PDA

Επιστροφή στο Forum : Mεγαλα Χερια?Προπονειστε τα ποδια!



JohnyB
08-04-09, 22:25
Προπονηση για σουπερ χερια μια φορα την εβδομαδα!
Σουπερσετ με δικεφαλα τρικεφαλα και προπονουμε τα ποδια αμεσως μετα τα σουπερσετ για να μεγιστοποιησουμε την αυξητικη ορμονη και να αυξησουμε την τεστοστερονη.

Το διαβασα καπου προσφατα!!!!Ισχυει??????????????:confused::unsure:

TRIANTAFYLLOU
09-04-09, 01:45
Προπονηση για σουπερ χερια μια φορα την εβδομαδα!
Σουπερσετ με δικεφαλα τρικεφαλα και προπονουμε τα ποδια αμεσως μετα τα σουπερσετ για να μεγιστοποιησουμε την αυξητικη ορμονη και να αυξησουμε την τεστοστερονη.

Το διαβασα καπου προσφατα!!!!Ισχυει??????????????:confused::unsure:
χερια μια φορα την εβδομάδα είναι καλό τα εχω κάνει πολύ παλια 2 φορες αλλα δεν μου άρεσε όπως όλο το σώμα 2 φορες και όταν μειωσα και ελάτωσα και τα σετ , είδα άσπρη μέρα .

αυτό με τα σούπερ σετ ήταν το καλύτερό μου θέλει πολύ καλη φυσική κατάσταση γιατί κατευθείαν μετα το σε τ πχ δικεφάλων μπαίνεις σε τρικέφαλο και διάλειμα γίνετε μετα την ολοκλήρωση και των δύο .

αυτό το πρόγραμμα δεν είναι για πρόγραμμα ρουτίνας είναι απλά να σοκάρουμε τους μυς για ανάπτυξη ,γιατι γυμνάζοντας συγχρόνως δυο ανταγωνιστές μυς έχουμε τρομερό πρίξιμο γιατί το αίμα μαζεύετε στα χέρια , αλλά με αυτή την λογική που κολάει να βάλουμε πόδια .

όλα γίνονται το θέμα είναι αν είναι σωστά .τα πόδια είναι το μισό σώμα για πιό λόγο να τα βάλουμε με χέρια , όταν ο στόχος μας είναι η ανάπτυξη .

στα πόδια εγώ προσωπικά μόνο γάμπες έκανα μετα με κουβαλούσαν γιατί τα έδινα όλα και δεν γούσταρα τίποτε άλλο μετα και δεν χρειάζετε να υπερπροπονηθούμε για να έχουμε έκριση αυξητικής ορμόνης .

τώρα αν κάπιοι τα κάνουν και είναι προσωπικές απόψεις δεν ξέρω αν αυτοί βλέπουν όφελος τότε δεν μπορείς να πείς κατι αν όμως κάνοντας διαφορετικά έχουν καλύτερα αποτελέσματα ίσως αυτό να μην το ξέρουν

NASSER
09-04-09, 02:47
Ο Ηλιας το καληψε το θεμα. Οτι και να πουμε θα ειναι περιττο;)

BRaWNy
09-04-09, 08:47
Το ότι ασκήσεις ποδιών όπως Σκουωτ, αλλά και άλλες βαρβάτες όπως Άρσεις θανάτου ανεβάζουν την παραγωγή ορμονών είναι γνωστό.
Μην περιμένετε όμως να αυξηθει η παραγωγή με leg extensions και τέτοια, θέλει πολυαρθρικές ασκήσεις και συνηθως μεγάλης εμβέλειας κίνησης, ή αν θες "ταξιδιού" της μπάρας.

