PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβολες...........



panais
28-03-09, 15:22
οι προβολες ποιες ακριβως μυικες ομαδες των ποδιων γυμναζουν????ειναι προτιμοτερο με μπαρα ή με βαρακια να εκτελουνται????ποιος ειναι ο σωστος τροπος εκτελεσης(ποσο μποροστα πρεπει να βαζουμε το ποδι)?????

billys15
28-03-09, 16:00
Γυμναζουν τετρακεφαλο,γλουτους και μ. δικεφαλο.Προσωπικα τις κανω με αλτηρες και το ποδι παει αρκετα μπροστα,για να τραβαει καλα ο γλουτος.

panais
28-03-09, 16:10
Γυμναζουν τετρακεφαλο,γλουτους και μ. δικεφαλο.Προσωπικα τις κανω με αλτηρες και το ποδι παει αρκετα μπροστα,για να τραβαει καλα ο γλουτος.

Να σου πω..........απλα νομιζω οτι το ποδι που παει μροστα πρεπει να ειναι σαν ορθη γωνια μαζι με το γονατο για τον εξης λογο:ετσι ωστε ο κορμος να ''βυθιζεται'' καθετα προς τα μεσα............

BRaWNy
28-03-09, 16:21
Ανάλογα που θέλει να στοχεύσει κανείς περισσότερο, ανάλογο και το άνοιγμα του βηματισμού προς τα μπροστά.

Μέχρι και σχεδόν καθόλου άνοιγμα (τρόπος του λέγειν), μπορει να κάνει κανείς, αν θέλει να δώσει μεγαλύτερη έμφαση στους τετρακεφάλους.
Δεν έχει σχέση με τις γωνίες των γονάτων κλπ

Με μπάρα πιστευω είναι καλύτερα, λόγω καλύτερης ισορροπίας (αναγκάζεσαι και να κρατας πιό ίσιο το σωμα σου), αλλά και περισσοτέρων κιλών.
Επίσης με μπάρα δεν κουραζεις τόσο πολύ τους τραπεζίους αλλά και τα χέρια, που πιθανότατα να μην το θες σε εκεινη την προπόνηση.

Απόψεις μου.

panais
28-03-09, 16:26
Ανάλογα που θέλει να στοχεύσει κανείς περισσότερο, ανάλογο και το άνοιγμα του βηματισμού προς τα μπροστά.

Μέχρι και σχεδόν καθόλου άνοιγμα (τρόπος του λέγειν), μπορει να κάνει κανείς, αν θέλει να δώσει μεγαλύτερη έμφαση στους τετρακεφάλους.
Δεν έχει σχέση με τις γωνίες των γονάτων κλπ

Με μπάρα πιστευω είναι καλύτερα, λόγω καλύτερης ισορροπίας (αναγκάζεσαι και να κρατας πιό ίσιο το σωμα σου), αλλά και περισσοτέρων κιλών.
Επίσης με μπάρα δεν κουραζεις τόσο πολύ τους τραπεζίους αλλά και τα χέρια, που πιθανότατα να μην το θες σε εκεινη την προπόνηση.

Απόψεις μου.

Σε ευχαριστω,και εγω πιστευω οτι με μπαρα ειναι καλυτερα............αλλα ποιος ειναι ο σωστος βηματισμος οταν στοχευεις να γυμνασεις και τους τερτρακεφαλους και τους μ.δικεφαλους και τους γλουτους..............????

BRaWNy
28-03-09, 16:32
Σε ευχαριστω,και εγω πιστευω οτι με μπαρα ειναι καλυτερα............αλλα ποιος ειναι ο σωστος βηματισμος οταν στοχευεις να γυμνασεις και τους τερτρακεφαλους και τους μ.δικεφαλους και τους γλουτους..............????Λίγο πολύ με όλους τους βηματισμούς, μπαίνουν αυτοί οι μυες στο παιχνίδι.

