PDA

Επιστροφή στο Forum : Καζεΐνη



muaythaispirit
13-11-06, 00:02
για το ποια πρωτεινη ορου γαλακτος και ιsolate ειναι η καλυτερη εχουνε γινει πολλες συζητησεις στο φορουμ.τι γινεται ομως με τις πρωτεινες καζεινης για πριν τον υπνο?
ποια χρησιμοποιητε εσεις?
ποια θεωρειτε την καλυτερη επιλογη και την πιο συμφερουσα?

Gasturb
13-11-06, 02:19
Η καζείνη βρίσκεται στο εμπόριο κατά κύριο λόγο με την επωνυμια casein κ caseinate. To δεύτερο είναι παράγωγο του πρώτου, χαμηλότερης βιολογικής αξίας οπότε κ συνιστάται η casein ως χρήση συμπληρώματος. Δυστυχώς, πολύ λίγες εταιρίες ασχολούντε με αυτό το προιόν κ ενδεικτικά αναφέροντε oi Reflex κ η Optimum Nutrition. Τώρα ποία είναι καλύτερη προσωπικά υποστηρίζω Reflex.

muaythaispirit
13-11-06, 16:00
γνωριζεις το ονομα της καζεινης της on?
την reflex πρωτη φορα την ακουω..
για της mushletech την nitrotech nightime ισχυουν τα γνωστα?

Gasturb
13-11-06, 17:11
muaythaispirit η καζείνη της οn λέγετε '100% casein'. Για την muscletech nightime δύσκολα την βρήκα απο τo νετ που ψωνίζω (ίσως επειδή είναι καινιούργιο το προιον δεν ξέρω) αλλα απο όσο βλεπω απο τα συστατικά της ...

INGREDIENTS: Micellar casein, whey protein concentrate (providing di-, tri-, oligo-, and polypeptides), cocoa powder (Dutch process), whey protein isolate (ion-exchanged 97% purity), SynthePro (Creatine monohydrate, Glutamine peptides, L-Glutamine, Calcium alpha-ketoglutarate, L-Leucine, L-Methionine, L-Phenylalanine, Lactoferrin), Insulogen (Guar gum, D-myo-inositol, Glucomannan [Amorphophallus konjac], Taurine, Alpha lipoic acid, D-pinitol), Nitoxen (N-acetyl-cysteine, American ginseng), natural and artificial flavours, Vitamine E (as Dl-Alpha Tocopheryl Acetate), Vitamin B6 (as Pyridoxine HCl), Folic acid, Calcium, Phosphorus (as Dipotassium Phosphate), Magnesium (as Magnesium Oxide), Sodium, Potassium (as Dipotassium Phosphate), partially hydrolyzed whey protein, acesulfame potassium, sucralose.

.. νομίζω ότι το παράκανει για μια ακόμη φορά :?

http://forum.bodybuilding.gr/upload/Casein/casein reflex.jpghttp://forum.bodybuilding.gr/upload/Casein/on_casein.jpghttp://forum.bodybuilding.gr/upload/Casein/PWD_CHL_NIGHTTIME_zoom.jpg

PS : Η Reflex είναι σωστή (αγγλική) εταιρεία συμπληρωμάτων, trust it ;)

http://www.reflex-nutrition.com

muaythaispirit
13-11-06, 19:56
thanks gasturb

anastasisk
29-11-06, 01:34
Gasturb την casein με γαλα η με νερο?
Τι προτεινεις?

Gasturb
29-11-06, 06:05
Προσωπικα με νερό anastasisk (βάλε κ 1 scoop whey στο ρόφημα :wink: )

anastasisk
29-11-06, 20:32
Thanks Gasturb . . .

SGP
20-07-09, 02:27
παιδια υπαρχει καμια φτηνη καζεινικησ μορφη προτεινης?επισησ αληθευει οτι αν παρεις κρεατινη και την σταματισεις 'κρεμας'?

Levrone
20-07-09, 08:37
κοιτα η τιμη ειναι συνωνυμο της μαρκας αν και οχι παντα συνωνυμο της ποιοτητας..εχουμε δει και ακριβες, λογω του οτι προερχονται απο απλα διαφημισμενες μαρκες που ειναι ομως της πλακας ποιοτικα..

κατ εμε πολυ καλη καζεινη ειναι η 100% casein της ΟΝ, δοκιμασε τη..και βεβαια αυτα ειναι υποκειμενικα.δηλ. για μενα η τιμη της ειναι καλη, γι αλλον μπορει οχι..

