PDA

Επιστροφή στο Forum : bodybuilding και σκεψεις



the_big_litho
24-03-09, 17:00
Bodybuilding, μια λεξη αρκετα παρεξηγημενη ιδιαιτερα στη χωρα μας απο τον περισσοτερο κοσμο.

Καταρχην να ξεκαθαρισω οτι μιλαω για την καθολικη εννοια του αθληματος ή του χομπυ ή οπως αλλιως θελετε, οπου για εμενα η λεξη bb ετυμολογειται ως βελτιωση της εμφανισης και φυσικης καταστασης του σωματος μεσω της καταλληλης προπονησης και διατροφης. Βαση αυτου μπορει και μια κοπελα ή ενας 65χρονος ή 16χρονος και γενικοτερα οποιος αγωνιζεται για τα παραπανω να θεωρηται bb και οχι μονο οι κατα βαση σιδεραδες.

Η παρομοιωση της ζωης και του bb ειναι αρκετα ευστοχη διοτι και στα δυο συναντουμε καταστασεις χαρας, λυπης, πονου, στασιμοτητας, συνεδελφικοτητας και παρα πολλων αλλων χαρακτηριστικων. Αν αναλογιστουμε την θεωρεια του Δαρβινου περι εξελιξης του ανθρωπου, το bb ταυτιζεται απολυτα με αυτην την εννοια.

Οι απαιτησεις του αθληματος αυτου προσδιδουν αρετες στον ανθρωπο που του ειναι απαραιτητες για μια σωστη και συνετη ζωη. Η εκμαθηση της αυτοσυντηρησης και του ελεγχου μεσω της αυστηρης και πειθαρχημενης διατροφης, η ενταση αλλα και το μετρο στην προπονηση, ο ορισμος στοχων και η πραγματοποιηση τους, η κοινωνικη επαφη με τους αλλους συνασκουμενους ειναι πολλες απο τις αρετες που θεωρω αποκταει κανεις μεσω του bb.

Ενα κεφαλαιο που εχει ανοιξει εδω και χρονια αλλα δυστηχως βρισκεται σε στασιμα νερα ειναι η αναγνωριση του bb ως ολυμπιακο αθλημα. Υπαρχει μια γενικη παραδοχη πως το (αγωνιστικο) bb δεν ειναι αθλημα με ολα αυτα τα σχολια που το συνοδευουν. Θελω να εκφρασω την αντθιεση μου σ αυτο διοτι οταν χρησιμοποιεις βασικες προπονητικες αρχες οπως ο υπερσυψηφισμος, η περιοδικοτητα, η σταδιακη αυξηση της επιβαρυνσης και αλλες το λιγοτερο λεγεσαι αθλητης. Η υπερτροφια ως βασικος στοχος ειναι βασικο χαρακτηριστικο μιας ιδιοτητας της φυσικης καταστασης, την ΔΥΝΑΜΗ. Mε αυτη τη λογικη ουτε οι μαραθωνοδρομοι ειναι αθλητες αφου κατα κορον αναπτυσεται η ΑΝΤΟΧΗ. Υπαρχει και αλλη θεωρεια που μπορω να εκφρασω γιατι το bb ειναι αθλημα και μαλιστα πολυ απαιτητικο.

tezaman
24-03-09, 17:19
Ωραία τα είπες φίλε μου κοτρόνα!!!

επίσης μου την δίνει πολύ που το πρώτο πράγμα που σκέφτεται ο κόσμος όταν ακούει την λέξη bodybuilding είναι σώματα τύπου Ολύμπια, και ΑΑΣ...

υπάρχουν πολύ περισσότερα πίσω από αυτή την λέξη και όλα είναι παραδείγματα προς μίμηση και όχι προς αποφυγή

kutsup
24-03-09, 17:24
Πέραν της αναγνώρισής του ή όχι σαν ολυμπιακό άθλημα, τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά υπάρχουν σε πολλές άλλες ανθρώπινες δραστηριότητες και πολλές φορές εντονότερα.
Και ο μη χαρακτηρισμός του σαν ολυμπιακό άθλημα μάλλον έχει να κάνει με την υποκειμενικότητα της μέτρου σύγκρισης του νικητή. Στα υπόλοιπα αθλήματα ο νικητής έχει λίγο η πολύ ξεκάθαρο μέτρο σύγκρισης.
Στο ΒΒ όμως? Όπως και να το κάνουμε δεν υπάρχει σύγκριση με κανόνες by the book.

