αλλά και "κρύοι" παραμένουν κάπως τσιτωμένοι και τονισμένοι.

Θα πρότεινα να βάλεις στο πρόγραμμα και χαμηλές επαναλήψεις, ακόμη και μονές, να δουλεύεις και αρκετά στο πεδίο 5-8, και τις 10-12+ να τις μειώσεις κάπως.
Φυσικά εννοείται με το ανάλογο βάρος για αυτές, και φυσικά να μειώσεις και την ποσότητά σου, για να μπορεις να ανεβάσεις ένταση, ποιότητα, και αυτό το ανάλογο βάρος να γίνεται ολοένα και πιό υψηλό, εφόσων δεν θα εξαντλείσαι απο την μεγάλη ποσότητα κλπ.

π.χ. μια μέρα στηθους αν γινόταν κάπως έτσι, θα ήταν κατα την γνώμη μου πιό ποιοτική (λαμβάνω υπόψιν και βασει των επιδόσεων σου αλλά και ότι κάνεις 1 φορα την εβδομάδα στηθος ή καθε 6 μερες):

Πιέσεις σε ίσιο πάγκο με μπαρα
1ο σετ (προθέρμανση) 50 κιλά Χ 10
2ο σετ (προθέρμανση/προεπιβάρυνση) 70 κιλά Χ 6
3ο σετ (προεπιβάρυνση) 100 κιλά Χ 2
4ο σετ (λειτουργικό) Χ 1-3 επαναλήψεις, μάλλον με τα 130 κιλά
5ο σετ (λειτουργικό) Χ 5-7 επαναλήψεις, μειώνοντας κάπου στα 110 κιλά
6ο σετ (λειτουργικό, αν θες) με το ίδιο βαρος όπως στο 2ο και όσες βγάλεις

Πιέσεις σε επικλινή
1ο σετ (λειτουργικό, δεν χρειάζεσαι ξανά προθερμανση) - βάρος για 7-8 επαναλήψεις και μετα rest-pause, π.χ. 80-85 κιλά Χ 7-8 παυση 20", Χ όσες βγάλεις (3-4), παυση 20" Χ όσες βγάλεις (1-2)

Κροσσόβερ
1 αφαιρετικό σετ (διπλή/τριπλή αφαίρεση) ή
2 αφαιρετικά σετ (με μία αφαίρεση), ξεκινώντας απο τα 65-70 κιλά και μειωνοντας γυρω στο 15% ή και 20% ανάλογα.

Τέλος προπόνησης στηθους

Πολύ πιθανόν να μπορεις και με παραπάνω κιλά σε κάποια σημεία, μιας και δεν θα είσαι πλέον τόσο κουρασμένος όπως με το πλάνο που έκανες.

SOLID
18-03-09, 21:34
αλτήρες έχουν διαφορετικό εύρος κίνησης από μπάρα =
(εκτός του ότι αν θέλεις μπορείς να τους κατεβάσεις πιο χαμηλά απ'ότι τη μπάρα) "κλείνουν" στο ανώτερο σημείο σε αντίθεση με τη μπάρα που το άνοιγμα/λαβή είναι σταθερό


Συμφωνω απολυτα και το εχω ξαναπει σε καποιο αλλο παρομοιο τοπικ του φορουμ για μενα στο δικο μου σωμα πιανουν το στηθος μακραν καλυτερα απο τη μπαρα και ισως ενας λογος ειναι και αυτος.Επησης κατα το ανεβασμα θυμιζουν πολυ πιεσεις σε μηχανημα hammer strength που ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει για στηθος.Προσωπικα προτιμω αλτηρες αλλα ειναι και τι πιανει τον καθενα!!

yasou
18-03-09, 22:01
Brawny, να το πουμε σε απλα Ελληνηκα οτι χρειαζομαι διετα?
Γιατι μολις μου περιεγραπσες εναν ανθρωπο με 20-25% σε λυπος και εναν φετες γραμομενο στο 7-8%. Τουλαχιστον τοσα χρονια στο gym εχω καταλαβει απο τον εαυτο μου και απο αλους οτι οταν εχω κοιλα δεν φενεται ουτε σκληροτητα στον μυη ουτε φλεβικοτητα. Οταν ομως πεσουν τα ποσοστα λυπους και ποιο σκηρος φενομαι και φλεβηκοτητα εχω.
Το προγραμα που λες σε αυτην τη μορφη το εκανα παλια και σιγουρα οταν βαρεθω αυτο που κανω θα το ξαναρχισω.


