PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπρόκολο



slaine
20-03-09, 17:24
http://www.barbastathis.com/media/Nutrition/bullets/brocolli.jpgΤι πρέπει να γνωρίζω για τα μπρόκολα;



Το μπρόκολο ανήκει στην ίδια οικογένεια λαχανικών με το κουνουπίδι, το λάχανο, τα λαχανάκια Βρυξελλών, γνωστά παλαιότερα και ως σταυρανθή φυτά. Προέρχεται από την Ιταλία και το όνομά του στα λατινικά σημαίνει «βραχίονας», εξαιτίας των διακλαδώσεων που παρουσιάζει. Πέρα από το κεφάλι και τους βλαστούς, εδώδιμα είναι και τα φύλλα του, ενώ τελευταία έχουν προσελκύσει το ενδιαφέρον τα βλαστάρια του, δηλαδή το φυτό σε ηλικία τριών ημερών μέχρι μίας εβδομάδας, γνωστά και ως μπροκολάκια. Το μπρόκολο είναι μεταξύ των κορυφαίων λαχανικών ως προς τη θρεπτική τους αξία και τις ευεργετικές επιδράσεις στην υγεία.


http://www.barbastathis.com/media/Nutrition/bullets/brocolli.jpgΤι προσφέρουν στον οργανισμό μου;


Το μπρόκολο αποτελεί εξαιρετική πηγή βιταμίνης Κ, C και φυλλικού οξέος, πολύ καλή πηγή διαιτητικών ινών, των περισσότερων βιταμινών του συμπλέγματος Β, αλλά και του φωσφόρου, της βιταμίνης Ε και της βιταμίνη Α (η συνεισφορά του αυξάνει σημαντικά, εάν συνυπολογιστεί και η περιεκτικότητα σε β-καροτένιο). Συνεισφέρει, επίσης, στη δίαιτα σίδηρο, μαγγάνιο, κάλιο, μαγνήσιο, ψευδάργυρο.

Το μπρόκολο, μαζί με τα κρεμμύδια, το μαρούλι, την τομάτα, το σέλινο, αποτελεί από τις κυριότερες πηγές κεμπφερόλης, μιας φλαβονόλης, στη δίαιτα, ενώ περιέχει και καροτενοειδή (β-καροτένιο, λουτεΐνη και ζεαξανθίνη).
Οι φυτοχημικές ουσίες σουλφοραφαίνη και γλουκοραφανίνη βρίσκονται σε πολύ μεγαλύτερες συγκεντρώσεις στα βλαστάρια του μπρόκολου.

http://www.barbastathis.com/media/Nutrition/bullets/brocolli.jpgΤι μέρος της Συνιστώμενης Ημερήσιας Ποσότητας καλύπτει η κατανάλωσή τους;


100 γρ. βρασμένου μπρόκολου υπερκαλύπτουν τις ανάγκες σε βιταμίνη Κ (118%), περίπου τα ¾ των αναγκών σε βιταμίνη C (72%) και το 1/3 σε φυλλικό οξύ (27%). Καλύπτουν 13-16.5% σε διαιτητικές ίνες, ενώ ως προς τις βιταμίνες του συμπλέγματος Β καλύπτουν περισσότερο ή ίσο με το 1/10 των αναγκών σε βιταμίνη Β 6 (15%), παντοθενικό οξύ (12%) και βιταμίνη Β 2 (10%) και 3-5% σε βιταμίνη Β 1 και βιταμίνη Β 3 . Περίπου το 1/10 της απαιτούμενης ημερήσιας ποσότητας παρέχουν και για το φωσφόρο, τη βιταμίνη Ε, τη βιταμίνη Α (8%) και το μαγγάνιο (8%). Καλύπτει, επίσης, το 8% των αναγκών σε σίδηρο για τους άνδρες και το μισό από αυτό για τις γυναίκες, και 4-6% σε κάλιο, μαγνήσιο και ψευδάργυρο.

Το κατεψυγμένο μαγειρεμένο μπρόκολο παρουσιάζει απώλειες σε βιταμίνη Κ και C (της τάξης του 30%), αλλά και σε φυλλικό οξύ, κάλιο και κάποιες βιταμίνες του συμπλέγματος Β.

http://www.barbastathis.com/media/Nutrition/bullets/brocolli.jpgΠώς βοηθούν τα μπρόκολα στη βελτίωση της υγείας μου;
Το μπρόκολο, όπως και άλλα μέλη των σταυρανθών λαχανικών, έχει πολλά οφέλη για την υγεία, με κυριότερο την αντικαρκινική του δράση που αποδίδεται στα περιεχόμενα φυτοχημικά στοιχεία. Μια τέτοια κατηγορία είναι τα ισοθειοκυανικά οξέα, τα οποία παράγονται από μια ενζυμική αντίδραση, όταν τα λαχανικά αυτά κόβονται, μασώνται ή πέπτονται. Οι ουσίες αυτές ενισχύουν την ικανότητα του ήπατος να εξουδετερώνει πιθανά καρκινογόνα, εμποδίζουν τη διαίρεση των καρκινικών κυττάρων (όπως συμβαίνει σε καρκινικά κύτταρα του κόλον, σύμφωνα με μια μελέτη δημοσιευμένη το 2004 στο επιστημονικό περιοδικό Carcinogenesis ) και προάγουν το θάνατό τους (απόπτωση).

