PDA

Επιστροφή στο Forum : τραπεζοειδης - ασκησεις



thegravijia
26-03-09, 23:28
μπορειτε να μου προτεινεται καποιες ασκησεις για τραπεζιους ...?

γιατι κανω συνεχεια αρσεις ητε με μπαρα ειτε με αλτηρες κ εχω βαρεθει συνεχεια να κανω τα ιδια κ τα ιδια
προτεινεται καμια αλλη ασκηση...

KATERINI 144
26-03-09, 23:38
δεν ηπαρχουν και πολλες επιλογες, αυτες οι δυο ειναι, εγω καποτε εκανα μαζι με τους ομους τραπεζιους και στην τελευταια ασκηση για ομους ειχα ελξεις με μπαρα κλειστη λαβη, στο κατω σημειο κρεμαγα τους ομους μπροστα και επιανε και τους τραπεζιους.


εντιτ λαθος το δεν ηπαρχουν, ηπαρχουν αλλα δεν κανουν και πολλα πραγματα, ειναι λαιτ ασκησεις.

BRaWNy
27-03-09, 11:08
Τραπέζιο γενικά
Άρσεις θανάτου Romanian και όλες οι παραλλαγές
Επολέ, Αρασε δυναμικά ή μυικά, (power clean and Snatches, Muscle Cleans and Snatches)
Άνασηκώσεις ώμων δυναμικές (power shrug ή Clean or Snatch Pull)
Όρθιες κωπηλασίες με κλειστή λαβή και High Pulls

Πιό πολυ για ανω τραπέζιο
Όρθιες κωπηλασίες με ανοιχτή λαβή
Άνασηκώσεις ωμων με μπάρα (shrug)
Ανασηκώσεις ώμων στο μηχάνημα γαμπών (Hise Shrugs)

GPP
Farmers Walk (ο περίπατος του αγρότη)

Και απο τις παρακάτω, παίρνει επίσης αρκετά εργο ο μεσαίος και χαμηλός τραπέζιος:
Κωπηλασίες (όλες οι παραλλαγές)

Αν κάποιες είναι "αγνωστές", ίσως μια βόλτα στο youtube να βοηθήσει, αν και δεν έχουν πάντα βίντεος καλά με σωστή τεχνική.

panais
27-03-09, 15:18
Ποια η διαφορα μεταξυ αρσεων ομων με αλτηρες και αρσεων ομων με μπαρα????

BRaWNy
27-03-09, 15:32
Ποια η διαφορα μεταξυ αρσεων ομων με αλτηρες και αρσεων ομων με μπαρα????Καμμία ουσιαστικά.
Στη μια χρησιμοποιείς αλτηρες και στην άλλη μπάρα.
Με τους αλτηρες απλά έχεις την δυνατότητα να έχεις τα χέρια στο πλάι, ενω με μπάρα θα έπρεπε να έχεις ειδική μπάρα "Trap Bar".

Όπως συμβαίνει και με τις άλλες ασκήσεις όπου μπορουν να χρησιμοποιηθούν και μπάρα και αλτηρες, με μπάρα μπορεις να χρησιμοποιήσεις περισσότερο βάρος.

panais
27-03-09, 15:37
Καμμία ουσιαστικά.
Στη μια χρησιμοποιείς αλτηρες και στην άλλη μπάρα.
Με τους αλτηρες απλά έχεις την δυνατότητα να έχεις τα χέρια στο πλάι, ενω με μπάρα θα έπρεπε να έχεις ειδική μπάρα "Trap Bar".

Όπως συμβαίνει και με τις άλλες ασκήσεις όπου μπορουν να χρησιμοποιηθούν και μπάρα και αλτηρες, με μπάρα μπορεις να χρησιμοποιήσεις περισσότερο βάρος.

Η διαφορα νομιζω οτι βρισκεται στην θεση των χεριων.............με μπαρα,αναγκαστικα,ερχονται μπροστα.............

BRaWNy
27-03-09, 15:51
Η διαφορα νομιζω οτι βρισκεται στην θεση των χεριων.............με μπαρα,αναγκαστικα,ερχονται μπροστα.............Μα αυτό δεν σου είπα παραπάνω και εγω με την απάντησή μου.

