PDA

Επιστροφή στο Forum : Η δική μου διατροφη !



harisstr
04-04-09, 23:43
γειά σε όλα τα μέλη του φόρουμ..
μετά από πολλές ώρες αναζήτησης σε θέματα διατροφής έμπλεξα τα μπούτια μου..
αν θα μπορούσε κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι η διατροφή μου <ίσως> είναι εντάξει ..

καταρχήν είμαι 31 χρονών είμαι 88 κιλά και όχι 92 που έγραψα πιο πάνω (δεν ξέρω τον λόγο του λάθους) και πάω εννέα μήνες γυμναστήριο με συχνότητα ανά εβδομάδα των τεσσάρων προπονήσεων..
και η δουλειά μου είναι γύρω στις εννέα ώρες την μέρα άκρως καθιστική..

η διατροφή μου για γράμμωση (πιστεύω) είναι :

9:00 (1ο γέυμα) -> γύρω στα 250 γραμμ. γάλα με 30- 35 γραμμάρια βρόμη και κορν φλέικς και ενα σκουπ whey πρωτεΐνη.

1200-12:30 (2o γεύμα) -> μία πίτα αραβική λεπτής ζύμης με 4-5 φέτες γαλοπούλα άπαχη μια φέτα τυρί χαμηλών λιπαρών και μαρούλι.

15:00-15:30 (3ο γεύμα) -> 150 -200 γραμμ. Ρύζι πασμαντί με 150 γραμμάρια ψητό κοτόπουλο και πράσινη σαλάτα και μια κουταλιά του γλυκού ελαιόλαδο .

19:00-19:30 (4ο γέυμα) -> μπιφτέκι μοσχαρίσιο 250-300 γραμμ. συνοδευόμενο επίσης με σαλάτα

22:30-23:00 (5ο γεύμα – μεταπροπονητικό) -> ενα σκουπ whey πρωτεΐνη,μια κουταλιά της σούπας μέλι και ένα κότατζ 200 γραμμ.

Μετά από συμβουλή του thegravijia (σε ευχαριστώ πολύ) μου πρότεινε να βάλω ακόμα ένα γεύμα μετά την προπόνηση και να μεταφέρω το κότατζ μία με μίαμιση ώρα μετά και να μειώσω την ποσότητα του κοτόπουλου σε 100 γραμμ.

ΥΓ1 : κάθε μέρα πίνω γύρω στα τρία λίτρα νερό
ΥΓ2 : τα σαββ/κύριακα τρώω ότι καλό υπάρχει σπίτι αλλά πάντα με μέτρο.
ΥΓ3 : σκέπτομαι μεταπροπονητικά το γεύμα να αποτελείται από τόνο (σε νερό) μία πίτα αραβική λεπτή ζύμη και αμύγδαλα.

Άραγε είναι καλό η άργησα να μπω στην συζήτηση??

Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων..

slaine
04-04-09, 23:59
1) τα γρ που γράφεις είναι μετρημένα ωμά ή μαγειρευμένα?
2)ύψος?
3)και περισσότερο νερό να πιείς δεν κάνει κακό
4)πόσε ςμέρες κάνεις βάρη και πόσες κάτι άλλο αν κάνεις πχ μπάλα, αεροβική κλπ
5) μεταπροπονητικό δες εδώ: http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=68&Itemid=57
6)στο τρίτο υστερόγραφο εννοείς το επόμενο στέρεο γέυμα? το έκτο? ή να αλλάξεις την ορρογαλακτική πρωτείνη με αυτό? όπως και να χει δεν είναι ιδανικός συνδοιασμός, διάβασε το λινκ να καταλάβεις.

harisstr
05-04-09, 11:43
slaine σε ευχαριστώ για την απάντηση..
τώρα στο θέμα μου.

το ύψος μου είναι 1.84 και η εορόβια είναι τούλαχιστον 25-30 λεπτά στο τέλος της προπόμησης με βάρη (ακόμα δεν υπάρχει διαχορισμός στις μέρες) αλλά το σκέπτομαι τις 2 μέρες που δεν πάω γυμνάστηριο να τις καθιερώσω σαν μέρες αεροβικής.

στα ερωτήματα που μου έθεσες, τα πάντα είναι μετρημένα μαγειρευμένα, οσο αφορά το 6ο γεύμα με τίποτα δεν σκέπτομαι να αφήσω την προτείνη μετά την προπόνηση, και μετά απο το διάβαστα του άρθρου που μου έστειλες σκέπτηκα το μεταπροπονητικό γέυμα να είναι απο μισό σκουπ πρωτείνης και μία κουταλιά της σούπας μέλι μέτα την προπόνηση να αφήνω ένα διάστημα 20 λεπτών να πίνω αλλο μισό σκουπ προτείνης συνοδευόμενο απο 100 γραμμ. ψιτής πατάτας με μία φέτα τοστ ολικής αλέσεως (αυτό σαν μεταπροπονητικό γέυμα)
και τελευταίο το 6ο να αποτελείται απο μία μερίδα τυρί κότττατζ των 200 γραμμ.

BRaWNy
05-04-09, 11:46
και να μειώσω την ποσότητα του κοτόπουλου σε 100 γραμμ.

Aν με τα 100γρ μιλάς για κοτόπουλο ωμό ζυγισμένο, τότε είναι πολύ λίγα.
Καλύτερα 150-200γρ (πάντα για ωμό ζυγισμένο μιλάμε)

Άποψή μου

slaine
05-04-09, 12:35
1.84 και 88 κιλά δεν είναι κάτι τρομερό, αν και από μόνα τους αυτά τα νούμερα δε λένε κάτι. ίσως λοιπόν να μην είναι ώρα για γράμμωση, εκεί θέλω να καταλήξω.

γενικά το πλάνο καλό είναι αν κι γώ θα ανέβαζα τις ποσότητες πρωτείνης λίγο και τα καλά λιπαρά πχ ελαιόλαδο.

ίσως σου φανεί χρήσιμο αυτό:
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3873