PDA

Επιστροφή στο Forum : Γενικές απορίες περί διατροφής



cbatis
30-03-09, 19:25
Γεια σε όλους!
Μερικές γενικές ερωτήσεις περί διατροφής για αύξηση μυικής μάζας

1) Είμαι 85 κιλά, γενικά όχι και τόσο δραστήριος όλη τη μέρα (εκτός απο την προπόνηση) μιας και κάνω δουλειά γραφείου. Πόσες θερμίδες πρέπει να παίρνω τη μέρα? Αλλάζει ο αριθμός τις μέρες που δεν πάω προπόνηση?

2)Πηγαίνω προπόνηση 9-11 το βράδυ και κοιμάμαι γύρω στις 02.00. Παίρνω 30 γρ πρωτεινη ορού γάλακτος αμέσως μετά την πρόνηση και 30 γρ πτρωτεινης απο καζεινη αμέσως πριν τον υπνο. Επιτρέπεται το βραδυνό γεύμα να είναι πάλι πρωτεινουχο? Γιατί διαβαζω ότι ο οργανισμός μπορεί να μεταβολίζε μόνο 30 γρ κάθε 3 ώρες

3)Και κάτι λίγο κουλό. Αφού ο οργανισμος αναπτύσεται το βράδυ, γιατι να μην βάζουμε ένα ξυπνητήρι ενδιάμεσα στον ύπνο για να ξαναπάρουμε μια δόση πρωτείνη?

Ευχαριστώ!

tezaman
30-03-09, 22:43
3)Και κάτι λίγο κουλό. Αφού ο οργανισμος αναπτύσεται το βράδυ, γιατι να μην βάζουμε ένα ξυπνητήρι ενδιάμεσα στον ύπνο για να ξαναπάρουμε μια δόση πρωτείνη?

Ευχαριστώ!


γιαυτό ακριβός τον λόγο " decreases in sleep won't only reduce your immune system, impair GH secretion, raise cortisol and
daytime catecholamines, but also lower testosterone production"

the_big_litho
30-03-09, 22:55
Δεν ειναι λαθος αυτο που λεει ο τεζα αλλα αν το συνδιασεις με μια φυσικη αναγκη ειναι πολυ καλο. Εγω πχ ξυπναω καθε βραδυ στις 4-5 για τουαλετα και εχω διπλα στο κρεβατι shaker και μεχρι να παω και να ερθω το εχω πιει χωρις να διαταρασσω τον υπνο

thegravijia
30-03-09, 23:07
Δεν ειναι λαθος αυτο που λεει ο τεζα αλλα αν το συνδιασεις με μια φυσικη αναγκη ειναι πολυ καλο. Εγω πχ ξυπναω καθε βραδυ στις 4-5 για τουαλετα και εχω διπλα στο κρεβατι shaker και μεχρι να παω και να ερθω το εχω πιει χωρις να διαταρασσω τον υπνο

το εκανα κ εγω αν ομως - αν ομως ξαγρυπνησης λογο του shake τοτε παει ....
η αυξητικη και ολα...
οποτε μονο αμα ξυπνασ για να πας τοιλετ μονο τοτε πιες πρωτεινη - αμα ειναι να βαζεις ξυπνητηρα κ να χαλας τον υπνο σου αστο...

εγω οταν δεν δουλευα το εκανα γιατι κ να μην με επερνε ο υπνος μετα αμεσως δεν με ενοιαζε αλλα τωρα δεν μπορω να ξυπναω λογο κουρασης.

προς τον _μεγαλο_litho
καθε βραδυ ξυπνας κ την ιδια ωρα μαλιστα???

the_big_litho
30-03-09, 23:13
προς gravi ....... Απο μικρο παιδι

Kαι εγω διαφωνω με το να βαζεις ξυπνητηρια για αυτο το λογο...

slaine
30-03-09, 23:20
Γεια σε όλους!
Μερικές γενικές ερωτήσεις περί διατροφής για αύξηση μυικής μάζας

1) Είμαι 85 κιλά, γενικά όχι και τόσο δραστήριος όλη τη μέρα (εκτός απο την προπόνηση) μιας και κάνω δουλειά γραφείου. Πόσες θερμίδες πρέπει να παίρνω τη μέρα? Αλλάζει ο αριθμός τις μέρες που δεν πάω προπόνηση? όχι απαραίτητα εξαρτάται από πολλά, αν θέλεις κόψε το μεταπροπονητικό ρόφημα