Απο κει και πέρα, για να βρεις τον κατάλληλο βηματισμό για να μπουν ισάξια θα έλεγα, θα πρέπει να πειραματιστείς μόνος σου, διότι ο καθένας έχε τους δικούς του μοχλισμούς, μήκος άκρων κλπ κλπ

Μαρία
02-04-09, 00:03
Προβολές(στατικες,προχωριτικές,με ανεβασμα στον πάγκο,πλάγιες κτλ με μπαρα,με πλακα,με ατομο στην πλάτη).Είναι απο τις πιο καλες ασκησεις μυικής ενδυνάμωσης για τα πόδια αλλα λογω της φύσης τους πρεπει να γίνονται σωστα γιατί υπάρχει κίνδυνος τραυματισμου της άρθρωσης του γόνατος.Το πόδι που προβάλεται όσο πιο μακρια απο τον κορμο τόσο πιο γυμνασμένο είναι άρα στην αρχή μικρή κίνηση προβολής απο τον κορμο , όταν προκειται για αρχάριο και κυρίως χωρίς μπαρα αλλα με το βάρος του σώματος για ξεκίνημα και παντα το γονατο να κατεβαίνει σε γωνια 90 μοιρών(μικροτερες γωνιες μονο για επιπεδο πρωταθλητισμου σε στιβικα κυρίως αγωνίσματα).Το πισω ποδι της στηριξης κατεβαίνει τόσο χαμηλά σε κάμψη ίσα ίσα να παει να ακουμπήσει το έδαφος.Ο κορμος πάντα κάθετος χωρίς να σκύβουμε μπροστα απο την φορα της κίνησης.Τωρα για την επαναφορα αν με το πόδι προβολής δώσουμε έμφαση(δυναμη)στην μυτη του ποδιου θα πιάσουμε λίγο παραπάνω τετρακέφαλο,αν δώσουμε έμφαση για επαναφορά στην φτέρνα πιανουμε λιγο πιο πολυ γλουτό και δικέφαλο.Αλλα οι προβολές γυμνάζουν γενικά τους μύς των κάτω άκρων φτάνει να γίνονται σωστα λόγω της ιδιαιτερότητάς τους.Εμένα προσωπικά μου αρεσουν οι προχωριτικές λόγω μεγαλύτερου εύρους κίνησης και πιο εκρηκτικα.

ioannis1
02-04-09, 00:05
αψογη η μαρια.ευγε.

Μαρία
02-04-09, 00:09
αψογη η μαρια.ευγε.

Σ έυχαριστω απλά τις έχω κάνει σε όλες τις παραλαγες τους προπονητικα λογω τριπλουν και τις είχαμε και σαν ζεσταμα

slaine
02-04-09, 00:20
Προβολές(στατικες,προχωριτικές,με ανεβασμα στον πάγκο,πλάγιες κτλ με μπαρα,με πλακα,με ατομο στην πλάτη).Είναι απο τις πιο καλες ασκησεις μυικής ενδυνάμωσης για τα πόδια αλλα λογω της φύσης τους πρεπει να γίνονται σωστα γιατί υπάρχει κίνδυνος τραυματισμου της άρθρωσης του γόνατος.Το πόδι που προβάλεται όσο πιο μακρια απο τον κορμο τόσο πιο γυμνασμένο είναι άρα στην αρχή μικρή κίνηση προβολής απο τον κορμο , όταν προκειται για αρχάριο και κυρίως χωρίς μπαρα αλλα με το βάρος του σώματος για ξεκίνημα και παντα το γονατο να κατεβαίνει σε γωνια 90 μοιρών(μικροτερες γωνιες μονο για επιπεδο πρωταθλητισμου σε στιβικα κυρίως αγωνίσματα).Το πισω ποδι της στηριξης κατεβαίνει τόσο χαμηλά σε κάμψη ίσα ίσα να παει να ακουμπήσει το έδαφος.Ο κορμος πάντα κάθετος χωρίς να σκύβουμε μπροστα απο την φορα της κίνησης.Τωρα για την επαναφορα αν με το πόδι προβολής δώσουμε έμφαση(δυναμη)στην μυτη του ποδιου θα πιάσουμε λίγο παραπάνω τετρακέφαλο,αν δώσουμε έμφαση για επαναφορά στην φτέρνα πιανουμε λιγο πιο πολυ γλουτό και δικέφαλο.Αλλα οι προβολές γυμνάζουν γενικά τους μύς των κάτω άκρων φτάνει να γίνονται σωστα λόγω της ιδιαιτερότητάς τους.Εμένα προσωπικά μου αρεσουν οι προχωριτικές λόγω μεγαλύτερου εύρους κίνησης και πιο εκρηκτικα.

