PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή Fitness



panais
26-03-09, 22:45
ΓΕΙΑ ΣΑΣ..ΕΙΜΑΙ 18 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ > ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΕ ΒΑΡΗ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΔΥΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΑ TOY SITE ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ,ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,ΔΗΛΑΔΗ ΕΜΑΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ.ΩΣΤΟΣΟ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ........ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΣΤΟΧΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΙΑ ΜΥΙΚΑ ΚΙΛΑ,ΟΧΙ ΤΡΕΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ(OXI ΝΑ ΓΙΝΩ ''ΤΕΡΑΣ'')ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΓΡΑΜΜΩΣΗ(FITNESS).ΕΠΙΣΗΣ,ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΗΜΠΛΗΡΩΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΥΔΡΟΛΥΟΜΕΝΗ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΟΡΟΥ ΓΑΚΑΚΤΟΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΜΟΥ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ BODYBUILDING.ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΜΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ AN ΘΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙ ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ > ΜΟΥ,ΣΕ ΣΥΝΔYΑΣΜΟ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΕ ΒΑΡΗ(4 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ).ΛΟΙΠΟΝ,
1 ΓΕΥΜΑ(8.00π):100 gr ΒΡΩΜΗ ΜΕ 200 ml ΓΑΛΑ(19 gr proteins) Ή 2 ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ 2% ΛΙΠΑΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΠΑΝΑΝΑ(32 gr proteins).5 ΑΥΓΑ(2 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΚΑΙ 3 ΑΣΠΡΑΔΙΑ)=30gr proteins).
2 ΓΕΥΜΑ(11.00πμ):24 gr whey protein,santwich=ΔΥΟ ΦΕΤΕΣ ΨΩΜΙ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ/ΣΙΚΑΛΗΣ ΜΕ 1 ΦΕΤΑ ΑΠΑΧΗ ΒΡΑΣΤΗ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΚΑΙ 1 ΦΕΤΑ ΚΑΣΕΡΙ 10% ΛΙΠΑΡΑ(10-12 gr proteins)
3 ΓΕΥΜΑ(14.00μμ)ΨΗΤΟ ΦΙΛΕΤΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ(30-35gr proteins) Ή ΜΟΣΧΑΡΙ(40-45gr proteins) Ή ΣΟΛΟΜΟΣ(22 gr proteins)ΜΕ ’’ΜΑΥΡΟ’’ ΡΥΖΙ Ή ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ Ή ΓΛΥΚΟΠΑΤΑ.ΣΑΛΑΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ.
4 ΓΕΥΜΑ(16.00μμ)24 gr whey protein,ΚΡΕΜΑ ΜΕ 50 γρ ΒΡΩΜΗ,ΔΥΟ ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΑΧΙΝΙ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ ΚΑΙ 150 μλ ΓΑΛΑ(15 gr proteins) 17.00―18.00+..ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΕ ΒΑΡΗ
5 ΓΕΥΜΑ(19.00mm) 24 gr whey protein ΜΕ ΑΠΛΟΥΣ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ(ΑΣΠΡΟ ΡΥΖΙ,ΠΑΤΑΤΑ,ΑΣΠΡΟ ΨΩΜΙ,MAKAPONIA κτλ)
6 ΓΕΥΜΑ(21.00mm)ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ 3 ΓΕΥΜΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΑΛΑΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ Ή ΠΡΩΤΕΙΝΙΚΟ ΡΟΦΗΜΑ ΚΑΖΕΙΝΗΣ.
*ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ 2 ΠΟΤΗΡΙΑ ΝΕΡΟ. **ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΟΣΠΡΙΑ.ΚΑΘΟΛΟΥ ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΑΛΑΤΙ. ***ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΕ ΒΑΡΗ ΚΑΝΩ ΑΕΡΟΒΙΑ ΑΣΚΗΣΗ(ΤΡΕΞΙΜΟ,ΠΟΔΗΛΑΤΟ,ΚΟΛΥΜΠΙ) ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΣΕ 2,5 γρ ανα 1 κιλο(ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΝΕΦΡΑ??).ΕΙΜΑΙ 85 ΚΙΛΑ ,1,85 cm,10-11% ΛΙΠΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ (ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ)210γρ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΥΙΚΑ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΓΡΑΜΜΩΣΗ?ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ? ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

****Γραφε με μικρους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φόρουμ.Moderators team****

slaine
26-03-09, 23:38
Κατ'αρχάς καλώς ήρθες!

από κει και πέρα
όπως τα γράφεις δε βγάζω άκρη, κάνε edit και σουλούπωσέ το να διαβάζεται πιο εύκολα.
επίσης δε μας είπες ύψος, κιλά, ποσοστό λίπους, στόχος, ηλικία κλπ

πέρνα και από το "νέα μέλη" να πεις ένα γεια και αν σε χαιρετήσει ο λαός.

ΥΓ: τι είναι αυτά τα>>>> συνέχεια?

panais
27-03-09, 00:07
GIA SOU SLAINE.TO SOULOPWSA OPWS MOU EIPES.DIAVASE TO KAI PES MOU TI PISTEUEIS,AN XREIAZETAI KATI....................EUXARISTW


****Γραφε με μικρους και ελληνικους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φόρουμ.Moderators team****

slaine
27-03-09, 00:16
μη γράφεις με κεφαλαία καθότι είναι κανόνας του φόρουμ αφού στη γλώσσα του ίντερνετ είναι σαν να φωνάζεις. άσε και κανά κενό. (σόρι για τις "παρατηρήσεις" απλά σε ενημερώνω για να μη σβηστεί κανά ποστ από τους μοντ και επίσης να έιναι και πιο ευανάγνωστο το εκάστοτε ποστ. :) )

ωραία έχεις γράψει ηλικία αλλά όχι κιλά, ύψος, ποσοστό λίπους (αν ξέρεις) και επίσης όταν λέω στόχο εννοώ τα κιλά πχ από 100 κιλά να πάω 90 (τυχαίο παράδειγμα)

βγάλε αν μπορείς σύνολο θερμιδών και ανα πρωτείνες/υδατάνθρακες/λίπη και επίσης ανα γεύμα σύνολο γρ πρωτείνης κλπ.

ρίξε μία ματιά εδώ ίσως το βρεις χρήσιμο
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3873

KATERINI 144
27-03-09, 00:24
τουλαχιστον εσυ με το καλημερα ρωτας για διατροφη φιλε παναη, ενα μεγαλο ποσοστο ρωταει με το καλημερα για σημπληρωματα.

welcome :welcome:

tezaman
27-03-09, 01:41
(ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΝΕΦΡΑ??)


άααααααααααααααααακυρο!!!!!

slaine
27-03-09, 01:51
αν τα είχες γράψει από την αρχή και δεν τα έιδα (κιλά κλπ) συγγνώμη φίλε φαίνεται δεν πάω καλά.

11% λίπος στα κιλά/ύψος σου πρέπει να είσαι πολύ καλός! δε βάζεις καμία φωτό αν θέλεις?

πάντως να βάλεις μύες και να χάσεις και λίπος αν δεν είσαι αρχάριος και δεν παίρνεις φάρμακα ξέχασέ το.

BRaWNy
27-03-09, 10:39
ΣΤΟΧΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΙΑ ΜΥΙΚΑ ΚΙΛΑ,ΟΧΙ ΤΡΕΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ(OXI ΝΑ ΓΙΝΩ ''ΤΕΡΑΣ'')
Φίλε, όποιος και να είναι ο στόχος σου, την ίδια προσπάθεια και αφοσίωση θέλει, και φυσικά heavy enough προπονήσεις και ένταση.

Άσε που για να φτάσεις σε προσθήκη πολλών μυικών κιλών (που θα φαίνεσαι τέρας), πριν απο αυτά πρωτα θα περάσεις απο τα λίγα μυικά κιλά (έτσι όπως θες να φαίνεσαι), οπότε και σταματάς εκει αν θες.
Η "διαδρομή" είναι ίδια, απλά την σταση/στάσεις καθορίζεις εσυ.

Απλά απόψεις μου.

panais
27-03-09, 14:33
αν τα είχες γράψει από την αρχή και δεν τα έιδα (κιλά κλπ) συγγνώμη φίλε φαίνεται δεν πάω καλά.

11% λίπος στα κιλά/ύψος σου πρέπει να είσαι πολύ καλός! δε βάζεις καμία φωτό αν θέλεις?
πάντως να βάλεις μύες και να χάσεις και λίπος αν δεν είσαι αρχάριος και δεν παίρνεις φάρμακα ξέχασέ το.

εχω μια φοτο στο προφιλ μου,μπες δες την,εκει βεβαια ειναι καλοκαιρι και ημουν πιο λεπτος(78-80 κιλα).Απορω παντως πως δεν εβλεπες τα στοιχεια που μου ζητουσες....................

panais
27-03-09, 14:54
Φίλε, όποιος και να είναι ο στόχος σου, την ίδια προσπάθεια και αφοσίωση θέλει, και φυσικά heavy enough προπονήσεις και ένταση.

Άσε που για να φτάσεις σε προσθήκη πολλών μυικών κιλών (που θα φαίνεσαι τέρας), πριν απο αυτά πρωτα θα περάσεις απο τα λίγα μυικά κιλά (έτσι όπως θες να φαίνεσαι), οπότε και σταματάς εκει αν θες.Η "διαδρομή" είναι ίδια, απλά την σταση/στάσεις καθορίζεις εσυ.

Απλά απόψεις μου.

Σωστες οι αποψεις,οντως ειναι μια διαδρομη,αλλα οι στασεις καθοριζονται και απο αλλα πραγματα.Μπορεις να φτασεις με φυσικη γυμναστικη σε ενα επιπεδο,εκει θα κολησεις,για να το ξεπερασεις χριαζεται συνεχως να βαζεις νεα στοιχεια στην προπονηση σου.Εννοω οτι θελει να προσθετεις συνεχως νεα συμπληρωματα,ολο και πιο συνθετα αλλιως η διαδρομη που λες δεν συνεχιζεται αλλα σταματαει εκει που προοριζει ο γενετικος σου κωδικας..........

panais
27-03-09, 14:59
αν τα είχες γράψει από την αρχή και δεν τα έιδα (κιλά κλπ) συγγνώμη φίλε φαίνεται δεν πάω καλά.

11% λίπος στα κιλά/ύψος σου πρέπει να είσαι πολύ καλός! δε βάζεις καμία φωτό αν θέλεις?

πάντως να βάλεις μύες και να χάσεις και λίπος αν δεν είσαι αρχάριος και δεν παίρνεις φάρμακα ξέχασέ το.

Φιλε slaine..........το λεω αλλωστε και στο ποστ οτι δεν θελω να παρω πολλα μυικα κιλα.....αλλα να εχω ενα καλο φυσιολογικο ογκο.Και αυτο που ρωταω ειναι αν αυτη η διατροφη ειναι καταλληλη.Φαρμακα δεν παιρνω,μονο μια whey protein και ολα τα αλλα απο την διατροφη...........

panais
27-03-09, 15:02
άααααααααααααααααακυρο!!!!!

θα προτιμουσα μια σαφεστερη απαντηση.Τελικα επιρεαζει ή οχι τα νεφρα............????

the_big_litho
27-03-09, 15:30
Φιλε slaine..........το λεω αλλωστε και στο ποστ οτι δεν θελω να παρω πολλα μυικα κιλα.....αλλα να εχω ενα καλο φυσιολογικο ογκο.Και αυτο που ρωταω ειναι αν αυτη η διατροφη ειναι καταλληλη.Φαρμακα δεν παιρνω,μονο μια whey protein και ολα τα αλλα απο την διατροφη...........

Θα δεις στην πορεια οτι και αυτα τα λιγα κιλα που ζητας ειναι πολυ δυσκολο να τα παρεις. Μην φοβασαι να γινεις τερας και να θες δεν μπορεις, με την καλη εννοια στο λεω....
Οποτε ξεκινα σιγα σιγα, εισαι και μικρος, χωρις βιασυνες. Φτιαξε μια διατροφη βασισμενη σε εσενα αλλα συμφωνα με το αρθρο της ενοτητας διατροφης ''διατροφη ογκου'' και μετα θα σου διορθωσουμε τις λεπτομεριες...:thumbup::thumbup:

Και οσο για τα νεφρα στις ποσοτητες που χρειαζεται να παιρνεις δεν εχεις κανενα προβλημα εκτος αν υπαρχει αλλη παθηση στα νεφρα

leangains
27-03-09, 15:31
άααααααααααααααααακυρο!!!!!

θα προτιμουσα μια σαφεστερη απαντηση.Τελικα επιρεαζει ή οχι τα νεφρα............????

