PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιαούρτι



Gasturb
31-10-06, 06:38
Παραθέτω ένα απόσπασμα απο ένα ενδειαφέρον άρθρο που βρήκα πρόσφατα:

'Σύμφωνα με μελέτες εάν αντικαταστήσουμε το πλήρες γιαούρτι με ένα αντίστοιχο 2%, γλιτώνουμε αρκετές θερμίδες το χρόνο. Επιπρόσθετα εάν συγκρίνουμε το γιαούρτι 2% με το άπαχο (0%) και το πλήρες (0%), θα διαπιστώσουμε ότι έχουν περίπου την ίδια ποσότητα ασβεστίου. Οπότε είναι προτιμότερο να καταναλώσουμε το γιαούρτι με τα χαμηλότερα ή καθόλου λιπαρά, αφού μπορεί να μας προσφέρει την ίδια ποσότητα ασβεστίου. Ωστόσο για να απορροφηθεί το ασβέστιο από τον οργανισμό χρειάζεται και η παρουσία του λίπους και της βιταμίνης D. Επίσης στο άπαχο γιαούρτι λόγω της μεγάλης επεξεργασίας που έχει επιδεχθεί, το χρώμιο έχει αφαιρεθεί και δεν έχει προστεθεί έπειτα. Ενώ μειώνοντας την περιεκτικότητα ενός τροφίμου σε λίπος μειώνονται ταυτόχρονα και η περιεκτικότητα τους στις λιποδιαλυτές βιταμίνες Α [όραση], D, E [αντιοξειδωτική] και K [αντιαιμορραγική]. Γι΄ αυτό και τα περισσότερα επεξεργασμένα γιαούρτια είναι εμπλουτισμένα με βιταμίνη D.

Για ποιο λόγο όμως σύμφωνα με τα παραπάνω υπάρχουν τα άπαχα γιαούρτια; Η χρήση των άπαχων γαλακτοκομικών ενδείκνυται κυρίως και σε περιστατικά που επιβάλλεται η άμεση μείωση θερμίδων και κορεσμένων λιπαρών οξέων, όπως συμβαίνει σε οξείες παθήσεις, σε προ και μετεγχειρητικές καταστάσεις.'

Ε.Ν. - Gasturb

muaythaispirit
31-10-06, 14:04
total o% με ενα κουταλακι του γλυκου μελι :bodybuilder2:

r1ddl3r
31-10-06, 14:18
2% με μια χουφτα αμυγδαλα, ενα σκουπ πρωτεϊνη, μια κουταλια ταχίνι και 1 κουταλια μελι

:army2:

CHANGO
03-11-06, 02:57
1 ΚΥΠΕΛΑΚΙ ΓΙΑΟΥΡΤΙ 2%
1/2 ΚΟΥΠΑ ΒΡΩΜΗ
1/4 ΚΟΥΠΑΣ ΤΡΙΜΕΝΟ ΑΜΥΔΑΛΟ
1 Κ/Σ ΜΕΛΙ

+ ΕΝΑ ΣΕΪΚΕΡ ΠΡΩΤΕΪΝΗΣ ΜΕ ΝΕΡΟ

ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!

sakisboy
04-11-06, 05:11
1 ΚΥΠΕΛΑΚΙ ΓΙΑΟΥΡΤΙ 2%
1/2 ΚΟΥΠΑ ΒΡΩΜΗ
1/4 ΚΟΥΠΑΣ ΤΡΙΜΕΝΟ ΑΜΥΔΑΛΟ
1 Κ/Σ ΜΕΛΙ

+ ΕΝΑ ΣΕΪΚΕΡ ΠΡΩΤΕΪΝΗΣ ΜΕ ΝΕΡΟ

ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!

poli kaloooooo :army2:

NIKOLAKIS
26-11-08, 00:06
1 ΚΥΠΕΛΑΚΙ ΓΙΑΟΥΡΤΙ 2%
1/2 ΚΟΥΠΑ ΒΡΩΜΗ
1/4 ΚΟΥΠΑΣ ΤΡΙΜΕΝΟ ΑΜΥΔΑΛΟ
1 Κ/Σ ΜΕΛΙ

+ ΕΝΑ ΣΕΪΚΕΡ ΠΡΩΤΕΪΝΗΣ ΜΕ ΝΕΡΟ

ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!αυτο ειναι ενα γευμα δηλαδη?

slaine
26-11-08, 00:11
ναι αλλά εξαρτάται από πολλά αν είναι καλό για σένα. ανάλογα με το στόχο και την ώρα που το κάνεις.

peris
26-11-08, 01:00
ναι αλλά εξαρτάται από πολλά αν είναι καλό για σένα. ανάλογα με το στόχο και την ώρα που το κάνεις.

+1 και μια καλη επιλογη για αρχη θα ηταν γιαουρτι με καρυδια και ασπραδια η τονο η whey

αλλα αυτο που ειπε και ο slaine και αναλογα με τις αναγκες σου

Gasturb
21-04-09, 13:34
ναι αλλά εξαρτάται από πολλά αν είναι καλό για σένα. ανάλογα με το στόχο και την ώρα που το κάνεις.

γιατι? οπως?

mantus3
21-04-09, 23:38
εγω ψιφιζω 2% μονο κ μονο επιδι το 0% δεν παιζει σε στραγκιστο.. κ για τα γουστα μου το νερουλο κλασικο γιαυρτι ειναι πολυ οφφφφφ! βλεπετε κυριος το τρωω το πρωι πριν την πρωτεινη κτλ η το βραδι (μερικες φορες υπαρχουν κ γευματα που γυνοντε πολυ μετα το "γιαουρτακι" αλλα αμα σε κοψει η λορδα...)

επισεις οταν θελω κατι να με "κρατισει" οπως πχ ζημαρικα η μικρες ποσοτητες κρεατος καθος τα γαλακτοκομικα + κατι ακομα = βραδιτερη πεψη

tezaman
22-04-09, 02:30
να ξέρετε όσο ποιο λίγο της % σε λίπος τόσο χαμηλότερης βιολογικής αξίας είναι και τα αμινοξέα του

peris
22-04-09, 02:47
να ξέρετε όσο ποιο λίγο της % σε λίπος τόσο χαμηλότερης βιολογικής αξίας είναι και τα αμινοξέα του

+1:thumbup:

και αυτο που εχω απορια για να απορροφηθει το ασβεστιο δεν θελει και καποια ποσοτητα λιπαρων?:unsure::unsure:

Gasturb
22-04-09, 16:50
να ξέρετε όσο ποιο λίγο της % σε λίπος τόσο χαμηλότερης βιολογικής αξίας είναι και τα αμινοξέα του

που το στηριζεις αυτο?


και αυτο που εχω απορια για να απορροφηθει το ασβεστιο δεν θελει και καποια ποσοτητα λιπαρων?:unsure::unsure:

ναι

RUHL
22-04-09, 17:35
ναι

Λιπαρα στο προιον η σε εκεινο το γευμα:unsure:?

Gasturb
22-04-09, 19:51
Παιζει ρολο αν φας κοτοπουλο με ρυζι στο ιδιο πιατο ή σε 2 ξεχωριστα?

KATERINI 144
22-04-09, 20:11
ναι στη δευτερη περιπτωση λερωνεις δυο πιατα (το βρηκα ε?!) :P

καλα ο ρουλ διαβαζει διαβαζει αλλα αυτα που λεει η λογικη δεν τα πιανει :turtle:

ο τεζας θα μας πει που το διαβασε αυτο?!
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tezaman http://forum.bodybuilding.gr/images/totallypro/buttons/viewpost.gif (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=70299#post70299)
να ξέρετε όσο ποιο λίγο της % σε λίπος τόσο χαμηλότερης βιολογικής αξίας είναι και τα αμινοξέα του



εντιτ: δλδ τη ειναι καλυτερα 0% με λιπαρα απο αμυγδαλα η 2% χωρις αλλα λιπαρα?!

RUHL
22-04-09, 20:55
Παιζει ρολο αν φας κοτοπουλο με ρυζι στο ιδιο πιατο ή σε 2 ξεχωριστα?

Φυσικα και παιζει ρολο αν βαλεις το κρεατακι μειωνετε το GI του ρυζιου:green: και ο ανταγωνηστης της ινσουλινης glucagon δεν θα σε κανει χοντρουλη:green:(που ειναι στο κρεας)

Αλλα ποιο πολυ ειναι αυτο που λεει ο φωτης :rolf:

Ρε απαντα τι λιπος χρειαζετε να εχει εξωγενης λαδια ξηρους καρπους κτλ η αυτο που εχει ηδη μεσα?για να αποροφηθει το ασβεστιο

Αν ξαναδωσεις εβραικη απαντηση θα σε χτυπησω:green::P

skrwz21
22-04-09, 20:57
εντιτ: δλδ τη ειναι καλυτερα 0% με λιπαρα απο αμυγδαλα η 2% χωρις αλλα λιπαρα?!




ουτε η πρωτη ειναι σωστη ουτε η δευτερη.. :)

Gasturb
22-04-09, 21:18
Φωτη δεν εχεις κ αδικο :green:



Φυσικα και παιζει ρολο αν βαλεις το κρεατακι μειωνετε το GI του ρυζιου και ο ανταγωνηστης της ινσουλινης glucagon δεν θα σε κανει χοντρουλη (που ειναι στο κρεας)
Μπραβο :clown:



Ρε απαντα τι λιπος χρειαζετε να εχει εξωγενης λαδια ξηρους καρπους κτλ η αυτο που εχει ηδη μεσα?για να αποροφηθει το ασβεστιο
2% + λιγους ξηρους καρπους



Αν ξαναδωσεις εβραικη απαντηση
:unsure:

KATERINI 144
22-04-09, 22:06
ουτε η πρωτη ειναι σωστη ουτε η δευτερη.. :)
Οκ τωρα ηρέμισα γιατι αυτό εχω τελευταίο γευμα, γιαούρτι 2% με αμύγδαλα η καρύδια. :toast:

ο ρουλ καποτε ειχε σαλαμια και κασερια τελευταιο.............................................

Gasturb
22-04-09, 22:26
ο ρουλ καποτε ειχε σαλαμια και κασερια τελευταιο.............................................

Τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν το κανει ακομα? :turtle:

KATERINI 144
22-04-09, 22:40
δεν ξερω, η φωτογραφια στο αβαταρ του ισως :rolf::rolf:

Gasturb
23-04-09, 02:19
μην το γελας τραβηγμενη απο τα εργαστηρια του ειναι, κ μετα σου λεει εγινε σοβαρος επιστημων κ πηρε κ πτυχιο :unsure:

:green:

leangains
23-04-09, 02:37
Φυσικα και παιζει ρολο αν βαλεις το κρεατακι μειωνετε το GI του ρυζιου:green: και ο ανταγωνηστης της ινσουλινης glucagon δεν θα σε κανει χοντρουλη:green:(που ειναι στο κρεας)


glucagon= γλυκαγόνη (αν κάνω λάθος διωρθώστε με)

Το εξηγείς λίγο παρακαλώ :???:γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή :drunken::roll::sleeping::help::rabbit:

Gasturb
23-04-09, 02:44
τσεκαρε τα αρθο της γραμμωσης του mb στο σημειο

Έλεγχος της Ινσουλίνης και η σημασία της Γλυκαγόνης στην καύση λίπους!

leangains
23-04-09, 02:58
^^ ευχαριστώ.

Το ξανακοίταξα, το είχα διαβάσει και πριν γίνω μέλος.

Συγνώμη που θα σε κουράσω, αλλά δεν καταλαβαίνω που μπαίνει η γλυκαγόνη στο γιαούρτι ή στο κρεατάκι.

Συγνώμη αυτή τη στιγμή καίω κάρβουνο δεν καταλαβαίνω

RUHL
23-04-09, 04:05
Συγνώμη που θα σε κουράσω, αλλά δεν καταλαβαίνω που μπαίνει η γλυκαγόνη στο γιαούρτι ή στο κρεατάκι.


Τι κοινο εχει ενα κοτοπουλο μια γαλοπουλα μια αγελαδα ενα γουρουνι ενα αλογο ενα βουβαλι και ενας πιγουινος?:green:








Νταξ σταματαω τις ερωτησεις τυπου GT στην πρωτεινη μπαινει =το glucagon





Τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν το κανει ακομα?2 μηνες εχω να κανω cheat meal mmm2mmm3mmm4mmm1



μην το γελας τραβηγμενη απο τα εργαστηρια του ειναι, κ μετα σου λεει εγινε σοβαρος επιστημων mmm5




:green:

leangains
25-04-09, 10:34
^^ Tnx Ruhly!

αλλού το πήγαινα, αλλά ήταν άστοχο-άκειρο. μια χαρά!

εγώ έχω να κάνω 3 χρόνια cheat meal :P:P:P μετά το εξάμηνο είσαι μια χαρά δε σου λείπει τίποτα, σε μερικά δε θα θυμάσαι ούτε τι γεύση είχαν.:thumbup:


Υ.Γ: Ruhly ACV τρώς-πίνεις??

ADRIKOULAS7
16-11-10, 13:17
1 γιαουρτι 2% η γαλα 2%
8 κ.γ βρωμι
1 σκουπ γουει
6-8 κ.γ βρεφικη κρεμα
1 μπανανα
για πρωινο η και για 2 ωρες πριν την προπονηση!!!!!!!
ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ!!!!!!!!ΤΣΙΤΑ ΤΑ ΓΚΑΖΙΑ!!!!!!!!!

deluxe
16-11-10, 22:53
Βγαλε τη κρεμα!!

Ariel
16-11-10, 23:06
εμενα μου αρεσει το becel!
;)

alexandros91
28-11-10, 17:08
εμενα μου αρεσει το becel!
;)

αυτα τα μενου με γιαουρτι για ποτε λετε??τελευταιο γευμα για βραδυ??

prt_sxs
17-01-11, 15:43
ισχυει πως το γιαυρτι βγαινει 2% κ μετα προσθετουν ή αφαιρουν τα λιπαρα...?

prt_sxs
17-01-11, 15:46
εχει διαφορα το στραγγιστο με το στραγγισμενο...?
εγω περνω τοταλ 2% δεν ειναι καλο..?

giannis64
17-01-11, 16:42
σταγγιστο και στραγγισμενο ειναι το ιδιο.

το 2%ειναι μια χαρα.

sTeLaKoS
17-01-11, 19:01
ισχυει πως το γιαυρτι βγαινει 2% κ μετα προσθετουν ή αφαιρουν τα λιπαρα...?


Το πλήρες γάλα έχει 3,5-3,7% λιπαρά. Άρα ~3,5 έχει και το πλήρες γιαούρτι.
Έχω την εντύπωση πως τα γιαούρτια με χαμηλά λιπαρά, πρώτα γίνονται 0%.
Αρχικά δλδ αφαιρούν όλο το λίπος και μετά το ξαναπροσθέτουν.

