PDA

Επιστροφή στο Forum : Pec Deck ποια η γνωμη σας γι'αυτη την ασκηση?!



KATERINI 144
08-04-09, 17:04
μεχρι και σημερα λέγοντας PEC-DECK εννοούμε πιστεύω την άσκηση σε αυτο το μηχάνημα

http://www.oxyzenfitness.gr/dat/5E9459C6/image1.jpg

και τα περισσότερα γυμναστήρια εχουν ακομη αυτο σαν μηχανημα PEC-DECK
οι περισσότεροι θα συμφωνείτε πως δεν προσφερει και πολλα πραγματα (για μενα ελαχιστα στην εκγύμναση του στήθους).


ρίξτεομως μια ματια στο παρακάτω μηχάνημα και πειτε γνώμες, εχει δοκιμάσει κανείς να κανει πεκ ντεκ σε τετοιο μηχάνημα?!

http://www.jumpusa.com/pecdeck.jpg

εγω πιστεύω πως αυτο το μηχανημα δεν εχει καμια σχεση με το πρωτο και με αυτο δουλεύει το στήθος πραγματικά,

δείτε την κίνηση:

http://www.jumpusa.com/pecdeck.gif

KM2909
08-04-09, 18:16
λογω της διαφορετικης λαβης στο δευτερο καταπονουνται λιγοτερο οι δελτοειδεις(απ οτι στο πρωτο) και γυμναζεται καλυτερα το στηθος. η λαλακια με το πρωτο ειναι οτι ερχεσαι σε failure απο τους δελτοειδεις.. :thumbdown:στο γυμναστηριο μου ενα σχεδον ιδιο με το δευτερο κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος. .ειναι ουσιαστικα σαν να κανεις ανοιγματα σε μηχανημα, με τα οφελη που προσφερει η εκγυμναση σε ενα μηχανημα π.χ. μεγαλυτερη ασφαλεια. στο συγκεκριμενο τη βρισκω πολυ καλη την ασκηση...

NASSER
08-04-09, 18:33
Και τα δυπ μηχανηματα ειναι καλα, κατα την γνωμη μου, καθως τα δολευω και τα δυο. Οι δελτοειδεις δεν επιρεαζονται σε κανενα απο τα δυο μηχανηματα οταν η κινηση γινεται σωστα και με τα αναλογα κιλα στον καθενα.
Στο δευτερο ειναι πιο ευκολη η κινηση, καθως συμμετεχει και ο δικεφαλος.
Ο καθενας μπορει να επιλεγει οποιο του τεριαζει καλυτερα!

BRaWNy
08-04-09, 18:46
Το πεκ-ντεκ με τον τρόπο της πρωτης φωτό, για μενα είναι ακατάλληλο, και το θεωρώ και μη φυσική κίνηση, καθως και επικίνδυνο.

Τα παρακάτω πεκ-ντεκ των επόμενων φωτό, όπου πιάνεις με λαβή χεριών και όχι εσωτερικό μερος αγκώνα, είναι ΟΚ όπως εχω ξαναπεί.
Απλά σαν άσκηση δεν προσφέρει και πολλά, σε σχέση με τις βασικές, και μιλάω ειδικότερα για αρχάριους.

Απόψεις μου

Billy
08-04-09, 21:24
Και τα δυπ μηχανηματα ειναι καλα, κατα την γνωμη μου, καθως τα δολευω και τα δυο. Οι δελτοειδεις δεν επιρεαζονται σε κανενα απο τα δυο μηχανηματα οταν η κινηση γινεται σωστα και με τα αναλογα κιλα στον καθενα.
Στο δευτερο ειναι πιο ευκολη η κινηση, καθως συμμετεχει και ο δικεφαλος.
Ο καθενας μπορει να επιλεγει οποιο του τεριαζει καλυτερα!

συμφωνώ απολύτως,
το καλό που έχουν και οι δύο αυτές ασκήσεις είναι ότι προσφέρουν πλήρη φόρτηση των μυών (που γυμνάζουν) όταν αυτοί βρίσκονται σε πλήρη σύσπαση,
ενω με το κλασσικό bench press όταν τα χέρια έχουν τεντώσει εντελώς οι Θωρακικοί δεν έχουν σχεδόν καθόλου φορτίο, με αυτές τις δύο ασκήσεις η φόρτηση παραμένει σταθερή καθ'όλη την κίνηση.

