PDA

Επιστροφή στο Forum : Panos program..



panais
29-03-09, 22:43
Δευτερα:
Στηθος:3 σετ καμψεις(ζεσταμα) ή βυθισεις στο διζυγο
3 σετ πιεσεις σε οριζοντιο παγκο
3 σετ πιεσεις σε επικληνη παγκο 40 ή 35 μοιρες
3 σετ ανοιγματα σε οριζοντιο ή επικληνη παγκο
3 σετ pull over.

Δικεφαλοι:4 σετ καμψεις με αλτηρες εν'αλαξ ορθιος ή σε επικληνη παγκο
4 σετ καμψεις με στραβομπαρα
4 σετ καμψεις αυτοσυγκεντρωσης
(οι ελξεις σε μονοζυγο με λαβη απο μεσα ειναι καλες για τους δικεφαλους?
παντως επειδη πιανει και πλατη δεν ειναι καλο να την κανω την μερα που γυμναζω το στηθος)

Κοιλιακοι.

Τριτη:
Αεροβια ασκηση(τρεξιμο,ποδηλατο,κολυμπι)

Τεταρτη:
Πλατη: 4 σετ επροσθιολεμιες ελξεις σε μονοζυγο ή οπισθολεμιες
3 σετ κωπηλατικη με μπαρα
3 σετ αρσεις θανατου
3 σετ κωπηλατικη με αλτηρες σε παγκο.
Τρικεφαλοι:3 σετ εκτασεις τρικεφαλων(πισω απο το κεφαλι)
3 σετ βυβισεις(χωρις να γερνει ο κορμος μπροστα) ή βυθισεις σε παραλληλους παγκους με 30 κιλα δισκους στα ποδια .
3 σετ skull crushers
3 σετ kick backs σε παγκο.

Κοιλιακοι.

Πεμπτη:
Αεροβια ασκηση(τρεξιμο,ποδηλατο,κολυμπι)

Παρασκευη:
Ομοι:3 σετ πιεσεις με αλτηρες ή με μπαρα ορθιος
3 σετ εκτασεις ομων
3 σετ προτασεις ομων
3 σετ εκτασεις οπισθιων δελτοειδων σε παγκο 40 μοιρων.

Τραπεζοιδεις: 3 σετ shrugs με αλτηρες
3 σετ shrugs με μπαρα
3 σετ ανυψωσεις με στραβομπαρα.

Κοιλιακοι.

Σαββατο:
Ποδια:10 λεπτα ζεσταμα με ποδηλατο.
4- 5 σετ squats
4 σετ αρσεις θανατου
4 σετ προβολες
4 σετ αρσεις γαμπων στο smith.
Κυριακη: Ξεκουραση.

Σε ολες τις ασκησεις κανω 8-15 επαναληψεις.

**Μπορω το Σαββατο να γυμναζω ξανα μια μυικη ομαδα??????????

billys15
30-03-09, 01:11
Θα σου γραψω τι θα εκανα εγω.

1) Στο στηθος με τιποτα δεν θα εκανα ζεσταμα στο διζυγο,γιατι σηκωνεις το βαρος του σωματος.Δες τι εγραψε ο Ηλιας στο τοπικ για κατακλινεις-διζυγο.Ουτε push-ups επισης.Θα ξεκινουσα με 20-25 επαναληψεις σκετη μπαρα,10-13 στο 40-50% και 3-5 στο 80-85%,αυτα για ζεσταμα.

2) Τα pull-over θα τα αλλαζα με διζυγο.

3) Θα κατεβαζα τα σετ για δικεφαλους στα 6-9 το πολυ.

4) Για τρικεφαλους δεν θα εκανα βυθισεις σε παγκους με πολλα κιλα γιατι νομιζω πιεζεται πολυ η μεση.Βυθισεις ναι,βαλε κιλα.

5) Στους ωμους θα εβγαζα τις προτασεις και ισως εκανα 4 σετ οπισθιους.

6) Τραπεζιους θα εβγαζα τους αλτηρες.

Προσωπικα αν το ειχα ετσι το προγραμμα,το Σαββατο δεν θα εκανα τιποτα.Θα το κρατουσα ακριβως οπως ειναι.

leangains
30-03-09, 04:34
panai εάν θέλεις κοίτα εδώ ότι γράφεται για τον φίλο μας ισχύει και για σένα. Επακριβώς!

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=4076

BRaWNy
30-03-09, 10:02
Θα σου γραψω τι θα εκανα εγω.

1) Στο στηθος με τιποτα δεν θα εκανα ζεσταμα στο διζυγο,γιατι σηκωνεις το βαρος του σωματος.Δες τι εγραψε ο Ηλιας στο τοπικ για κατακλινεις-διζυγο.Ουτε push-ups επισης.Θα ξεκινουσα με 20-25 επαναληψεις σκετη μπαρα,10-13 στο 40-50% και 3-5 στο 80-85%,αυτα για ζεσταμα.

2) Τα pull-over θα τα αλλαζα με διζυγο.

3) Θα κατεβαζα τα σετ για δικεφαλους στα 6-9 το πολυ.

4) Για τρικεφαλους δεν θα εκανα βυθισεις σε παγκους με πολλα κιλα γιατι νομιζω πιεζεται πολυ η μεση.Βυθισεις ναι,βαλε κιλα.

5) Στους ωμους θα εβγαζα τις προτασεις και ισως εκανα 4 σετ οπισθιους.

6) Τραπεζιους θα εβγαζα τους αλτηρες.

Προσωπικα αν το ειχα ετσι το προγραμμα,το Σαββατο δεν θα εκανα τιποτα.Θα το κρατουσα ακριβως οπως ειναι.
Διαφωνώ εν μέρει στο (1) για αυτό που λες για τα push-ups και για σκέτη μπάρα και 20-25 επαναλήψεις.
α)Τα push-ups μπορουν να βοηθήσουν στο ζέσταμα αν ξεκινήσει με δίζυγο, αλλά επίσης μπορει να κάνει δίζυγο assisted με κάποιον να του κρατάει τα πόδια ή self assisted, να έχει τα πόδια του κάπου, ωστε να "μειώνεται" το βάρος του.
Αυτά βέβαια αν έχει επίπεδο δύναμης ανάλογο και μπορει τουλάχιστον 10 επαναλήψεις με το σωματικό του βάρος.
β)οι 20-25 επαναλήψεις είναι υπερβολικές για ζέσταμα.
Όσο για την σκέτη μπάρα, αν είναι 20αρα, μόνο αν το ΜΑΧ του είναι κάτω απο 70 κιλά.


Όσο για το πρόγραμμα του φίλου, κατα την δική μου άποψη, κακός διαχωρισμός, υπερβολική ποσότητα, και σημεία overlapping.
Θα έλεγα τον έχει παρασύρει κάποιος ενθουσιασμός, κατα κάποιον τρόπο.

panais, θα ήθελα να ξερα περισσότερα, όσων αφορά τα stats σου, σωματικά αλλά και στα κιλά προπόνησης.

billys15
30-03-09, 16:32
Μιχαλη λεω για τοσες επαναληψεις για να ζεσταθουν καλυτερα οι μυες κι οι αρθρωσεις.Με 10-12 δεν τα "νιωθω" και πολυ ζεστα...

Η αληθεια ειναι οτι με 6-7 σετ το πολυ ανα ομαδα,ειτε μικρη ειτε μεγαλη,γινεται να βγαλεις πολυ καλο προγραμμα Πανο,με βασικες και μονο,αλλα ΟΚ...:)

BRaWNy
30-03-09, 19:17
Μιχαλη λεω για τοσες επαναληψεις για να ζεσταθουν καλυτερα οι μυες κι οι αρθρωσεις.Με 10-12 δεν τα "νιωθω" και πολυ ζεστα...
Mπορει να μην τα "νοιώθεις", αλλά προθερμαίνονται.
Δεν πιστευω να μπερδεύεις την κούραση και το κάψιμο στους μυες, με το ζέσταμα.

billys15
30-03-09, 20:29
Δεν πιστευω να μπερδεύεις την κούραση και το κάψιμο στους μυες, με το ζέσταμα.

Οχι οχι,απλα ελεγα οτι αφου θα μπει περισσοτερο αιμα,θα ζεσταθουν καλυτερα.

panais
31-03-09, 00:31
Θα σου γραψω τι θα εκανα εγω.

1) Στο στηθος με τιποτα δεν θα εκανα ζεσταμα στο διζυγο,γιατι σηκωνεις το βαρος του σωματος.Δες τι εγραψε ο Ηλιας στο τοπικ για κατακλινεις-διζυγο.Ουτε push-ups επισης.Θα ξεκινουσα με 20-25 επαναληψεις σκετη μπαρα,10-13 στο 40-50% και 3-5 στο 80-85%,αυτα για ζεσταμα.

2) Τα pull-over θα τα αλλαζα με διζυγο.
3) Θα κατεβαζα τα σετ για δικεφαλους στα 6-9 το πολυ.

