PDA

Επιστροφή στο Forum : The big program



the_big_litho
17-03-09, 18:17
1 μερα

πλατη
4 σετ μονοζυγο
5 σετ εμπροσθολαιμιες
5 σετ κωπηλατικη με αλτηρα ή σταυρο
5 σετ χαμηλη κωπηλατικη σε μηχανημα

κοιλιακοι
3χ25 ροκανισματα σε ισιο επιπεδο
3χ15 καμψεις κορμου σε μηχανημα κοιλιακων με κιλα
4χ15 πλαγιοι σε μηχανημα κοιλιακων με κιλα

2η μερα

στηθος
5 σετ πιεσιες σε επικλινη
5 σετ πιεσεις σε ισιο
4 σετ ανοιγματα επικλινη
4 σετ ανοιγματα σε ισιο
3 σετ πιεσεις σε μηχανημα

ραχιαιοι
4 σετ

3η μερα

ωμοι
5 σετ military πιεσεις
4 σετ πλαγιες εκτασεις
3 σετ πιεσεις με αλτηρες
3 σετ οποσθιες εκτασεις

τραπεζιοι
3 σετ ανασηκωσεις μπαρας
3 σετ ανασηκωσεις μπαρας πισω σε smith
3 σετ ανασηκωσεις μπαρας με αντιστροφη λαβη σε smith

ποδια
4 σετ leg extension
4 σετ leg curl

4η μερα ΡΕΠΟ

5η μερα

στηθος
4 σετ βυθισεις
4 σετ πιεσεις επικλινη
4 σετ πιεσεις σε hummer
4 σετ cross over

κοιλιακοι
3 σετ ροκανισματα σε κατακλινη
4 σετ πλαγιοι
3 σετ ανασηκωσεις ποδιων σε ρωμαικη

6η μερα

δικεφαλοι
4 σετ καμψεις με μπαρα
3 σετ καμψεις με αλτηρες σε επικλινη
3 σετ συγκεντρωτικες καμψεις

τρικεφαλοι
4 σετ εκτασεις στην τροχαλια με σχοινι
3 σετ εκτασεις στην τροχαλια με μονη λαβη
3 σετ εκτασεις στην τροχαλια με αντιστροφη μονη λαβη

ποδια
4 σετ leg extension
3 σετ leg curl ορθιο
3 σετ leg curl μπρουμυτα

ραχιαιοι
4 σετ

7η μερα ΡΕΠΟ



Αυτο ειναι το προγραμμα μου με τις ιδιαιτεροτητες που εχω ορισει βαση του σωματος μου.
Δυστηχως εξακολουθω να αντιμετωπιζω προβληματα με τα γονατα μου οποτε οι ασκησεις ποδιων ειναι σε συνεννοηση με τον γιατρο μου για την σωστη αποκατασταση τους
Επαναληψεις ειναι απο 6 μεχρι 15 αναλογα την μυικη ομαδα, την ασκηση, την κατασταση....

slaine
17-03-09, 18:27
φίλε κοτρώνα σαν πολλά μου φαίνονται... για πες λίγες λεπτομέρειες πχ τεχνική κλπ αν θέλεις

the_big_litho
17-03-09, 18:36
γενικα προσπαθω να διατηρω καλη τεχνικη στις περισσοτερες ασκησεις

την δευτερη ημερα στηθους μενω σε μετρια ενταση αλλα πολυ αυστηση τεχνικη

τα ποδια ειναι μη υπολογισιμη ποσοτητα κουρασης λογω της πολυ ηπιας εντασης

KM2909
25-03-09, 00:36
big litho τι προβλημα εχεις στα γονατα αν επιτρεπεται??

kyriakos23
25-03-09, 00:53
σε λιγες μερες θα σας βαλω το προγραμα μου να δειτε τι ειναι πολλα:P
σε 45 λεπτα τα τελιονω μην νομιζετε οτι θελω ωρα.

thegravijia
25-03-09, 00:58
γιατι 2 φορες την βδομαδα στηθος κ γιατι τοσα πολλα σετ????

the_big_litho
26-03-09, 22:26
big litho τι προβλημα εχεις στα γονατα αν επιτρεπεται??

εκανα περσυ αφαιρεση ενος σπαμενου κομματιου του μηνισκου του δεξιου γονατος, επανηλθα βεβαια απο αυτο, και εκανα και φετος αφαιρεση στο αριστερο αλλα στην επανενταξη μου επαθα κακωση εσω πλαγιου συνδεσμου και οστικο οιδημα. Αντμετωπιζω συν τοις αλλοις και στα 2 γονατα χονδροπαθεια των επιγονατιδων...


γιατι 2 φορες την βδομαδα στηθος κ γιατι τοσα πολλα σετ????

Δυστηχως το στηθος μου δεν συμβαδιζει με τις αλλες μυικες ομαδες
Στην δευτερη ημερα στηθους κανω κυριως ασκησεις εκτος ελευθερων πιεσεων με λιγοτερα κιλα αλλα αυστηρη τεχνικη οπως ξαναειπα

yasou
26-03-09, 22:49
Να σε ρωτησω?, αν κρινο απο αυτη τη φοτο σου, σχετικα με το στηθος σου που λες, τη θέλεις να πετυχης παραπάνω βαση φοτο, (σε αυτη την κατασταση εισαι ε?), σε ποια σημεια θελεις να γεμισεις?

(Ασχετο N82 εχεις?)

the_big_litho
26-03-09, 22:59
Αυτη η φωτο ειναι μαρτης 2008 κατ αρχην

Το στηθος μου ειναι πολυ καλυτερο απο τοτε αλλα εξακολουθει να ειναι πισω... Απο τις φωτογραφιες δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα

το ν73 ειχα τοτε

thegravijia
26-03-09, 23:13
Δυστηχως το στηθος μου δεν συμβαδιζει με τις αλλες μυικες ομαδες
Στην δευτερη ημερα στηθους κανω κυριως ασκησεις εκτος ελευθερων πιεσεων με λιγοτερα κιλα αλλα αυστηρη τεχνικη οπως ξαναειπα

kαι πιστευεις οτι ετσι θα αναπτυχθει...
αφηνεις μονο 2-3 μερες να αναρωσει το στηθος σου..:thumbdown:

μαλλον γι αυτο εχεις ελειψη στο στηθος οπως λες

napstor
26-03-09, 23:22
kαι πιστευεις οτι ετσι θα αναπτυχθει...
αφηνεις μονο 2-3 μερες να αναρωσει το στηθος σου..:thumbdown:

μαλλον γι αυτο εχεις ελειψη στο στηθος οπως λεςσυμφωνω:thumbup:
και γενικα κανεις πολυ πραμα μεσα σε μια εβδομαδα.αυτο δεν ειναι προγραμμα,γολγοθας ειναι:green:αστειευομαι φυσικα

the_big_litho
26-03-09, 23:23
Σεβαστη η γνωμη σου αλλα....

Το προγραμμα με την διπλη το κανω εδω και 2 εβδομαδες οποτε μαλλον επεσες εξω με την εικασια σου για την μη αναπτυξη.
Θα το κανω σαν πειραματισμο για να δω πως θα ανταποκριθει και απο εκει και περα βλεπουμε

KM2909
27-03-09, 01:38
εκανα περσυ αφαιρεση ενος σπαμενου κομματιου του μηνισκου του δεξιου γονατος, επανηλθα βεβαια απο αυτο, και εκανα και φετος αφαιρεση στο αριστερο αλλα στην επανενταξη μου επαθα κακωση εσω πλαγιου συνδεσμου και οστικο οιδημα. Αντμετωπιζω συν τοις αλλοις και στα 2 γονατα χονδροπαθεια των επιγονατιδων...

ασε γιωργο σε καταλαβαινω γονατα κ μπασκετ ειναι μια πικρη ιστορια. αφου με αυτους τους τραυματισμους μπορεσες κ συνεχισες παλι καλα. κ εγω επαιζα μπασκετ κ το σταματησα περυσι οταν επαθα μερικη ρηξη χιαστου(συντηρητικη θεραπεια). απο τοτε δεν το νιωθω ετοιμο για να παιξω και γενικα με περιοριζει αρκετα γιατι ειχα στο μυαλο μου να ασχοληθω και με καποιο αλλο αθλημα η καποια πολ. τεχνη αλλα.....:banghead:
εσυ θα συνεχισεις το μπασκετ?

billys15
27-03-09, 01:45
Ελπιζω να ειναι περαστικα Γιωργο.Το προγραμμα πραγματι που φαινεται βαρβατο,αλλα εσυ ξερεις και κανεις αναλογα.Ενημερωνε μας:thumbup:

BRaWNy
27-03-09, 10:47
Εγω δεν βλέπω πάντως το στηθος σου να μην συμβαδίζει με τις άλλες ομάδες.

Όσο για το πλάνο, το βρισκω υπερβολικό και με σημεία overlaping, αλλά εσυ ξέρεις...
πάντως απο το καλό, υπάρχει και καλύτερο, και απο το καλύτερο υπάρχει και βέλτιστο

thegravijia
27-03-09, 16:36
Στην δευτερη ημερα στηθους κανω κυριως ασκησεις εκτος ελευθερων πιεσεων με λιγοτερα κιλα αλλα αυστηρη τεχνικη οπως ξαναειπα

ποτε δεν καταλαβα αυτη την λογικη - δηλ κανω 2 φορες μια μυικη ομαδα αλλη την δευτερη φορα το κανω πιο χαλαρα κ διαφορετικες ασκησεις κ περιμενω να αναπτυχθει, πως θα αναπτυχθει αμα το κανω πιο χαλαρα κ με ασκησεις απομονοσεις κ οχι βασικες .??

εγω θα προτινα και τις 2 φορες οσο πιο δυνατα κ βαρια γινεται αλλα την επομενη βδομΑΔΑ μια φορα να γινεται η προπονηση..
δηλ 1η βδομαδα 2 προπονησεις καλες
2η βδομαδα 1 προπονηση

billys15
27-03-09, 16:44
Αλλη μια λογικη ειναι και 3 φορες σε 2 βδομαδες.Απλα το αναφερω μηπως σε ενδιαφερει.Οντως παντως το στηθος δεν υστερει απ'ο,τι φαινεται.

BRaWNy
27-03-09, 20:10
ποτε δεν καταλαβα αυτη την λογικη - δηλ κανω 2 φορες μια μυικη ομαδα αλλη την δευτερη φορα το κανω πιο χαλαρα κ διαφορετικες ασκησεις κ περιμενω να αναπτυχθει, πως θα αναπτυχθει αμα το κανω πιο χαλαρα κ με ασκησεις απομονοσεις κ οχι βασικες .??

εγω θα προτινα και τις 2 φορες οσο πιο δυνατα κ βαρια γινεται αλλα την επομενη βδομΑΔΑ μια φορα να γινεται η προπονηση..
δηλ 1η βδομαδα 2 προπονησεις καλες
2η βδομαδα 1 προπονησηΈχω την εντύπωση ότι, όταν λέει με λιγότερα κιλά, αναφέρεται σε αναλογία/σχεση με τις ελευθερες και βασικές ασκήσεις, και όχι ότι κάνει χαλαρά

the_big_litho
27-03-09, 20:52
Έχω την εντύπωση ότι, όταν λέει με λιγότερα κιλά, αναφέρεται σε αναλογία/σχεση με τις ελευθερες και βασικές ασκήσεις, και όχι ότι κάνει χαλαρά

Ακριβως

Αυστηρη τεχνικη μονο χαλαρη δεν σημαινει....



εγω θα προτινα και τις 2 φορες οσο πιο δυνατα κ βαρια γινεται αλλα την επομενη βδομΑΔΑ μια φορα να γινεται η προπονηση..
δηλ 1η βδομαδα 2 προπονησεις καλες
2η βδομαδα 1 προπονηση

Αυτο ειναι μια πολυ καλη επιλογη και το εχω υποψη οταν θα αρχισω να κουραζομαι