Τωρα, αν υπάρχουν τέτοιες ασκήσεις στο πρόγραμμα, αυξάνεται γενικά η παραγωγή ορμονών, και δεν είναι απαραίτητο να γίνεται σωνει και καλά προπόνηση χεριών μαζί με ποδιών ή κάτι άλλο κλπ, ακόμη και χωριστά, ετσι κι αλλιώς η παραγωγή ορμονών είναι στα ύψη και θα κάνει τη δουλειά της, εξάλλου εκτός γυμανστηρίου αυξανόμαστε.

Απόψεις μου

KATERINI 144
09-04-09, 13:06
Προπονηση για σουπερ χερια μια φορα την εβδομαδα!
Σουπερσετ με δικεφαλα τρικεφαλα και προπονουμε τα ποδια αμεσως μετα τα σουπερσετ για να μεγιστοποιησουμε την αυξητικη ορμονη και να αυξησουμε την τεστοστερονη.

Το διαβασα καπου προσφατα!!!!Ισχυει??????????????:confused::unsure:

καλύτερα ειναι να κάνουμε σκουοτ ενδιαμεσα στον υπνο το βραδυ, εκει που μεγαλώνουν τα χερια να πάρουν και λιγο ακόμα...........................

τελικά εχει μπερδευτεί πολύ η δουλειά και ο καθένας εχει διαβάσει πεντε πράγματα και νομιζει οτι κανει χημικές ενώσεις, και το νερο απο οξυγόνο και υδρογόνο αποτελείται αλλα αν τα ενώσεις αυτα τα δυο νερό δε βγάζεις............................

αρκεστείτε σε απλά, κλασικά, και δοκιμασμένα στην πράξη πράγματα.

Polyneikos
09-04-09, 13:11
Για μενα όποιος κανει σοβαρή προπόνηση ποδιων,και δεν θελω να ακουστεί καπως αυτό,δεν έχει δυναμη για τίποτα άλλο μετα και πρεπει να φύγει σχεδόν σερνωντας από το γυμναστηριο.Αυτό που θελω να εξηγησω είναι ότι αν κανεις πρόγραμμα σουπερσετ χεριων δεν θα μπορείς να κανεις μετά πόδια με ένταση(εκει θέλουμε όλο το γλυκογόνο του σωματος,όχι ότι έχει απομείνει),αν από την άλλη κανεις πόδια και μετα έχεις όρεξη και δυναμεις για κατι άλλο πάει να πει ότι τα "χαίδεψες" στην προπόνηση.
Τώρα αυτες οι προπονητικες μέθοδοι εμπεριέχουν περισσότερο πειραματισμο και εντυπωσιασμό,εγω θυμαμαι παλία καποιους γυμναστες στα πρωτα μου χρόνια οι οποιοι λανσαραν ένα είδος προπόνησης χεριων που τα παίζαν γύρω στις 5 ώρες,με 15΄ διαλειματα ανα 45 λεπτα προπόνησης όπου σταματάγαν για να παρουν συμπληρώματα και ξανα από την αρχη με άλλες ασκησεις.Γενικα πολλά ακουγονται αλλά όπως είπε και ο Κατερινη τα απλα κ τα δοκιμασμένα είναι τα καλύτερα....

thegravijia
09-04-09, 13:19
ρε παιδια μην τον αποπερνεται μια ερωτηση εκανε ο ανθρωπος...
αυτο που λεει ο jonhy ο δευτερος ισχυει δηλ οτι γυμναζοντας ποδια θα εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη αναπτυξη (αλλα οχι μαζι με τα χερια) - μαλλον εδω αυτο που πρεπει να περαστει στους αρχαριους ειναι οτι κανοντας ποδια εχουμε πιο καλη αναπτυξη γενικα σε ολα το σωμα απο το να μην τα κανουμε καθολου- το λεω αυτο γιατι πολυ αρχαριοι θελοντας να αποκτησουν μεγαλυτερα χερια τα κανουν 2 και 3 φορες την βδομαδα και παραμελουν τα ποδια...

