PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή Διαδρόμου



Sourlas
18-03-09, 21:35
Καλησπέρα,
συνφορουμίτες θα ήθελα τα φώτα σας στο εξής θέμα. Καλώς ή κακώς θα κάνω μια αγορά διαδρόμου για οικιακή-προσωπική χρήση.Το βάρος μου κυμαίνεται από 75-85 κιλά (δεν θέλω σχόλια...) και χρήση μέτρια, 3-4 φορές τη βδομάδα.
Θα ήθελα τα φώτα σας ως προς την επιλογή (όχι απαραιτητα μάρκας αλλα κυρίως χαρακτηριστικών που θα ήταν κατάλληλα για μένα) κυρίως από άτομα που έχουν ήδη διάδρομο ή το έχουν ψάξει.
Ευχαριστώ παιδιά εκ των προτέρων :)

Budget : 700-1000e

elenaki*
18-03-09, 22:16
Πολύ καλό το 8έμα που άνοιξες... ψάχνω κι εγώ εδώ και 2 μήνες...
καλοί διάδρομοι είναι Kettler και Αlpine, αλλά ξεφεύγουν κάπως απ το 1000ρικο(αρχική 1200 ευρώ και πάνω. Alpine ίσως βρεις και πιο οικονομικό)
Έιχα βρει μέσω νετ κάποιους καλούς και οικονομικούς (ξεκινούσαν απ τα 800 ευρώ) που δίναν και δώρο ελλειπτικό ή ποδήλατο μαγνητικό.
Οι περισσότεροι διάδρομοι αντέχουν βάρος μέχρι 115-120 κιλά, και ένας καλός διάδρομος για οικιακή χρήση είναι μέχρι 2hp.
An δω κάτι σε κάποιο site μπορώ να σ ενημερώσω.

BRaWNy
18-03-09, 22:19
Εγω πάντως θα σου έλεγα να μην πάρεις διάδρομο, και να κάνεις έξω ότι κάνεις με 0€ budget, και όχι τόσο πολλές steady state αερόβιες, αλλά δεν σου το λέω...μιας και είπες καλώς ή κακώς θα κάνεις την αγορά...και φαντάζομαι έχεις τους λόγους σου:)

elenaki*
18-03-09, 22:28
ΒRaWNY αν μου επιτρέπεις να πω την άποψή μου, καλό και σωστό αυτό που λες,
αλλά εγώ για κάποιους λόγους σταμάτησα το γυμναστήριο, και ο καιρός εδώ στα πολύ βόρεια δεν επιτρέπει να κάνω το τρέξιμο-περπάτημα έξω... Όλο βρέχει...
για μένα 8α ήταν το καλύτερο ένας διάδρομος στο σπίτι... όχι όμως να καταλήξει κρεμάστρα όπως έγω δει σε μερικά σπίτια:doh:

BRaWNy
18-03-09, 23:02
ΒRaWNY αν μου επιτρέπεις να πω την άποψή μου, καλό και σωστό αυτό που λες,
αλλά εγώ για κάποιους λόγους σταμάτησα το γυμναστήριο, και ο καιρός εδώ στα πολύ βόρεια δεν επιτρέπει να κάνω το τρέξιμο-περπάτημα έξω... Όλο βρέχει...
για μένα 8α ήταν το καλύτερο ένας διάδρομος στο σπίτι... όχι όμως να καταλήξει κρεμάστρα όπως έγω δει σε μερικά σπίτια:doh:Αν σταμάτησες το γυμναστήριο (βαρη), τον διάδρομο τι να τον κάνεις?

Απο την προπόνηση με τα βαρη ξεκινούν όλα.

Δεν βρεχει καθε μέρα, και δεν χρειάζεται καθε μερα αεροβική και ειδικά steady state και χαμηλής/μετριας έντασης.
Επίσης, μπορει να γίνει κι άλλου είδους αερόβια εντός, χωρις τον διάδρομο, και η οποία θα πλησιάζει πιό πολύ του να λες αθλούμαι, απο ότι ο διάδρομος, αν με πιάνεις.
π.χ. ανεβοκατέβασμα σκαλοπατιών (κανονικών όχι μηχανημα step και τετοια), χορός, σχοινάκι κλπ.
Και αν το πάρουμε και απο οικονομικής πλευράς, θα μπορουσε να γινει και περπάτημα μεσα στο σπίτι χωρις διάδρομο που κοστίζει, σε περίπτωση που δεν έχει ήδη διάδρομο κάποιος και θα το σκεφτόταν και απο άποψης οικονομικής πλευράς στο να παρει ή να μην πάρει κλπ.

