PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΡΣΕΙΣ ΓΑΜΠΩΝ................



panais
28-03-09, 15:17
Οι αρσεις γαμπων στο σμιθ γυμναζουν και τις δυο κεφαλες της γαμπας???ποια η διαφορα οταν κανεις την ασκηση με τεντωμενα και ποια με λυγισμενα γονατα?????
οταν ετελειται η ασκηση το κεφαλι πρεπει να κοιτα προς τα πανω?????

KATERINI 144
28-03-09, 15:20
το θέμα ειναι αν θα κοιτάνε οι μύτες των ποδιών προς τα μέσα η προς τα έξω, αυτο παίζει ρολο στο ποια κεφαλή γυμνάζεται.

panais
28-03-09, 15:26
το θέμα ειναι αν θα κοιτάνε οι μύτες των ποδιών προς τα μέσα η προς τα έξω, αυτο παίζει ρολο στο ποια κεφαλή γυμνάζεται.

Ευχαριστω.........αλλα μου λες σε παρακαλω περισσοτερες λεπτομεριες...............δηλαδη οταν κοιτανε προς τα εξω και οταν προς τα μεσα,ποια απο τις δυο πιανει????????

panais
28-03-09, 15:31
το θέμα ειναι αν θα κοιτάνε οι μύτες των ποδιών προς τα μέσα η προς τα έξω, αυτο παίζει ρολο στο ποια κεφαλή γυμνάζεται.

Πιστευω οτι προς τα μεσα οντως κανει δουλια,πιανει περισσοτερο την αριστερη μερια.............αλλα προς τα εξω νομιζω οτι δεν εχει τρελη διαφορα απο το να τη εκτελεις με κανονικη σταση..................Επισης, μηπως οταν την εκτελεις με τις μυτες στραμενες γενικα υπαρχει προβλημα τα γονατα?????

KATERINI 144
28-03-09, 15:58
όταν κοιτάνε προς τα μέσα η μύτες πιάνει εξωτερικα, και το αντίστροφο.

με τα γόνατα όχι δεν υπάρχει πρόβλημα.

leangains
30-03-09, 01:32
όταν κοιτάνε προς τα μέσα η μύτες πιάνει εξωτερικα, και το αντίστροφο.

με τα γόνατα όχι δεν υπάρχει πρόβλημα.

:???::???::???::angry::angry::angry::angry::evil2::evil2::smash::smash::smash:

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1844

μη με παρεξηγήσεις εεε! ρίξε μια ματιά σε παρακαλώ (δε σου κάνω υπόδειξη σε παρακαλώ να το κάνεις!)

KATERINI 144
30-03-09, 08:47
καλα τα λεει ο Bob Lefani :thumbdown: :green:
αλλα ειναι ετσι οπως το ειπα για τον (στο ποιο επιστημονικο) γαστροκνήμιο μυ :army2:
αν κοιτανε μεσα οι μιτες των ποδιων γυμναζεται η εξω κεφαλι και το αντιστροφο.
δε νομιζω κανεις λεγοντας γαμπα να εννοει τον υποκνημήδιο :smash::smash:

730

BRaWNy
30-03-09, 09:49
Και οι δύο κεφαλές παίρνουν μέρος, απλά με κάθε περιστροφή των μυτών κλπ, μοχλικά κάνει την δουλειά σε μεγαλύτερο βαθμό η μία εκ των δύο.
Αν και είμαι της γνώμης ότι δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά, δοκιμάστε να πιάσετε την γάμπα σας με κάθε διαφορετική περιστροφή.

KATERINI 144
30-03-09, 10:00
Και οι δύο κεφαλές παίρνουν μέρος, απλά με κάθε περιστροφή των μυτών κλπ, μοχλικά κάνει την δουλειά σε μεγαλύτερο βαθμό η μία εκ των δύο.