2)Πηγαίνω προπόνηση 9-11 το βράδυ και κοιμάμαι γύρω στις 02.00. Παίρνω 30 γρ πρωτεινη ορού γάλακτος αμέσως μετά την πρόνηση και 30 γρ πτρωτεινης απο καζεινη αμέσως πριν τον υπνο. Επιτρέπεται το βραδυνό γεύμα να είναι πάλι πρωτεινουχο? Γιατί διαβαζω ότι ο οργανισμός μπορεί να μεταβολίζε μόνο 30 γρ κάθε 3 ώρες αυτό είναι πολύ σχετικό μπορείς να φτάσεις και περισσότερα γρ πρωτείνςη ανά γεύμα

3)Και κάτι λίγο κουλό. Αφού ο οργανισμος αναπτύσεται το βράδυ, γιατι να μην βάζουμε ένα ξυπνητήρι ενδιάμεσα στον ύπνο για να ξαναπάρουμε μια δόση πρωτείνη? ό,τι ειπώθηκε ήδη, αν τύχει και ξυπνήσεις ένα σέικερ ή ένα γιαούρτι είναι οκ

Ευχαριστώ!
.

Exci
30-03-09, 23:35
αν θέλεις κόψε το μεταπροπονητικό ρόφημα

:unsure:

slaine
30-03-09, 23:46
exci τις μέρες που δεν κάνει προπόνηση λέω

Exci
30-03-09, 23:50
A oκει :)

cbatis
31-03-09, 15:18
Παιδιά σας έχασα λίγο στις απαντήσεις.

Πρώτον: Αν κατάλαβα καλά ο tezaman αναφέρεται στην απώλεια ύπνου, δηλαδή αν αργήσεις να ξανακοιμηθείς μετά το ξύπνημα για την πρωτεινη. Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Όποτε βάζω ξυπνητήρι για πρωτεινη, ξανακοιμάμαι σε 1 λεπτό. Και εννοείται όταν ξυπνας μες τα αγρια μεσάνυχτα, πάντα έχεις κατούρημα!!!

Δεύτερον: Τελικά ποιο είναι το συμπέρασμα για τις ημερίσιες θερμίδες και ποιο για το βραδυνό (ερωτήσεις 1 και 2)???

thegravijia
31-03-09, 16:07
Παιδιά σας έχασα λίγο στις απαντήσεις.

Πρώτον: Αν κατάλαβα καλά ο tezaman αναφέρεται στην απώλεια ύπνου, δηλαδή αν αργήσεις να ξανακοιμηθείς μετά το ξύπνημα για την πρωτεινη. Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Όποτε βάζω ξυπνητήρι για πρωτεινη, ξανακοιμάμαι σε 1 λεπτό. Και εννοείται όταν ξυπνας μες τα αγρια μεσάνυχτα, πάντα έχεις κατούρημα!!!

Δεύτερον: Τελικά ποιο είναι το συμπέρασμα για τις ημερίσιες θερμίδες και ποιο για το βραδυνό (ερωτήσεις 1 και 2)???

εφοσον ξανακοιμασε αμεσως χτυπατη την πρωτεινη με γαλα...πρωτον

δευτερον..
οταν δεν προπονησε απλα βγαζεις το μεταπροπονητικο...

τωρα για τις θερμιδες μονος σου θα το βρεις αμα τρως πχ πολλους υδατανθρακες κ βαζεις κοιλια τοτε κατι θα πρεπει να αλλαξεις - δεν ξερω αν με πιανεις ... μονος σου θα τα ρυθμισεις αυτα...

tezaman
01-04-09, 00:39
Παιδιά σας έχασα λίγο στις απαντήσεις.

Πρώτον: Αν κατάλαβα καλά ο tezaman αναφέρεται στην απώλεια ύπνου, δηλαδή αν αργήσεις να ξανακοιμηθείς μετά το ξύπνημα για την πρωτεινη. Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Όποτε βάζω ξυπνητήρι για πρωτεινη, ξανακοιμάμαι σε 1 λεπτό. Και εννοείται όταν ξυπνας μες τα αγρια μεσάνυχτα, πάντα έχεις κατούρημα!!!

Δεύτερον: Τελικά ποιο είναι το συμπέρασμα για τις ημερίσιες θερμίδες και ποιο για το βραδυνό (ερωτήσεις 1 και 2)???


