PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως φτιαχνουμε δικο μας προγραμμα?



embrance
10-04-09, 13:37
Αυτο τον καιρο συνεχεια διαβαζω προγραμματα 5Χ5.Η αληθεια ειναι οτι παντα ψαχνω τροπους να βελιτωσω το οποιο προγραμμα εχω ωστε να μου ταιριαζει "γαντι" και το 5Χ5 μου εχει δωσει λιγο πολυ οσα θα ηθελα:Και δυναμη και ογκο,και αρκετες "πινελιες" σε οσα σημεια ειχα αδυναμια αλλα και μια πιο καλη βαση στα ηδη δυνατα.

Ετυχε λοιπον καθως εψαχνα για κατι σε 5Χ5 να διαβασω το stronglifts 5X5 προγραμμα που εχει 3 φορες την εβδομαδα σκουοτ.Για εμενα που ΔΕΝ κανω τοσο καλη διατροφη και δεν πιστευω οτι το σωμα μου θα προλαβει να αναρωσει δεν νομιζω να πιασει/δουλεψει.Συνηθως κανω προπονηση ως εξης:3 φορες την μια εβδομαδα,2 την επομενη.Εχω δει οτι γενικα αναρωνω καπως καλυτερα ετσι,και μετα ανεβαζω τα κιλα στις βασικες.Ετσι ανεβασα οπω ειπα και στο λογκ μου 4-9 κιλα σε ολες τις βασικες σε εναν μηνα,και μια εβδομαδα εκανα και 3 προπονησεις ολοκληρο το σωμα(απο εκει θα πηρα τις...πινελιες που λεω.Περισοτερες επαναληψεις κτλ..)

Γενικα μου αρεσει το 5Χ5 επιδη ακριβως σε ζοριζει χωρις να φτασεις σε σημειο ναβγαζεις κραυγες πονου και αγονειας(λολ),και αναλογα μπορεις να παιξεις λιγο "εκ του ασφαλους".
Λοιπον για να μην μακρυγορω...Εχω διαβασει οτι διαλεγουμε μια-δυο ασκησεις ια τις μεγαλε ςμυικες ομαδες και αλλες τοσες για μικροτερες.Αρα για βασικες βαζουμε σκουοτ,αρσεις κτλ.(Σε αυτες κυριως θελω να επικεντρωθω)...

θα υπηρχε διαφορα αν εκανα 3 φορες την εβδομαδα σκουοτ,αρσεις,πιεσεις στηθους σε στυλ 3 σετ,3 επαναληψεις + σε καθε προπονηση και διαφορετικε μικρες μυικες ομαδες?Θελω να πω ποια θα ηταν η διαφορα με το μεχρι τωρα προγραμμα μου που εκανα μια φορα την εβδομαδα 5Χ5 στηθος,την επομενη 5Χ5 αρσεις κτλ?

Ευχαριστω παδια για οτν χρονο σας...με βαση οσα θα πειτε θα κανω μια (επιτυχιμενη αποπειρα)να βελιτωσω το προγραμμα μου.(Εχω κατι χυμα σκεψεις ηδη...)

embrance
10-04-09, 13:38
Α και μια φωτο μετα απο ενα μηνα 5χ5 η πλατη..:)

RUHL
10-04-09, 14:11
Για εμενα που ΔΕΝ κανω τοσο καλη διατροφηΔεν θα με ενοιαζε και τοσο η προπονηση αν ειχα ακυρο αυτο τον τομεα τσαμπα κοπος στο gym 8-)


Τωρα πως το φτιαχνεις κατσε να σου πω πραγματα που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ οταν βλεπεις οτι δεν αναρωνεις μειονεις τα σετ η τις ασκησεις αν αναρωνεις αυξανεις
πολυ προτοτυπια τι να πουμε τωρα:turtle:

Καλη επυτιχια μεγιστοποιοντας το 20%:thumbup:



θα υπηρχε διαφορα αν εκανα 3 φορες την εβδομαδα σκουοτ,αρσεις,πιεσεις στηθους σε στυλ 3 σετ,3 επαναληψεις + σε καθε προπονηση και διαφορετικε μικρες μυικες ομαδες?Θελω να πω ποια θα ηταν η διαφορα με το μεχρι τωρα προγραμμα μου που εκανα μια φορα την εβδομαδα 5Χ5 στηθος,την επομενη 5Χ5 αρσεις κτλ?
Ναι η διαφορα θα ηταν στην υπερκωποση και χωρις υποστηρηξη δεν σε περνει και τοσο συχνα να κανεις

embrance
10-04-09, 14:15
Δεν θα με ενοιαζε και τοσο η προπονηση αν ειχα ακυρο αυτο τον τομεα τσαμπα κοπος στο gym 8-)


Τωρα πως το φτιαχνεις κατσε να σου πω πραγματα που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ οταν βλεπεις οτι δεν αναρωνεις μειονεις τα σετ η τις ασκησεις αν αναρωνεις αυξανεις
πολυ προτοτυπια τι να πουμε τωρα:turtle:

Καλη επυτιχια μεγιστοποιοντας το 20%:thumbup:
Καλα μην νομιζεις οτι ειναι τελιως αγγουρια.Απλα που και που ισως χασω κανα γευμα και το αναπληρωσω με κανα σουβλακι..χαχα...