εντάξει αυτο εννοείτε, σε καμια περιπτωση δεν απομονώνετε τελείως η μια κεφαλη και δουλευει η αλλη, ισως να δουλευει περισσοτερο κατα ενα 5% (ισως και λιγοτερο) αυτη που δινεις εμφαση με τον τροπο ασκησεις.

BRaWNy
30-03-09, 10:53
Εγω πάντως είμαι της γνώμης να μην κάθεται κανείς και να την ψάχνει τόσο πολύ με τις γάμπες, απλά να διαλέξει μια σταση για τα πελματά του, όπως αισθάνεται πιό φυσιολογικά και βολικά (συνήθως στους περισσότερους είναι λίγο ανοιχτά τα πέλματα, δηλαδή όπως λέμε 11 και 1 η ώρα), να βάλει κιλά και να κάνει την άσκηση, κι αν είναι να έρθει μάζα, θα έρθει γενικώς.

the_big_litho
30-03-09, 11:24
Εγω πάντως είμαι της γνώμης να μην κάθεται κανείς και να την ψάχνει τόσο πολύ με τις γάμπες, απλά να διαλέξει μια σταση για τα πελματά του, όπως αισθάνεται πιό φυσιολογικά και βολικά (συνήθως στους περισσότερους είναι λίγο ανοιχτά τα πέλματα, δηλαδή όπως λέμε 11 και 1 η ώρα), να βάλει κιλά και να κάνει την άσκηση, κι αν είναι να έρθει μάζα, θα έρθει γενικώς.

Ακριβως

slaine
30-03-09, 16:05
θα πρότεινα να μην κάνετε γάμπες σε σμιθ γιατί χάνεται το κάτω μέρος της άσκησης αφού το πέλμα πάει μέχρι οριζόντια και όχι πιο κάτω. επίσης προτιμώ όταν είμαι στο ανώτερο σημείο της κίνησης να κάνω μία ελαφρια κάμψη των γονάτων γιατί έτσι νιώθω καλύτερη σύσπαση στις γάμπες. θα συμφωνήσω ότι ανάλογα με τη θέση τωμ πελμάτων αλλάζει κάπως και το ποσοστό εμπλοκής στην άσκηση των κεφαλών αλλά δε θα έπρεπε να μας απασχολεί τόσο αυτό, αφου δουλευουν και οι 2. επίσης προσοχή αν στρίβετε τα πέλματα να είναι σε λογικά πλαίσια και να μην επιβαρύνετε πολύ τις αρθρώσεις με άβολες θέσεις/στάσεις. όπως σε κάθε άσκηση για κάθε μυ να είστε συγκεντωμένοι και να παίρνετε τα μέγιστα από κάθε άσκηση, κάθε σετ, κάθε επαναλήψη... η σύνδεση μυαλού και σώματος είναι πολύ σημαντική...

KATERINI 144
30-03-09, 16:10
θα πρότεινα να μην κάνετε γάμπες σε σμιθ γιατί χάνεται το κάτω μέρος της άσκησης αφού το πέλμα πάει μέχρι οριζόντια και όχι πιο κάτω.

πατας πανω σε ενα χοντρο ξύλο και δε χάνεται το κάτω μερος τις ασκησης, :toast:

και ποιος μίλησε για σμιθ ?! :P

slaine
30-03-09, 17:29
πατας πανω σε ενα χοντρο ξύλο και δε χάνεται το κάτω μερος τις ασκησης, :toast:

και ποιος μίλησε για σμιθ ?! :P


Οι αρσεις γαμπων στο σμιθ γυμναζουν και τις δυο κεφαλες της γαμπας???ποια η διαφορα οταν κανεις την ασκηση με τεντωμενα και ποια με λυγισμενα γονατα?????
οταν ετελειται η ασκηση το κεφαλι πρεπει να κοιτα προς τα πανω?????