Βασικά και η διαταραχή του ύπνου μπορεί να έχει τα ίδια ανεπιθύμητα αποτελέσματα με την απώλεια ύπνου

cbatis
01-04-09, 02:43
ΟΚ, οταν δεν προπονουμαι βγάζω το μεταπροπονητικό. Οταν προπονουμαι όμως?
Κάνει να πάρω στις 23.30 30 γρ πρωτεινη, 00.30 να φαω π.χ. τόνο ή κοτόπουλο και στις 02.00 που κοιμαμαι να ξαναπάρω 30 γρ πρωτεινη?

cbatis
06-04-09, 17:39
Κανενας?????

the_big_litho
06-04-09, 18:34
Δυσκολα να καταφερει ο οργανισμος σου να μεταβολισει τοση πρωτεινη σε λιγο χρονικο διαστημα
Καλυτερα να παρεις τα 30 του μεταπροπονητικου και μετα απο 2 ωρες στις 1.30 πχ να βαλεις πρωτεινη αλλα ετσι ωστε να απορροφηθει αργα, δηλαδη γευμα πρωτεινης σε συνδιασμο με καλα λιπαρα

NASSER
06-04-09, 18:37
ΟΚ, οταν δεν προπονουμαι βγάζω το μεταπροπονητικό. Οταν προπονουμαι όμως?
Κάνει να πάρω στις 23.30 30 γρ πρωτεινη, 00.30 να φαω π.χ. τόνο ή κοτόπουλο και στις 02.00 που κοιμαμαι να ξαναπάρω 30 γρ πρωτεινη?

Ναι μπορεις να το εφαρμοσεις αυτο. Ειναι σωστο απο τη στιγμη που τα γευματα ειναι μετα την προπονηση.!

the_big_litho
06-04-09, 18:51
Ναι μπορεις να το εφαρμοσεις αυτο. Ειναι σωστο απο τη στιγμη που τα γευματα ειναι μετα την προπονηση.!

Θα καταφερει να μεταβολισει 100 γραμμαρια πρωτεινης σε 2.30 ωρες ?

NASSER
06-04-09, 18:57
Σε 2,5 ωρες θα μεταβολισει 6ο γραμμαρια πρωτεινη που ειναι μετα απο προπονηση. Δηλαδη θα μεταβολιστουν σχετικα ευκολα. Το τελευταιο γευμα που θα ειναι πρωτεινη(υποθετω καζεινη ή εστω και αν ειναι κατι αλλο σε συμπληρωμα) θα μεταβολιστει στη διαρκεια του υπνου.
Επομενως ολα καλα.

the_big_litho
06-04-09, 19:03
Αν το τελευταιο ειναι καζεινη συμφωνω με μια επιφυλαξη για την ποσοτητα...

Δηλαδη μπορει να βαλεις,

post training - 30 γραμ whey

γευμα - στηθος κοτοπουλο

προ υπνου - 2 γιαουρτια χαμηλων λιπαρων ωστε να εχουμε αργη απορροφηση και ισως καποια αμυγδαλα/καρυδια

thegravijia
06-04-09, 19:23
ΟΚ, οταν δεν προπονουμαι βγάζω το μεταπροπονητικό. Οταν προπονουμαι όμως?
Κάνει να πάρω στις 23.30 30 γρ πρωτεινη, 00.30 να φαω π.χ. τόνο ή κοτόπουλο και στις 02.00 που κοιμαμαι να ξαναπάρω 30 γρ πρωτεινη?

με τα πρωτα 2 γευματα οκ...στις 22.30 κ στις 00.30 αλλα συμφωνω κ εγω με τον big litho Δεν θα μπορεσεις να τα αφομοιωσεις μεσα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα...

το καλυτερο θα ηταν να τρως το τελευταιο γευμα προ υπνου στις 00.30 και μετα να ξυπνας κ να πινεις ενα shake...με γαλα ή ακομα καλυτερα με γιαουρτι 3 ωρες μετα απο τις 00.30...

δεν νομιζω οτι αν φας στις 2 θα τα αφομοιωνεις - τσαμπα φαι - στο τοιλετ θα βγαινει..,

ενω αν τρως 3 ωρες μετα τις 00.30 δεν θα υπαρχει προβλημα κ ο οργανισμος σου σιγουρα θα τα αφομοιωσει.

cbatis
07-04-09, 18:17
με τα πρωτα 2 γευματα οκ...στις 22.30 κ στις 00.30 αλλα συμφωνω κ εγω με τον big litho Δεν θα μπορεσεις να τα αφομοιωσεις μεσα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα...

το καλυτερο θα ηταν να τρως το τελευταιο γευμα προ υπνου στις 00.30 και μετα να ξυπνας κ να πινεις ενα shake...με γαλα ή ακομα καλυτερα με γιαουρτι 3 ωρες μετα απο τις 00.30...