Μεταξύ αυτών, πολύ σημαντική ουσία είναι η σουλφοραφαίνη, η οποία φαίνεται να ενισχύει την αντιοξειδωτική ικανότητα του οργανισμού, δρώντας στην έκφραση γονιδίων, και συμβάλλοντας έτσι στην πιο αποτελεσματική εξουδετέρωση των καρκινογόνων ουσιών.

Από μελέτες σε ζώα έχει φανεί η ευεργετική της επίδραση σε διάφορες μορφές καρκίνου: προάγει την απόπτωση καρκινικών κυττάρων στο μελάνωμα ή τη λευχαιμία (μελέτη δημοσιευμένη το 2003 στο επιστημονικό περιοδικό Oncology Report ) , εμποδίζει τον πολλαπλασιασμό των καρκινικών κυττάρων του μαστού, ακόμα και στα τελευταία στάδια της ανάπτυξής τους ( μελέτη δημοσιευμένη το 2004 στο επιστημονικό περιοδικό Journal of Nutrition ) και μπορεί να προστατεύσει το δέρμα από τις καρκινικές επιδράσεις του ήλιου (μελέτη δημοσιευμένη στο επιστημονικό περιοδικό Cancer Letters το 2005 ).

Επίσης, σε αυτή, ή και σε άλλα φυτοχημικά, φαίνεται να αποδίδεται το μικρότερο ποσοστό βλαβών στο DNA σε άτομα που τους χορηγήθηκε δίαιτα πλούσια σε βλαστάρια της οικογένειας των σταυρανθών (ειδικά του μπρόκολου), υποδεικνύοντας ίσως μικρότερη πιθανότητα για καρκινογένεση (μελέτη δημοσιευμένη στο επιστημονικό περιοδικό Cancer Epidemiology , Biomarkers and Prevention το 2004) .

Μια άλλη κατηγορία φυτοχημικών στοιχείων που βρίσκονται στο μπρόκολο και έχουν αντικαρκινική δράση είναι οι ινδόλες. Μια ουσία από αυτή την κατηγορία, η ινδολ-3-καρβινόλη, έχει φανεί ότι επηρεάζει το μεταβολισμό των οιστρογόνων με τρόπο ώστε να προστατεύει από τον καρκίνο του μαστού. Από άλλη μελέτη (δημοσιευμένη στο επιστημονικό περιοδικό Cancer το 2003) έχει φανεί ότι η ινδολ-3-καρβινόλη επιδρά ευεργετικά σε διάφορα στάδια της καρκινογένεσης σε κύτταρα του προστάτη.

Από μία μετα-ανάλυση (μελέτη που αναλύει μαζί πολλές προϋπάρχουσες μελέτες) προέκυψε ότι τα άτομα που κατανάλωναν συχνά τρόφιμα πλούσια σε φλαβονοειδή, μεταξύ των οποίων το μπρόκολο, αλλά και το τσάι, το μήλο, το κρεμμύδι, εμφάνιζαν 20% μικρότερη πιθανότητα για καρδιαγγειακά νοσήματα (μελέτη δημοσιευμένη το 2003 στο επιστημονικό περιοδικό European Journal of Clinical Nutrition ).

Το μπρόκολο έχει δυνητική καρδιοπροστατευτική δράση και από ένα άλλο συστατικό, τη γλουκοραφανίνη, πρόδρομη ένωση της σουλφοραφαίνης. Από μία μελέτη σε ζώα (δημοσιευμένη στο επιστημονικό περιοδικό Proceedings of the National Academy of Sciences το 2004) φάνηκε ότι η ουσία αυτή αυξάνει την αντιοξειδωτική ικανότητα των ιστών, μειώνει τη φλεγμονή στην καρδιά, τις αρτηρίες και τους νεφρούς και μειώνει την πίεση.

Η γλουκοραφανίνη έχει, επίσης, βρεθεί ότι παρουσιάζει αντιβιοτική δράση, ειδικά έναντι του Ελικοβακτηρίου του Πυλωρού, που είναι το υπεύθυνο βακτήριο για τα περισσότερα έλκη στομάχου. Από μια μελέτη (δημοσιευμένη στο επιστημονικό περιοδικό Antimicrobial Agents and Chemotherapy το 2003) φαίνεται ότι την ίδια δράση παρουσιάζει και η παράγωγη ένωση της γλουκοραφανίνης, η σουλφοραφαίνη.