4) Για τρικεφαλους δεν θα εκανα βυθισεις σε παγκους με πολλα κιλα γιατι νομιζω πιεζεται πολυ η μεση.Βυθισεις ναι,βαλε κιλα.
5) Στους ωμους θα εβγαζα τις προτασεις και ισως εκανα 4 σετ οπισθιους.
6) Τραπεζιους θα εβγαζα τους αλτηρες.

Προσωπικα αν το ειχα ετσι το προγραμμα,το Σαββατο δεν θα εκανα τιποτα.Θα το κρατουσα ακριβως οπως ειναι.

Λοιπον,εχουμε και λεμε:1) καμψεις κανω ως ζεσταμα οχι διζυγο........για μενα οι καμψεις ειναι πολυ καλες για ζεσταμα.
2)Τι σχεση εχει το πουλοβερ με το διζυγο?????Το πουλοβερ ειναι απο τις καταλληλοτερες ασκησεις για εσωστηθιους......δεν την αλλαζω με τιποτα.
3)Το διζυγο για τους τρικεφαλους το αλλαζω με τους παγκους για περισσοτερη ποικιλια........ή οταν δεν εχω δθναμη για βυθισεις θα προτιμησω τις βυθισεις σε παγκους,αφου μπορω να καθορισω το βαρος...
4)Νομιζω οτι αναφερω ασκηση για οπισθιους δελτοιδεις.....'' σε παγκο 40 μοιρων''
5)Τα shrugs με μπαρα εχουν διαφορα απο αυτα με αλτηρες,αφου χτυπουν τους τραπεζιους απο διαφορετικες γωνιες...........με μπαρα τα χερια ειναι πιο μροστα

panais
31-03-09, 00:35
Μιχαλη λεω για τοσες επαναληψεις για να ζεσταθουν καλυτερα οι μυες κι οι αρθρωσεις.Με 10-12 δεν τα "νιωθω" και πολυ ζεστα...

Η αληθεια ειναι οτι με 6-7 σετ το πολυ ανα ομαδα,ειτε μικρη ειτε μεγαλη,γινεται να βγαλεις πολυ καλο προγραμμα Πανο,με βασικες και μονο,αλλα ΟΚ...:)

Εχω διαβασει σε παρα πολλα περιοδικα και απο πολλους bodybuilder οτι για καθε μυικη ομαδα τα σετ πρεπει να βγαινουν συνολικα 12..........ποσο μαλλον για μενα που κανω γραμμωση....Ετσι, ή κανεις 3 ασκησεις απο 4 σετ ή 4 ασκησεις απο 3 σετ.....

panais
31-03-09, 00:44
Διαφωνώ εν μέρει στο (1) για αυτό που λες για τα push-ups και για σκέτη μπάρα και 20-25 επαναλήψεις.
α)Τα push-ups μπορουν να βοηθήσουν στο ζέσταμα αν ξεκινήσει με δίζυγο, αλλά επίσης μπορει να κάνει δίζυγο assisted με κάποιον να του κρατάει τα πόδια ή self assisted, να έχει τα πόδια του κάπου, ωστε να "μειώνεται" το βάρος του.
Αυτά βέβαια αν έχει επίπεδο δύναμης ανάλογο και μπορει τουλάχιστον 10 επαναλήψεις με το σωματικό του βάρος.
β)οι 20-25 επαναλήψεις είναι υπερβολικές για ζέσταμα.
Όσο για την σκέτη μπάρα, αν είναι 20αρα, μόνο αν το ΜΑΧ του είναι κάτω απο 70 κιλά.


Όσο για το πρόγραμμα του φίλου, κατα την δική μου άποψη, κακός διαχωρισμός, υπερβολική ποσότητα, και σημεία overlapping.
Θα έλεγα τον έχει παρασύρει κάποιος ενθουσιασμός, κατα κάποιον τρόπο.
panais, θα ήθελα να ξερα περισσότερα, όσων αφορά τα stats σου, σωματικά αλλά και στα κιλά προπόνησης.


Κακος διαχωρισμος γιατι???Εσυ ολο λες και λες οτι "οτι βολευει τον καθενα" και δεν ξερω γω.....εμενα ετσι με βολευει να τεριαζω τις μυικες ομαδες,γιατι υπρβολικη ποσοτητα?Και τι ειναι overlapping διαφωτησε με λιγο.

Οσο για τον ενθουσιασμο......μπορει να σου φαινεται παραξενο το προγραμμα αφου καθε μερα εχει γυμναστικη,αλλα εφοσον μπορω και το ακολουθω εγω δεν εχω προβλημα........δεν σε καταλαβαινω.Μπορει να καταλαβες οτι τις μερες που κανω αεροβια κανω και τα τρια.........οχι ενα καθε φορα.......παντως θα εκτιμουσα τις συμβουλες,αφου εισαι και πιο εμπειρος,οχι απλα να πετας δυο λογια,αλλωστε για αυτο ειναι το φορουμ

billys15
31-03-09, 00:49
Πανο δυστυχως δεν μ'αρεσει το πώς αντιδρας.Και περα απ'αυτο,διαβαζεις λαθος πραγματα,καταλαβαινεις λαθος πραγματα και απαντας λαθος πραγματα.Αν ειναι να μας ρωτας και να μας λες μετα "αυτο κανω γιατι ετσι μου ταιριαζει και δεν το αλλαζω" γιατι μας ρωτας εξ αρχης? Επισης,προσωπικα δεν μου αρεσε ο τροπος που απαντησες στον Μιχαλη,φαντασου ποσο μαλλον θα του αρεσε τον ιδιο.

panais
31-03-09, 00:52
Πανο δυστυχως δεν μ'αρεσει το πώς αντιδρας.Και περα απ'αυτο,διαβαζεις λαθος πραγματα,καταλαβαινεις λαθος πραγματα και απαντας λαθος πραγματα.Αν ειναι να μας ρωτας και να μας λες μετα "αυτο κανω γιατι ετσι μου ταιριαζει και δεν το αλλαζω" γιατι μας ρωτας εξ αρχης? Επισης,δεν μου αρεσε ο τροπος που απαντησες στον Μιχαλη,φαντασου πώς θα το παρει ο ιδιος.

Δεν αντιδραω ασχημα........σιγα.Αφου δεν καταλαβαινω.......''φωτιστε'' με ρε παιδια

billys15
31-03-09, 01:00
2)Τι σχεση εχει το πουλοβερ με το διζυγο?????Το πουλοβερ ειναι απο τις καταλληλοτερες ασκησεις για εσωστηθιους......δεν την αλλαζω με τιποτα.

Απαντησε μου σε 2 πραγματα. 1) πώς κανεις το πουλ-οβερ , 2) με τις βυθισεις εννοεις οτι ποτε δεν εχει τυχει να πιαστει το εσω στηθος σου?




4)Νομιζω οτι αναφερω ασκηση για οπισθιους δελτοιδεις.....'' σε παγκο 40 μοιρων''

Πουθενα δεν ειπα "κανε οπισθιους δελτοειδεις".Ειπα "ισως εκανα 4 σετ οπισθιους και οχι 3".



5)Τα shrugs με μπαρα εχουν διαφορα απο αυτα με αλτηρες,αφου χτυπουν τους τραπεζιους απο διαφορετικες γωνιες...........με μπαρα τα χερια ειναι πιο μροστα

Δες το topic που ανοιχτηκε πριν λιγες μερες....

Οσο για τα περιοδικα,τις αποψεις των "μεγαλων" και τα σετ...Κανεις απο δω μεσα και κανεις που εχει ανεπτυγμενο σωμα δεν χρησιμοποιει προγραμματα των επαγγελματιων.Δεν νομιζω να 'ναι τυχαιο.



Δεν αντιδραω ασχημα........σιγα.

Κανεις λαθος.

panais
31-03-09, 01:05
Πανο δυστυχως δεν μ'αρεσει το πώς αντιδρας.Και περα απ'αυτο,διαβαζεις λαθος πραγματα,καταλαβαινεις λαθος πραγματα και απαντας λαθος πραγματα.Αν ειναι να μας ρωτας και να μας λες μετα "αυτο κανω γιατι ετσι μου ταιριαζει και δεν το αλλαζω" γιατι μας ρωτας εξ αρχης? Επισης,προσωπικα δεν μου αρεσε ο τροπος που απαντησες στον Μιχαλη,φαντασου ποσο μαλλον θα του αρεσε τον ιδιο.

Και παλι ρε billara,να βλεπεις εκανα τα σχολια μου πανω σε αυτα που μου απαντησατε,αλλα εσυ κοιτας να σχολιασεις τι απντησα στον brawny,και οχι να μου απαντησεις.....Το foroum σιγουρα εχει ενα κωδικα εκφρασης και συμπεροφορας αλλα στοχος ειναι η ανταλλαγη αποψεων πανω στο θεμα μας και οχι η επιδειξη γνωσεων.