Στις φοτο πως με ειδες?

BRaWNy
18-03-09, 22:28
Γιατι μολις μου περιεγραπσες εναν ανθρωπο με 20-25% σε λυπος και εναν φετες γραμομενο στο 7-8%.Που το έκανα αυτό?
Μάλλον, δεν έκανα αυτό, και δεν εννοούσα ακριβως αυτό που λες.

Αυτα που είπα ισχύουν για όλες τις περιπτωσεις, ακόμη και για έναν με 20% λίπος και δεν έχουν να κάνουν με φλεβικότητα και τέτοια.
Δεν μίλησα για διαφορά στην όψη λόγω ποσοστού λίπους, άλλο θεμα αυτό.
Τεσπα

Στις φωτό δεν σε βλέπω όπως φανταζόμουν ότι είσαι απο το άβαταρ, αλλά μη νομίζεις, και εγω δεν είμαι όπως το αβαταρ αυτη τη στιγμή και μάλλον δεν θα με αναγνώριζες.
Πάντως έχεις βαρυ σκαρί, και φαντάζομαι με χαμηλό λίπος θα είσαι εντυπωσιακός.

mantus3
20-03-09, 23:37
Συγμώμη αλλά όχι οι αλτήρες δεν είναι καθόλου επικίνδυνοι για τους ώμους, εκτός κι αν εσύ τους κάνεις επικίνδυνους..
Μπάρα η αλτήρες??? Each is effective in their own right. If you have been barbell pressing for a few weeks and you see a plateau in strength - switch to bells. If your bell strength has been going along fine but you now have a trusted training partner - switch to barbell work for a while. As with programs, there is no perfect solution as your body will soon become accustomed to the same stimulus.
Τώρα, για τo δίζιγο συγνώμη αλλά πάλι κάνεις λάθος πολύ λάθος. Αναφέρεσαι σε μια από τις compound-συνθετες ασκησεις για τα χέρια. Θες τρικέφαλα?? Θα κανεις πιέσεις πάγκου κλειστη λάβη και δίζιγο, καλες οι isolation τροχαλίες, kick backs κτλ αλλα μονόπλευρες, weak stuff.
Επιπλέον, εαν ξέρεις τι να κάνεις μπορείς να δουλέψεις το στήθος σε άλλη διάσταση εκεί πάνω, λες
δωκιμασε κατακλινη με μπαρα... τα σπαει..όντως! Θες να τα σπάσεις ατελείωτα??
Secret weapon Secret weapon:
Ανέβα στο δίζιγο προς τα έξω, πίασου στις λαβές προς τα έξω (στα περισσότερα οι λαβές ανοίγουν προς τα έξω, πιάσου λίγο πιο περα απ τη γωνία που σχηματίζεται) πίεσε τα χέρια δυνατά γύρε το κεφάλι και τους ώμους προς τα μπροστά πίεσε λίγο ακόμα τα χέρια έτσι ώστε να ανεβάσεις τις ωμοπλάτες πιο πάνω και να σχηματιστει καμπούρα στη πλατη σου. Είσαι ακόμα μαζί μου?? Κάνε βύθιση διατηρώντας σε όλη τη διάρκεια της κίνησης αυτή την καμπούρα. Όταν βγάλεις 5 επαναλήψεις (ναι 5) άνοιξε λίγο ακόμα τη λαβή και λίγο ακομα μετα, μέχρι να φτάσεις στην άκρη, τέρμα άκρη.
Εάν έχεις φίλο πού κάνει ενόργανη πες του να στη δείξει ξέρει τι λέω.
Sτο λέω εντελώς φιλικά γιατί έχεις πολύ λαθος, τόσο όσο σαν να μου λες μη κανεις squat είναι επικίνδυνο για τη μέση.
Δοκίμασε και πες μου!