Το μπρόκολο περιέχει τα καροτενοειδή λουτεΐνη και ζεαξανθίνη, τα οποία συγκεντρώνονται στους οφθαλμούς. Μια μεγάλη μελέτη ( Health Professionals Follow - Up Study ) που παρακολούθησε 36000 άνδρες βρήκε ότι τα άτομα που κατανάλωναν μπρόκολο περισσότερες από δύο φορές την εβδομάδα παρουσίαζαν 23% χαμηλότερο κίνδυνο για καταρράκτη σε σχέση με τα άτομα που το κατανάλωναν λιγότερο από μία φορά το μήνα.

Το μπρόκολο αποτελεί, επίσης, τρόφιμο εκλογής για τις εγκύους, όντας πολύ καλή πηγή φυλλικού οξέος. Η βιταμίνη αυτή είναι απαραίτητη για την ομαλή διαίρεση των κυττάρων και τη σύνθεση του DNA , και έλλειψη της κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης οδηγεί σε νευρικές διαταραχές στο βρέφος.
Το μπρόκολο προάγει και την υγεία των οστών, εφόσον περιέχει σημαντική ποσότητα ασβεστίου, αλλά και βιταμίνης C , που αυξάνει την απορρόφησή του, αποδίδοντας μάλιστα λίγες σχετικά θερμίδες με τρόφιμα που θεωρούνται καλές πηγές αυτών των συστατικών.

Μέσω της βιταμίνης C , το μπρόκολο, όπως και άλλα τρόφιμα πλούσια σε βιταμίνη C , μπορεί να προσφέρει κάποια προστασία από καταστάσεις που εμπλέκουν φλεγμονή. Από μία έρευνα που δημοσιεύθηκε στο επιστημονικό περιοδικό Annals of the Rheumatic Diseases το 2004, και παρακολούθησε περισσότερα από 20000 άτομα, βρέθηκε ότι τα άτομα με τη χαμηλότερη κατανάλωση τροφίμων πλούσιων σε βιταμίνη C παρουσίαζαν τρεις φορές μεγαλύτερο κίνδυνο εμφάνισης ενός είδους αρθρίτιδας σε σχέση με τα άτομα με την υψηλότερη κατανάλωση. Η επίδραση αυτή αναφέρεται στη βιταμίνη που λαμβάνεται μέσω τροφίμων, διότι η συμπληρωματική χορήγηση μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα.

Επίσης, μ έσω των βιταμινών C , Α και των ανόργανων συστατικών ψευδαργύρου και σεληνίου, το μπρόκολο συμβάλλει στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος.

http://www.barbastathis.com/media/Nutrition/bullets/brocolli.jpgΤί πρέπει να προσέχω όταν καταναλώνω μπρόκολα;


Το μπρόκολο περιέχει ουσίες που αλληλεπιδρούν με τη λειτουργία του θυρεοειδούς αδένα και μπορεί να προκαλέσουν βρογχοκήλη. Κατά το μαγείρεμα οι ουσίες αυτές απενεργοποιούνται. Επειδή, όμως, ο βαθμός απενεργοποίησης ή ο κίνδυνος που υφίσταται ένα άτομο με ήδη υπάρχον πρόβλημα θυρεοειδούς δεν είναι γνωστά, άτομα που έχουν σχετικές παθήσεις μπορεί να θέλουν να αποφύγουν το μπρόκολο.


http://www.barbastathis.com/media/Nutrition/bullets/brocolli.jpgΠοιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να μαγειρέψω τα μπρόκολα;
Ο καλύτερος τρόπος για να μαγειρέψετε το μπρόκολο, ώστε να διατηρήσει το μεγαλύτερο μέρος των θρεπτικών συστατικών του, είναι το μαγείρεμα στον ατμό. Από μία μελέτη δημοσιευμένη στο επιστημονικό περιοδικό Journal of the Science of Food and Agriculture το 2003, φάνηκε ότι η επεξεργασία του μπρόκολου στο φούρνο μικροκυμάτων προκάλεσε απώλεια του 97%, 87% και 74% από τρία κύρια φλαβονοειδή, ενώ με το μαγείρεμα στον ατμό τα αντίστοιχα ποσοστά ήταν 11%, 8% και 0%. Μια άλλη μελέτη, δημοσιευμένη στο ίδιο περιοδικό το ίδιο έτος, έδειξε ότι το ζεμάτισμα του μπρόκολου πριν τη διαδικασία κατάψυξης οδηγεί σε απώλειες περίπου του ένα τρίτου του περιεχομένου σε αντιοξειδωτικά στοιχεία. Επίσης, με το βρασμό χάνεται περισσότερη από τη μισή ποσότητα φυλλικού οξέος στο μπρόκολο και το σπανάκι, ενώ δε συμβαίνει το ίδιο με την επεξεργασία στον ατμό (μελέτη δημοσιευμένη στο επιστημονικό περιοδικό British Medical Journal το 2002).
Για να αυξήσετε τη διαθεσιμότητα της λουτεΐνης, προσθέστε στο μπρόκολο ελαιόλαδο ή άλλη πηγή λίπους.

the_big_litho
20-03-09, 17:29
Μπραβο Νικο, πολυ καλο ποστ....