Exci
31-03-09, 01:05
Κακος διαχωρισμος γιατι???Εσυ ολο λες και λες οτι "οτι βολευει τον καθενα" και δεν ξερω γω.....εμενα ετσι με βολευει να τεριαζω τις μυικες ομαδες,γιατι υπρβολικη ποσοτητα?Και τι ειναι overlapping διαφωτησε με λιγο.

Οσο για τον ενθουσιασμο......μπορει να σου φαινεται παραξενο το προγραμμα αφου καθε μερα εχει γυμναστικη,αλλα εφοσον μπορω και το ακολουθω εγω δεν εχω προβλημα........δεν σε καταλαβαινω.Μπορει να καταλαβες οτι τις μερες που κανω αεροβια κανω και τα τρια.........οχι ενα καθε φορα.......παντως θα εκτιμουσα τις συμβουλες,αφου εισαι και πιο εμπειρος,οχι απλα να πετας δυο λογια,αλλωστε για αυτο ειναι το φορουμ
Η γυμναστικη δεν ειναι απο τα πραματα οπου ισχυει τυφλα το 'οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο', χρειαζεσαι και μια καποια ξεκουραση, ε? :welcome:

Με το overlaping νομιζω εννοει οτι χτυπας καποιες ομαδες απο την ιδια γωνια με πολλες ασκησεις, που δεν οδηγει καπου (αν κανω λαθος διορθωσε με Μιχαλη :green:)

panais
31-03-09, 01:12
Η γυμναστικη δεν ειναι απο τα πραματα οπου ισχυει τυφλα το 'οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο', χρειαζεσαι και μια καποια ξεκουραση, ε? :welcome:

Με το overlaping νομιζω εννοει οτι χτυπας καποιες ομαδες απο την ιδια γωνια με πολλες ασκησεις, που δεν οδηγει καπου (αν κανω λαθος διορθωσε με Μιχαλη :green:)

Οι ημερες αεροβιας ασκησης δεν συνεπαγονται και μαραθωνιο..........φιλε μου........ισα,ισα για χαλαρωμα τις κανω.Δεν τις κανω με πολυ μεγαλη ενταση,τοσο οσο μου χρειαζεται για να καψω λιπος.Αν το προγραμμα μου σου φαινεται υπερπροπονηση,απορω πως ειναι το δικο σου.......

peris
31-03-09, 01:49
Οι ημερες αεροβιας ασκησης δεν συνεπαγονται και μαραθωνιο..........φιλε μου........ισα,ισα για χαλαρωμα τις κανω.Δεν τις κανω με πολυ μεγαλη ενταση,τοσο οσο μου χρειαζεται για να καψω λιπος.Αν το προγραμμα μου σου φαινεται υπερπροπονηση,απορω πως ειναι το δικο σου.......


ρε φιλε αφου δεν θελεις γνωμες και καπου εγραψες δε το αλλαζω με τιποτα αυτο για μια ασκηση γιατι ποσταρεις?απορια μου κανει:cursing::angry::doh:

τα παιδια σου ειπανε καποιες γνωμες και αντιδρας λες και σε βρισανε αφου ετσι οπως γραφεις ειναι τελειο το προγραμμα και ο καθενας κανει οπως τον βολευει κανε οτι προγραμμα θες και μεινε στασιμος 10 χρονια αφου ετσι σε βολευει

μη σπαταλας το χρονο των αλλων αφου στην ουσια θες επιβαιβεωση οτι το προγραμμα σου ειναι καλο αλλα αφου δεν ειναι τι να κανουμε τωρα να σου πουμε καλο ειναι για να ευχαριστηθεις ωραια τοτε ειναι το καλυτερο προγραμμα που εχω δει συνεχισε και καντο ελεος πλεον

BRaWNy
31-03-09, 09:24
2)Τι σχεση εχει το πουλοβερ με το διζυγο?????Το πουλοβερ ειναι απο τις καταλληλοτερες ασκησεις για εσωστηθιους......δεν την αλλαζω με τιποτα.
Tο πουλόβερ είναι μια πολύ καλή άσκηση με έμφαση στην διάταση για τα φτερά !!
Όσο για το στήθος, αυτά που προσφέρει είναι αμελητέα, οπότε δεν μπορει να χαρακτηριστεί "κατάλληλη" άσκηση για αυτό.
Όσο για το εσωστήθιους μυες, αν είναι αυτό που φαντάζομαι ότι εννοείς, ΔΕΝ υπαρχει τέτοιο πράγμα, οι μυες του στηθους και οι κεφαλές του πάνε οριζόντια (όπως βλέπεις κάποιον όρθιο) κατα κάποιον τρόπο, απο την άρθρωση του ώμου στην κλείδα (ανω μέρος) και σε στέρνο και ανω κοιλιακούς (κάτω μέρος), οπότε δεν μπορει να διεγερθεί μόνο το σημείο μιας κεφαλής/δεσμης του στηθους που βρίσκεται π.χ. κοντά στο στέρνο και η άλλη άκρη της που βρίσκεται στην αρθρωση του ώμου να μείνει αδρανής.

Για περισσότερες λεπτομέρειες πάνω σε αυτό και απο πλευράς δικής μου άποψης, κάνε ένα search να βρεις το ανάλογο τόπικ, όπου σχολιάσαμε για τα πουλόβερς, αλλά και για το ανω, κατω, εσω, εξω κλπ στήθος.

BRaWNy
31-03-09, 09:29
Η γυμναστικη δεν ειναι απο τα πραματα οπου ισχυει τυφλα το 'οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο', χρειαζεσαι και μια καποια ξεκουραση, ε? :welcome:

Με το overlaping νομιζω εννοει οτι χτυπας καποιες ομαδες απο την ιδια γωνια με πολλες ασκησεις, που δεν οδηγει καπου (αν κανω λαθος διορθωσε με Μιχαλη :green:)Ναι αυτό εννοώ, αλλά και το ότι ξαναδουλεύονται μυικές ομάδες πολύ κοντά, π.χ. ξανά την επόμενη μέρα (ένα παραδειγμα απο όλα, βλέπε τραπέζιους την Παρασκευή με ίδιες ασκήσεις στην σειρά, η μια με αλτηρες και η άλλη με μπάρα, και μετα ξανα τραπέζιους με τις άρσεις το Σαββάτο)

BRaWNy
31-03-09, 09:36
ρε φιλε αφου δεν θελεις γνωμες και καπου εγραψες δε το αλλαζω με τιποτα αυτο για μια ασκηση γιατι ποσταρεις?απορια μου κανει:cursing::angry::doh:

τα παιδια σου ειπανε καποιες γνωμες και αντιδρας λες και σε βρισανε αφου ετσι οπως γραφεις ειναι τελειο το προγραμμα και ο καθενας κανει οπως τον βολευει κανε οτι προγραμμα θες και μεινε στασιμος 10 χρονια αφου ετσι σε βολευει

μη σπαταλας το χρονο των αλλων αφου στην ουσια θες επιβαιβεωση οτι το προγραμμα σου ειναι καλο αλλα αφου δεν ειναι τι να κανουμε τωρα να σου πουμε καλο ειναι για να ευχαριστηθεις ωραια τοτε ειναι το καλυτερο προγραμμα που εχω δει συνεχισε και καντο ελεος πλεον
Συμφωνώ.

Και αφου λες panais ότι κάνουμε επίδειξη γνώσεων, εγω σταματάω εδω.

Μοιράζομαι απλά τις γνώσεις μου, και λέω τις απόψεις μου και με ένα τρόπο που φαντάζομαι ότι γίνεται κατανοητός, απο κει και πέρα αν δεν καταλαβαίνεις κάτι δεν μπορω να το ξέρω πριν μου το διευκρινήσεις αν το κατάλαβες ή όχι, για να σου δωσω παραπέρα εξήγηση τι εννοούσα κλπ

BRaWNy
31-03-09, 09:51
Εσυ ολο λες και λες οτι "οτι βολευει τον καθενα" και δεν ξερω γω
Παρακαλώ να σταματήσεις να με παρερμηνεύεις και να χρησιμοποιείς τυχόν φράσεις και απόψεις μου με λάθος συνδιαστικό τρόπο.

Εαν θα πω ότι βολεύει στον καθένα απο άποψης διαχωρισμών κλπ, υποτίθεται ότι θα είναι απο αυτά που βασίζονται σε κάποια στανταρς και λογική και τηρούν και σωστά τις παραμέτρους.