PMalamas
17-01-11, 19:14
carrefour 1,5%
1Kg
2€

prt_sxs
18-01-11, 04:08
γιαννη σε ευχαριστω πολυ για ολα.....
:) απλα διαβασα μια διατροφη μιας κοπελας κ της ελεγαν να μην περνει τοταλ 2%....γτ κ εγω αυτο περνω...!

giannis64
18-01-11, 12:30
και εγω αυτο παιρνω, οπως και αλλες μαρκες. αναλογα τι προσφορες εχουν τα σουπερ μαρκετ.;)

prt_sxs
18-01-11, 13:08
κ κατι τελευταιο...πως γινετε μερικα γιαουρτια να εχουν 8.4 γρ πρωτεινης κ αλλα να εχουν 9....?
εμενα αυτα μ φενονατι λιγο παραπλανιτικα-μουφες...
δλδ εσυ δεν τα διαβαζεις αυτα γιαννη..?
περι πρωτεινης....

pan0z
18-01-11, 13:24
ακου απο θεμα γιαουρτιων αν ψαχνεις γιαουρτι με την περισσοτερη πρωτεινη ειναι το cottage που δινει 11γρ στα 100.Τωρα εγω τα 2% που περνω εχω βρει μονο με 8γρ πρωτεινης αλλα παραπλανητικα γιατι να ειναι λες να βαζουν ψευτικα στατς πρωτεινης επειδη τα κοιταει το 5% των ανθρωπων που πανε να το αγορασουν?:rolf:Μονο τα λιπαρα υπαρχει περιπτωση να μην ειναι τοσο οσο λενε.

prt_sxs
18-01-11, 14:13
απλα μ φενετε περιεργο....
δλδ αυτοι τρεφουν καλυτερα τα αγελαδια τους...?
το ολυμπος εχει 9γρ πρωτεινης παντος..!! :)

Pavlos17
18-01-11, 14:16
εγω παιρνω απο σκλαβενιτη και εχει 10 γρ πρωτεινη :green: και το αγελαδιτσα αν θυμαμαι καλα 10 εχει

billcrx
18-01-11, 14:26
απλα μ φενετε περιεργο....
δλδ αυτοι τρεφουν καλυτερα τα αγελαδια τους...?
το ολυμπος εχει 9γρ πρωτεινης παντος..!! :)


Επίσης δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά στα Τοταλ % έχουν περισότερη πρωτείνη από τα αντίστοιχα των 2%....πως γίνεται αυτό???λογικά το 0% δε θα πρεπε να έχει λιγότερη πρωτείνη λογω επεξεργασίας?α λέγεται επίσης ότι τα 0% έχουν παρπάνω ζάχαρη από αυτά με 2% και να απογεύγονατι....ισχύει????γιατί από τα συστατικά τους δε μπορείς να το δεις...

prt_sxs
18-01-11, 20:31
ερωτηση :
εαν φαμε σκετο γιαουρτι 0% θα αποροφιθει σε 3ωρες...?

ευχαριστω εκ των προτέρων

prt_sxs
18-01-11, 20:37
Επίσης δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά στα Τοταλ % έχουν περισότερη πρωτείνη από τα αντίστοιχα των 2%....πως γίνεται αυτό???λογικά το 0% δε θα πρεπε να έχει λιγότερη πρωτείνη λογω επεξεργασίας?α λέγεται επίσης ότι τα 0% έχουν παρπάνω ζάχαρη από αυτά με 2% και να απογεύγονατι....ισχύει????γιατί από τα συστατικά τους δε μπορείς να το δεις...

εγω πιστευω πως τα 0% πρεπει να περιεχουν περισσοτερη πρωτεινη απο τα 2%...
καθως αν π.χ. στα 2% υπαρχει περιεκτικοτητα 80%γαλακτοκομικου κ 20%λιπαρων...
τοτε τα 0% θα εχουν περισσοτερη ποσοτητα γαλακτοκομικου π.χ. 98%...
αρα περισσοτερη πρωτεινη...!!!αφου τα γρ παντα ειναι ιδια...
εγω ετσι το αντιλαμβανομαι...απλη λογικη....!!!
διορθοστε με εαν κανω λαθος...

pan0z
18-01-11, 20:50
ρε παιδια δηλαδη νταξ ελεος ενα μαμιμενο γιαουρτι ειναι που το τρωτε πριν πεσετε για υπνο καθεστε και αναλυετε ποση πρωτεινη και γιατι και περιεκτικοτητες και βλακειες.Δηλαδη εχετε τελειωποιησει τα παντα απο την διατροφη σας/προπονηση σας και σας ενοχλει τοσο για το ποσο πρωτεινη σας δινει το κολογιαουρτι?Με ολα αυτα που καθεστε και διαβαζετε πιο πολυ αγχωνεστε και επιγκεντρωνεστε σε ανουσια πραγματα παρα εκει που χρειαζεται.Αμαν πια ειναι 2% γιατι να μην φαω 0% ουτε σε αγωνες να κατεβενατε που και τους αγωνιστικους να ρωτησεις δεν εχουν τοσο υστερια.

No Cash
18-01-11, 21:19
ελα ντε... ποσο κουραση...


τρως 1μιση να εισαι ωραιος και τελειωνεις :thumbup:

billcrx
19-01-11, 01:21
ρε παιδια δηλαδη νταξ ελεος ενα μαμιμενο γιαουρτι ειναι που το τρωτε πριν πεσετε για υπνο καθεστε και αναλυετε ποση πρωτεινη και γιατι και περιεκτικοτητες και βλακειες.Δηλαδη εχετε τελειωποιησει τα παντα απο την διατροφη σας/προπονηση σας και σας ενοχλει τοσο για το ποσο πρωτεινη σας δινει το κολογιαουρτι?Με ολα αυτα που καθεστε και διαβαζετε πιο πολυ αγχωνεστε και επιγκεντρωνεστε σε ανουσια πραγματα παρα εκει που χρειαζεται.Αμαν πια ειναι 2% γιατι να μην φαω 0% ουτε σε αγωνες να κατεβενατε που και τους αγωνιστικους να ρωτησεις δεν εχουν τοσο υστερια.


Φίλε δίκιο έχεις, αλλά το τόπικ έχει θέμα "Γιαούρτι 0 ή 2%" και καλώς η κακώς αναλύουμε το συγκεκριμένο θέμα.........αλλιώς να το σβήσουμε το τοπικ και να τελιώνουμε.Ε τι να πω???Το να μπαινει ο καθένας και να σνομπάρει τις απορίες εμάς των ασχέτων με την παραμικρή απορία που έχουμε δεν έχει νόημα,κουράζει και δεν ωφελεί πουθενά.
Ωραία εσύ τα ξέρεις,και καλά κάνεις και τα ξέρεις. Αν έχεις κάτι να προσθέσεις που θα βοηθήσει στο εκάστωτε θέμα ποσταρέ το.........αλλά μη postareis σνομπαρίες τσάμπα και γεμίζουνε οι σελίδες..........δηλαδή έλεος....

billcrx
19-01-11, 01:27
εγω πιστευω πως τα 0% πρεπει να περιεχουν περισσοτερη πρωτεινη απο τα 2%...
καθως αν π.χ. στα 2% υπαρχει περιεκτικοτητα 80%γαλακτοκομικου κ 20%λιπαρων...
τοτε τα 0% θα εχουν περισσοτερη ποσοτητα γαλακτοκομικου π.χ. 98%...
αρα περισσοτερη πρωτεινη...!!!αφου τα γρ παντα ειναι ιδια...
εγω ετσι το αντιλαμβανομαι...απλη λογικη....!!!
διορθοστε με εαν κανω λαθος...


Είναι μια πολύ καλή λογική εξήγηση,απλά εγώ κόλλησα στο θέμα επεξεργασίας....μιας και το 0% είναι περισσότερο επεξεργασμένο......και για να έχει γεύση λένε ότι έχει προστεθεί και ζάχαρη....ώρα τι να πω....ας μας απαντήσει κάποιος πιο ειδικός στο θέμα έτσι να μας λυθεί η απορία

TheWorst
27-03-11, 21:11
Τελικα να παιρνουμε 0 % ή 2% Γιατι και στο γιαουρτι και στο γαλα παιρνω ημι (γαλα 1.5 και γιαουρτι 2%)

PerroMalo
05-06-11, 20:36
Καλησπέρα guys & girls!
Εδώ και 2-3 βδομάδες έχω για bedtime snack γιαούρτι 0% ...
Αλλά ακούω από δω και από κει ότι δεν είναι ανάγκη το 0% αλλά ότι και με το 2% θα ήμουν μια χαρά...τι ακριβώς παίζει??Να το αλλάξω??

Georgesee
05-06-11, 20:59
Απο θεμα υγειηνης το 2% κσερω οτι ειναι πολλυ καλυτερο απο το 0%

PerroMalo
05-06-11, 21:08
:/
Τι εννοείς θέμα υγιεινής??
Λείπει κάτι ουσιαστικό από το 0%?? Χάνω κάτι από το αν έτρωγα 2% ή όχι??

jimmy007
05-06-11, 21:16
:/
Τι εννοείς θέμα υγιεινής??
Λείπει κάτι ουσιαστικό από το 0%?? Χάνω κάτι από το αν έτρωγα 2% ή όχι??

Τις λιποδιαλυτές βιταμίνες μπορεί να χάνεις αν το λίπος είναι μηδέν.

dionisos
05-06-11, 21:16
Δες εδώ http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?398-%CE%93%CE%B9%CE%B1%CE%BF%CF%8D%CF%81%CF%84%CE%B9-0-%CE%AE-2

PerroMalo
05-06-11, 21:19
:bowdown:
Ευχαριστώ dionisos...και έκανα και search πριν ρωτήσω αλλά μάλλον δεν το είδα!!

venom1987
29-08-11, 20:44
ολυμπος 0% εχει την περισσοτερη πρωτεινη
με 1 κ.σ μελι και 40 γρ δημητριακα τελειο απογευματινο :)

Hercules
29-08-11, 21:56
Τελικα να παιρνουμε 0 % ή 2% Γιατι και στο γιαουρτι και στο γαλα παιρνω ημι (γαλα 1.5 και γιαουρτι 2%)

μην κολλας...αν δεν εισαι παχυσαρκος και το 2% μια χαρα ειναι

Metal Machione
30-08-11, 17:18
Αν κάποιος θέλει να κάνει διατροφή υποθερμιδική για να χάσει σιγά σιγά πολλά κιλά, π.χ 1200 θερμίδες ημερησίως, τότε το 0% είναι το καλύτερο. Αν γυμνάζεται ταυτόχρονα, πάλι είναι το καλύτερο επειδή αν πάρει κάποιος το 2% και το 0%, έχουν τα ίδια από τα υπόλοιπα στοιχεία (ή σχεδόν). Οπότε το 2% στην ουσία πιστεύω, ότι είναι μία ενδιάμεση κατάσταση,που οι γαλακτοβιομηχανίες θέλουν να κυκλοφορεί λόγω της έξτρα ελάχιστης γεύσης που έχει λόγω των λιπαρών σε σχέση με το 0%.

rey1989
30-08-11, 17:29
παιδιά εγώ μετά από 4ης μήνες το άλλαξα σε 2% complet και ειμαι στο χάσιμο κιλών ακόμα (στα τελευταία 10).
επάνω λέει αποβουτυρωμένο γάλα κλπ.

Metal Machione
30-08-11, 17:36
Χμμμ κοίτα, προσωπικά πάντα διαβάζω τα συστάτικά. Αν περιέχει ζελατίνη ή και άλλα πράγματα, απλά δεν το παίρνω. Κι επειδή δεν θέλω να κάνω διαφήμιση, απλά κάποτε που έκανα υποθερμιδική, έπαιρνα πάντα κάποιο από αυτά που έχουν μόνο γάλα, συμπυκνωμένο γάλα και καμιά μαγιά ή καλλιέργεια γιαούρτης.

Adinamos
04-09-11, 23:10
Ηθελα να ξερα ποσοι εδω μεσα βρισκονται σε τετοιο επιπεδο που να δικαιολογει 3 σελιδες σε αυτο το τοπικ.:unsure:

rey1989
04-09-11, 23:14
Ηθελα να ξερα ποσοι εδω μεσα βρισκονται σε τετοιο επιπεδο που να δικαιολογει 3 σελιδες σε αυτο το τοπικ.:unsure:

τι εννοείς ? :unsure:

leftis
04-09-11, 23:19
Ηθελα να ξερα ποσοι εδω μεσα βρισκονται σε τετοιο επιπεδο που να δικαιολογει 3 σελιδες σε αυτο το τοπικ.:unsure:

Γιατί κακό είναι να προσέχει κάποιος και τις λεπτομέρειες? Τι καραμέλα είναι αυτή που λέτε κάποιοι, φτιάξε πρώτα τα βασικά και άσε τα υπόλοιπα... Κάποιος μπορέι να γουστάρει να προσέχει και το παραμικρό κι ας είναι αρχάριος κακό είναι?

tolis93
04-09-11, 23:21
Γιατί κακό είναι να προσέχει κάποιος και τις λεπτομέρειες? Τι καραμέλα είναι αυτή που λέτε κάποιοι, φτιάξε πρώτα τα βασικά και άσε τα υπόλοιπα... Κάποιος μπορέι να γουστάρει να προσέχει και το παραμικρό κι ας είναι αρχάριος κακό είναι?

+1 στη τελικη 4 γρ λιπαρα συν γιατι να μη τα βαλω σε 0% γιαουρτι σε ταχινι η φυστικοβουτηρο ε?:green: εγω προτυμω τα 0% τα τοταλ συγκεκριμενα.γιατι οκ τρωω πολυ γιαουρτι βασικα θα πεθενα στο κορεσμενο αλλιως

Adinamos
04-09-11, 23:21
Πολυ κουβεντα για κατι μικρης σημασιας. Αν το γιαουρτι μας θα εχει 2% ή 0% fat ειναι πολυ μικρη λεπτομερεια της διατροφης μας πιστευω.

rey1989
04-09-11, 23:28
Πολυ κουβεντα για κατι μικρης σημασιας. Αν το γιαουρτι μας θα εχει 2% ή 0% fat ειναι πολυ μικρη λεπτομερεια της διατροφης μας πιστευω.

και εγώ 2% το έκανα ενω έτρωγα 0% αλλά το έκανα μόνο και μόνο γιατι η διατροφή μου είχε μηδενικά λιπαρά με αποτέλεσμα να μην τρέφομαι σωστά. Κάποιος που είναι όμως σε ένα Α επίπεδο κερδίζει κόβοντας λίγο από το ένα λίγο απο το άλλο.