και πάλι δε βολεύει άσε που μπορεί να φύγει στα πολλά κιλά από το ζόρι. :toast:

leangains
30-03-09, 20:16
Mια χαρά καθιστή μηχανή για γάμπες η smith. Με ένα στεπ και εκείνο το άθλιο το μαξιλαράκι που επιβαρύνει τον αυχένα, να στηρίζεις τη μπάρα στα τετρακέφαλα, φορτώνεις και πλάκες.
Αυτή είναι η χρήση της καθιστή μηχανή για γάμπες και μονόζυγο. Άχρηστος χώρος.

BRaWNy
30-03-09, 21:22
Προσωπικά τις καθιστές άρσεις γαμπών τις θεωρώ άχρηστες.
Έτσι κι αλλιώς με τις άλλες ("όρθιες") ασκήσεις, ο soleus παίρνει έργο.

Λέω τι κάνω και πιστεύω εγω, και όχι τι προτείνεται ή συνιστάται

KATERINI 144
30-03-09, 22:52
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 http://forum.bodybuilding.gr/images/totallypro/buttons/viewpost.gif (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=66241#post66241)
πατας πανω σε ενα χοντρο ξύλο και δε χάνεται το κάτω μερος τις ασκησης, :toast:

και ποιος μίλησε για σμιθ ?! :tongue:

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο panais http://forum.bodybuilding.gr/images/totallypro/buttons/viewpost.gif (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=65804#post65804)
Οι αρσεις γαμπων στο σμιθ γυμναζουν και τις δυο κεφαλες της γαμπας???ποια η διαφορα οταν κανεις την ασκηση με τεντωμενα και ποια με λυγισμενα γονατα?????
οταν ετελειται η ασκηση το κεφαλι πρεπει να κοιτα προς τα πανω????




και πάλι δε βολεύει άσε που μπορεί να φύγει στα πολλά κιλά από το ζόρι. :toast:

ενταξη ρε δεν το προσεξα εχουμε και μια ηλικια :sneaky:







:rabbit::rabbit::rabbit::rabbit:

slaine
30-03-09, 23:35
θείο γουί λαβ γιου

panais
30-03-09, 23:56
θα πρότεινα να μην κάνετε γάμπες σε σμιθ γιατί χάνεται το κάτω μέρος της άσκησης αφού το πέλμα πάει μέχρι οριζόντια και όχι πιο κάτω. επίσης προτιμώ όταν είμαι στο ανώτερο σημείο της κίνησης να κάνω μία ελαφρια κάμψη των γονάτων γιατί έτσι νιώθω καλύτερη σύσπαση στις γάμπες. θα συμφωνήσω ότι ανάλογα με τη θέση τωμ πελμάτων αλλάζει κάπως και το ποσοστό εμπλοκής στην άσκηση των κεφαλών αλλά δε θα έπρεπε να μας απασχολεί τόσο αυτό, αφου δουλευουν και οι 2. επίσης προσοχή αν στρίβετε τα πέλματα να είναι σε λογικά πλαίσια και να μην επιβαρύνετε πολύ τις αρθρώσεις με άβολες θέσεις/στάσεις. όπως σε κάθε άσκηση για κάθε μυ να είστε συγκεντωμένοι και να παίρνετε τα μέγιστα από κάθε άσκηση, κάθε σετ, κάθε επαναλήψη... η σύνδεση μυαλού και σώματος είναι πολύ σημαντική...

Αν οχι σε χοντρο ξυλο,μπορεις να χρησιμοποιησεις τα ''υψωματακια'' που χρησιμοποιουν στα αερομπικς.............για ακομα μεγαλυτερο ευρος κινησης....

panais
30-03-09, 23:59
Mια χαρά καθιστή μηχανή για γάμπες η smith. Με ένα στεπ και εκείνο το άθλιο το μαξιλαράκι που επιβαρύνει τον αυχένα, να στηρίζεις τη μπάρα στα τετρακέφαλα, φορτώνεις και πλάκες.
Αυτή είναι η χρήση της καθιστή μηχανή για γάμπες και μονόζυγο. Άχρηστος χώρος.