εάν είναι από συμπληρώματα μόνο μπορεί ( γεννετική προδιάθεση, ποσότητα νερού που πίνεις, πόσο επιβαρύνεις τα νεφρά από διατροφή(αλάτι κτλ), εαν πίνεις ξύδια-μύδια και λοιπά σαβουρίδια) εάν παίρνεις δλδ 120-200+ γρ πρωτείνη για τα κιλά που είσαι και τα 170+ γρ είναι από ροφήματα.

Απ το φαί για κανένα λόγο!!! και αυτό γιατί η πρωτείνη απτο μαμ δεν απορροφάται όλη, η απορρόφηση της συνολικής ποσότητας πρωτείνης έχει διαφορετικό ποσοστό για κάθε είδος, για τα αβγά πχ είναι 90%. Απ τα πχ 30γρ θα απορροφήσεις το 90%, για κάθε είδος (κοτόπουλο,μοσχάρι,ψάρι) δαιφορετικό ποσοστό.

κοίτα κ εδώ για να σου λυθούν οι απορίες σου μια και καλή
Protein and Kidney Function http://www.johnberardi.com/articles/nutrition/kidney.htm
Το συμπέρασμα είναι τούτο:
The researchers concluded that protein intake under 2.8g/kg does not impair renal function. From the results of this study, there is finally evidence that high protein diets may not be harmful to the kidneys of healthy athletes. It appears that high protein diets are only harmful in those who have pre-existing kidney dysfunctions. Prior speculations that high protein intake would cause kidney damage appear unfounded.
εάν δε ξέρεις αγγλικά, βρες κάποιον να στο μεταφράσει, για νασαι σίγουρος μια και καλή!
Ααα! και βάλε λίπος στη διατροφή σου! καλό λίπος εννοω ειδικά στα τελευταία γεύματα.

BRaWNy
27-03-09, 15:45
Σωστες οι αποψεις,οντως ειναι μια διαδρομη,αλλα οι στασεις καθοριζονται και απο αλλα πραγματα.Μπορεις να φτασεις με φυσικη γυμναστικη σε ενα επιπεδο,εκει θα κολησεις,για να το ξεπερασεις χριαζεται συνεχως να βαζεις νεα στοιχεια στην προπονηση σου.Εννοω οτι θελει να προσθετεις συνεχως νεα συμπληρωματα,ολο και πιο συνθετα αλλιως η διαδρομη που λες δεν συνεχιζεται αλλα σταματαει εκει που προοριζει ο γενετικος σου κωδικας..........Όχι φίλε, η προπόνηση, τα συμπληρώματα κλπ, είναι ίδια σε όλη τη διαδρομή, και όπως είπα χρειάζονται ίδιες προσπάθειες, ειτε θες να γίνεις πολύ μεγάλος, είτε μεσαίος.
Τα γενετικά φυσικά και καθορίζουν κάποια όρια, και απο αυτά θα εξαρτηθεί μεχρι που μπορεις να φτάσεις.

Μάλλον δεν με κατάλαβες τι εννοούσα.
Όπου και να θες να φτάσεις ή και όπου σου επιτρέπουν τα γεννετικά σου, τις ίδιες παραμέτρους προπόνησης θέλει.

Ακόμη και σε φάρμακα να στραφείς κλπ, για να ξεπράσεις ίσως τα όρια σου, πάλι η προπόνηση παραμένει ίδιας μορφής.

tezaman
27-03-09, 20:07
εάν είναι από συμπληρώματα μόνο μπορεί

Απ το φαί για κανένα λόγο!!!

και αυτό γιατί η πρωτείνη απτο μαμ δεν απορροφάται όλη, η απορρόφηση της συνολικής ποσότητας πρωτείνης έχει διαφορετικό ποσοστό για κάθε είδος, για τα αβγά πχ είναι 90%. Απ τα πχ 30γρ θα απορροφήσεις το 90%, για κάθε είδος (κοτόπουλο,μοσχάρι,ψάρι) δαιφορετικό ποσοστό.


αυτό το λές υποθέτω γιατί η whey χαρακτηρίζετε σαν την πρωτεΐνη με την υψηλότερη βιολογική αξία, αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την επιβάρυνση των νεφρών, αν ήταν έτσι θα φοβόμασταν να πιούμε γάλα :green::green::green:
καμία επίσημη έρευνα μέχρι σήμερα δεν έχει δείξει κάποια συσχέτιση της υψηλής κατανάλωσης πρωτεΐνης και την επιβάρυνση των νεφρών από αυτήν σε υγιής ανθρώπους, είναι σαν τον μύθο με τα αυγά και την χοληστερίνη:turtle:

BRaWNy
27-03-09, 20:19
Μήπως ήθελε να αναφερθει στο συκώτι και όχι στα νεφρά, ο φίλος που έθεσε την ανησυχία του?

Και πάλι, για το συκώτι, δεν υπάρχει πρόβλημα, αν τηρούνται σωστά κάποιες προϋποθέσεις.
Απλά, συστηνεται μείωση της πρωτεΐνης, μόνο όταν ήδη υπάρχει πρόβλημα στο συκώτι.

Piratis
27-03-09, 20:43
panais καλως ηρθες και συγχαρητηρια που αν και εισαι 18χρονων εχεις σαν σκοπο σου μια υγιεινη διατροφη με οτι αυτο συνεπαγεται (fitness σωμα κ.λ.π).

τα αυγα θα σου ελεγα να τα ελλατωσεις σε 3 την εβδομαδα..

η υπερβολικη καταναλωση πρωτεινης ειτε ζωικης ειτε σε μορφες σκονης ειναι επιβλαβης στα νεφρα κατ'εμε και το παρατηρησα στις εξετασεις αιματος που ειχα κανει οταν ειδα αυξημενη την ουρια που συσχετιζεται με την κρεατινινη.

εκεινο το διαστημα αισθανομουνα υπερκοπωση* η οποια σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογοταν απο αυτα που εκανα μεσα στη μερα και αποφασισα να ελλατωσω τα αυγα-πρωτεινη οπως επισης να σταματησω και την κρεατινη γιατι δεν ειδα να μου προσφερει κατι ουσιαστικο(εμενα προσωπικα) και ειπα να μην το ρισκαρω.

υπερκοπωση αισθανοταν στο "carb cycling" thread και ενα παληκαρι ο οποιος ειχε πολλες high protein days.

ο προσωπικος μας γιατρος μου ειπε να χαλαρωσω λιγο με τις ποσοτητες κρεατος που καταναλωνω αναφερωντας μου μια μεσογειακη διατροφη η οποια λεει π.χ οτι 1 φορα στα 7 γευματα πρεπει να ειναι κρεας. σε καμια περιπτωση δεν τηρησα-τηρω αυτη την αναλογια αλλα πλεον εχω χαλαρωσει λιγο με τους υπολογισμους γραμμαριων+απαραιτητα κρεας στο γευμα η πρωτεινη σε σκονη μπλα μπλα.

Στην διατροφικη πυραμιδα του Harvard αναφερονται στην καθημερινη καταναλωση φρουτων-λαχανικων καλων λιπαρων και προιοντων ολικης αλεσεως.
Ακομα και το κοτοπουλο το εχουν στο επομενο επιπεδο θελωντας να δειξουν οτι δεν ειναι απαραιτητο το κρεας σε καθε γευμα.
(αξιοσημειωτο ειναι οτι απο τοτε που δεν παιζω με τα γραμμαρια και με τις αναλογιες και τηρω πανω κατω αυτα που λεει η πυραμιδα βλεπω καλυτερα αποτελεσματα στο σωμα μου και το πιο σημαντικο: σταματησε η υπερκοπωση και ολα)

με λιγα λογια θελω να πω οτι η αληθεια ειναι καπου στη μεση , κοιταξε να τρως σωστα και υγιεινα και ολα θα ερθουν με τον χρονο.


επισης να βαλεις φρουτα και καλα λιπη στην διατροφη σου

tezaman
27-03-09, 21:05
τα αυγα θα σου ελεγα να τα ελλατωσεις σε 3 την εβδομαδα..



να ελαττώσει τα αυγά για ποιον λόγο? μην παρεξηγηθούν οι κότες?

εγώ προσωπικά δεν θα συμφωνήσω σε τίποτα με αυτά που είπες :)

the_big_litho
27-03-09, 21:13
Εχουμε πει πολλες φορες για το πως οι γιατροι αντιμετωπιζουν το ολο θεμα. Οι ανθρωποι προτεινουν παντα την συντηρητικη και ασφαλη οδο για να μην ποτε παιξουν με την φωτια.
Το οτι μια φορα η ουρια σου ηταν ανεβασμενη δεν λεει τιποτα απολυτως.
Σιγουρα οι μεγαλες ποσοτητες ληψης κρεατος και πρωτεινης ισως επιβαρυνουν την λειτουργεια καποιων οργανων αλλα μιλαμε για δοσολογιες υπερμετρες της συνιστωμενης του συγκεκριμενου ατομου.

Τετοια διατροφη που λες ειναι αρκετα καλη για ανθρωπους που δεν ασχολουνται με την δομηση του σωματος τους και τον αθλητισμο σε καθημερινη βαση

thegravijia
27-03-09, 21:41
η πολλη πρωτεινη επηρεαζει το συκωτι κ τα νεφρα , ουρια κτλ.
και οσοι λενε οτι δεν τα επηρεαζει ειναι επειδη δεν εχουν παθει κατι ...

η ουσια ειναι οτι επηρεαζει κ πρεπει να δεις μονος σου ποση ποσοτητα πρωτεινης μπορει να αφομειωσει ο οργανισμος σου κανοντας εξετασεις ...
εγω πχ ετρωγα κοντα στα 3.5 γρ. για καθε κιλο κ ο οργανισμος μου δεν μπορουσε να την αφομοιωσει ολη.. γι αυτο ειχα υψηλες τιμες στα οργανα.



panais θα προτιμουσα μια σαφεστερη απαντηση.Τελικα επιρεαζει ή οχι τα νεφρα............????
ναι κ ασε τους αλλους να λενε οτι δεν ..
αμα δεν τα παθεις ετσι λες - κ εγω ετσι ελεγα μεχρι που τα παθα

tezaman
27-03-09, 21:53
Ο gravijias ξέρει, ο gravijias γνωρίζει ρε μπάς και είσαι ο Τσάκ νόρις μεταμφιεσμένος σε gravijias? O_O

the_big_litho
27-03-09, 22:26
η πολλη πρωτεινη επηρεαζει το συκωτι κ τα νεφρα , ουρια κτλ.
και οσοι λενε οτι δεν τα επηρεαζει ειναι επειδη δεν εχουν παθει κατι ...


ναι κ ασε τους αλλους να λενε οτι δεν ..
αμα δεν τα παθεις ετσι λες - κ εγω ετσι ελεγα μεχρι που τα παθα

Επειδη το παθες εσυ δεν σημαινει κατι γενικα. Σημαινει οτι τα 3,5 γραμ ειναι πολλα για σενα... Ο φιλος ρωτησε αν τα 2,5 ειναι πολλα για επιβαρυνση σε καποια οργανα οχι τα 3,5



η ουσια ειναι οτι επηρεαζει κ πρεπει να δεις μονος σου ποση ποσοτητα πρωτεινης μπορει να αφομειωσει ο οργανισμος σου κανοντας εξετασεις ...





Αυτο πως θα το κανεις δηλαδη?
1 εβδομαδα θα παρεις 2 γραμ/κιλο και θα δεις ουρια και την αλλη θα παρεις 3 και παει λεγοντας
Οι περισσοτερες ερευνες με πειραμα εχουν δειξει απο 1,8 εως 2,8 ειναι ασφαλη για τον μεσο ασκουμενο με βαρη

thegravijia
27-03-09, 22:28
Επειδη το παθες εσυ δεν σημαινει κατι γενικα. Σημαινει οτι τα 3,5 γραμ ειναι πολλα για σενα... Ο φιλος ρωτησε αν τα 2,5 ειναι πολλα για επιβαρυνση σε καποια οργανα οχι τα 3,5

ναι ρε συ ενοειτε αυτο - γι αυτο ειπα οτι σε εμενα ετυχε..
στους περισσοτερους δεν παιζει..

αλλα αν πχ κανει μια διατροφη με 3γρ ας πουμε ανα κιλο καλο θα ηταν μετα απο κανα 5 μηνο να παει να κανει εξετασεις να δει αν τελικα μπορει να τα αφομοιωσει ο οργανισμος του...