πολύ ωραία τα είπες!
μία σκέψη:
όταν κάνουμε πλάγιες προβολές τα δάχτυλα κοιτάνε μπροστά? αν ναι ζορίζεται το γόνατο έτσι. είναι μάλιστα και κλασσική στάση (με παραλλαγές σε πολλές πολεμικές τέχνες πχ καράτε) έπειτα από μελέτη σε αντίστοιχη στάση (kamae) του καρατε, αποδείχθηκε ότι υπάρχει (μέσα στα άλλα που δεν αφορούν το θέμα εδώ) επιβάρυνση του γονάτου όταν γόνατο και δάχτυλα δε δείχνουν προς την ίδια κατεύθυνση.

Μαρία
02-04-09, 00:30
πολύ ωραία τα είπες!
μία σκέψη:
όταν κάνουμε πλάγιες προβολές τα δάχτυλα κοιτάνε μπροστά? αν ναι ζορίζεται το γόνατο έτσι. είναι μάλιστα και κλασσική στάση (με παραλλαγές σε πολλές πολεμικές τέχνες πχ καράτε) έπειτα από μελέτη σε αντίστοιχη στάση (kamae) του καρατε, αποδείχθηκε ότι υπάρχει (μέσα στα άλλα που δεν αφορούν το θέμα εδώ) επιβάρυνση του γονάτου όταν γόνατο και δάχτυλα δε δείχνουν προς την ίδια κατεύθυνση.


Στις πλάγιες προβολές η σταση του σώματος είναι σαν να κάνουμε ημικάθισμα με το ποδι προβολής σε μεγαλύτερο άνοιγμα (εννοείται)και ελάχιστα πιο μπροστα απο το ύψος του άλλου ποδιου που παραμένει σταθερο,κάνουμε την προβολή με τα δαχτυλα του ποδιου να κοιτάνε μπροστα σε ίδια κατεύθυνση με το γονατο και κατεβαίνουμε σε γωνία 90 μοιρών,αν το γονατο φτάσει πάνω απο το ύψος των δαχτύλων του ποδιού τότε η άσκηση είναι λάθος και επικίνδυνη για τραυματισμο και γι ΄αυτο είπα πριν ότι το ποδι προβολής λίγο πιο μπροστα απο το σταθερο ποδι για να κάνουμε έλεγχόμενα και σωστα την άσκηση.

FITNESS GIRL
09-12-12, 02:09
πάντως να ξέρετε σε ενα γόνατο που έχει ερέθισμα και πονάει σε καθίσματα και τα σχετικα , οι προβολές είναι ότι χειρότερη μ@λ@κία μπορεί να κάνει κανείς και ενοώ προβολές κυριολεκτικα με μπροστα τον βηματισμό εναλλάξ , η ακόμα και αυτες οι λεγόμενες περιπατικές που κόβεις βόλτες μεσα στο τζιμ ,(τέτοιες κάναμε στο χωριό φορτωμένοι με δεμάτια ξυλα η πουρνάρια και περπατούσαμε στο βουνό :P) μια δοκιμή μόνο με προβολές βγάζοντας προς τα πίσω το πόδι μπορεί να έχει θετικό αποτέλεσμα και να πιάνει χωρίς να επιβαρύνετε το γόνατο και να δίνει πόνο στην εκτέλεση .