Adinamos
04-09-11, 23:36
και εγώ 2% το έκανα ενω έτρωγα 0% αλλά το έκανα μόνο και μόνο γιατι η διατροφή μου είχε μηδενικά λιπαρά με αποτέλεσμα να μην τρέφομαι σωστά. Κάποιος που είναι όμως σε ένα Α επίπεδο κερδίζει κόβοντας λίγο από το ένα λίγο απο το άλλο.

Κ εγω τον τελευταιο χρονο μονο 2% απο 0% τρωω.... και οι κοιλιακοι μου ακομα υπαρχουν.... Ολοι! :green:

tolis93
04-09-11, 23:39
Κ εγω τον τελευταιο χρονο μονο 2% απο 0% τρωω.... και οι κοιλιακοι μου ακομα υπαρχουν.... Ολοι! :green:

το θεμα ειναι κ ποσα γιαουρτια τρως βασικα.εγω τρωω σιγουρα 2 το ενα 2% το αλλο 0 κ παιζω κ σε 3 αλλες φορες.αυριο πχ το μενου εχει 1 κιλο γιαουρτι

rey1989
04-09-11, 23:41
το θεμα ειναι κ ποσα γιαουρτια τρως βασικα.εγω τρωω σιγουρα 2 το ενα 2% το αλλο 0 κ παιζω κ σε 3 αλλες φορες.αυριο πχ το μενου εχει 1 κιλο γιαουρτι

:shock::shock::shock::shock::shock:

tolis93
04-09-11, 23:47
:shock::shock::shock::shock::shock:

300 το πρωι 500 το απογευμα κ 200 το βραδυ:green:

amateur666
05-09-11, 00:59
1 ΚΥΠΕΛΑΚΙ ΓΙΑΟΥΡΤΙ 2%
1/2 ΚΟΥΠΑ ΒΡΩΜΗ
1/4 ΚΟΥΠΑΣ ΤΡΙΜΕΝΟ ΑΜΥΔΑΛΟ
1 Κ/Σ ΜΕΛΙ

+ ΕΝΑ ΣΕΪΚΕΡ ΠΡΩΤΕΪΝΗΣ ΜΕ ΝΕΡΟ

ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!

+1
:thumbup:
δικος μ εισαι!..;)

sTeLaKoS
05-09-11, 23:06
Πλήρες 3,7%. Καμιά φορά παίρνω και πρόβιο με 6.6% :green:

rey1989
05-09-11, 23:09
Πλήρες 3,7%. Καμιά φορά παίρνω και πρόβιο με 6.6% :green:

εγώ ακόμα και όταν ήμουν μοσχάρ κανονικό και έτρωγα πολλά λιπαρά , αν έτρωγα γιαούρτι πλήρες άναβε το πρόσωπο μου. ένιωθα τα αυτιά μου να καίνε ! δεν ξέρω γιατι ..:shock:

chourdakis
12-01-12, 17:01
θα μπορουσε καποιος να μου πει ποσο ασβεστιο υπαρχει στο στραγγιστο?προσωπικα περνω προμελ απο τα λιντ....με 2 κιλα την ημερα περνω υπερβολικη ποσοτητα ασβεστιου?

NASSER
12-01-12, 17:15
Γιατί δεν ελέγχεις τη συσκευασία να δεις τι αναφέρει για το ασβέστιο?
Διαφορετικά πήγαινε σε ένα σούπερ μάρκετ και δες αντίστοιχες συσκευασίες τι αναφέρουν.
Γενικά όμως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς αν καταναλώνεις πολύ ασβέστιο.

chourdakis
12-01-12, 17:17
Γιατί δεν ελέγχεις τη συσκευασία να δεις τι αναφέρει για το ασβέστιο?
Διαφορετικά πήγαινε σε ένα σούπερ μάρκετ και δες αντίστοιχες συσκευασίες τι αναφέρουν.
Γενικά όμως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς αν καταναλώνεις πολύ ασβέστιο.

τα γιαουρτια τα στραγγιστα του κιλου δν λενε πανω φιλε μου...ειχα ακουσει οτι κανει κακο στα νεφρα...αερολογιες?

NASSER
12-01-12, 17:20
τα γιαουρτια τα στραγγιστα του κιλου δν λενε πανω φιλε μου...ειχα ακουσει οτι κανει κακο στα νεφρα...αερολογιες?

Τότε μπορείς να κοιτάξεις σε μικρή συσκευασία της αντίστοιχης εταιρείας.
Δεν έχω διαβάσει πουθενά ότι κάνει κάποιες βλάβες, αλλά και κάθε μέρα 2 κιλά στραγγιστό γιαούρτι να τρως, δεν έχει την ποσότητα ασβεστίου που μπορεί να θεωρηθεί υπερβολή, ειδικά αν γυμνάζεσαι καθημερινά.

Giannistzn
12-01-12, 17:27
Πανω απο 10 κιλα εχει αποδειχτει (νομιζω) οτι μπορει αν σου δημουργησει προβλημα. Προσφατα μου το ανεφερε καθηγητης, πηγη ή ερευνα δεν εχω.

NASSER
12-01-12, 17:36
Πανω απο 10 κιλα εχει αποδειχτει (νομιζω) οτι μπορει αν σου δημουργησει προβλημα. Προσφατα μου το ανεφερε καθηγητης, πηγη ή ερευνα δεν εχω.

Πάνω από δέκα κιλά και ασβέστιο να μην έχει καθόλου, σίγουρα θα σου δημιουργήσει άλλο πρόβλημα... Δεν χρειάζονται οι υπερβολές ;)

primordial
12-01-12, 17:37
...ειχα ακουσει οτι κανει κακο στα νεφρα...αερολογιες?

Το έχω ακούσει κ εγώ....;)
απλά θεωρώ ότι θα αναφέρονται σε μεγάλες ποσότητες. Παρόλ' αυτά θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου κ το ασβέστιο που λαμβάνεις μέσα από την διατροφή σου κ βασικά από τα συμπληρώματα που χρησιμοποιείς.

OffTopic:
Δύο κιλά γιαούρτι...???:shock::shock:
Πώς την παλεύεις ρε αδερφέ...???:bowdown:

chourdakis
12-01-12, 17:46
Το έχω ακούσει κ εγώ....;)
απλά θεωρώ ότι θα αναφέρονται σε μεγάλες ποσότητες. Παρόλ' αυτά θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου κ το ασβέστιο που λαμβάνεις μέσα από την διατροφή σου κ βασικά από τα συμπληρώματα που χρησιμοποιείς.

OffTopic:
Δύο κιλά γιαούρτι...???:shock::shock:
Πώς την παλεύεις ρε αδερφέ...???:bowdown:
το τρωω σε καθε γευμα μαζι με λιγη whey και γενικα τρελαινομαι για γιαουρτι:)

Giannistzn
12-01-12, 17:57
Πάνω από δέκα κιλά και ασβέστιο να μην έχει καθόλου, σίγουρα θα σου δημιουργήσει άλλο πρόβλημα... Δεν χρειάζονται οι υπερβολές ;)

Και εμένα μου είχε φανεί πολυ μεγάλη ποσότητα. Απλα είχαμε κάνει αναφορά και είπα να το ποσταρω για παν ενδεχόμενο. Αλλα και πάλι δεν θυμάμαι αν έγινε αναφορά στο ασβέστιο ή στους μικροοργανισμούς που περιέχει.. Θα κοιτάξω όταν έχω χρόνο ένα βιβλίο που έχω και θα ξανά ποσταρω

lila_1
12-01-12, 19:21
με 2 κιλα την ημερα περνω υπερβολικη ποσοτητα ασβεστιου?


τρελαινομαι για γιαουρτι:)

Είσαι ο άνθρωπός μου :bowdown::bowdown:
Πές μου που μένεις!:bowdown:

Βτw όχι δεν παίρνεις υπερβολική...είσαι στο όριο
Τα στραγγιστά έχουν λιγότερο ασβέστιο απ τα άλλα

chourdakis
12-01-12, 20:58
Είσαι ο άνθρωπός μου :bowdown::bowdown:
Πές μου που μένεις!:bowdown:

Βτw όχι δεν παίρνεις υπερβολική...είσαι στο όριο
Τα στραγγιστά έχουν λιγότερο ασβέστιο απ τα άλλα
χεχε...μα ειναι φανταστικοο εδω και 2 χρονια τρωω 2 κιλα την ημερα πιο παλια λιγοτερο...δν μπορω να φανταστω την ζωη χωρις αυτο :P αθηνα μενω :green:

Keirox
12-01-12, 22:16
Σωστός και εγώ 2 κιλά έτρωγα στραγγιστό. Τώρα το γύρισα σε 1 κιλό quark με oats, nuts, ταχίνι και μέλι! Απίθανο!

Gianna
13-01-12, 01:25
Σωστός και εγώ 2 κιλά έτρωγα στραγγιστό. Τώρα το γύρισα σε 1 κιλό quark με oats, nuts, ταχίνι και μέλι! Απίθανο!

Ποιό κουάρκ παίρνεις;;; αλλά απ' ότι βλέπω δεν είσαι Ελλάδα. Εγώ παίρνω από μαγαζί με βιολογικά εδώ ένα γερμανικό Andechser natur Speisequark που είναι μείγμα με γιαούρτι, πρωτεϊνες 9,6 υδατ. 3,1 και λιπαρά 0,2, θερμίδες 53 ανά 100 γραμμάρια, κεσαδάκι των 250 γρ. με 1-2 κουταλιές πίτουρο βρώμης, αμύγδαλα, ταχίνι ....μιλάμε για κόλλημα!!!!

Keirox
13-01-12, 01:27
Ποιό κουάρκ παίρνεις;;; αλλά απ' ότι βλέπω δεν είσαι Ελλάδα. Εγώ παίρνω από μαγαζί με βιολογικά εδώ ένα γερμανικό Andechser natur Speisequark που είναι μείγμα με γιαούρτι, πρωτεϊνες 9,6 υδατ. 3,1 και λιπαρά 0,2, θερμίδες 53 ανά 100 γραμμάρια, κεσαδάκι των 250 γρ. με 1-2 κουταλιές πίτουρο βρώμης, αμύγδαλα, ταχίνι ....μιλάμε για κόλλημα!!!!

Το Ehrman 0.2 quark, παρόμοια μάκρο με το δικό σου! Απίθανο απλά!

average_joe
13-01-12, 01:31
τα total 2% που χα ρωτησει εχουν κατι περισσοτερο απο 100mg (102?- 104? σε αυτο το ευρος παντως)

rey1989
13-01-12, 19:21
τι διαφορά έχουν τα στραγγιστά γιαούρτια απο τα κανονικά?
γενικά ποια θεωρούνται καλύτερα για την διατροφή μας? η απλα είναι θέμα προτίμησης?

Βέβαια δεν τρώω πολυ γιαούρτι , 800γρ την μέρα .

swpare
09-03-12, 01:15
1 ΚΥΠΕΛΑΚΙ ΓΙΑΟΥΡΤΙ 2%
1/2 ΚΟΥΠΑ ΒΡΩΜΗ
1/4 ΚΟΥΠΑΣ ΤΡΙΜΕΝΟ ΑΜΥΔΑΛΟ
1 Κ/Σ ΜΕΛΙ

+ ΕΝΑ ΣΕΪΚΕΡ ΠΡΩΤΕΪΝΗΣ ΜΕ ΝΕΡΟ

ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!

Σε αυτο το γευμα αντι για νερο βαλω γαλα 0% δεν θα ειναι πιο τουμπανο απο αποψη πρωτεινης?

Madd_Chadd
09-03-12, 01:29
Σε αυτο το γευμα αντι για νερο βαλω γαλα 0% δεν θα ειναι πιο τουμπανο απο αποψη πρωτεινης?

Aν δε σε ενοχλει ο υδατανθρακας απο το γαλα και τα λιπαρα βαλε.

sifounas1
30-03-12, 17:11
πολυ καλο αρθρο ......επισης τονιζω πως 0% ειναι πιο επεξεργασμενο απο το γιαουρτι 2% αρα το 2% ειναι λιγο και πιο υγιεινο αφου δεν εχει επεξεργαστει τοσο πολυ

just
14-01-13, 03:04
Λοιπον εχουμε πει οτι το γιαουρτι περιεχει καζεινη,μπορουμε να προσθετουμε σε καποια γευματα της ημερας 1 κουταλι σουπας(σε φαση χασιμου λιπους δλδ γραμμωσης) ετσι ωστε να εχουμε παντα
την πρωτεινη να ρεει στον οργανισμο μας ή λεω βλακειες? :green::P

Rocknrolla
14-01-13, 04:05
Λοιπον εχουμε πει οτι το γιαουρτι περιεχει καζεινη,μπορουμε να προσθετουμε σε καποια γευματα της ημερας 1 κουταλι σουπας(σε φαση χασιμου λιπους δλδ γραμμωσης) ετσι ωστε να εχουμε παντα
την πρωτεινη να ρεει στον οργανισμο μας ή λεω βλακειες? :green::P

Αν τρως συχνα γευματα (καθε 3-4 ωρες) ολη μερα πρωτεινη θα ρεει στον οργανισμο σου (εφοσον καθε γευμα εχει πρωτεινη) .
Ελεος δεν απορροφατε η πρωτεινη σε 2 ωρες μεσα :P

COBRA_STYLE
16-01-13, 15:32
σταθερα προβειο 6.6%.:thumbup:

tolis93
17-01-13, 00:37
σταθερα προβειο 6.6%.:thumbup:

απο πρωτεινη τι παιζει αυτο?

COBRA_STYLE
17-01-13, 00:40
δε γραφουν οι γυφτοι:turtle:

dorita
17-01-13, 00:41
απο πρωτεινη τι παιζει αυτο?

ανα 100γρ. ειναι περιπου 5.5γρ-5.8γρ.
βρισκεις κ ελαφρυ με 4% λιπαρα..

dorita
17-01-13, 00:46
απο πρωτεινη τι παιζει αυτο?

ανα 100γρ. ειναι περιπου 5.5γρ-5.8γρ.
βρισκεις κ ελαφρυ με 4% λιπαρα..

edit: cobra αν παιρνεις αυτο στο πηλινο το αιγοπροβειο ειναι περιπου 6γρ. ανα 100γρ.

COBRA_STYLE
17-01-13, 00:54
ναι σε πηλινο ειναι...Δημητριου λεγεται....εχω εθιστει μιλαμε.

tyler_durden
17-01-13, 00:56
ολυμπος στραγγιστο 2%,18(!) γρ πρωτεινης/200γρ!:thumbup:

tolis93
17-01-13, 01:47
το τοταλ δινει 20 :green: και το μηδεν κατι παραπανω

Giannistzn
17-01-13, 16:32
Αλλα το τοταλ ειναι λιγο πανακριβο :green: παλια ετρωγα μανιωδως.