Επιβαρυνει?????Δηλαδη εσυ κανεις σκουοτ χωρις μαξιλαρακι,δεν πονας??

panais
31-03-09, 00:03
Προσωπικά τις καθιστές άρσεις γαμπών τις θεωρώ άχρηστες.
Έτσι κι αλλιώς με τις άλλες ("όρθιες") ασκήσεις, ο soleus παίρνει έργο.

Λέω τι κάνω και πιστεύω εγω, και όχι τι προτείνεται ή συνιστάται

Νομιζω οτι οι καθιστες αρσεις γαμπων στο μηχανημα επιβαρυνουν λιγοτερο την μεση........ενω οταν την κανεις ορθιος το κεφαλι πρεπει να κοιτα προς τα πανω για να μην υπαρχει προβλημα με την μεση......

skrwz21
31-03-09, 00:35
και στο μηχανημα της πρεσας γινονται οι γαμπες δηλαδη 'ξαπλωμενος'
καθιστος εμενα προσωπικα δε με πιανει και ιδιαιτερα οσα κιλα κιαν ανεβασω..
προτιμω να τις κανω ελευθερα σε ενα σκαλι παρα καθιστος !

leangains
31-03-09, 01:47
Προσωπικά τις καθιστές άρσεις γαμπών τις θεωρώ άχρηστες.
Έτσι κι αλλιώς με τις άλλες ("όρθιες") ασκήσεις, ο soleus παίρνει έργο.

Λέω τι κάνω και πιστεύω εγω, και όχι τι προτείνεται ή συνιστάται

Άρα, αφού καθιστή μηχανή γαμπών δεν είναι, γιατί τις καθιστές άρσεις γαμπών τις θεωρούμε άχρηστες (μαζί σου), για squat περισσότερο πιθανό είναι να τραυματιστείς παρά να γυμναστείς, για κωπηλατική πλάτης και πιέσεις στήθους προσφέρει ελλειματική προπόνηση(+1 ότι δεν είναι ελεύθερα βάρη), για πιέσεις ώμων εμπροσθολαίμιες δεν κάνει, για οπισθολαίμιες δε ξέρω (δεν έχω δοκιμάσει και ούτε θέλω). Έχουμε ένα μονόζυγο που πιάνει άπειρο χώρο, αντί να υπάρχει ένα squat rack να γίνεται η δουλειά μας.


Επιβαρυνει?????Δηλαδη εσυ κανεις σκουοτ χωρις μαξιλαρακι,δεν πονας??

θεωρώ ότι λόγω του μεγέθους του, το μαξιλαράκι σου πιέζει τον αυχένα και εάν την κατεβάσεις πιο κάτω για να γλυτώσεις τον αυχένα σου γλυστράει η μπάρα και στρεσάρεται η άρθρωση του ώμου.
όχι δεν πονάς με την μπάρα, κάπως λάθος την εναποθετεις.

BRaWNy
31-03-09, 09:16
Άρα, αφού καθιστή μηχανή γαμπών δεν είναι, γιατί τις καθιστές άρσεις γαμπών τις θεωρούμε άχρηστες (μαζί σου), για squat περισσότερο πιθανό είναι να τραυματιστείς παρά να γυμναστείς, για κωπηλατική πλάτης και πιέσεις στήθους προσφέρει ελλειματική προπόνηση(+1 ότι δεν είναι ελεύθερα βάρη), για πιέσεις ώμων εμπροσθολαίμιες δεν κάνει, για οπισθολαίμιες δε ξέρω (δεν έχω δοκιμάσει και ούτε θέλω). Έχουμε ένα μονόζυγο που πιάνει άπειρο χώρο, αντί να υπάρχει ένα squat rack να γίνεται η δουλειά μας.

Δεν καταλαβαίνω για ποιό πράγμα μιλάς.
Μήπως αναφέρεσαι στην Σμιθ?