αλλα το μυστικό στα τραυματισμένα γόνατα είναι το ζέσταμα ,διατάσεις έως βαρεμάρας , αλλα διατάσεις όχι απλα να λέμε ότι κάνουμε , αλλα μετα απο αυτες να έχουμε κερδίσει τουλάχιστον 5 μοίρες άνοιγμα και πολυ καλό μασάζ στον τετρακέφαλο .
έτσι έκανα εγω και μπορούσα να βγάζω για 20 χρόνια αγωνιστικές προπονήσεις στα πόδια , αλλα το λέω είναι μανίκι , καημό το είχα να μπώ όπως όλος ο κόσμος με ενα απλό ζέσταμα στην προπόνηση , αφού έλεγα πιο πολυ κρατάει η προεργασία παρα το κυρίως πρόγραμμα και στο καπάκι πάγο , το καλύτερο φάρμακο για μενα η κρυοθεραπεία και θερμαντική και επιγονατίδες για πρίν

και αυτα σε νέους ανθρώπους μπορεί να εξαλείψουν το πρόβλημα σε μεγάλους απλα έχουμε πίστωση χρόνου στα γόνατα μας και δεν επιδεινώνουμε την φθορά

οι προβολες με το πισω ποδι σε παγκο τι διαφορα εχουν απο τις προχωρητικες και απο τις σταθερες?

liveris
09-12-12, 02:14
οι προβολες με το πισω ποδι σε παγκο τι διαφορα εχουν απο τις προχωρητικες και απο τις σταθερες?

ειναι πιοσυνθετη ασκηση αυτη που λες στην ουσια το ενα ποδι ειναι στον αερα οποτε πρεπει να καταβαλεις περισσοτερη προσπαθεια για ισοροπια

FITNESS GIRL
09-12-12, 02:45
ειναι πιοσυνθετη ασκηση αυτη που λες στην ουσια το ενα ποδι ειναι στον αερα οποτε πρεπει να καταβαλεις περισσοτερη προσπαθεια για ισοροπια

η αληθεια ειναι οτι με πιανουν ποιο πολυ αυτες

liveris
09-12-12, 02:52
η αληθεια ειναι οτι με πιανουν ποιο πολυ αυτες

εμενα με πιανουν πιο καλα οι περπατητες..;)

TRIANTAFYLLOU
09-12-12, 03:23
οι προβολες με το πισω ποδι σε παγκο τι διαφορα εχουν απο τις προχωρητικες και απο τις σταθερες?

τι πάγκο κάτω στο πάτωμα ακροβατικα θα κάνουμε εδω λέμε σε περίπτωση που θέλουμε να αποφορτίσουμε τα γόνατα δεν αναφέρομαι για τρόπους προβολών να αραδιασω εδω ιδέες , αυτα όλοι μια χαρα τα ξέρετε .
απλα αντι για μπροστα βγάζοντας το πόδι πίσω και κάνοντας κανονικα την κίνηση δεν μεταφέρουμε τόσες δυνάμεις ακριβώς στο γόνατο, καμία σχέση με το μπροστα , αλλα και πάλι δοκιμάζοντας και κάνοντας , αν δεν γίνουν ΣΩΣΤΑ όλα αυτα που προανέφερα με τις διατασεις και τα σχετικα , άδικος κόπος .

ακουω να λένε κάνω αυτο κάνω εκείνο προσέχω και πάλι πρόβλημα , τρίχες κατσαρες κάνουν μια τρυπα στο νερο , γι αυτο αν είναι να αναλωνόμαστε σε αερολογίες δεν έχει νόημα , η ουσία είναι αυτα που λέμε τα απλα πράματα κανείς δεν τα κάνει όπως πρέπει και μόλις έρθει το αυγό στο κόλο τρέχουν να βρούν φωλιά , εγω μιλάμε μάθαινα διατάσεις απο αθλητή του ταεκβοντο όλη την σειρα με επιμονή όχι χαιδέματα να λέμε ότι κάναμε
βαρετό μεν απαραίτητο δε

TRIANTAFYLLOU
09-12-12, 03:27
εμενα με πιανουν πιο καλα οι περπατητες..;)