Πλεον, μια στο τοσο που θα παρω, μου βγαζει μια περιεργη γευση, σα να μην ειναι γιαουρτι ενα πραμα, σα σκονη ενα πραμα.

Προτιμω του σκλαβενιτη οταν ειμαι αθηνα, 8/100 πρωτεΐνη και παρα πολυ ωραια γευση. Αλλιως, οτι βρω στο βασιλοπουλο.

tolis93
17-01-13, 16:40
Αλλα το τοταλ ειναι λιγο πανακριβο :green: παλια ετρωγα μανιωδως.

Πλεον, μια στο τοσο που θα παρω, μου βγαζει μια περιεργη γευση, σα να μην ειναι γιαουρτι ενα πραμα, σα σκονη ενα πραμα.

Προτιμω του σκλαβενιτη οταν ειμαι αθηνα, 8/100 πρωτεΐνη και παρα πολυ ωραια γευση. Αλλιως, οτι βρω στο βασιλοπουλο.

του σκλαβενιτη τα δικα τ εννοεις?απο γευση τι λενε κ τιμη? του καρφουρ επαιρνα μια περιοδο τα γουσταρα τρελα πολυ ωραια γευση. τωρα τρωω τα δωδωνη κ αυτα πλ ωραια

Giannistzn
17-01-13, 16:44
Στραγγιστο του σκλαβενιτη (δικα του μαρατα) 2% (μπλε χρωμα), 8πρωτεΐνη, 4υδ/κα και 2λιπαρα νομιζω.

Προσωπικα η γευση του μου αρεσει, αλλα γουστα ειναι αυτα. Εχει 1.70 η 3αδα αλλα δεν ξερω αν εχει συσκευασια kg

tolis93
17-01-13, 16:54
θα το τσεκαρω κ αυτο καποια στιγμη.ευχαριστω:thumbup:

ippokratis
17-01-13, 23:10
Όσο ήμουν στην Κομοτηνή έπαιρνα Ροδόπη 2% σε συσκευασία του κιλού, που ήταν γιαούρτι κανονικό αν και αγελαδινό, το καταλάβαινες από την γεύση και την υφή του και όχι σκόνες όπως τα αντίστοιχα όλυμπος,καρφουρ,φάγε κλπ
τώρα πια πρόβεια ή και κατσικίσια σε πήλινες συσκευασίες από χωριά,παραγωγούς κλπ. τουλάχιστον είναι γιαούρτι κανονικό.

warrior s
17-01-13, 23:29
Αν κάποιος βλεπει μονο ετικετες ειναι λογικο να προτιμαει στραγγιστο ολυμπος η φαγε κ.τ.λ γιατι εχουν καλυτερες αναλογιες ;)
Ομως η καλυτερη επιλογη ειναι το παραδοσιακο προβειο γιαουρτι με την πετσα. έχει περισσότερα λιπαρα καπου 6% και λιγοτερη πρωτεινη αλλά είναι κλάσεις ανωτερο και αυτός είναι ο λογος που το προτιμω :cool:

COBRA_STYLE
17-01-13, 23:35
Σωστος.Ενας λογος που προτιμω το προβειο ειναι οτι δεν γινεται το ορμονικο παρτυ που γινεται με τα αγελαδινα προιοντα...και τα περισσοτερα δεν ειναι καν γιαουρτια,ενας θεος ξερει τι ειναι...οπως το total κτλ...

ippokratis
17-01-13, 23:49
τα αγελαδινα προιοντα τα περισσοτερα δεν ειναι καν γιαουρτια,ενας θεος ξερει τι ειναι...οπως το total κτλ...
ακριβώς! τουλάχιστον το πρόβειο/κατσικίσιο ειδικά από μικρούς/γνωστούς παραγωγούς είναι γιαούρτια.

Panosss
18-01-13, 15:35
ολυμπος στραγγιστο 2%,18(!) γρ πρωτεινης/200γρ!:thumbup:

Δεν το συζητώ καν!!! :clap::bowdown:
Λατρεμένη επιλογή ετών. Πεντανόστιμο, με τέζα ποσότητα πρωτεΐνης, περνώντας και ελέγχους της Greenpeace για την χρήση μεταλαγμένων... δεν το αλλάζω με τίποτα (άσε που χαλαρά μπορώ να φάω όλο τον κουβά του κιλού στην καθισιά)

tolis93
18-01-13, 15:47
panosss κανενα paper για τους ελενχους παιζει?:unsure:

COBRA_STYLE
18-01-13, 15:52
Δεν το συζητώ καν!!! :clap::bowdown:
Λατρεμένη επιλογή ετών. Πεντανόστιμο, με τέζα ποσότητα πρωτεΐνης, περνώντας και ελέγχους της Greenpeace για την χρήση μεταλαγμένων... δεν το αλλάζω με τίποτα (άσε που χαλαρά μπορώ να φάω όλο τον κουβά του κιλού στην καθισιά)

Εγω παλι αλλα εχω διαβασει για την Ολυμπος:turtle:
Τωρα πια,σχεδον ολες οι εταιρειες δινουν μεταλλαγμενες τροφες στα ζωα.Εξαλλου επιβαλλεται κιολας λογω του Κωδικα Αλιμενταριους,απλα ο κοσμος δε το γνωριζει.

Panosss
20-01-13, 16:10
panosss κανενα paper για τους ελενχους παιζει?:unsure:

http://www.scribd.com/doc/27461117/Metal-Lag-Men-A


Εγω παλι αλλα εχω διαβασει για την Ολυμπος:turtle:
Τωρα πια,σχεδον ολες οι εταιρειες δινουν μεταλλαγμενες τροφες στα ζωα.Εξαλλου επιβαλλεται κιολας λογω του Κωδικα Αλιμενταριους,απλα ο κοσμος δε το γνωριζει.
Δεν είναι όλοι ίδιοι... ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα πια!!!

Ron
21-01-13, 14:51
Παιδιά αντί για γούρτι 2% αν τρώω το vitaline που έχει μέσα και δημητριακά;(http://www.google.gr/imgres?q=vitaline&num=10&hl=el&tbo=d&biw=1600&bih=804&tbm=isch&tbnid=bYuQ_6YnVwwNXM:&imgrefurl=http://www.charalambideschristis.com.cy/practivities_august2010.html&docid=iLmoTEq2ensROM&imgurl=http://www.charalambideschristis.com.cy/images/Vitaline_yoghurt.jpg&w=400&h=247&ei=hyv9UM3MO8rSsgbVzYCQBA&zoom=1&iact=rc&dur=2&sig=117484014826557534914&page=1&tbnh=134&tbnw=225&start=0&ndsp=47&ved=1t:429,r:1,s:0,i:82&tx=77&ty=44)

Panosss
21-01-13, 15:49
Μια χαρά είναι, απλά εγώ θα προτιμούσα 2% γιατί χρειαζόμαστε και λίπος και τα 0% έχουν υποστεί τρελή επεξεργασία για να μηδενίσουν το λίπος πράγμα που δεν είναι και ότι καλύτερο.
Σε γενικές γραμμές,πάντως μια χαρά είναι και αρκετά νόστιμα :banana:

Ron
21-01-13, 16:29
Μια χαρά είναι, απλά εγώ θα προτιμούσα 2% γιατί χρειαζόμαστε και λίπος και τα 0% έχουν υποστεί τρελή επεξεργασία για να μηδενίσουν το λίπος πράγμα που δεν είναι και ότι καλύτερο.
Σε γενικές γραμμές,πάντως μια χαρά είναι και αρκετά νόστιμα :banana:

Τρώω και κανένα ξηρό καρπό μαζί.Το προτιμώ γιατί η γεύση του είναι σουπερ:rocking:

tolis93
22-01-13, 12:46
http://www.scribd.com/doc/27461117/Metal-Lag-Men-A




πανος ωραιο αλλα τα περισσοτερα απλα υποστιριζουν χωρις να εχουν ελενχθει :unsure:

gspyropo
04-02-13, 05:09
Ρε παιδιά το vitaline γης δέλτα με 0% λιπαρά με φρούτα και δημητριακά θα το προσθέτετε σε αυστηρή διστροφη

ελμερ
04-02-13, 13:13
Ποση πρωτεινη εχει στα 100 γραμμαρια? :welcome:

gspyropo
04-02-13, 13:27
Ποση πρωτεινη εχει στα 100 γραμμαρια? :welcome:

πρωτεινη: 5,7
υδατανθρακας: 7,4
λιπαρα: 0
στα 100gr

ελμερ
04-02-13, 13:32
Μια χαρα ειναι....αλλα και ενα στραγγιστο γιαουρτι 2% να διαλεξεις οπως το total που εχει 9,9 γραμμαρια πρωτεινης στα 100 ειναι οκ.....:welcome:

NASSER
05-02-13, 22:41
Μια χαρα ειναι....αλλα και ενα στραγγιστο γιαουρτι 2% να διαλεξεις οπως το total που εχει 9,9 γραμμαρια πρωτεινης στα 100 ειναι οκ.....:welcome:

πολύ πρωτεΐνηγια 100γρ. Αν είναι όντως έτσι αξίζει να το προτιμήσει κάποιος, αλλά αμφιβάλλω για την ποσότητα :)

HIAB XS
05-02-13, 23:03
Εγω περνω το προβειο με 6.6% λιπαρα κ χωρις συντηρητικα!Με 2 κουταλιες μελι!Μπορει να εχει λιπος αλλα ειναι κλασης ανωτερο απο τα αλλα τις φαγε τις δελτα που δεν θελω ουτε να τα βλεπω!Μακρια!!!

ger1975
07-02-13, 13:41
ολυμπος στραγγιστο 2%,18(!) γρ πρωτεινης/200γρ!:thumbup:

Τόσο καιρό και εγώ έπαιρνα το φάγε total 2% . Μπήκα προχτές σε ένα site που έλεγε για τα μεταλλαγμένα και το είχε κόκκινο δηλαδή φουλ μεταλλαγμένο. Σε πράσινο δηλαδή αυτό που μπορούμε να τρώμε άφοβα είχε το Όλυμπος οπότε πήρα χτες αυτό και είδα μάλιστα όπως λέει και ο φίλος παραπάνω ότι έχει και αυτό αρκετή πρωτεΐνη.... 9 γρ. στα 100 γρ. ενώ το φάγε είχε 9,9 γρ τα 100 γρ. μικρή διαφορά....

Επίσης εντύπωση μου κάνει η διαφορά τιμής που το βρίσκεις σε διάφορα σούπερ μάρκετ . Στον Σκλαβενίτη που έπαιρνα και τα φάγε είχε το όλυμπος 3,23 € ενώ ο Μαρινόπουλος 3,05€ και χτες που τα πήρα τα είχε σε προσφορά ημέρας 2,70€....

tolis93
07-02-13, 14:04
μη κολλατε στα 1-2 γρ πρωτεινης ανα 100 παιδια... εχω παρει για 6μηνα με 10 γρ ανα 100 εχω παρει με 7 γρ ανα 100 κ τρωω κ κοντα στο μισο κιλο γιαουρτι τη μερα. απο τοτε π ξεκινησα διατροφη κτλπ.δν ειδα διαφορα κ δε νομιζω να δε κ κανενας.παρτε αυτο π ειναι καλυτερο απο θεμα υγειας.τρ κ 10 γρ να βγαινεις εκτος απο πρωτεινη νταξει βαλε 50 γρ κοτα παραπανω η 2 αυγα λυσεις εχει

Panosss
08-02-13, 15:56
Ρε παιδιά το vitaline γης δέλτα με 0% λιπαρά με φρούτα και δημητριακά θα το προσθέτετε σε αυστηρή διστροφη

Φυσικά, γιατί να μην το βάλεις. Μια χαρά είναι

COBRA_STYLE
08-02-13, 16:13
σωστα,αφου ειναι εγγυηση η ΔΕΛΤΑ:thumbup:

ger1975
08-02-13, 16:18
σωστα,αφου ειναι εγγυηση η ΔΕΛΤΑ:thumbup:

Πάντως στο site που είδα και το δέλτα και μάλιστα το vitalane το έχει κόκκινο ....με μεταλλαγμένα δηλαδή..... δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ισχύει.....

ελμερ
08-02-13, 17:13
πολύ πρωτεΐνηγια 100γρ. Αν είναι όντως έτσι αξίζει να το προτιμήσει κάποιος, αλλά αμφιβάλλω για την ποσότητα :)

Νασσερ,σε οσα στραγγιστα εχω διαβασει την ετικετα εχουν προσθεσει εξτρα πρωτεινη...μαλλον στο total εχουν προσθεσει λιγη παραπανω :green::welcome:

SkillBill
11-02-13, 23:58
για να ξερετε παιδια,το ελληνικο γιαουρτι σε ολες τις μορφες του εχει τουλαχιστον 8γρ πρωτ/100.οποτε οτιδηποτε αλλο με λιγοτερη πρωτ ΔΕΝ ειναι ελληνικο οτι κ να λεει πανω..(θυμαμαι ειχα πετυχει στο μαρινοπουλο μερικα τετοια μουφικα..)

giors4tg
18-06-13, 00:46
Μαγκες εχω διαβασει ενα μεγαλο ποσοστο του φορουμ για το αν θα πρεπει το γιαουρτι να αποφευγεται στην γραμμωση ή οχι..Τελικα ειναι καλο να τρωμε γιαουρτι πρωι ή βραδυ ή να βγει τελειως απο μια ΑΥΣΤΗΡΗ διατροφη γραμμωσης?


Οποιος μπορει να μου απαντησει υπευθυνα τον χιλιοευχαριστω :bowdown:

Nikolas_mk2
18-06-13, 00:53
Γενικά η λακτοζη π υπαρχει στα γαλακτοκομικά προιοντα εκτος του οτι ειναι απο τους χειροτερους υδατανθρακες δημιουργει ενα θεμα αλλά σε πολύ χαμηλα ποσοστα λιπους.Αν εισαι πανω πχ απο 10-11% δεν υπαρχει περιπτωση να καταλαβεις διαφορα στο θολωμα απο ενα γιαουρτι ή ενα ποτηρι γαλα.

giors4tg
18-06-13, 11:16
το ιδιο ισχυει και για το κοτατζ??

