PDA

Επιστροφή στο Forum : πλανο προγραμματων



napstor
09-04-09, 00:19
ο christian thibaudeau λεει στο the black book of training secrets καποια πλανο προγραμματων.συγκεκριμενα

για τους bodybuilders=δυναμη-μαζα-μαζα-δυναμη-μαζα-μαζα
για τους powerlifters=μαζα-δυναμη-δυναμη-εκρηκτικοτητα-δυναμη-δυναμη
για τους αρσηβαριστες=μαζα-δυναμη-εκρηκτικοτητα-δυναμη-εκρηκτικοτητα-εκρηκτικοτητα

εγω θα ακολουθησω το πλανο για τους powerlifters και η ερωτηση μου ειναι η εξης.θα ηταν καλυτερα να βαλουμε το καθε προγραμμα 2 μηνες για να δουμε διαφορες ή καθε μηνα να αλλαζουμε για να μην συνηθισει το σωμα?
αυτη ειναι και μια γενικη ερωτηση που αφορα ολους μας.καθε ποτε να αλλαζουμε προγραμμα?

thegravijia
09-04-09, 00:34
ρε συ το εχουμε ξανασυζητηση ποσες φορες ...
ο καθε προπονητης/αθλητης λεει τα δικα του
πχ ο milos λεει πως το σωμα συνηθιζει παρα πολυ ευκολα και σε καθε προπονηση αλλαζει τις ασκησεις ..
αλλος ας πουμε ο ronnie αμα δεις κανει συνεχως ολα αυτα τα χρονια ακριβως τις ιδιες ασκησεις με το ιδιο προγραμμα...

ειναι τι ταιριαζει σε εσενα..
εγω πχ ακολουθω αυτο που λεει ο milos γιατι ετσι εχω δει οτι μου αρεσει πιο πολυ η προπονηση και γουσταρω γιατι κ αυτο σημαντικο ειναι (για χομπι το κανουμε) και εχω παρατηρησει ετσι οτι οταν επιστρεφω στις ιδιες ασκησεις ανεβαζω πιο ευκολα κιλα απο οτι θα ανεβαζα αν εκανα συνεχως τα ιδια - αλλα παιδια θα σου πουνε το αντιθετο - ειναι τι σου ταιριαζει

BRaWNy
09-04-09, 09:15
ο christian thibaudeau λεει στο the black book of training secrets καποια πλανο προγραμματων.συγκεκριμενα

για τους bodybuilders=δυναμη-μαζα-μαζα-δυναμη-μαζα-μαζα
για τους powerlifters=μαζα-δυναμη-δυναμη-εκρηκτικοτητα-δυναμη-δυναμη
για τους αρσηβαριστες=μαζα-δυναμη-εκρηκτικοτητα-δυναμη-εκρηκτικοτητα-εκρηκτικοτητα

εγω θα ακολουθησω το πλανο για τους powerlifters και η ερωτηση μου ειναι η εξης.θα ηταν καλυτερα να βαλουμε το καθε προγραμμα 2 μηνες για να δουμε διαφορές ή καθε μηνα να αλλαζουμε για να μην συνηθισει το σωμα?
αυτη ειναι και μια γενικη ερωτηση που αφορα ολους μας.καθε ποτε να αλλαζουμε προγραμμα?Μέσα στο Black Book ο Thibaudeau εξηγεί πως πρέπει να γίνονται, και σε διάρκεια κλπ.
Γιατι δεν συμβουλεύεσε το βιβλίο?
Απο τη στιγμή που λες θα "ακολουθησω το πλάνο", σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πλάνο, όπου δεν γίνεται να μην αναφερεται στον τρόπο, διάρκεια κλπ.

Οι ερωτήσεις σου είναι γενικές και δεν μπορουν να απαντηθούν ακριβως.
Το θέμα είναι να ΜΗΝ εστιάζεσαι σε πράγματα όπως εκει που λες "συνηθίζει", "διαφορές" και τέτοια, όσο το κάνεις ή δεν κατανοείς ακόμη πως είναι/λειτουργουν τα πράγματα, και το κοιτας απο αυτη την πλευρά, τόσο δεν θα δουλέψει και όπως πρέπει κάτι τέτοιο που διάλεξες.
Ειδικότερα δε, αν προσπαθεις να "μιξάρεις" πλάνα ή μεθόδους, π.χ. να κάνεις αυτό που διάλεξες απλά απο μορφής ιδιότητας, αλλά να προσπαθεις να βαζεις εσυ τρόπους ή διάρκειες κλπ, όταν καλά καλά δεν κατανοείς την λειτουργία τους.
Και μη μου πεις ότι την κατανοείς, δε θα συμφωνήσω, διότι φαίνεται απο τον τρόπο σκέψης, εστιασμού κλπ απο σενα, αλλά και το πως χρησιμοποιείς τέτοια θεματα ή πλάνα, χωρις αυτό να σημαίνει ότι είναι κάτι κακό απο σένα, είναι φυσιολογικό, δεν σε κατηγορώ για κάτι.
Αν με πιάνεις.

BRaWNy
09-04-09, 09:24
εγω πχ ακολουθω αυτο που λεει ο milos γιατι ετσι εχω δει οτι μου αρεσει πιο πολυ η προπονηση και γουσταρω γιατι κ αυτο σημαντικο ειναι (για χομπι το κανουμε) και εχω παρατηρησει ετσι οτι οταν επιστρεφω στις ιδιες ασκησεις ανεβαζω πιο ευκολα κιλα απο οτι θα ανεβαζα αν εκανα συνεχως τα ιδια - αλλα παιδια θα σου πουνε το αντιθετο - ειναι τι σου ταιριαζειAν αλλάζεις ασκήσεις απο προπόνηση σε προπόνηση, σε ένα σπλιτ όπου υπάρχει χαμηλή συχνότητα (η επαναπροπονηση κάθε μυικής ομάδας απο 7 μερες και πάνω), χάνεις εν μερει το εφε της δυναμικής προσαρμογής των μυων σε μια άσκηση, και μάλλον μένεις μόνο με τα πρηξίματα στην προπόνηση και όχι τίποτε πιό εποικοδομητικό.

Δεν υπάρχουν θέματα "συνηθειας" αλλά μόνο "προσαρμογής" ή και κορεσμού (με την προπονητική έννοια) ή κι άλλα, που δεν "μου' ρχονται" τωρα.


Απλά απόψεις μου.

napstor
09-04-09, 16:34
οκ ευχαριστω για τις απαντησεις σας;)