εχω δοκιμασει και την ELITE-12 της DYMATIZE αλλα δε μ αρεσε τοσο πολυ οσο της ΟΝ, και δεν αναφερομαι στον αν σε κραταει ωρες αλλα στο οτι εβαζες μεσα το σκουπ να παρεις σκονη και σηκωνόταν ενα στρωμα παχνης και σου πνιγε το χερι..μου τη βαρουσε στα νευρα αυτο..

αμφοτερες της χτυπουσα με το μπλεντερ, αλλιως θα πιεις κομματια..

asdf
20-07-09, 14:39
Φαε cottage πριν κοιμηθεις κ πιες και ενα scoop whey.. Φθηνη και αξιοπιστη διαδικασια ;)

flowin_through
30-07-09, 12:42
Πιες γαλα. Μεγαλωνει μεγαλωνει γερα παιδια

Levrone
30-07-09, 13:02
πιες καζεινη και 8α ξυπνας το πρωι και θα αισθανεσαι οτι ετρωγες φαι ολη τη νυχτα..

KATERINI 144
31-07-09, 17:17
επισησ αληθευει οτι αν παρεις κρεατινη και την σταματισεις 'κρεμας'?
:bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1::bodybuilder1:

asdf
04-08-09, 14:19
Man δεν "κρεμας" αλλα οι επιδοσεις σου "κρεμάνε"... επισης φευγει και καποιος ογκος επειδη αδειαζεις απο τα εξτρα νερα :toast:

Stephany Thes
14-08-09, 19:05
Man δεν "κρεμας" αλλα οι επιδοσεις σου "κρεμάνε"... επισης φευγει και καποιος ογκος επειδη αδειαζεις απο τα εξτρα νερα :toast:
να ρωτήσω, το micellar casein είναι η ονομασία της καζεινης στα αγγλικά?

kobigeokobi
14-03-11, 01:52
Καλησπερα στο φορουμ..θα ηθελα τη γνωμη σας..ψαχνω να βρω καζεινη για χρηση κατα τη διαρκεια του υπνου..μια φιλη μου προτεινε το παρακατω προιον .θα ηθελα να μου πειτε αν κανει γ τη χρηση που το θελω.
22989

tasos2
14-03-11, 02:27
Γενικα για το colustrum εχω ακουσει πολυ καλα λογια. Το συγκεκριμενη ομως λεει whey αρα δεν ειναι καζεινη αλλα ορος γαλακτος.

kobigeokobi
14-03-11, 02:35
Γενικα για το colustrum εχω ακουσει πολυ καλα λογια. Το συγκεκριμενη ομως λεει whey αρα δεν ειναι καζεινη αλλα ορος γαλακτος.





γραφει στα συστατικα πτι περιεχει whey και kazein δεν ειναι καθαρη καζεινη, γιαυτο ειχα την απορια...
Ξερεις μηπως να μου προτεινεις καποια ;

tasos2
14-03-11, 12:18
Το aminovit ειναι καθαρη καζεινη και υπαρχει απο πολυ παλια

ggeorge
14-07-11, 21:53
Παιδες για προτείνετε καμια καζείνη απο Ελλαδα...
Εχω την ον casein gold standard αλλα είναι σα να πινεις χωμα...
Την εχω ψιλοσυνηθισει αλλα αν υπαρχει κατι που να το πινεις και οχι να σε πινει σε λογική τιμη θα ηθελα να το δοκιμασω...

Αυτη τι λεει; Πολλους υδατανθρακες βλεπω

http://bodybuildingstore.gr/images/uploads/CYTOSPORT_MUSCLEMILK_2.25KG_CHOCOLATE.jpg

http://bodybuildingstore.gr/images/uploads/Muscle_Milk_chocolate_Info.jpg

δεν διαβαζονται ευκολα...
Βλεπω σαν διαφορά απο της ον τους περισσότερους υδατανθρακες και εγω θελω να την περνω το βραδυ... Απο γευση;

Ειδα και ενα σχετικό θεμα

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?2437-Muscle-Milk-Collegiate-(CytoSport)

δεν εγραψα εκει για να μου προτείνετε και αλλες αν γνωρίζετε... ;)

Bodytlk
14-07-11, 22:56
Φιλε 300ml γαλλα 0% με ενα σκουπ πρωτεινη και να η καζεινη σου ;)

ggeorge
15-07-11, 00:09
ναι δε διαφωνω...
Αλλα το γαλα το σιχαινομαι
Ασε που πιο ακριβο βγαινει... και γαλα και πρωτεινη...

