PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθάει το drop set σε φάση όγκου?



egw
21-03-09, 13:17
Έχω διαβάσει αυτά που γράφετε για το drop set και για την τεχνική του,η απορία μου είναι όμως αν βοηθάει σε περίοδο όγκου,επειδή έχει την λογική να κατεβάζεις κιλά σταδιακά κι είναι στην ουσία σαν ένα μεγάλο σετ με πολλές επαναλήψεις.Βέβαια έχω σκεφτεί ότι μπορεί να εφαρμοστεί σε κάποιες ασκήσεις μιας μυικής ομάδας και σε κάποιες άλλες ασκήσεις της ίδιας μυικής ομάδας να εφαρμοστεί το κλασσικό σύστημα ανεβάσματος κιλών σταδιακά άνα σετ.Δεν ξέρω την γνώμη σας πάνω σ αυτό.

thegravijia
21-03-09, 13:30
κατα την γνωμη μου τα drop set ειναι η καλυτερη μεθοδο και για αυξηση δυναμης αλλα κ για μυικη υπερτροφια...

πχ.κανεις παγκο με χ κιλα για 2 μαχ επαναληψεις - κανεις ενα drop το βαρος και συνεχιζεις μεχρι να βγαλεις τον αριθμο επαναληψεων που θες..

αυτο μπορει να σημαινει να κανεις μεχρι 12 επαναληψεις αλλα μπορει να φθασεις κ σε πολυ πιο μεγαλο αριθμο επαναληψεων - αυτο εξαρταται απο σενα...

εγω πιστευω ακομα κ τα giant sets ειναι καλα για ογκο ,
ΑΡΚΕΙ να τα κανεις μια φορα στο τοσο απλα για να ΣΟΚΑΡΕΙΣ τους μυς...

gpol
21-03-09, 15:45
Σαφως και βοηθαει στην υπερτροφια. Βασιζεται στο γεγονος οτι ενεργοποιουνται επιπλεον διαθεσιμες μυικες ινες, αλλα δεν προτεινεται για αρχαριους γιατι αυξανεται αρκετα η ενταση της προσπαθειας.

BRaWNy
21-03-09, 16:22
H προπόνηση θα πρέπει να είναι ίδια σε όποια περίοδο κι αν βρίσκεσαι.
Δηλαδή με τον ίδιο εστιασμό, για δύναμη και για μάζα και heavy enough.
Δηλαδή δεν θα πρέπει να λέει κανείς, βάζω dropsets στην προπόνηση λόγω περιόδου όγκου, κάλλιστα μπορει να τα βάλει και σε περίοδο γράμμωσης.

Απλώς αλλάζουν οι παράμετροι επιβάρυνσής κλπ της προπόνησης καθε τόσο και λιγάκι και ανάλογα και το πλάνο καθε φορά.
Μέσα σε αυτές είναι και οι μεθοδοι έντασης όπως τα dropset.
Φυσικά και μπορουν να βοηθήσουν, αν χρησιμοποιηθούν μεσα σε αυτα τα πλαίσια.

Ένας όμως αρκετά αρχάριος, που δεν έχει ακόμη φτιάξει κατάλληλο και ικανό νευρικό συστημα πάνω στην προπόνηση, δεν έχει αρκετά ανεπτυγμένο muscle-mind connection κ.α., δεν συστηνεται να χρησιμοποιήσει τέτοιες μεθόδους και απλά θα πρέπει να ακολουθεί ένα πλάνο προόδου στην προπόνηση, για να αυξησει και την δύναμή του σε συναρτηση και με τα παραπάνω απαιτούμενα (ικανότερο νευρικό συστημα κλπ).

ioannis1
21-03-09, 22:22
για μενα ειναι η μεθοδος που προτιμάω ενα μηνα πριν τον αγωνα.

egw
22-03-09, 05:16
Φύσικα και μπορει να χρησιμοποιηθεί και σε φάση γράμμωσης,απλά δεν ήξερα για τον όγκο επειδή κάνεις πολλές επαναλήψεις συννεχόμενες με διαρκές κατέβασμα κιλών.Αν και βάση λογικής σοκάρει αυτή η μέθοδος αρκετά τους μυς όπως και το σουπερ σετ που δοκίμασα και βοηθάει αρκετά στην μυική υπερτροφία.Για εντελώς αρχάριος αν ήμουν δεν θα το σκεφτόμουν ούτε εγώ,αλλά μετά απο 1,5 χρόνο είπα να ξεκινήσω να βάζω κι αυτές τις μεθόδους στις προπονήσεις μου,για να ξεκολήσω από ένα κλασσικό στάνταρ πλάνο που σε κάποια φάση το συνηθίζει ο οργανισμός σου κι αυτό φάνηκε στα σουπερ σετ που μόλις τα δοκίμασα με έπιασαν πολύ.