τις θεωρώ συμπληρωματικές και καλό θα είναι να εκτελούνται εκ περιτροπής.

cartman
16-07-09, 02:12
Το δευτερο μηχανημα το εχουμε στο γυμναστηριο που παω κ ο γυμναστης μου το αποκαλει butterfly.Απο οτι εχω ακουσει κ παρατηρησει ο ιδιος ειναι σουπερ για το στηθος κ υποτιθεται οτι ειναι η καλυτερη ασκηση που μπορει να κανει καποιος για γρηγορη αποκτηση ογκου στο στηθος

TRIANTAFYLLOU
16-07-09, 03:34
απλά είναι τα πράγματα το δεύτερο μηχάνημα μοιάζει με τα ανοίγματα αλτήρων μάλον είναι ίδια κίνηση με την μόνη διαφορά στα ανοίγματα στο άνω νεκρό σημείο δεν καταβάλουμε προσπάθεια δηλαδή ξεκουράζονται οι θωρακικοί ενω στο μηχάνημα έχουμε σταθερή επιβάρυνση σε όλη την διαδρομή αλλα και στο άνω νεκρό σημείο δηλαδή αν κρατήσουμε στο κλείσιμο γυμνάζουμε ισομετρικά

TRIANTAFYLLOU
16-07-09, 03:36
και στο πρώτο αν ρυθμιστεί σωστά δεν πιάνονται οι δελτοειδής παίζει ρόλο και το υψος του καθίσματος και η άσκηση επικεντρώνετε περισότερο στο εσωτερικό των θωρακικών

Billy
16-07-09, 07:58
και στο πρώτο αν ρυθμιστεί σωστά δεν πιάνονται οι δελτοειδής παίζει ρόλο και το υψος του καθίσματος και η άσκηση επικεντρώνετε περισότερο στο εσωτερικό των θωρακικών

Ηλία μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιό αναλυτικός;;
Σε ποίο ύψος έχουμε συμμετοχή των Δελτοειδών;;
Βασικά αυτό θα καθορισθεί από την γωνία που σχηματίζει το Βραχιόνιο (Αγκώνας-Ώμος) με το Κορμό.
Όταν πχ ο Αγκώνας είναι σε πιο χαμηλό επίπεδο από τον Ώμο έχουμε συμμετοχή του Δελτοειδούς;;;;;

pharmacist
16-07-09, 13:27
Το πεκ-ντεκ με τον τρόπο της πρωτης φωτό, για μενα είναι ακατάλληλο, και το θεωρώ και μη φυσική κίνηση, καθως και επικίνδυνο.


+1

Το γυμναστηριο που ειμαι αλλαξε εδρα και θα φερει ολοκαινουρια μηχανηματα απο Αμερικη, μεταξυ αυτων και ενα μηχανημα πεγκ-ντεκ που δεν εχει καμια σχεση με το πρωτο της φωτογραφιας οπως μου τα περιεγραφε ο φυσιοθεραπευτης που εχει το γυμναστηριο.
Θα εχει πολυ πιο φυσικη κινηση, περιμενω να δω τι ειναι και αν ειναι το 2ο που ποσταρε ο Katerini

Περιμενω με αγωνια γιατι η ακρομυοκλειδικη μου οποτε βλεπει το πεγκ ντεκ την κανει με ελαφρα πηδηματακια.

KATERINI 144
16-07-09, 16:59
αν δειτε εδω Ο μεγάλος Τοίχος του Cutler! (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=5109) εκει που λεει πεκ ντεκ λεει ακριβος για αυτο το μηχανημα (το δευτερο), ειναι πολυ καλο, καλυτερο ακομη και απο τους αλτηρες.

leangains
16-07-09, 18:08
εγώ παντως ειμαι με τον BRaWNy, διαφωνώ στο "επικινδυνο" που γραφει, καθως πιστευω ότι δεν υπάρχουν επικινδυνες ασκήσεις, αν δεν τις κανει ο ασκούμενος επικινδυνες, αλλά σε ό,τι γραφει παρακατω ειμαι απόλυτα συμφωνος, δε ξερω μονο αν στις βασικες βαζει κ τα flyes, ουτε αυτή ειναι βασική για μενα, περισσότερο περιττη θα ελεγα.

