PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενα videogame την ημέρα...



elenaki*
22-03-09, 16:27
Αντί για γυμναστική παίξε videogames...

αυτό το άρ8ο το βρήκα σ ένα περιδικό και σκέφτηκα να σας το μεταφέρω...

Ύστερα από δεκαετίες κριτικής και μομφών, τα videogames περνούν στην αντεπίθεση. Έρευνα του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης αποδεικνύει ότι τα videogames όχι μόνο απομονώνουν το άτομο, αντίθετα το κάνουν πιο κοινωνικό, αφού παίζει συνήθως με άλλους, με τους οποίους επικοινωνεί κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού (αρκεί μια βόλτα σε οποιοδήποτε internet cafe για να αποδειχ8εί αυτό). Σύμφωνα με άλλη έρευνα, μια παρτίδα tetris μπορεί να λειτουργήσει ως αγχολυτικό, ύστερα από ένα μεγάλο σοκ (π.χ ένα τροχαίο ατύχημα). Έρευνες του Πανεπιστημίου του Ροτσεστερ βρήκαν πως τα άτομα που έπαιζαν πολύ συχνά βιντεοπαιχνίδια είχαν κατά 20% βέτιωμένη όραση αφού τι μάτι εκπαιδεύεται σε γρήφορες εναλλαγές χρωμάτων και εικόνων.
Τέλος σύμφωνα με έρευνα του Πανεπιστημίου του Χονγκ Κονγκ οι βιντεόπληκτοι έχουν λιγότερες πιθανότητες να πάθουν αλτσχάιμερ, ενώ όσοι είναι φαν των νέων παιχνιδιών, που σε αναγκάζουν να σηκωθείς απ τον καναπέ και να γυμναστείς για να κερδίσεις, αυτόματα έχουν βρει μια λύση κατά της παχυσαρκίας.



Άλλαξα γνώμη, θα κρατήσω το playstation :wcourt:

yasou
22-03-09, 16:40
Elenaki εδω θα καταλαβης καλυτερα.

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/dGU5sl90SiM&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/dGU5sl90SiM&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>


Εδω κοβω φλεβα για την τυπισα!!!!

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/jLALIu7x8G8&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/jLALIu7x8G8&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

Και εδω ειναι το επισιμο comercial του wii fit της nintendo

vItEnuCAbK8


(http://www.youtube.com/watch?v=vItEnuCAbK8)

elenaki*
22-03-09, 16:51
πολύ σωστό σε βρίσκω,
δεν ήξερα ότι κάνει τέτοιες ασκήσεις...
στο δεύτερο βιντεάκι με τη yoga είναι ότι έκανα και στο γυμναστήριο.
στο πρώτο είναι είδα τα βήματα και τα blocks όπως στο taekwno do (έκανα κι απ αυτό).
έχεις ιδέα πόσο κοστίζει το Wii?

yasou
22-03-09, 17:04
Εγω απο εδω αγοραζω το wii
http://www.e-shop.gr/search_main.phtml?table=WII&category=CONSOLE

Και απο εδω το wii-fit
http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=WII.00126


Αν θελεις να συγκρινεις τιμες, εδω.
http://www.skroutz.gr/

elenaki*
22-03-09, 18:22
χμμμ... το σκέφτομαι σοβαρά για το Wii.... ωραίο φαίνεται...

kyriakos23
22-03-09, 18:25
εμενα μαρεσει το psp:turtle:

_kwstas_
22-03-09, 18:34
Να σου πω ρε ελενακι τι ερευνα ειναι αυτη??? σαν τις ερευνες που θελουνε τους αμερικανους τους ποιο εξυπνους ανθρωπους τους αρχαιους ελληνες ως εξωγινους αριανους.. και τα αναβολικα στεροιδη ως ελιξιριο μακροζοιας??

κανουνε καλο στα ματια αφου βελτιονουνε την οραση...

σε κανουνε ποιο κοινωνικο...

γυμναζεσε-αδυνατιζεις επιδει σηκονεσε απο τον καναπε ..
:banghead::banghead::banghead:


LOL:turtle::turtle::turtle:

yasou
22-03-09, 18:39
Εγω εχω
NES
GAME BOY
NINTENDO 64
NINTENDO DS x2
PLAYSTATION 2
ΜΙΑ AMIGA 1200 ME 600HD ΣΕ TOWER
ΕΝΑ PC ME ATHLON
ΕΝΑ PC ME CORE 2 DUO
:turtle: :turtle: :turtle:

GiorgosM
24-03-09, 19:14
Εγω παιδια εχω το wii, ειμαι nintendo-fan απο παλια :)
Επισης εχω και κατι gameboy, NDS, Gamecube κλπ...
Τωρα τελευται παιζω ελαχιστα εως καθολου... Η ιδεα της ninty για το wii fit μου φανηκε πολυ καλη καθως εστω και μεσω βιντεοπαιχνιδιου ενα ποσοστο ατομων που ακολουθουν καθιστικη ζωη γυμναζονται.. Προσωπικα δεν εχω δοκιμασει το παιχνιδι αλλα ακουω πως ειναι καλο...

