PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπονήσεις χιλίων (1000!) επαναλήψεων!!!



Muscleboss
04-04-09, 12:45
Ήξερα ένα προπονητή στο εξωτερικό ο οποίος πρότεινε πολλές φορές και έκανε σουπερ-σετ χιλίων επαναλήψεων, όχι φυσικά σε καθημερινή βάση αλλά 1 φορά το μήνα αν θυμάμαι καλά.

Τώρα έρχεται ο Moe el Moussawi και υποστηρίζει τις προπονήσεις 1000ων επαναλήψεων.

"Ήταν μια τακτική που ακολουθούσα από 16 ετών.. και τη χρησιμοποιώ ακόμα στα σημεία που θέλω να δώσω περισσότερη βαρύτητα. Η μέθοδος αυτή δίνει στους μύς μου καλύτερη ωριμότητα και με βοήθησε να βγάλω γραμμώσεις στους γλουτούς μου στους τελευταίους αγώνες. Όσο περισσότερες επαναλήψεις κάνεις τόσο μεγαλύτρεη ροή αίματος έχεις σους μύς και τροφοδότησηε με θρεπτικά στοιχεία. Μερικές φορές σταματάω στις 800, αν το σώμα μου μου λέει να σταματήσω"...

τουλάχτιστον αυτά φέρεται ότι δήλωσε στο περιοδικό FLEX.

http://www.flexonline.com/media/5167-moe_lg.jpg

Ένα παράδειγμα προπόνησης είναι το εξής:


Ασκηση πιέσεις στήθους με αλτήρες:

18kg x 50 επαναλήψεις (ζέσταμα)

27kg x 40 επαν.

36kg x 30 επαν.

45kg x 20 επαν.

65kg x 10 επαν.

Και αμέσως μετά ένα μεγάλο drop-set:

65kg x 10 επαν.

45kg x 20 επαν.

36kg x 30 επαν.

27kg x 40 επαν.


---

Συνολικές επαναλήψεις 250. :weights:

Αυτό το κάνει για άλλες 3 ασκήσεις... ή ώσπου να τα δεί όλα :green:

ΜΒ

slaine
04-04-09, 13:04
όταν είδα 1000 σκέφτηκα 1000 σε ένα σετ :S

για ένα νατουράλ αθλητή με βαρύ φορτίο (πχ να φτάνει μέχρι κόπωση) είναι way to much.
πάντως ένας μιστεράς μπροστά μου έκανε προπόνηση σε πλάτη σε καθιστή κωπηλατική έκανε ντροπ σετ με 100 επαναλήψεις σερί (πολλά κατεβάσματα) και είχα μείνει. στο τέλος με το ζόρι είχε 1-2 πλάκες δε θυμάμαι...

κάποτε του είχα πει να με βοηθήσει λίγο σε ένα σετ σε drosal (θέλω να "χτυπήσω" λίγο πιο δυνατά την πλάτη του είχα πει θυμάμαι και αυτός) έριξε όλο το βάρος πάνω μου να μην κλέβω καθόλου και μου έκανε ντροπ σετ συνεχόμενα κατεβάσματα (4-5) και μετα ανεβάσματα χωρίς διάλλειμα και μετά πάλι καταβάσματα. σύνολο κοντά 50 επαναλήψεις.

αποτέλεσμα:
να μη νιώθω τα χέρια μου και η πλάτη δεν πιάστηκε καν την άλλη μέρα... δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι έγώ δεν τα έκανα καλά ή ότι δε δουλεύει το στυλ, απλά το παραθέτω. αν και θα πρεπε να γαλακτωθεί η πλάτη αφού με το ζόρι έβγαιναν οι επαναλήψεις.

billys15
04-04-09, 13:46
Πρεπει να ειναι ΠΟΛΥ ζορικο το προγραμμα! Θελει πολυ ψυχικη δυναμη,περα απο την σωματικη.

KATERINI 144
04-04-09, 13:48
και εννοείτε πως δεν ειναι για νατουραλ...........................

BRaWNy
04-04-09, 15:16
Είναι εφικτό για να γίνει και απο natural, αλλά δεν νομίζω ότι θα προσφέρει και κάτι θετικό, παρα ίσως πιθανόττα κάποια αρνητικά.

Όσο για τα αποτελέσματα που είχε απο αυτό ο εικονιζόμενος που το χρησιμοποιεί, μάλλον δεν είναι απο αυτό, αλλά απο τα άλλα που δεν μας "φανερώνει" ο ίδιος αλλά και το περιοδικό, κατα την δικη μου προσωπική άποψη,
...μη με πιάνετε και μια φορά

thegravijia
04-04-09, 15:35
να μια παρομοια τεχνικη
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3105&highlight=kris

KATERINI 144
04-04-09, 19:26
Όσο για τα αποτελέσματα που είχε απο αυτό ο εικονιζόμενος που το χρησιμοποιεί, μάλλον δεν είναι απο αυτό, αλλά απο τα άλλα που δεν μας "φανερώνει" ο ίδιος αλλά και το περιοδικό, κατα την δικη μου προσωπική άποψη,
...μη με πιάνετε και μια φορά
εγω σε πιανω αλλα κανω τον χαζο :P

RAMBO
05-04-09, 20:52
πριν αρχισεισ ενα ασθενωφορο με ανοιχτη την πορτα και ετοιμο το κρεββατι ειναι οτι πρεπει

