PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία vs αγώνες ΒΒ



kutsup
18-03-09, 11:40
Έχω μια μικρή απορία. Τι δουλειά μπορεί να έχει κάποιος και να μπορεί να προετοιμάζεται για αγώνες? Όχι μόνο από ωράριο αλλά και από το κατά πόσο το περιβάλλον εργασίας δέχεται ανάλογη συμπεριφορά και εμφάνιση.
Όταν το έκανα ήμουν φοιτητής και δούλευα και σε γυμναστήριο. Όταν τελειώσουν τα "ωραία" χρόνια και έρθουν οι υποχρεώσεις, οικογένεια με παιδιά, ωράρια δουλειάς, είδος δουλειάς και φυσικά έξοδα, έξοδα και έξοδα πως συνδυάζονται τότε όλα αυτά?

Polyneikos
18-03-09, 12:32
Kαλή ερώτηση !!Σίγουρα η δουλεια σου πρεπει να είναι ένα περιβάλλον που να "σηκώνει" να βγουν ταπεράκια,στις ώρες που χρειαζονται να γίνονται τα γεύματα και όχι όταν στο επιτρεπει το φόρτο εργασίας,τα ωράρια της δουλειας να μην είναι εξαντλητικα και να επιτρέπουν να υπάρχουν "Αγωνιστικες" υποχρεωσεις και προπονησεις.
Στο θέμα οικογενειας ή πρεπει να είσαι ελεύθερος , ή να υπάρχει τετοια στήριξη από την οικογένεια και υπομονη καθως και κατανόηση ότι εκεινη την περίοδο δεν είναι η οικογένεια πρωτη προτεραιότητα,πιστευω να γίνομαι κατανοητός..
Επίσης σε περίπτωση που καποιος είναι οικογενειαρχης πρέπει το εισόδημα που εξασφαλίζει να είναι αρκετο έτσι ώστε να μπορεί να το δαπανει εξισορροπημενα και στις αναγκες του σπιτιού του αλλά και στην προετοιμασία.

NASSER
18-03-09, 13:11
Πονεμενη ιστορια kutsup. Oντως οσο εισαι ελευθερος με μειωμένες υποχρεώσεις μπορεις να ασχοληθεις με το αγωνιστικο bodybuilding.
Tωρα στην περιπτωση του οικογενειάρχη δεν ειναι καθολου ευκολο αν δεν εχεις την υποστηριξη της οικογένειας.

Απο πλευρας εργασιας σιγουρα δεν βολευει να ασχολεισαι σε λογιστικα ή καποια δυσκολα επαγγελματα π.χ. χειρουργος γιατρος, καθως το μυαλο θα πρεπει να τρεχει συνεχεια και οι ευθυνες ειναι μεγαλες. Κατα ποσο μπορεις να βγαζεις ταπερακι βρισκεις την ακρη...
Η περιπτωση του ελευθερου επαγγελματια ειναι η ιδανικη καθως εσυ οριζεις τα παντα.
Βασικο επισης ειναι το εισοδημα που πρεπει να καλυπτει τις αναγκες της οικογενειας και της προετοιμασιας, ισως στις μερες μας η μεγαλυτερη δυσκολια!

TRIANTAFYLLOU
19-03-09, 03:01
είναι θέμα προτεραιοτήτων και πόσο πολύ θές να το κάνεις αυτό εγώ πχ τα πρώτα χρόνια που ξεκίνησα δούλευα σε μηχανουργείο 12 ώρες και πάνω αλλα το ήθελα πολύ και στην δουλεια είχα βρεί τον τρόπο και όπως ο άλλος έκανε ένα τσιγάρο εγώ έτρωγα, τότε είχα καλύτερο πρόγραμμα στα γεύματα μου είχα ρέγουλα με το γυμναστήριο τα επόμενα χρόνια είχα λιγότερο χρόνο γιατί ήμουν μέσα όλη μέρα και είχα πρόβλημα γιατί έμαθα τον κόσμο να είμαι εγω πάνω τους και το ζητούσαν οπότε και διέκοπτα την προπόνηση η έκανα όπως βόλευε να μην έχει κόσμο .