Εγω δεν μίλησα πάντως για την Σμιθ, αλλά γενικά για τις καθιστές άρσεις γαμπών, για τις οποίες υπάρχει συνήθως ανάλογο μηχάνημα, μόνο για να γίνεται αυτη η άσκηση.
Οπότε, μεσα σε όλα συμπεριλαμβάνεται και οποιοσδήποτε άλλος τρόπος για αυτη την άσκηση.

leangains
31-03-09, 18:55
Δεν καταλαβαίνω για ποιό πράγμα μιλάς.
Μήπως αναφέρεσαι στην Σμιθ?

Εγω δεν μίλησα πάντως για την Σμιθ, αλλά γενικά για τις καθιστές άρσεις γαμπών, για τις οποίες υπάρχει συνήθως ανάλογο μηχάνημα, μόνο για να γίνεται αυτη η άσκηση.
Οπότε, μεσα σε όλα συμπεριλαμβάνεται και οποιοσδήποτε άλλος τρόπος για αυτη την άσκηση.

βλέπεις τη μισώ τη smith και τα χώνω και στο άσχετο. πρέπει να χα καεί εντελώς χτες...
στη σμιθ μπορείς να βάλεις πολύ περισσότερα κιλά για καθιστες άρσεις, αλλά δεν υπάρχει λόγος. συμφωνούμε για τις καθιστές άρσεις γαμπών.
κάποιος μου είχε αναφέρει΄πιο παλιά ότι στις καθιστές άρσεις γαμπών προκαλείται και μεγαλύτερη βράχυνση του μυ, δεν το έψαξα μια που την κάνω σπάνια ωσ ποτέ. ισχύει κάτι τέτοιο? δε μπορώ να σκεφτώ γιατί να ισχύει. θα μπορούσες αν θες να το σχολιάσεις παρακαλώ??

yasou
31-03-09, 19:24
Μπορει επισεις να στηριξει το σωμα του στο ενα ποδι και στο ελευθερο χερη να κρατησει εναν αλτηρα για extra επιβαρινση και να κανη την αρσεις
Το θεμα ειναι, οτι και να κανη, κατα τη γνωμη μου, ειναι οτι πρεπει να φορτωση κιλα. Εγω βαζω ανα ασκηση ανα γαμπα, το σωματικο μου βαρος + ενα 25% επιβαρυνση.

xidakis
01-04-09, 22:02
παιδια θελω να ρωτησω εγω κατι αλλα ασχετο με αυτο που ρωταει το παιδι.. αλλα μια που ειναι για γαμπες λεω να ρωτησω! οταν κανω αρσεις κνημεων στο μηχανημα με πονανε τα πελματα... γιατι? θελει να περασει λιγοσ καιρος προσαρμογησ? και μετα θα ειμαι οκ....?

BRaWNy
02-04-09, 10:10
παιδια θελω να ρωτησω εγω κατι αλλα ασχετο με αυτο που ρωταει το παιδι.. αλλα μια που ειναι για γαμπες λεω να ρωτησω! οταν κανω αρσεις κνημεων στο μηχανημα με πονανε τα πελματα... γιατι? θελει να περασει λιγοσ καιρος προσαρμογησ? και μετα θα ειμαι οκ....?Δεν μπορω να δωσω μια απάντηση ακριβως επι του θεματος, αλλά πιθανόν να είναι απο την θεση των πελμάτων και το πόσο εξέχουν απο τον βατηρα για να μπορεις να κατεβαινεις και πιό χαμηλά.
Αν η ακρη του βατηρα πεφτει ακριβως στο μεσων του πέλματος, μπορει να είναι και απο αυτό, καθως είναι το πιό ευαισθητο σημείο στο πελμα, κι ας φορας και παπουτσια.
Ίσως (κι αν πρόκειται βεβαια για αυτό), αν πας λίγο ακόμη πιό πίσω ωστε σχεδόν να πατας με τις μυτες αλλά και με το σκληρό μερος κατω απο τα δαχτυλα, να μην νοιωθεις ενόχληση.