και κατα την γνωμη μου ο μονος τροπος που μπορεις να συνδιασεις προπονηση ποδιων με το πανω μερος του σωματος ειναι εκει που κανεις σκουοντ να το συνδιασεις με pull overs ....
σαν σουπερ σετ,...

Polyneikos
09-04-09, 13:28
ρε συ δεν τον αποπαίρνουμε,κατ΄αρχην δεν το ασπάζεται και δεν μας το περναει σαν δική του φιλοσοφία,καπου το διάβασε ο Γιαννης και το μετεφερε απλά να παρει γνωμες.So simple...

the_big_litho
09-04-09, 14:33
Δεν νομιζω Γιαννη να ισχυει τεκμηρειωμενα κατι τετοιο...



Για μενα όποιος κανει σοβαρή προπόνηση ποδιων,δεν έχει δυναμη για τίποτα άλλο μετα και πρεπει να φύγει σχεδόν σερνωντας από το γυμναστηριο.


+10000

KATERINI 144
09-04-09, 14:38
ρε συ δεν τον αποπαίρνουμε,κατ΄αρχην δεν το ασπάζεται και δεν μας το περναει σαν δική του φιλοσοφία,καπου το διάβασε ο Γιαννης και το μετεφερε απλά να παρει γνωμες.So simple...

+1
και η δικη μου απάντηση στον συγγραφέα του βιβλίου-άρθρου οπου το διαβασε παει thegravijia.




και κατα την γνωμη μου ο μονος τροπος που μπορεις να συνδιασεις προπονηση ποδιων με το πανω μερος του σωματος ειναι εκει που κανεις σκουοντ να το συνδιασεις με pull overs ....
σαν σουπερ σετ,...

αυτό πάλι δεν το κατάλαβα.

BRaWNy
09-04-09, 14:48
και κατα την γνωμη μου ο μονος τροπος που μπορεις να συνδιασεις προπονηση ποδιων με το πανω μερος του σωματος ειναι εκει που κανεις σκουοντ να το συνδιασεις με pull overs ....
σαν σουπερ σετ,...Αυτό μόνο για νεαρούς σε ηλικία και όταν στοχεύουν για διευρυνση οστων θώρακα (γιατι σε αυτούς υπάρχει ακομη και αυτη η δυνατότητα).
Λένε ότι Σκουωτ και πουλόβερς με βαθιές αναπνοές βοηθάνε, και προτείνουν και τέτοια σουπερσετ/συνδιασμούς, κατα τα άλλα δεν έχει κάποιο νόημα.
Είναι όμως παλιό σκεπτικό και μέθοδος.

Εγω θα έλεγα ότι δεν χρειάζεται να γίνουν και σουπερσετ, και μόνο που θα υπάρχουν στο πλάνο αρκούν, κι ας είναι και ξεχωριστές μέρες.

RUHL
09-04-09, 16:15
Προπονηση για σουπερ χερια μια φορα την εβδομαδα!
Σουπερσετ με δικεφαλα τρικεφαλα και προπονουμε τα ποδια αμεσως μετα τα σουπερσετ για να μεγιστοποιησουμε την αυξητικη ορμονη και να αυξησουμε την τεστοστερονη.

Το διαβασα καπου προσφατα!!!!Ισχυει??????????????:confused::unsure:
Ναι το εκανα χτες(και γενικα αυτο τον μηνα) αυτο και πηρα 5cm την πρωτη εβδομαδα την δευτερη πηρα 3 cm μετα την 3η πηρα 1,5 οσο παει και μειονετε δηλαδη
Στο τελος του μηνα περιπου 10 cm πηρα :turtle: +παρατηρησα κατι περιεργο αυξησα τοσο τις ορμονες που οποιος εκανε διπλα μου πηρε 0,5 μαζα μυικη σε εκεινη την προπονηση.