Με τους αλτηρες απλά έχεις την δυνατότητα να έχεις τα χέρια στο πλάι, ενω με μπάρα θα έπρεπε να έχεις ειδική μπάρα "Trap Bar".

billys15
27-03-09, 16:03
Στα power shrugs ουσιαστικα δεν κλεβεις με εκτιναξη των ποδιων? Οπως ας πουμε ξεκινας ενα clean?

BRaWNy
27-03-09, 16:09
Όχι ακριβώς.

Μάλλον δεν κατανοείς καλά την έννοια του κλεψίματος.

Με τα power shrugs (or clean/snatch pulls), βάζεις και άλλους μυες στο παιχνίδι και δουλεύεις και πιό εκρηκτικά.
Aυτό δεν είναι κλέψιμο, ετσι είναι η "μορφή" της άσκησης, αν με πιάνεις.

Κατα την γνώμη μου πολύ ανώτερη απο τα απλά shrugs.

Υ.Γ.Υπάρχει και η άσκηση Deadlift to Shrug

Υ.Γ.2.Δεν χρειάζεται να εκτινάσεις με τα πόδια όπως όταν κάνεις clean, και φυσικά το power shrug δεν θέλει κατέβασμα της μπάρας πιό κάτω απο το σημείο λιγο που ειναι λιγο πιό πάνω απο το γόνατο

billys15
27-03-09, 16:10
Ναι οντως δεν το εθεσα σωστα.Λαθος το "κλεψιμο" που ειπα.

thegravijia
27-03-09, 16:18
GPP
Farmers Walk (ο περίπατος του αγρότη)

.
?????
τι ειναι αυτο?

BRaWNy
27-03-09, 16:24
?????
τι ειναι αυτο?
Όπως είπα παραπάνω, ότι σας φαινεται αγνωστο, μπορειτε να το ψάξετε να το δειτε στο youtube, ή και google πιθανότατα

Είναι ασκηση όπου κρατάς βάρος στα χέρια σου, π.χ. αλτηρες, και κάνεις "περίπατο" με αυτό βάρος.
Αν το δεις στο youtube θα καταλάβεις.

leangains
27-03-09, 17:45
1.Eάν η μπάρα είναι μπροστά, αλλάζει απλά η γωνία σε σχέση με τους αλτήρες που είναι στα πλάγια = ψιλοπράγματα δλδ
Κύρια μυική ομάδα που παίρνει έργο άνω κ μεσαίος (not so much)

Εαν η μπάρα είναι πίσω ΔΤΠ
Α)Οι παλάμες δείχνουν προς τα μπροστά, βλ 1
Β)Οι παλάμες δείχνουν προς τα πίσω, εκτελεί έργο άνω, μεσαίος και χαμηλός (kai γι αυτο φορτώνεις τόνους, βλ Coleman αλτηρες max 250 lb

2YhLKmrp2bU

μπάρα mmm είναι πολλά πάρα πολλά στο τέλος

r7O1HXL6vt0

Οι deadliers είναι μεγάλη κουβέντα για τους τραπς, ειδικά εάν χρησιμοποιείται μεικτή λαβή (πανω αριστερο, κατω δεξι και αντίστροφα)

Εάν θέλετε να isolate (δε μου ρχεται η μεταφρ... πεινάω ο εγκέφαλος δίνει αλ΄λού το σήμα) το χαμηλό: ανασπάσεις γέρνοντας λίγο μπροστά.

Μια που ξέφυγε απ τον BRaWNy ή την έβαλε σε κατηγορία και εγώ δεν τον πιάνω... όπως θα έλεγε και ο ίδιος είναι η: Tραπς σε δίζιγο... δοκιμάστε και τα ξαναλέμε

Farmers Walk η ασκησάρα των ασκησάρων τι δε πιάνει και τι δεν αφήνει (οι κοιλιακοί την ακούν πέρα για πέρα) αν οι deadliers ξεχωρίζουν τα αγόρια απ τους άντρες όπως είχε γράψει κάποιος εδώ ο κατερινι ήταν.. η FW ξεχωρίζει τον πρωταθλητη (του λαου) στα strongmen...

billys15
27-03-09, 19:18
Εγω οταν εκανα διζυγο για τρικεφαλο,οι τραπεζιοι οντως επιαναν πολυ.Να αλλη μια ασκηση που μπορει να θεωρηθει compound.Στηθος,ωμοι,τρικεφαλοι,τραπεζιοι.