the_big_litho
24-03-09, 17:29
δεν διαφωνω αλλα η υπαρξη κριτων και ο καθορισμος του αποτελεσματος απ αυτους ειναι χαρακτηριστικο του αθληματος
παντως υπαρχουν πολλα αθληματα που υπαρχουν κριτες και με μη υποφαινομενα σταθμα για να καθοριστει το αποτελεσμα

Steve KinG STyLe
24-03-09, 17:29
Ετσι και εγω συμφωνω,αλλα πισω απο αυτη την λεξη υπαρχει μια μεγαλη παραπληροφορηση μου φαινεται,και αντιμετωπιζεται απο πολλα ατομα με απεχθεια,ακομα και φιλοι μου της ηλικιας μου οταν τους ειπα οτι ασχολουμε με το bodybuilding(με την κανονικη εννοια της λεξης η οποια ειναι σωματοδομηση)με αποπηραν και εχουν υπαρξει και πολλα "υποτιμητικα" σχολια ακομα και ειρωνικα,και θυμαμαι και παραδειγματα "φιλων" μου που αστειευομενος εγω τους ειχα πει οτι η ρεγκα εχει κρεατινη(λες και το μοσχαρι που τρωνε δεν εχει χαχα)μετα με πειραζαν...Ομως οταν σφιγκουν τα μπρατσα τους και κανουν ελξεις για να κανουν μεγαλα χερια αυτοι δεν θελουν να ειναι bodybuilders.Οπως καταλαβαινεται το θεμα ειναι γελοιο οπως το αντιμετωπιζουν οι "αλλοι"...

TRIANTAFYLLOU
24-03-09, 23:12
το ββ έχει κριτήρια αξιολόγησης πολυ ποιό ευκολα και καλύτερα απο άλλα αθλήματα καταδύσεις πατινάζ , διαφορες πολεμικές τεχνες , ρυθμική , χορός και πολλα άλλα . εδώ έχουν κριτήρια τα καλιστεία γυναικών που είναι καθαρα υποκειμενικά η κρίση.

δεν είναι αυτός πιστεύω ο λόγος αλλα η σύνδεσή του ονόματος του ββ με ουσιες δηλαδή φαρμακα και δύσκολα μπορεί να πείσει πλέον , γιατί παλιότερα το εδειχνε και η ετ1 κάθε κυριακή το παγκόσμιο της ifbb γιατί έκαναν αντιντόπινκ και καλά αλλά και παιζόταν σενάρια ανγνώρισης και μάλιστα επειδή ο ραφαελ σαντόχα ο ισπανος αντιπρόεδρος της ifbb είχε καλές σχέσεις με τον χουαν αντονιο σάμαρανκ , σε κάθε αγώνα με υποτηθέμενο αντιντόπινκ ήταν και ο ίδιος ο σαμαρανκ και πίστευα οτι κάτι θα γινόταν .

και μάλιστα αυτό με το αντιντόπινκ το επιβεβαιώνει και το περιστατικό με τον αιγύπτιο που πήρε πολλες φορες το παγκόσμιο το γενικό τον ελ σαχατ μαμπρούκ , οπου τον κατάλαβαν οτι ήταν ντοπαρισμένος επειδή βρέθηκε οτι τα ούρα δεν ηταν δικά του , αλλα αλλου που δεν είχε κάνει χρήση αας και αυτο επειδή δεν είχαν την θερμοκρασία που έπρεπε και είχαν μέσα ιχνη απο αντιληακο που σημαίνει οτι έπεσε μεσα στο δοχείο που τα κρατούσε.

και έτσι βγήκε η μέθοδος μαμπρούκ. και έπειτα αν γινόταν τώρα κάτι τέτοιο δεν θα υπήρχε το θέαμα που βλέπουμε μεχρι τώρα οπότε θα έχανε το ενδιαφέρον στούς φανατικούς αν και δεν συμφωνώ σ αυτό , όλα μια συνήθεια είναι ίσως να ήταν και καλύτερα .