Τώρα για τα drop set είναι αυστηρά πχ να ξεκινάμε με ένα μέγιστο βάρος πρώτο σετ με 8 επαναλήψεις και να προσπαθούμε κατεβαίνοντας να βγάζουμε πάλι 8 επαναλήψεις η θα βοηθούσε περισσότερο να ξεκινάγαμε με μέγιστο βάρος κάποια ακόμα πιο δύσκολα κιλά που βγαίνουν στις 4 επαναλήψεις και μετά σταδιακά πάλι να κατεβάζαμε κιλά?

kyriakos23
22-03-09, 12:24
τα drop set μαρεσουν εμενα.
αλλα εδω και μια δεκαετια ολοι λενε το αντιθετο,δλδ σε καθε σετ ανεβαζεις κιλα.
με απλα λογια κανουνε τα drop set σαν να ειναι εγκλημα,οτι δεν κανουνε τπτ.
δεν ξερω!

BRaWNy
22-03-09, 12:25
Mπορείς να έχεις οποιαδήποτε ποικιλία επαναλήψεων θέλεις με τα dropsets.
Ακόμη και το να ξεκινάς με ΜΑΧ, και να μειώνεις ανάλογα ωστε να ανεβαίνουν κάπως οι επαναλήψεις.

π.χ. ΜΑΧ Χ 1-2 επαναλήψεις >
μείωση βάρους >
Χ 4-5 επαναλήψεις >
μείωση βάρους >
Χ 8-10 επαναλήψεις

Πολλοί συνδιασμοί και ποικιλία υπάρχουν.

Το θέμα είναι να ξέρεις πως, ποτε, που και πόσο θα τα χρησιμοποιήσεις

egw
22-03-09, 14:45
Όταν λες BRaWNy "Το θέμα είναι να ξέρεις πως, ποτε, που και πόσο θα τα χρησιμοποιήσεις" το πως εντάξει το ξεκαθαρίσαμε υπάρχουν διάφορες παραλλαγές δοκιμάζεις και βλέπεις.Το πότε,που και πόσο που λες,εννοείς ότι υπάρχει ένα συγκεκριμένο χρονικό όριο που όριζει για πόσο καιρό πρέπει να ακολουθούμε αυτού του είδους την προπόνηση κι ότι υπάρχουν κάποιες ασκήσεις που ταιριάζει περισσότερο αυτή η μέθοδος?

ioannis1
22-03-09, 15:08
πανω απο ενα μηνα νομιζω ειναι πολυ.εγω κνω κατι παρομοιο οπως λει ο μιχαλης αλλα με πολυ αργο κατεβασμα και οχι πολλα κιλα.

Steve KinG STyLe
22-03-09, 15:42
Γενικα φιλε,τετοιες μεθοδοι οπως τα dropset και τα rest-pause οταν αναφερωμαστε σε φυσικους αθλητες πρεπει να χρησιμοποιουνται προσεκτικα και επιλεκτικα.Δεν ενδικνειται κατι τετοιο σε εβδομαδιαια βαση για μεγαλο χρονικο διαστυμα,ο λογος ειναι η υψηλη ενταση,το μεγαλο "ερεθισμα" που γινετε στο CNS κτλ και αν δεν λαμβανουμε υποψη μας την ακαγκη για αναρωση τοτε τα αποτελεσματα μπορει να γινουν αρνητικα.
Τετοιες μεθοδοι κατα την γνωμη μου πρεπει να χρησιμοποιουνται περιοδηκα και προγραμματισμενα. Δηλαδη να δωσω ενα παραδειγμα για μια προπονηση στηθους(τελειως ενδεικτικο)
1η βδομαδα Bench Press 3 x 6,Incline Press 3 x 6-9,Dips 2 x 8
2η βδομαδα Bench Press 3 x 6,Incline Press 3 x 6-9,Dips 2 x 8
3η βδομαδα Bench Press 3 x 6 Incline Press 1 x Rest pause,Dips 1 x Dropset
4η βδομαδα επαναληψη