BRaWNy
27-03-09, 19:53
Εγω οταν εκανα διζυγο για τρικεφαλο,οι τραπεζιοι οντως επιαναν πολυ.Να αλλη μια ασκηση που μπορει να θεωρηθει compound.Στηθος,ωμοι,τρικεφαλοι,τραπεζιοι.Τότε έκανες λάθος τις βυθίσεις.
Και πάλι αν μπήκαν στο παιχνίδι απο βυθίσεις για τρικέφαλο, οι τραπέζιοι (είναι εν μέρει λιγο πιθανό), δεν είναι αρκετό το έργο που λαμβάνουν.
Οπότε, αν στηρίζεις αυτό που λες, μάλλον δεν είσαι ακόμη σε επίπεδο να νοιώθεις οπως πρέπει τους μυες σου, να τους συσπάς΄"όπως θες", να κινείς τα ανάλογα motor units κλπ, φυσικά αυτό δεν είναι κακό, διότι δεν γίνεται άμμεσα, θέλει καιρό και εμπειρία.
Όσο λιγότερα περιττά κάνεις στην προπόνησή σου στα αρχικά επίπεδα, αλλά και μένεις στα βασικά, τόσο πιό γρήγορα φτάνεις στις παραπάνω ικανότητες, αυτό στο λεώ και απο εμπειρία, για αυτό θα πρέπει να λαμβάνονται και αυτά στις προϋποθέσεις όταν "φτιάχνεις" ένα πλάνο προπόνησής σου.

Όμως θα πρέπει να διαχωρίσουμε κάποια πράγματα:

Για να δουλέψεις τραπεζίους, και ειδικά αυτους που είναι κάτω, με το δίζυγο, και υπο γωνία κατα κάποιον τρόπο όπου μπαίνουν στο παιχνίδι ανυψωτικά για τον κορμό και όχι για τους ώμους, (δυστυχώς δεν δύναμαι να το εξηγήσω με απλά λόγια), θα πρέπει να στηριχτείς στο δίζυγο με τεντωμένα χέρια και να ανεβοκατεβάζεις τον κορμό σου ή αν θες εν μέρει να κάνεις και κάποιο είδος rotating τις ωμοπλάτες (πάλι δεν μου'ρχονται λόγια).

Οπότε, άλλη η άσκηση (οι βυθίσεις οι κανονικές) όπου εμπλέκουμε στηθος, εμπρόσθιους δελτοειδείς, τρικεφάλους και εν μέρη φτερά, και που είναι compound για αυτούς τους λόγους, αλλά και γιατι χρησιμοποιεί δύο αρθρωσεις, και άλλο η άσκηση στο δίζυγο για τραπεζοειδείς, που θα μπορουσε να χαρακτηριστεί isolation.

Κατα την γνώμη μου δεν είναι και τόσο απαραίτητη αυτη η άσκηση, και θα μπορουσε μόνο να χρησιμοποιηθεί σαν συμπλήρωμα (και οχι σαν αντικατάταση) σε μια προπόνηση πλάτης, και όχι απλά τραπεζίων, αλλά ίσως και σαν rehab άσκηση.

yasou
27-03-09, 20:57
Εμενα μου αρεση να κανο την ανασηκωση και μετα οταν ειμαι στην κορυφη της ασκησεις να μετακινο τους ομους προς τα πισω.
Δεν περοστρεφο τον ομο, γιατη το θεωρο επικινδυνο, αλλα τον μετακινο πισω και μετα κατω.
Την κανω με αλτηρες 34αρηδες η 36αρηδες.