Οσον αφορα την οραση, πιστευω οτι ναι μεν αυτο που προαναφερθηκε ειναι σωστο αλλα οι υπερβολικες ωρες παιχνιδιου μπορουν να κανουν μεγαλη ζημια στα ματια για αυτο με μετρο...

Επισης μπορει καποια παιχνιδια να σε αναγκαζουν να σηκωθεις απο τον καναπε για να παιξεις (wii fit, wii sports κ.α.) αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ προτιμοτερο να σηκωθεις και να πας μια βολτα με τα ποδια, για τζοκινγκ, γυμναστηριο κλπ παρα να κατσεις μπροστα απο μια οθονη...

_kwstas_
25-03-09, 17:57
Οσον αφορα την οραση, πιστευω οτι ναι μεν αυτο που προαναφερθηκε ειναι σωστο αλλα οι υπερβολικες ωρες παιχνιδιου μπορουν να κανουν μεγαλη ζημια στα ματια για αυτο με μετρο...

Επισης μπορει καποια παιχνιδια να σε αναγκαζουν να σηκωθεις απο τον καναπε για να παιξεις (wii fit, wii sports κ.α.) αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ προτιμοτερο να σηκωθεις και να πας μια βολτα με τα ποδια, για τζοκινγκ, γυμναστηριο κλπ παρα να κατσεις μπροστα απο μια οθονη.
συμφονω απολυτα φιλε!!

manos_
25-03-09, 19:06
Μιας και μικροτερος ελυωνα καποιες φορες με παιχνιδια σε κονσολες κτλ πλεον ειμαι καθετα αντιθετος.Επηρεαζουν την κοινωνικοτητα σου κουραζουν το νευρικο σου συστημα και υπαρχουν πολυ καλυτερα πραγματα να κανεις γενικα.Τα αντανακλαστικα σιγουρα τα βελτιωνουν ισως καποια ακονιζουν και το μυαλο αλλα τα υπολοιπα αρνητικα πιστευω τα αντισταθμιζουν.Δεν λεμε να παιξεις ενα ποδοσφαιρο με ενα φιλο σου λεμε γιαυτος που λυωνουν μονοι τους με τις ωρες.

KATERINI 144
01-04-09, 17:01
να τη παθαίνεις αμα κολλας μαυτα

MVDlO9F7qeQ

:clown2::clown2:

destroyerody94
13-05-09, 18:17
εχω μια βδομαδα που μου εμα8ε ενας φιλος μου να παιζω και ομολογω πως εχω πσιλοκολησει.Παιζει και κανενας απο εσας;

Paco
14-05-09, 10:13
Περι τίνος πρόκειται;Δεν το γνωρίζω αυτο το παιχνίδι.

destroyerody94
15-05-09, 14:55
ειναι παιχνιδι που παιζεται μεσω του warcraft 3,κυριωσ μεσω νετ.
Διαλεγεις εναν ηρωα απο τους 93 νομιζω,οι οποιοι στην πορεια μαθαινουν μαγειες και δυναμωνουν.
Οι παιχτες χωριζονται σε 2 ομαδες και σκοπος του παιχνιδιου ειναι να καταστρεψει η ομαδα σου πρωτη την πολλη του αλλου....και κατα επεκταση να βγεις πρωτος στον πινακα του σκορ.

Ειναι ωραιο παιχνιδακι αγοραζεις αντικειμενα,βγαζεις συνταγες και αλλα...........

:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::turtle::awesome::chinese::chinese::clapping:

psv
15-05-09, 23:09
Τα εχω κοψει εδω και χρονια γιατι οποτε εχανα νευριαζα και εφευγαν τα χειριστηρια προσ ολεσ τισ κατευθυνσεις:unsure:

kyriakos23
16-05-09, 00:44
φυλετικες μαχες πεζει κανεις?
ειναι game on line

Fuhrer
16-05-09, 22:27
να τη παθαίνεις αμα κολλας μαυτα

MVDlO9F7qeQ

:clown2::clown2:



Κρυαδες.... :P

Fuhrer
16-05-09, 23:26
Φυλετικες μαχες οχι.Κανα travian ναι :D

Geo84
17-05-09, 10:42
Lineage 2

Μόνο που από τότε που έφαγα ban έκοψα όλα τα video games :P

destroyerody94
17-05-09, 13:33
Lineage 2

Μόνο που από τότε που έφαγα ban έκοψα όλα τα video games :P

noobas;:P:P

Geo84
17-05-09, 18:08
Ε οχι και noobas :P

Απλά παρασυρθηκαμε σε απαγορευμένες απολαύσεις :unsure:

Το τι χαρακτήρες και εξοπλισμό έχασα άστο καλύτερα.............

destroyerody94
17-05-09, 19:58
Ε οχι και noobas :P

Απλά παρασυρθηκαμε σε απαγορευμένες απολαύσεις :unsure:

Το τι χαρακτήρες και εξοπλισμό έχασα άστο καλύτερα.............

don't worry,be happy:P
Κανε καινουργιο account;(αν δεν βαριεσαι...):turtle:

Geo84
17-05-09, 20:37
Έχασα...