για τα 2.5 δεν το προσεξα, ε δεν νομιζω με 2.5 να παιξει τιποτα!!

the_big_litho
27-03-09, 22:34
Γενικα πρεπει να κανουμε εξετασεις αιματος ουρων και υπερηχους συχνα γιατι καλως η κακως φορτωνομαστε αρκετα
Φαντασου gravi να μην εκανες και να πηγαινες εν αγνοια σου να παθαινες τιποτα σοβαρο

Φιλε panais μας συγχωρεις για τα off topic, η ερωτηση σου απαντηθηκε λιγο καθυστεριμενα...:thumbup:

leangains
27-03-09, 22:57
αυτό το λές υποθέτω γιατί η whey χαρακτηρίζετε σαν την πρωτεΐνη με την υψηλότερη βιολογική αξία, αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την επιβάρυνση των νεφρών, αν ήταν έτσι θα φοβόμασταν να πιούμε γάλα :green::green::green:
:turtle:
Ναι δίκιο έχεις! Πόσο γάλα πρέπει να πιούμε για να απορροφήσουμε 40γρ πρωτείνης? (Hint:Ποιό το ποσοστό απορρόφησης πρωτείνης από το γάλα?? Τα αβγά έχουν το μεγαλύτερο και είναι 90%, το γάλα???


η πολλη πρωτεινη επηρεαζει το συκωτι κ τα νεφρα , ουρια κτλ.
και οσοι λενε οτι δεν τα επηρεαζει ειναι επειδη δεν εχουν παθει κατι ...

η ουσια ειναι οτι επηρεαζει κ πρεπει να δεις μονος σου ποση ποσοτητα πρωτεινης μπορει να αφομειωσει ο οργανισμος σου κανοντας εξετασεις ...
εγω πχ ετρωγα κοντα στα 3.5 γρ. για καθε κιλο κ ο οργανισμος μου δεν μπορουσε να την αφομοιωσει ολη.. γι αυτο ειχα υψηλες τιμες στα οργανα.



panais θα προτιμουσα μια σαφεστερη απαντηση.Τελικα επιρεαζει ή οχι τα νεφρα............????
ναι κ ασε τους αλλους να λενε οτι δεν ..
αμα δεν τα παθεις ετσι λες - κ εγω ετσι ελεγα μεχρι που τα παθα

Ναι γιατί έτρωγες πολύ! 3.5 γρ/κιλό τι λες ρε τέρας!! τι έτρωγες τα κοτόπουλα μιμίκος και όλυμπος μαζί?? ένα κοτέτσι στην καθισιά!!! άκου εκεί 3.5:shock::shock:!!! καλό να το λέμε...:turtle::turtle::bbbiceps: δλδ είσαι 90 κιλά πες και έτρωγες 315γρ πρωτείνης τη μέρα... καλυτερα να σου πάρουν κανά αυτοκίνητο δε παίρνει να σε ταίζουν!! αλήθεια τι είπες τώρα!! τι μπορεί να σου δίνει τόση πρ, τη διατροφή την έχεις πουθενά, να τη δώσουμε στην εθνική ομάδα strongmen του καναδά να τα σαρώσουμε όλα.:turtle::turtle::turtle:


panais καλως ηρθες και συγχαρητηρια που αν και εισαι 18χρονων εχεις σαν σκοπο σου μια υγιεινη διατροφη με οτι αυτο συνεπαγεται (fitness σωμα κ.λ.π).

τα αυγα θα σου ελεγα να τα ελλατωσεις σε 3 την εβδομαδα..

η υπερβολικη καταναλωση πρωτεινης ειτε ζωικης ειτε σε μορφες σκονης ειναι επιβλαβης στα νεφρα κατ'εμε και το παρατηρησα στις εξετασεις αιματος που ειχα κανει οταν ειδα αυξημενη την ουρια που συσχετιζεται με την κρεατινινη.

εκεινο το διαστημα αισθανομουνα υπερκοπωση* η οποια σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογοταν απο αυτα που εκανα μεσα στη μερα και αποφασισα να ελλατωσω τα αυγα-πρωτεινη οπως επισης να σταματησω και την κρεατινη γιατι δεν ειδα να μου προσφερει κατι ουσιαστικο(εμενα προσωπικα) και ειπα να μην το ρισκαρω.

υπερκοπωση αισθανοταν στο "carb cycling" thread και ενα παληκαρι ο οποιος ειχε πολλες high protein days.

ο προσωπικος μας γιατρος μου ειπε να χαλαρωσω λιγο με τις ποσοτητες κρεατος που καταναλωνω αναφερωντας μου μια μεσογειακη διατροφη η οποια λεει π.χ οτι 1 φορα στα 7 γευματα πρεπει να ειναι κρεας. σε καμια περιπτωση δεν τηρησα-τηρω αυτη την αναλογια αλλα πλεον εχω χαλαρωσει λιγο με τους υπολογισμους γραμμαριων+απαραιτητα κρεας στο γευμα η πρωτεινη σε σκονη μπλα μπλα.

Στην διατροφικη πυραμιδα του Harvard αναφερονται στην καθημερινη καταναλωση φρουτων-λαχανικων καλων λιπαρων και προιοντων ολικης αλεσεως.
Ακομα και το κοτοπουλο το εχουν στο επομενο επιπεδο θελωντας να δειξουν οτι δεν ειναι απαραιτητο το κρεας σε καθε γευμα.
(αξιοσημειωτο ειναι οτι απο τοτε που δεν παιζω με τα γραμμαρια και με τις αναλογιες και τηρω πανω κατω αυτα που λεει η πυραμιδα βλεπω καλυτερα αποτελεσματα στο σωμα μου και το πιο σημαντικο: σταματησε η υπερκοπωση και ολα)

με λιγα λογια θελω να πω οτι η αληθεια ειναι καπου στη μεση , κοιταξε να τρως σωστα και υγιεινα και ολα θα ερθουν με τον χρονο.


επισης να βαλεις φρουτα και καλα λιπη στην διατροφη σου
ΩΩΩ Παναγιά μου Ανωγειανή!!! τι λες!!! τι λες!!!
Αναφερεσαι στην διατροφική πυραμίδα του Harvard που αναφέρεται στο μέσο χοντρό αμερικάνο. άσε μας ρε pirati!! μήπως έπαιρνες κρεατίνη πέρα απτο προτώκολο???ΕΕΕ μήπως???? άκου εκεί τι γράφει. και η κρεατινίνη δεν σχετίζεται με την κρεατίνη? κρεατίνη +άζωτο τι κάνει??? ελα έλα pirati τι κάνει??
και ποιός σου είπε ότι ξυπνάς ένα πρώι και κάνεις carb cycling??? ειδικά έτσι όπως το έκανες??? για κοίτα τι λέει στο t-nation και πως τη προτείνουν. σας είπε κάποιος ότι μπορείτε να κάνετε 1 carb 3 protein days? τί είχατε κάνει πρίν, τί τρώγατε, πόσα cheat γεύματα κάνατε? με τη ρυθμό μειώσατε τον υδατάνθρακα?πόσους μονοσακχαρίτες είχατε πόσους σύνθετους? πόσο λίπος? Πριν κατηγορίσουμε ένα μοντέλο δίαιτας καλά θα ήταν να το ψάξουμε λίγο περισσότερο. Άκου ρε η carb cycling του έφταιξε.
Μου ρθε πρίν ένα μήνα ένα παληκαράκι στο gym και με ρώταγε για κρεατίνη μου λέει παίρνω 10γρ/μερα τους τελευταίους 4 μήνες συνεχόμενα!! από πρωτείνη χρησιμοποιώ nitro-tech και την άλλh tech την "όγκου", λες να χω πάθει τίποτα??
Τι να του πείς?? Mπα, ανάλογα το σύστημα, αλλά καλού κακού αύριο πήγαινε για εξετάσεις αίματος και ούρων, κοίτα και στο bodybuilding.gr για ορθολογική χρήση. και μετά την εξέταση του βρήκαν αυξημένα ερυθρά!! και λίγη κρεατινίνη λίγη...
:turtle::turtle::turtle:


να ελαττώσει τα αυγά για ποιον λόγο? μην παρεξηγηθούν οι κότες?
εγώ προσωπικά δεν θα συμφωνήσω σε τίποτα με αυτά που είπες :)
+1000.πες τα ρε teza πες τα!!

Άσχετο!!
το άρθρο που σας είπα κάνατε το κόπο να το διαβάσετε πρίν πείτε την προσωπική σας γνώμη??/ αναρωτιέμαι???
Άντε τεμπέληδες να σας ξαναποστάρω μήπως και δείτε φως.

Although some blood parameters (blood uric acid and calcium) were higher in the body builders, there was no correlation (καμια συσχέτιση μάγκες καμία!!!) between protein intake and markers of kidney function (creatinine clearance, albumin excretion rate, and calcium excretion rate).
τι λέει εδώ?? ότι η πρωτείνη μας χαλάει τα νεφρά????
The researchers concluded that protein intake under 2.8g/kg does not impair renal function.
Ορίστε έχει και δικλίδα ασφαλείας μην έρθει κανας μουρλός και μας πει έτρωγα ένα κοτέτσι και έπαθα συκώτια,νεφρά, μάτια,βλεφαρίδες..., κάτσε να βάλουμε 2.8γρ/κιλό. Ναι ο tezaman δίκιο έχει πιο κάτω!! τι να του πώ?? Υπάρχουν και τρελοί...και νομίζουν ότι είναι ο Coleman kai τρωνε τον άμπακο...
(πώς μπορείς να πάρεις τόση πρωτείνη άραγε??? ποστάρετε μια διατροφή που να έχει τόση, όχι στα χαρτιά, να μπορείς να τη φας, θασαι σαν βάρκα μετά ρεεεε! θα σε τρέχουν για διάτρηση στομάχου. άκου εκεί τι έτρωγε ο άλλος 3.5γρ/κιλό γειά σου ρε θηρίο ο αχόρταγος είσαι ρε τρελέ!)

leangains
27-03-09, 23:04
ετρωγα κοντα στα 3.5 γρ. για καθε κιλο κ ο οργανισμος μου δεν μπορουσε να την αφομοιωσει ολη.. γι αυτο ειχα υψηλες τιμες στα οργανα.


Μια φωτογραφία έχεις?? Θέλω να δω πόσο είναι το στομάχι σου. Πραγματικά

Piratis
28-03-09, 02:11
να ελαττώσει τα αυγά για ποιον λόγο? μην παρεξηγηθούν οι κότες?

εγώ προσωπικά δεν θα συμφωνήσω σε τίποτα με αυτά που είπες :)


με τιποτα απο αυτα που ειπε ο γιατρος εννοεις , δεν τα λεω εγω , εγω απλα ανεφερα καποιες εξετασεις που εκανα και μου ειπε την γνωμη του ο γιατρος.

Piratis
28-03-09, 02:23
ΩΩΩ Παναγιά μου Ανωγειανή!!! τι λες!!! τι λες!!!
Αναφερεσαι στην διατροφική πυραμίδα του Harvard που αναφέρεται στο μέσο χοντρό αμερικάνο. άσε μας ρε pirati!! μήπως έπαιρνες κρεατίνη πέρα απτο προτώκολο???ΕΕΕ μήπως???? άκου εκεί τι γράφει. και η κρεατινίνη δεν σχετίζεται με την κρεατίνη? κρεατίνη +άζωτο τι κάνει??? ελα έλα pirati τι κάνει??
και ποιός σου είπε ότι ξυπνάς ένα πρώι και κάνεις carb cycling??? ειδικά έτσι όπως το έκανες??? για κοίτα τι λέει στο t-nation και πως τη προτείνουν. σας είπε κάποιος ότι μπορείτε να κάνετε 1 carb 3 protein days? τί είχατε κάνει πρίν, τί τρώγατε, πόσα cheat γεύματα κάνατε? με τη ρυθμό μειώσατε τον υδατάνθρακα?πόσους μονοσακχαρίτες είχατε πόσους σύνθετους? πόσο λίπος? Πριν κατηγορίσουμε ένα μοντέλο δίαιτας καλά θα ήταν να το ψάξουμε λίγο περισσότερο. Άκου ρε η carb cycling του έφταιξε.
Μου ρθε πρίν ένα μήνα ένα παληκαράκι στο gym και με ρώταγε για κρεατίνη μου λέει παίρνω 10γρ/μερα τους τελευταίους 4 μήνες συνεχόμενα!! από πρωτείνη χρησιμοποιώ nitro-tech και την άλλh tech την "όγκου", λες να χω πάθει τίποτα??
Τι να του πείς?? Mπα, ανάλογα το σύστημα, αλλά καλού κακού αύριο πήγαινε για εξετάσεις αίματος και ούρων, κοίτα και στο bodybuilding.gr για ορθολογική χρήση. και μετά την εξέταση του βρήκαν αυξημένα ερυθρά!! και λίγη κρεατινίνη λίγη...