Vag3lis
24-06-13, 00:45
Είμαι στον όγκο καλά κάνω και τρώω total 2% με whey και βρώμη το πρωί και σκέτο γιαούρτι πρίν τον ύπνο;

tolis93
24-06-13, 01:19
Είμαι στον όγκο καλά κάνω και τρώω total 2% με whey και βρώμη το πρωί και σκέτο γιαούρτι πρίν τον ύπνο;

γιατι να μη κανει?πρωτεινη σ δινει κομπλε εισαι.το μονο π δν κανεις καλα ειναι η τιμη τ XD

Vag3lis
24-06-13, 01:38
γιατι να μη κανει?πρωτεινη σ δινει κομπλε εισαι.το μονο π δν κανεις καλα ειναι η τιμη τ XD

Εχεις δίκιο αλλά ο Σκλαβενιτης το έχει κάπου στα 3 ευρώ τώρα ποιό άλλο συμφέρει περισσότερο με τόση πρωτεϊνη;

a-mad
24-06-13, 02:26
εγω παιρνω το αριστο 2% στα 2,70 και εχει 8γρ/100 πρωτεινη..........

nikos123456789
09-07-13, 16:42
Γεια σας :welcome: Θα ηθελα να μου πειτε τι ειναι προτιμοτερο γιαουρτι 0% η 2% γιατι και σε αλλες τροφες που δεν υπαρχουν λιπαρα υπαρχουν κορεσμενα.Ευχαριστω:)

tolis93
09-07-13, 16:44
υπηρχε ηδη θεμα....2% προτιμοτερο.λιποδιαλυτες βιταμινες κ λιγοτερη επεξεργασια.αν κ ολα της αγορας ειναι να μη πω...

nikos123456789
09-07-13, 17:16
ευχαριστω δεν ηξερα οτι υπαρχει θεμα.Θα τσεκαρω για περισσοτερα εκει;)

nikos123456789
09-07-13, 17:17
μηπως θα μπορουσες να μου στηλεις το link?

tolis93
09-07-13, 17:24
http://forum.bodybuilding.gr:8081/showthread.php?398-Γιαούρτι&highlight=%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CE%BF%CF%85%CF%81%CF%84%CE%B9 χρησιμοποιησε την αναζητηση βοηθαει

ελμερ
09-07-13, 17:57
Εγινε συγχωνευση των 2 θεματων.....;):welcome:

Vag3lis
20-08-13, 12:09
Πόση ωρα κανει να χωνευθει το γιαούρτι;Οτάν δουλεύω πρωι χρειάζομαι 2.5 ώρες υπνου πριν παω γυμναστηριο,αξίζει να φαω γιαούρτι-βρωμη πριν το μεσημεριανό ύπνο;

Fan
19-09-13, 11:11
Παιδάκια μου γιατί τόσα ορθογραφικά?:shock:
Το γιαούρτι 0% θέλει μεγάλο πείσμα για να φαγωθεί!Δε βγαίνει σε στραγγιστό!Νομίζω ότι το 2% έχει πολύ λιγότερα μειονεκτήματα σε σύγκριση με τη διαφορά στη γεύση:thumbup:

RAMBO
19-09-13, 12:32
Και να ταν μονο αυτα :P

Βαλε στο 0% κανα φρουτο μεσα και θα ειναι κομπλε;)

Fan
26-09-13, 19:35
Και να ταν μονο αυτα :P

Βαλε στο 0% κανα φρουτο μεσα και θα ειναι κομπλε;)

Φίλε μου Rambo και πάλι δεν κατεβαίνει από τον οισοφάγο! :puke:Γι' αυτό την έχω βρει μια χαρά με τα 2%.Και βάζω και τα φρουτάκια μου μέσα!;)

Ultra_b
26-09-13, 20:19
Βλεπω οτι παιρνετε 0% και απο πανω βαζετε μελι ,ταχινι... Για ποιον λογο να παρεις 0% αν ειναι να φας μελι και ταχινι?

Το καλυτερο συνοδευτικο θα ελεγα για το γιαουρτι το πρωι ειναι η βρομη + ξυροι καρποι + 1 φρουτο (ξυνομυλο κατα πρωτιμηση)
και το βραδυ γιαουρτι με ξυρους καρπους... Βεβαια ολα αυτα να ειναι μεσα στα μακρος και τις θερμιδες που χριαζομαστε...

ArgoSixna
26-09-13, 21:08
γιατι να παρεις καποιος γιαουρτι 0% ή 2% ;; κοψτε απο αλλου λιγες θερμιδες και παρτε πληρες γιαουρτι

Mikekan
26-09-13, 21:18
Βλεπω οτι παιρνετε 0% και απο πανω βαζετε μελι ,ταχινι... Για ποιον λογο να παρεις 0% αν ειναι να φας μελι και ταχινι?


Γιατί τα λιπαρά από το ταχίνι είναι καλής ποιότητας σε σχέση με τα λιπαρά που έχει το γιαούρτι. Επίσης σε χορταίνουν σε αντίθεση με τα λιπαρά του γιαουρτιού.

Fan
24-10-13, 19:17
γιατι να παρεις καποιος γιαουρτι 0% ή 2% ;; κοψτε απο αλλου λιγες θερμιδες και παρτε πληρες γιαουρτι

Και γιατί να πάρουμε αυτά τα λιπαρά από το γιαούρτι που ούτε καν θα τα καταλάβουμε (αφού το 2% με το πλήρες απέχουν ελάχιστα) και να μη φάμε κάτι άλλο να το ευχαριστηθούμε?

Fan
24-10-13, 19:19
Βαλε στο 0% κανα φρουτο μεσα και θα ειναι κομπλε;)




Το καλυτερο συνοδευτικο θα ελεγα για το γιαουρτι το πρωι ειναι η βρομη + ξυροι καρποι + 1 φρουτο (ξυνομυλο κατα πρωτιμηση)
και το βραδυ γιαουρτι με ξυρους καρπους... Βεβαια ολα αυτα να ειναι μεσα στα μακρος και τις θερμιδες που χριαζομαστε...

:thumbup::thumbup:

sailim
19-01-14, 10:45
Γίνεται συχνά λόγος για την επιλογή του γιαουρτιού αν πρεπει να ειναι 0 ή 2%..

Σαφώς οι διαφορές ειναι μικρές, αλλα για ποιο λόγο προτείνεται το ένα ή το άλλο;
Είναι απαραίτητα λίγα λιπαρά για την απορροφηση κάποιων βιταμινών ή καλό ειναι να γλυτώνουμε έστω και αυτό το 2% λιπαρών;

leftis
19-01-14, 10:51
Γίνεται συχνά λόγος για την επιλογή του γιαουρτιού αν πρεπει να ειναι 0 ή 2%..

Σαφώς οι διαφορές ειναι μικρές, αλλα για ποιο λόγο προτείνεται το ένα ή το άλλο;
Είναι απαραίτητα λίγα λιπαρά για την απορροφηση κάποιων βιταμινών ή καλό ειναι να γλυτώνουμε έστω και αυτό το 2% λιπαρών;



Γιατί να το γλυτώσεις? Τι θα σου κάνει?

sailim
19-01-14, 11:05
Αν δεν κανω λαθος, αύτα τα λιπαρά, αντικαθίστανται απο πρωτεΐνη στο 0%, αναλογικά

nikos123456789
19-01-14, 11:15
Υπαρχει ηδη θεμα.Αμα θες να το ψαξεις τσεκαρε στην μηχανη αναζητησης

leftis
19-01-14, 11:16
Αν δεν κανω λαθος, αύτα τα λιπαρά, αντικαθίστανται απο πρωτεΐνη στο 0%, αναλογικά

Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει αυτό, αλλά αν ισχύει τι κερδίζεις? 5γρ παραπάνω πρωτείνη και τρώς κάτι το οποίο είναι 10 φορές πιο επεξεργασμένο.

sailim
05-02-14, 16:16
Να ρωτήσω με την ευκαιρία..

Οι υδατάνθρακες (σακχαρα) που εχει μεσα το γιαουρτι, δεν ειναι "λάθος" σε γεύμα πριν τον υπνο;

Stranger
05-02-14, 18:21
Για έναν επαγγελματια που θα κατέβει σε αγώνες είναι. Για μένα και για σενα οχι:)

TheWorst
05-02-14, 18:34
Αμα εισαι 3-4%λιπος και στεγνος μπορει..
Γιαουρτι κατω απο 3% δε παιρνω. Καλα ειναι αυτα που ειναι 10% .

psonara
05-02-14, 20:07
γινεται το γιαουρτι ν'αντικαταστησει για λιγο καιρο την πρωτεινη του κρεατος?μαζι με αλλες πηγες πρωτεινης εννοειται δηλαδη αυγα,τυρια ξηροκαρπια και γενικα σε συνδυασμο με ολες τις υπολοιπες τροφες.δηλαδη αν τρωει ολα τα αλλα εκτος απο κρεας για καποιες μερες θα χασει μυικη μαζα?δεν γινεται να παρει την πρωτεινη απο αλλου?σορυ για το οφφ,αλλα δεν ηξερα που να ρωτησω!;)

TRIANTAFYLLOU
05-02-14, 20:12
ρε παιδιά για γιαούρτι μιλάμε και είτε αγωνιστικός είτε όχι τι να μας χαλάσει , όλα έχουν να κάνουν με το σύνολο αυτών που τρώμε μεσα στη μερα , το γιαούρτι ούτε θερμίδες έχει πολλες ούτε πρωτείνη ούτε υδατάνθρακες , είναι ενα καλό διατροφικό στοιχείο με τα προβιοτικά που περιέχει και απο κεί και πέρα αν κάποιος νομίζει θα τον χαλάσει ενα γιαουρτάκι , εκεί κολάει η παροιμία που λέει της κοντής ψ*λής οι τρίχες φταίνε

για γιαούρτι μιλάμε οχι για κανένα πιάτο φασολάδα πρίν τον ύπνο χαλαρώστε

TRIANTAFYLLOU
05-02-14, 20:25
γινεται το γιαουρτι ν'αντικαταστησει για λιγο καιρο την πρωτεινη του κρεατος?μαζι με αλλες πηγες πρωτεινης εννοειται δηλαδη αυγα,τυρια ξηροκαρπια και γενικα σε συνδυασμο με ολες τις υπολοιπες τροφες.δηλαδη αν τρωει ολα τα αλλα εκτος απο κρεας για καποιες μερες θα χασει μυικη μαζα?δεν γινεται να παρει την πρωτεινη απο αλλου?σορυ για το οφφ,αλλα δεν ηξερα που να ρωτησω!;)

ωραίο το ερώτημά σου και το έχουμε ξαναπεί σε άλλα τόπικ , αλλα το παιδί για όλες τις δουλειές θα σου εξηγήσει :P

και βέβαια γίνετε και πιο εύκολα σε άτομα που δεν είναι τεράστια η με πολλούς μυς η γυναίκες ,μπορούν για διάστημα μεγάλο η μικρότερο αποτοξίνωσης να παίρνουν πρωτείνη απο άλλες πηγές φυτικής προέλευσης κυρίως και να καλυφτούν σε πρωτείνη
τα μεγαλώσωμα άτομα και αθλητες δύναμης με πολλούς μυς εκεί θα πρέπει να κάνουν ένα πιο προσεκτικό και δύσκολο συνδιασμό ώστε να καλυφτούν αλλα εσυ άνετα το κάνεις χωρίς απώλεια σε μυικό ιστό

ειδικα όταν λές συμπεριλαμβάνεις αυγα , το αυγό έχει την υψηλότερη βιολογική αξία , η αν συνδιάσεις όσπρια όπως φακή με ρύζι έχουν την ίδια βιολογική αξία με το κρέας γιατι τα αμινοξέα που λείπουν απο την φακη τα συμπληρώνεις απο το ρύζι και έτσι δένει το γλυκό
κάπου είχαμε γράψει σε ένα τοπικ για παρόμοιους συνδιασμούς τροφων φυτικής προέλευσης

psonara
05-02-14, 20:53
ωραια αδυναμια και παιδι για ολες τις επεξηγησεις απλα ηθελα να το επιβεβαιωσω και απο τους ειδημονες!;)
μετα αν μπορειτε και εχετε χρονο περαστε απο το λογκ μου να με βοηθησετε σε καποιες αποριες που εχω για μην βγω οφφ τοπικ εδω!ευχαριστω

margarita02
05-02-14, 23:05
Psonara γιατί να το κάνεις αυτό; Τα γαλακτοκομικά συμπληρώνουν τη διατροφή μας και δεν συγκρίνονται με το κρέας. Πρωτεϊνη δηλ. κι ότι να ναι; Σίδηρο από πού θα παιρνεις; Πόσα γιαούρτια θα τρως. Το γιαούρτι επίσης δεν απορροφάται το ίδιο όπως το κοτόπουλο ή τα ασπράδια. Τόσον καιρό προσπαθούμε να σε πείσουμε πόσο σημαντικά είναι τα λευκώματα και με το ζόρι έχεις προσθέσει ένα ασπράδι στο πρωϊνό. Αν δεν τρως και κρέας άστο. Και πάλι επιμένω δεν μπορείς να παίρνεις τις πρωτεϊνες από μία μόνο ομάδα.

Εάν δεν υπάρχει χρόνος καλύτερα να μαγειρεύεις για περισσότερες από μία ημέρες ή μπορείς μία στο τόσο να πάρεις κοτόπουλο ή κάτι άλλο απ΄εξω.

bazukakias
05-02-14, 23:15
εκεί κολάει η παροιμία που λέει της κοντής ψ*λής οι τρίχες φταίνε

αυτο ακριβως...

εγω εχω μια αλλη απορια...ειναι δυνατον ενα ''τοταλ'' γιαουρτι αλλα και ολα τα 200ρια που εχω δει να εχει 5 γραμ πρωτεινης στα 100γρ δλδ 10 στα διακόσια και το γιαουρτι ''ολυμπος'' ενός κιλου που παιρνω να εχει 9γραμ στα 100 αρα 18 στα 200?
και βασικα ειχα δει και πιο παλια ενα ακομα γιαουρτι ενος κιλου με 9-10 γραμ πρωτεινης στα 100 γραμ,τι διαολο στα μεγαλα κουτια βαζουν πιο πολυ πρωτεινη μεσα?

margarita02
05-02-14, 23:45
Κάποιο λάθος μάλλον κάνεις. Όλα τα τοτάλ είναι στραγγιστα γιαούρτια και στις μικρές και μεγάλες συσκευασίες έχουν γύρω στα 9 και το 0% στα 10. Τώρα το πόσο αυτό είναι ειλικρινές δεν ξέρουμε αλλά εφ όσον δεν υπάρχει κάποια άλλη ένδειξη που να λέει κάτι διαφορετικά τότε μάλλον ισχύει.