μιας που ειμαι ασχετος: φυσικο bodybuilding: ασκησεις του Μπαρουχ Ν. Γιεχασκιελ isbn: 960-239-637-7 σελιδες 149-152

Billy
21-03-09, 11:12
brawny,

6ο σετ (λειτουργικό, αν θες) με το ίδιο βαρος όπως στο 2ο και όσες βγάλεις

αυτό γιατί το θεωρείς λειτουργικό;
συνήθως αυτό το σετ είναι για την αιμάτωση, να επιταχύνει την κυκλοφορία του αίματος, έτσι δεν είναι;

επίσης στο κροσσοβερ τι σημαίνει το διπλή/τριπλή αφαίρεση.

BRaWNy
21-03-09, 11:47
brawny,

6ο σετ (λειτουργικό, αν θες) με το ίδιο βαρος όπως στο 2ο και όσες βγάλεις

αυτό γιατί το θεωρείς λειτουργικό;
συνήθως αυτό το σετ είναι για την αιμάτωση, να επιταχύνει την κυκλοφορία του αίματος, έτσι δεν είναι;

επίσης στο κροσσοβερ τι σημαίνει το διπλή/τριπλή αφαίρεση.Billy, με το 2ο εννοούσα το 2ο λειτουργικό, δηλαδή το 2ο απο τα λειτουργικά, όχι το 2ο σετ απο όλα (συμπεριλαμβανωμένων και αυτων της προθέρμανσης).
Άρα ίδιο βάρος με το 2ο λειτουργικό, εκεινο όπου γραφω κάπου στα 110 κιλά και όχι με αυτό της προθέρμανσης με τα 70 κιλά.
Με το "αν θες" εννοούσα, αν θέλει να κάνει και 3ο λειτουργικό, ή να μείνει μόνο με 2.

-Διπλή ή τριπλή αφαίρεση, εννοώ dropset όπου θα γίνουν 2 ή 3 αφαιρέσεις βάρους, οπότε και το dropset θα έχει πάνω απο 2 μερη, 3 ή 4.

π.χ. με 2 αφαιρέσεις, αρα 3 μερη
μέρος 1ο: Χ επαναλήψεις με Χ βάρος >>
αφαιρεση π.χ. 10% >>
μέρος 2ο: Χ επαναλήψεις με βάρος -10% απο το προηγούμενο >>
αφαιρεση π.χ. 15% >>
μέρος 3ο: Χ επαναλήψεις με βάρος -15% απο το προηγούμενο
Τέλος

*το διάλειμμα ανάμεσα στα μερη, επειδή είναι dropset και απλά σετ στη σειρά, θα είναι ίσα ίσα όσο χρονος χρειάζεται για την αλλαγή των κιλών ή και 20" αν επιθυμεί.

-Με μια αφαίρεση εννοώ ότι θα γίνει μόνο μια αφαιρεση βάρους, οπότε και το dropset θα έχει 2 μερη


Υ.Γ.Επίσης, αν κάποιο βαρος π.χ. το δευτερο σετ της προθέρμανσης όπου τα κιλά είναι 70 και τα κάνουμε για 6 επαναλήψεις χωρις αποτυχία, αλλά απλά για προεπιβάρυνση, μετα το χρησιμοποιήσουμε σαν σετ πηγαίνοντας μεχρι αποτυχίας και όσων επαναλήψεων μπορουμε να κάνουμε με αυτό, π.χ. στο τέλος των λειτουργικών, γίνεται και αυτό το σετ λειτουργικό.
Διότι υπάρχει η φράση "οσες μπορεις", αν με πιάνεις.