5gr κρεατινη επαιρνα το πρωι και αμεσως μετα την γυμναστικη.

ποιος σου ειπε οτι αναφερεται στον μεσο χοντρο αμερικανο ? οι μεσοι χοντροι αμερικανοι πρεπει να τρωνε κυριως ολικης αλεσεως-καλα λιπαρα-φρουτα-λαχανικα και μετα κρεας ενω εμεις οχι?
και γιατι αφου η Πυραμιδα του Harvard εχει στο 2ο σταδιο το κρεας εσυ επικροτεις τις high protein days? επειδη το λεει στο t-nation? επειδη το λενε τα fitness models? γιατρο εχεις δει να το λεει και να το επικροτει?α σωστα..το παληκαρι που εκανε carb cycling δεν εκανε σωστα τους υπολογισμους γιαυτο επαθε υπερκοπωση..κατα τα αλλα θα πεταγε αν τον συμβουλευες εσυ.τυφλα να εχουν οι υδατανθρακες και η σημασια τους.

carb cycling δεν εκανα ουτε προκειται να κανω (δεν βλεπεις και τι διαβαζεις , βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα), αν ημουνα επαγγελματιας bodybuilder μπορει να εκανα τωρα γιατι να κανω?


"If the Atkins diet was the only way of losing weight, perhaps the benefits would outweigh the risks," he says. "Obviously, extreme obesity is a risk factor of kidney disease. But there are other health risks associated with high consumption of meat products, such as too much animal fats and saturated fats that increase the risk of heart disease. I think the message of our study is that people with mild reduced kidney function should be careful to moderate their intake of meat overall and very carefully consider the risk and benefits before starting an Atkins-type diet."



So think twice when you consider sacrificing the carbohydrates for a protein-dominant diet, Butterfield says. Drastically cutting carbohydrates from your diet may force your body to fight back.
That's because a diet in which protein makes up more than 30% of your caloric intake causes a buildup of toxic ketones. So-called ketogenic diets can thrust your kidneys into overdrive in order to flush these ketones from your body. As your kidneys rid your body of these toxic ketones, you can lose a significant amount of water, which puts you at risk of dehydration (http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=339), particularly if you exercise heavily.
That water loss often shows up on the scale as weight loss. But along with losing water, you lose muscle mass and bone calcium. The dehydration also strains your kidneys and puts stress on your heart. And dehydration from a ketogenic diet can make you feel weak and dizzy, give you bad breath (http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=1910), or lead to other problems.

kyriakos23
28-03-09, 03:46
ρε παιδια μην κανετε ετσι.
θα δουμε πιος θα παει πιο γρηγορα στον παραδεισο κ θα δουμε πιος εχει δικαιο;)

tezaman
28-03-09, 04:13
That's because a diet in which protein makes up more than 30% of your caloric intake causes a buildup of toxic ketones. So-called ketogenic diets can thrust your kidneys into overdrive in order to flush these ketones from your body. As your kidneys rid your body of these toxic ketones, you can lose a significant amount of water, which puts you at risk of dehydration (http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=339), particularly if you exercise heavily.
That water loss often shows up on the scale as weight loss. But along with losing water, you lose muscle mass and bone calcium. The dehydration also strains your kidneys and puts stress on your heart. And dehydration from a ketogenic diet can make you feel weak and dizzy, give you bad breath (http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=1910), or lead to other problems.


αυτό που έγραψες πειρατή είναι SUPER άκυρο και είναι απλά μία υπόθεση η οποία καταρρίφθηκε από έρευνες


Ναι δίκιο έχεις! Πόσο γάλα πρέπει να πιούμε για να απορροφήσουμε 40γρ πρωτείνης? (Hint:Ποιό το ποσοστό απορρόφησης πρωτείνης από το γάλα?? Τα αβγά έχουν το μεγαλύτερο και είναι 90%, το γάλα???



το ότι έχει υψηλότερη βιολογική αξία απο το κόκκινο κρέας πχ δεν σημαίνει απαραίτητα πως το σώμα θα την απορροφήσει ποιο πολύ από την πρωτεΐνη του κόκκινου κρέατος με τον αριθμό που θέτουμε για να προσδιορίσουμε την βιολογική αξία της προτείνεις κάπου το 100 είναι το μάξιμουμ που μπορεί να κάνει την καλύτερη απορρόφηση το σώμα από εκεί και πάνω δεν έχει κάποια σημασία πχ η whey πρέπει να είναι κάπου στο 130-160 αν θυμάμαι καλά

κάτι άσχετο πρός Σταύρο... φίλε σε πάω πολύ έτσι όπως τους τα είπες απο πάνω!!!! :bowdown:

BRaWNy
28-03-09, 09:01
να ελαττώσει τα αυγά για ποιον λόγο? μην παρεξηγηθούν οι κότες?

εγώ προσωπικά δεν θα συμφωνήσω σε τίποτα με αυτά που είπες :)+1 Επίσης.

Μην ξεχνάτε, ότι θέλει αυξημένη κατανάλωση νερού γενικώς, και ειδικά όταν γυμναζόμαστε και λαμβάνουμε κάποια πράγματα σε μεγαλύτερη ποσότητα.
Κάποια πράγματα (μην πω όλα τα σχετικά), πάνε πακέτο και με κάποιες αναλογίες και παραμέτρους.

Αν κάποιος τρωει πολλές πρωτεΐνες, και παίρνει και κρεατίνη, και δεν πίνει τουλάχιστον 5 λίτρα (λόγω κρεατίνης) και 4 λιτρα (χωρις κρεατίνη), τότε μάλλον δεν ξέρει τι του γίνεται απο αυτά τα θέματα, και όπως έχω ξαναπεί:
Τα "εργαλεία" που χρησιμοποιούμε για αυτό που κάνουμε (απο προπόνηση μέχρι και συμπληρώματα/διατροφή), δεν αποτυγχάνουν.
αποτυγχάνει μόνο κανείς ώς προς την εφαρμογή και χρησιμοποίησή τους.

Piratis
28-03-09, 09:57
αυτό που έγραψες πειρατή είναι SUPER άκυρο και είναι απλά μία υπόθεση η οποία καταρρίφθηκε από έρευνες






ποιες ερευνες ρε φιλε? και ποια σουπερ ακυρα?

θες να μιλησαουμε σε αυτη τη γλωσσα?

για αυτο γιατι δεν ειπες κατι? ---> κολλησαμε στα νεφρα..ξεχασα... But there are other health risks associated with high consumption of meat products, such as too much animal fats and saturated fats that increase the risk of heart disease.

ΣΟΥΠΕΡ ΑΚΥΡΟ ειναι να λες σε καποιον φαε οσα αυγα θελεις η εστω 2 ολοκληρα τα οποια εχουν 90 θερμιδες λιπους.
αν σε μια μερα χρειαζεσαι 500 θερμιδες απο λιπος και παιρνεις τις 90 απο τα αυγα επι καθημερινης βασεως ειναι καλο? ειναι essential fats μηπως οι κρκοι των αυγων?ποιος μιλησε για χοληστερινη και μυθους κ.λ.π?

ΣΟΥΠΕΡ ΑΚΥΡΟ ειναι να λες θα φοβομασταν να πιουμε γαλα , ακομα και αυτο θελει προσοχη στην καταναλωση και πρεπει να ειναι τουλαχιστον LOW-FAT η ΝΟΝ-FAT.

ΣΟΥΠΕΡ ΑΚΥΡΟ ειναι να λες σε καποιον , ακολουθα αυτη τη μεθοδο (ερευνες εχουν δειξει...εδω γελαμε), χωρις να ξερεις την κατασταση της υγιειας του και τι επιπτωσεις μπορει να εχει πανω του.

και ποσοι ειναι εδω μεσα που βαζωντας το χερι στην φωτια θα πουν , εγω δεν εχω προβλημα στα νεφρα η οτιδηποτε?

καλο θα ειναι πριν πουμε σε καποιον κανε αυτο αφοβα η κανε εκεινο αφοβα να ξερουμε και το ιστορικο του , αν δεν το ξερουμε καλυτερα να του λεμε να προσεχει σε καποιες ποσοτητες που παιρνει.

People with diabetes or heart disease, however, should limit their egg yolk consumption to no more than 3 a week.

High-protein diets are not hazardous for the healthy kidneys μπορει να ειναι και ετσι αλλα εγω δεν το ρισκαρω και ξαναλεω ρωτηστε εναν γιατρο αν εγκρινει μια high protein diet πειτε εγω ειμαι ασχετος ξεροκεφαλος δεν ξερω χριστο , ρωτηστε εναν γιατρο να δουμε τι θα πει.

BRaWNy
28-03-09, 10:06
ΣΟΥΠΕΡ ΑΚΥΡΟ ειναι να λες σε καποιον φαε οσα αυγα θελεις η εστω 2 ολοκληρα τα οποια εχουν 90 θερμιδες λιπους.
αν σε μια μερα χρειαζεσαι 500 θερμιδες απο λιπος και παιρνεις τις 90 απο τα αυγα επι καθημερινης βασεως ειναι καλο? ειναι essential fats μηπως οι κρκοι των αυγων?ποιος μιλησε για χοληστερινη και μυθους κ.λ.π?


Κι όμως είναι essential τα λιπαρά των αυγών.
Οι κρόκοι περιέχουν επίσης χολίνη, αραχιδονικό οξυ, και στοιχεία που βοηθούν στην άνοδο της καλής χοληστερίνης και κατα κάποιον τρόπο στην πτωση της κακής.
Συμπεριλαμβάνονται στα καλά λιπαρά.

Απλά, αυτό που πρέπει να προσεχτεί είναι, να μη καταναλώνονται την ίδια στιγμή μεγάλες ποσότητες λιπαρών και μεγάλες υδατανθράκων.

Εγω προσωπικά δεν βρίσκω πρόβλημα στο να μην καταναλώνονται καθημερινά, αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, όπως αλλεργία κλπ.



ΣΟΥΠΕΡ ΑΚΥΡΟ ειναι να λες σε καποιον , ακολουθα αυτη τη μεθοδο (ερευνες εχουν δειξει...εδω γελαμε), χωρις να ξερεις την κατασταση της υγιειας του και τι επιπτωσεις μπορει να εχει πανω του.
Διευκρίνηση:
Σε τέτοιες περιπτώσεις, αναφέρεται κανείς στο average των περιπτωσεων των ατόμων.
Αν κάποιος έχει πρόβλημα υγείας κλπ, νομίζω ότι θα πρέπει να ξέρει ήδη, πως να "δεχτεί" μια πρόταση, ή αν θες, μπορει να το διευκρινήσει για να πάρει μια πιό λεπτομερή απάντηση ή σχόλια.

π.χ.Όταν προτεινουμε κάποιος να κάνει σπριντς, απευθυνόμαστε σε αυτούς που μπορουν και στο average του πληθυσμού.
Εννοείται ότι ένας που έχει σπασμένο πόδι ή κάποιος με ένα πόδι, ότι δεν συμπεριλαμβάνεται στην πρόταση, και το ξέρει και ο ιδιος.
Εννοείται βέβαια και αν κάποιος έχει πρόβλημα καρδιάς, δεν θα αντιμετωπίσει την πρόταση το ίδιο, ή και αν νομίζει ότι πιθανότατα έχει, θα το αναφέρει/διευκρινήσει και θα ακούσει άλλες προτάσεις κλπ.
Καλό θα είναι, κάποιος που ζητάει προτάσεις κλπ, να μας λέει απο μόνος του πρωτα τι ιστορικό έχει, στα πάντα (σχετικά με τον χωρο), οχι μόνο υγείας.


Απόψεις μου.

Y.Γ.Θα παρακαλούσα απο τα μέλη, τα σχόλια να είναι "συγκρατημένα" και να γίνονται μεσα στα πλαίσια συζήτησης, όπου θα μπορουν να βγουν και θετικά συμπεράσματα, για να μην "ξεφύγουν" τα πράγματα.
Αν με πιάνετε ®

Piratis
28-03-09, 11:31
Διευκρίνηση:
Σε τέτοιες περιπτώσεις, αναφέρεται κανείς στο average των περιπτωσεων των ατόμων.
Αν κάποιος έχει πρόβλημα υγείας κλπ, νομίζω ότι θα πρέπει να ξέρει ήδη, πως να "δεχτεί" μια πρόταση, ή αν θες, μπορει να το διευκρινήσει για να πάρει μια πιό λεπτομερή απάντηση ή σχόλια.