Και επισης σε τετοιες μεθοδους πρεπει να προσεχουμε την ποσοτητα και με ποιες ασκησεις τα κανουμε γιατι δεν ειναι για ολες τις ασκησεις αυτες οι μεθοδους και αυτο εξαρταται και απο αλλα,αλλα και απο την δομη του υπολοιπου προγραμματος σου.Προσωπικα οταν χρησιμοποιω καποια μεθοδο δεν κανω σε μια ασκηση πανω απο 1set με μεθοδο.
Και επισης δεν μου αρεσει να λεμε "ας κανουμε μια στο τοσο για να σοκαρουμε τους μυς μας" ειναι πολυ γενικο και αοριστο και δεν εχει καποια ουσια.
Αποψεις μου

thegravijia
22-03-09, 16:22
Και επισης δεν μου αρεσει να λεμε "ας κανουμε μια στο τοσο για να σοκαρουμε τους μυς μας" ειναι πολυ γενικο και αοριστο και δεν εχει καποια ουσια.
Αποψεις μου

γιατι το λες αυτο??

the_big_litho
22-03-09, 18:26
Συμφωνω και εγω με Brawny και Steve,

Τα drop set ειναι χρησιμο εργαλειο που πρεπει να χρησιμοποιουμε ανα διαστηματα μεσα στις προπονησεις μας
Προσωπικα δεν το προτεινω σε αρχαριους για τον απλο λογο οτι ακομα δεν εχουν φτασει σε επιπεδο στασιμοτητας η πλατο και οι μυς τους δεν εχουν την εμπειρια αυτης της μεγαλης καταπονησης
Απο θεμα περιοδικοτητας συμφωνω με τα παιδια και παλι, δεν χρειαζεται ολη η προπονητικη μοναδα να απαρτιζεται απο τετοια σετ αλλα μερικες ασκησεις κανουν δουλεια

BRaWNy
22-03-09, 19:07
Όπως είπα και άλλη φορά, πολλά εξαρτώνται απο την ποσότητα, συχνότητα, ένταση της προπόνησης, την διατροφή αλλά και ανάρρωση του καθενός κ.α.
Επίσης, οι τεχνικές μεθόδων επέκτασης ενός σετ κλπ, προϋποθέτουν να υπάρχει ικανό νευρικό συστημα για τέτοιες επιβαρύνσεις κλπ, ικανότητα στην επιβάρυνση τέτοιας μορφής, αλλά και καλή ικανότητα ανάρρωσης.

Τα dropset και τετοιες μέθοδοι, είναι απο τους καλύτερους τρόπους για να δωσουμε ένταση στους μυες, αλλά και για ανάπτυξη και δύναμη.
Αν η χρησιμοποίηση τετοιων μεθόδων, γίνει χωρις κάποιες προϋποθέσεις παραμέτρων, μπορει να δρασει αρνητικά.

Όταν λεώ πρέπει να ξέρει κανείς πως, πότε και γιατι κλπ, να τα χρησιμοποιεί, εννοώ ότι θα λάμβάνει υπόψιν του και τις άλλες παραμέτρους, όπως η ποσότητα, συχνότητα κλπ.

Ένα dropset είναι πολύ πιό έντονο και απαιτητικό, απο ότι δυο και τρία ίσως μαζί, απλα΄straight sets.
Oπότε αν κάποιος θελει να χρησιμοποιήσει τέτοιες μεθόδους, θα πρέπει να δει πόσα κλπ θα βάλει και τέτοια, εφόσων δει και τις άλλες παραμέτρους, όπως το κάθε πότε προπονεί την μυική ομάδα, τι ποσότητα έχει γενικώς, αν μπορει να ανταπεξέλθει σε τετοιες καταστάσεις (οι αρχάριοι** δεν έχουν ακόμη την ικανότητα να κινούν τα motor units όπως πρέπει, ουτε το κατάλληλο νευρικό συστημα, ουτε αυξημένη ικανότητα χειρισμού υψηλής εντασης κλπ κλπ., οπότε τέτοιες μέθοδοι δεν θα τους προσφέρουν τίποτε, εκτός απο παραπάνω εξάντληση και τέτοια, αλλά και επιβράδυνση ανάρρωσης κλπ), κι άλλα.