μα σε μας μερικές φορες δεν χρειάζετε αντιντόπινκ κάποια πράγματα φαίνονται και με γυμνό μάτι όπως κατι περίεργα πριξήματα.

tezaman
24-03-09, 23:16
η σύνδεσή του ονόματος του ββ με ουσιες δηλαδή φαρμακα και δύσκολα μπορεί να πείσει πλέον


Δύστυχος έτσι είναι:bbbiceps:

_kwstas_
25-03-09, 00:06
ΠΕΡΑ ΑΠΟ αυτα ομως υπαρχουνε και ανοιχτομυαλοι ανθρωποι που καταλαβαινουνε τι παει να πει το η αξια τον αθληματων και τις γυμναστικης...
παρομια σχολια ακουγα και ακουω για το αθλημα που εχω επιλεξει εγω να κανω.. θα σας πω κατι

ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ...

mantus3
25-03-09, 00:48
οπως κ να εχει ο ηλιος ακομα κ στην συνεφια φενετε...

και ακομα και με τα αας κ οτι αλλο μας προσαπτουν εμεις το εχουμε επιλεξει κ θα το κανουμε.. οποιος θελει ασχολιτε, οποιος δεν θελει δεν τον αναγκαζει κανεις...

αλωστε οταν εχεις στοχους κανεις θυσιες, το θεμα ειναι ποσο μακρια θελεις να φτασεις, οτι κ αν σημενει αυτο... το να ζεις καπως διαφορετικα, ειτε αυτο εχει να κανει με την διατροφη, την συστηματικη προπονιση, την πηθαρχεια η ακομη κ τα φαρμακα θεωρω πως δεν πρεπει να μας δημιουργει ανοχες μονο κ μονο επιδι καποιοι δεν θελουν, δεν μπορουν η απλα δεν θα ηταν ποτε σε θεση να μας καταλαβουν...

kutsup
25-03-09, 10:23
το ββ έχει κριτήρια αξιολόγησης πολυ ποιό ευκολα και καλύτερα απο άλλα αθλήματα καταδύσεις πατινάζ , διαφορες πολεμικές τεχνες , ρυθμική , χορός και πολλα άλλα . εδώ έχουν κριτήρια τα καλιστεία γυναικών που είναι καθαρα υποκειμενικά η κρίση.


Ο χορός κτλ δεν είναι αθλήματα. Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις έχουν πολύ ξεκάθαρα κριτήρια (βαθμούς δυσκολίας ανά άσκηση, εκτέλεση, πόσντους ανά χτύπημα κτλ).

Όσο για τα φάρμακα δεν έχουν και άδικο εδώ που τα λέμε. Όσοι έχουν ασχοληθεί με γυμναστήρια ξέρουν. Και ο τελευταίος παπάρας με το που θα δει λίγο να πρίζεται το χέρι του για φάρμακα ψάχνει. Δεν είναι συχνό φαινόμενο σε άλλα αθλήματα για να λέμε και του στραβού το δίκιο. Δεν ξέρω π.χ. ερασιτέχνες δρομείς που να έχουν σκεφτεί τα φάρμακα για να βελτιώσουν την απόδοσή τους ενώ ερασιτέχνες bb ξέρω πολλούς.
Και γι αυτό φταίνε και αυτοί που κατά τα άλλα θέλανε να γίνει ολυμπιακό άθλημα. Δεν μπορείς να ζητάς όλο και περισσότερο όγκο έμμεσα ή άμεσα (για να πουλήσεις τελικά) και από την άλλη να απορρίπτεις τα φάρμακα.

_kwstas_
25-03-09, 17:49
Ο χορός κτλ δεν είναι αθλήματα. Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις έχουν πολύ ξεκάθαρα κριτήρια (βαθμούς δυσκολίας ανά άσκηση, εκτέλεση, πόσντους ανά χτύπημα κτλ).

Όσο για τα φάρμακα δεν έχουν και άδικο εδώ που τα λέμε. Όσοι έχουν ασχοληθεί με γυμναστήρια ξέρουν. Και ο τελευταίος παπάρας με το που θα δει λίγο να πρίζεται το χέρι του για φάρμακα ψάχνει. Δεν είναι συχνό φαινόμενο σε άλλα αθλήματα για να λέμε και του στραβού το δίκιο. Δεν ξέρω π.χ. ερασιτέχνες δρομείς που να έχουν σκεφτεί τα φάρμακα για να βελτιώσουν την απόδοσή τους ενώ ερασιτέχνες bb ξέρω πολλούς.
Και γι αυτό φταίνε και αυτοί που κατά τα άλλα θέλανε να γίνει ολυμπιακό άθλημα. Δεν μπορείς να ζητάς όλο και περισσότερο όγκο έμμεσα ή άμεσα (για να πουλήσεις τελικά) και από την άλλη να απορρίπτεις τα φάρμακα.

+1000 συμφονω απολυτα... φιλε!