Και διαβαζω και για θολωματα κλπ... εστω και λιγο...

Kaloutsikos
15-07-11, 00:44
ναι δε διαφωνω...
Αλλα το γαλα το σιχαινομαι
Ασε που πιο ακριβο βγαινει... και γαλα και πρωτεινη...

Και διαβαζω και για θολωματα κλπ... εστω και λιγο...

Το γιαούρτι?

exkaliber
15-07-11, 01:55
whey + ω3 που καιυστερουν την αποροφηση

jimmy007
15-07-11, 02:14
H απλά μπορείς να φας σχετικά λιπαρό κρέας/ψάρι ή άπαχο κρέας/ψάρι με πηγή λιπαρών.

sTeLaKoS
15-07-11, 04:16
+1 ^^

Μια μοσχαρίσια μπριζόλα με σαλάτα είναι ιδανική επιλογή.
Το ίδιο και 3-4 ολόκληρα αυγά.
Με 300γρ στραγγιστό γιαούρτι είσαι καλυμμένος από πρωτείνη. Συν κανένα ξηροκάρπι και είσαι κομπλέ.

Υπάρχουν πολλές επιλογές γεύματος, πιθανόν καλύτερες από σκόνη καζείνης, μη ψάχνεις συμπλήρωμα.

ggeorge
15-07-11, 07:59
και το γιαουρτι επισης... :green:
Η μπριζόλα και το ψαρι καλα ειναι αλλα υπαρχουν δυο προβληματα...

Ηδη πληρωνω πολλα για φαγητό και δευτερον το βραδυ τρωω πλεον αρκετα...
Πηγαινω γυμναστηριο αργα γυρναω και τρωω. Μετα απο μια ωρα κοιμαμαι... Δευτερη φορα φαγητο δεν θα αντεξω...
Αυγα οχι αλλα ... εχω μπουχτίσει... :green:

Οποτε ελεγα για καζείνη λογω τιμής (σιγουρα πιο φτηνη απο οτιδηποτε τροφιμο) και λόγω "σκασίματος" απο το φαγητο στις 12 το βραδυ... ;)

tolis93
15-07-11, 12:29
φτηνη καζεινη για μενα=1-2 τοταλ 0% με μια κουταλια γλυκου κακαο και λιγο γαλα σογιας(με 0 υδατανθρακα) τα χτυπας στο μπλεντερ και μετα με ενα κουταλακι τρως αυτο το υπεροχο πραγμα π ειναι σα μους σοκολατας.το πρωι ξυπνας κ λες" οχι ρ φιλε παλι φαι".τιγκαρει.κ φτηνο

sailim
19-01-14, 10:09
Συπλήρωμα Καζείνης = συμπλήρωμα πολυτέλειας ή άξιο λόγου;

Γιαούτι 0-2% ή whay+γάλα, το αντικαθηστούν πλήρως;

LEGPRESS
19-01-14, 13:58
Καζεινη εχω δοκιμασει τη Ν.Τ. της ΝUTREND,τα φακελακια της ΟΝ σε βανιλια και της six star απο τις δυο γνωστες αλυσιδες.Καλυτερη γευση της ον,πιο χορτατος ξυπνουσα με nutrend.Toυλαχιστον ετσι ενιωθα.κατα τα αλλα απ ο,τι εχω κοιταξει υπαρχουν scitec,biotech,body attack,cytospor,san,mdy,reflex κλπ...ορεξη να χει κανεις να δοκιμαζει!!!:P

Steloukos
19-01-14, 14:07
Εγω το θεωρω συμπληρωμα πολυτελειας γτ θεωρω πως το κοτατζ και το γιαουρτι μπορουν να το αντικαταστησουν μια χαρα.

LEGPRESS
19-01-14, 14:18
Εγω το θεωρω συμπληρωμα πολυτελειας γτ θεωρω πως το κοτατζ και το γιαουρτι μπορουν να το αντικαταστησουν μια χαρα.