Αυτά τα γιαούρτια με το 5 % δεν είναι στραγγιστά. Είναι γιούρτια απλά και ένα από αυτά είναι το αγελαδίτσα. Έχει δηλ. περισσότερο νερό. Ενώ τα όλυμπος και τα τοτάλ το έχουν αφαιρέσει (στραγγιστα) και γι αυτό συγκεντρώνουν περισσότερη πρωτεϊνη. Δεν έχει να κάνει με τις συσκευασίες. Ούτε όλα αυτά τα νούμερα είναι απόλυτα. Εάν ήμασταν σε καμιά άλλη χώρα πρώτον δεν θα τολμούσαν τόσο εύκολα να γράψουν λάθος, δεύτερον εάν έγραφαν θα τους έπιαναν.

Fylpa17
06-02-14, 00:06
φαε αφοβα γιαουρτι ακομα και πριν τον υπνο! επισεις πρεπει να γνωριζεις οτι τα γιαουρτια περιεχουν καζεϊνη η οποια ειναι ιδανικη πηγη πριν το υπνο.
εγω περνω το κρι-κρι που κανουν τα 3 κοντα 2.20 στον βασιλοπουλο. και εχουν αν δεν κανω λαθος 2-3%fat

psonara
06-02-14, 11:24
Psonara γιατί να το κάνεις αυτό; Τα γαλακτοκομικά συμπληρώνουν τη διατροφή μας και δεν συγκρίνονται με το κρέας. Πρωτεϊνη δηλ. κι ότι να ναι; Σίδηρο από πού θα παιρνεις; Πόσα γιαούρτια θα τρως. Το γιαούρτι επίσης δεν απορροφάται το ίδιο όπως το κοτόπουλο ή τα ασπράδια. Τόσον καιρό προσπαθούμε να σε πείσουμε πόσο σημαντικά είναι τα λευκώματα και με το ζόρι έχεις προσθέσει ένα ασπράδι στο πρωϊνό. Αν δεν τρως και κρέας άστο. Και πάλι επιμένω δεν μπορείς να παίρνεις τις πρωτεϊνες από μία μόνο ομάδα.

Εάν δεν υπάρχει χρόνος καλύτερα να μαγειρεύεις για περισσότερες από μία ημέρες ή μπορείς μία στο τόσο να πάρεις κοτόπουλο ή κάτι άλλο απ΄εξω.


μαλλον καταλαβες λαθος την ερωτηση μου!δεν εχω σκοπο να κοψω το κρεας για κανεναν λογο...ουτε τα αυγα που εχω 2 το πρωι...απλα οταν λειπει η μαμα δεν ξερω να μαγειρευω επισης και να ηξερα ειμαι στο χωρο εργασιας απο το πρωι μεχρι την ωρα που παω για υπνο με ενα διαλειμμα για την προπονηση...δυστυχως η δουλεια μας ειναι τετοια που δεν μπορω κατι αλλο...αλλα αυτο δεν ειπαμε να το κανει καποιος για μια ζωη!για καποιες μερες μονο με εξαιρεση κανα βραδυ που αν βρεθει χρονος και ορεξη θα παιξει καμια ταβερνα!

Stranger
06-02-14, 12:26
ρε παιδιά για γιαούρτι μιλάμε και είτε αγωνιστικός είτε όχι τι να μας χαλάσει , όλα έχουν να κάνουν με το σύνολο αυτών που τρώμε μεσα στη μερα , το γιαούρτι ούτε θερμίδες έχει πολλες ούτε πρωτείνη ούτε υδατάνθρακες , είναι ενα καλό διατροφικό στοιχείο με τα προβιοτικά που περιέχει και απο κεί και πέρα αν κάποιος νομίζει θα τον χαλάσει ενα γιαουρτάκι , εκεί κολάει η παροιμία που λέει της κοντής ψ*λής οι τρίχες φταίνε

για γιαούρτι μιλάμε οχι για κανένα πιάτο φασολάδα πρίν τον ύπνο χαλαρώστε

Εγω μαζι σου ειμαι. Εδω πολλές φορες τρωω και αμυλωδη υδατανθρακα πριν τον υπνο (κακως βεβαια αλλα νοιωθω οτι αλλιως δε θα με παρει ο υπνος απο την πεινα). Λες να με πειραζαν τα 10 γραμμαρια υδατανθρακα του γιαουρτιού? Για ονομα του θεου. Απλά ξερω οτι καποιος αγωνιστικος πριν τους αγωνες το αποφευγει γιατι εκει και η παραμικρη λεπτομερεια μπορει να κανει διαφορα. Αυτο εγραψα:thumbup:

margarita02
06-02-14, 16:17
μαλλον καταλαβες λαθος την ερωτηση μου!δεν εχω σκοπο να κοψω το κρεας για κανεναν λογο...ουτε τα αυγα που εχω 2 το πρωι...απλα οταν λειπει η μαμα δεν ξερω να μαγειρευω επισης και να ηξερα ειμαι στο χωρο εργασιας απο το πρωι μεχρι την ωρα που παω για υπνο με ενα διαλειμμα για την προπονηση...δυστυχως η δουλεια μας ειναι τετοια που δεν μπορω κατι αλλο...αλλα αυτο δεν ειπαμε να το κανει καποιος για μια ζωη!για καποιες μερες μονο με εξαιρεση κανα βραδυ που αν βρεθει χρονος και ορεξη θα παιξει καμια ταβερνα!

Οκ. Psonara καλά έκανες και το διευκρίνισες. Εάν είναι για λίγες μέρες...οκ. Δεν θα πεινάς όμως;

psonara
06-02-14, 17:27
οχι μαργαριτα μου δεν πειναω!μην σου πω κιολας οτι ειμαι και σκασμενη συνεχεια!:P
το λεω αυτο γιατι συνεχεια τρωω!δηλαδη λιγοτερο απο 2 ωρο οπως κανω κανονικα με το φαγητο μου...
επισης φροντιζω να μην πεφτω σε θερμιδες και πρωτεινη!;)
απλα τον υδατανθρακα που επαιρνα το μεσημερι απο ρυζι η' μακαρονια η' πατατα,τωρα τον παιρνω απο ψωμι!τωρα αυτο δεν ξερω αν ειναι καλο απο θεμα λιπους!

TRIANTAFYLLOU
06-02-14, 17:27
και ποιός είπε ρε παιδιά ότι το γιαούρτι το τρώμε για την πρωτείνη που περιέχει αφού είναι λίγο το ποσοστο , αλλα το τρώμε για όλα αυτα τα ευεργετικά συστατικα που περιέχει τα ένζυμα και προβιοτικά , ασβέστιο κτλ , που κάνει καλό στην υγεία , γι αυτο και οι ηλικιωμένοι τρώνε απαραίτητα ενα γιαουρτάκι καθε μέρα που βοηθάει με το ασβέστιο που περιέχει στην ομαλή πίεση
και ποτε δεν το χρησιμοποιούμε αποκλειστικα σαν πηγή πρωτείνης , μια γυναίκα και ενα άτομο με χαμηλές απαιτήσεις σε πρωτείνη κάτι θα κάνει αλλα για μας είναι αμελητέα ποσότητα , αλλα και τα λιπαρα που περιέχει είναι τρίχες για κάποιον που γενικά προσέχει την διατροφή του γενικότερα

TRIANTAFYLLOU
06-02-14, 17:52
οχι μαργαριτα μου δεν πειναω!μην σου πω κιολας οτι ειμαι και σκασμενη συνεχεια!:P
το λεω αυτο γιατι συνεχεια τρωω!δηλαδη λιγοτερο απο 2 ωρο οπως κανω κανονικα με το φαγητο μου...
επισης φροντιζω να μην πεφτω σε θερμιδες και πρωτεινη!;)
απλα τον υδατανθρακα που επαιρνα το μεσημερι απο ρυζι η' μακαρονια η' πατατα,τωρα τον παιρνω απο ψωμι!τωρα αυτο δεν ξερω αν ειναι καλο απο θεμα λιπους!

όχι το χωμί δεν είναι καλό αν και σου παρέχει υδατάνθρακα και γω ένα ψωμί ζυμωτο στην καθισια έτρωγα και τρωω άμα λάχει , αλλα να λέμε και του στραβού το δίκιο δεν είναι καλό
το ψωμί απο σιτάρι περιέχει γλουτένη που κάνει κακό στον οργανισμό στις αρθρώσεις στον εγκλέφαλο και στην διαύγεια γενικότερα , άλλωστε αυτο ήταν και το μυστικό των αρχαίων Ελλήνων που ήταν έξυπνοι γιατι δεν έτρωγαν ποτε σιτάρι αλλα το δημητριακό Ζέα

θερμιδικα το παλεύεις το υπολογίζεις στις θερμίδες και αυτες που θα κόψεις απο ρυζι και πατάτα τα συμπληρώνεις με ψωμί , απλα εμείς όταν συμπληρώναμε υδατάνθρακα με ψωμί , το κάναμε ανα περίπτωση και όχι στάνταρ , όταν δεν μπορούσαμε να καλυφτούμε σε υδατανθρακα και ήταν λύση ανάγκης
και στην τελικη το αν κάνει καλό η κακό σωματικά στην εμφάνιση κρίνετε εκ του αποτελέσματος , γιατι μια ψωνάρα πρέπει να έχει κάποιες προδιαγραφές και εκπτώσεις δεν κάνουμε σ αυτο:P:P

margarita02
06-02-14, 18:34
Μα για τον υδατάνθρακαι εντάξει.Το τελευταίο που μας νοιάζει με τί θα τον αντικαταστήσεις. Στη θέση όμως του κρέατος τί θα βάλεις;

psonara
06-02-14, 19:10
ναι συμφωνω οτι το ψωμι σε ποσοτητα και μαλιστα το παραδοσιακο ζυμωτο δεν ειναι και οτι καλυτερο...γι'αυτο κοιταω να το ελεγχω καπως!δηλαδη τωρα αυτες τις μερες αντικαθιστω το ρυζι κτλ με ψωμι τοστ πολυσπορο η' ενιοτε με κουλουρα σαλονικης!:P
λοιπον εσεις κ.Τριανταφυλλου πρεπει να ειστε πολυ μερακλης;)εμ δεν ειναι τυχαια η αδυναμια!;)

TRIANTAFYLLOU
06-02-14, 20:03
το έχουμε πεί και αναλύσει σε διάφορα τόπικ και σε ενα μάλιστα που αναφερόμασταν σε φυτικής προέλευσης πρωτείνες , ότι αυτοι που δεν τρώνε κρέας μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες σε πρωτείνες άνετα απο φυτικής προέλευσης πρωτείνες και μάλιστα αναφερθήκαμε σε συνδιασμούς τροφών να μην τα ξαναγράφω τωρα και δω εφόσον αναφερθήκαμε εκτενέστερα

και είπα και το άλλο πιο εύκολα καλύπτετε μια γυναίκα η ένας άντρας ελαφρύς (στα κιλα ενοώ όχι στα μυαλά) παρα ένας που είναι στα δικά μου κυβικά και θέλει μεγάλες ποσότητες και πάντα είπαμε το ξαναείπαμε και θα το ξαναπώ ότι στην ημερήσια πρόσληψη πρωτεινων υπολογίζουμε και αυτες που παίρνουμε απο όσπρια και γενικα φυτικές πρωτείνες , αυτες γιατι να μην τις υπολογίζουμε στο πηγάδι κατούρησαν ?:P

μην τα τραγικοποιούμε τα πράματα ειδικα όταν αυτοι που δεν τρώνε κρέας τρώνε αυγα ψάρια και γαλακτοκομικά μια χαρα είναι και καλύτερα μπορώ να πώ και τα λέω εγω που είμαι καθαρά σαρκοφάγο ζώο και λόγω ομάδας αίματος που έχω

επίσης αν κάποιος φάει την ψυχή του για να φτιάξει ενα ωραίο σώμα και τρώει ακόμη πιο πολύ την ψυχή του να το διατηρήσει και κολλάει σε άχρηστες λεπτομέρειες , είναι για λύπηση , γιατι αυτο θεωρείτε όπως έλεγαν και οι αρχαίοι πρόγονοί μας "Πύρειος νίκη" σε απλή μετάφραση δεν υπάρχει σωστη αναλογία προσπάθειας αποτελέσματος , άλλο να πούμε σε αθλητες αγωνιστικούς που κρίνονται στην λεπτομέρεια και αυτη η λεπτομέρεια παίζει ρόλο μόνο στην αγωνιστική σκηνή , τότε θα τα ψηρίσουν για λίγο διάστημα παραπάνω και μόνο γι αυτο τον σκοπό , ακόμη και αυτα τα θεικά μοντέλα γυναίκες που τις βλέπουμε σε τέλειες φόρμες αγωνιστικα , εκτός αγωνων δεν τρωνε την ψυχή τους με ανούσιες λεπτομέρειες


και ναι ψωνάρα δίκιο 'έχεις είμαι μερακλής στο φαγητό γιατι θεωρώ επειδη ο θεός μας έδωσε γεύση και όσφρηση για να απολαμβάνουμε κατι παραπάνω ήξερε απο μας :P

totis
06-02-14, 20:19
το έχουμε πεί και αναλύσει σε διάφορα τόπικ και σε ενα μάλιστα που αναφερόμασταν σε φυτικής προέλευσης πρωτείνες , ότι αυτοι που δεν τρώνε κρέας μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες σε πρωτείνες άνετα απο φυτικής προέλευσης πρωτείνες και μάλιστα αναφερθήκαμε σε συνδιασμούς τροφών να μην τα ξαναγράφω τωρα και δω εφόσον αναφερθήκαμε εκτενέστερα

και είπα και το άλλο πιο εύκολα καλύπτετε μια γυναίκα η ένας άντρας ελαφρύς (στα κιλα ενοώ όχι στα μυαλά) παρα ένας που είναι στα δικά μου κυβικά και θέλει μεγάλες ποσότητες και πάντα είπαμε το ξαναείπαμε και θα το ξαναπώ ότι στην ημερήσια πρόσληψη πρωτεινων υπολογίζουμε και αυτες που παίρνουμε απο όσπρια και γενικα φυτικές πρωτείνες , αυτες γιατι να μην τις υπολογίζουμε στο πηγάδι κατούρησαν ?:P

μην τα τραγικοποιούμε τα πράματα ειδικα όταν αυτοι που δεν τρώνε κρέας τρώνε αυγα ψάρια και γαλακτοκομικά μια χαρα είναι και καλύτερα μπορώ να πώ και τα λέω εγω που είμαι καθαρά σαρκοφάγο ζώο και λόγω ομάδας αίματος που έχω