Το μπροκολο ειναι πολυ ευεγερτικο και θα πρεπει να περιλαμβανεται τοσο σε διατροφες γραμμωσης οσο και ογκου ή διατηρησης...

tezaman
21-03-09, 00:01
πολύ καλό Νίκο ;) επίσις νομίζω πως το μπρόκολο έχει και ALA ( alpha lipoic acid );) ;)

slaine
21-03-09, 00:17
άρα μπρόκολο με κρεατίνη ;)

elenaki*
21-03-09, 00:32
δε λείπει ποτέ απ το ψυγείο μου!!!

mantus3
21-03-09, 00:49
νικο δεν λες κ πως να το μαγειρεψουμε?

KATERINI 144
21-03-09, 00:58
αφου ειπε στον ατμο :cool:

slaine
21-03-09, 01:07
νικο δεν λες κ πως να το μαγειρεψουμε?

Μπρόκολο Σουφλέ

Υλικά (για 4 άτομα)



Βρασμένο μπρόκολο 1 κιλό
Καρύδια (περίπου 15 κομμένα με το χέρι σε μικρά κομμάτια)
Τυριά διάφορα (γλυκά και αλμυρά περίπου 250γραμμάρια)
(εγώ έβαλα ροκφορ, brie μέσα και γούντα, κασέρι από πάνω, εσείς μπορείτε να βάλετε ότι σας αρέσει πιο πολύ)
Φρυγανιά τριμμένη (μια κούπα)
Μπεσαμέλ (έτοιμη ή από τα χεράκια σας με την γνωστή φόρμουλα)
Βούτυρο 50γρ ή Μαργαρίνη - αλάτι, πιπέρι, μοσχοκάρυδο



Παρασκευή
Στρώνω σε βουτυρωμένο ταψάκι πυρέξ την μισή φρυγανιά, από πάνω το μπρόκολο σε μπουκίτσες, τα καρύδια τριμμένα, το 1/2 των τυριών, την υπόλοιπη φρυγανιά, το πιπέρι και λίγο μπεσαμέλ. Ανακατέυω ελαφρώς. Από πάνω ρίχνω μπεσαμέλ, τα υπόλοιπα τυριά, βούτυρο, μοσχοκάρυδο.
Ψήνω σε 200 βαθμούς για 1 ώρα περίπου (αντίσταση πάνω κάτω) και μετά 5 λεπτά στο γκριλ για να ροδοκοκκινήσει από πάνω.

KATERINI 144
21-03-09, 01:09
δε πιστευω να τρως και γλυκο μετα απο αυτο ε! :confused:

elenaki*
21-03-09, 01:14
και πόσες 8ερμίδες έχει αυτό?
εγώ το κάνω βραστό. δεν θέλει πολύ να βράσει το μπρόκολο, περίπου 25-30 λεπτά(και πολύ είπα). μετά το σουρώνω και ρίχνω κρύο νερό για να κρατήσει ζωντανό το πράσινο χρώμα του.
Στη συνέχεια ρίχνω λίγο λάδι και αρκετό λεμόνι και το χω για συνοδευτικό με το κρεατάκι.

slaine
21-03-09, 01:18
εγώ το τρώω και ωμό. όταν το μαγειρεύω το βράζω ελάχιστα, σαν την ελένη περίπου.

μόνο σε κανά τραπέζωμα άμα έχει φτιάξει καμία κανά περιέργο "σκηνικό" θα φάω. απλά ζητήσατε συνταγή και σας έδωσα, σίγουρα όμως δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. μία στο τόσο δεν είναι κακό ειδικά στον όγκο
:D

leangains
25-03-09, 18:53
εγώ το κάνω βραστό. δεν θέλει πολύ να βράσει το μπρόκολο, περίπου 25-30 λεπτά(και πολύ είπα).

Eάν έχεις χύτρα ταχύτητας, σε αυτές συνήθως υπάρχει έξτρα μεταλλικό καλαθάκι τριπητό, που στηρίζεται σε εγκοπές της κατσαρόλας-χύτρας για μαγείρεμα στον ατμό. Είναι καλίτερα στον ατμό απότι βραστό και από θέμα γεύσης, δεν έχει νερά κατακρατήσει μέσα. Απο χρόνο στην χύτρα ταχύτητας θέλει 15-20 min το 1+κιλα και σε ατμομάγειρα θέλει 45-50+.
Για συνταγή εμένα μου αρέσει στον ατμό, άφθονο λεμόνι, 1 κουτ λαδάκι και το συνοδεύω με βραστές παττάτες και ψητά κοτόπουλο-τόνο-σολομό(όλα μαζί παραλλαγή του american BBQ chicken-tuna).
Επίσης, μου αρέσει αρκετά να του ρίχνω cottage και να τα τρώω έτσι (μπρόκολο με cottage).


Great Post slaine!!!! :clap::clap::clap:

Το διάβασα και στον πατέρα που το έτρωγε αραιά και ενθουσιάστηκε, επί λέξη είπε το "μπροκολάκι τούμπανο"....

billys15
25-03-09, 18:55
Μπρόκολο Σουφλέ
Υλικά (για 4 άτομα)



Βρασμένο μπρόκολο 1 κιλό
Καρύδια (περίπου 15 κομμένα με το χέρι σε μικρά κομμάτια)
Τυριά διάφορα (γλυκά και αλμυρά περίπου 250γραμμάρια)
(εγώ έβαλα ροκφορ, brie μέσα και γούντα, κασέρι από πάνω, εσείς μπορείτε να βάλετε ότι σας αρέσει πιο πολύ)
Φρυγανιά τριμμένη (μια κούπα)
Μπεσαμέλ (έτοιμη ή από τα χεράκια σας με την γνωστή φόρμουλα)
Βούτυρο 50γρ ή Μαργαρίνη - αλάτι, πιπέρι, μοσχοκάρυδο


Παρασκευή
Στρώνω σε βουτυρωμένο ταψάκι πυρέξ την μισή φρυγανιά, από πάνω το μπρόκολο σε μπουκίτσες, τα καρύδια τριμμένα, το 1/2 των τυριών, την υπόλοιπη φρυγανιά, το πιπέρι και λίγο μπεσαμέλ. Ανακατέυω ελαφρώς. Από πάνω ρίχνω μπεσαμέλ, τα υπόλοιπα τυριά, βούτυρο, μοσχοκάρυδο.
Ψήνω σε 200 βαθμούς για 1 ώρα περίπου (αντίσταση πάνω κάτω) και μετά 5 λεπτά στο γκριλ για να ροδοκοκκινήσει από πάνω.

Εχει δουλεια αυριο η μανα μου...:thumbup:

slaine
25-03-09, 20:56
:green:

peris
26-03-09, 01:40
πολυ καλο το ποστ νικο :clap::clap::clap:

με λαδι και λεμονι απο πανω το τσακιζω :food::food::green:

Exci
28-03-09, 19:44
Μπεσαμέλ (έτοιμη ή από τα χεράκια σας με την γνωστή φόρμουλα)


Ποια ειναι η γνωστη φορμουλα? :shifty:

slaine
30-03-09, 17:16
Ποια ειναι η γνωστη φορμουλα? :shifty:
υπάρχουν πολλοί τρόποι αλλά και έτοιμες. εδώ είναι ένας σχετικά υγιεινός τρόπος
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=66271#post66271
:green:

primordial
10-11-09, 14:27
Προϊόν το οποίο εντάχθηκε τελευταία στην διατροφή μου και αυτό χάρη στον ατμομάγειρα που μου πήρε η γυναίκα μου.... (κίνηση που οφέλεισε και τους δύο...:green::green::green:)...

Ρόνης Κώλιας
10-11-09, 14:39
Μπρόκολο Σουφλέ
Υλικά (για 4 άτομα)


επειδή θέλω να καλέσω περισσότερους έχεις καμιά συνταγή για πάρτυ :green: από 10 και πάνω u know..

sTeLaKoS
10-11-09, 14:41
επειδή θέλω να καλέσω περισσότερους έχεις καμιά συνταγή για πάρτυ :green: από 10 και πάνω u know..


Όλα τα υλικά x3:green:

tasos2
03-11-10, 17:13
Ποτε δεν μου αρεσε το μπροκολο αλλα διαβασα οτι περιεχει καποιες ουσιες που λεγονται ινδολες οι οποιες καταπολεμουν τα οιστρογονα και ανεβαζουν την τεστοστερονη και ειπα να ξεκινησω.

Διαβασα ομως οτι τα παρασιτοοκτονα που βαζουν στα λαχανικα μειωνουν την τεστοστερονη.

Τι πιστευετε οτι ειναι καλυτερο? Να το πλενουμε καλα και να το τρωμε ωμο. Με το καλο πλυσιμο τα αποφευγουμε τα παρασιτοκτονα? Ή να το βραζουμε που ειναι σιγουρα καλυτερο για τα παρασιτοκτονα αλλα αλλοιωνονται και τα θρεπτικα συστατικα του?

Με το ζορι το τρωω ετσι κι αλλιως, μη καταπιεζομαι τσαμπα...

Eddie
03-11-10, 17:24
Εννοειται βραστο!!Εκτος και εαν εχεις στον κηπο σου και ξερεις οτι δεν μπαινουν φαρμακα επανω και δε το κατουρανε κατσικια και σκυλια.

Σιγουρα ενα μερος θρεπτικων συστατικων χανεται αλλα δεν ειναι να τα τρως και ωμα.Καλυτερα βρασιμο σε χαμηλη φωτια.

tasos2
03-11-10, 17:35
οτι δεν μπαινουν φαρμακα επανω και δε το κατουρανε κατσικια και σκυλια.


Με ενα καλο πλυσιμο δηλαδη δεν φευγουν αυτα?

Devil
03-11-10, 17:50
Με ενα καλο πλυσιμο δηλαδη δεν φευγουν αυτα?

μπορεις να το φτιαξεις και στον ατμο

Eddie
03-11-10, 17:54
Με ενα καλο πλυσιμο δηλαδη δεν φευγουν αυτα?