μπορει και να χεις δικιο αλλα να σου πω την αληθεια εγω τη ξεκινησα για οικονομικους λογους.με 30 ευρω πανω κατω βγαζεις 1 μηνα και στην πορεια ειδα οτι με συμφερει ενω αντιστοιχα το κοττατζ για παραδειγμα ειναι πανακριβο εκτος αν βρεις αυτο με τα χαμηλα λιπαρα στα λιντλ που προσωπικα δεν το βρισκω ποτε και το οποιο ειναι οικονομικο.εχω καιρο να κοιταξω αν το φερνει ακομα αλλα οποτε το εφερνε πεφταν ολοι(κι εγω μεσα)λες και μοιραζουν ψωμι στην κατοχη!ε δε μπορω να αγχωνομαι και για το κοττατζ σ αυτη τη ζωη...:green:κατα περιοδους προσπαθω να συνδυαζω και τα 3(καζεινη,γιαουρτι<κοττατζ)σε διαφορετικες μερες για ποικιλια και για να μη βαριεμαι κανενα απο τα 3!

sailim
19-01-14, 14:38
μπορει και να χεις δικιο αλλα να σου πω την αληθεια εγω τη ξεκινησα για οικονομικους λογους.με 30 ευρω πανω κατω βγαζεις 1 μηνα και στην πορεια ειδα οτι με συμφερει ενω αντιστοιχα το κοττατζ για παραδειγμα ειναι πανακριβο εκτος αν βρεις αυτο με τα χαμηλα λιπαρα στα λιντλ που προσωπικα δεν το βρισκω ποτε και το οποιο ειναι οικονομικο.εχω καιρο να κοιταξω αν το φερνει ακομα αλλα οποτε το εφερνε πεφταν ολοι(κι εγω μεσα)λες και μοιραζουν ψωμι στην κατοχη!ε δε μπορω να αγχωνομαι και για το κοττατζ σ αυτη τη ζωη...:green:κατα περιοδους προσπαθω να συνδυαζω και τα 3(καζεινη,γιαουρτι<κοττατζ)σε διαφορετικες μερες για ποικιλια και για να μη βαριεμαι κανενα απο τα 3!
Ισχύει πως κάποιες φορές, τα συπληρωματα βγαίνουν πιο οικονομικά (+πιο εύχρηστα)

SotosTheBoss
19-01-14, 15:07
Καλα αλλα 30€ καζεινη ποια ειναι η φθηνότερη μόνο κιλη και για την ακρίβεια 908γρ έχει 36€


Sent from my iPhone using Tapatalk

kazos_GR
19-01-14, 17:04
εγω το βραδυ χρησιμοποιώ 1γιαουρτι 2% και 0.5 scoop καζεινη..+λιπαρα αμυγδαλα κτλ.. πιστευω ενα γιαουρτι ειναι πολυ λιγο για 8-10 ωρες που θα κοιμηθείς επισεις μια καζεινη πχ της ον κανει 60 ευρο(1818κγ) που την εχουν τα χτρ οποτε σε εμενα που βγενει απο μισο σκουπ 112 σκουπ μια χαρα ειναι το πρωι δεν πειναω καθολου! οποτε πιστευω ειναι χρησιμο σημπληρωμα .
οπως και αν το μετρισης σε ολοκληρω το σκουπ οι 52 δωσεις κανουν 1,10 η μία και εχει 24,4γρ πρωτεινη ανα σκουπ ... τα γιαουρτια δεν ξερω αυτοι τι στηγμη ποσο κανουν παντως για να φτασεις σε ποσοτητα πρωτεινης την καζεινη της ον πχ θες περιπου 2 γιαουρτια

Steloukos
19-01-14, 18:04
Καλα πολλοι δεν μπορουν να τρωνε καθε μερα γιαουρτι η κοτατζ και επιλεγουν καζεινη λογω καλυτερης γευσης.Εγω δεν εχω προβλημα με το γιαουρτι τρωω καθε βραδυ 300γρ γιαουρτι στραγγιστο ολυμπος 2%(27γρ πρωτεινης).Παιρνω τον κουβα που με διευκολυνει στη χρηση,ριχνω και μεσα κανενα φρουτακι για καλυτερη γευση(εξαιρεση ο ανανας το κανει χαλια μολις το εφαγα μου χε αφησει στο στομα μια ασχημη αισθιση:puke:) και νιωθω μια χαρα χορτατος+τα αλλα που εχω στο βραδυνο δλδ μια φετα ψωμι μαυρο με φυστικοβουτυρο και μια φετα γαλοπουλα.

Αλλα και καζεινη εχω χρησιμοποιησει και ειναι μια χαρα σε κρατα και χορτατο και απο γευση ειναι πενα:thumbup:.