συμφωνώ με τον Κατλερ ότι ειναι καλυτερο από τα flyes .

αλλά δε θα εκανα ποτε ξανα κάποια από τις 2 ασκήσεις.

πιεσεις παγκου αλτηρες για ευρος οριζοντιο, επικλ (κατακλινη). πιεσεις παγκου μπαρα. διζυγο παράλληλο, ανοιχτα Gironda dips style και στα δυο και αντε στα μεγάλα σουξε και κανα cross over.

απλά απόψεις μου, τίποτα παραπάνω.

TRIANTAFYLLOU
16-07-09, 18:08
Ηλία μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιό αναλυτικός;;
Σε ποίο ύψος έχουμε συμμετοχή των Δελτοειδών;;
Βασικά αυτό θα καθορισθεί από την γωνία που σχηματίζει το Βραχιόνιο (Αγκώνας-Ώμος) με το Κορμό.
Όταν πχ ο Αγκώνας είναι σε πιο χαμηλό επίπεδο από τον Ώμο έχουμε συμμετοχή του Δελτοειδούς;;;;;


στο πρώτο μηχάνημα η σωστή θέση είναι οι αγκώνες να είναι λίγο πιο χαμηλα απο το υψος των ώμων , για να επικεντρώσουμε επειδη απλα βάζουμε πίεση στους πήχεις αν με καταλαβαίνετε και αυτό κάνει να συσπάτε το εσωτερικό μέρος των θωρακικών , γι αυτό οι αγκώνες πιο χαμηλα να πιανει όλο το εύρος μεχρι κατω τους θωρακικούς .

και όπως είναι στριμένα τα χέρια και πιέζουμε με τους πήχεις και αγκώνες δεν συμετέχουν οι δελτοειδής μάλον απομονώνονται περισσότερο, ελαχιστη συμμετοχή είναι αμελητέα

στο άρθρο που λέει ο φωτης με τον κάτλερ λέει αυτό ακριβως που είπα πιο πάνω το διαβασα τωρα, ότι στο επάνω σημείο δεν ξεκουραζονται αλλα έχουμε σταθερή αντίσταση πράγμα που δεν γίνετε με τα ελεύθερα βάρη , γι αυτό και σε άλλο τόπικ για ελευθερα μηχανές , είπα πως το καλύτερο είναι να συνδιαζουμε σωστα και τα δύο και τα δυο έχουν πλεονεκτηματα .

στην τελική εχω να πω και αποδεικνύετε αυτα τα δύο μηχανήματα είναι τελείως διαφορετικα και ας λέγονται πεκ ντεκ και τα δύο και ο καθενας επιλέγει αυτό που του ταιριάζει η που θέλει να δωσει έμφαση.

KATERINI 144
17-07-09, 15:47
εγώ παντως ειμαι με τον BRaWNy, διαφωνώ στο "επικινδυνο" που γραφει, καθως πιστευω ότι δεν υπάρχουν επικινδυνες ασκήσεις, αν δεν τις κανει ο ασκούμενος επικινδυνες, αλλά σε ό,τι γραφει παρακατω ειμαι απόλυτα συμφωνος, δε ξερω μονο αν στις βασικες βαζει κ τα flyes, ουτε αυτή ειναι βασική για μενα, περισσότερο περιττη θα ελεγα.

συμφωνώ με τον Κατλερ ότι ειναι καλυτερο από τα flyes .

αλλά δε θα εκανα ποτε ξανα κάποια από τις 2 ασκήσεις.

πιεσεις παγκου αλτηρες για ευρος οριζοντιο, επικλ (κατακλινη). πιεσεις παγκου μπαρα. διζυγο παράλληλο, ανοιχτα Gironda dips style και στα δυο και αντε στα μεγάλα σουξε και κανα cross over.