π.χ.Όταν προτεινουμε κάποιος να κάνει σπριντς, απευθυνόμαστε σε αυτούς που μπορουν και στο average του πληθυσμού.
Εννοείται ότι ένας που έχει σπασμένο πόδι ή κάποιος με ένα πόδι, ότι δεν συμπεριλαμβάνεται στην πρόταση, και το ξέρει και ο ιδιος.
Εννοείται βέβαια και αν κάποιος έχει πρόβλημα καρδιάς, δεν θα αντιμετωπίσει την πρόταση το ίδιο, ή και αν νομίζει ότι πιθανότατα έχει, θα το αναφέρει/διευκρινήσει και θα ακούσει άλλες προτάσεις κλπ.
Καλό θα είναι, κάποιος που ζητάει προτάσεις κλπ, να μας λέει απο μόνος του πρωτα τι ιστορικό έχει, στα πάντα (σχετικά με τον χωρο), οχι μόνο υγείας.


Απόψεις μου.

Y.Γ.Θα παρακαλούσα απο τα μέλη, τα σχόλια να είναι "συγκρατημένα" και να γίνονται μεσα στα πλαίσια συζήτησης, όπου θα μπορουν να βγουν και θετικά συμπεράσματα, για να μην "ξεφύγουν" τα πράγματα.
Αν με πιάνετε ®

Μιχαλη δεν ειπα στο παιδι να μην "τρεχει" απλα του ειπα να "τρεχει" προσεχτικα και νομιζω και οι γονεις του θα προτιμουσαν να υπαρχει μια προσεχτικη προσεγγιση των απαντησεων στις ερωτησεις που κανει.

Panais συγνωμη αν σε κουρασαμε , ελπιζω να σε διαφωτησαμε οσο μπορουσαμε αν και με αντικρουομενες απαντησεις , απο εκει και περα εσυ θα κρινεις τι ειναι καλυτερο για σενα και θα πραξεις αναλογα.

Συμφωνω με το υστερογραφο.

tezaman
28-03-09, 12:03
πειρατή δεν ξέρεις καν ότι ο κρόκο των αυγών είναι από της καλύτερες πηγές EFA
...

ξεκίνα απο τα βασικά και σιγά σιγά αν ψάχνεις στα σωστά μεροι θα μάθεις πραγματάκια που θα σε εκπλήξουν

the_big_litho
28-03-09, 12:06
Y.Γ.Θα παρακαλούσα απο τα μέλη, τα σχόλια να είναι "συγκρατημένα" και να γίνονται μεσα στα πλαίσια συζήτησης, όπου θα μπορουν να βγουν και θετικά συμπεράσματα, για να μην "ξεφύγουν" τα πράγματα.
Αν με πιάνετε ®

+1
Ειναι καλο να υπαρχουν διαφωνιες και αντικρουομενες αποψεις αλλα προσεχουμε στην διατυπωση...

leangains
29-03-09, 05:09
και οι γονεις του θα προτιμουσαν να υπαρχει μια προσεχτικη προσεγγιση των απαντησεων στις ερωτησεις που κανει.


Dear Mom and Dad
A Letter To Parents Concerned About Their Teenager’s Protein Intake

http://www.johnberardi.com/articles/nutrition/dear.htm

εδώ υπάρχουν κάποια θέματα όπως:

ISSUE #1 — Many physicians believe that high protein diets cause kidney dysfunction
και η απάντηση με αναφορές στις έρευνες Ann Intern Med 2003 , Int J Sport Nutr Exerc Metab 2000 Mar, Am J Kidney Dis 2003 Mar;41(3):580-7 , ενδεικτικά μερικές

ISSUE #3 — Kidneys DO change to adapt to high protein diets.


ISSUE #4 — What about the increased creatinine and BUN indicated by the blood test?

Ωπ! Κοίτα να δεις Piratis τι γράφει εδώ...

ISSUE #6 — What about the increased levels of Creatine Kinase (CK)?

Ενδεικτικά μερικά.. Να μας λυθούν οι απορίες.

Υ.Γ Τώρα εγώ τι το ανεβάζω?? αφού δε θα το διαβάσετε (δεν αναφέρομαι σε όλους,αναφέρομαι σε αυτούς που αναφέρομαι) εδώ δε διαβάσατε το άλλο που ήταν μισή σελίδα, μάλλον είμαι ρομαντικός.

Και μια παρατήρηση Piratis θα έχεις προσέξει ότι δε γράφω προσωπικές απόψεις, τι έχω καταλάβει, πως νομίζω πως έχουν τα πράγματα, αναφέρω έρευνες και συγκεκριμένα άρθρα, που αποτελούν αναφορές! Εαν επιλέγεις να τις αγνοείς, κανένα πρόβλημα.
δε ξερω εαν με πιάνεις...

leangains
29-03-09, 05:16
A! Υπάρχει κι αυτό

myriad of benefits associated with high protein intakes.

http://www.johnberardi.com/articles/nutrition/proprejudice.htm

Κοιτα να δεις που η πρωτείνη κάνει καλό.

Τίποτα δεν είναι "επικίνδυνο", εάν δεν το κάνουμε "επικίνδυνο", εαν με πιάνετε...πάλι!

panais
29-03-09, 14:59
A! Υπάρχει κι αυτό

myriad of benefits associated with high protein intakes.

http://www.johnberardi.com/articles/nutrition/proprejudice.htm

Κοιτα να δεις που η πρωτείνη κάνει καλό.

Τίποτα δεν είναι "επικίνδυνο", εάν δεν το κάνουμε "επικίνδυνο", εαν με πιάνετε...πάλι!

Με λιγα λογια καλα ειναι οταν κανουμε εντατικη πρπονηση με βαρη να λαμαβανουμε περιπου 2 γρ -1,6γρ πρωτεινης ανα κιλο....

BRaWNy
29-03-09, 15:30
Η δική μου γνώμη, πρωτεΐνη απο 2 εως και 3γρ ανα κιλό σωματικού βάρους, ανάλογα και τον καταμερισμό/ποσότητες/αναλογίες και των άλλων θρεπτικών στοιχείων.

Stephany
29-03-09, 21:53
αυτό το λές υποθέτω γιατί η whey χαρακτηρίζετε σαν την πρωτεΐνη με την υψηλότερη βιολογική αξία, αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την επιβάρυνση των νεφρών, αν ήταν έτσι θα φοβόμασταν να πιούμε γάλα :green::green::green:
καμία επίσημη έρευνα μέχρι σήμερα δεν έχει δείξει κάποια συσχέτιση της υψηλής κατανάλωσης πρωτεΐνης και την επιβάρυνση των νεφρών από αυτήν σε υγιής ανθρώπους, είναι σαν τον μύθο με τα αυγά και την χοληστερίνη:turtle:
οπ... τι έχασα εδώ? ποιόν μύθο με αβγά & χοληστερίνη? Κανονικά ως 2αβγά τη μέρα δε μπορούμε να φάμε η κάνω λάθος?

tezaman
29-03-09, 22:29
λάθος κάνεις στέφανη, τα αυγά δεν ανεβάζουν την χοληστερίνη, αντίθετα μπορούν να ανεβάσουν την καλή χοληστερίνη και να ρίξουν την κακή

Piratis
29-03-09, 23:28
οπ... τι έχασα εδώ? ποιόν μύθο με αβγά & χοληστερίνη? Κανονικά ως 2αβγά τη μέρα δε μπορούμε να φάμε η κάνω λάθος?

Το οτι εχουν καλη χοληστερινη δεν σημαινει οτι πρεπει να τρωμε και παραπανω απο την ημερισια συνιστωμενη.

One medium sized egg gives about 180-190 mg of cholesterol and our requirements are below 300 mg/day. Hence it is quite safe to eat an egg daily.

But if you do have a genetic predisposition for high cholesterol levels or are already overweight with high cholesterol levels, then the intake of egg yolks should be reduced to not more than 3 eggs per week.

veronica
29-03-09, 23:58
ΛΟΙΠΟΝ,
1 ΓΕΥΜΑ(8.00π):100 gr ΒΡΩΜΗ ΜΕ 200 ml ΓΑΛΑ(19 gr proteins) Ή 2 ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ 2% ΛΙΠΑΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΠΑΝΑΝΑ(32 gr proteins).5 ΑΥΓΑ(2 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΚΑΙ 3 ΑΣΠΡΑΔΙΑ)=30gr proteins).
2 ΓΕΥΜΑ(11.00πμ):24 gr whey protein,santwich=ΔΥΟ ΦΕΤΕΣ ΨΩΜΙ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ/ΣΙΚΑΛΗΣ ΜΕ 1 ΦΕΤΑ ΑΠΑΧΗ ΒΡΑΣΤΗ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΚΑΙ 1 ΦΕΤΑ ΚΑΣΕΡΙ 10% ΛΙΠΑΡΑ(10-12 gr proteins)
3 ΓΕΥΜΑ(14.00μμ)ΨΗΤΟ ΦΙΛΕΤΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ(30-35gr proteins) Ή ΜΟΣΧΑΡΙ(40-45gr proteins) Ή ΣΟΛΟΜΟΣ(22 gr proteins)ΜΕ ’’ΜΑΥΡΟ’’ ΡΥΖΙ Ή ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ Ή ΓΛΥΚΟΠΑΤΑ.ΣΑΛΑΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ.
4 ΓΕΥΜΑ(16.00μμ)24 gr whey protein,ΚΡΕΜΑ ΜΕ 50 γρ ΒΡΩΜΗ,ΔΥΟ ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΑΧΙΝΙ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ ΚΑΙ 150 μλ ΓΑΛΑ(15 gr proteins) 17.00―18.00+..ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΕ ΒΑΡΗ
5 ΓΕΥΜΑ(19.00mm) 24 gr whey protein ΜΕ ΑΠΛΟΥΣ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ(ΑΣΠΡΟ ΡΥΖΙ,ΠΑΤΑΤΑ,ΑΣΠΡΟ ΨΩΜΙ,MAKAPONIA κτλ)
6 ΓΕΥΜΑ(21.00mm)ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ 3 ΓΕΥΜΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΑΛΑΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ Ή ΠΡΩΤΕΙΝΙΚΟ ΡΟΦΗΜΑ ΚΑΖΕΙΝΗΣ.
*ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ 2 ΠΟΤΗΡΙΑ ΝΕΡΟ. **ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΟΣΠΡΙΑ.ΚΑΘΟΛΟΥ ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΑΛΑΤΙ. ***ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΕ ΒΑΡΗ ΚΑΝΩ ΑΕΡΟΒΙΑ ΑΣΚΗΣΗ(ΤΡΕΞΙΜΟ,ΠΟΔΗΛΑΤΟ,ΚΟΛΥΜΠΙ) ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΣΕ 2,5 γρ ανα 1 κιλο(ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΝΕΦΡΑ??).ΕΙΜΑΙ 85 ΚΙΛΑ ,1,85 cm,10-11% ΛΙΠΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ (ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ)210γρ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΥΙΚΑ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΓΡΑΜΜΩΣΗ?ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ? ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

****Γραφε με μικρους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φόρουμ.Moderators team****

μπανανα;κακως..πολυ κακως..και οσο για το αλατι καλα κανεις και βαζεις ελαχιστο.

mantus3
30-03-09, 00:08
μπανανα;κακως..πολυ κακως..και οσο για το αλατι καλα κανεις και βαζεις ελαχιστο.

veronica για την μπανανα εχεις δικοιο.. αλωστε εχει παρα πολες θερμιδες...

αλλα το αλατι γιατι? τοση κ τοση ενεργεια περνουμε απο το αλατι καθε μερα...:P

leangains
30-03-09, 00:55
οπ... τι έχασα εδώ? ποιόν μύθο με αβγά & χοληστερίνη? Κανονικά ως 2αβγά τη μέρα δε μπορούμε να φάμε η κάνω λάθος?
2 ολόκληρα εννοείς?? καλά είναι..2 ολόκληρα την ημέρα και 4 να φας...αρκει να μην υπάρχει καμιά γεννετική προδιάθεση. για να καταλάβεις...
εγώ 50 (2 ολόκληρα κάθε μέρα,τάλλα τα ασπράδια μόνο) την εβδομάδα και 70 την εβδομάδα όταν ξενερώνω με το παλιό καλό κοτόπουλο (μη με βρίζετε! πόσο βραστό κοτόπουλο να φάω πια? που και που το κόβω, το βαριέμαι, αναγουλιάζω) θα έπρεπε να είμαι ταξιδεμένος τωρα, Boo Hooo.

Συγνώμη! Μη μου κατηγορείται τη Μς Μπανάνα! Η μπανανιτσα κάνει καλό,
το τραγουδάκι δε το θυμάστε "Φάε τη μπανάνα, είναι γεμάτη θρεπτικά συστατικά, θα σε βοηθήσει να περάσεις καλά..." Aris Tomas

άκου θερμίδες! αναρωτιέμαι...άσε καλύτερα...

Τεζα! Θερμίδες η μπανάνα να τη κόψεις!