θα θελα να ξερα αυτα ποιός σας τα δείχνει να τα κάνετε λες και μεις που δεν κάναμε ποτε τέτοια δεν φτιάξαμε τα πόδια μας , δεν κάνεις τουλάχιστον καμια μεταφορα κανενα χαμαλίκι να μην περπατας και τζάμπα :P
τι να μας προσφέρουν εμας αυτα σχήμα ? μαζα ? το πολυ πολυ να φτιάξει ο κόλος αλλα και με τα σκουώτ πάλι γίνετε δουλεια , η πρέσα

liveris
09-12-12, 03:36
θα θελα να ξερα αυτα ποιός σας τα δείχνει να τα κάνετε λες και μεις που δεν κάναμε ποτε τέτοια δεν φτιάξαμε τα πόδια μας , δεν κάνεις τουλάχιστον καμια μεταφορα κανενα χαμαλίκι να μην περπατας και τζάμπα :P
τι να μας προσφέρουν εμας αυτα σχήμα ? μαζα ? το πολυ πολυ να φτιάξει ο κόλος αλλα και με τα σκουώτ πάλι γίνετε δουλεια , η πρέσα

το οτι δεν την εκανες εσυ ποτε δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλη ασκηση..;) εγω οταν κανω προβολες τα ποδια μου πρηζονται πολυ καλυτερα απο οταν κανω πρεσσα η διαφορα σε μενα ειναι μεγαλη..μετα δεν μπορω να κατεβω τα σκαλια για τα αποδυτηρια τρεμουν..

TRIANTAFYLLOU
09-12-12, 03:41
όταν λέμε σε άτομο με προβληματικές αρθρωσεις στα γόνατα να κάνει προβολές είναι σαν να λέει ό άλλος είμαι χαντούμης και να τον ρωτάν πόσα παιδια έχει , απλα δεν χάνετε ο κόσμος ενα διάστημα αποφόρτηση στην προπόνηση , αν κάνουμε καμια αγωγή εκτός απο γλυκοσαμίνη η κάποια άλλα σκευάσματα που θα μας δώσει ο γιατρός και μετα προσεκτικα κάνουμε ασκήσεις που να μην μας επιβαρύνουν τόσο ας είναι και πιο λίγες , απο το ολότελα καλή κι παναγιώταινα , μέχρι να νιώσουμε σιγουρια και να αυξήσουμε την φόρτιση , γιατι σε ξένο κόλο και 100 ξυλιές τίποτα δεν είναι :green:

μια καλή μεθοδος θεραπείας είναι και τα βλαστοκύταρα που ανάλογα βέβαια με τον βαθμό του προβλήματος αν κριθούν απαραίτητα μπορεί να γίνει ανάπλαση των χόνδρων
απλα βολευόμαστε με ασκησεις η μάλλον ασκησούλες που να κραταν τα πόδια σε μια αξιοπρεπη κατάσταση εκγύμνασης και να μην τα αφήσουμε τελειως , πάμπινκ με λίγα λόγια και αυτα σιγα σιγα αναρώνουν , πίστωση χρόνου με λίγα λόγια όχι σαν εμένα που έκανα πρωταθλητισμό και έλεγα γιατρε δεν βάζω πολλα κιλα επαναλήψεις κάνω, παίζω μέχρι 180 κιλα και με έλεγε καλα για τους μυς σου αυτα είναι παιχνίδι αλλα ο σκελετός τα παίζει και θα τα πάρεις όλα στα χέρια

TRIANTAFYLLOU
09-12-12, 03:45
το οτι δεν την εκανες εσυ ποτε δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλη ασκηση..;) εγω οταν κανω προβολες τα ποδια μου πρηζονται πολυ καλυτερα απο οταν κανω πρεσσα η διαφορα σε μενα ειναι μεγαλη..μετα δεν μπορω να κατεβω τα σκαλια για τα αποδυτηρια τρεμουν..

