PDA

Επιστροφή στο Forum : πονος στο σβερκο!



xidakis
06-04-09, 20:00
hi ! θελω να ρωτησω κατι! σημερα στην προπονηση μου ειχα πλατη.. και πανω στο πρωτο σετ με πονεσε ο σβερκος εκει που ειναι ολα τα νευρα .. σε τετοιο σημειο που να μην μπορω να μπω στο επομενω σετ .. με αποτελεσμα να εγκαταλειψω την προπονηση... εσεις τι λετε να ειναι... να σημειωσω οτι ειχε προηγηθει το σαββατο μια σκληρη προπονηση με ποδια οπου στο τελευταιο σετ στα ποδια με επιασε αλλα σε ποιο μικρη ενταση....

Billy
06-04-09, 20:23
μήπως είναι από την επαφή του σβέρκου με την μπάρα όταν το Σάββατο έκανες σκουάτ;

KATERINI 144
06-04-09, 21:38
ηρεμισε δεν ειναι και τιποτα το τραγικο, η απο την μπαρα που λεει ο μπιλι ειναι η κανα νευρο θα καβαλισε, θα επιζησεις.

xidakis
06-04-09, 23:16
thanks μαγκες!!! κατερινη 144 επιζωωωωωωωωωωωωωωω! :)

KATERINI 144
07-04-09, 00:47
ετσι να σας βλεπω ζοηρους, οχι με το παραμικρο help sos χανομαι σβηνω λιονω κλπ :thumbup:

vagg
07-04-09, 01:29
και εγω παλια σε μια προπονηση γαμπες στο smith ειχα βαλει πανω στον τελευταιο σπονδυλο τη μπαρα και αντι να σταματησω συνεχισα ο γκασμας και και τη αλλη μεραο σβερκος ηταν ερειπιο...

BRaWNy
07-04-09, 09:47
Κατα τη δική μου άποψη, το πιό πιθανό είναι να σου "πιάστηκαν" οι μυες της περιοχής απο την ένταση στα Σκουωτ, διότι παίζουν και ρόλο ισορροπητικό και μπαίνουν στο παιχνίδι και ισομετρικά, αλλά και εν μερει και απο την πίεση, παρά απο την επαφή της μπαρας με τον σβέρκο (χωρις να θελωνα πω ότι δεν μπορει να έπαιξε ρόλο και αυτό).

Όπως και να' χει και ίσως και ασχετα με το θέμα, να κρατάς το κεφάλι in line με την σπονδυλική στήλη όταν κάνεις Σκουωτ και όχι με υπερέκταση προς τα πίσω, αν δε το κάνεις ήδη.

slaine
07-04-09, 17:53
σφίξε τους τραπέζιους στα σκουώτ. ό,τι ειπώθηκε ήδη. και πρόσεχε και σε άλλες ασκήσεις πχ στήθους να μη ζορίζεις την περιοχή πολύ κουνώντας το κεφάλι όταν εκτελείς την άσκηση

xidakis
08-04-09, 15:03
δεν ειναι απο το σκουοτ... πρεσσα εκανα....τελος παντων... μεχρι σημερα με ποναει!!

slaine
08-04-09, 15:45
αν ξεκολλάς τους γλουτούς κατά την άσκηση ασκείται μεγάλη πίεση και στον αυχένα. και χωρίς να το κάνεις αυτό το "σπάσιμο της μέσης" πάλι μπορεί ασυναίσθητα να τον ζορίσεις