επίσης αν κάποιος φάει την ψυχή του για να φτιάξει ενα ωραίο σώμα και τρώει ακόμη πιο πολύ την ψυχή του να το διατηρήσει και κολλάει σε άχρηστες λεπτομέρειες , είναι για λύπηση , γιατι αυτο θεωρείτε όπως έλεγαν και οι αρχαίοι πρόγονοί μας "Πύρειος νίκη" σε απλή μετάφραση δεν υπάρχει σωστη αναλογία προσπάθειας αποτελέσματος , άλλο να πούμε σε αθλητες αγωνιστικούς που κρίνονται στην λεπτομέρεια και αυτη η λεπτομέρεια παίζει ρόλο μόνο στην αγωνιστική σκηνή , τότε θα τα ψηρίσουν για λίγο διάστημα παραπάνω και μόνο γι αυτο τον σκοπό , ακόμη και αυτα τα θεικά μοντέλα γυναίκες που τις βλέπουμε σε τέλειες φόρμες αγωνιστικα , εκτός αγωνων δεν τρωνε την ψυχή τους με ανούσιες λεπτομέρειες


και ναι ψωνάρα δίκιο 'έχεις είμαι μερακλής στο φαγητό γιατι θεωρώ επειδη ο θεός μας έδωσε γεύση και όσφρηση για να απολαμβάνουμε κατι παραπάνω ήξερε απο μας :P


:thumbup:x1000

psonara
06-02-14, 20:38
το έχουμε πεί και αναλύσει σε διάφορα τόπικ και σε ενα μάλιστα που αναφερόμασταν σε φυτικής προέλευσης πρωτείνες , ότι αυτοι που δεν τρώνε κρέας μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες σε πρωτείνες άνετα απο φυτικής προέλευσης πρωτείνες και μάλιστα αναφερθήκαμε σε συνδιασμούς τροφών να μην τα ξαναγράφω τωρα και δω εφόσον αναφερθήκαμε εκτενέστερα

και είπα και το άλλο πιο εύκολα καλύπτετε μια γυναίκα η ένας άντρας ελαφρύς (στα κιλα ενοώ όχι στα μυαλά) παρα ένας που είναι στα δικά μου κυβικά και θέλει μεγάλες ποσότητες και πάντα είπαμε το ξαναείπαμε και θα το ξαναπώ ότι στην ημερήσια πρόσληψη πρωτεινων υπολογίζουμε και αυτες που παίρνουμε απο όσπρια και γενικα φυτικές πρωτείνες , αυτες γιατι να μην τις υπολογίζουμε στο πηγάδι κατούρησαν ?:P

μην τα τραγικοποιούμε τα πράματα ειδικα όταν αυτοι που δεν τρώνε κρέας τρώνε αυγα ψάρια και γαλακτοκομικά μια χαρα είναι και καλύτερα μπορώ να πώ και τα λέω εγω που είμαι καθαρά σαρκοφάγο ζώο και λόγω ομάδας αίματος που έχω

επίσης αν κάποιος φάει την ψυχή του για να φτιάξει ενα ωραίο σώμα και τρώει ακόμη πιο πολύ την ψυχή του να το διατηρήσει και κολλάει σε άχρηστες λεπτομέρειες , είναι για λύπηση , γιατι αυτο θεωρείτε όπως έλεγαν και οι αρχαίοι πρόγονοί μας "Πύρειος νίκη" σε απλή μετάφραση δεν υπάρχει σωστη αναλογία προσπάθειας αποτελέσματος , άλλο να πούμε σε αθλητες αγωνιστικούς που κρίνονται στην λεπτομέρεια και αυτη η λεπτομέρεια παίζει ρόλο μόνο στην αγωνιστική σκηνή , τότε θα τα ψηρίσουν για λίγο διάστημα παραπάνω και μόνο γι αυτο τον σκοπό , ακόμη και αυτα τα θεικά μοντέλα γυναίκες που τις βλέπουμε σε τέλειες φόρμες αγωνιστικα , εκτός αγωνων δεν τρωνε την ψυχή τους με ανούσιες λεπτομέρειες


και ναι ψωνάρα δίκιο 'έχεις είμαι μερακλής στο φαγητό γιατι θεωρώ επειδη ο θεός μας έδωσε γεύση και όσφρηση για να απολαμβάνουμε κατι παραπάνω ήξερε απο μας :P

:thumbup::clap:
μαργαριτα μου το ερωτημα σου απαντηθηκε απο τον κ.Ηλια ευτυχως,διοτι εγω τοσο καλα δεν θα μπορουσα να τα γραψω!αλλωστε λιγες μερες χωρις κρεας δεν πεθανε κανεις!:P
καλα αυτο με το πηγαδι θα το θυμαμαι και θα γελαω μονη μου!αν με πουν χαζη θα τους πω ν'απευθυνθουν στην αδυναμια!;)
επισης κι εγω το φαγητο το θεωρω απολαυση και δεν ειναι τυχαιο που οσοι και οσες στερουνται αυτου εχουν απωθημενα και η συμπεριφορα τους ειναι αθλια.

Fylpa17
06-02-14, 20:52
ενα ειναι το γιαουρτι που μας στιγματισε ολους....
αυτο με την πετσουλα απο πανω στον ασπρω κεσεδακι που απ εξω ελεγε αγελαδιτσα και μας το ταιζε η γιαγια καθε απογευμα...ΤΕΛΟΣ!!!
:):):):turtle::turtle:

margarita02
06-02-14, 22:28
το έχουμε πεί και αναλύσει σε διάφορα τόπικ και σε ενα μάλιστα που αναφερόμασταν σε φυτικής προέλευσης πρωτείνες , ότι αυτοι που δεν τρώνε κρέας μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες σε πρωτείνες άνετα απο φυτικής προέλευσης πρωτείνες και μάλιστα αναφερθήκαμε σε συνδιασμούς τροφών να μην τα ξαναγράφω τωρα και δω εφόσον αναφερθήκαμε εκτενέστερα

και είπα και το άλλο πιο εύκολα καλύπτετε μια γυναίκα η ένας άντρας ελαφρύς (στα κιλα ενοώ όχι στα μυαλά) παρα ένας που είναι στα δικά μου κυβικά και θέλει μεγάλες ποσότητες και πάντα είπαμε το ξαναείπαμε και θα το ξαναπώ ότι στην ημερήσια πρόσληψη πρωτεινων υπολογίζουμε και αυτες που παίρνουμε απο όσπρια και γενικα φυτικές πρωτείνες , αυτες γιατι να μην τις υπολογίζουμε στο πηγάδι κατούρησαν ?:P

μην τα τραγικοποιούμε τα πράματα ειδικα όταν αυτοι που δεν τρώνε κρέας τρώνε αυγα ψάρια και γαλακτοκομικά μια χαρα είναι και καλύτερα μπορώ να πώ και τα λέω εγω που είμαι καθαρά σαρκοφάγο ζώο και λόγω ομάδας αίματος που έχω

επίσης αν κάποιος φάει την ψυχή του για να φτιάξει ενα ωραίο σώμα και τρώει ακόμη πιο πολύ την ψυχή του να το διατηρήσει και κολλάει σε άχρηστες λεπτομέρειες , είναι για λύπηση , γιατι αυτο θεωρείτε όπως έλεγαν και οι αρχαίοι πρόγονοί μας "Πύρειος νίκη" σε απλή μετάφραση δεν υπάρχει σωστη αναλογία προσπάθειας αποτελέσματος , άλλο να πούμε σε αθλητες αγωνιστικούς που κρίνονται στην λεπτομέρεια και αυτη η λεπτομέρεια παίζει ρόλο μόνο στην αγωνιστική σκηνή , τότε θα τα ψηρίσουν για λίγο διάστημα παραπάνω και μόνο γι αυτο τον σκοπό , ακόμη και αυτα τα θεικά μοντέλα γυναίκες που τις βλέπουμε σε τέλειες φόρμες αγωνιστικα , εκτός αγωνων δεν τρωνε την ψυχή τους με ανούσιες λεπτομέρειες


και ναι ψωνάρα δίκιο 'έχεις είμαι μερακλής στο φαγητό γιατι θεωρώ επειδη ο θεός μας έδωσε γεύση και όσφρηση για να απολαμβάνουμε κατι παραπάνω ήξερε απο μας :P

Κύριε Τριανταφύλλου δεν μίλησα γενικά γι αυτούς που δεν τρώνε κρέας και τρώνε άλλα πράγματα π.χ ψάρια, αυγά και όσπρια. Μίλησα συγκεκριμένα για την ψωνάρα μας η οποία έχει αναφέρει πως δεν τρώει τίποτα από αυτά. Έχει κάνει μεγάλη προσπάθεια να προσθέσει λίγη πρωτεϊνη καλής ποιότητας στη διατροφή της και αυτό όχι για να κατέβει σε αγώνες αλλά για να μπορεί να προπονείται και να νιώθει υγειής και δυνατή. Δεν αποτελεί ιδιαίτερη προσπάθεια να κάνει κανείς μια απλή διατροφή και να συντηρεί ένα υγιές σώμα. Απλοί αθλούμενοι είμαστε όχι πρωταθλητές. Ούτε κολλάει κανείς στη λεπτομέρεια. Λεπτομέρεια δεν είναι να βγάλει κανείς το κρέας και να το αντικαταστήσει με γιαούρτι. Είναι πράγμα σημαντικό. Η βάση ας το πούμε Συμφωνούμε στο οτι αυτός που είναι γερός και δυνατός δεν θα πάθει τίποτα. Αυτός όμως που είναι αδύναμος και προσπαθεί να δυναμώσει θα πάει ακομα ένα βήμα παραπίσω. Πόση πια προσπάθεια χρειάζεται να πετάξει κανείς ένα κομμάτι κρέας στο φούρνο να ψηθεί;

Μήπως να δώσουμε συμβουλές καλύτερα για το πως ψήνεται λίγο κρέας παρά για το εάν πρέπει να αντικατασταθεί με γιαούρτι; Δεν είμαστε όλοι το ίδιο.

TRIANTAFYLLOU
06-02-14, 23:29
δεν νομίζω να υπάρχει αντιστοιχία η να μπεί κάποιος στη διαδικασία να αντικαταστήσει την πρωτείνη του κρέατος με γιαούρτι , γιατι πολυ απλα με την πρωτείνη που έχει το γιαούρτι θα πρέπει κανείς να φάει όλο το βόσπορο να καλυφτει και αυτο δεν είναι εφικτό:P
εγω απλα κατάλαβα ότι θέλει σε ορισμένες ειδικές περιπτώσεις που δεν θα μπορεί να μαγειρέψει να τρώει απο τις τροφές που είχε προαναφέρει και κάποιες ακόμη να προτείναμε ώστε να καλύπτετε σε πρωτείνη και αυτο είπα ότι είναι πολυ εφικτό και για να το δούμε απο την θετική του πλευρά μια ευκαιρία να αποτοξινωθούμε απο το κρέας , με εύκολες και προσιτες λύσεις , αυτο κατάλαβα γιατι η ψωνάρα απο όρεξη σκόρδα νάχει καλά πάει και μερακλού είναι στο φαι οπότε δεν θα γίνει σαν τα παιδια της αιθιοπίας :P:P

margarita02
07-02-14, 00:56
Ok. Μακάρι να είναι έτσι.

Numerouno
07-02-14, 02:03
Παιδια, μια χαρα ειναι το στραγγιστο 2%. Δηλαδη, ειναι λιγα τα 7-10γρ πρωτεϊνης στα 100γρ; Αν φας δυο κεσεδακια, πας ανετα στα 30-40γρ πρωτεϊνης. Τι αλλο να θες; Γι αυτους που για καποιο λογω δεν τρωνε κρεας, για καποια χρονικη περιοδο, ειναι εξαιρετικο υποκαταστατο, και οχι μονο.

Υ.Γ. Οι υδατανθρακες που εχει, εστω και αν ειναι σακχαρα, ειναι πολυ μικρη ποσοτητα, για να ενδιαφερει καποιον....

psonara
07-02-14, 10:44
δεν νομίζω να υπάρχει αντιστοιχία η να μπεί κάποιος στη διαδικασία να αντικαταστήσει την πρωτείνη του κρέατος με γιαούρτι , γιατι πολυ απλα με την πρωτείνη που έχει το γιαούρτι θα πρέπει κανείς να φάει όλο το βόσπορο να καλυφτει και αυτο δεν είναι εφικτό:P
εγω απλα κατάλαβα ότι θέλει σε ορισμένες ειδικές περιπτώσεις που δεν θα μπορεί να μαγειρέψει να τρώει απο τις τροφές που είχε προαναφέρει και κάποιες ακόμη να προτείναμε ώστε να καλύπτετε σε πρωτείνη και αυτο είπα ότι είναι πολυ εφικτό και για να το δούμε απο την θετική του πλευρά μια ευκαιρία να αποτοξινωθούμε απο το κρέας , με εύκολες και προσιτες λύσεις , αυτο κατάλαβα γιατι η ψωνάρα απο όρεξη σκόρδα νάχει καλά πάει και μερακλού είναι στο φαι οπότε δεν θα γίνει σαν τα παιδια της αιθιοπίας :P:P

:thumbup:;)

psonara
07-02-14, 10:48
Παιδια, μια χαρα ειναι το στραγγιστο 2%. Δηλαδη, ειναι λιγα τα 7-10γρ πρωτεϊνης στα 100γρ; Αν φας δυο κεσεδακια, πας ανετα στα 30-40γρ πρωτεϊνης. Τι αλλο να θες; Γι αυτους που για καποιο λογω δεν τρωνε κρεας, για καποια χρονικη περιοδο, ειναι εξαιρετικο υποκαταστατο, και οχι μονο.

Υ.Γ. Οι υδατανθρακες που εχει, εστω και αν ειναι σακχαρα, ειναι πολυ μικρη ποσοτητα, για να ενδιαφερει καποιον....

:clap:ετσι ακριβως!ενα κουβαδακι στραγγιστο γιαουρτι και μαλιστα τοπικης εταιρειας με μπανανα ,βρωμη,ξηροκαρπια,διαφορα σπορια,νιφαδες καλαμποκιου και αγνο μελι συνιστουν ενα δυναμωτικο γευμα για γρηγορες λυσεις!ειδικα πριν την προπονηση δινει πολλη ενεργεια;)

sailim
07-02-14, 14:27
Γιαουρτι μπορω να τρωω με καθε γεύμα

eliott
07-02-14, 14:42
το γιαουρτι βοηθαει το ανοσοποιητικο συστημα? και αν ναι παιζει ρολο αν ειναι 0% 2% κλπ?

margarita02
07-02-14, 15:14
:clap:ετσι ακριβως!ενα κουβαδακι στραγγιστο γιαουρτι και μαλιστα τοπικης εταιρειας με μπανανα ,βρωμη,ξηροκαρπια,διαφορα σπορια,νιφαδες καλαμποκιου και αγνο μελι συνιστουν ενα δυναμωτικο γευμα για γρηγορες λυσεις!ειδικα πριν την προπονηση δινει πολλη ενεργεια;)

Psonara πώς τη λένε αυτήν την εταιρεία; Και από τί γάλα είναι πρόβειο ή αγελαδινό; Έχει επάνω ταμπελάκι με μακροστοιχεία;

margarita02
07-02-14, 15:19
το γιαουρτι βοηθαει το ανοσοποιητικο συστημα? και αν ναι παιζει ρολο αν ειναι 0% 2% κλπ?