απλά απόψεις μου, τίποτα παραπάνω.

εγω δε συμφωνω λεαν, οταν κανω μονο πιεσεις με αλτηρες σε καποιο προγραμμα δεν ''πιανωμαι'' πλαγια στο στήθος και ψιλά εκει που ενώνεται με τον ώμο, ενω αντίθετα οταν κανω ανοίγματα η πεκ ντεκ πιάνομαι και εκεί.

μη με πεις πως δεν κανω σωστά τις πιέσεις αλτήρα :smash::smash::smash::smash:

Billy
17-07-09, 20:08
κατ' αρχήν αύτα τα δύο τα μηχανήματα δεν γυμνάζουν ακριβώς τις ιδιες μυικές ομάδες,
το 1ο γυμνάζει τους Θωρακικούς και τον Κορακοβραχιόνι,
το 2ο γυμνάζει τους Θωρακικούς, Εμπροσθεν Δελτοειδή, την Βραχύα Κεφαλή του Δικεφάλου και τον Κορακοβραχιόνιο.


και αυτό συμβαίνει γιατί στην πρώτη η δύναμη εξασκήται από τους αγκώνες και το αντιβραχιόνιο σχηματίζει ορθή γωνία με το βραχιόνιο.


Στην 1η ασκηση υπάρχει μεγαλήτερη πιθανότητα τραυματισμού επειδή ο Κορακοβραχιόνιος που είναι ένας σχετικά μικρός και παραμελημένος μύς σηκώνει αρκετό βάρος.
Αυτός είναι που παθαίνει την ζημιά και όχι το Ακρώμιο ή οι Ωμοι κλπ

leangains
17-07-09, 20:28
^^ tnx for this useful post !!


εγω δε συμφωνω λεαν, οταν κανω μονο πιεσεις με αλτηρες σε καποιο προγραμμα δεν ''πιανωμαι'' πλαγια στο στήθος και ψιλά εκει που ενώνεται με τον ώμο, ενω αντίθετα οταν κανω ανοίγματα η πεκ ντεκ πιάνομαι και εκεί.
μη με πεις πως δεν κανω σωστά τις πιέσεις αλτήρα :smash::smash::smash::smash:

να σου πω. πλαγια και κατω, διζυγο που θες να πιασει διαφορετικά, ανοιχτα ή παράλληλα. Δλδ αφου καποιος μπορεί να κανει μια πολυαρθρική κ να πιασει στο ιδιο σημειο, αλλά κ αλλου αφου ειναι πολυαρθρική γιατί να κανει μια απομονωσης. (απλά συζητηση κανω, όλοι ειμαστε διαφορετικοι, για 2 διαφορετικά ατομα μπορει να δουλευουν και διαφορετικά πραγματα)

τους γυρίζεις τους αλτηρες πάνω, να ακουμπάνε και οι τεσσεροι δισκοι (ο Gironda ελεγε ότι αν δεν τους γυρίζεις ο ωμος παιρνει περισσότερο εργο απότι το στηθος, και συμφωνώ με αυτό)

KATERINI 144
17-07-09, 20:43
εαν δε μιλάμε για αρχάριο φυσικά και θα κάνεις και απομονωτικές ασκήσεις λεαν,

για να καταλάβεις το δικο μου πρόγραμμα στήθους εχει ως εξης

οριζόντιες με μπαρα
επικλινης με αλτήρες
βυθίσεις
πεκ ντεκ (με το δεύτερο μηχάνημα) η ανοίγματα με αλτήρες (οριζόντια η επικλινής, αναλογος) αλλα προτιμώ το πεκ ντεκ γιατι σε αυτο που λες με τους αλτηρες πως τους γυριζεις κλπ οτι και να κανεις αν ειναι βαρια τα κιλα θα κλέψεις και στο πανω σημείο θα φυγει η πιεση απο το στήθος.