Oχι.Δε ξερω εαν εχεις δει καμια φορα πως ειναι ωμο,εχει πυκνα βλασταρια τα οποια ειναι πολυ δυσκολα στο πλυσιμο.

vAnY
03-11-10, 17:55
εγω δεν εχω ξανακουσει να τρωγεται ωμο το μπροκολλο....:unsure:
Βραστο η στον ατμο ειναι πολυ ωραιο ! μετα λιγο λεμονακι κι ελαιολαδο, α αλλιως μπαλσαμικο... μιαμ!:thumbup:

Eddie
03-11-10, 17:59
εγω δεν εχω ξανακουσει να τρωγεται ωμο το μπροκολλο....:unsure:
Βραστο η στον ατμο ειναι πολυ ωραιο ! μετα λιγο λεμονακι κι ελαιολαδο, α αλλιως μπαλσαμικο... μιαμ!:thumbup:

Λαδι λεμονι και αλατι (επιβαλλεται):thumbup:

Ναι,μερικοι το τρωνε ωμο.Βεβαια μετα δε ξερω αν χλιμηντρανε.

Andrikos
03-11-10, 18:02
Ποτε δεν μου αρεσε το μπροκολο αλλα διαβασα οτι περιεχει καποιες ουσιες που λεγονται ινδολες οι οποιες καταπολεμουν τα οιστρογονα και ανεβαζουν την τεστοστερονη και ειπα να ξεκινησω.

Διαβασα ομως οτι τα παρασιτοοκτονα που βαζουν στα λαχανικα μειωνουν την τεστοστερονη.



Όσον αφορά τα παρασιτοκτόνα πραγματικα δεν υπάρχει λόγος να σκας. Τα παρασιτοκτόνα είναι τοξικά στα κύτταρα Leydig που παράγουν τεστοστερόνη σε υψηλές συγκεντρώσεις. Το τσιγάρο και ουσίες που βρίσκονται στην φύση όπως αλκοόλ, αφλατοξίνες, κάδμιο και αρσενικό προκαλούν βλάβες στα κύτταρα αυτά. Τα παρασιτοκτόνα δεν είναι ακίνδυνα προφανώς , αλλά γίνοντα τοξικά στον οργανισμό σε μεγάλες δόσεις , όχι σε αυτές που χρησιμοποιούνται. Αν ήταν αλλιώς όλοι θα είχαμε προβλήματα.

Titanium
03-11-10, 18:15
Βραστο.....Μονο και μονο επιδει ωμο ειναι:puke:

gndrkavala
04-11-10, 17:44
το φρεσκο μπροκολο πρεπει να βραζετε με λιγο ξυδι... επειτα θα δεις τα ζιζανια να επιπλεουν στο νερο.. μετα το ξεπλενεις και το ξαβραζεις για λιγο

venom1987
24-01-12, 00:10
σε τι ποσοτητα μπορουμε ημερισιως??? 100γρ μεσημερι και 100γρ βραδυ ειναι καλα???

Chris92
24-01-12, 00:18
στα σαλατικα(νομιζω) δεν υπαρχει οριο, εγω π.χ. οταν πειναω βαζω τρομακτικες ποσοτητες και ετσι δε τρωω αλλα πραγματα με περισσοτερες θερμιδες

tolis93
24-01-12, 00:23
σε τι ποσοτητα μπορουμε ημερισιως??? 100γρ μεσημερι και 100γρ βραδυ ειναι καλα???

οσο θελεις πιστευω.Απο το καλοκαίρι τρώω κανα μισοκιλο τη μέρα.

venom1987
24-01-12, 11:51
οσο θελεις πιστευω.Απο το καλοκαίρι τρώω κανα μισοκιλο τη μέρα.

μα εχει και αυτο τις θερμιδες του οπως ολα σωστα???

το μπροκολο για παραδειγμα εχει στα 100 γρ βρασμενο:

πρωτεινη 3,1
υδα/κα 1,1
λιπαρα 0,8
φιτ. ινες 2,3

Giannistzn
24-01-12, 15:10
Να εχουν 30 θερμιδες τα 100γρ? Αντε πες 30.. Και να φας και 1κιλο, αντε πες 300 (απο σαλατα παντα). Τι διαφορα θα σου κανουν?

Οσο για τα μακρος που εγραψες, κατι δεν ειναι σωστο.. Εχει γυρω στο 2πρωτεΐνη και 7υδ/κα στα 100. Μην το ψυριζεις με τις σαλατες και τα λαχανικα, κακο δεν προκειται να σου κανουν


Και μιας και το ειχα ποσταρει και αλλου, εαν καποιος θελει να το φαει ωμο, και τον προβληματιζει οτι με το πλυσιμο δεν καθαριζει καλα (που ειχε πει ο eddie πιο πισω) γεμιζεις το νεροχυτη με νερο και το βαζεις μεσα, ριχνεις ξυδι και το αφηνεις κανενα 10λεπτο-15λεπτο. Ο καλυτερος τροπος για καθαρισμα :thumbup:

venom1987
24-01-12, 16:32
σιγκεκριμενα εχει.........


