PDA

Επιστροφή στο Forum : Το πάθημα γίνετε μάθημα.....



jemstone
25-03-09, 12:03
Λοιπόν τα άσχημα νέα μου… πριν 4 μήνες περίπου είχα μια μικρή ενόχληση στη φτέρνα στην εσωτερική μεριά επειδή φυσικά ήταν μικρή και επειδή γενικά δεν τα πάω καλά με τους γιατρούς δεν πήγα να το κοιτάξω . φυσικά με το καιρό η ενόχληση γινόταν όλο και πιο έντονη μέχρι που πριν λίγο καιρό δεν άντεξα πια και πήγα στο γιατρό…
Διάγνωση τραυματισμός και φλεγμονής του αχίλλειου τένοντα
Πως τώρα θα πείτε? ε εδώ παιδιά είναι το κουλο από τα αθλητικά παπούτσια σε συνδυασμό με λάθος περπάτημα κούραση και κάποια ίσως απρόσεκτη κίνηση τότε.
Το θέμα είναι και όπως μου είπε και ο γιατρός κάτι δλδ που δεν ήξερα είναι ο αχίλλειος θεωρείτε από τους πιο δυνατούς τέντωνες πάνω στο σώμα μας και ο τραυματισμός εκεί είναι και πολύ πιο αργός για να θεραπευτή..
Έπεσα στο λαχείο δλδ
Συμπέρασμα όταν νιώθετε πόνο να πηγαίνετε στο γιατρό,
Αγοράζουμε καλά αθλητικά ανάλογα με το άθλημα η τη γυμναστική που κάνουμε και όχι επειδή μου άρεσε το χρώμα και το σχέδιο..

KATERINI 144
25-03-09, 12:12
περαστηκα jemstone, ασχημο αυτο αλλα πηστευω θα το ξεπερασεις :(

Doctorg
25-03-09, 12:26
Περαστικά και απο μένα Jemstone

BRaWNy
25-03-09, 15:24
Περαστικά

NASSER
25-03-09, 15:33
Συμπέρασμα όταν νιώθετε πόνο να πηγαίνετε στο γιατρό,
Αγοράζουμε καλά αθλητικά ανάλογα με το άθλημα η τη γυμναστική που κάνουμε και όχι επειδή μου άρεσε το χρώμα και το σχέδιο..

Περαστικά και απο μενα jemstone.
Aυτες οι συμβουλες σου ειναι πολυ σημαντικες και καλο ειναι να τις λαμβανουμε υποψη!

Billy
25-03-09, 18:17
αχ βρέ τζέμ πάλι βαβά έκανες,
περαστικά,

ακούς, το έιχε πάθει ο διπλανός μου όταν ήμουν στο γυμνάσιο και φόραγε σαμπώ (τσόκαρα) γιά να μην έχει τριβή με τα παπούτσια και επειδή ήταν χειμώνας φόραγε χοντρές κάλτσες,

kyriakos23
26-03-09, 03:33
περαστικα σου.

jemstone
26-03-09, 11:14
Ευχαριστώ παιδιά..
Έτσι μερικές φορές χρειάζεται να πάθεις για να μάθεις τώρα είμαι στη διαδικασία να πάρω καινούρια αθλητικά και κάνω σαν τη μάνα μου ρωτάω σχεδόν τα πάντα σαν μια μυστήρια πελάτισσα τον πολίτη
-θα μου στηρίζει το πόδι
-Έχει sock absorption
-Πάτο δέχεται αν χρειαστεί να βάλω
-Θα εμποδίζει που τώρα φαραώ επίδεσμο
-Και φυσικά το παπούτσι που μου κάνει στο πόδι μετά από όλα αυτά που ζήτω είναι ένα γκρι άσχημο με κάτι ασημή ρίγες τις adidas άντε βρες άκρη και δεν έχει και στο νούμερο μου
Τώρα κάτι φίλοι μου πρότειναν κάτι αθλητικά της Wilson είναι παπούτσια για αθλητές πιο πολλή του τένις έχουν λέει τα κατάλληλα κρατήματα στον αστράγαλο δεν επιβαρύνουν το αχίλλειο και έχουν τρομερό sock absorption
Τώρα τη να πω θα τα δοκιμάσω αλλά ξέρω ότι δεν θα έχει κάποιο ωραίο….
(αυτό περί αισθητικής παπουτσιών είναι πάντα ένα πρόβλημα γυναίκειο)

vagg
28-03-09, 21:25
sock absorption???τι ειναι αυτο??

mantus3
28-03-09, 21:57
Ευχαριστώ παιδιά..
Έτσι μερικές φορές χρειάζεται να πάθεις για να μάθεις τώρα είμαι στη διαδικασία να πάρω καινούρια αθλητικά και κάνω σαν τη μάνα μου ρωτάω σχεδόν τα πάντα σαν μια μυστήρια πελάτισσα τον πολίτη
-θα μου στηρίζει το πόδι
-Έχει sock absorption
-Πάτο δέχεται αν χρειαστεί να βάλω
-Θα εμποδίζει που τώρα φαραώ επίδεσμο
-Και φυσικά το παπούτσι που μου κάνει στο πόδι μετά από όλα αυτά που ζήτω είναι ένα γκρι άσχημο με κάτι ασημή ρίγες τις adidas άντε βρες άκρη και δεν έχει και στο νούμερο μου
Τώρα κάτι φίλοι μου πρότειναν κάτι αθλητικά της Wilson είναι παπούτσια για αθλητές πιο πολλή του τένις έχουν λέει τα κατάλληλα κρατήματα στον αστράγαλο δεν επιβαρύνουν το αχίλλειο και έχουν τρομερό sock absorption
Τώρα τη να πω θα τα δοκιμάσω αλλά ξέρω ότι δεν θα έχει κάποιο ωραίο….
(αυτό περί αισθητικής παπουτσιών είναι πάντα ένα πρόβλημα γυναίκειο)

καταρχας περαστικουλια...