Το να κάνει κανείς 4 ασκήσεις για μια ομάδα και να χρησιμοποιεί τουλάχιστον στις δυο απο αυτές dropsets ή κάτι παρόμοιο, και να κάνει απο αυτά 2-3 σετ στην κάθε άσκηση, συν το να κάνει και στις άλλες αλλα 4-5 σετ ανα ασκηση κλπ, είναι μεγάλη ποσότητα με μεγάλη ένταση, κι αν επρόκειται να ξανακάνει τηνν ίδια προπόνηση μεσα σε 3-4 μερες (και το κάνει συνεχώς), μεγαλώνει και η συχνότητα, δεν είναι καλή ιδέα, και θα τον οδηγήσει σε burn out (τρόπος του λέγειν), υπερβολική επιβάρυνση νευρικού συστήματος, επιβράδυνση ανάρρωσης, υπερκόπωση, αυξημένα επίπεδα κορτιζόλης και πολλά άλλα, και ειδικά αν έχει και το ανάλογο επίπεδο για κάτι τέτοιο, και ακόμη πιό πολύ αν είναι και natural.

Άρα η χρηση τους θα πρέπει να γίνεται μεσα στα πλαίσια του sweet spot του καθενός, ωστε να μην έχουν αρνητικές επιπτώσεις.
Αλλά και βάσει κάποιου προγραμματισμού/πλάνου κλπ.

Συμφωνώ και εγω με τον Steve, (αλλά και με τον Litho), σε αυτα που είπε.
Κι αν θέλει κανείς να τα χρησιμοποεί και σε εβδομαδιαία βάση, θα πρέπει να ρυθμίσει γενικά και αλλιώς την ποσότητα κλπ ανάλογα, και να έχει και την ικανότητα να ξέρει πότε να κάνει back off.

π.χ. το να κένεις ας πούμε στηθος καθε 4 μερες, αλλά να χρησιμοποιείς μόνο μια άσκηση, και σε αυτήν μια μέθοδο όπως τα dropset και μόνο ένα τέτοιο σετ, ή να κάνει στηθος καθε 7 μερες και να έχει δυο-τρεις ασκήσεις και να χρησιμοποιεί τετοιες μεθόδους, αλλά κρατωντας την ποσότητα χαμηλά (το να κανει κανεις 3 λειτουργικά σετ με απλά straight sets δεν είναι το ίδιο με το να κανει 3 λειτουργικά και να είναι όλα dropsets), δεν θα τον βλάψει και θα τον βοηθήσει, αλλά θα πρέπει να την "σηκώνει" την ένταση κλπ, να έχει ξεπεράσει το επίπεδο του αρχάριου (αυτα που είπα παραπάνω).

**Όταν λέω αρχάριοι, δεν εννοώ μόνο αυτούς που πιάνουν για πρωτη φορά βαρη, ή κάνουν μόνο 5-6 μηνες, αλλά και σαν τρόπος του λέγειν, και αυτούς που δεν τηρούν τις κατάλληλες προϋποθέσεις που ανέφερα.
Μπορει να υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις, ξέρω πολλούς που ασχολούνται με βαρη εδω και χρόνια, και δεν τηρούν τις κατάλληλες προϋποθέσεις.


Οπότε η ερώτηση "αν βοηθούν τα dropsets", δεν μπορει να απαντηθεί συγκεκριμένα με ναι ή όχι, αρα είναι και ΝΑΙ και ΟΧΙ.
Θα πρέπει να εξεταστούν και οι άλλες παράμετροι, αλλά και να μας πει κανείς συγκεκριμένα όλο το πλάνο κλπ, όπου θα χρησιμοποιηθούν ή το πως σκεφτεται να τα εντάξει στο πλάνο, και άλλα πολλά.
Όταν υπάρχουν περισσότερες λεπτομέρειες, θα μπορει να είναι και οι απαντήσεις πιό συγκεκριμένες.

TRIANTAFYLLOU
23-03-09, 03:45
τα ντρόπ σετ έχουν μεγαλύτερη γαλάκτωση και είναι σαν να έχεις κάποιον οταν κάνεις πχ μια άσκηση και εκεί που δεν μπορείς βοηθάει κάποιος και βγάζεις μερικές αναγκαστικές επαναλήψεις .

δεν είναι για όλα τα σέτ όμως και σε κάποιες ασκήσεις , δίνουν αυτό το σοκ στο πρίξημο αλλά όπως αναλύσαμε δεν μεγαλώνουν μόνο ετσι οι μυς .