Steve KinG STyLe
27-03-09, 22:17
Ετσι ακριβως οπως τα ειπε ο Μιχαλλης!!!Επειδη νομιζω οτι οι τραπεζοειδης μου ειναι απο τα πιο δυνατα μου σημεια και οπως λεει ο Poliquin "Have Traps or be a Geek" ειναι γιατι ειναι μια μυικη ομαδα που "φτιαχνεται" ευκολα απ την αλλη η τους εχεις η οχι.Προσωπικα πλεον εχω παρα πολυ καιρο να κανω ανυψωσεις ωμων,κανω κυριως Power Snatches και Power Cleans,ορθιες κωπιλατικες με ανοιχτη λαβη,απο τα barbel rows και φυσικα...απο τις αρσεις θανατου και ειμαι υπερβολικα καλημενος...

leangains
27-03-09, 23:19
Φτιάχνεται εύκολα γιατί είναι κάτω απτον εγκέγφαλο και έχει πλουσιοπάροχη ροή αίματος.
Billy όπως τα λέει ο BRaWNy, κάτι λάθος κάνεις.
Για να πάρεις μια μικρή ιδέα της ασκησης ανέβα στο δίζιγο με λίγο λυγισμένους αγκώνες και με μικρή κλίση του κορμού προς τα μπρός και άσε να γίνει κάτι σαν ανάποδη ανάσπαση, αντί να τραβήξεις τους ώμους προς τα πάνω, πέφτεις προς τα κάτω διατηρώντας σταθερά τα χέρια σου και τον κορμό σου στην προηγ κατάσταση, καταβιβάζεις και ανυψώνεις το κορμό ουσιαστικά.
δοκίμασε τη μια φορά να δείς πως σου φαίνεται και κρατησέ τη για το μέλλον (και να μην τη κρατήσεις δε χάνεις τίποτα), αλλά για κανένα λόγο μην αρχίσεις να τη κάνεις!!

napstor
28-03-09, 01:31
εγω κανω μονο αρσεις θανατου και νιωθω οτι πιανεται απο την αρχη του τραπεζιου κατω-κατω μεχρι το λαιμο.κανω και βαριες κωπηλατικες και ειμαι μια χαρα.παντως πιο παλια που εκανα μονο αρσεις ωμων δεν εβλεπα και μεγαλες διαφορες αλλα απο τοτε που αρχισα αρσεις θανατου οι τραπεζιοι μου εχουν πια ξεφυγει σε μεγεθος και δυναμη:bbbiceps:

BRaWNy
28-03-09, 09:12
Εμενα μου αρεση να κανο την ανασηκωση και μετα οταν ειμαι στην κορυφη της ασκησεις να μετακινο τους ομους προς τα πισω.
Δεν περοστρεφο τον ομο, γιατη το θεωρο επικινδυνο, αλλα τον μετακινο πισω και μετα κατω.
Την κανω με αλτηρες 34αρηδες η 36αρηδες.Και αυτό να το αποφεύγεις.
Το βαρος σηκώνεται προς τα πάνω, οι μυες/ οστά/ωμπλάτη παίρνουν ανάλογη θέση για κάθετες δυνάμεις που ασκούνται και όχι για οριζόντιες.
Με το να κάνεις τους ώμους προς τα πίσω, προσπαθείς να συσπάσεις τους μυες με "αντιθετη" κατευθυνση των δυνάμεων αυτών, (δεν είναι κωπηλασία, όπου τραβας την μπάρα κατα κάποιον τρόπο καθετα προς τον κορμό ή στηθος, εδω τραβας παράλληλα με τον κορμό), με αποτέλεσμα να δίνεις ένα παραπάνω ή αφυσικο strain στα οστά/ωμοπλάτη.

Φαντάζομαι να με πιάνεις τι εννοώ, διότι είναι δυσκολο να περιγραφεί.

Billy
28-03-09, 15:18
επίσης η κωπηλατική με τεντωμένο το χέρι είναι πολύ καλή,
δηλαδή ξαπλώνεις στον πάγκο σε οριζόντια θέση μπρούμυτα,
κρατάς έναν αλτήρα, ο αγκώνας εντελώς τεντωμένος,
έχεις αφήσει την ωμοπλάτη να πέσει προς τα κάτω (πάτωμα)
και σφίγγεις τους τραπεζοειδής αναγκάζοντας την ωμοπλάτη να κινηθεί πρός την σπονδυλική στήλη.