δεν νομιζω οτι αν φας στις 2 θα τα αφομοιωνεις - τσαμπα φαι - στο τοιλετ θα βγαινει..,

ενω αν τρως 3 ωρες μετα τις 00.30 δεν θα υπαρχει προβλημα κ ο οργανισμος σου σιγουρα θα τα αφομοιωσει.
Αυτό μου φαίνεται το καλύτερο

Ευχαριστώ πολυ όλους!

cbatis
12-06-09, 21:58
Παιδια εχω ακομη μια απορια. Συνδυάζει μεταπροπονητική διατροφή με πρόγραμμα γυμναστικής, αλλά είπα να μην ανοιγω άλλο τοπικ.

Συμφωνα με το αρθρο του Muscleboss για την μεταπροπονητική διατροφή, πρέπει οπωσδήποτε να πάρουμε υδατάνθρακα υψηλού γλυκαιμικού δέκτη μετά την προπόνηση, π.χ. γλυκόζη για να αναπληρώσουμε το χαμενο γλυκογόνο.

Όταν κάνουμε αερόβια άσκηση από όσο ξέρω πρέπει εξαντλήσουμε όλα τα αποθέματα γλυκογόνου για να αρχίσουμε να καίμε λίπος, σωστα?

Αρα αερόβιο μετά τα βάρη δεν ταιριάζει από όσο καταλαβαίνω.

Υπάρχει κάποια χρυσή τομή για να κάνουμε αερόβια και βάρη στην ίδια πρπόνηση?

Εχω ξεκινήσει εδώ και 1 εβδομάδα μετά τα βάρη να παίρνω 30 γρ whey , περιμένω 20 λεπτά και έπειτα κάνω αερόβιο. Είναι λάθος τακτική?

Ευχαριστώ

thegravijia
12-06-09, 22:13
ενοατε οτι ειναι λαθος ..
ακου εκει περιμενεις 20λεπτα.
μολις τελειωνεις τα βαρη κατευθειαν αεροβιο και μετα τα ροφηματα

cbatis
12-06-09, 22:27
Καλα, μη φωνάζεις :( (πλάκα κάνω!!!)
Έτσι δεν αργει αρκετά το μεταπροπονητικό γεύμα? Εγώ το έκανα αυτό με τη λογική ότι πρέπει να πάρω πρωτεινη μετά τα βάρη και περίμενα 20 λεπτά να απορροφηθεί.

Αν κάνω απ ευθείας αερόβιο θα περάσει περίπου μία ώρα απο τη στιγμή που θα έχω τελειώσει τα βάρη για να πάρω πρωτεινη. Δεν είναι λάθος αυτό???

Ευχαριστώ πολύ

skrwz21
13-06-09, 01:46
Καλα, μη φωνάζεις :( (πλάκα κάνω!!!)
Έτσι δεν αργει αρκετά το μεταπροπονητικό γεύμα? Εγώ το έκανα αυτό με τη λογική ότι πρέπει να πάρω πρωτεινη μετά τα βάρη και περίμενα 20 λεπτά να απορροφηθεί.

Αν κάνω απ ευθείας αερόβιο θα περάσει περίπου μία ώρα απο τη στιγμή που θα έχω τελειώσει τα βάρη για να πάρω πρωτεινη. Δεν είναι λάθος αυτό???

Ευχαριστώ πολύ

εχει καποια λογικη αυτο που λες !
απτην αλλη ομως γιατι να μην παρεις και τον υδατανθρακα τοτε ?

αεροβια καλυτερα κρατα την για τις μερες χωρις βαρη και νωρις το πρωι, με αδειο το στομαχι

cbatis
13-06-09, 05:55
Καις λιπος όταν δεν εχεις αλλο γλυκογονο να καψεις, δηλαδη υδατανθρακα. Αρα καλό ειναι να κανεις μετα τα βαρη αερόβιο όπου ήδη εχεις κάψει πολυ γλυκογόνο. Αυτό ε'ιναι το σκεπικό μου. Εννοείται ότι είναι καλυτερο να κάνεις άλλες μέρες, αλλά με τετραημερο πρόγραμμα για βάρη δεν μενουν και πολλές!

sctp
13-06-09, 09:05
Καις λιπος όταν δεν εχεις αλλο γλυκογονο να καψεις, δηλαδη υδατανθρακα. Αρα καλό ειναι να κανεις μετα τα βαρη αερόβιο όπου ήδη εχεις κάψει πολυ γλυκογόνο. Αυτό ε'ιναι το σκεπικό μου. Εννοείται ότι είναι καλυτερο να κάνεις άλλες μέρες, αλλά με τετραημερο πρόγραμμα για βάρη δεν μενουν και πολλές!

Μενουν οι οφφ μερες,τα πρωινα με αδειο στομαχι,προσωπικα μεταπροπονητικα σε περιοδο που δεν τρωω καλα αισθανομαι οτι με λιωνει γενικοτερα :(