βρε κοπελια για το γυμν δεν τα θες μονο τα παπουτσια? τι σε νιαζει η αισθητικη? η wilson ειναι γενικα καλη μαρκα...

kyriakos23
29-03-09, 00:46
NIKE

KM2909
29-03-09, 20:37
sock absorption???τι ειναι αυτο??


μηχανισμος απορρόφησης των κραδασμών λογικά...

No Cash
29-03-09, 22:57
sock absorption???τι ειναι αυτο??




αστα δεν ειναι για εσενα αυτα... εσυ κ με αεροσολα θα περπατας λες και φορας τακουνια.. :P :rolf:

vagg
29-03-09, 23:19
αστα δεν ειναι για εσενα αυτα... εσυ κ με αεροσολα θα περπατας λες και φορας τακουνια.. :P :rolf:


εισαι μλκς,παντα ησουνα και δεν θα σου ανοιξουν ποτε το "χημικη υποστηριξη" για αυτο το λογο....:green::green::turtle::turtle:

**** Stay on topic ,please ... **** Moderators team

psv
06-04-09, 01:33
Περαστικα jemstone!!!!!

lol εγω εχω εναν πονο στον καρπο εδω και κατι χρονια και δεν το εχω κοιταξει,αλλα τωρα θα το κοιταξω,γιατι εμφανιστηκε και μια μεγαλη ''μπαλιτσα'':unsure:

TRIANTAFYLLOU
06-04-09, 02:48
κι εγω σου ευχομαι περαστικά και πιστεύω να είσαι καλύτερα τώρα τζουλια ασε που καταλαβα περι τίνος πρόκειτε και πιστεύω ήταν κάτι που δημιουργήθηκε μακροχρόνια όπως είπες και συ ,γράφω και γώ τουλάχιστον να δούν και άλλοι και να παραδειγματιστούν για να αποφύγουν τέτοιες δυσάρεστες συνέπειες είναι δυνατός ο αχίλειος αλλά δέχετε και τις μεγαλύτερες επιβαρύνσεις , απλά προσοχή στην φάση ανάρωσης και ενοείτε σε περπάτημα καλό παπούτσι αντικραδασμικό και η να πιάνει αστράγαλο η να φοράς αυτά που το δενεις τις επιστραγαλίδες αφού κάνουν και στην πισίνα, αλλά το νερό δεν σου δημιουργεί πρόβλημα αλλά το περπάτημα στην ξηρά, εκεί είναι το πρόβλημα .

στο νερό είσαι στο φυσικό σου περιβάλον αφού ξέρεις και συ ρε τζούλια ,οι γοργόνες δεν τα πάνε καλά με το περπάτημα χωρίς καλά παπούτσια.

TRIANTAFYLLOU
06-04-09, 02:55
α και εγω είμαι το κακό παραδειγμα λέω εσενα τι να κάνεις και εγω πήγα να παίξω μπαλα το σάββατο και ούτε τα κορδόνια δεν έδεσα ο τσαπάς λέω ελα μωρε 20 λεπτα θα παίξω και στραμπούληξα το πόδι μου και ήμουν με την πατερίτσα ευτυχώς μικρό το κακό δεν πήγα σε γιατρο γιατί φέτος δυο φορες για το ίδιο πόδι πήγα στο νοσοκομείο και πιθανόν έχει ευαισθησία και ο συνδιασμός καθόλου ζέσταμα και 123 κιλά , έκαναν την ζημιά ,έχω και το ιστορικό απο το ατύχημα .

που λέει η παροιμία ήταν στραβή η κληματαριά την έφαγε κι ό γαίδαρος.

jemstone
06-04-09, 20:59
Περαστικά και σε σένα Ηλία μερικές φόρες είμαστε χειρότερη και από μωρά
ααα .. μια διευκρίνιση δεν είναι αχειλιος τελικά το δικό μου μετά την μαγνητική έδηξε τενοντίτιδα οπίσθιο γαστροκνημίου

slaine
07-04-09, 18:12
για αχίλλειο

Ankle to toe walks
Heel walks
Heel drop and calf raise
One-leg knee bends
Dynamic one-leg knee bends
Dynamic ankle jogging
αυτό που έχεις είναι καλύτερο γιατί γιατρεύεται πολύ πιο εύκολα. αφού περάσει η φλεγμονή ήπιες διατάσεις και ήπια ενδυνάμωση, σταδιακή και με τον καιρό όλα διορθώνονται. όταν πονάμε σταματάμε και βάζουμε πάγο