38648

luckyseven
24-01-12, 16:47
Εγώ πάλι έχω διαβάσει ότι μπορεί να προκαλέσει πέτρες στα νεφρά όπως επίσης και το σπανάκι.

kostas321
06-09-12, 00:40
διαβασα το αρθρο, εχω μια ερωτηση γιατι δε κατεληξα καπου.
Τελικα ποιος ειναι ο προτιμοτερος τροπος καταναλωσης του? Διαβασα στον ατμο αλλα ποση ωρα? Και ποση ωρα βραστο? Ωστε να μη χαθουν τα συστατικα εννοω..

tolis93
06-09-12, 00:55
το μπροκολο ειναι φισκα στη βιταμινη c και με το βρασιμο αυτη η βιταμινη χανεται.στον ατμο κραταει τα περισσοτερα θρεπτικα του συστατικα(η στο φουρνο ψητο).πανω κατω οσο και για βρασιμο.απο 25 εως και 35-40 λεπτα.εξαρταται πως το θελεις.στο φουρνο το αφηνω μιση ωρα στους 190 στη πανω σχαρα και γινεται και τραγανουλι και μαλακο. στο βρασιμο κανα μισαωρο αφου βρασει το νερο και το εχω κοψει κομματακια οχι ολοκληρο και στον ατμο κομματακια για 25-30 λεπτα με 800w .πανω κατω εκει θελει

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
06-09-12, 01:48
το καλο με το μπροκολο ειναι οι αντι-οιστρογονικες του ιδιοτητες,καθως επισης και οι αντικαρκινογονες.επισης,εχει αφθονες ινες,οι οποιες βοηθουν στην αφομοιωση της πρωτεινης και στο αδυνατισμα

kostas321
13-09-12, 00:37
το μπροκολο ειναι φισκα στη βιταμινη c και με το βρασιμο αυτη η βιταμινη χανεται.στον ατμο κραταει τα περισσοτερα θρεπτικα του συστατικα(η στο φουρνο ψητο).πανω κατω οσο και για βρασιμο.απο 25 εως και 35-40 λεπτα.εξαρταται πως το θελεις.στο φουρνο το αφηνω μιση ωρα στους 190 στη πανω σχαρα και γινεται και τραγανουλι και μαλακο. στο βρασιμο κανα μισαωρο αφου βρασει το νερο και το εχω κοψει κομματακια οχι ολοκληρο και στον ατμο κομματακια για 25-30 λεπτα με 800w .πανω κατω εκει θελει

μαλιστα,σε ευχαριστω πολυ..
αρα απ οτι καταλαβαινω οσο λιγοτερη επεξεργασια με τη θερμοτητα τοσο περισσοτερο κραταει τα συστατικα του...
διαβασα καπου οτι στο φουρνο αν ραντιζεις πριν το ψησιμο τα λαχανικα με νερο κρατανε περισσοτερο μερος των συστατικων τους,θα το δοκιμασω ετσι
αλλα μηπως τελικα ειναι προτιμοτερο ωμο?:p

tolis93
13-09-12, 00:40
μαλιστα,σε ευχαριστω πολυ..
αρα απ οτι καταλαβαινω οσο λιγοτερη επεξεργασια με τη θερμοτητα τοσο περισσοτερο κραταει τα συστατικα του...
διαβασα καπου οτι στο φουρνο αν ραντιζεις πριν το ψησιμο τα λαχανικα με νερο κρατανε περισσοτερο μερος των συστατικων τους,θα το δοκιμασω ετσι
αλλα μηπως τελικα ειναι προτιμοτερο ωμο?:p

αν χλημηντριζεις οπως εχει υπωθει κ πιο πανω ναι φαε το ωμο:green: τωρα κ να μη χλημηντριζεις αν σε φωναζει σαπιοκοιλια για καποιο λογο η παρεα δε θα σε πειραξει.ειδαλως σε βλεπω με φατσα δαιμονησμενου σε χρωμα ελαφρως βυσσινι απο τις στομαχικες διαταραξεις λογω κενου αερος:green:

αυτο για το νερο δε το κσερω να σ πω με σιγουρια πρωτη φορα το ακουω.παντως δε παιζει να επιρεαζει αρνητικα ακομα κ να επιρεαζει πρεπει να μιλαμε για μικροποσοτητες.απλα στο νερο οκ το βλεπεις το νερακι πρασινιζει κιολας.φευγουν καποια συστατικα.βεβαια μιλαμε για λεπτομεριες αν παιρνεις πολυβιταμινες ετσι?αν κ για μενα καλο ειναι να τα προσεχουμε κ αυτα:thumbup:

thanasispinkflo
05-12-12, 15:12
Παιδιά καλησπέρα και από εμένα!
Συμφωνώ και επαυξάνω για το μπρόκολο!!
Τρώω καθημερινά και το μόνο πρόβλημα είναι ότι με κράζει η κοπελιά μου λόγω της μυρωδιάς...

warrior s
05-12-12, 15:16
Παιδιά καλησπέρα και από εμένα!
Συμφωνώ και επαυξάνω για το μπρόκολο!!
Τρώω καθημερινά και το μόνο πρόβλημα είναι ότι με κράζει η κοπελιά μου λόγω της μυρωδιάς...