Απο την άλλη, μπορει να είναι και το ανάποδο, ισως αν πατας λίγο στον βατηρα, αυξάνεται η πιεση/ενταση στα πέλματα απο τα φορτία και σε κανει να νοιώθεις πιάσιμο/πόνο κλπ.
Οπότε εδω (αν πρόκειται για αυτό) δοκίμασε να παταει περισσότερο μερος του πέλματος στο βατηρα.

Με λίγα λόγια, αν θες κανε κάποιες δοκιμές με τα πατηματα κλπ.

Απο κει και πέρα, μπορει να μην καθόλου σχέση αυτό και να είναι κάτι άλλο, για το οποίο δεν μπορω να έχω άποψη.

xidakis
02-04-09, 11:54
thanks ΒΡΑWNY! :)

Stephany
06-05-09, 17:12
Δεν μπορω να δωσω μια απάντηση ακριβως επι του θεματος, αλλά πιθανόν να είναι απο την θεση των πελμάτων και το πόσο εξέχουν απο τον βατηρα για να μπορεις να κατεβαινεις και πιό χαμηλά.
Αν η ακρη του βατηρα πεφτει ακριβως στο μεσων του πέλματος, μπορει να είναι και απο αυτό, καθως είναι το πιό ευαισθητο σημείο στο πελμα, κι ας φορας και παπουτσια.
Ίσως (κι αν πρόκειται βεβαια για αυτό), αν πας λίγο ακόμη πιό πίσω ωστε σχεδόν να πατας με τις μυτες αλλά και με το σκληρό μερος κατω απο τα δαχτυλα, να μην νοιωθεις ενόχληση.

Απο την άλλη, μπορει να είναι και το ανάποδο, ισως αν πατας λίγο στον βατηρα, αυξάνεται η πιεση/ενταση στα πέλματα απο τα φορτία και σε κανει να νοιώθεις πιάσιμο/πόνο κλπ.
Οπότε εδω (αν πρόκειται για αυτό) δοκίμασε να παταει περισσότερο μερος του πέλματος στο βατηρα.

Με λίγα λόγια, αν θες κανε κάποιες δοκιμές με τα πατηματα κλπ.

Απο κει και πέρα, μπορει να μην καθόλου σχέση αυτό και να είναι κάτι άλλο, για το οποίο δεν μπορω να έχω άποψη.
παιδιά, δυστυχώς στην πρέσσα του γυμναστηρίου μου έχω φτάσει ήδη τα μέγιστα κιλά(!!) 240για την ακρίβεια με 15 επαναλήψεις.. Την επόμενη φορά που θα κάνω άρσεις, πως να τις κάνω? Μήπως, δική μου σκέψη, να πρόσθετα καμιά πλάκα κάποιων κιλών πάνω στα γονατά μου για extra επιβάρυνση? Αν είναι πολλά τα κιλά της πλάκας(που θα ειναι πάνω στα γόνατά μου), λέτε να δημιουργηθεί πρόβλημα στα γόνατα?

leangains
06-05-09, 17:51
^^ στην ερώτηση σου δε μπορώ να απαντήσω, δε το έχω δοκιμάσει κ δε ξέρω.

[QUOTE=leangains;66320 Η smith έχει κάποια χρησιμότητα, μπορείς να κάνεις και καλή προπόνηση για γάμπες καθιστός, με ένα στεπ και εκείνο το άθλιο το μαξιλαράκι που επιβαρύνει τον αυχένα, για να μην πονάνε τα τετρακέφαλα, φορτώνεις και πλάκες. Mια χαρά καθιστή μηχανή για γάμπες η smith.
[/QUOTE]

βέβαια ο Brawny θα έλεγε (κ εγω θα συμφωνήσω μαζί του) ότι καλύτερα να κάνεις γάμπες σε όρθια μηχανή, αλλά για ποικιλία κάνε κ αυτή,αν δεν έχεις όρθια μηχανή γαμπών ή μηχανή για άρσεις γαιδάρου.