BRaWNy
30-03-09, 10:30
Το οτι εχουν καλη χοληστερινη δεν σημαινει οτι πρεπει να τρωμε και παραπανω απο την ημερισια συνιστωμενη.

One medium sized egg gives about 180-190 mg of cholesterol and our requirements are below 300 mg/day. Hence it is quite safe to eat an egg daily.

But if you do have a genetic predisposition for high cholesterol levels or are already overweight with high cholesterol levels, then the intake of egg yolks should be reduced to not more than 3 eggs per week.Για κάτσε ρε piratis, ημερήσια συνιστωμένη για ποιούς?

Δεν συμφωνώ καθόλου με το κείμενο που παρέθεσες.
Άσε που υπάρχουν πολλές διαφορετικές ημερήσιες συνιστώμενες ποσότητες, που η μία αναιρεί την άλλη.

Τεσπα, έτσι είμαι εγώ και αυτά είναι απλά απόψεις μου.

tezaman
30-03-09, 13:11
το έχουμε πει εκατό φορές η χοληστερίνη που περιέχουν οι τροφές υπό την μορφή χοληστερίνης (π.χ αυγά ) δεν γίνετε να μετατραπεί σε χοληστερίνη μέσα στο σώμα μας, αυτός ο μύθος καταργήθηκε εδώ και πάρα πολύ καιρό.

πάρε και κάτι για την χοληστερίνη που σίγουρα δεν ήξερες:



A 2007 reported that a dose-response


relationship between dietary cholesterol (from food logs) and gains in lean

mass that was not affected by variability in protein intake. This means that

higher dietary cholesterol is associated with greater gains in lean body

mass. Higher intake of protein did not yield greater gains in muscle mass

Cholesterol may also play a role as an

essential building block to repair microtears that occur in the skeletal muscle

membrane with resistance training.




The scientists noted that cholesterol facilitates the


body's inflammatory immune response to the damage that exercise does to muscle,

and that this inflammation response stimulates the body's muscle-building

"anabolic" processes.



Adults were placed on a 12-week


weight-training program and tested them before and after for changes in muscle

mass and strength. While all subjects ate a diet that was moderate in protein,

about half consumed a low-cholesterol diet (1.6 mg per pound of bodyweight or about 150-250 mg per day) while the other half consumed a high-cholesterol diet

(2.6 mg per pound of bodyweight or about 250-450 mg per day). After 12 weeks of

weight training, the lower-cholesterol group did not increase muscle mass but

strength increased by 35%. The higher-cholesterol group, on the other hand, saw

an increase in muscle mass of about 5 pounds and increased strength by about

90%.

Piratis
30-03-09, 20:11
Για κάτσε ρε piratis, ημερήσια συνιστωμένη για ποιούς?

Δεν συμφωνώ καθόλου με το κείμενο που παρέθεσες.
Άσε που υπάρχουν πολλές διαφορετικές ημερήσιες συνιστώμενες ποσότητες, που η μία αναιρεί την άλλη.

Τεσπα, έτσι είμαι εγώ και αυτά είναι απλά απόψεις μου.


δλδ εσυ προτεινεις να τρωμε οσα ολοκληρα αυγα θελουμε την ημερα?

παρακαλω κοιταξτε και αυτο.

http://abcnews.go.com/Health/WellnessResource/story?id=6769299

What we recommend (http://abcnews.go.com/Health/HeartDiseaseRisks/story?id=4217914) is that people consume daily the amount of cholesterol that is roughly in one egg yolk. So you can get cholesterol from other animal products. And so you would have to adjust the egg intake to try to stay within the guidelines of about the amount of cholesterol in one egg yolk, which is about 200 to 250 milligrams of cholesterol.

Piratis
30-03-09, 20:17
Adults were placed on a 12-week

weight-training program and tested them before and after for changes in muscle

mass and strength. While all subjects ate a diet that was moderate in protein,

about half consumed a low-cholesterol diet (1.6 mg per pound of bodyweight or about 150-250 mg per day) while the other half consumed a high-cholesterol diet

(2.6 mg per pound of bodyweight or about 250-450 mg per day). After 12 weeks of

weight training, the lower-cholesterol group did not increase muscle mass but

strength increased by 35%. The higher-cholesterol group, on the other hand, saw

an increase in muscle mass of about 5 pounds and increased strength by about

90%.



Με βαση αυτη την ερευνα ολοι οι bodybuilders πρεπει να τρωνε 3-4 ολοκληρα αυγα καθε μερα.
Το κανει κανεις απο τους αθλητες μας αυτο? ετσι απο περιεργεια..

τα saturated fats που ειναι στο 79% δεν μας νοιαζουν καθολου...αραγε?

BRaWNy
30-03-09, 21:17
δλδ εσυ προτεινεις να τρωμε οσα ολοκληρα αυγα θελουμε την ημερα?

παρακαλω κοιταξτε και αυτο.

http://abcnews.go.com/Health/WellnessResource/story?id=6769299

What we recommend (http://abcnews.go.com/Health/HeartDiseaseRisks/story?id=4217914) is that people consume daily the amount of cholesterol that is roughly in one egg yolk. So you can get cholesterol from other animal products. And so you would have to adjust the egg intake to try to stay within the guidelines of about the amount of cholesterol in one egg yolk, which is about 200 to 250 milligrams of cholesterol.
Εξαρτάται απο το γεύμα/γεύματα που θα κάνεις, αν είναι protein/fat ή protein/carbs, και φυσικά απο το πόσα γραμμάρια λίπους θες να έχεις στο γεύμα/γεύματά σου (αν θα έχεις αυγά), κι αν υπάρχουν λιπαρά και απο άλλη πηγή στο γεύμα/γεύματά σου, ωστε στο συνολο να μην ξεπερνούν τα γραμμάρια που στοχεύεις σε αυτό το γεύμα/γεύματα.

Απο αυτη την πλευρά προτείνω να το δει κανείς.
Τουλάχιστον εγω έτσι κάνω, και δεν το βλέπω απο άποψης ποσότητας χοληστερίνης, RDA κλπ.

Δεν προτείνω πόσα αυγά να φάει κανείς, αυτό θα το "κανονίσει" μόνος του ο καθένας.

tezaman
30-03-09, 22:28
Με βαση αυτη την ερευνα ολοι οι bodybuilders πρεπει να τρωνε 3-4 ολοκληρα αυγα καθε μερα.
Το κανει κανεις απο τους αθλητες μας αυτο? ετσι απο περιεργεια..

τα saturated fats που ειναι στο 79% δεν μας νοιαζουν καθολου...αραγε?


ρε πειρατή δεν καταλαβαίνεις πως η χοληστερίνη δεν γίνετε να μετατραπεί σε χοληστερίνη?


Οι επαγγελματίες ΒΒς στο εξωτερικό καταναλώνουν και 6 ολόκληρα αυγά ημερησίως

τα ποσοστά κορεσμένου λίπους σε ένα μεγάλο αυγό είναι στα 5 γραμμάρια κάπου στο 1.5 γραμμάρια κορεσμένο, που το είδες το 79% εσύ ο θεός και η ψυχή του.

και απο την άλλη γιατί σε τρελένει τόσο πολύ η ιδέα του κορεσμένου λίπους?

αν δεν γουστάρεις την τεστοστερώνη σου στα ύψη πάω πάσω:weights:

panais
31-03-09, 00:12
μπανανα;κακως..πολυ κακως..και οσο για το αλατι καλα κανεις και βαζεις ελαχιστο.

Αγαπητη βερονικα η μπανανα το πρωι χρειαζεται............εχει φρουκτοζη και γλυκοζη......τα οποια βοηθουν στην εκριση ινσουλινης.......η οποια ειναι απαραιτητη το πρωι......αφου ολο το βραδυ ο οργανισμος δεν δεχεται θρεπτικα συστατικα και ετσι σταματα τον καταβολισμο.

panais
31-03-09, 17:14
ρε πειρατή δεν καταλαβαίνεις πως η χοληστερίνη δεν γίνετε να μετατραπεί σε χοληστερίνη?


Οι επαγγελματίες ΒΒς στο εξωτερικό καταναλώνουν και 6 ολόκληρα αυγά ημερησίως

τα ποσοστά κορεσμένου λίπους σε ένα μεγάλο αυγό είναι στα 5 γραμμάρια κάπου στο 1.5 γραμμάρια κορεσμένο, που το είδες το 79% εσύ ο θεός και η ψυχή του.

και απο την άλλη γιατί σε τρελένει τόσο πολύ η ιδέα του κορεσμένου λίπους?

αν δεν γουστάρεις την τεστοστερώνη σου στα ύψη πάω πάσω:weights:

Λοιπον,παιδια θελω να σας ευχαριστησω ολους για τις αποψεις σας.Πανω στην διατροφη μου ειπαμε παρα πολλα,ξεκινησαμε απο τις αναλογιες πρωτεινης το πηγαμε στα αυγα(το θεμα κατα το ημισυ μετατραπηκε σε θεμα για αυγα,τελος παντων),μιλησατε ολοι.Τωρα θα ηθελα απαντησεις σ'αυτα που ρωτω,φτανει με τα αυγα,δηλαδη το θεμα το φτασαμε στο εσχατο σημειο,ολα τα αναλυσαμε.Αν μπορειτε απαντηστε μου σε αυτα που ρωταω και μην αλλαζουμε θεμα.

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΟΥ?????? για αυτα που ζηταω.......ας αφησουμε για λιγο τα αυγα και τις μπανανες.

Ο μονος που μου απαντησε ειναι ο Παναγιωτης Βιτσας............καταληξτε καπου..............

skrwz21
31-03-09, 17:40
1 ΓΕΥΜΑ(8.00π):100 gr ΒΡΩΜΗ ΜΕ 200 ml ΓΑΛΑ(19 gr proteins) Ή 2 ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ 2% ΛΙΠΑΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΠΑΝΑΝΑ(32 gr proteins).5 ΑΥΓΑ(2 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΚΑΙ 3 ΑΣΠΡΑΔΙΑ)=30gr proteins).
2 ΓΕΥΜΑ(11.00πμ):24 gr whey protein,santwich=ΔΥΟ ΦΕΤΕΣ ΨΩΜΙ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ/ΣΙΚΑΛΗΣ ΜΕ 1 ΦΕΤΑ ΑΠΑΧΗ ΒΡΑΣΤΗ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΚΑΙ 1 ΦΕΤΑ ΚΑΣΕΡΙ 10% ΛΙΠΑΡΑ(10-12 gr proteins)
3 ΓΕΥΜΑ(14.00μμ)ΨΗΤΟ ΦΙΛΕΤΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ(30-35gr proteins) Ή ΜΟΣΧΑΡΙ(40-45gr proteins) Ή ΣΟΛΟΜΟΣ(22 gr proteins)ΜΕ ’’ΜΑΥΡΟ’’ ΡΥΖΙ Ή ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ Ή ΓΛΥΚΟΠΑΤΑ.ΣΑΛΑΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ.
4 ΓΕΥΜΑ(16.00μμ)24 gr whey protein,ΚΡΕΜΑ ΜΕ 50 γρ ΒΡΩΜΗ,ΔΥΟ ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΑΧΙΝΙ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ ΚΑΙ 150 μλ ΓΑΛΑ(15 gr proteins) 17.00―18.00+..ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΕ ΒΑΡΗ
5 ΓΕΥΜΑ(19.00mm) 24 gr whey protein ΜΕ ΑΠΛΟΥΣ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ(ΑΣΠΡΟ ΡΥΖΙ,ΠΑΤΑΤΑ,ΑΣΠΡΟ ΨΩΜΙ,MAKAPONIA κτλ)
6 ΓΕΥΜΑ(21.00mm)ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ 3 ΓΕΥΜΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΑΛΑΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ Ή ΠΡΩΤΕΙΝΙΚΟ ΡΟΦΗΜΑ ΚΑΖΕΙΝΗΣ.
*ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ 2 ΠΟΤΗΡΙΑ ΝΕΡΟ. **ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΟΣΠΡΙΑ.ΚΑΘΟΛΟΥ ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΑΛΑΤΙ. ***ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΕ ΒΑΡΗ ΚΑΝΩ ΑΕΡΟΒΙΑ ΑΣΚΗΣΗ(ΤΡΕΞΙΜΟ,ΠΟΔΗΛΑΤΟ,ΚΟΛΥΜΠΙ) ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΣΕ 2,5 γρ ανα 1 κιλο(ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΝΕΦΡΑ??).ΕΙΜΑΙ 85 ΚΙΛΑ ,1,85 cm,10-11% ΛΙΠΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ (ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ)210γρ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΥΙΚΑ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΓΡΑΜΜΩΣΗ?ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ? ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


το 2ο γευμα πρεπει να το αλλαξεις.. βαλε περισσοτερη πρωτεινη (απο ασπραδια κατα προτιμηση η φιλετο κοτ.) και καλα λιπαρα. 1 φετα γαλοπουλα δεν χρησιμευει σε τπτ, και το κασερι βγαρτο καλυτερα αφου πινεις γαλα νωριτερα.