Τωρα, αν μου πεις, θα έχω διάδρομο για τις μέρες που βρέχει και δεν θα μπορω εκτός, αλλά όταν δεν βρέχει θα βγαίνω έξω για αερόβια, τότε ΟΚ το καταλαβαίνω.


Όλα αυτά, απλώς, γνωμη μου και απόψεις που ασπάζομαι, και κυρίως απο πλευράς τι θα έκανα ή κάνω εγω, αλλά και πιθανόν στο να δωσουν ιδέες κλπ, για να μην πάρει άλλη τροπή το τόπικ.

kutsup
18-03-09, 23:13
Εγώ έχω έναν kettler traveler εδώ και 3 χρόνια. Η χρήση του τελευταία είναι 4-5 φορές την εβδομάδα. Έχει φτάσει σε σημείο να κοπανάει πολύ όταν τρέχω. Αν όντως θέλεις να τον χρησιμοποιείς συχνά για τρέξιμο και βάζεις και κλήση (το περπάτημα δεν τον επιβαρύνει ιδιαίτερα) πάρε κάτι ακριβό προς το επαγγελματικό. Όλοι οι υπόλοιποι που χρησιμοποιούνται συχνά και είναι εκεί στο χιλιάρικο δεν αντέχουν πολύ. Όταν λέω χρησιμοποιούνται εννοώ και 9-10 φορές την εβδομάδα για κάποια διαστήματα.

elenaki*
18-03-09, 23:40
BRaWNy σωστά αυτά που λες για άλλη μια φορά. Κάποιες μυικές ομάδες τις γυμνάζω με τους αλτήρες μου και το λάστιχο. Όσο για το περπάτημα, περπατάω αρκετά, αλλά όπως είπα ο καιρός ακόμη είναι πολύ χάλια. Εννοείται πως ο διάδρομος 8α χρησιμοποιείται τις βροχερές μέρες όπως και στη περίοδο εγκυμοσύνης που 8α ναι λίγο δύσκολο για να βγαίνω μόνη έξω(λέω 'γω).

slaine
19-03-09, 00:15
εχω την εντύπωση ότι υπάρχουν ήδη σχετικά θέματα, αν ψάξεος όλο και κα΄τιθα βρεις που μπορέι να σε βοηθήσει:D

kyriakos23
19-03-09, 00:29
μιση ωρα διαδρομο ποσες θερμιδες χανεις περιπου?
(περπατημα αργο)

elenaki*
19-03-09, 00:39
μιση ωρα διαδρομο ποσες θερμιδες χανεις περιπου?
(περπατημα αργο)


περίπου 20-50=τίποτα....

vagg
19-03-09, 01:25
to εξω παντως πολυ πιο δυσκολο και καλυτερο απο διαδρομο...
εχει διαφορα γιατι ο διαδρομος σε παρακινει να τρεξεις

leangains
19-03-09, 02:45
Cure Running Injuries


σελίδα πρώτη



Σταματήστε το τρέξιμο...



Σοβαρά τώρα. Γιατί δεν κάνεις σκοινάκι όπως λέει και ο ΒRaWNy.
Αν θες τη γνώμη μου πάρε 2-15κιλους αλτήρες και κόβε βόλτες από δωμάτιο σε
δωμάτιο, ελαφρύ περπάτημα του αγρότη.
κατα τάλλα όπως τα λέει ο ΒRaWNy

_kwstas_
19-03-09, 04:53
leangains (http://forum.bodybuilding.gr/member.php?u=2088) τι μου θυμισες? οταν κατεβενα σε αγωνες φοραγα ενα γυλεκο βαρους 25 κιλων καθε πρωι και ετρεχα 4-5 χιλιομετρα την ημερα... στο θεμα μας τωρα παρε ενα απλο διαδρομο που να αναπτυσει ταχιτιτα μεχρι και 15 κμ.. και να εχει επιπεδα αωιφορες και τα σχετικα.. καθως και να καταγραφει θερμιδες,παλμους,μετρα που διανιεις.. αυτα... δεν θες τιποτα παραπανω...

BRaWNy
19-03-09, 09:19
Cure Running Injuries


σελίδα πρώτη



Σταματήστε το τρέξιμο...



