PDA

Επιστροφή στο Forum : ερώτηση



Stephany
19-03-09, 19:51
να σας ρωτήσω κάτι,τον πήχη πως τον γυμνάζουμε? Πχ η γάμπα θεωρείται μυς που χρειάζεται 15-20επαναλήψεις για να γυμναστούν΄και των 2 ειδών οι ίνες.. Για τη γάμπα ισχύει το ίδιο? Παρατήρησα πως τις 2τελευταίες φορές με λίγες επαναλήψεις & πολλά κιλά δεν ένοιωσα ιδιαίτερο πρήξιμο.. Υπάρχει κάποια γενική μέθοδος εκγύμνασης εδώ?

mantus3
19-03-09, 21:53
δυσκολη ερωτηση.. μερικοι λενε οτι τις γαμπες μαζι με τους ομους πρεπει να τους προπονεις με πολες επαναλιψεις/σετ κ λιγα κιλα... αυτο που κανω εγω ειναι πολα σετ αλλα σε φαση πυραμιδα. δηλαδη, ξεκιναω 20επαναλιψεις χ 3σετ με το 40% του μεγιστου κ μετα ανεβενω ανα 10kg μεχρι κοποσεος σε καθε σετ μεχρι να φτασω στα μεγιστα μου κιλα... ειναι δηλαδη ενας συνδιασμος..

thegravijia
19-03-09, 22:23
γιατι να μην τα γυμνασεις και με τους 2 τροπους...?
αυτον τον μονοδρομο που εχετε πολυ δεν το καταλαβαινω,,,
θα το κανεις κ με τους 2 τροπους να μην συνιθηζουν και οι μυες...
καταλαβες Stephany :eek:?

Steve KinG STyLe
19-03-09, 22:57
Εγω για τις περισσοτερες μυικες ομαδες προτημω heavy lifting.Στις γαμπες επισης.Ενας λογος παραπανω ειναι οτι λογο συστασεις των μυικων ινων που ειναι σε μεγαλυτερο βαθμο γρηγορης συσπασης μυικες ινες.Οι γαμπες βεβαια εμμεσα παιρνουν αρκετη δουλεια απο αλλες βασικες ασκησεις ποδιων,αρα δεν χρειαζεται καποιο υπερβολικο volume.Επισης μιας και ειναι μικρη μυικη ομαδα και χρησιμοποιουμε ασκησεις μονο-αρθρικες μπορουμε χωρις φοβο για υπερπροπονηση η κουραση του CNS κτλ να χρησιμοποιησουμε σε αρκετο βαθμο τεχνικες υψηλης εντασης οπως dropset,rest pauses etC.
Αρα πρακτικα εγω προτειμω/προτεινω 1ασκηση για γαστροκτημικο με #1-2set x μεθοδο ή #3-4set x Failure αλλα επαναληψεις οχι υπερβολικα υψηλες 6-10 ειναι οκ κατεμε και εφοσον το volume ειναι μικρο και η ικανοτητα για αναρωση ειναι αυξημενη μπορει να γινει και 2 φορες την εβδομαδα προπονηση γαμπων.
Just my opinion.

Βεβαια οπως ειπε ο gravijia δεν υπαρχει μονο ενας τροπος που ισως δουλευει.