επίσης. μπορείς να κάνεις σε ένα σκαλοπάτι ένα ένα πόδι, κρατώντας αλτήρες, ούτε αυτή την έχω δοκιμάσει κ δε ξέρω τι κ πως δουλεύει

Stephany
07-05-09, 18:41
^^ στην ερώτηση σου δε μπορώ να απαντήσω, δε το έχω δοκιμάσει κ δε ξέρω.



βέβαια ο Brawny θα έλεγε (κ εγω θα συμφωνήσω μαζί του) ότι καλύτερα να κάνεις γάμπες σε όρθια μηχανή, αλλά για ποικιλία κάνε κ αυτή,αν δεν έχεις όρθια μηχανή γαμπών ή μηχανή για άρσεις γαιδάρου.

επίσης. μπορείς να κάνεις σε ένα σκαλοπάτι ένα ένα πόδι, κρατώντας αλτήρες, ούτε αυτή την έχω δοκιμάσει κ δε ξέρω τι κ πως δουλεύει
στο smith όμως δεν υπάρχει ο κίνδυνος να φύγουν οι πλάκες & να πάθουμε καμιά ζημιά??! Δυστυχώς όρθια μηχανή γαμπών δεν υπάρχει στο γυμναστήριό μου :-( τι γνώμη έχετε οι άλλοι για αυτό που αναφέρω παραπάνω,που έκανα στο μηχάνημα πρέσσας?

skrwz21
07-05-09, 18:45
πως να φυγουν οι πλακες ρε φιλε ? σμιθ ειναι οχι ελευθερο !
μια χαρα ειναι και γω στο σμιθ την κανω την ασκηση για γαμπες, βαζω και πλακα απο κατω φυσικα, και φορτωνω εχω φτασει στα 90-100 κιλα τωρα.

TRIANTAFYLLOU
08-05-09, 02:14
στο smith όμως δεν υπάρχει ο κίνδυνος να φύγουν οι πλάκες & να πάθουμε καμιά ζημιά??! Δυστυχώς όρθια μηχανή γαμπών δεν υπάρχει στο γυμναστήριό μου :-( τι γνώμη έχετε οι άλλοι για αυτό που αναφέρω παραπάνω,που έκανα στο μηχάνημα πρέσσας?


οι γάμπες στην πρέσσα είναι καλή και αποτελεσματική άσκηση και έχει κάποια απο τα οφέλη της όρθιας μηχανής γαμπών και αν κάνεις και καθιστή είσαι πλήρης στο θέμα γαμπών

Stephany
08-05-09, 16:00
πως να φυγουν οι πλακες ρε φιλε ? σμιθ ειναι οχι ελευθερο !
μια χαρα ειναι και γω στο σμιθ την κανω την ασκηση για γαμπες, βαζω και πλακα απο κατω φυσικα, και φορτωνω εχω φτασει στα 90-100 κιλα τωρα.
Skrwz21 ,εννοώ να φύγουν οι πλάκες στις οποίες πατάνε τα πόδια μου. (διάβασε ξανά αυτό που γράφω στο μέσο αυτής της σελίδας & θα καταλάβεις) Δεν υπάρχει αυτός ο κίνδυνος λοιπόν?

skrwz21
08-05-09, 16:16
δεν εχει απαυτο το σταντ (σαν πλαστικο που ειναι) για να πατας επανω ? ετσι ωστε να αποφυγεις τις πλακες ?
αν και παλι δε νομιζω να σου φυγουνε αμα κρατησεις τα πελματα σου σταθερα, δοκιμασετο με λιγα κιλα..

Gregory G
08-05-09, 20:07
παιδια θελς ν μεγαλωσουν οι γαμπεσ μου μιας κ εχω μικρες αν κανς 2 φορεσ τ εωδομαδα θα πετυχω κατι?