Σοβαρά τώρα. Γιατί δεν κάνεις σκοινάκι όπως λέει και ο ΒRaWNy.
Αν θες τη γνώμη μου πάρε 2-15κιλους αλτήρες και κόβε βόλτες από δωμάτιο σε
δωμάτιο, ελαφρύ περπάτημα του αγρότη.
κατα τάλλα όπως τα λέει ο ΒRaWNyΜόνο που εγω είμαι υπερ του τρεξίματος και συγκεκριμένα με τα σπριντς, και ειδικότερα διαλειμματική ΗΙΙΤ με σπριντς.
Η ωφέλεια είναι τόσο μεγάλη που δεν μπορει να το πιστέψει κανείς, ειδικά με την αυξηση ανάγκης λήψης οξυγόνου μετα απο αυτά >> άρα αυξηση αυξητικής ορμόνης, "φτιάξιμο" μηρών, συμβολή στην αυξηση δύναμης, συμβολή στην ικανότητα χρησιμοποίησης του CNS και των motor units, συμβολή στην αύξηση μεταβολισμού για διάρκεια >> άρα καλύτερο κάψιμο λίπους, συμβολή στην αυξημένη ένταση >> άρα διατήρηση μυικής μάζας σε δίαιτα, διατήρηση και διέγερση δυναμικών μυικών ινών κ.α.

Βέβαια εντός σπιτιού και σε διάδρομο δε γίνονται.

Όσο για farmers walk και παρόμοια, είναι περισσότερο για GPP (αν το γραφω σωστά), που και αυτό είναι καλό, αλλά π.χ. το farmers walk θα πρέπει να γίνει μέρα που δεν θα επιρρεάσει επερχόμενη π.χ. προπόνηση τραπεζίων, ή την ανάρρωσή τους π.χ. αν γινει την επομένη, διότι όσο να' ναι τους εμπλέκει αρκετά.
Οπότε ή την ίδια μερα και μετα τα βαρη ή άλλη μέρα με απόσταση.

Aυτα απο τη δική μου πλευρά

elenaki*
19-03-09, 10:36
to εξω παντως πολυ πιο δυσκολο και καλυτερο απο διαδρομο...
εχει διαφορα γιατι ο διαδρομος σε παρακινει να τρεξεις

καλημερα παίδες, όντως στο γήπεδο-ύπαιθρο εγώ δε μπορώ να τρέξω...
ενώ στο διάδρομο... πάω πολύ καλά στο τρέξιμο.

peris
19-03-09, 11:45
καλημερα παίδες, όντως στο γήπεδο-ύπαιθρο εγώ δε μπορώ να τρέξω...
ενώ στο διάδρομο... πάω πολύ καλά στο τρέξιμο.

σε καταλαβαινω μια απο τα ιδια και εγω οσες φορες εχω δοκιμασει να τρεξω πχ σε γηπεδο στο 15 λεπτο εχω φυγει:p

απο οτι καταλαβενεται δεν ειμαι και πολυ φαν της αεροβιας:eleph::turtle:

elenaki*
19-03-09, 12:27
σε καταλαβαινω μια απο τα ιδια και εγω οσες φορες εχω δοκιμασει να τρεξω πχ σε γηπεδο στο 15 λεπτο εχω φυγει:p

απο οτι καταλαβενεται δεν ειμαι και πολυ φαν της αεροβιας:eleph::turtle:
χαχαχαχα έτσι έτσι... άσε που απ τον κρύο αέρα παγώνουν τα πνευμόνια...

J.P.
19-03-09, 13:20
Εγώ έχω έναν kettler traveler εδώ και 3 χρόνια. Η χρήση του τελευταία είναι 4-5 φορές την εβδομάδα. Έχει φτάσει σε σημείο να κοπανάει πολύ όταν τρέχω. Αν όντως θέλεις να τον χρησιμοποιείς συχνά για τρέξιμο και βάζεις και κλήση (το περπάτημα δεν τον επιβαρύνει ιδιαίτερα) πάρε κάτι ακριβό προς το επαγγελματικό. Όλοι οι υπόλοιποι που χρησιμοποιούνται συχνά και είναι εκεί στο χιλιάρικο δεν αντέχουν πολύ. Όταν λέω χρησιμοποιούνται εννοώ και 9-10 φορές την εβδομάδα για κάποια διαστήματα.

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο. Είχα πάρει και εγώ έναν σχετικα φθηνό (800€) άλλα μετά από 3 χρόνια τα έπαιξε. Μετά διάβασα ένα άρθρο για διαδρόμους στο MD και αποφάσισα να πάρω κάτι καλύτερο. Πήρα έναν HORIZON και σώθηκα. Άλλο επίπεδο αλλά και άλλη τιμή. Εγώ τον πήρα από ένα μαγαζί στην Κηφισιά (rival λέγεται). Έχει μεγάλη ποικιλία από καλά μηχανήματα.
Τέλοσπάντων έιμαι της άποψης ότι αξίζει να βρεις ένα καλό μηχάνημα και δεν θα το μετανιώσεις.