τα πόδια σε πολλες περιπτωσεις μπορεί να τρέμουν και αν κάνεις 50 επαναλήψεις σκουώτ , η να ανέβεις κερκίδες συνεχόμενα επι ώρα , να το ξερεις και εκεί που φανταζεσαι μπορεί να τρέμουν :Pκαι τον μπαξε να τσαπίσεις θα πιαστείς δεν λέει κατι αυτο , πολλες ασκήσεις είναι καλές άλλοι τις κάνουν άλλοι όχι , δεν σημαίνει ότι είναι και κατι το αναντικατάστατο , όποιον τον αρέσουν καλα κάνει και τις κάνει γιατι μετράει και η διάθεση που έχουμε να κάνουμε μια άσκηση

Nikolas_mk2
09-12-12, 03:52
να το ξερεις και εκεί που φανταζεσαι μπορεί να τρέμουν :P

Χίλια συγνώμη για το σπαμ αλλά δεν άντεξα......Αν δεν βάλεις και το σεξουλιάρικο σχόλιο σε μια πρόταση δεν μπορείς,θα σκάσεις!!! :green: :P

TRIANTAFYLLOU
09-12-12, 03:58
Χίλια συγνώμη για το σπαμ αλλά δεν άντεξα......Αν δεν βάλεις και το σεξουλιάρικο σχόλιο σε μια πρόταση δεν μπορείς,θα σκάσεις!!! :green: :P

ρε πονηρέ Νικόλα εγω δεν είπα κατι τέτοιο ενοω απο φόβο να δείς μια αρκουδα μπροστα :Pαλλα μ αρέσει ο τρόπος που σκεύτεσαι ρε παλιόπαιδο :P

liveris
09-12-12, 04:01
τα πόδια σε πολλες περιπτωσεις μπορεί να τρέμουν και αν κάνεις 50 επαναλήψεις σκουώτ , η να ανέβεις κερκίδες συνεχόμενα επι ώρα , να το ξερεις και εκεί που φανταζεσαι μπορεί να τρέμουν :Pκαι τον μπαξε να τσαπίσεις θα πιαστείς δεν λέει κατι αυτο , πολλες ασκήσεις είναι καλές άλλοι τις κάνουν άλλοι όχι , δεν σημαίνει ότι είναι και κατι το αναντικατάστατο , όποιον τον αρέσουν καλα κάνει και τις κάνει γιατι μετράει και η διάθεση που έχουμε να κάνουμε μια άσκηση

δεν ειπα οτι ειναι αναντικαταστατη ειπα οτι ειναι πολυ καλη ασκηση κ δεν την κανω συνεχεια την εναλασω αναλογα το προγραμμα που κανω πχ η θα κανω σκουωτ με προβολες η σκουωτ με πρεσσα στα προγραμματα μου.οταν κανω λοιπον σκουωτ με προβολες κτλ τα ποδια μου ειναι πολυ πιο πρησμενα χωρια που ειναι κ αυτη καρδιοαγγειακη κ οι σφυγμοι βαρανε κοκκινα.τωρα εσενα δεν ξερω γιατι δεν σου κανει αυτη η ασκηση;) επισης το να ανεβεις κερκιδες συνεχομενα επι ωρα η να κανεις 50 επαναληψεις σκουωτ δεν ειναι κ λιγο πραγμα!

Nikolas_mk2
09-12-12, 04:06
ρε πονηρέ Νικόλα εγω δεν είπα κατι τέτοιο ενοω απο φόβο να δείς μια αρκουδα μπροστα :Pαλλα μ αρέσει ο τρόπος που σκεύτεσαι ρε παλιόπαιδο :P