Μόνο που δεν επρόκειτο για αυτό στο παραπάνω παράδειγμα, απλώς το ανααφέρω.

leangains
25-03-09, 14:36
μιας που ειμαι ασχετος: φυσικο bodybuilding: ασκησεις του Μπαρουχ Ν. Γιεχασκιελ isbn: 960-239-637-7 σελιδες 149-152

Συγνώμη επειδή δεν έχω ιδέα σε τι αναφέρεσαι μου γράφεις παρακαλώ τι λέει ο κύριος Γιεχασκιελ?? Επι λέξη παρακαλώ.
Και γράφω κάπου άσχετος??? Εσύ το γράφεις.
Να σου αναφέρω μια μικρή ιστορία άν δε σε κουράζω, πριν χρόνια ένας κύριος γύρω στα 48 με σώμα που φαινόταν ότι στα νιάτα του ήταν θεός και ακόμα στα 48 ήταν, ήρθε και μου είπε καλή άσκηση η deadlift, αλλά βάλε ζώνη για να μην έχεις προβλήματα, απ το ζέσταμα τον ρώτησα, ναι απτο ζέσταμα, τον ευχαρίστησα και σταμάτησα την άσκηση αμέσως.
Δεν έχω βάλει ζώνη ποτέ μου παρά μόνο όταν παίζω μαχ ρεπς σε κιλά που ποτε δεν έχω ξαναδοκιμάσει κι ο λόγος, το σώμα μας έχει ζώνη τον transversus abdominus.
Στο ξαναγράφω: Τίποτα δεν είναι "επικίνδυνο" αν δεν το κάνεις "επικίνδυνο",αν με πιάνεις...

Υ.Γ. αν με πιάνεις... copyright BRaWNy all rights reserved

BRaWNy
25-03-09, 15:14
Συγνώμη επειδή δεν έχω ιδέα σε τι αναφέρεσαι μου γράφεις παρακαλώ τι λέει ο κύριος Γιεχασκιελ?? Επι λέξη παρακαλώ.
Και γράφω κάπου άσχετος??? Εσύ το γράφεις.
Να σου αναφέρω μια μικρή ιστορία άν δε σε κουράζω, πριν χρόνια ένας κύριος γύρω στα 48 με σώμα που φαινόταν ότι στα νιάτα του ήταν θεός και ακόμα στα 48 ήταν, ήρθε και μου είπε καλή άσκηση η deadlift, αλλά βάλε ζώνη για να μην έχεις προβλήματα, απ το ζέσταμα τον ρώτησα, ναι απτο ζέσταμα, τον ευχαρίστησα και σταμάτησα την άσκηση αμέσως.
Δεν έχω βάλει ζώνη ποτέ μου παρά μόνο όταν παίζω μαχ ρεπς σε κιλά που ποτε δεν έχω ξαναδοκιμάσει κι ο λόγος, το σώμα μας έχει ζώνη τον transversus abdominus.
Στο ξαναγράφω: Τίποτα δεν είναι "επικίνδυνο" αν δεν το κάνεις "επικίνδυνο",αν με πιάνεις...

Υ.Γ. αν με πιάνεις... copyright BRaWNy all rights reservedΣυμφωνώ σε αυτά με τη ζώνη, και προσθέτω (απο τη δική μου πλευρά τουλάχιστον) ότι και στα ΜΑΧ κιλά, δεν την βάζουμε τόσο για προστασία αλλά περισσότερο για επίδοση (επειδή βοηθαέι στην επίδοση, δηλαδή να σηκώσεις παραπάνω κιλά κλπ)

kafros gate 7
17-07-09, 21:41
εμενα με πιανουν πολυ καλυτερα οι αλτηρες ειτε ειναι σε οριζοντιο παγκο ειτε σε επικλινη ειτε σε κατακλινη.για πιεσεις με μπαρα με πιανουν καλα επισης σε επικλινη σε κατακλινη και ισιο οχι τοσο.