όπως επίσης για να διεγείρουμε διαφορετικά κάνουμε σούπερ σετ η εμένα μ αρεσει να κάνω σούπερ σετ ανοίγματα αλτηρων , με βυθίσεις στο δίζυγο , απλά εμένα δεν με ενδιαφέρει ουτε να μεγαλώσω παραπάνω μάλον αν χάσω και λίγους μυς καλύτερα θα αισθάνομε τα πολλα κιλά αν δεν κατεβαίνω σε αγώνες δεν με ενθουσιάζουν

αν τα κάνει αρχάριος η κάποιος που είχε βγεί εκτός απο προπονήσεις θα μείνει παξιμάδι την επόμενη μέρα.

kyriakos23
23-03-09, 05:35
περισοτερες πληροφοριες για το θεμα που μπορουμε να μαθουμε?
με ενδιαφερει πολυ.
οταν ειμουν μικρος το εκανα μερικες φωρες χωρις να ξερω καν τι ειναι,πως ονομαζετε και ολοι μου λεγανε βλακιες κανω γιατι στα βαρη μετα αποο καθε σετ πρεπει μονο να ανεβαζω το βαρος κ οχι να το κατεβαζω.

Steve KinG STyLe
23-03-09, 15:03
περισοτερες πληροφοριες για το θεμα που μπορουμε να μαθουμε?
Are you kidding???1 topic αυτο και ενα που ανοιξες εσυ... Link (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3932)
Παντως αυτα τα post του Brawny πραγματικα χερομαι να τα διαβαζω και ας ειναι καποια πραγματα γνωστα ειναι πολυ ενδιαφεροντα και καλο γραμενα,αν και δεν βλεπω να εχουν ισαξια ανταπόδοση...

kyriakos23
23-03-09, 16:16
ναι το ξερω το ποστ αλλα εγω ενοω λιγο ποιο κατανοητα γεια εμενα κ καποιους που δεν τα γνωριζουνε επιστιμονηκα .δλδ με ποιο απλες λεξεις,πως να το πω..

BRaWNy
23-03-09, 19:26
Δεν νομίζω τα διάφορα πόστς και στα δύο τόπικ ότι είχαν επιστημονικούς και ακαταλαβίστικους όρους κλπ.
Αν σε κάποιον αυτα που γράφτηκαν, οι περιγραφές κλπ, δεν τους φαίνονται σαν κάτι γνώριμο ή δεν κατανοούν ακόμη την λειτουργία τους κλπ, προφανώς δεν είναι έτοιμοι για να χρησιμοποιήσουν τέτοιες μεθόδους ή να τις εντάξουν στο πλάνο τους.
Οπότε Stay with the basics (first) και με τον καιρό θα γίνουν όλα και θα έρθουν και "απαντήσεις" απο μόνες τους, αν με πιάνετε.

kyriakos23
24-03-09, 18:06
εγω απλα εχω αυτο το προβλημα με τις ονομασιες και δεν ξερω πως ονομαζοντε.
ουτε καν τα μηχανηματα που κανω και τα ξεχναω μερικες φωρες την ονομασια τους.
με τα γυμναστηρια περιπου 10 χρονια ασχολουμε ,αλλα συστηματικα περιπου ενα χρονο.

egw
25-03-09, 16:07
Χτες δοκίμασα κι έκανα για πρώτη φορά dropset στην πλάτη που ήθελα να το δοκιμάσω με 3 συννεχόμενα σετ χωρίς διάλειμμα σε 2 ασκήσεις,στις οπισθολαίμιες τροχαλία και κωπηλατική στο μηχάνημα.Το πιάσιμο είναι σίγουρα πολύ πιο δυνατό από άλλες προπονήσεις,αλλά όχι σε φάση να μην μπορείς να κουνηθείς.

Πάντως είναι η αίσθηση που περιγράφει από πάνω ο τριανταφυλλου "είναι σαν να έχεις κάποιον οταν κάνεις πχ μια άσκηση και εκεί που δεν μπορείς βοηθάει κάποιος και βγάζεις μερικές αναγκαστικές επαναλήψεις ".Σίγουρα όμως έτσι όπως το είδα δεν είναι για να το κάνεις πάνω από μια φορά την εβδομάδα στην ίδια μυική ομάδα,εκτός αν είσαι σε αρκετά προχωρημένο επίπεδο όπως γράφτηκε και παραπάνω,αλλά πιστεύω πως αν κάνεις την κάθε μυική ομάδα μια φορά την εβδομάδα είναι καλή μέθοδος και προλαβαίνουν να αναρρώσουν οι μυς και φυσικά να μην κάνεις την ίδια εβδομάδα σε όλες τις μυικές ομάδες dropset.Αυτή είναι η γνώμη μου.