thegravijia
19-03-09, 13:40
ποδηλατο απο αλεχ κ γλιτωνεις τα λεφτα σου...!:army1:

elenaki*
19-03-09, 15:18
Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο. Είχα πάρει και εγώ έναν σχετικα φθηνό (800€) άλλα μετά από 3 χρόνια τα έπαιξε. Μετά διάβασα ένα άρθρο για διαδρόμους σ'ένα περιοδικό του χώρου (MD) και αποφάσισα να πάρω κάτι καλύτερο. Πήρα έναν HORIZON και σώθηκα. Άλλο επίπεδο αλλά και άλλη τιμή. Εγώ τον πήρα από ένα μαγαζί στην Κηφισιά (rival λέγεται). Είχα δει την διαφήμιση στο περιοδικό. Έχει μεγάλη ποικιλία από καλά μηχανήματα.
Τέλοσπάντων έιμαι της άποψης ότι αξίζει να βρεις ένα καλό μηχάνημα και δεν θα το μετανιώσεις.

για τι επίπεδο και τι τιμή μιλάμε? έτσι για να χω μια ιδέα... πάνω απ τα 1200?

J.P.
19-03-09, 17:03
Μιλάμε για τους καλύτερους διαδρόμους που μπορείς να βρεις. Αλλά δυστυχώς η τιμή τους είναι πάνω από 1200€. Αναλόγως το μοντέλο και τις ανάγκες που το θες εξαρτάται και η τιμή. Μπόρεις να δεις και στην ιστοσελίδα τους διάφορα μοντέλα.

http://www.rival.gr (http://www.rival.gr/)

TRIANTAFYLLOU
19-03-09, 23:31
υπάρχουν διάδρομοι που κοιμένονται γύρω στα 1200 ερώ και είναι αξιόπιστοι αλλά και με 900 εχω δεί πολύ καλούς και έχουν να κάνουν ανάλογα με το βάρος του αθλούμενου ,επίσης είναι σημαντική η συντήρηση του διαδρόμου και κάποιοι κανόνες λειτουργίας που πρέπει να τηρούνται για να έχει μεγαλη διαρκεια ζωής χωρίς προβλήματα όπως η σωστή λίπανση του τάπητα , ο τρόπος που αρχίζουμε να τρέχουμε δηλαδή πρώτα να μπαίνει σε λειτουργία και μετα να αρχίζουμε το τρέξιμο γιατί απο το ξεκίνημα ζορίζετε το μοτέρ , επίσης το σωστό τέντωμα και ευθυγράμιση του ιμάντα που τρεχουμε .

και κάποια άλλα επειδη είναι όργανα με μηχανολογικό και ηλεκτρονικό εξοπλησμό , βέβαια είναι καλύτερα αυτα με τεχνολογία ινβέρτερ αλλα είναι και πιό ακριβά , αυτά τα γνωρίζω γιατί ήμουν μηχανολόγος και έχω δώσει για φιλους και γνωστούς εδω στην περιοχή που με συμβουλεύονται πάνω απο 40 διαδρομους και ξέρω τι χρειάζετε και τι δυνατότητες έχουν.

εδω στο φόρουμ έχουμε και χορηγούς όπου μπορεί κάποιος να ρίξει μια ματια στα προιόντα και να ρωτήσει.

J.P.
20-03-09, 12:16
Και οι χορηγοί όμως έχουν πολύ καλά μηχανήματα.

J.P.
23-03-09, 13:04
αν θέλεις μπορούμε να πάμε μαζί που έχω κάποια έκπτωση.

για τι επίπεδο και τι τιμή μιλάμε? έτσι για να χω μια ιδέα... πάνω απ τα 1200?

elenaki*
23-03-09, 16:08
ναι σύμφωνοι, τα κοίταξα αυτά τα μηχανήματα απ τους χορηγούς, αλλά δε γράφουν τιμές και εκτός αυτού, γίνεται η μεταφορά στην επαρχία? Εγώ είμαι Ορεστιάδα, πως μπορώ να χω τον διάδρομο που 8α επιλέξω?

J.P.
23-03-09, 17:00
den nomizw na exeis provlima stin apostoli.. den eimai omws 100% sigouros. Mporeis na kaneis ena tilefwno na rwtiseis omws gia sigoura.

elenaki*
23-03-09, 17:55
οk, σ ευχαριστώ, θα το κοιτάξω το θέμα. αν και τώρα που ανοίγει ο καιρός δε 8α χρειαστεί μάλλον, 2 φορές τη μέρα (πρωί απόγευμα έξω για περπάτημα)... από Φθινόπωρο ίσως...

J.P.
24-03-09, 11:35
Το περπάτημα έξω έχει άλλη χάρη! Συμφωνώ μαζί σου!