:rolf::rolf::rolf: Εντάξει,είσαι ανυπερβλητος!!!Παντως,αν δεις μια αρκουδα μπροστά σου οχι απλα τα ποδια θα τρεμουν αλλα τα διουριτικά που ειχε μεσα το μιτοτροπίν θα μοιαζουν με καραμέλες για τον πονόλαιμο! :P
Κι επειδη κι εμενα μ αρεσει ο τρόπος που σκέφτομαι,θα γραψω ενα αντίστοιχο ανέκδοτο στο σωστό τόπικ,να μην σπαμάρουμε και τον χώρο της Λίλας! :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
09-12-12, 04:18
δεν ειπα οτι ειναι αναντικαταστατη ειπα οτι ειναι πολυ καλη ασκηση κ δεν την κανω συνεχεια την εναλασω αναλογα το προγραμμα που κανω πχ η θα κανω σκουωτ με προβολες η σκουωτ με πρεσσα στα προγραμματα μου.οταν κανω λοιπον σκουωτ με προβολες κτλ τα ποδια μου ειναι πολυ πιο πρησμενα χωρια που ειναι κ αυτη καρδιοαγγειακη κ οι σφυγμοι βαρανε κοκκινα.τωρα εσενα δεν ξερω γιατι δεν σου κανει αυτη η ασκηση;) επισης το να ανεβεις κερκιδες συνεχομενα επι ωρα η να κανεις 50 επαναληψεις σκουωτ δεν ειναι κ λιγο πραγμα!

κατ αρχήν είναι σε τι στοχεύει ο καθένας , αν ζηταει κανεις μέγιστη μυική ανάπτυξη δύναμη αυτα δεν έχουν να δώσουν και πολλα , εδω θα πεί κανείς και οι άρσεις θανάτου βοηθάν στην ανάπτυξη και όμως δεν θα πω για μενα που τις έχω κάνει όπως και προβολες και πολλα συστηματα που δεν φανταζεστε , θα αναφερω κάποιον που έχει απο τα πιο τέλεια πόδια στην ελλάδα και σε παγκόσμιο επίπεδο τον στρατη τον αργυράκη , ούτε άρσεις θανάτου έκανε ποτε ούτε προβολές και όμως έχει τα στοιχεία που προανέφερα

εγω πχ θέλω απλες και δυναμικές κινήσεις και τις ασκήσεις που μου προσφέρουν αυτα , ασκήσεις που το βάρος θα πρέπει να είναι τόσο ώστε να μην πάθω κανένα σκουλαμέντο και να ζορίζω κλειδώσεις γοφων μιας και έβαζα πολλα κιλα να την ακούσω δεν τις θέλω απλα . αν θέλω αιμάτωμα έχω ένα σωρο τρόπους με συνδιασμούς ασκήσεων απο το να κάνω σαν τον λέλεκα τις προβολές , απλα το θεμα ήταν το πρόβλημα με τα γόνατα και σ αυτη την περίπτωση όσο και να μας αρέσουν απλα δεν κάνει , τόσο απλα , όλες οι ασκήσεις καλές είναι και κάπου στοχεύουν , αλλα παίζει ρόλο και τι μας εκφράζει να κάνουμε , αυτες δεν είναι μονόδρομος

liveris
09-12-12, 04:33
κατ αρχήν είναι σε τι στοχεύει ο καθένας , αν ζηταει κανεις μέγιστη μυική ανάπτυξη δύναμη αυτα δεν έχουν να δώσουν και πολλα , εδω θα πεί κανείς και οι άρσεις θανάτου βοηθάν στην ανάπτυξη και όμως δεν θα πω για μενα που τις έχω κάνει όπως και προβολες και πολλα συστηματα που δεν φανταζεστε , θα αναφερω κάποιον που έχει απο τα πιο τέλεια πόδια στην ελλάδα και σε παγκόσμιο επίπεδο τον στρατη τον αργυράκη , ούτε άρσεις θανάτου έκανε ποτε ούτε προβολές και όμως έχει τα στοιχεία που προανέφερα

εγω πχ θέλω απλες και δυναμικές κινήσεις και τις ασκήσεις που μου προσφέρουν αυτα , ασκήσεις που το βάρος θα πρέπει να είναι τόσο ώστε να μην πάθω κανένα σκουλαμέντο και να ζορίζω κλειδώσεις γοφων μιας και έβαζα πολλα κιλα να την ακούσω δεν τις θέλω απλα . αν θέλω αιμάτωμα έχω ένα σωρο τρόπους με συνδιασμούς ασκήσεων απο το να κάνω σαν τον λέλεκα τις προβολές , απλα το θεμα ήταν το πρόβλημα με τα γόνατα και σ αυτη την περίπτωση όσο και να μας αρέσουν απλα δεν κάνει , τόσο απλα , όλες οι ασκήσεις καλές είναι και κάπου στοχεύουν , αλλα παίζει ρόλο και τι μας εκφράζει να κάνουμε , αυτες δεν είναι μονόδρομος

ε καλα δεν ειπαμε με τοζορι να κανει προβολες αν ποναει την αφηνει! απο κει κ περα ασε εμας που γουσταρουμε να κανουμε σαν τους λελεκες προβολες..:green:

eli_din3
10-12-12, 15:15
εγω εχω ενα θεματακι με τις προβολες.. δεν εχω ισορροπια κ ετσι οπως πηγαινω μπροστα ειμαι ετοιμη να πεσω παω δεξια αριστερα... γιαυτο εχω καταληξει να τις κανω μονο πανω κατω οπως πχ τις κανεις στο σμιθ αλλα ελευθερα με μπαρα ή αλτηρες.. αυτο με την πάροδο του χρόνου βελτιώνεται?

COBRA_STYLE
10-12-12, 15:30
η ισορροπια βελτιωνεται με το χρονο αλλα ειναι και θεμα συνηθειας.Αμα τις παλεψεις μερικες φορες τις περπατητες προβολες στο τελος θα μπορεις...και γω στην αρχη νομιζα θα πεσω δεξια-αριστερα αλλα μετα απο λιγο καιρο εφτιαξε.Ειναι οπως και με τη μπαρα στον παγκο,στην αρχη σε ολους μας εγερνε εντονα αλλα μετα εφτιαξε.:thumbup:

liveris
10-12-12, 15:31
εγω εχω ενα θεματακι με τις προβολες.. δεν εχω ισορροπια κ ετσι οπως πηγαινω μπροστα ειμαι ετοιμη να πεσω παω δεξια αριστερα... γιαυτο εχω καταληξει να τις κανω μονο πανω κατω οπως πχ τις κανεις στο σμιθ αλλα ελευθερα με μπαρα ή αλτηρες.. αυτο με την πάροδο του χρόνου βελτιώνεται?

καντες ετσι οπως λες βημα μπροστα κ παλι πισω ενα ενα ποδι .με μπαρα εχεις καλυτερη ισσοροπια..

eli_din3
10-12-12, 16:32
η ισορροπια βελτιωνεται με το χρονο αλλα ειναι και θεμα συνηθειας.Αμα τις παλεψεις μερικες φορες τις περπατητες προβολες στο τελος θα μπορεις...και γω στην αρχη νομιζα θα πεσω δεξια-αριστερα αλλα μετα απο λιγο καιρο εφτιαξε.Ειναι οπως και με τη μπαρα στον παγκο,στην αρχη σε ολους μας εγερνε εντονα αλλα μετα εφτιαξε.:thumbup:

:shock: και η μπαρα μου γερνει :P

COBRA_STYLE
10-12-12, 16:37
E τοτε αστο και απασχολησου στη ζαμπονοκοπτικη με λειζερ:P

συνηθεια ειναι ρε συ,κανε μια περιοδο συνεχεια παγκο και θα δεις θα φτιαξει...εκτος αν ειναι θεμα αδυναμιας τους ενος χεριου οποτε εκει παιξε με αλτηρες μεχρι να ερθει στα ισα του και μετα μπαρα.

liveris
10-12-12, 21:34
:shock: και η μπαρα μου γερνει :P
ξεκινα να κανεις μονο με το βαρος σου κ οταν αποκτησεις ισσοροπια βαλε κ βαρος..

eli_din3
11-12-12, 11:22
ξεκινα να κανεις μονο με το βαρος σου κ οταν αποκτησεις ισσοροπια βαλε κ βαρος..

για τον παγκο λεγαμε στο τελευταιο αλλα ευχαριστω!

lila_1
11-12-12, 11:24
Kάνε με αλτήρες, δουλεύουν καλύτερα :green:

liveris
11-12-12, 22:45
για τον παγκο λεγαμε στο τελευταιο αλλα ευχαριστω!

:thumbup: γραψε λαθος..