Ίσως θα πρέπει να ξαναδιαβάσεις τι έγραψα πάνω σε τέτοια θέματα ή απο κει που έβγαλες το συμπερασμα ότι είπα ότι βολεύει στον καθένα με την έννοια που το λες.

panais
31-03-09, 14:34
Ναι αυτό εννοώ, αλλά και το ότι ξαναδουλεύονται μυικές ομάδες πολύ κοντά, π.χ. ξανά την επόμενη μέρα (ένα παραδειγμα απο όλα, βλέπε τραπέζιους την Παρασκευή με ίδιες ασκήσεις στην σειρά, η μια με αλτηρες και η άλλη με μπάρα, και μετα ξανα τραπέζιους με τις άρσεις το Σαββάτο)

Ναι ειναι δυο ασκησεις ιδιες στη σειρα.....αλλα που λεω αρσεις το σαββατο και δεν το ξερω.......Δηλαδη να το κανω:Αρσεις με μπαρα,αρσεις με σταβομπαρα,αρσεις με αλτηρες....

panais
31-03-09, 14:40
Παρακαλώ να σταματήσεις να με παρερμηνεύεις και να χρησιμοποιείς τυχόν φράσεις και απόψεις μου με λάθος συνδιαστικό τρόπο.

Εαν θα πω ότι βολεύει στον καθένα απο άποψης διαχωρισμών κλπ, υποτίθεται ότι θα είναι απο αυτά που βασίζονται σε κάποια στανταρς και λογική και τηρούν και σωστά τις παραμέτρους.

Ίσως θα πρέπει να ξαναδιαβάσεις τι έγραψα πάνω σε τέτοια θέματα ή απο κει που έβγαλες το συμπερασμα ότι είπα ότι βολεύει στον καθένα με την έννοια που το λες.

Αν σε εχω θιξει κ.Μιχαλη,συγνωμη απλως επειδη τα λογια μας ειναι μεσα απο το pc,δεν μπορουμε να καταλαβαινουμε με τι διαθεση-προθεση τα λεμε.Εγω δεν εχω καμια προδιαθεση να μαλωσω με κανεναν....απλα ζηταω συμβουλες,οντας μικροτερος και με λιγοτερη εμπειρια.Ωστοσο,δεν παιρνω τεκμηριωμενες απαντησεις,κανετετε αυτο που ειπα,δηλαδη λετε ''κακος διαχωρισμος κτλ'' και δεν προχωρατε σε διευκρινισεις,δηλαδη ''πανο θα σου προτεινα να αλλαξεις εκεινο γιατι μπορει να παθεις αυτο.Παντως ζητω συγνωμη,αλλα επιζω να καταλαβες τι ζητω απο αυτο το φορουμ.

BRaWNy
31-03-09, 14:55
Αρσεις με μπαρα,αρσεις με σταβομπαρα,αρσεις με αλτηρες....
Πάλι έχεις ίδιες ασκήσεις την ίδια μέρα και υπάρχει κατα κάποιον τρόπο overlaping, γιατι κάνεις καισ το συνολο 6 σετ (3 την καθε μία).

αν π.χ. έκανες ένα σετ απο την καθε μία, ή 2 την μια και 1 την άλλη, θα το καταλάβαινα, σαν απλά ότι θες και μια επιπλέον αλλαγή στην λαβή ας πούμε, επειδή εμ τους αλτηρες μπορεις να έχεις τα χερια στο πλάι.

π.χ. κάποτε έκανα προπόνηση με ανάλογο πρόγραμμα, δηαλδή χρησιμοποιούσα μεν και ίδιας γωνίας ασκήσεις, (ίδιας γωνίας, όχι εντελώς ίδιες και στην κίνηση), αλλά έκανα ένα καλό σετ για την κάθε μία, π.χ. για 5-6 συνολικά λειτουργικά σετ για όλη την μυική ομάδα (νόμίζω ότι σε πρόγραμμα με μια φορα την εβδομάδα την καθε ομάδα, 4 εως 6 σετ καλά με ενταση και failure, είναι υπεραρκετά, και φυσικά πολυ΄καλύτερα απο 12 σετ half assed.)

π.χ.Στήθος 5 σετ λειτουργικά συνολικά

1]Πιέσεις σε κατακλινή - 1 λειτουργικό σετ
2]Πιέσεις σε ίσιο πάγκο - 1 λειτουργικό σετ
3]Πιέσεις σε επικλινή - 1 λειτουργικό σετ
4]Ανοίγματα σε επικλινή (ίδια γωνία με το 3, αλλα διαφορετική κίνηση) - 1 σετ λειτουργικό
5]Κροσσόβερ - (ίδια γωνία με το 1, αλλά διαφορετική κίνηση) 1 λειτουργικό σετ

αυτό π.χ. για να το χτυπήσω απο πολλές πλευρές, χωρις να δημιουργηθεί ovelapping κατα κάποιον τρόπο, μιας και ο αριθμός των σετ ήταν μικρός.

απο την άλλη μπορει να γίνει και αλλιώς.
Προσδιορίζεις πόσα λειτουργικά σετ θες ή χρειάζεσαι και τα κάνεις όσες ασκήσεις και να επιλέξεις.
π.χ. θες 6 σετ λειτουργικά, οπότε
ή κάνεις 2 ασκήσεις των 3
ή 3 ασκήσεις των 2
ή 4 ασκήσεις απο 2, 2, 1 και 1
ή 5 ασκήσεις απο 2, 1, 1, 1
ή 6 ασκήσεις απο 1

Βέβαια όλοι οι μυες δεν χρειάζονται πολλές ασκήσεις και πολλές γωνίες, οπότε και 1 απευθείας για αυτόν τον μυ ασκηση πχ. των 2-3 σετ να φτάνει


Τεσπα, το θέμα είναι ότι τους τραπεζίους και μια ασκηση απο τις ίδιες να διαλέξεις, π.χ. με ανασηκώσεις με μπάρα και δεν κάνεις ιδιες στην ίδια προπόνηση κλπ κλπ, έχεις την επομένη μέρα άρσεις θανάτου, που τους δίνουν επίσης αρκετό έργο και για τα καλά, οπότε δημιουργείται πάλι ovelaping κατα κάποιον τρόπο, και εδω πιό αξιοπρόσεκτης μορφής, διότι οι τραπέζιοι είναι "κουρασμένοι" κλπ, απο την προηγούμενη μέρα, πιθανότατα πιασμένοι κλπ, και μπορουν να επιρρεάσουν και την απόδοση, αλλά και αν γίνεται συνεχώς, να βρεθούν σε κατασταση "κολλήματος" και να μην αναπτύσσονται κλπ.

BRaWNy
31-03-09, 15:04
Αν σε εχω θιξει κ.Μιχαλη,συγνωμη απλως επειδη τα λογια μας ειναι μεσα απο το pc,δεν μπορουμε να καταλαβαινουμε με τι διαθεση-προθεση τα λεμε.Εγω δεν εχω καμια προδιαθεση να μαλωσω με κανεναν....απλα ζηταω συμβουλες,οντας μικροτερος και με λιγοτερη εμπειρια.Ωστοσο,δεν παιρνω τεκμηριωμενες απαντησεις,κανετετε αυτο που ειπα,δηλαδη λετε ''κακος διαχωρισμος κτλ'' και δεν προχωρατε σε διευκρινισεις,δηλαδη ''πανο θα σου προτεινα να αλλαξεις εκεινο γιατι μπορει να παθεις αυτο.Παντως ζητω συγνωμη,αλλα επιζω να καταλαβες τι ζητω απο αυτο το φορουμ.
Για το πλάνο σου είχα πει:
Όσο για το πρόγραμμα του φίλου, κατα την δική μου άποψη, κακός διαχωρισμός, υπερβολική ποσότητα, και σημεία overlapping.

Φαντάστηκα ότι κατάλαβες τι εννοούσα με αυτά, και ότι όσο να' ναι έχεις διαβάσει και το φόρουμ και παρόμοια ποστ, και ήξερες για τι πράγμα μιλάμε, μιας και όπως δείχνεις με τα πόστ σου κλπ, είσαι κατα κάποιον τρόπο ενημερωμένος και όχι εντελώς άσχετος.
Αν σε περίπτωση δεν καταλάβαινες κάτι, όπως και έγινε, θα το έθετες πάλι σαν απορία, όπως και το έθεσες, και θα σου εξηγούσα τι εννοώ κλπ, όπως και έγινε με το προηγούμενο/προηγούμενα πόστ μου.

panais
31-03-09, 15:37
Πάλι έχεις ίδιες ασκήσεις την ίδια μέρα και υπάρχει κατα κάποιον τρόπο overlaping, γιατι κάνεις καισ το συνολο 6 σετ (3 την καθε μία).

αν π.χ. έκανες ένα σετ απο την καθε μία, ή 2 την μια και 1 την άλλη, θα το καταλάβαινα, σαν απλά ότι θες και μια επιπλέον αλλαγή στην λαβή ας πούμε, επειδή εμ τους αλτηρες μπορεις να έχεις τα χερια στο πλάι.

π.χ. κάποτε έκανα προπόνηση με ανάλογο πρόγραμμα, δηαλδή χρησιμοποιούσα μεν και ίδιας γωνίας ασκήσεις, (ίδιας γωνίας, όχι εντελώς ίδιες και στην κίνηση), αλλά έκανα ένα καλό σετ για την κάθε μία, π.χ. για 5-6 συνολικά λειτουργικά σετ για όλη την μυική ομάδα (νόμίζω ότι σε πρόγραμμα με μια φορα την εβδομάδα την καθε ομάδα, 4 εως 6 σετ καλά με ενταση και failure, είναι υπεραρκετά, και φυσικά πολυ΄καλύτερα απο 12 σετ half assed.)