:green::bbbiceps:





Σοβαρα τωρα
Ακομα και να αυξανει δεν πρεπει να σε νοιαζει σε ερευνες κανανε 1 ομαδα προγραμα κατω τον 2 λεπτων διαλειμα που=αυξανει ορμονες και 1 ομαδα ανω τον 3λεπτων που δεν αυξανει τοσο στο τελος δεν ειχαν διαφορα σωματικα η μια ομαδα απο την αλλη

Για τα ποδια δικιο εχουν εμενα μου περνουν 1 ωρα περιπου και μετα δεν εχεις ορεξη για πολλα πολλα αν βαλεις μεσα τα εξης
Σκουωτ
Προβολες
Πιεσεις ποδιων
Αρσεις θανατου με αλυγηστα

Και μαντεψε οταν ξεπερνας την 1 ωρα ειναι αντιπαραγωγικο οποτε αν προλαβαινεις να κανεις 40 λεπτα ποδια πχ και 20 λεπτα χερια λολ μονο καπως ετσι εγω δεν προλαβαινω


Αν θελεις μεγαλα χερια κανε 2 και 3 προπονησεις την εβδομαδα αντεχουν πολυ πραμα αυτα το παρατηρησα προσφατα και εγω απλος δεν πρεπει να κανεις τα ιδια η να εχει τοσο τεραστειο φωρτο επειδη θα κανεις 3 φορες οχι 1
Τι τεχνικες θα χρησημοποιησεις ασκησεις κτλ βρες τα μονος:turtle: πειραματησμος διαβασε και κατι σε poliquine



Αυτό μόνο για νεαρούς σε ηλικία και όταν στοχεύουν για διευρυνση οστων θώρακα (γιατι σε αυτούς υπάρχει ακομη και αυτη η δυνατότητα).Μυθος:turtle::turtle:

TRIANTAFYLLOU
09-04-09, 17:42
αυτες είναι και κινήσεις εντυπωσιασμού σε κάποια γυμναστήρια αλλαζουν συχνά προγράμματα για να νιώθει ο αθλούμενος οτι τον προσέχουν και είναι ανευ ουσίας αντί να προσέχουν ως προς την σωστή εκτέλεση και ένταση για την καλύτερη απόδοση του προγράμματος , αυτά είναι αστεία πράγματα .

είναι σαν να λές έναν που κάνει τζόκινκ αμα θες μεγάλε να ανεβεις πραγματικά δεν θα τρέχεις σε ευθεία αλλα ζικ ζακ η σε κύκλους .

JohnyB
09-04-09, 22:18
Με καληψατε δεν θελω να πω κατι αλλο!!!!!!!
Κι εγω οντως το διαβασα σε ενα απο τα μεγαλυτερα περιοδικα του χωρου και αρκετα γνωστο(δεν ξερω αν πρεπει να πω)!!!!!!!
Απλα και γω απ οσα εχω δει και διαβασει εδω μεσα οσο ειμαι εχω αλλες αποψεις για το διαχορισμο!!!!
Απλα αυτο μολις το διαβασα μου κινησε αρκετα την περιεργεια!!!!

JohnyB
09-04-09, 22:21
Το ότι ασκήσεις ποδιών όπως Σκουωτ, αλλά και άλλες βαρβάτες όπως Άρσεις θανάτου ανεβάζουν την παραγωγή ορμονών είναι γνωστό.
Μην περιμένετε όμως να αυξηθει η παραγωγή με leg extensions και τέτοια, θέλει πολυαρθρικές ασκήσεις και συνηθως μεγάλης εμβέλειας κίνησης, ή αν θες "ταξιδιού" της μπάρας.

Τωρα, αν υπάρχουν τέτοιες ασκήσεις στο πρόγραμμα, αυξάνεται γενικά η παραγωγή ορμονών, και δεν είναι απαραίτητο να γίνεται σωνει και καλά προπόνηση χεριών μαζί με ποδιών ή κάτι άλλο κλπ, ακόμη και χωριστά, ετσι κι αλλιώς η παραγωγή ορμονών είναι στα ύψη και θα κάνει τη δουλειά της, εξάλλου εκτός γυμανστηρίου αυξανόμαστε.