BRaWNy
28-03-09, 16:05
επίσης η κωπηλατική με τεντωμένο το χέρι είναι πολύ καλή,
δηλαδή ξαπλώνεις στον πάγκο σε οριζόντια θέση μπρούμυτα,
κρατάς έναν αλτήρα, ο αγκώνας εντελώς τεντωμένος,
έχεις αφήσει την ωμοπλάτη να πέσει προς τα κάτω (πάτωμα)
και σφίγγεις τους τραπεζοειδής αναγκάζοντας την ωμοπλάτη να κινηθεί πρός την σπονδυλική στήλη.Ίσα ίσα, για να μπορεις να δωσεις έμφαση να το κάνεις αυτό με την ωμοπλάτη, δεν θέλει τεντωμένο αγκώνα, γιατι αποσπά κάπως την συγκέντρωση σε αυτό.
Απλά να είναι ο αγκώνες σε "φυσική" θέση, κάπου ελαφρά λυγισμένος και κλειδωμένος, χωρις επιπλέον εκούσιο τέντωμα.
Αν συγκεντρωνεσαι στην ωμοπλάτη και όχι στον αγκώνα, το πράγμα (η θεση του αγκώνα) θα γίνει απο μόνο του, θα πάρει δηλαδή την φυσική θέση του.
Δεν χρειάζεται να "σκεφτόμαστε" τέντωμα, αλλά να αφηνουμε την ωμοπλάτη να "ανοίγει", αν και χωρις να το κάνουμε αυτό εκούσια, η ωμοπλάτη κρατά απο μόνη της όπως πρέπει να κρατησει αντισταση, και ισως είναι καλύτερα.

Δεν ξερω αν με καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Billy
28-03-09, 17:13
όντως έτσι είναι απλά ήθελα να τονίσω ότι δεν χρειάζεται να φέρνουμε τον αγκώνα κοντά στο σώμα, δηλαδή να συσπάσουμε και τον Πλατή Ραχιαίο όπως θα κάναμε στις κανονικές κωπηλατικές.

Επίσης ρόλο παίζει και ο Ρομβοειδής που βρήσκετσι από κάτω από τον τραπεζοειδή αλλά και ο Πρόσθιος Οδοντωτός (serratus anterior) αν αυτός είναι χαλαρός δεν μπορεί να συγκρατήσει τον δίσκο της ωμοπλάτης κολλημενο στον θωρακικό Κλωβό όπως θα έπρεπε με αποτέλεσμα ο τραπεζοειδής να μην μπορεί να συσπάται πλήρως.
Είναι όλα αλληλένδετα και δεν μπορείς να πείς θα κάνω μόνο αυτόν τον μύ μέχρι να τον κάνω τούμπανο γιατί πολλές φορές αυτό εξαρτάται και από κάποιον άλλο μυ ο ποίος επίσης πρέπει να τουμπανιάσει γιά να πετύχουμε τον στόχο μας.

TRIANTAFYLLOU
28-03-09, 21:08
καλές αυτές που αναφέρατε οι ασκήσεις , πολλές είναι αυτες που πιάνουν τραπεζοειδής αλλες απομονώνουν άλλες είναι πιο σύνθετες ,όπως και τσαπα να βαραμε στο χωράφι πάλι θα πιαστούν το θέμα είναι κανουμε την επιλογή ανάλογα με το τι θέλουμε να πετύχουμε και τι συνδιασμό κάνουμε στο πρόγραμμα μας .

δηλαδή για να γίνω πιό σαφής αν κάνουμε ασκήσεις όμων και μετα όρθια κοπηλατικη μεχρι το σαγόνι με μπάρα , σ αυτήν την περίπτωση υπερπροπονούμε τους δελτοειδής επειδή ενεργοποιούνται σε αυτήν την άσκηση και είναι προτιμότερο να κάνουμε ανασηκώσεις όμων , ουτως ΄ώστε να μην ενεργοποιούμε δελτοειδής .

μια άσκηση ακόμη που για τραπεζοειδής, δεν είναι δυνατον να τις κάνουμε όλες βέβαια , είναι τραβήγματα με μπάρα πίσω απο την μέση , δηλαδή παίρνουμε την μπάρα απο σταθερο σημείο και την πιάνουμε με γυρισμένη την πλάτη απο πίσω και τραβάμε όσο πάει γιατί δεν πάει πολύ ψηλά έτσι .