στο 3ο γευμα βαλε λιγο ακομα πρωτεινη

στο 4ο γευμα (εαν ειναι το προπροπονητικο) προσθεσε υδατανθρακες ψηλου Γ.Δ. μαζι με τη whey. Σε τι χρησιμευει η ταχινη? ουτε το γαλα πριν την προπονηση.

στο μεταπροπονητικο διπλασιασε την πρωτεινη και προτιμα παλι υδατανθρακες ψηλου Γ.Δ (πατατα ή ρυζι)

το 6ο σωστο ,
τη καζεινη αστην για το βραδυνο πριν τον υπνο μαζι με καλα λιπαρα αν θες..


Αυτα απο μενα, ας με διορθωσουνε οι υπολοιποι αν εχω λαθος ή οτι εχω ξεχασει!

panais
31-03-09, 17:55
το 2ο γευμα πρεπει να το αλλαξεις.. βαλε περισσοτερη πρωτεινη (απο ασπραδια κατα προτιμηση η φιλετο κοτ.) και καλα λιπαρα. 1 φετα γαλοπουλα δεν χρησιμευει σε τπτ, και το κασερι βγαρτο καλυτερα αφου πινεις γαλα νωριτερα.

στο 3ο γευμα βαλε λιγο ακομα πρωτεινη

στο 4ο γευμα (εαν ειναι το προπροπονητικο) προσθεσε υδατανθρακες ψηλου Γ.Δ. μαζι με τη whey. Σε τι χρησιμευει η ταχινη? ουτε το γαλα πριν την προπονηση.

στο μεταπροπονητικο διπλασιασε την πρωτεινη και προτιμα παλι υδατανθρακες ψηλου Γ.Δ (πατατα ή ρυζι)

το 6ο σωστο ,
τη καζεινη αστην για το βραδυνο πριν τον υπνο μαζι με καλα λιπαρα αν θες..


Αυτα απο μενα, ας με διορθωσουνε οι υπολοιποι αν εχω λαθος ή οτι εχω ξεχασει!

Επιτελους καποιος μου απαντα......αλλα θα σου πω τα εξης τα γευματα πρεπει να εχουν ισα καταμεμημενη την πρωτεινη.....περιπου 30-40 γρ αναλογα με οσα εχουμε πει.Στο δευτερο δεν μπορω να ξαναφαω ασπραδια(τοσα ειπαμε για τα αυγα),1 φετα γαλοπουλα εχει 5 γρ πρωτεινης το ιδιο και το κασερι,οσο για τα καλα λιπαρα,το δευτερο γευμα συνοδευεται απο ωμα αμυγδαλα.Επειτα,στο 3 δεν ωφελει παραπανω πρωτεινη,αφου τις εχω μοιρασμενες.Το 4 γευμα πριν το γυμναστηριο:η κρεμα με βρωμη και ταχινι(το ταχινι εχει συνθετους υδατανθρακες)μου παρεχει ενεργεια για αρκετη ωρα,αφου ειναι βραδιας διασπασης(συμφωνω στους υδατανθρακες υψηλου Γ.Δ πριν την προπνηση,αλλα κανω γραμμωση και δεν με συμφερει πολυ.............αντιθετα μετα την προπονηση μου ειναι απαραιτητοι αυτοι οι υδατανθρακες,για την αμεση εκριση ινσουλινης ετσι ωστε να δημιουργηθει αναβολικο περιβαλλον στους μυς.Η βασικη παρατηρηση μου σε αυτα που λες ειναι με τις πρωτεινες:δεν μπορει το ενα γευμα να εχει 30 γρ και το αλλο 80 γρ............αλλα πρεπει να κατανεμονται ισα μεσα στην μερα.Σε ευχαριστω παντως.................

Piratis
31-03-09, 18:11
Επιτελους καποιος μου απαντα......αλλα θα σου πω τα εξης τα γευματα πρεπει να εχουν ισα καταμεμημενη την πρωτεινη.....περιπου 30-40 γρ αναλογα με οσα εχουμε πει.Στο δευτερο δεν μπορω να ξαναφαω ασπραδια(τοσα ειπαμε για τα αυγα),1 φετα γαλοπουλα εχει 5 γρ πρωτεινης το ιδιο και το κασερι,οσο για τα καλα λιπαρα,το δευτερο γευμα συνοδευεται απο ωμα αμυγδαλα.Επειτα,στο 3 δεν ωφελει παραπανω πρωτεινη,αφου τις εχω μοιρασμενες.Το 4 γευμα πριν το γυμναστηριο:η κρεμα με βρωμη και ταχινι(το ταχινι εχει συνθετους υδατανθρακες)μου παρεχει ενεργεια για αρκετη ωρα,αφου ειναι βραδιας διασπασης(συμφωνω στους υδατανθρακες υψηλου Γ.Δ πριν την προπνηση,αλλα κανω γραμμωση και δεν με συμφερει πολυ.............αντιθετα μετα την προπονηση μου ειναι απαραιτητοι αυτοι οι υδατανθρακες,για την αμεση εκριση ινσουλινης ετσι ωστε να δημιουργηθει αναβολικο περιβαλλον στους μυς.Η βασικη παρατηρηση μου σε αυτα που λες ειναι με τις πρωτεινες:δεν μπορει το ενα γευμα να εχει 30 γρ και το αλλο 80 γρ............αλλα πρεπει να κατανεμονται ισα μεσα στην μερα.Σε ευχαριστω παντως.................


στο μεταπροπονητικο εχουμε ειδικα νηματα να δεις τι μπορεις να πιεις , μπορει ηδη να τα εχεις δει.

αντι ασπρο ρυζι να τρως καστανο και μακαρονια οργανικα κατα προτιμηση.

και να βαλεις φρουτα.

panais
31-03-09, 18:15
στο μεταπροπονητικο εχουμε ειδικα νηματα να δεις τι μπορεις να πιεις , μπορει ηδη να τα εχεις δει.

αντι ασπρο ρυζι να τρως καστανο και μακαρονια οργανικα κατα προτιμηση.

και να βαλεις φρουτα.

Φρουτα εχω στην διατροφη μου,sorry που δεν το αναφερω,το πολυ να φαω δυο φρουτα την ημερα.....οχι παραπανω=ΦΡΟΥΚΤΟΖΗ

the_big_litho
31-03-09, 20:12
ΓΕΙΑ ΣΑΣ..ΕΙΜΑΙ 18 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ > ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΕ ΒΑΡΗ.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΑ ΔΥΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΑ TOY SITE ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ,ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ,ΔΗΛΑΔΗ ΕΜΑΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ.ΩΣΤΟΣΟ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ........ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΣΤΟΧΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΙΑ ΜΥΙΚΑ ΚΙΛΑ,ΟΧΙ ΤΡΕΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ(OXI ΝΑ ΓΙΝΩ ''ΤΕΡΑΣ'')ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΓΡΑΜΜΩΣΗ(FITNESS).ΕΠΙΣΗΣ,ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΗΜΠΛΗΡΩΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΥΔΡΟΛΥΟΜΕΝΗ ΠΡΩΤΕΙΝΗ ΟΡΟΥ ΓΑΚΑΚΤΟΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΜΟΥ,ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ BODYBUILDING.ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΜΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ AN ΘΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙ ΣΤΟΝ ΣΤΟΧΟ > ΜΟΥ,ΣΕ ΣΥΝΔYΑΣΜΟ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΕ ΒΑΡΗ(4 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ).ΛΟΙΠΟΝ,
1 ΓΕΥΜΑ(8.00π):100 gr ΒΡΩΜΗ ΜΕ 200 ml ΓΑΛΑ(19 gr proteins) Ή 2 ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ 2% ΛΙΠΑΡΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΠΑΝΑΝΑ(32 gr proteins).5 ΑΥΓΑ(2 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΚΑΙ 3 ΑΣΠΡΑΔΙΑ)=30gr proteins).
2 ΓΕΥΜΑ(11.00πμ):24 gr whey protein,santwich=ΔΥΟ ΦΕΤΕΣ ΨΩΜΙ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ/ΣΙΚΑΛΗΣ ΜΕ 1 ΦΕΤΑ ΑΠΑΧΗ ΒΡΑΣΤΗ ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ ΚΑΙ 1 ΦΕΤΑ ΚΑΣΕΡΙ 10% ΛΙΠΑΡΑ(10-12 gr proteins)
3 ΓΕΥΜΑ(14.00μμ)ΨΗΤΟ ΦΙΛΕΤΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ(30-35gr proteins) Ή ΜΟΣΧΑΡΙ(40-45gr proteins) Ή ΣΟΛΟΜΟΣ(22 gr proteins)ΜΕ ’’ΜΑΥΡΟ’’ ΡΥΖΙ Ή ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ Ή ΓΛΥΚΟΠΑΤΑ.ΣΑΛΑΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ.
4 ΓΕΥΜΑ(16.00μμ)24 gr whey protein,ΚΡΕΜΑ ΜΕ 50 γρ ΒΡΩΜΗ,ΔΥΟ ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΑΧΙΝΙ ΟΛΙΚΗΣ ΑΛΕΣΗΣ ΚΑΙ 150 μλ ΓΑΛΑ(15 gr proteins) 17.00―18.00+..ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΕ ΒΑΡΗ
5 ΓΕΥΜΑ(19.00mm) 24 gr whey protein ΜΕ ΑΠΛΟΥΣ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ(ΑΣΠΡΟ ΡΥΖΙ,ΠΑΤΑΤΑ,ΑΣΠΡΟ ΨΩΜΙ,MAKAPONIA κτλ)
6 ΓΕΥΜΑ(21.00mm)ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ 3 ΓΕΥΜΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΑΛΑΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ Ή ΠΡΩΤΕΙΝΙΚΟ ΡΟΦΗΜΑ ΚΑΖΕΙΝΗΣ.
*ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ 2 ΠΟΤΗΡΙΑ ΝΕΡΟ. **ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΟΣΠΡΙΑ.ΚΑΘΟΛΟΥ ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΑΛΑΤΙ. ***ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΕ ΒΑΡΗ ΚΑΝΩ ΑΕΡΟΒΙΑ ΑΣΚΗΣΗ(ΤΡΕΞΙΜΟ,ΠΟΔΗΛΑΤΟ,ΚΟΛΥΜΠΙ) ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΣΕ 2,5 γρ ανα 1 κιλο(ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΝΕΦΡΑ??).ΕΙΜΑΙ 85 ΚΙΛΑ ,1,85 cm,10-11% ΛΙΠΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΕΙΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ (ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΟΦΗ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ)210γρ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΥΙΚΑ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΓΡΑΜΜΩΣΗ?ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ? ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ



Γευμα 1 οπως ειναι

Γευμα 2 οπως ειναι (αντε και καμια γαλοπουλα παραπανω)

Γευμα 3 οπως ειναι (ενα μεγαλο κομματι στηθος κοτοπουλο ειναι 40γραμ πρωτ)

Γευμα 4 1 scoop whey με 80γραμ βρωμη αρκει

Γευμα 5 1 με 2 scoop whey με ενα φρουτο

Γευμα 6 οπως το 3 με μια μετρια βραστη πατατα αντι για ρυζι η μακαρονια

Γευμα 7 γιαουρτι 2% με λιγα αμυγδαλα η καρυδια

skrwz21
01-04-09, 02:17
Γευμα 1 οπως ειναι

Γευμα 2 οπως ειναι (αντε και καμια γαλοπουλα παραπανω)

Γευμα 3 οπως ειναι (ενα μεγαλο κομματι στηθος κοτοπουλο ειναι 40γραμ πρωτ)

Γευμα 4 1 scoop whey με 80γραμ βρωμη αρκει

Γευμα 5 1 με 2 scoop whey με ενα φρουτο

Γευμα 6 οπως το 3 με μια μετρια βραστη πατατα αντι για ρυζι η μακαρονια

Γευμα 7 γιαουρτι 2% με λιγα αμυγδαλα η καρυδια

γιατι να μη βαλει τη πατατα στο 5 δηλαδη ??

SiCkOheL
01-04-09, 08:50
σχετικά με την κασeίνι αρκετοί πιστεύουν ότι "θολώνει" κάπως

the_big_litho
01-04-09, 11:37
Το 5ο ειναι μεταπροπονητικο, για λογους πρακτικους κυριως παιρνουμε το σεικερ με την πρωτεινη και ενα φρουτο στην τσαντα της προπονησης.