Eliott εξαρτάται. Εάν ξέρειςτην πηγή γάλακτος και τον τρόπο τον οποίο παρασκευάζεται ίσως να μπορεί να γίνει κάτι λόγω των προβιοτικών που περιέχει εάν περιέχει. Λίγα είναι γνωστά π.χ. εάν αυτά τα βακτήρια περνούν άθικτα από το γαστρικό υγρό κ.α. Κατα τ΄άλλα περιέχει καζεϊνη η οποία όπως και η γλουτένη είναι απορευτική για άτομα που παρουσιάζουν αλλεργίες, δυσανεξίες, αυτοάνοσα νοσήματα, προβλήματα συμπεριφοράς κτλ.

Πάντως σε άτομα που παίρνουν αντιβίωση για κάποια λοίμωξη πολύ γιατροί είναι εκείνοι που συνιστούν γιαούρτι για να μην διαταραχτούν κάποιες ισορροπίες βακτηρίων στο έντερο. Πολύ πιθανό κάτι να κάνει.

eliott
07-02-14, 16:33
σε υπερευχαριστω Μαργαριτα αρα κομμενο και το γιαουρτι.. :P

TRIANTAFYLLOU
07-02-14, 16:54
το γιαουρτι βοηθαει το ανοσοποιητικο συστημα? και αν ναι παιζει ρολο αν ειναι 0% 2% κλπ?

Αυτο που λένε ένας Κουκος δε φέρνει την άνοιξη αν το ξέρεις , το ίδιο ισχύει και για το γιαούρτι , δηλαδη αν δεν κάνουμε μια ισορροπημένη διατροφη δεν παίρνουμε τις απαιτούμενες βιταμίνες κ συστατικά το γιαούρτι τι να μας κάνει , όπως είπαμε κ η μαργαριτα πιο πάνω έχει προβιοτικα ασβέστιο πρωτεΐνες και συμβάλει στην υγεία και καλη λειτουργία του οργανισμού με την προϋπόθεση ότι είμαστε καλυμμένοι απο τα υπόλοιπα

Όσο για το αν παίζει ρόλο το 0% η το 2% ειναι όσο ρόλο παίζει αν φάει κάποιος ένα σκασμο και μετα φάει μια ελιά και νομίζει τον χάλασε η ελιά το στομάχι η την φόρμα του

psonara
07-02-14, 20:38
Psonara πώς τη λένε αυτήν την εταιρεία; Και από τί γάλα είναι πρόβειο ή αγελαδινό; Έχει επάνω ταμπελάκι με μακροστοιχεία;

μαργαριτα μου το γιαουρτι που παιρνω εγω ειναι ειλικρινα το πιο αγνο!και πιστεψε με εχω δοκιμασει τοσα χρονια πολλες μεγαλες εταιρειες που τωρα ουτε να τις δω δεν θελω!δεν μπορω να φαω κανενα αλλο πλεον!ειναι μονο στην περιοχη μας και οι ιδιοκτητες της εταιρειας(2 αδερφια) να φανταστεις οτι εχουν ονοματα στις αγελαδες...το λεω αυτο για να δεις οτι ειναι πραγματικο γαλα και οχι σκονες!τους ζητησαν να επεκταθουν και περα απο την περιοχη μας αλλα επειδη ξερουν οτι μπορει να μην ανταπεξελθουν αρνηθηκαν!τεσπα ειναι πολυ καλη εταιρεια!παιρνω και το κεφιρ που βγαζουν!;)
διατροφικα συστατικα ανα 100γρ
πρωτεινες 9
υδατανθρακες 4
λιπαρα 2
νατριο 0,03
σακχαρα 4
θερμιδες 73
συστατικα-φρεσκο γαλα αγελαδοςκαλλιεργεια γιαουρτης,ανθογαλα
ειναι στραγγιστο 2% σε κουβαδακι ενος κιλου και συμφερει κιολας γιατι το μισο το καταναλωνω σε μια μερα!;)
επισης το πρωι επειδη το κεφιρ δεν μ'αρεσει σκετο,το αναμιγνυω με γιαουρτι και ολα τα παρελκομενα;):P

πως το βλεπεις?

margarita02
07-02-14, 23:51
Ναι psonara σε πιστεύω οτι είναι το καλύτερο και σαφώς θα είναι απλά το όνομα της εταιρείας θα ήθελα να ξέρω.

margarita02
07-02-14, 23:54
σε υπερευχαριστω Μαργαριτα αρα κομμενο και το γιαουρτι.. :P

Έλα Eliott αμέσως να τρέξεις να το κόψεις. Δεν τους πειράζει όλους η καζεϊνη και η γλουτένη. Εάν σε πείραζε θα το ήξερες. Απλά για γνώση γενικότερη το είπα μιας που έπεσε κατά τύχη μπροστά μου κάποια στιγμή που διάβαζα περί ανέμων και υδάτων.

TRIANTAFYLLOU
08-02-14, 00:11
Σ αυτούς που έχουν πρόβλημα δυσανεξίας , προτείνεται ολική έλλειψη λακτόζης, (γάλα, γαλακτοκομικά προϊόντα, τρόφιμα που έχουν παρασκευασθεί με γάλα ή έχει προστεθεί τυρόγαλα).
Τα άτομα που εμφανίζουν δυσανεξία στη λακτόζη μπορούν να καταναλώσουν ζυμούμενα προϊόντα όπως το γιαούρτι, γιατί η λακτόζη διασπάται σε γαλακτικό οξύ με τη δράση των βακτηρίων που προστίθενται σε αυτό για την παρασκευή του. Επίσης μπορούν να καταναλώσουν τρόφιμα με μειωμένη ποσότητα λακτόζης (τυρί), αφού αυτή έχει απομακρυνθεί στο μεγαλύτερο ποσοστό της με το τυρόγαλα. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα να προστεθεί το ένζυμο λακτάση (σκόνη ή χάπι) για να υδρολύσει τη λακτόζη του γάλακτος.

αλλα απο κεί και μετα το γάλα είναι καλό αλλα για τα μωρα , ο ενήλικας και να μην μπορεί να πιεί γάλα δεν έχασε και τη βενετιά βελόνα , σιγα την απώλεια , απο κεί και πέρα καταναλώνει όπως προανέφερα γαλακτοκομικά που έχουν υποστεί ζύμωση και δεν έχουν λακτόζη , γι αυτο άλλος που δεν πίνει γάλα γι αυτο το λόγο παραδοσιακό γιαούρτι μπορεί να φ'άει μέχρι και οι παππούδες και γιαγιάδες τρωνε χωρίς πρόβλημα

Fylpa17
08-02-14, 01:11
για δυσανεξια στην λακτοζι μονο βουβαλισιο κατσικισιο η κανενα σπιτικο κεφιρ

Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

psonara
08-02-14, 11:55
Ναι psonara σε πιστεύω οτι είναι το καλύτερο και σαφώς θα είναι απλά το όνομα της εταιρείας θα ήθελα να ξέρω.

α συγγνωμη δεν καταλαβα!η εταιρεια λεγεται '' φαρμα''!ειμαστε στο νομο ηλειας!;)

margarita02
08-02-14, 23:02
Σε ευχαριστώ πολύ psonara. Τον θυμάμαι τον νομό κι όταν κάποια στιγμή βρεθώ κοντα στα μέρη αυτά θα την προτιμήσω.

totis
10-02-14, 04:07
Βαζω και το πινακακι με τον βαθμο βιολογικης αξιας.Για να δειτε ποσο ψηλα ειναι το απλο γαλατακι και ειδικα το αγελαδινο σε σχεση με το κρεας-κοτοπουλο και αυγο.Αυτό βεβαια αποδεικνύει και την υψηλη βιολογικη αξια του γιαουρτιού.......


***Πρωτεΐνη ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΞΙΑ***

Απομονωμένος ορός γάλακτος 110-159
Συμπυκνωμένος ορός γάλακτος 104
Ολόκληρο αυγό 100
Γάλα (αγελαδινό) 91
Πρωτεΐνη αυγού 88
Ψάρι 83
Μοσχάρι 80
Κοτόπουλο 79
Καζεΐνη (πρωτεΐνη γάλακτος) 77
Σόγια 74
Ρύζι 59
Δημητριακά 54
Φασόλια 49

margarita02
10-02-14, 15:25
Εάν δεν σε πειράζει είναι οκ. Κατα τ΄άλλα το κατηγορούν για αλλεργίες, διαβήτη, σκλήρυνση καταπλάκας κτλ. λόγω το μιας πρωτεϊνης που περιέχει. ΄

Δεν μας αναφέρεις τίποτα για τη βιολογική αξία που έχει π.χ. το πρόβειο γάλα για να κάνουμε σύγκριση.

adiPREME
17-07-14, 21:36
Καλησπέρα,
Είμαι σε περίοδο γράμμωσης 12% Σωματικό λίπος αυτή την στιγμή με macros Π(40%)Υ(20%)Λ(40) θα ήθελα να ρωτήσω αν για βραδινό μιας και είμαι φοιτητής και λεφτά για cottage δεν παίζουν αν 100γρ γιαουρτιού Πρωτείνη 10γρ Υδατ.4γρ Λιπαρά 2γρ με λίγα αμύγδαλα είναι καλά και μήπως αν πρόσθετα λίγο απο την Whey(Optimum Gold Standar 100%) θα ήταν καλύτερα...... :unsure:

Mikekan
18-07-14, 06:16
Μια χαρά είναι, στο ποσοστό λίπους που είσαι μικρή διαφορά θα κάνει.

stef.
20-07-14, 22:02
Απο άποψη λακτοζης ;;

Mikekan
21-07-14, 06:22
Eγώ έπεσα 10% λίπος με μισό κιλό γιαούρτι τη μέρα και 250γρ πριν τον ύπνο με ταχίνι. Θεωρώ ότι τέτοιες λεπτομέρεις παίζουν ρόλο σε προαγωνιστικούς στο 7-8%.

stef.
21-07-14, 13:46
Πολύ συμαντικη η πληροφορία σ .. Γιατί όλοι λένε δεν κάνει λακτοζη για βραδυ

Mikekan
21-07-14, 17:03
Ελα ρε φίλε αυτα ειναι υπερβολές, μη φας σαλάτα το βράδυ, μη φας γιαουρτι το βράδυ λες και όλοι ειμαστε σε αγωνιστικό λίπος και θα θολώσουμε.

psonara
21-07-14, 20:34
συμφωνω με τον μιχαλη!κι εγω τοβραδυ εχω 200-300γρ γιαουρτι με ηλιοσπορο,λιναροσπορο,σουσαμι και φυστικοβουτυρο και δεν εχω δει διαφορα αρνητικη!;)
μιχαλη εσυ ποση ωρα πριν κοιμηθεις το τρως?

kazos_GR
21-07-14, 20:47
φαε φιλε δεν θα δεις διαφορα ..
εγω παντως το γιαουρτι το τρώω 5-10 λεπτα πριν κοιμηθώ(μαζι με 0.5 σκουπ καζεινη.) :sleeping:

stef.
21-07-14, 21:38
Δεν το λέω απο άποψη θολωματος...
Αν δεν κάνω λάθος η λακτοζη ειναι απλός υδατανθρακας
Κ εγω τρώω αλλά το είχα απορία

Mikekan
21-07-14, 21:45
Nαι, έχει 8γρ απλού υδατάνθρακα! Σε πόσο προχωρημένο στάδιο μπορει να μας ενοχλήσουν 8γρ απλού υδατάνθρακα? :thumbup:

stef.
21-07-14, 23:07
8 στα 100 ??
βασικα ρε φιλε εγω πιστευω οτι λειτουργει διαφορετικα στον καθενα...
εσυ μπορει να κατεβεις σε αγωνες πινοντας 1 λιτρο γαλα κ αλλος με μισο ποτηρι να ειναι θαμπος...περιεργη φαση η λακτοζη
παντως συμφωνουμε στο οτι αν καποιος δεν εχει σοβαρο στοχο δεν αξιζει να κοψει τα γαλακτοκομικα ...
Ισως το δοκιμασω αργοτερα για 2-3 βδομαδες εντελως πειραματικα να δω πως λειτουργει σε μενα..

kazos_GR
22-07-14, 00:14
φιλε μου ειναι απλο.. εισαι γραμμωμενος? αν ναι φαε γιαουρτι αν θαμπωσεις απλα μην ξαναφας μεχρι να μπεις ογκο και θες να φας.. τωρα αν δεν βλεπεις κοιλιακους (αλλα τρως γιαου.) και νομιζεις οτι φταιει το γιαουρτι σταματατο και αν δεις διαφορα μην φας αλλο ειναι απλο.. δεν θα δεις μεγαλη διαφορα με ή χωρις γιαουρτι δεν πας για λεπτομεριες.........:welcome:

morgoth
22-07-14, 09:43
αριστη επιλογη το γιαουρτι. ουτε λιπη, ουτε πολλα φουσκωματα. σε μενα τουλαχιστον. στραγγιστο 2%

Predator1995
22-07-14, 09:56
το γιαουρτι με βοηθησε πολυ οταν στεγνωνα το λιπος το ειχα πριν τον υπνο μια χαρα ειμουν δεν με θολωνε μπορω να πω ;)

AU77
25-07-14, 07:59
Εγώ το τρώω για δεκατιανό.
Βάζω λίγα blackberies & rasberies μαζί με άπαχο στραγγιστό γιαούρτι.
Πολύ καλό και δροσιστικό.

bjj
24-11-15, 15:40
καλησπερα παιδια δεν ξερω αν υπαρχει ηδη αυτο το θεμααλλα θα ηθελα να ρωτησω κατι... το γιαουρτι τι μορφη πρωτεινης θεωρειται slow fast ή medium release? γιατι θελω να το συνδυασω με πρωτεινη για δεκατιανο και δεν ξερω με τι πρωτεινη whey ή casein
ευχαριστω

Feth
24-11-15, 15:46
Καζεινη είναι η πρωτεινη του γιαουρτιού.. συνδυασετο με ότι θέλεις..

bjj
24-11-15, 16:15
τι ειναι καλυτερο για να το συνδυασω σαν απογευματινο ή δεκατιανο πιχι καζεινη ή whey

Feth
24-11-15, 16:25
Ε οτιδήποτε όπως σου ειπα θα εβαζα εγω προσωπικά, ότι και να πάρεις θα έχει σιγουρα αμινοξέα για κανα 3ωρο στον οργανισμο σου.. βαλε και λιγη βρωμη και εισαι μπομπα..