79lvl mystic muse / 78lvl soultaker / 75lvl tyrant / 77lvl bishop noblesse

76lvl shillien saint

75lvl prophet

78lvl storm screamer

77lvl soultaker / 57lvl hawkeye

1 billion adena και εξοπλισμό αξίας περίπου 7 billion adena

Πες μου μετά από αυτό πως να ξαναρχίσω :P

Έτσι κι αλλιώς τώρα exparo στο gym...

υ.γ. δε λες που δεν έβαλα τις φωτο εδώ...? :unsure:

destroyerody94
17-05-09, 20:48
Έτσι κι αλλιώς τώρα exparo στο gym...

υ.γ. δε λες που δεν έβαλα τις φωτο εδώ...?

+1 για το πρωτο:thumbup:

ουδεν σχολιον για το δευτερο:green:

Υ.Γ. Να φανταστω οτι οταν εβαζες τις φωτο σκεφτοσουν το gym,ε;:rolf:

Daytime Dreamer
18-05-09, 01:36
Εγω εχω
NES
GAME BOY
NINTENDO 64
NINTENDO DS x2
PLAYSTATION 2
ΜΙΑ AMIGA 1200 ME 600HD ΣΕ TOWER
ΕΝΑ PC ME ATHLON
ΕΝΑ PC ME CORE 2 DUO
:turtle: :turtle: :turtle:

2 Amiga 1200 , 1 Amiga 500
πέντε psx απο τα οποια λειτουργουν τα 2 (μεγαλη ιστορια γιατι εχω 5)
Ενα Neo Geo AES με πολλα games, 2 Neo Geo MVS (1 & 4 slot αντιστοιχα)
PS2
Super Famicom
3 Dreamcast
2 Megadrive, 1 Mega CD
2 Game Gear
1 coin-op (ουφαδικο δηλαδη)
1 Atari Lynx
και 4 pc μεσα στο σπιτι (1 λαπιτοπ, 1 main pc δυνατο, 1 κατεβαστηρι και ενα για HTPC)

Ειμαι σιγουρος οτι κατι ξεχναω ...:rolf:

Και εχω ΠΟΛΥ μυωπια ... οχι αστεια !!!

kyriakos23
18-05-09, 01:40
εχω ενα φιλο που οτι πεχνιδομηχανη κ οτι πεχνιδι βγηκε στην ιστορια τα εχει.
φοβερο ε?:rolf:
χιλιαδες αξιζουν ολα αυτα..
εγω παλι δεν ασχολουμε τοσο..

Daytime Dreamer
18-05-09, 01:47
εχω ενα φιλο που οτι πεχνιδομηχανη κ οτι πεχνιδι βγηκε στην ιστορια τα εχει.
φοβερο ε?:rolf:
χιλιαδες αξιζουν ολα αυτα..
εγω παλι δεν ασχολουμε τοσο..

Δεν παιζει μαν αυτο για τον φιλο σου. Εχουν βγει κονσολες μονο για Ιαπωνια και επισης εχουν βγει συλλεκτικες εκδοσεις ολων των κονσολων + οτι υπαρχουν εκδοσεις ειδικα για προγραμματιστες ...

Εκτος και αν κανεις πλακα με το msg σου :green:

Ναι ειναι αρκετα λεφτα παντως... ευτυχως που πλεον δεν εχω χρονο να παιζω :rolf:

kyriakos23
18-05-09, 04:04
οχι δεν κανω πλακα.
ο συγκεκριμενος μπορει να εφερνε και απο εξωτερικο η να παραγγελε.
σου λεω φιλε πολυ μανιακος...

mantus3
25-05-09, 00:42
οχι δεν κανω πλακα.
ο συγκεκριμενος μπορει να εφερνε και απο εξωτερικο η να παραγγελε.
σου λεω φιλε πολυ μανιακος...


κ εγω ξερω εναν τετοιο.. δεν ειναι κ λιγο να περνεις οτι εκδοση xbox360 βγει... την μια με ραλακι, την αλλη με κανενα δευτερου παγκοσμιου κτλ... αλλα ετσι ειναι αμα εχεις λεφτα κ δεν εχεις καλες ιδεες στο πως να τα φας...:weights:;)