Αν το φρουτο ειναι μεγαλο και μετα απο μια ωρα κανει το 6ο γευμα νομιζω ειναι καλυμενος απο υδατανθρακες

SiCkOheL
01-04-09, 13:16
αφού κάνει διατροφή γράμμωσης από τι κατάλαβα καλο δεν είναι να μειώσει πολύ τους απλούς carbs ?

skrwz21
01-04-09, 14:49
Επιτελους καποιος μου απαντα......αλλα θα σου πω τα εξης τα γευματα πρεπει να εχουν ισα καταμεμημενη την πρωτεινη.....περιπου 30-40 γρ αναλογα με οσα εχουμε πει.Στο δευτερο δεν μπορω να ξαναφαω ασπραδια(τοσα ειπαμε για τα αυγα),1 φετα γαλοπουλα εχει 5 γρ πρωτεινης το ιδιο και το κασερι,οσο για τα καλα λιπαρα,το δευτερο γευμα συνοδευεται απο ωμα αμυγδαλα.Επειτα,στο 3 δεν ωφελει παραπανω πρωτεινη,αφου τις εχω μοιρασμενες.Το 4 γευμα πριν το γυμναστηριο:η κρεμα με βρωμη και ταχινι(το ταχινι εχει συνθετους υδατανθρακες)μου παρεχει ενεργεια για αρκετη ωρα,αφου ειναι βραδιας διασπασης(συμφωνω στους υδατανθρακες υψηλου Γ.Δ πριν την προπνηση,αλλα κανω γραμμωση και δεν με συμφερει πολυ.............αντιθετα μετα την προπονηση μου ειναι απαραιτητοι αυτοι οι υδατανθρακες,για την αμεση εκριση ινσουλινης ετσι ωστε να δημιουργηθει αναβολικο περιβαλλον στους μυς.Η βασικη παρατηρηση μου σε αυτα που λες ειναι με τις πρωτεινες:δεν μπορει το ενα γευμα να εχει 30 γρ και το αλλο 80 γρ............αλλα πρεπει να κατανεμονται ισα μεσα στην μερα.Σε ευχαριστω παντως.................

μια φετα γαλοπουλα βραστη (τετραγωνη) εχει και δεν εχει 3,5γ πρωτεινης φιλε τοσο περιπου και το τυρι 10%.
Να κατανεμεται ισα αλλα στο μεταπροπονητικο μπορεις να διαπλασιασεις, οπως επισης και στο πρωινο αν εχεις λιγο περισσοτερο δε θα βλαψει..αντιθετως
Αν πρεπει να παιρνεις 210γ πρωτεινη την ημερα, 30 ανα γευμα περιπου ειναι καλα, αναλογα ποσα γευματα θα κανεις 6 η 7

the_big_litho
01-04-09, 16:07
αφού κάνει διατροφή γράμμωσης από τι κατάλαβα καλο δεν είναι να μειώσει πολύ τους απλούς carbs ?

''ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ ΣΤΟΧΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΜΥΙΚΑ ΚΙΛΑ,''

ειπε ο panais στο πρωτο ποστ


μια φετα γαλοπουλα βραστη (τετραγωνη) εχει και δεν εχει 3,5γ πρωτεινης φιλε τοσο περιπου και το τυρι 10%.
Να κατανεμεται ισα αλλα στο μεταπροπονητικο μπορεις να διαπλασιασεις, οπως επισης και στο πρωινο αν εχεις λιγο περισσοτερο δε θα βλαψει..αντιθετως
Αν πρεπει να παιρνεις 210γ πρωτεινη την ημερα, 30 ανα γευμα περιπου ειναι καλα, αναλογα ποσα γευματα θα κανεις 6 η 7

Δεν καταλαβαινω που ενιστασαι στο 2ο γευμα....

BRaWNy
01-04-09, 17:36
Δεν καταλαβαινω που ενιστασαι στο 2ο γευμα....υποθέτω στο πόσα γραμμάρια υπάρχουν σε μία φέτα αλλαντικού γαλοπούλας αλλά και τυριού.

Δύσκολα να ξέρει κανείς, αν δεν ξέρουμε το βαρος της φέτας, αλλά και τα θρεπτικά στοιχεία που αναγράφονται στη συσκευασία.
Έπειτα, είναι και πόσα"χοντρά" ή "λεπτά" θα κοπεί κατα την αγορά η κάθε φέτα, που μπορει να έχει διαφορετικό βάρος και συνεπώς ποσοστητες θρεπτικών στοιχείων απο μια άλλη που κόπηκε διαφορετικά (συνηθως κατα παραγγελία αν πρόκειται για "χυμα").

Ας τα βρουν οι δικηγόροι τους:)

skrwz21
01-04-09, 18:54
υποθέτω στο πόσα γραμμάρια υπάρχουν σε μία φέτα αλλαντικού γαλοπούλας αλλά και τυριού.

Δύσκολα να ξέρει κανείς, αν δεν ξέρουμε το βαρος της φέτας, αλλά και τα θρεπτικά στοιχεία που αναγράφονται στη συσκευασία.
Έπειτα, είναι και πόσα"χοντρά" ή "λεπτά" θα κοπεί κατα την αγορά η κάθε φέτα, που μπορει να έχει διαφορετικό βάρος και συνεπώς ποσοστητες θρεπτικών στοιχείων απο μια άλλη που κόπηκε διαφορετικά (συνηθως κατα παραγγελία αν πρόκειται για "χυμα").

Ας τα βρουν οι δικηγόροι τους:)
:thumbup::thumbup:

the big litho εγω υπεθεσα οτι μιλαει για κλασσικη φετα γαλοπουλας (τετραγωνη χυμα). αυτη τοσο ειναι.. τωρα ελεος δλδ στο 1,5γ πρωτεινης κολλησαμε.. ποποπο θα χασει το φιτνες

the_big_litho
01-04-09, 22:04
Αλλαξε ο καιρος και ζαλιστικατε?:P

Δεν ειπα τιποτα για τη γαλοπουλα εγω ουτε για γραμμαρια ουτε τιποτα.

Απαντησα στο ποστ του skrwz21 που ειπε να βαλει περισσοτερη πρωτεινη στο 2ο

στο 2 γευμα εχει 24 γραμμαρια πρωτεινης σκονη και το σαντουιτσακι του ο ανθρωπος. 30 γραμμαρια περιπου συνολο, αντε λιγο λιγοτερο ... Οποτε ειναι καλα

leangains
01-04-09, 23:21
συγνώμη! επειδή το βλέπω σε αρκετές διατροφές κυρίως αρχάριων είναι η αλήθεια(tnk god), τι ζόρι τραβάτε με τα αλλαντικά???? γιατί καταναλώνετε τέτοια αμφιβόλου ποιότητας κρέατα? άντε σιγά-σιγά να αρχίσουμε να τρώμε γύρο απο σουβλατζίδικα (εσείς, εδώ δεν έχει, και εγώ μπιφτέκια απτα Μc Ds).εάν με πιάνετε...

γιατί δεν κάνετε το εξής απλό, παίρνουμε κοτόπουλο απτον κρεoπώλη, το βράζουμε, το μαδάμε και φτιάχνουμε τα σαντουιτσάκια μας.

tezaman
02-04-09, 00:01
παίρνουμε κοτόπουλο απτον κρεoπώλη, το βράζουμε, το μαδάμε και φτιάχνουμε τα σαντουιτσάκια μας.

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::bowdown::green::green::green::turtle::turtle::turtle::turtle:

veronica
02-04-09, 00:09
με το πολυ κοτοπουλο πετας και στηθος..

slaine
02-04-09, 00:13
συγνώμη! επειδή το βλέπω σε αρκετές διατροφές κυρίως αρχάριων είναι η αλήθεια(tnk god), τι ζόρι τραβάτε με τα αλλαντικά???? γιατί καταναλώνετε τέτοια αμφιβόλου ποιότητας κρέατα? άντε σιγά-σιγά να αρχίσουμε να τρώμε γύρο απο σουβλατζίδικα (εσείς, εδώ δεν έχει, και εγώ μπιφτέκια απτα Μc Ds).εάν με πιάνετε...

γιατί δεν κάνετε το εξής απλό, παίρνουμε κοτόπουλο απτον κρεoπώλη, το βράζουμε, το μαδάμε και φτιάχνουμε τα σαντουιτσάκια μας.

αληταρά μη λες τα μυστικά μας :smash::geek:

skrwz21
02-04-09, 00:13
θα κΟκΟρισουμε σε λιγο :-o φαε φαε κοτοπουλακια

tezaman
02-04-09, 00:37
με το πολυ κοτοπουλο πετας και στηθος..


και που είναι το κακό:unsure:

leangains
02-04-09, 00:50
αληταρά μη λες τα μυστικά μας :smash::geek:

sorry slaine δε θα το ξανακάνω! :unsure::unsure:



με το πολυ κοτοπουλο πετας και στηθος..

μη με κολάζεις απογευματιάτικο... αλήθεια παρατήρησες αύξηση?? να κατοχειρώσουμε καμιά "πατέντα" : διατροφή αντί για εμφυτεύματα...

Υ.Γ. θες να γίνω το δευτερο άτομο που εμπιστεύεαι??? trust me iam a good guy

BRaWNy
02-04-09, 08:50
συγνώμη! επειδή το βλέπω σε αρκετές διατροφές κυρίως αρχάριων είναι η αλήθεια(tnk god), τι ζόρι τραβάτε με τα αλλαντικά???? γιατί καταναλώνετε τέτοια αμφιβόλου ποιότητας κρέατα? άντε σιγά-σιγά να αρχίσουμε να τρώμε γύρο απο σουβλατζίδικα (εσείς, εδώ δεν έχει, και εγώ μπιφτέκια απτα Μc Ds).εάν με πιάνετε...

γιατί δεν κάνετε το εξής απλό, παίρνουμε κοτόπουλο απτον κρεoπώλη, το βράζουμε, το μαδάμε και φτιάχνουμε τα σαντουιτσάκια μας.Που βρίσκεσαι τώρα?
Κάτι για Καναδά είχα διαβάσει κάπου, αν δεν κάνω λάθος.

veronica
02-04-09, 14:17
sorry slaine δε θα το ξανακάνω! :unsure::unsure:




μη με κολάζεις απογευματιάτικο... αλήθεια παρατήρησες αύξηση?? να κατοχειρώσουμε καμιά "πατέντα" : διατροφή αντί για εμφυτεύματα...

Υ.Γ. θες να γίνω το δευτερο άτομο που εμπιστεύεαι??? trust me iam a good guy


δεν χρειαζομαι εγω κοτοπουλο..;-):razz::roll:
ναι δεν αντιλεγω..you might be a good guy..αλλα αυτος που θα εμπιστευτω δεν ειναι το θεμα να τον διακατεχει η καλοπαιδοσυνη(δικια μου λεξη)..

veronica
02-04-09, 14:20
και που είναι το κακό:unsure:

ειπα εγω οτι ειναι κακο; :?:

εγω σαν διαπιστωση το ειπα.. :roll:
αναλογως βεβαια για ποιον μιλαμε κιολας..γυναικα..ανδρα.. ;)

KATERINI 144
02-04-09, 15:31
βερονικα στηθος η βυζα εννοεις ?! :unsure:

veronica
02-04-09, 15:37
βερονικα στηθος η βυζα εννοεις ?! :unsure:
both!αναλογως για ποιον μιλαμε.. ;)

Steve KinG STyLe
02-04-09, 16:28
Με βαση αυτη την ερευνα ολοι οι bodybuilders πρεπει να τρωνε 3-4 ολοκληρα αυγα καθε μερα.
Το κανει κανεις απο τους αθλητες μας αυτο? ετσι απο περιεργεια..

τα saturated fats που ειναι στο 79% δεν μας νοιαζουν καθολου...αραγε?

http://www.musculardevelopment.com/content/view/1399/51/
Πολυ καλο το αρθρο του Durand,οχι μονο για την χοληστερινη αλλα και τι σχεση εχει αυτη με την αυξηση μαζας.Καλο το harvard αλλα ας διαβαζουμε και κατι με διατροφη bb.

slaine
02-04-09, 17:52
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2393&highlight=%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%BF

tezaman
02-04-09, 19:40
δεν χρειαζομαι εγω κοτοπουλο..;-):razz::roll:
ναι δεν αντιλεγω..you might be a good guy..αλλα αυτος που θα εμπιστευτω δεν ειναι το θεμα να τον διακατεχει η καλοπαιδοσυνη(δικια μου λεξη)..

εγώ πάλι τον εαυτό μου δεν τον εμπιστεύομαι με τίποτα... πολύ αλήτης παιδί μου:weights: