PDA

Επιστροφή στο Forum : Προληπτικη εξεταση αιματος + ουρων, τι να κανω;



stevengr
30-10-06, 16:37
Θελω προληπτικα να παω σε ενα Μικροβιολογικο εργαστηριο και να κανω μια εξεταση αιματος + ουρων.

Τι να ζητησω να μου βγαλουν; Υπαρχουν συγκεκριμενοι τυποι εξετασεων; Π.χ βγαζουν για ολες τις ουσιες του οργανισμου ή μονο γενικα για χοληστερινη, ζαχαρο κλπ;

Επισης με καποιο τροπο θα ηθελα να μαθω σε τι κατασταση βρισκονται : νεφρα, συκωτι κλπ.

Αυτα μπορουμε να τα μαθουμε μεσω εξετασης αιματος ή χρειαζεται να επισκεφθω "συγκεκριμενο" γιατρο;

Οποιος γνωριζει ας μου πει.

Ευχαριστω.

r1ddl3r
30-10-06, 20:03
Μια γενικη αιματος + κρετινίνη (νεφρα) + τρασαμινασες (συκώτι)

Σε μικροβιολογικο, συνηθως καλυπτεται απο το ταμειο σου ευκολα.

r1ddl3r

stevengr
30-10-06, 22:01
Εχω ΙΚΑ οποτε θα τα πληρωσω ολα απο την τσεπη μου, γιατι θα παω σε εξωτερικο Μικροβιολογικο ιατρειο.

Θα ζητησω να μου βγαλουν και αυτο που ειπες για το συκωτι.

Σ'ευχαριστω r1ddl3r.

stevengr
31-10-06, 17:43
Τα αποτελεσματα βγηκαν και ειναι ολα σε φυσιολογικες τιμες 8)

Θετικο για σκληροτερες προπονησεις :bodybuilder1:

Albert_Wesker
17-01-07, 06:23
Μήπως θα μπορούσες να μου πεις οι τρανσαμινάσες σου σε τι τιμές βγήκανε?

Billy
05-03-07, 14:11
απορώ γιατί ο φίλος μας ο stevengr δεν μας λέει πόσο βγηκαν οι τρανσαμινασες του.

εγώ πάντως που έκανα πρίν απο περίπου 15 μερες ειχα σε όλα πολύ καλες τιμές,
πχ Χοληστερολη 155,
αλλα ειχα λιγο ανεβασμενες τρανσαμινασες, σε φισιολογικά επιπεδα αλλά ανεβασμενες,
πχ SGOT ειχα 30 οταν η φισιολογική τιμη ειναι 0-38 και
SGPT ειχα 40 οταν η φισιολογικη τιμη ειναι 10-50

πέρισυ ειχα και για τις δυο τρανσαμινασες περιπου στο 22 και αυτη η ανοδος δεν μου πολυ αρεσει.
ισως να οφείλεται στη Γλουταμινη η τα άλλα αμινοξέα.

ξερει κανενας να μας πεί;

edit:
διαβασα πριν από λιγο ότι μπορεί να οφείλεται στις πολυβιταμινες

stevengr
18-04-07, 20:23
απορώ γιατί ο φίλος μας ο stevengr δεν μας λέει πόσο βγηκαν οι τρανσαμινασες του.

εγώ πάντως που έκανα πρίν απο περίπου 15 μερες ειχα σε όλα πολύ καλες τιμές,
πχ Χοληστερολη 155,
αλλα ειχα λιγο ανεβασμενες τρανσαμινασες, σε φισιολογικά επιπεδα αλλά ανεβασμενες,
πχ SGOT ειχα 30 οταν η φισιολογική τιμη ειναι 0-38 και
SGPT ειχα 40 οταν η φισιολογικη τιμη ειναι 10-50

πέρισυ ειχα και για τις δυο τρανσαμινασες περιπου στο 22 και αυτη η ανοδος δεν μου πολυ αρεσει.
ισως να οφείλεται στη Γλουταμινη η τα άλλα αμινοξέα.

ξερει κανενας να μας πεί;

edit:
διαβασα πριν από λιγο ότι μπορεί να οφείλεται στις πολυβιταμινες

Δεν ειχα δει το post σου γι' αυτο και δεν ειχα απαντησει.

Τρανσαμιναση στις 31/10/06 που ειχα κανει εξετασεις ηταν στο: 15.

stevengr
18-04-07, 20:34
Προχθές έκανα εξετάσεις αίματος και προς έκπληξη μου είδα ότι έχω ανεβασμένες τιμές, όπως:

Εξέταση / Ευρεθείσα Τιμή / Τιμές Αναφοράς

Ουρία / 49 / (12-42 mg/dL)

Χοληστερίνη Ολική / 237 / (150-200 mg/dL)

LDL Χοληστερίνη (calc) / 163 / (< 160 mg/dL)

Αλκαλική Φωσφατάση / 41 / (50-136 mg/dL)


Το διατροφολογιο μου δεν εχει αλλαξει καθολου απο τις προηγουμενες εξετασεις που ειχα κανει, και ειναι προσεγμενο. Μαλιστα το εδωσα στον μικροβιολογο ο οποιος μου ειπε οτι δεν ειναι η αιτια να ανεβηκαν οι τιμες απο αυτο. Μου συστησε να δωσω τις εξετασεις σε γιατρο.
Δεν ανεφερα οτι περνω συμπληρωματα.