η ασκήσεις δεν ειναι παντα η ιδιες και αλλάζουν σειρά οπως πχ αντι για οριζόντιες μπαρα να ειναι οριζόντιες με αλτήρες και επικλινή με μπάρα.

leangains
17-07-09, 23:46
Φωτη το φυσικά ειναι σχετικό, ναι αν το προγραμμα σου το επιτρεπεις θα κανεις. όπως πχ στο προγραμμα που αναφερεις και αναλογα τι σκοπό εχεις σε καθε προπονηση.

αν εκανες όμως πχ πιεσεις οριζοντιο 5χ5, Gironda dips 5χ5 αντε να εκανες κανα cross over 1-2 σετ, ή αν εκανες πιεσεις 5χ5 + 5χ1 , αντε να εκανες 1-2 σετς dips με το βαρος σου μεχρι αποτυχιας ή push ups μεχρι αποτυχιας.


Υ.Γ. ποσα σετς κανεις στο παραπάνω και για ποσες επαναληψεις?
ετσι όπως το βλεπω πας 3 σετς σε καθε ασκηση ή 4 πιο βαρια στις πρωτες κ 2 στις επομενες πιο ελαφρυα περισσότερες επαναληψεις ή κανω λαθος?

Υ.Υ.Γ ¨η ασκήσεις δεν ειναι παντα η ιδιες και αλλάζουν σειρά οπως πχ αντι για οριζόντιες μπαρα να ειναι οριζόντιες με αλτήρες και επικλινή με μπάρα. "

αυτό αποσκοπει στο να σοκαρει το μυ καθε εβδομαδα κ να αποτρεψει την προσαρμογη, ή για καποιο αλλο λογο?

KATERINI 144
17-07-09, 23:59
Υ.Υ.Γ ¨η ασκήσεις δεν ειναι παντα η ιδιες και αλλάζουν σειρά οπως πχ αντι για οριζόντιες μπαρα να ειναι οριζόντιες με αλτήρες και επικλινή με μπάρα. "

αυτό αποσκοπει στο να σοκαρει το μυ καθε εβδομαδα κ να αποτρεψει την προσαρμογη, ή για καποιο αλλο λογο?ναι γιαυτο λεαν,

4 η 3 σετ καθε ασκηση, οι επαναληψεις αλλαζουν, μπορει να ειναι 12-10-8-6

η ολες 8 και παει λεγοντας δεν εχω στανταρ, οπως μου βγαινει οπως αισθάνομαι εκεινη τη ωρα δλδ.

Raja
04-08-09, 11:23
νομίζω ότι είναι μία συμπληρωματική άσκηση του στήθους ,αλλα χρήσιμη από πολλές πλευρές.
1)βοηθάει να σπάει η μονοτονία της προπόνησης
2)είναι ωφέλιμη για τους γυμναστηριούχους,μιας κ απασχο΄λεί τις περισσότερες γυναίκες(μιλώ γι αυτές που δεν γυμνάζονται τόσο σοβάρα κ προτιμούν πιο λάϊτ ασκήσεις στο προγραμμά τους)
3)γυμνάζει κ επικεντρώνει μυικές ίνες που δεν τις γυμνάζουν ιδιαίτερα άλλες ασκήσεις
4)Στο 1ο μηχάνημα αν αλλάξεις την λαβη κ αντι για τους πήχεις,πιάσεις κ σπρώχνεις με τις παλάμες(σε περίπτωση που το γυμναστήριο σου δεν έχει κ το μηχάνημα με την 2η λαβή)(εδώ οι αγκώνες θα είναι παράλληλοι με το πάτωμα κ όχι κάθετοι σε αυτό οπως θα ήταν αν σπρώχναμε με τους πήχεις)τότε έχεις αυτόματα την 2η άσκηση στο 1ο μηχάνημα.

Geo84
04-08-09, 11:29
Στο γυμναστήριο μου διαθέτουμε και τα δυο αλλά εγώ κάνω το δεύτερο.Το πεκ ντεκ δε ξέρω αλλά κάπου το χάνω............

flowin_through
04-08-09, 17:43
Πεκ ντεκ ειναι η πιο αχρηστη ασκηση που υπαρχει. Την εκανα στην αρχη και δεν καταλαβαινα γιατι μενω πισω στο στηθος. Την εκοψα και βρηκα την υγεια μου. Ουτε διπλα απο μηχανημα πεκ ντεκ δεν περναω.