π.χ.Στήθος 5 σετ λειτουργικά συνολικά

1]Πιέσεις σε κατακλινή - 1 λειτουργικό σετ
2]Πιέσεις σε ίσιο πάγκο - 1 λειτουργικό σετ
3]Πιέσεις σε επικλινή - 1 λειτουργικό σετ
4]Ανοίγματα σε επικλινή (ίδια γωνία με το 3, αλλα διαφορετική κίνηση) - 1 σετ λειτουργικό
5]Κροσσόβερ - (ίδια γωνία με το 1, αλλά διαφορετική κίνηση) 1 λειτουργικό σετ
αυτό π.χ. για να το χτυπήσω απο πολλές πλευρές, χωρις να δημιουργηθεί ovelapping κατα κάποιον τρόπο, μιας και ο αριθμός των σετ ήταν μικρός.

απο την άλλη μπορει να γίνει και αλλιώς.
Προσδιορίζεις πόσα λειτουργικά σετ θες ή χρειάζεσαι και τα κάνεις όσες ασκήσεις και να επιλέξεις.
π.χ. θες 6 σετ λειτουργικά, οπότε
ή κάνεις 2 ασκήσεις των 3
ή 3 ασκήσεις των 2
ή 4 ασκήσεις απο 2, 2, 1 και 1
ή 5 ασκήσεις απο 2, 1, 1, 1
ή 6 ασκήσεις απο 1
Βέβαια όλοι οι μυες δεν χρειάζονται πολλές ασκήσεις και πολλές γωνίες, οπότε και 1 απευθείας για αυτόν τον μυ ασκηση πχ. των 2-3 σετ να φτάνει


Τεσπα, το θέμα είναι ότι τους τραπεζίους και μια ασκηση απο τις ίδιες να διαλέξεις, π.χ. με ανασηκώσεις με μπάρα και δεν κάνεις ιδιες στην ίδια προπόνηση κλπ κλπ, έχεις την επομένη μέρα άρσεις θανάτου, που τους δίνουν επίσης αρκετό έργο και για τα καλά, οπότε δημιουργείται πάλι ovelaping κατα κάποιον τρόπο, και εδω πιό αξιοπρόσεκτης μορφής, διότι οι τραπέζιοι είναι "κουρασμένοι" κλπ, απο την προηγούμενη μέρα, πιθανότατα πιασμένοι κλπ, και μπορουν να επιρρεάσουν και την απόδοση, αλλά και αν γίνεται συνεχώς, να βρεθούν σε κατασταση "κολλήματος" και να μην αναπτύσσονται κλπ.

Να σου πω την αληθεια,πρωτη φορα βλεπω τετοια μορφη προγραμματος,δηλαδη ενα λειτουργικο σετ για καθε ασκηση,ετσι ωστε να συμπληρωνονται 6 στο τελος για καθε μυικη ομαδα.Τι σχεση εχει η μια ασκηση με την αλλη???αρκει ενα σετ για καθε ασκηση??πολυ χαλαρο μου φαινεται το προγραμμα που προτεινεις και στα γυμναστηρια που παω και απο ολους τους γυμναστες-γυμναζομενους δεν εχω ακουσει τετοια μορφη προγραμματος.Αμα ηταν ετσι,δηλαδη συνολικα 6 σετ για καθε ομαδα,θα γυμναζαμε ολο το σωμα μεσα σε μια ωρα.Αυτες τις μεθοδους τις χρησιμοποιειτε στο γυμναστηριο που πηγαινεις??Θα συμφωνησω βεβαια με τις αρσεις θανατου που ακουλουθουν τους τραπεζιους.............ναι εδω εχω λαθος.Θα μπορουσα επομενως να κανω τους τραπεζιους μετα τα ποδια.....αφου οι αρσεις θανατου απαιτουν πιο ξεκουραστο σωμα,ετσι θα κανω δυο ασκησεις τραπεζιων στο τελος,που θα εχουν ηδη ζεσταθει,κατα καποιο τροπο με τις αρσεις θανατου.

panais
31-03-09, 15:45
Για το πλάνο σου είχα πει:
Όσο για το πρόγραμμα του φίλου, κατα την δική μου άποψη, κακός διαχωρισμός, υπερβολική ποσότητα, και σημεία overlapping.

Φαντάστηκα ότι κατάλαβες τι εννοούσα με αυτά, και ότι όσο να' ναι έχεις διαβάσει και το φόρουμ και παρόμοια ποστ, και ήξερες για τι πράγμα μιλάμε, μιας και όπως δείχνεις με τα πόστ σου κλπ, είσαι κατα κάποιον τρόπο ενημερωμένος και όχι εντελώς άσχετος.
Αν σε περίπτωση δεν καταλάβαινες κάτι, όπως και έγινε, θα το έθετες πάλι σαν απορία, όπως και το έθεσες, και θα σου εξηγούσα τι εννοώ κλπ, όπως και έγινε με το προηγούμενο/προηγούμενα πόστ μου.

Αν και δεν εχω ξανακουσει να θεωρουν τετοιο προγραμμα ''υπερβολικη ποσοτητα''(εκτως βεβαια απο τους δικεφακους,εκει ισως να εκανα 9 σετ στο συνολο),ωστοσο,κατα την γνωμη σου,υπαρχει περιπτωση να μεινω στασιμος,να παψουν να αναπτυσσονται οι μυς?Βεβαια ξερω ενα παιδι που πηγαινε-πηγαινει καθε μερα,μεσα σε δυο μερες γυμναζε ολες τις μυικες ομαδες,ειναι αληθεια οτι δεν πειρε ογκο........εγω καταλαβαινω οτι το προγραμμα του ειναι υπερβολη και ισως να ειναι ενθουσιασμενος,αλλα το δικο μου,εκτος απο τα σημεια που μου υπεδειξες,δεν το θεωρω υπερβολη.Ισως σε παρασυρει η αεροβια.....ωστε να το χαρακτηρισεις ετσι...?

panais
31-03-09, 15:57
Πάλι έχεις ίδιες ασκήσεις την ίδια μέρα και υπάρχει κατα κάποιον τρόπο overlaping, γιατι κάνεις καισ το συνολο 6 σετ (3 την καθε μία).

αν π.χ. έκανες ένα σετ απο την καθε μία, ή 2 την μια και 1 την άλλη, θα το καταλάβαινα, σαν απλά ότι θες και μια επιπλέον αλλαγή στην λαβή ας πούμε, επειδή εμ τους αλτηρες μπορεις να έχεις τα χερια στο πλάι.

π.χ. κάποτε έκανα προπόνηση με ανάλογο πρόγραμμα, δηαλδή χρησιμοποιούσα μεν και ίδιας γωνίας ασκήσεις, (ίδιας γωνίας, όχι εντελώς ίδιες και στην κίνηση), αλλά έκανα ένα καλό σετ για την κάθε μία, π.χ. για 5-6 συνολικά λειτουργικά σετ για όλη την μυική ομάδα (νόμίζω ότι σε πρόγραμμα με μια φορα την εβδομάδα την καθε ομάδα, 4 εως 6 σετ καλά με ενταση και failure, είναι υπεραρκετά, και φυσικά πολυ΄καλύτερα απο 12 σετ half assed.)

π.χ.Στήθος 5 σετ λειτουργικά συνολικά

1]Πιέσεις σε κατακλινή - 1 λειτουργικό σετ
2]Πιέσεις σε ίσιο πάγκο - 1 λειτουργικό σετ
3]Πιέσεις σε επικλινή - 1 λειτουργικό σετ
4]Ανοίγματα σε επικλινή (ίδια γωνία με το 3, αλλα διαφορετική κίνηση) - 1 σετ λειτουργικό
5]Κροσσόβερ - (ίδια γωνία με το 1, αλλά διαφορετική κίνηση) 1 λειτουργικό σετ
αυτό π.χ. για να το χτυπήσω απο πολλές πλευρές, χωρις να δημιουργηθεί ovelapping κατα κάποιον τρόπο, μιας και ο αριθμός των σετ ήταν μικρός.