μια άλλη άσκηση που δεν χρειάζετε πολύ βάρος γιατί απλά δεν γίνετε με πολύ βαρος , είναι τραβήγματα μαιμους με αλτήρες , αλλα το στύλ έτσι όπως γίνετε δικαιολογεί την ονομασία τραβάμε τούς αλτήρες μέχρι το σαγόνι με τους αγκώνες πιό πάνω και οι παλάμες κοιτάζουν προς το σωμα μας .

βέβαια με τον γραπτό λόγο δεν μπορούμε να περιγράφουμε στυλ και τρόπους με σιγουρια , αλλιώς είναι να βλέπεις τον άλλο και να διορθώνεις κατα την εκτέλεση γιατί αλλιώς θα έχουμε συνενόηση μπουζούκι που λέμε

hardtraining
15-03-10, 15:57
φιλοι μου θελω να με βοηθησετε και σε καποιο αλλο θεμα! θελω να βελτιωσω τους τραπεζοειδης αλλα τη μονη ασκηση που γνωριζω σαν αθλητης ειναι μια και μοναδικη, αρση τις μπαρας στους ωμους που πιστευω την ξερετε και εσεις! καποιες αλλες ασκησεις για τραπεζοειδης υπαρχουν? να εστιαζουν μονο στους τραπεζοειδης ,για τους ωμους οκ ξερω τις βασικες ασκησεις! ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια του φορυμ για την βοηθεια και τις αποψεις τους ( μιλαω και για τα 2 θεματα που ανοιξα)

thegravijia
15-03-10, 16:16
κατσε ρε συ ...τα ποστ απο πανω τα ειδες..τα διαβασες...?

sTeLaKoS
15-03-10, 16:32
κατσε ρε συ ...τα ποστ απο πανω τα ειδες..τα διαβασες...?

Εγώ μετέφερα το θέμα Βασίλη, είχε ανοίξει νέο ο hardtraining.

GEORGEXX1
15-03-10, 17:05
μπορειτε να μου προτεινεται καποιες ασκησεις για τραπεζιους ...?

γιατι κανω συνεχεια αρσεις ητε με μπαρα ειτε με αλτηρες κ εχω βαρεθει συνεχεια να κανω τα ιδια κ τα ιδια
προτεινεται καμια αλλη ασκηση...

ρίξε μια ματια εδω μήπως και δεις κατι διαφορετικό.

http://www.exrx.net/Lists/ExList/BackWt.html#anchor1914548

Eddie
31-03-10, 21:21
Εγω κανω ανασηκωσεις με μπαρα απο μπροστα με πολλα κιλα και ορθια κοπηλατικη με μπαρα απο πισω.Ξεκινοντας απ τα οπισθια μεχρι εκει που παει και ανοιγμα των χεριων οσο των ωμων.Μερικες φορες για αλλαγη κανω οπισθιες ανασηκωσεις με μπαρα,μια ασκηση που εστιαζει στους κατω τραπεζιους και ειναι πολυ καλη.Νομιζω την πρωτοεφαρμοσε ο lee haney.

superman79
08-05-10, 22:16
κενεις δεν εχει κανει την ασκηση to the neck. o τραπεζοειδης κανει και συμπτηξη ωμοπλατης εκτος απο την ανασπαση. οποτε στασου ορθιος σε μια ψηλη τροχαλια με ισια λαβη και τραβα τη λαβη προς το λαιμο κρατοντας τους αγκωνες ψηλα.γινετε πολυ καλα και με σχοινι. δοκιμαστε τη και πειτε μου. (σα συμπληρωματικη παντα, οχι βασικη)

Eddie
08-05-10, 23:33
Δε σε καταλαβα φιλε μου,μπορεις να ανεβασεις καμμια φωτο?Η εστω να το παρεις απ την αρχη:turtle:

superman79
08-05-10, 23:40
Δε σε καταλαβα φιλε μου,μπορεις να ανεβασεις καμμια φωτο?Η εστω να το παρεις απ την αρχη:turtle:

Λοιπον... στεκομαστε ορθιοι απεναντη απο μια ψηλη τροχαλια. σε αυτη πανω ειναι μια ισια λαβη ή ενα σχοινι. πιανουμε τη λαβη και απομακρινομαστε κανενα μετρο.φερνουμε τη λαβη στη προταση(ιδια ευθεια με ωμους) και τραβαμε τη λαβη προς το λαιμο. σε ολη τη διαρκεια της κινησης κραταμε τουσ αγκωνες ψηλα.οκ. σε βοηθησα καθολου

Eddie
08-05-10, 23:47
Λοιπον... στεκομαστε ορθιοι απεναντη απο μια ψηλη τροχαλια. σε αυτη πανω ειναι μια ισια λαβη ή ενα σχοινι. πιανουμε τη λαβη και απομακρινομαστε κανενα μετρο.φερνουμε τη λαβη στη προταση(ιδια ευθεια με ωμους) και τραβαμε τη λαβη προς το λαιμο. σε ολη τη διαρκεια της κινησης κραταμε τουσ αγκωνες ψηλα.οκ. σε βοηθησα καθολου

Οκ,καταλαβα!!Αλλα εκτως του οτι την βλεπω 1η φορα,ειμαι περιεργος να δω πως πιανει.Πρεπει να εστιαζει στον μεσο τραπεζοειδη απ οτι φανταζομαι.

Tnx:thumbup:

superman79
08-05-10, 23:53
Οκ,καταλαβα!!Αλλα εκτως του οτι την βλεπω 1η φορα,ειμαι περιεργος να δω πως πιανει.Πρεπει να εστιαζει στον μεσο τραπεζοειδη απ οτι φανταζομαι.

Tnx:thumbup:

μεσα εισαι. δουλεψε τη συμπληρωματικα.

The Rock
09-05-10, 00:06
Βασικά αυτή η άσκηση γίνεται συνήθως και πολύ πιο βολικά, σε μηχάνημα, καθιστή κωπηλατική με V Λαβή. Πολύ καλή άσκηση.

superman79
09-05-10, 00:18
Βασικά αυτή η άσκηση γίνεται συνήθως και πολύ πιο βολικά, σε μηχάνημα, καθιστή κωπηλατική με V Λαβή. Πολύ καλή άσκηση.

τη προτιμω ορθιος γιατι συνηθως οι καθιστες κωπηλατικες η τροχαλια ειναι αρκετα πιο χαμηλα και δυσκολευει τη κινηση.

kafros gate 7
09-05-10, 01:26
λοιπον φιλε την εχω κανει εγω αυτη με σχοινι σε τροχαλια απο crossover.
αν επικεντρωνεσαι και τραβας μονο με τραπεζοειδης πιανει καλα...

superman79
09-05-10, 12:18
λοιπον φιλε την εχω κανει εγω αυτη με σχοινι σε τροχαλια απο crossover.
αν επικεντρωνεσαι και τραβας μονο με τραπεζοειδης πιανει καλα...

μπραβο ρε καφρε. μια οφ τοπικ ερωτηση? θα το σηκωσουμε σημερα? πρεπει ρε γαμωτο.:unsure::unsure:

kafros gate 7
09-05-10, 19:56
αμα οχι και σημερα ποτε την τυχη μου μεσα!!!
ασε γαμω τα φραγκα πουη δν μπορεσα να παω παρισι....

amateur666
11-12-11, 22:03
επειδη ειμαι πολυ πισω σε τραπσ ελεγα τ μερα π κανω ωμους να βαλω 2 ασκησεις γ τραπεζοειδης..δεν νομιζω να γινεται να βαλω περισσοτερες ή γινετε :unsure:!..

Giannis12
11-12-11, 22:28
Μπα, δεν χρειάζεται παραπάνω από μία άσκηση για τραπεζοιδής, κάνε στην μέρα για ώμους.
Ότι άσκηση σε βολεύει, πχ. άρσεις ώμων με μπάρα ή αλτήρες. Πάνω κάτω.. όχι κυκλική κίνηση.
Είναι μυς που αναπτύσεται σχετικά γρήγορα,και σηκώνει καλά κιλά.