επειδή όμως στο ββ δεν είμαστε επαγγελματίες πρέπει να λειτουργούμε όπως σε όλα τα χόμπυ δηλαδή σύμφωνα με τις προτεραιότητες μας ένας ελεύθερος θα πεί εγώ έχω αυτά και δεν με νοιάζει θα τα φάω , ένας με οικογένεια και παιδί θα βάλει πρώτα τις ανάγκες τις οικογένειας και έπειτα τα δικά του θέλω ειδικά του παιδιού, δεν είναι δυνατόν να βάλω εγώ κάποια έξοδα δικής μου προετοιμασίας πάνω απο τις ανάγκες του παιδιού , πρέπει να είμαι ψυχοπαθής .

δεν υπάρχουν δουλειές αποτρεπτικές για να ασχοληθεί κάποιος πέρα απο το δικό μου παράδειγμα υπάρχουν ββερ που ήταν ακόμη και ανθρακορύχοι και οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε ακόμη και σε επαγγελματικό επίπεδο μέχρι όμως να γίνουν επαγγελματίες γιατί σε επαγγελματικό επίπεδο δεν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο έτσι όπως είναι τα επίπεδα .

αλλα γιατί να μιλάμε για τέτοια αφου στην ελλάδα δεν υπάρχουν τέτοια επίπεδα και όλοι πλήν κάποιων εξαιρέσεων όπως του μιχάλη είμαστε ερασιτέχνες .

και για να γίνω ποιό σαφής ξέρω άτομα που είναι δημόσιοι υπάληλοι και τα ξύνουν όλη μέρα (και καλά κάνουν αφου μπορούν)αλλα διαρκώς δεν έχουν χρόνο και βαριούνται και άλλοι είναι στο μεροκάματο και στην ταλαιπωρία και κατεβαίνουν σε αγώνες , απο εμένα τουλάχιστον όποιοι κατέβεναν πλήν μερικών εξαιρέσεων δούλευαν άλλος σε λατομείο μαρμάρων άλλος σίδερα οικοδομών άλλος συνεργείο φορτηγών , ο αργυράκης σοβάδες οικοδομες και εργολάβος και πολλοι άλλοι.

και αυτοί που ήταν ξεκούραστοι φοβόταν μην σκίσουν το καλτσόν.

αυτό που χαρακτηρίζει αυτούς που ασχολούνται με αυτο το άθλημα είναι θέληση και πειθαρχία ΄μήπως δεν έχουμε και παραδείγματα γυναικών (του ασθενούς φίλου) που τρέχουν με δουλειές παιδιά και παραυτα να κάνουν και προετοιμασίες και να πηγαίνουν και καλά σε αγώνες και πάντα σε καλή φόρμα ένα παραδειγμα όνομα δεν λέω κωσταντίνα την λένε.

αυτό δεν το λέω μόνο για τους ββερ αλλα και σε ανθρώπους που παρόλες τις αντιξοότητες κάνουν αυτό που αγαπάν είτε είναι χόμπυ είτε άθλημα .

βέβαια ευχής έργο είναι αυτός που ασχολείτε να έχει την άπλα του και την άνεσή του γιατί θα πάει καλύτερα με λιγότερη ταλαιπωρία .

αλλά μην πάμε μακρυα και πρόσφατο παράδειγμα ο κεφαλιανός με οικογένεια και παιδιά 4 νομίζω εφτασε εδω που έφτασε γιατί το ήθελε πολύ και αγωνίστηκε

αρα συμπέρασμα η δύναμη της θέλησης νικάει τα πάντα και αυτό δεν ισχύει μόνο στον αθλητισμό (απλά ο αθλητισμός τραβάει τα φώτα ) αλλά στην ζωή γενικότερα

mantus3
19-03-09, 22:21
+1

αν κ κατα την γνωμη μου, λεφτα κ θεληση να υπαρχει κ ολα τα αλλα γινονται...