απο την άλλη μπορει να γίνει και αλλιώς.
Προσδιορίζεις πόσα λειτουργικά σετ θες ή χρειάζεσαι και τα κάνεις όσες ασκήσεις και να επιλέξεις.
π.χ. θες 6 σετ λειτουργικά, οπότε
ή κάνεις 2 ασκήσεις των 3
ή 3 ασκήσεις των 2
ή 4 ασκήσεις απο 2, 2, 1 και 1
ή 5 ασκήσεις απο 2, 1, 1, 1
ή 6 ασκήσεις απο 1
Βέβαια όλοι οι μυες δεν χρειάζονται πολλές ασκήσεις και πολλές γωνίες, οπότε και 1 απευθείας για αυτόν τον μυ ασκηση πχ. των 2-3 σετ να φτάνει


Τεσπα, το θέμα είναι ότι τους τραπεζίους και μια ασκηση απο τις ίδιες να διαλέξεις, π.χ. με ανασηκώσεις με μπάρα και δεν κάνεις ιδιες στην ίδια προπόνηση κλπ κλπ, έχεις την επομένη μέρα άρσεις θανάτου, που τους δίνουν επίσης αρκετό έργο και για τα καλά, οπότε δημιουργείται πάλι ovelaping κατα κάποιον τρόπο, και εδω πιό αξιοπρόσεκτης μορφής, διότι οι τραπέζιοι είναι "κουρασμένοι" κλπ, απο την προηγούμενη μέρα, πιθανότατα πιασμένοι κλπ, και μπορουν να επιρρεάσουν και την απόδοση, αλλά και αν γίνεται συνεχώς, να βρεθούν σε κατασταση "κολλήματος" και να μην αναπτύσσονται κλπ.

Παντως οσο για τον διαχωρισμο,αν εννουμε το ιδιο,βλεπω οτι για το στηθος αρχιζεις απο τους κατω,φτανεις ανω,εσω και τελειωνεις με κατω.Αυτο ειναι καλο,δηλαδη ειναι λαθος να τα κανουμε μπερδεμενα??π.χ κατω,εσω,πανω κ.τ.λ
Παντως εγω βλεπω οτι πολλοι για το στηθος αρχιζουν με επικληνη(ανω) και μετα συνεχιζουν...........


Παντως τετοιο προγραμμα με τοσα λιγα σετ,πραγματικα,βλεπω πρωτη φορα........εγω νομιζω οτι πρεπει να συνολικα να ειναι12 τα σετ,αντε και για τις μικρτοτερες ομαδες 9,ολοι(γυμναστες,bodybulider)ετσι προσδιοριζουν το προγραμμα τους...Ακομη και στην περιοδο ογκου οι bodybuilders δεν πεφτουν κατω απο τα 3 σετ για καθε ασκηση.

Steve KinG STyLe
31-03-09, 16:06
Εγω δεν ξερω,αλλα κατι ακουσα να λενε στην τηλεοραση για 13set,αλλα προβληματιζομαι πως να τα χωρισω στις ασκησεις ανα 3 δεν βγαινει πφφφ.

panais
31-03-09, 16:13
Εγω δεν ξερω,αλλα κατι ακουσα να λενε στην τηλεοραση για 13set,αλλα προβληματιζομαι πως να τα χωρισω στις ασκησεις ανα 3 δεν βγαινει πφφφ.

Οριστε και ο φιλος απο εδω 13 λεει,οχι 4-6 σετ,μηπως να βγαλουμε πορισμα????

panais
31-03-09, 17:03
Εγω δεν ξερω,αλλα κατι ακουσα να λενε στην τηλεοραση για 13set,αλλα προβληματιζομαι πως να τα χωρισω στις ασκησεις ανα 3 δεν βγαινει πφφφ.

Στην τν???απο ποτε μιλανε στην τν για τετοια και δεν το ξερουμε..............

billys15
31-03-09, 17:03
Ο Steve δεν το λεει ετσι οπως το καταλαβες...Επισης,κανεις δεν λεει οτι πρεπει να ειναι 12 και πανω τα λειτουργικα σετ για τις μεγαλες και 9 και πανω για τις μικρες ομαδες.Εννοειται οτι οι γυμναστες θα σου πουν πως πρεπει να ειναι πολλα,αφου δεν εχουν διδαχτει στη σχολη τους αποκλειστικα το bodybuilding.Αλλος ενας λογος ειναι γιατι γνωριζουν πως η γενικοτερη θεωρηση των ασκουμενων ειναι "οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα".

Το πορισμα ειναι οτι και με 6-7 σετ την εβδομαδα για καθε ομαδα,ακομα και για τις μεγαλες,μπορεις να εχεις πολυ καλο αποτελεσμα.

panais
31-03-09, 17:26
Ο Steve δεν το λεει ετσι οπως το καταλαβες...Επισης,κανεις δεν λεει οτι πρεπει να ειναι 12 και πανω τα λειτουργικα σετ για τις μεγαλες και 9 και πανω για τις μικρες ομαδες.Εννοειται οτι οι γυμναστες θα σου πουν πως πρεπει να ειναι πολλα,αφου δεν εχουν διδαχτει στη σχολη τους αποκλειστικα το bodybuilding.Αλλος ενας λογος ειναι γιατι γνωριζουν πως η γενικοτερη θεωρηση των ασκουμενων ειναι "οσο περισσοτερο τοσο καλυτερα".

Το πορισμα ειναι οτι και με 6-7 σετ την εβδομαδα για καθε ομαδα,ακομα και για τις μεγαλες,μπορεις να εχεις πολυ καλο αποτελεσμα.

Κατ'αρχας δεν ειπα οτι μονο οι γυμναστες το λενε(οι γυμνστες σαφως και θελουν να προωθησουν στους ασκουμενους αυτην την αποψη,αφου ετσι θα τους εχουν και περισσοτερες μερες στο γυμναστηριο,αρα=λεφτα φιλε μου βασιλη).Ειπα,οτι το εχω διαβασει σε πολυ γνωστα περιοδικα(flex,md k.a)και απο ολους τους ασκουμενους στα γυμναστηρια.Τα 6-7 σετ ειναι υπερβολκα λιγα κατ'εμε,το εγραψα αλλωστε,οτι αμα ηταν τοσα τα σετ θα γυμναζαμε σε μια μερα ολο το σωμα.......τι να σου πω...........δηλαδη εσυ οταν προπονεις δυο μυικες ομαδες,καθεσαι στο γυμναστηριο για 15 λεπτ(με δεδομενο οτι ξεκουραζεσαι 30-45 δευτερολεπτα).Δεν σας πιανω............Εσυ το εφαρμοζεις βασιλη?εχει αποτελεσματα?Αν κρινω απο τον δικεφαλο σου και τον πηχη,μαλλον το πλανο σας δεν λεει και πολλα

BRaWNy
31-03-09, 17:27
Παντως οσο για τον διαχωρισμο,αν εννουμε το ιδιο,βλεπω οτι για το στηθος αρχιζεις απο τους κατω,φτανεις ανω,εσω και τελειωνεις με κατω.Αυτο ειναι καλο,δηλαδη ειναι λαθος να τα κανουμε μπερδεμενα??π.χ κατω,εσω,πανω κ.τ.λ
Παντως εγω βλεπω οτι πολλοι για το στηθος αρχιζουν με επικληνη(ανω) και μετα συνεχιζουν...........


Παντως τετοιο προγραμμα με τοσα λιγα σετ,πραγματικα,βλεπω πρωτη φορα........εγω νομιζω οτι πρεπει να συνολικα να ειναι12 τα σετ,αντε και για τις μικρτοτερες ομαδες 9,ολοι(γυμναστες,bodybulider)ετσι προσδιοριζουν το προγραμμα τους...Ακομη και στην περιοδο ογκου οι bodybuilders δεν πεφτουν κατω απο τα 3 σετ για καθε ασκηση.Ένα παράδειγμα σου έδωσα, δεν χρειάζεται να το ψειρίζεις και τόσο πολύ.
Μην κοιτας στα νούμερα και τις ασκήσεις τόσο πολύ, σκοπός είναι το νόημα να πιάσεις απο όσα είπα σε συνάρτηση με το παράδειγμα.
Επίσης, σου έδωσα και επιλογές, είπα π.χ. αν είναι κάνεις 6 σετ, μπορεις να τα κάνεις όλα με 2 ασκήσεις, ή με 3 ασκήσεις απο 2 σετ κ.ο.κ.
Εσυ αν θες κάντο με συνολικά σετ τα 12, αν και για μένα όπως είπα, είναι καλύτερα με λιγότερα και πιό ποιοτικά, παρά με περισσότερα και half assed, γιατι με μεγάλη ποσότητα χάνεται και η ποιότητα και προπάντων η ένταση κλπ.

Σχετικά με την σειρά:
Εγω προτιμώ να ξεκινώ τις περισσότερες φορές με ασκήσεις που μπορω τα περισσότερα κιλά.

Όσο για τους γυμναστές και bodybuilders κλπ, και τα σετ που προτείνουν κλπ, κάνε όπως καταλαβαίνεις και ότι εμπιστεύεσαι εσυ περισσότερο.
Μπορει να μην έχεις ξαναδει/ξανακούσει κάτι παρόμοιο (σήμερα το ακους και το διαβάζεις απο μένα και έγινε η αρχή), αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ή δεν χρησιμοποιείται, γαιτι εγω το έχω συνατήσει και πολλές φορές μάλιστα.