Απόψεις μου


Οι μονο δυο ασκησεις ποδιων που λεει συγκεκριμενα ειναι καθισματα με μπαρα και πιεσεις!!!!!!

TRIANTAFYLLOU
10-04-09, 02:27
όλες οι απορίες είναι σεβαστές στο φόρουμ άλλωστε όλοι μας κάποτε δεν ξέραμε και μάθαμε.
ροτώντας πας στην πόλη που λένε .

Gregory G
07-05-09, 23:01
Να ρωτησω κατι αν κανουμε 2 φορεσ τ εβδομαδα χερια δεν μεγαλωνουν?

Levrone
07-05-09, 23:19
Να ρωτησω κατι αν κανουμε 2 φορεσ τ εβδομαδα χερια δεν μεγαλωνουν?

εξαρταται φιλε, βλεπεις οτι οι αποψεις ειναι διαφορετικες..αλλος κανει 2 φορες και βλεπει διαφορα, αλλος μια..προσωπικα κανω χερια δικεφαλα και τρικεφαλα σε μια προπονηση μια φορα την εβδομαδα, οχι σουπερ σετ αλλα χωριστα..στα τρικεφαλα με τα οποια ξεκιναω φορτσαρω και στα δικεφαλα με 2 ασκησεις σηκωνομαι και φευγω ολοπρηστος..

τωρα να παιξω ποδια μετα δεν το συζητω..οπως επισης και αν παιξω ποδια , κανω στο τελος γαμπες, βαζω τα κλαματα , και δε βλεπω την ωρα να φυγω περπατωντας σα χεσμενος ...οχι και να κανω κατι αλλο μετα..σ αυτο συμφωνω με τον Πολυνεικο.

ANONIO
08-05-09, 11:03
Το ότι ασκήσεις ποδιών όπως Σκουωτ, αλλά και άλλες βαρβάτες όπως Άρσεις θανάτου ανεβάζουν την παραγωγή ορμονών είναι γνωστό.
Μην περιμένετε όμως να αυξηθει η παραγωγή με leg extensions και τέτοια, θέλει πολυαρθρικές ασκήσεις και συνηθως μεγάλης εμβέλειας κίνησης, ή αν θες "ταξιδιού" της μπάρας.

Τωρα, αν υπάρχουν τέτοιες ασκήσεις στο πρόγραμμα, αυξάνεται γενικά η παραγωγή ορμονών, και δεν είναι απαραίτητο να γίνεται σωνει και καλά προπόνηση χεριών μαζί με ποδιών ή κάτι άλλο κλπ, ακόμη και χωριστά, ετσι κι αλλιώς η παραγωγή ορμονών είναι στα ύψη και θα κάνει τη δουλειά της, εξάλλου εκτός γυμανστηρίου αυξανόμαστε.

Απόψεις μου
μια ερωτηση εχω εγω,πως γινετε, το σκουωτ οι αρσεις θανατου να ανεβαζουν τις ορμονες?

Gregory G
08-05-09, 16:46
εγω λες οτι κανω στιθοσ δικεφ και πλατη τρικεφ κ σκεφτομαι ν βαλω τ σαββατο δικεφ τρικεφ μια προπονισι.... τ παρασκευη ν εχω κανει ρεπο ομωσ....πιστευετε θα βοηθησει ν μεγαλωσουν?

Exci
08-05-09, 18:03
εγω λες οτι κανω στιθοσ δικεφ και πλατη τρικεφ κ σκεφτομαι ν βαλω τ σαββατο δικεφ τρικεφ μια προπονισι.... τ παρασκευη ν εχω κανει ρεπο ομωσ....πιστευετε θα βοηθησει ν μεγαλωσουν?
Σου απαντησε ο λεβρον απο πανω σχετικα με 2 φορες προπονηση τα χερια