PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα στο αυτι μετα απο υπερβολικη πιεση στην ασκηση...



sak
06-04-09, 20:55
Χθες ,και κατα την διαρκεια της προπονησης, την ωρα που εκανα πιεσεις μπαρας , ζοριστικα αρκετα και πολυ παραπανω απο οτι επρεπε προς το τελος των απαναληψεων, και με λαθος αναπνοη.Πανω στην υπερβολικη πιεση, και αφου οι μυς ηταν ετοιμοι να τα "φτυσουν" συνεχισα να πιεζω για να βγαλω το σετ, τοτε ενιωσα ενα τσιμπιμα στο δεξι αυτι. Οταν τελειωσα παρατηρησα οτι ενιωθα ενα "μπουκωμα" μεσα στο αυτι , φαγουρα , και επισης αν εκλεινα με το δαχτυλο το αλλο μου αυτι ακουγα καπως "θαμπα", πιο μειωμενα, (καπως οταν βουλωνει οταν ειμαστε στη θαλασσα) και με ακουγα σαν να μιλουσα μεσα απο πηγαδι! Μεχρι σημερα, μια μερα μετα, δεν εχει περασει και να πω την αληθεια ψιλοφοβηθηκα λιγο. Πηγα στον γιατρο οπου με ειπε οτι εχει "φρακαρει" κατι αναμεσα (γιατι επικοινωνουν αυτα τα δυο )στο αυτι και την μυτη και ειπε αποχη για δυο-τρεις μερες και αν δεν περασει μου εδωσε φαρμακα.Δεν ξερω αν καταλαβαινετε τι εννοω, σας εχει συμβει? Ποσο τελικα πρεπει να πιεζουμε? Αμεσως μολις δουμε οτι ο μυς αρχιζει και "κρεμαει" να αφηνουμε τα βαρη ή να προσπαθουμε πιο πολυ? Ειναι επικινδυνη αυτη η υπερβολικη πιεση? Το θεμα ειναι λιγο περιεργο αλλα θα ηθελα την γνωμη σας, σας εχει συμβει? Thanks... :-|

KATERINI 144
06-04-09, 21:35
εξαρταται πως σφυγγεσαι, αλλος σηκωνει 300 κιλα και δεν παθαινει τετοιες πλακες, ηρεμισε δεν ειναι και τιποτα το τραγικο, για σκεψου τη μπορει να φρακαρισε απο τη μυτι στο αυτι , μια χαρα εισαι.

slaine
07-04-09, 18:11
το πάθαινα παλιά (μάλλον το ίδιο λέμε) όταν ξεκινούσα γυμανστική μετά από πολύ καιρό αποχή. έστρωνα σε λίγες μέρες. μην αγχώνεσαι

sak
07-04-09, 18:42
Το θεμα Slaine ειναι οτι κανω κανονικα προπονηση, δεν αρχισα τωρα μετα απο καιρο. Αλλα ηταν η πρωτη φορα που πιεσα τοσο πολυ το εαυτο μου , και με πολυ παραπανω κιλα απο οσα εκανα. Απλως γιατι εχει δυο μερες που εχω αυτην την ενοχληση, τσιμπημα και βουλωμα, και εγινε πανω στην υπερβολικη πιεση,ψιλοφοβηθηκα λιγο :affraid: μηπως δημιουργηθηκε κανενα προβλημα μεσα στο αυτι (ειμαι και λιγο ΧE#*ΗΣ :roll: σ' αυτα, να πω την αληθεια! ) . Γι αυτο ηθελα να ρωτησω μηπως το εχει παθει και αλλος. Προπονηση να συνεχισω κανονικα ή να σταματησω λες για καμια 2-3 μερες? :notice:

slaine
07-04-09, 18:54
αν είναι να νιώσεις καλύετρα στην ψυχολογία σου σταμάτα. 2-3 μέρες οφ κακό δνε κάνουν. το μεγάλο ζόρι είναι αντίστοιχο με την αρχή μετά από αποχή που έκανα εγώ

RAMBO
07-04-09, 20:04
δοκιμασεσ να κανεισ αποσυμπιεση μετα?

sak
07-04-09, 22:30
Δοκιμασα ρε συ RAMBO αλλα μαλλον εχω χαλασμενη βαλβιδα :cursing:

Ασε ,εχω δοκιμασει τα παντα (και Ultrex) ,δεν γινετε τιποτα. Ο γιατρος μου εδωσε και κατι χαπια σε περιπτωση που δεν περασει σε 2-3 μερες... Τι να πω , θα καταστραφω στο τελος ετσι οπως παω... :doh: :rolf:

sak
07-04-09, 22:35
Παντως μεταξυ σοβαρου και αστειου ειναι πολυ εκνευριστικο αυτο το συνεχες βουλωμα και το "τσιμπημα", και το θεμα ειναι να μην ειναι επικυνδυνο ,γι αυτο ανοιξα αυτο το post, και ηθελα να μαθω αν εχει συμβει σε καποιον αλλον (που μαλλον εχει συμβει οπως ειπε και ο Staine).