Εμένα αυτη είναι η γνώμη μου σε ότι αφορά τα σετ, αλλά και γενικά πάνω σε προπονήσεις, και έτσι θεωρώ ότι είναι πιό σωστά/βέλτιστα/καλύτερα κλπ. και έχω αιτιολογήσει/εξηγήσει γιατι το καθένα κλπ, απο κει και πέρα....
ο καθένας κάνει τις επιλογές του κλπ.

BRaWNy
31-03-09, 17:39
Κατ'αρχας δεν ειπα οτι μονο οι γυμναστες το λενε(οι γυμνστες σαφως και θελουν να προωθησουν στους ασκουμενους αυτην την αποψη,αφου ετσι θα τους εχουν και περισσοτερες μερες στο γυμναστηριο,αρα=λεφτα φιλε μου βασιλη).Ειπα,οτι το εχω διαβασει σε πολυ γνωστα περιοδικα(flex,md k.a)και απο ολους τους ασκουμενους στα γυμναστηρια.Τα 6-7 σετ ειναι υπερβολκα λιγα κατ'εμε,το εγραψα αλλωστε,οτι αμα ηταν τοσα τα σετ θα γυμναζαμε σε μια μερα ολο το σωμα.......τι να σου πω...........δηλαδη εσυ οταν προπονεις δυο μυικες ομαδες,καθεσαι στο γυμναστηριο για 15 λεπτ(με δεδομενο οτι ξεκουραζεσαι 30-45 δευτερολεπτα).Δεν σας πιανω............Εσυ το εφαρμοζεις βασιλη?εχει αποτελεσματα?Εγω προπονώ το μισό σωμα μου την μια μέρα και το άλλο μισό την άλλη μέρα, το θέμα όμως δεν είναι εκει...

Έλα εδω πάνω στη Δράμα, να σε βάλω να κάνεις προπονήσεις με μενα απο πάνω και θα δεις αν είναι λίγα τα 6-7 σετ, μη σου πω ότι μπορει να σε βάλω σε πλάνο με 1 σετ ανα ομάδα και με μεθοδο και καθε 4-5 μερες την ιδια ομάδα, και θα σου φανεί πολύ και όχι λίγο, και λίγο πριν το τέλος της προπόνησης θα θέλεις να τελειώνουμε πριν ολοκληρωθεί.

Κάθεσαι και εστιάζεσαι σε αριθμούς, σε χρόνο προπόνησης κλπ, και δεν βλέπεις την ουσία, πας μηχανικά και με γραμμένα στο χαρτί κατα κάποιον τρόπο, και αυτό είναι εν μέρει που είπα ότι είσαι λίγο ενθουσιασμένος, αλλά με λάθος τρόπο.

Με τα λόγια γραπτώς και μεσω ιντερνετ δεν μπορει να βγει νόημα, ουτε μεσω περιοδικών κλπ, στην πράξη και με τον καιρό και με την εμπειρία που αποκτάς, θα καταλάβεις και θα βγάλεις νόημα.

Στο λεώ εγω που είμουν στην ιδια θέση με σένα όταν ξεκίνησα πριν απο όσα τα χρόνια της ηλικίας σου, και έκανα κάποια λάθη και δεν είχα κάποιον να με δωσει κατεύθυνση και με τα χρόνια και την εμπειρία που αποκτούσα, άρχιζα να μπαίνω στο νόημα με κάποια πράγματα και να τα βλέπω και με εντελώς διαφορετική σκοπιά, που όσο και να σου εξηγώ τωρα μεσω ενός pc, δεν μπορεις να το καταλάβεις, (ουτε εγω θα το καταλάβαινα στην θεση σου).
Το θέμα είναι να σε βαζω σε σκέψεις και όχι να σε πείσω να κάνεις κάτι που δεν θες, και τα λάθη μεσα στο παιχνίδι είναι, και πρέπει να κάνεις και λάθη,
αν με πιάνεις ®

panais
31-03-09, 17:40
Ένα παράδειγμα σου έδωσα, δεν χρειάζεται να το ψειρίζεις και τόσο πολύ.
Μην κοιτας στα νούμερα και τις ασκήσεις τόσο πολύ, σκοπός είναι το νόημα να πιάσεις απο όσα είπα σε συνάρτηση με το παράδειγμα.
Επίσης, σου έδωσα και επιλογές, είπα π.χ. αν είναι κάνεις 6 σετ, μπορεις να τα κάνεις όλα με 2 ασκήσεις, ή με 3 ασκήσεις απο 2 σετ κ.ο.κ.
Εσυ αν θες κάντο με συνολικά σετ τα 12, αν και για μένα όπως είπα, είναι καλύτερα με λιγότερα και πιό ποιοτικά, παρά με περισσότερα και half assed, γιατι με μεγάλη ποσότητα χάνεται και η ποιότητα και προπάντων η ένταση κλπ.

Σχετικά με την σειρά:
Εγω προτιμώ να ξεκινώ τις περισσότερες φορές με ασκήσεις που μπορω τα περισσότερα κιλά.

Όσο για τους γυμναστές και bodybuilders κλπ, και τα σετ που προτείνουν κλπ, κάνε όπως καταλαβαίνεις και ότι εμπιστεύεσαι εσυ περισσότερο.
Μπορει να μην έχεις ξαναδει/ξανακούσει κάτι παρόμοιο (σήμερα το ακους και το διαβάζεις απο μένα και έγινε η αρχή), αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ή δεν χρησιμοποιείται, γαιτι εγω το έχω συνατήσει και πολλές φορές μάλιστα.

Εμένα αυτη είναι η γνώμη μου σε ότι αφορά τα σετ, αλλά και γενικά πάνω σε προπονήσεις, και έτσι θεωρώ ότι είναι πιό σωστά/βέλτιστα/καλύτερα κλπ. και έχω αιτιολογήσει/εξηγήσει γιατι το καθένα κλπ, απο κει και πέρα....
ο καθένας κάνει τις επιλογές του κλπ.

Μαλιστα κ.Μιχαλη,ευχαριστω για τις συμβουλες σου,απο οτι φαινεται αλλη αντιληψη εχω εγω και αλλη εσυ...........οκ..........καλο ειναι αυτο.........Το μονο που θελω ειναι να μου πεις αν θα εχω προβλημα αναπτυξης μυων

Exci
31-03-09, 17:41
Εγω δεν ξερω,αλλα κατι ακουσα να λενε στην τηλεοραση για 13set,αλλα προβληματιζομαι πως να τα χωρισω στις ασκησεις ανα 3 δεν βγαινει πφφφ.
:rolf::rolf::rolf:

panais
31-03-09, 18:06
Εγω προπονώ το μισό σωμα μου την μια μέρα και το άλλο μισό την άλλη μέρα, το θέμα όμως δεν είναι εκει...

Έλα εδω πάνω στη Δράμα, να σε βάλω να κάνεις προπονήσεις με μενα απο πάνω και θα δεις αν είναι λίγα τα 6-7 σετ, μη σου πω ότι μπορει να σε βάλω σε πλάνο με 1 σετ ανα ομάδα και με μεθοδο και καθε 4-5 μερες την ιδια ομάδα, και θα σου φανεί πολύ και όχι λίγο, και λίγο πριν το τέλος της προπόνησης θα θέλεις να τελειώνουμε πριν ολοκληρωθεί.
Κάθεσαι και εστιάζεσαι σε αριθμούς, σε χρόνο προπόνησης κλπ, και δεν βλέπεις την ουσία, πας μηχανικά και με γραμμένα στο χαρτί κατα κάποιον τρόπο, και αυτό είναι εν μέρει που είπα ότι είσαι λίγο ενθουσιασμένος, αλλά με λάθος τρόπο.

Με τα λόγια γραπτώς και μεσω ιντερνετ δεν μπορει να βγει νόημα, ουτε μεσω περιοδικών κλπ, στην πράξη και με τον καιρό και με την εμπειρία που αποκτάς, θα καταλάβεις και θα βγάλεις νόημα.
Στο λεώ εγω που είμουν στην ιδια θέση με σένα όταν ξεκίνησα πριν απο όσα τα χρόνια της ηλικίας σου, και έκανα κάποια λάθη και δεν είχα κάποιον να με δωσει κατεύθυνση και με τα χρόνια και την εμπειρία που αποκτούσα, άρχιζα να μπαίνω στο νόημα με κάποια πράγματα και να τα βλέπω και με εντελώς διαφορετική σκοπιά, που όσο και να σου εξηγώ τωρα μεσω ενός pc, δεν μπορεις να το καταλάβεις, (ουτε εγω θα το καταλάβαινα στην θεση σου).
Το θέμα είναι να σε βαζω σε σκέψεις και όχι να σε πείσω να κάνεις κάτι που δεν θες, και τα λάθη μεσα στο παιχνίδι είναι, και πρέπει να κάνεις και λάθη,
αν με πιάνεις ®

Πολυ σωστα μιλας,συμφωνω.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ομως να κανεις σχολιο πανω στις ικανοτητες μου,οταν δεν γνωριζομαστε........εχεις λαθος εντυπωση για εμενα δεν κολαω στους αριθμους,τα νουμερα τα αναφερουμε για να πεισουμε ο ενας τον αλλο,αφου οπως ειπες μεσω ενος υπολογιστη φαινονται πολυ λιγα πραγαματα
και πολλες φορες δεν καταλαβαινομαστε........σεβομαι τα χρονια σου στον χωρο και τις γνωσεις σου,απλα εγω,τουλαχιστον στο χωρο που κινουμε,πιστευω οτι τα σετ που αναφερω ειναι τα σωστα και οχι τοσα λιγα οσα λες,που ομως μπορει με τον τροπο που τα χρησιμοποιεις εσυ να εχουν φοβερα αποτελεσματα..

