PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποθεραπεια Προσθίου Χιαστού Συνδέσμου



inoel
07-04-09, 17:15
Γεια σας.Σας βρηκα τυχαια στο δικτυο.Πριν απο 2 χρονια εκανα ΠΧΣ (ολικη).Δεν εκανα καλη αποθεραπεια και εχω πονακια και σουβλιες.Ολοι οσοι γιατροι με ειδαν ,ειπαν οτι εχει δεσει καλα ο ΠΧΣ αλλα πρεπει να γυμνασω τον τερακεφαλο.Στο προβληματικο ποδι (σφιγμενο) εχω διαμετρο 41 cm και στο αλλο 45 cm.Πως μπορω γρηγορα να κανω πολυ δυνατο(τουμπανο)τον τετρακεφαλο?ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑΚΙ...
Τελος θελω να πω οτι οταν κανω ισομετρικες,και απελευθερωνω το ποδι μου το προβληματικο,τρωω σουβλιες στην επιγονατιδα.Αυτο τι μπορει να ειναι?
Ευχαριστω.

Polyneikos
07-04-09, 17:19
Γεια σου φίλε,καλώς ήρθες στο :bodybuildinggr:.Πέρνα αν θες και από τα καινουργια μέλη για να συστηθεις και να σε χαιρετησει ο κοσμος.ΠΧΣ να υποθεσω ότι αναφέρεσει σε πρόσθιο χιαστό συνδεσμο;;Αν ναι,τι έβαλες για μόσχευμα;Συνθετικο,τένοντα δικό σου ,τι;;

inoel
07-04-09, 17:33
εβαλα δικο μου μοσχευμα απο οπισθιο μηριαιο.

slaine
07-04-09, 17:34
πολλά μπορεί να είναι. διάγνωση από το νετ δε γίνεται. καλύτερα να σου πει ένας ειδικός.

ωστόσο στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων η ενδυνάμωση με ισομετρικες για αρχή και μετά ασκήσεις κλειστής αλυσίδας με μικρή κίνηση από τεντωμένο σε μικρή κλίση βοηθάνε πολύ. και κάποιες απομονωτικές ασκήσεις με πλήρες εύρος κίνησης με λάστιχα αλλά προσεχτικά να αποφεύγεται η πολύ μεγάλη κάμψη και αν τις κάνεις σε μηχανήματα όχι πολλά κιλά.

οι ασκήσεις είναι οι στάνταρ που υπάρχουν, ο γιατρός/φυσιοθεραπευτής σου όμως θα καθορίσει τι και πως. επίσης να προσέξεις να γυμνάζεις αντίστοιχα και την αντίθετη ομάδα τα μηριαία δικέφαλα.

Polyneikos
07-04-09, 19:45
+1000 σε αυτά που σου έγραψε ο slaine.Γενικα πονάκια θα έχεις για καμποσο καιρό.Περισσότερο σαν ενοχληση θα νιώθεις...Θα τα συνηθισεις και σιγα σιγα θα φευγουν όσο θα δουλευεις το πόδι.όσο σε καλύτερη κατασταση θα φροντίζεις να το έχεις τόσο καλύτερα θα ανταποκρίνονται.Εγω εχω πάθει Ρήξη π.χ. και στα δύο πόδια,το ένα το εγχείρισα ,το άλλο όχι)Από εκεί και περα θελει πολυ καλες διατασεις (ερωτημα:στην κλασικη διαταση τετρακεφαλου που πιανουμε την φτερνα από πίσω το πόδι σου εχει φτασει να πηγαίνει τέρμα;; ).Ισομετρικες με το βαρος του ποδιου τεντωμενο και τα κλασσικα φανταζομαι τα έχεις κανει,πισινα κτλ. στο στάδιο της αποθεραπείας,τωρα θα είσαι στην φαση που θες να το φορτίσεις;
Πρεπει να ξερεις όπως ανεφερε πολυ σωστα ο Slaine ότι το γόνατο δεν το υποστηρίζει μόνο ο τετρακέφαλος αλλά και ο μηριαιος δικέφαλος,οι λεγόμενοι ανταγωνιστικοί μυς,αν γυμναζεις έντονα τον ένα μόνο τότε δημιουργεις ανισορροπία και είσαι επιρρεπής σε μελλοντικό τραυματισμο,ειδικα στην περιπτωση σου.Ξεκίνα από μηχανημα εκτασεων τετρακεφαλων,ένα ένα πόδι(δωσε μεγάλη σημασια σε αυτό γιατί αυτη την στιγμη το ένα έχει ατροφήσει και δεν έχουν την ίδια δυναμη και βοηθαει η απομονωση σε αυτη την άσκηση),από 60 μοίρες μεχρι τις τις 0,πιο κάτω απλά πειράζονται οι συνδεσμοι και ο μηνισκος και δεν προσφερουν στον τετρακέφαλο κατι,ο τετρακεδαλος δουλευει από καποιες μοιρες και μετα.Θα κανεις 7-8 σετακια για τετρακέφαλο και άλλα τόσα για μηριαιο δικεφαλο,καμψεις στο μηχανημα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ,ή καθε φορα που θα πηγαινεις γυμναστηριο,θα ειναι η ρουτίνα σου αυτη....Αυτα μέχρι να φτασεις το πόδι σου στην ίδια μοίρα με το άλλο.Μετα μπαίνεις σε πιο σύνθετες ασκησεις,ίσως και λίγες πιεσεις αλλά όχι με πολλά κιλα,να στοχευεις σε πολλές επαναλήψεις.

TRIANTAFYLLOU
08-04-09, 16:22
κατ αρχήν το πόδι δεν υπάρχει περίπτωση εφόσον ανάρωσε να μην γίνει 100% καλα αλλα θέλει σωστή αποκατασταση πράγμα που δεν έκανες και γι αυτό οι σουβλιές και ενοχλήσεις .

τουλάχιστον σ αυτό μιλάω απο πείρα εμένα το γόνατο είχε δυαλίσει τελειως και ο τετρακέφαλος απο την ατροφία ήταν πιο αδύνατος απο το γόνατο και οχι το έφτιαξα οχι όμως τέλεια γιατί σε μενα δεν γινόταν αλλά κατέβηκα και σε αγώνες .

κάνε ποδήλατο για ζέσταμα με τεντωμένο το πόδι , μετα μασαζ με πίεση όμως σε κάθε μυ ξεχωριστά , δηλαδή τετρακέφαλο , έσω έξω , ραπτικό κτλ και διατάσεις .

και έπειτα στο μηχάνημα τετρακεφαλου με λίγα κιλά στην αρχή και καμια 20 με 25 επαναλήψεις και μετα 15 με περισσότερο βάρος .

τώρα σε περίπτωση που πονάει στο λύγιμα μην ξεπερνας τις 90 μοίρες και στο πάνω σημείο που τεντώνει κρατα 2 δευτερόλεπτα .
μετά κανονικά μηριαίο όπως και τον τετρακέφαλο και όταν αναρώσει τελείως μπαίνουν και άλλες ασκήσεις .

αυτά μπορεί να γίνονται στο ρυθμό που ανέφερε και ο πολυνεικος ως προς συχνότητα και σετ και στο τέλος πάλι την αποθεραπεία .
αν δεν βαριέσε και πραγματικά θελεις να γινεις καλά αυτα είναι μονόδρομος , απλα πρέπει να τηρείς και μελοντικά κάποια πράγματα για πρόληψη

KM2909
08-04-09, 18:29
παιδες υπαρχει κ το ενδεχομενο να μην εδεσε το μοσχευμα, συμβαινει συχνα αυτο. απο εκει κ περα,(ως πα8ων, με μερικη ρηξη το περασμενο καλοκαιρι κ συντηρητικη θεραπεια) συμφωνω με τις ασκησεις που προτεινουν οι παραπανω κ πιστευω οτι παραλληλα με τις ασκησεις θα μπορουσες να κανεις σε καποιο μηχανημα παθητικης γυμναστικης μεχρι να δυναμωσει το ποδι σου και να μπορεις να κανεις αφοβα ολες τις ασκησεις για ποδια και να φορτωνεις κανονικα. ειναι δυσκολη φαση αλλα θελει δυναμη κ αφοσιωση και ολα θα πανε καλα;)

Polyneikos
08-04-09, 21:04
το αν δεν έχει δεσει ενα μόσχευμα το καταλαβαινει ένας ορθοπεδικος απευθειας με μια κλινικη εξεταση όπως την ονομαζουν με την οποια σου κανουν καποιες στροφικες κινησεις και καταλαβαινουν αμεσως αν "τζογάρει"το γόνατο,αν παίζει δηλαδή.Αυτό είναι δύσκολο να συμβεί,πρέπει να πεσεις σε πολύ ερασιτέχνη και να μην σου κανει καλή δουλεια στην επέμβαση,εκτός αν εννοείς να κοπεί εκ νεου το μόσχευμα,πιο πιθανό...Αυτό που μπορεί να συμβει είναι να μην το δεχτεί ο οργανισμος αλλα αυτό μπορεί να συμβεί μονο όταν έχεις βαλει συνθετικο μόσχευμα(τύπου lars,από μεταξι)και όχι τόσο συχνα..Απλά τον πρωτο καιρό θελει μια αφομοιωση από το σωμα σου γιατί ουσιαστικα του βαζεις ένα κομματι από τον μηριαιο (όταν χρησιμοποιεις μόσχευμα από τον εαυτό σου) και προσπαθει να "συμπεριφερθεί" σαν συνδεσμος,επίσης καποιοι πόνοι είναι πολύ λογικοί,όταν μπαίνουν μεσα στο πόδι σου με εργαλεία και αρθροσκόπο "παρενοχλούνται" σπλάχνα,τένοντες συν καποιες βίδες και αγκραφες χειρουργικες οι οποιες "βιδωνουν"το μόσχευμα κτλ.

inoel
10-04-09, 18:05
Παιδια ευχαριστω πολυ.Θα τα κανω αυτα και θα ενημερωσω!

katerina.
14-10-11, 18:10
παιδια καλησπερα ειμαι καινουργια στο forum !!!! θα ηθελα σας παρακαλω να σας ρωτησω αν ξερετε τι ασκησεις για τα ποδια και τους γλουτουσ μπορω να κανω .εχουν περασει εξι μηνες απο την αρθροσκοπηση που εκανα !!!
στο γυμναστηριο μου εδειξαν καποιες ισομετρικες και πρεσα με λιγα κιλα ενα ενα ποδι με πατημενες φτερνες!!!μονο αυτα. πειτε μου την γνωμη σας σας παρακαλω:bowdown::bowdown::bowdown:
ευχαριστω πολυ!!!!

Polyneikos
19-10-11, 19:39
Κατερινα υπηρχε ηδη ενα τόπικ αναλογο και στο συγχωνευσα.
Τι εχεις ακολουθησει ως αποθεραπεια/αποκατασταση;Σε παρακολουθει ο ορθοπεδικος σου;
Το γονατο εχει πλήρη ευλιγισια πλεον;

sogoku
20-10-11, 02:53
Δεν μπορει καποιος να σου απαντησει ετσι κανονισε τα με τον προσωπικο σου γιατρο και φυσικοθεραπευτη.

katerina.
20-10-11, 06:46
Κατερινα υπηρχε ηδη ενα τόπικ αναλογο και στο συγχωνευσα.
Τι εχεις ακολουθησει ως αποθεραπεια/αποκατασταση;Σε παρακολουθει ο ορθοπεδικος σου;
Το γονατο εχει πλήρη ευλιγισια πλεον;

Aποθεραπεια/αποκατασταση εκανα για ενα μηνα φυσι/θεραπειεσ για να μπορει το ποδι να λυγιζει και μετα για εξι μηνεσ μονη μου ισομμετρικες με λαστιχο βαρακια και κολυμπι με βατρχοπεδιλο..το οποιο συνεχιζω και τωρα..δεν εχω κλεισει χρονο απο τοτε που εκανα την επεμβαση.
το γονατο εχει πληρη ευλιγισια ειδικα οταν ειναι ζεστο ...και βοηθησε βεβαια οτι γυμναζομουν εδω και χρονια με διαφορεσ μορφεσ ασκησησ μεχρι και γιογκα...

τωρα που ξεκινησα παλι βαρη δεν μμπορω ακομη να κανω βασικεσ ασκησεισ για ποδια γλουτους γιατι με πιανουν σουβλιεσ και τσιμπηματα...μηπωσ βιαζομαι???να συνεχισω μονο με ισομμετρικες στα μηχανημ,ατα οπωσ αναφερεισ και πανω???

οι γνωμεσ σα και αποψεις σασ πολυτιμεσ σας ευχαριστω και παλι!!!!!;);););)

Polyneikos
20-10-11, 15:45
Κατερινα οι σουβλιες και τα τσιμπήματα ειναι φυσιολογικα -εκτός αν μιλαμε για πολυ εντονα- καθως προσπαθεις να γυμνασεις τον μυ με αντισταση μετα από πολυ καιρο.
Συνηθως στο 6μηνο εχεις το πλήρη ελευθερο να εκγυμναστεις από τον γιατρο σου,αν εχεις ακολουθησει όλα τα φυσιολογικα βηματα(φυσικοθεραπείες-ισομετρικες -ενδυναμωση κτλ).Τρεξιμο εχεις ξεκινήσει;Γενικα θα πρέπει να μιλησεις με τον γιατρο σου και να τον ενημερωσεις για όλα αυτα γιατι η καθε περιπτωση δεν ειναι ίδια και ως προς την αποκατασταση και ως προς την αντίδραση του σωματος.:toast:

katerina.
20-10-11, 16:15
Κατερινα οι σουβλιες και τα τσιμπήματα ειναι φυσιολογικα -εκτός αν μιλαμε για πολυ εντονα- καθως προσπαθεις να γυμνασεις τον μυ με αντισταση μετα από πολυ καιρο.
Συνηθως στο 6μηνο εχεις το πλήρη ελευθερο να εκγυμναστεις από τον γιατρο σου,αν εχεις ακολουθησει όλα τα φυσιολογικα βηματα(φυσικοθεραπείες-ισομετρικες -ενδυναμωση κτλ).Τρεξιμο εχεις ξεκινήσει;Γενικα θα πρέπει να μιλησεις με τον γιατρο σου και να τον ενημερωσεις για όλα αυτα γιατι η καθε περιπτωση δεν ειναι ίδια και ως προς την αποκατασταση και ως προς την αντίδραση του σωματος.:toast:

kαταρχην ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου..Τωρα ωσον αφορα αυτα που με ρωτασ τα εχω κανει...εκτοσ απο το τρεξιμο και αυτο περισσοτερο απο φοβο...

Polyneikos
21-10-11, 00:21
Θεωρητικα παντα μιλωντας,ως παθων και όχι ως γιστρος,το τρεξιμο θα επρεπε να το ξεκινησεις,σε μαλακο εδαφος,γκαζον καλύτερα και σιγουρα όχι μη ομαλο.Να ξεμπλοκαρει λίγο το πόδι σου και να αποβαλλεις την ιδεα ότι τοσο καιρο ήταν μη λειτουργικο.
Κρατα το αυτο που σου λεω γιατι σου δημιουργείται ενα αγχος ότι δεν θα ειναι όαλ όπως πρίν κτλ..Οι διατασεις όπως καταλαβαινεις ειναι must.
Αλλα γενικα για όλα αυτα καλο ειναι να παρεις μια γνωμη,κυριως εκεινου που σε χειρουργησε.Δεν θελει πρωτοβουλίες αν δεν ειμαστε σίγουροι.
Εβαλες μοσχευμα για τον χιαστό ή από τενοντα σου πήραν;

katerina.
21-10-11, 08:26
Θεωρητικα παντα μιλωντας,ως παθων και όχι ως γιστρος,το τρεξιμο θα επρεπε να το ξεκινησεις,σε μαλακο εδαφος,γκαζον καλύτερα και σιγουρα όχι μη ομαλο.Να ξεμπλοκαρει λίγο το πόδι σου και να αποβαλλεις την ιδεα ότι τοσο καιρο ήταν μη λειτουργικο.
Κρατα το αυτο που σου λεω γιατι σου δημιουργείται ενα αγχος ότι δεν θα ειναι όαλ όπως πρίν κτλ..Οι διατασεις όπως καταλαβαινεις ειναι must.
Αλλα γενικα για όλα αυτα καλο ειναι να παρεις μια γνωμη,κυριως εκεινου που σε χειρουργησε.Δεν θελει πρωτοβουλίες αν δεν ειμαστε σίγουροι.
Εβαλες μοσχευμα για τον χιαστό ή από τενοντα σου πήραν;

o γιατρος μου οταν με ειχε δει για τελευταια φορα μου ειχε πει οτι μπορω να ξεκινησω τρεξιμο ....εγω δεν αισθανομουν ετοιμη....το πο τενοντα μου πηραν..και δεν το παταγα για ενα μηνα...το τρεξιμο σε διαδρομο δεν κανει???;););)

Polyneikos
21-10-11, 08:45
o γιατρος μου οταν με ειχε δει για τελευταια φορα μου ειχε πει οτι μπορω να ξεκινησω τρεξιμο ....εγω δεν αισθανομουν ετοιμη....το πο τενοντα μου πηραν..και δεν το παταγα για ενα μηνα...το τρεξιμο σε διαδρομο δεν κανει???;););)

Οχι σε διαδρομο,τουλαχιστον για αρχη,εχει πολλους κραδασμους καθως ειναι πολυ σκληρο το δαπεδο,θα σε ενοχλησει.Η γκαζον ή καποιο ταρταν αν μπορείς να βρεις.

katerina.
21-10-11, 12:17
Οχι σε διαδρομο,τουλαχιστον για αρχη,εχει πολλους κραδασμους καθως ειναι πολυ σκληρο το δαπεδο,θα σε ενοχλησει.Η γκαζον ή καποιο ταρταν αν μπορείς να βρεις.

ευχαριστω πολυ και παλι!!!!θα ακολουθησω τις συμβουλες σου!!!:welcome::welcome::welcome::welcome::welcome::welcome: