PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση περί διατροφής και αερόβιας



NewBuilder
30-03-09, 00:39
Παιδιά θέλω να ρωτήσω το εξής:

Πάω γυμναστήριο 4 φορες την εβδομάδα και 2 από από αυτές κάνω και wing τσουν kung fu .
Δευτερα και Τέρτη από 1,5 ώρα προπόνησης , τώρα θέλω να αρχίσω και Judo που πήγαινα παλιά για τους λόγους ότι στο wing τσούν δεν κάνω καλή αερόβια (επειδή δεν κάνουμε ανοίγματα και τέτοια) και για το ότι μου αρέσει σαν άθλημα.
Judo θα κάνω τρίτη και πέμπτη από 1 ώρα .Η διατροφή που κάνω πιστεύω είναι ψιλό αθλια αν και προσπαθώ για περισσότερη κατανάλωση πρωτεΐνης και ανάλογα υδατάνθρακα , δεν περνώ κάποιο συμπλήρωμα πχ προτεϊνει και για αυτό θάθελα να να με συμβουλέψετε : άμα πάρω προτεϊνει θα είναι καλλίτερα και έτσι δεν θα χάσω μυϊκά κιλά από την πολύ αερόβια ? βασικά μπορείτε να μου πείτε κατά τι γνώμη σας πιο αποτέλεσμα μπορεί να βγει από αυτό που έγραψα?
είμαι 17 χρονων 1,84cm 81 κιλά πρέπει να έχω κάνα 15 % λίπους.

ευχαριστώ παιδιά!:weights::turtle:

billys15
30-03-09, 00:56
Ρε συ Mike θα εχεις και wing chun και judo? Δεν ειναι πολυ?

Αν παρεις πρωτεϊνη δεν θα καταφερεις μονο με αυτο να κρατησεις την μαζα.Θελει να ζοριζεσαι και στα βαρη,για να εχει ο οργανισμος μια αφορμη να κρατηθει εκει που ειναι και να αναπτυχθει.Και περα απο αυτο θελει αρκετο υδατανθρακα και λιπος,απ'ολα δηλαδη :)

NewBuilder
30-03-09, 01:02
Ρε συ Mike θα εχεις και wing chun και judo? Δεν ειναι πολυ?

Αν παρεις πρωτεϊνη δεν θα καταφερεις μονο με αυτο να κρατησεις την μαζα.Θελει να ζοριζεσαι και στα βαρη,για να εχει ο οργανισμος μια αφορμη να κρατηθει εκει που ειναι και να αναπτυχθει.Και περα απο αυτο θελει αρκετο υδατανθρακα και λιπος,απ'ολα δηλαδη :)

κοίτα άλλοι κάνουν βάρη και τρέχουν από 30 λεπτά εγώ δεν τρέχω καθόλου ... από υδατάνθρακα και τέτοια δεν έχω πρόβλημα θα τρώω καλά:)
εσέι τι προτείνεις?

billys15
30-03-09, 01:15
Οταν λες τι προτεινω εννοεις για διατροφη?

slaine
30-03-09, 16:36
Μιχάλη αν δεν κάνεις αρκετή αερόβια στο wing chun τότε μάλλον δεν προπονείσαι σωστά. κι αυτό έχει να κάνει με πολλά:chinese:

επίσης judo (δηλαδή μία πολεμική τέχνη) δε θα κάνεις για αερόβια. αν θέλεις αερόβια κάνε κάτι άλλο. όχι ότι δεν είναι καλές οι πολ τέχνες για αερόβια αλλά πολλές φορές έτσι που γίνονται δεν...

SiCkOheL
01-04-09, 09:02
αν κανεις αερόβιο συχνά και γενικά η διατροφή σου δεν είναι πλούσια σε πρωτεΐνη δυστυχώς θα χάνεις αν όχι απότομα τουλάχιστον σταδιακά τα μυϊκά σου κιλά επίσης ο υδατάνθρακας έχειν τον ρολο του
Οποτε προσπάθησε να δώσεις έμφαση στην διατροφή σου είναι το A και το W