BRaWNy
31-03-09, 18:47
Πολυ σωστα μιλας,συμφωνω.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ομως να κανεις σχολιο πανω στις ικανοτητες μου,οταν δεν γνωριζομαστε........εχεις λαθος εντυπωση για εμενα δεν κολαω στους αριθμους,τα νουμερα τα αναφερουμε για να πεισουμε ο ενας τον αλλο,αφου οπως ειπες μεσω ενος υπολογιστη φαινονται πολυ λιγα πραγαματα
και πολλες φορες δεν καταλαβαινομαστε........σεβομαι τα χρονια σου στον χωρο και τις γνωσεις σου,απλα εγω,τουλαχιστον στο χωρο που κινουμε,πιστευω οτι τα σετ που αναφερω ειναι τα σωστα και οχι τοσα λιγα οσα λες,που ομως μπορει με τον τροπο που τα χρησιμοποιεις εσυ να εχουν φοβερα αποτελεσματα..Κοίτα, απο την εμπειρία που έχω στον χωρο και ειδικά στα φόρουμς και με άτομα που ασχολουνται με αυτά και γενικά με την επαφή μου με τετοια άτομα και φυσικά λόγω πολλών παραστάσεων και περισσοτέρων απο εσενα, μπορω σε μεγάλο βαθμό να κρίνω και να κάνω σχόλιο στις ικανότητες του άλλου όπως το λες, απο αυτά που διαβάζω απο αυτόν, δεν χρειάζεται να γνωριζόμαστε, λόγω αυξημένων πιθανοτήτων.
Και μόνο που απάντησες έτσι, επιβεβαιώνομαι, αλλά εύχομαι να κάνω λάθος.

Ένα έχω να πω, συμφωνείς μαζί μου, αλλά δεν το ξέρεις ακόμη.
Aν με πιάνεις ®

Αλλά ας μην το δωσουμε συνέχεια το θέμα, γιατι βλέπω αρχίζεις και το παίρνεις στραβά


Υ.Γ.Άλλο το θεμα που είπα οτι μεσω υπολογιστή δεν βγάζουμε νόημα, και άλλο το να καταλάβω πως περίπου σκεφτεσαι και κινείσαι.

Καλή επιτυχία με ότι κάνεις

BRaWNy
31-03-09, 19:01
Κοίτα, απο την εμπειρία που έχω στον χωρο και ειδικά στα φόρουμς και με άτομα που ασχολουνται με αυτά και γενικά με την επαφή μου με τετοια άτομα και φυσικά λόγω πολλών παραστάσεων και περισσοτέρων απο εσενα, μπορω σε μεγάλο βαθμό να κρίνω και να κάνω σχόλιο στις ικανότητες του άλλου όπως το λες, απο αυτά που διαβάζω απο αυτόν, δεν χρειάζεται να γνωριζόμαστε, λόγω αυξημένων πιθανοτήτων.
Και μόνο που απάντησες έτσι, επιβεβαιώνομαι, αλλά εύχομαι να κάνω λάθος.

Ένα έχω να πω, συμφωνείς μαζί μου, αλλά δεν το ξέρεις ακόμη.
Aν με πιάνεις ®

Αλλά ας μην το δωσουμε συνέχεια το θέμα, γιατι βλέπω αρχίζεις και το παίρνεις στραβά


Υ.Γ.Άλλο το θεμα που είπα οτι μεσω υπολογιστή δεν βγάζουμε νόημα, και άλλο το να καταλάβω πως περίπου σκεφτεσαι και κινείσαι.

Καλή επιτυχία με ότι κάνειςΕπειδή τωρα κατάλαβα ότι όταν αναφερεσαι στα σχόλια μου στις ικανότητές σου, μιλάς μάλλον για τα σχόλια μου για το πως θα σου φανούν οι προπονήσεις, αν έρθεις να κάνεις προπόνηση μαζί μου, οπότε να σου πω ότι λάθος το κατάλαβες.
Δεν εννοούσα ότι δεν θα καταφέρεις να τις βγάλεις τις προπονήσεις και τέτοια, ή δεν είσαι ικανός για τέτοιες προπονήσεις, αλλά απλά ήθελα να δωσω έμφαση με αυτά που είπα, και ότι στην τελική θα παραδεχτείς και εσυ ότι όντως η ένταση και η ποιότητα των προπονήσεων αυτων θα σου φανεί μεγάλη και αρκετή απο ποσότητα και όχι λίγη, και θα άλλαζες γνώμη

Αυτα που είπα στο προηγούμενο πόστ μου, στο ότι μπορω σε μεγάλο βαθμό να κρίνω τον άλλον κλπ, είναι στο θέμα του πως εστιάζεσαι/σκέφτεσαι κλπ και όχι στο πόσο ικανός είσαι σωματικά.

Ελπίζω να με καταλαβαίνεις τι εννοώ.

panais
31-03-09, 21:19
Επειδή τωρα κατάλαβα ότι όταν αναφερεσαι στα σχόλια μου στις ικανότητές σου, μιλάς μάλλον για τα σχόλια μου για το πως θα σου φανούν οι προπονήσεις, αν έρθεις να κάνεις προπόνηση μαζί μου, οπότε να σου πω ότι λάθος το κατάλαβες.
Δεν εννοούσα ότι δεν θα καταφέρεις να τις βγάλεις τις προπονήσεις και τέτοια, ή δεν είσαι ικανός για τέτοιες προπονήσεις, αλλά απλά ήθελα να δωσω έμφαση με αυτά που είπα, και ότι στην τελική θα παραδεχτείς και εσυ ότι όντως η ένταση και η ποιότητα των προπονήσεων αυτων θα σου φανεί μεγάλη και αρκετή απο ποσότητα και όχι λίγη, και θα άλλαζες γνώμη

Αυτα που είπα στο προηγούμενο πόστ μου, στο ότι μπορω σε μεγάλο βαθμό να κρίνω τον άλλον κλπ, είναι στο θέμα του πως εστιάζεσαι/σκέφτεσαι κλπ και όχι στο πόσο ικανός είσαι σωματικά.

Ελπίζω να με καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Ολα ενταξει,ευχαριστω για τις συμβουλες!!!!!

panais
31-03-09, 21:40
Κοίτα, απο την εμπειρία που έχω στον χωρο και ειδικά στα φόρουμς και με άτομα που ασχολουνται με αυτά και γενικά με την επαφή μου με τετοια άτομα και φυσικά λόγω πολλών παραστάσεων και περισσοτέρων απο εσενα, μπορω σε μεγάλο βαθμό να κρίνω και να κάνω σχόλιο στις ικανότητες του άλλου όπως το λες, απο αυτά που διαβάζω απο αυτόν, δεν χρειάζεται να γνωριζόμαστε, λόγω αυξημένων πιθανοτήτων.
Και μόνο που απάντησες έτσι, επιβεβαιώνομαι, αλλά εύχομαι να κάνω λάθος.

Ένα έχω να πω, συμφωνείς μαζί μου, αλλά δεν το ξέρεις ακόμη.
Aν με πιάνεις ®

Αλλά ας μην το δωσουμε συνέχεια το θέμα, γιατι βλέπω αρχίζεις και το παίρνεις στραβά


Υ.Γ.Άλλο το θεμα που είπα οτι μεσω υπολογιστή δεν βγάζουμε νόημα, και άλλο το να καταλάβω πως περίπου σκεφτεσαι και κινείσαι.

Καλή επιτυχία με ότι κάνεις

Συμφωνω αλλα τελικα πες μου το προγραμμα μου με τις επισημανσεις σου οσον αφορα τους δικεφαλους και τους τραπεζοιδεις(εξακολουθω να πιστευω οτι λετε τρελα σχετικα με τα 6 σετ)ειναι τελικα καλο???????????????

billys15
01-04-09, 15:24
Εν τω μεταξυ να σου ρωτησω,γιατι τα διαλειμματα να ειναι 30-45 δευτερολεπτα? Τι θα κερδισεις ετσι? Σκοπευεις στο μυικο πρηξιμο και μονο να υποθεσω? Οταν τα διαλειμματα ειναι 2λεπτα ή 3λεπτα,βγαινει το προγραμμα σε 30-35 λεπτα.