RAMBO
07-04-09, 22:47
ασε ξερω και γω πολυ καλα καθωσ κανω καταδισεισ και το εχω παθει αρκετεσ φορεσ ειναι τοσο σπαστικο που σου δημιουργει πονοκεφαλο.δοκιμασε και ενα αλλο..κανε μπανιο κ προσπαθησε να μπει νερο στο αυτη σου μετα οταν βγεισ κλεισε με τισ παλαμεσ σου τα αφτια..σε αυτο που εχεισ προβλημα κανε σιγα σιγα με την παλαμη σουμαλαξεισ και πιεζε το σαν να κανεισ οταν πιεζεισ καποιον που εχει πνιγει στο στηθοσ αλλα να περνει αερα οχι τελειωσ κλειστο κ γυρνα το κεφαλι με την μερια του αυτιου προσ τα κατω.καντω βραδυ και μετα πεσε για υπνο με αυτο το αυτη προσ τα κατω.σε εμενα πιανει μαζη με το νερο φευγει και το μπουκωμα

TRIANTAFYLLOU
08-04-09, 13:21
αυτό απο ότι καταλαβα δεν είναι όπως το βούλωμα λόγω υψομέτρου αλλα έγινε συνδιασμος κάποιας αιτίας με την πίεση στην άσκηση .

πολλοί με το που ζορίζονται το παθαίνουν αλλα επειδη δεν έχουν καλή συγκέντρωση στην άσκηση και ασκουν λάθος πίεση , εχω δεί ανθρώπους να πρίζετε το κεφαλι και να κοκκινίζει όταν ζορίζονται και άλλοι με μεγαλύτερο ζόρισμα να φαίνονται φυσιολογικά.
δηλαδή κατα την εκπνοή δεν βγαζουν σωστα τον αερα με αποτέλεσμα να εγκλωβίζετε και να ασκείτε πίεση στο αυτί.

εκείνο που είναι σημαντικό είναι να ελέγχεις την πίεση , είναι σημαντικό μήπως είναι αυξημένη , όπως επίσης και αιματολογική εξέταση και αιματοκρίτη αν έχεις κάνει πρόσφατα .

αλλα μπορεί και να είναι από μια έντονη και απότομη πίεση που δέχτηκε το τύμπανο με αέρα και αυτή την στιγμή πονάει χωρις πλέον να υπάρχει πρόβλημα λόγω του ζορίσματος απο την πίεση , λογικά πρεπει τα συμπτώματα να έχουν φθίνουσα πορεία , αν δείς όμως τίποτε περίεργο αμέσως στο γιατρό δεν είναι να τα παίρνουμε στην πλάκα ειδικά με οργανα όπως αυτια και μάτια.

sak
08-04-09, 15:28
Aυτο εγινε κ. Tριανταφυλλου, ειχα λαθος αναπνοη και ασκουσα υπερβολικη πιεση.Δηλαδη στην τελευταια επαναληψη και ενω δεν μπορουσα να σηκωσω αλλο ,συνεχισα να πιεζω χωρις να αναπνεω και χωρις φυσικα να κουνιεται και η μπαρα αφου ο μυς τα "ειχε φτυσει" και ολα αυτα για το διαστημα των 8-10 δευτερ. Γι αυτο και εγω φοβηθηκα καπως, επειδη το βουλωμα και το τσιμπιμα στο αυτι, δεν εγινε λογο καταδυσης ή απο καποιο υψομετρο αλλα πανω στην παρατεταμενη ασκηση πιεσης. Μετα απο τρεις μερες ειναι παλι περιπου στα ιδια με μικρη ομως ενταση του πονου. Δηλαδη το βουλωμα υπαρχει χωρις ομως τον πονο, απλως ενα μικρο σφυξιμο. Βεβαια δεν νομιζω να ειναι κατι σοβαρο αφου αλλιως θα το εβλεπε ο γιατρος που επισκευτικα (ελπιζω δηλαδη!).