Ναι είναι καλή επιλογή. Και είναι πολύ νόστιμο..Εγώ το τρώω όταν είναι στην εποχή του. Το καλοκαίρι δεν έτρωγα..

NASSER
10-12-12, 23:57
Να προσθέσω πως σε αυστηρες δίαιτες είναι αποδοτικό καθώς έχει καλό ποσοστό καλίου για την ισορροπία των ηλεκτρολυτών, όπως και άλλα στοιχεία που προαναφέρθηκαν.

Vasilispbns
18-09-15, 11:35
Καλημέρα θα ηθελα να αναφερθω σε ενα θεμα το οποιο ενδιαφέρει πολυ τον χωρο και συζητείται για χρόνια. Ειναι γνωστο οτι το μπροκολο οπως και αλλα λαχανικά της ιδιας οικογένειας εχουν αντιοιστρογονικη δραση(καλυτερα σταθεροποιουν τα επιπεδα ορμονων). Οπως εχω διαβασει ομως η ουσια η οποια χρειαζεται για αυτη τν διαδικασια ειναι 200mg DIM την οποια ομως την λαμβανει κάποιος με 18kg μπροκολο αρα τι ακριβως καταφέρουμε προσθέτοντας λιγο μπροκολο σε καποια γεύματα μας??

Ευχαριστω για τον χρόνο σας

Feth
18-09-15, 11:53
Φάε οσο θές.. εγώ μπροκολο θα φάω μονο γιατι einαι πεντανοστιμο, χαμηλο σε θερμιδες ειδικά αν εισαι σε γράμμωση και σε κραταει αν φάς αρκετο λογω του ότι έχει fiber και επισης επειδή είναι τιγκα στις βιταμίνες θες και άλλους λόγους?, οσο για την αντιοιστρογονική ιδιοτητα που έχει θα μπορούσες να φάς λάχανο το οποιο και αυτό έχει anti estrogen ιδιότητες.

Nive
18-09-15, 12:19
Εγώ ξέρω πως βοηθά και την ενδογεννή τέστο ισχύει?
Εγώ βάζω ένα μπρόκολο ανά δύο γεύματα...οπότε τρώω αρκετό αδερφέ, δεν νομίζω να πειράζει η ποσότητα λαχανικό είναι. ;)

COBRA_STYLE
18-09-15, 14:13
Aπλα εχει καποια φυτοχημικα που λεγονται indoles(ινδολες) και βοηθουν στον πιο αποτελεσματικο και υγιη μεταβολισμο των οιστρογονων.Μεταβολιζονται ετσι σε πιο safe μορφη τα οιστρογονα.

Και η αποδειξη ειναι οτι παρατηρειται και μεγαλυτερη συγκεντρωση οιστρογονων στα ουρα μετα απο μια σεβαστη ποσοτητα μπροκολο.

Nive
18-09-15, 15:04
Άρα ρίχνει τα οιστρογόνα αλλά δεν αυξανει τέστο?
...ίσα βάρκα ίσα νερά δλδ :thumbup:

vaggan
18-09-15, 15:31
γενικα ειναι μια ιδιοτητα που εχουν τα σταυρανθη λαχανικα μπροκολο ροκα κουνουπιδι λαχανο ραπανακια κτλ

COBRA_STYLE
18-09-15, 15:49
Άρα ρίχνει τα οιστρογόνα αλλά δεν αυξανει τέστο?
...ίσα βάρκα ίσα νερά δλδ :thumbup:
Φανταζομαι αν δεν εχεις ηδη φουντωμενα οιστρογονα που να καταπιεζουν την ενδογενη τεστο,πολυ μικρη διαφορά θα κανει αν κανει αυτο...γιατι δεν επιδρα στην αρωματαση ας πουμε για να πεις οκ ναι σιγουρα αυξανει τεστο.

Γιαυτο κ σε test-boosters οπου το βαζουν,δε το βαζουν μονο του,βαζουν κι αλλα συνοδευτικα οπως DIM κτλ που εχει μεσα το Triazole.

Nive
18-09-15, 19:55
Οχι,cobra δεν εχω θεματα με οιστρο κλπ απλα το λενε ακομη και τα φαρμακια πως πρεπει να τρωνε πολυ μπροκολο για τεστο (θα μου πεις τοση προπιονικη βαζουν και η σιπιονικη παει συνεφο)αλλα προφανως και τεστο να μην ανεβαζει---ριχνοντας τα οιστρογονα η αναλογια με την τεστο ειναι υπερ της τεστο.
Τεσπα κουβεντα να γινεται απλα το'χα ακουσει και δεν ηξερα αν ειναι μυθος.