RUHL
05-04-09, 22:34
Ρε τα ατιμα τα αναβολικα συνχωρουν οτι μ@λ@κια και αν κανεις χεχε φενετε δουλευουν πολυ καλα:green::turtle:

tezaman
06-04-09, 01:50
Ρε τα ατιμα τα αναβολικα συνχωρουν οτι μ@λ@κια και αν κανεις χεχε φενετε δουλευουν πολυ καλα:green::turtle:

μην γίνεσαι κακός, εγώ πιστεύω είναι 150% νάτουραλ αυτός με τις 150000000 επαναλίψεις του:weights::weights::weights::weights::weights::weights::weights::weights::weights::weights::weights::weights:

TRIANTAFYLLOU
09-04-09, 01:58
αυτες οι ασκήσεις είναι καθαρα για αντοχή στη δύναμη και ίσως αυτα τα στυλ να εξυπηρετούν κάποια αθλήματα και μπορεί κάποιος να μεγαλώσει παίρνοντας όλα τα κομφόρ , αλλά σε καμία περίπτωση όσο αν έκανε άλλο στύλ προπόνησης .

έχω κάνει τέτοια τρελά στο παρελθόν , αφού κάναμε μόνο σκουώτ 20 σετ , μιλάμε για ελεινη κατασταση έχω κατι φοτο μετα απο τετοιες προπονησεις και ήμουν να με λυπάσε .

πήγαινα στο γυμναστήριο και με έπιανε ταχυπαλμία γιατί γινόταν ανταγωνισμός συνέχεια , θυμάμε έβαζα στο σκουώτ 120 κιλα πιτσιρικάς και έκανα 20 επαναλήψεις , μετα ερχόταν ένας τρελός στιβικός και έκανε 25 , ενας άλλος 26 και στο τέλος θυμάμε έφτανα τις 30 , αν τα παρατούσες ήταν ντροπή μετα έτρωγες χοντρό δούλεμα και η πλακα ήταν οτι νόμιζα οτι ήμουν ββερ γιατι με τα τώρα δεδομένα φίτνες θα ημουν .

αργότερα καταλήξαμε σε ασφαλή συμπεράσματα

BRaWNy
09-04-09, 09:04
Απο ένα dropset με πολλές μειώσεις, οπου το φορτίο κάποια στιγμή φτάνει να είναι μικρότερο ακόμη και του 50% του ΜΑΧ, ή και σε dropset με μια ή λίγες μειώσεις/μέρη, όπου πάλι μπορει (αναλογα την επιδίωξη) το φορτίο σε κάποιο απο τα ακόλουθα μέρη του σετ, μετα τις μειώσεις, να είναι επίσης χαμηλό, δεν θα πρέπει να περιμένουμε πολλά ωφέλη.

Και αυτό γιατι, όσο κάψιμο και να νοιώθουμε κλπ ή και πρήξιμο κλπ, οταν το φορτίο είναι χαμηλό και ειδικά κάτω απο 70-80% (πάντα μεσα σε ενα dropset μιλάμε), και ακόμη κι αν ανεβαίνει το TUT (πρόσφατα συζητήθηκε και αυτό), δεν διεγείρονται οι δυναμικές λευκές ίνες ταχείας σύσπασης κ.α.

Μπορει το κάψιμο και ειδικά το πρήξιμο να προκαλεί εν μέρει αύξηση της αυξητικής ορμόνης, δεν είναι όμως τίποτε μπροστά στην μείωση του φορτίου και μη διέγερση των λευκών μυικών ινών κλπ αλλά και της έντασης απο το load, για να πούμε ότι αναπληρώνεται η κατάσταση και κάναμε δουλειά, όπως λέει και ο Thibaudeau.

Είναι προτιμότερο να κυνηγάμε το πρηξιμο, κάψιμο κλπ, κάνοντας μικρές μειώσεις και να μην κατεβαίνουμε ποτε κάτω απο το 70% του ΜΑΧ σε κάποιο μέρος του σετ, και παράλληλα να διατηρούμε και αυξημένο TUT με αυτόν τον τρόπο.
Άλλοι τρόποι είναι με μεθόδους rest-pause όπου δεν μειώνεται και καθόλου το φορτίο.

Οπότε όπως είπε και ο Ηλίας σε κάποια φάση, δεν μπορει να προσφέρει κάτι τέτοιο, όπως αυτό που αναφερεται το τόπικ, κάτι σε μαζα και δυναμη (εγω θα συμπληρώσω: και σε βελτιστοποίηση ικανότητας CNS αλλά και κινητοποίησης των motor units με τον καλύτερο τρόπο κλπ), παρα μόνο κάποια πράγματα σε αντοχή.

Υπάρχουν όμως και καλύτεροι τρόποι για βελτιστοποίηση αντοχής, χωρις να βάζουν σε κίνδυνο το νευρικό συστημα κι άλλα, ωστε να μην καταρρεύσουν.

Φυσικά αν γίνει μια φορά ή κατα πολύ αραιά διαστήματα, εντάξει, δεν θα προκαλέσει θα έλεγα κάποιο πρόβλημα, και ίσως (σε μικρό ποσοστό) να βοηθήσει, λόγω της αλλαγής ή του σοκ κλπ, αρκει να μείνει μονο μεχρι εκει.

Απόψεις μου.