Τωρα οσον αφορα τα συμπληρωματα, που καταναλωνω:

Πρωτεινη DYMATIZE ELITE

Πρωτεινη REFLEX Casein

Πολυβιταμινη NOW ADAM Multi-Vitamin For Men (εχει τελειωσε εδω και 10+ ημερες + δεν ξανα αγορασα)

ON ZMA (εχει τελειωσει το σκευασμα εδω και 20 ημερες περιπου + δεν ξανα αγορασα)


Απο την παραπανω χρηση των συμπληρωματων κρινετε φυσιολογικο να εχω αυξηση των παραπανω τιμων στις εξετασεις που εχω κανει;

jiujitSu
18-04-07, 20:48
Κοιτα ουρια, κρεατινινη μπορουν να παιξουν και δεν ειναι τοσο σταθερες. Επισης επηρεαζονται απο υπερπρωτεινικη διατροφη, αυξημενη προσληψη Vit C και αλλα.
Ξανακανε τεστ για επαληθευση μετα απο λιγο καιρο.
Η αλκαλικη δεν εχει τπτ...ειναι χαμηλα

Τωρα για τα λιπιδια κοιταξε το μηπως ειναι και τπτ κληρονομικο.

Teo70
18-04-07, 22:29
stevengr από ουρικό οξύ πώς πάς;
Οσο γιά τα υπόλοιπα ο δικός μου μικροβιολόγος δίνει λίγο διαφορετικες φυσ.τιμές.
ουρία ως 50 mg/dl
SGOT ως 40 και SGPT ως 41.

Teo70
18-04-07, 22:36
Χωρίς να είμαι γιατρός, έτσι με τη λογική,νομίζω ότι συκώτι γενικά πρέπει να επηρεάζεται από τις πρωτείνες. Ολο το αίμα (με ότι ουσίες έχει αυτό μέσα) περνάει απ` το συκώτι και "καθαρίζεται" εκεί οπότε...

stevengr
18-04-07, 22:38
Οι εξετάσεις έγιναν σε Κρατικό Νοσοκομείο από γνωστό μου μικροβιολόγο. Οι τιμές αναφοράς έχουν πέσει όπως μου είπε. Π.χ η Χοληστερίνη ήταν στο 220 και το έχουν ρίξει στο 200.

Εξετάσεις ούρων δεν έκανα, για να σου απαντήσω σχετικά με το ουρικό οξύ. Τον επόμενο μήνα όμως θα κάνω.

Λετε να φταίει η μεγάλη λήψη ποσοτήτων πρωτεΐνης (περίπου ~2γρ/ανά kg σωμ. βάρους) που καταναλώνω στην αύξηση της χοληστερίνης; (Κληρονομικό δεν υπάρχει το έχω κοιτάξει).






Υ.Γ.: Παρεμπιπτόντως είχα κάνει ένα ποστ αμέσως μετά αφού απάντησε ο jiujitSu και ως δια μαγείας βλέπω ότι εξαφανίστηκε! :x

EDIT: Το ποστ το εντόπισα εδώ: http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1549

Ενας moderator αν μπορεί ας το ενσωματώσει εδώ μέσα.

Gasturb
18-04-07, 22:47
EDIT: Το ποστ το εντόπισα εδώ: http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1549.

Ήταν πολυ καλό θέμα αυτό με την χοληστερίνη οπότε κ το ξεχώρισα για εύκολη ανεύρεση

Gt

Teo70
18-04-07, 22:48
Ναι απάντησα και εγώ εκεί :)
Το ουρικό οξύ το βρίσκουν στο αίμα και ρώτησα γιά να συγκρίνω με τίς δικές μου τιμές που ήταν στο όριο (7.0 γιά άντρες)

stevengr
18-04-07, 22:57
EDIT: Το ποστ το εντόπισα εδώ: http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1549.

Ήταν πολυ καλό θέμα αυτό με την χοληστερίνη οπότε κ το ξεχώρισα για εύκολη ανεύρεση

Gt

O.k Gas no probl τοτε. Νομιζα δημιουργηθηκε απο προβλημα της db του φορουμ.

Teo70 δεν βρηκα κατι στις εξετασεις αιματος σχετικα με ουρικό οξύ που ρωτησες. Το μονο που εχει με τετοια ονομασια ειναι αυτο που εγραψα και ποιο πανω

Ουρία / 49 / (12-42 mg/dL).

Την επομενη φορα θα κανω πιο αναλυτικες και θα το κοιταξω κ' αυτο που λες.

Nicktiger
19-04-07, 13:30
Απο οτι είδα απο την ημερομηνία που έκανες τις εξετάσεις ειναι μετα το πάσχα.Ισως οι τιμές αυτές να οφείλονται και στην διατροφή τον εορτών που ολοι πιστευω λιγο πολυ ξεφύγαμε(κατσικακι,αυγα,τσουρεκια..κτλ) :D

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-09-15, 01:04
http://gtoul.com/?p=4266

http://gtoul.com/?p=3951