NASSER
04-08-09, 18:59
Πεκ ντεκ ειναι η πιο αχρηστη ασκηση που υπαρχει. Την εκανα στην αρχη και δεν καταλαβαινα γιατι μενω πισω στο στηθος. Την εκοψα και βρηκα την υγεια μου. Ουτε διπλα απο μηχανημα πεκ ντεκ δεν περναω.


Δεν μπορεις να αποκαλεις μια ασκηση ή ενα μηχανημα αχρηστο επειδη εσενα προσωπικα δεν σε ικανοποιησε. Καποιος αλλος θα ελεγε πως εσυ δεν ηξερες να χειριστεις σωστα την ασκηση, να κυνηγουσες τα κιλα αντι να κοιτας να γυμναζεται σωστα ο μυς. Καλο θα σου κανει να αναθεωρησεις καποιες σκεψεις σου γυρω απο τη γυμναστικη και να κοιτας πιο σφαιρικα.

Panoz
02-12-09, 14:16
Αν δοκιμασεις το πεκ ντεκ με τα μαξιλαρακια για τους αγκωνες θα δεις οτι απομονωνεις τελεια το στηθος.

το αλλο πεκ ντεκ σαν αυτο στις φωτο εμενα προσωπικα με ενοχλει στους ωμους, σπανια το χρησιμοποιω για σετ, αλλα οταν κανω το δουλευω σαν pre exaust πριν μπω στον ισιο παγκο.

Machiavelli
02-12-09, 14:34
Αν δοκιμασεις το πεκ ντεκ με τα μαξιλαρακια για τους αγκωνες θα δεις οτι απομονωνεις τελεια το στηθος.

το αλλο πεκ ντεκ σαν αυτο στις φωτο εμενα προσωπικα με ενοχλει στους ωμους, σπανια το χρησιμοποιω για σετ, αλλα οταν κανω το δουλευω σαν pre exaust πριν μπω στον ισιο παγκο.

Συμφωνώ. Χρησιμοποιώ πεκ ντεκ με μαξιλάρια στους αγκώνες και ο μόνος λόγος που πιάνω την λαβή είναι για να μη γλιστρήσω, με την πρόσθεση 5 κιλών η άσκηση γίνεται αρκετά πιο δύσκολη, οπότε υποθέτω ότι απομονώνεται αρκετά καλά το στήθος.

Panoz
02-12-09, 16:44
Συμφωνώ. Χρησιμοποιώ πεκ ντεκ με μαξιλάρια στους αγκώνες και ο μόνος λόγος που πιάνω την λαβή είναι για να μη γλιστρήσω, με την πρόσθεση 5 κιλών η άσκηση γίνεται αρκετά πιο δύσκολη, οπότε υποθέτω ότι απομονώνεται αρκετά καλά το στήθος.

Τι εννοεις με την προσθεση 5 κιλων?

Machiavelli
02-12-09, 18:49
Εννοώ να βάλω 5 κιλά παραπάνω στο μηχάνημα.

Panoz
02-12-09, 19:34
Το καταλαβα

cult
18-11-23, 09:04
καλημέρα σας !! ποια η γνώμη σας για τις παραλλαγές του pec dek, συγκεκριμένα μια εκδοχη που ειναι με τα χέρια παράλληλα αντί για τους αγκώνες σε 90ο , και στη δεύτερη εκδκχη να σπρώχνουμε με τις παλάμες . Η διαφορά είναι το εύρος της κίνησης ουσιαστικά που στην πρώτη περίπτωση δουλεύει ο μυς περισσότερο σε σύσπαση και στη δεύτερη περίπτωση σε διάταση . ποια θα επιλέγατε και γιατί? σε όλες τις περιπτώσεις το εύρος της κίνησης είναι σχετικά περιορισμένο, θα μπορούσαμε να εφαρμόσουμε κάτι σαν δισετ συνδυάζοντας τις παραπάνω παραλλαγές ώστε να καλύψουμε όλο το ROM του μυ ?