PDA

Επιστροφή στο Forum : Παγωτό με whey



slaine
12-04-09, 14:14
1) Παγωτό Σοκολάτα με Δυόσμο

Προετοιμασία:
1) μία δόση whey σοκολάτα (40-50 γρ),
2) μερικά δημητριακά All-Bran,
3) λίγο απόσταγμα δυόσμου,
4) ανάλογη ποσότητα νερού.

Ανακατέψτε στο μπλέντερ όλα τα υλικά. Βάλτε το στην κατάψυξη να παγώσει.
Είναι μια πολύ εύκολη συνταγή για να αλλάξετε λίγο τον τρόπο που πίνετε την πρωτεΐνη σας.



2) Απλό Παγωτό
Προετοιμασία:
Είναι πολύ εύκολο- απλά βάλτε στην κατάψυξη την πρωτεΐνη αφού την έχετε χτυπήσει στο μπλέντερ με άπαχο γάλα. Προσθέστε μερικές φράουλες ή κομματάκια μπανάνας.



3) Παρφέ Μπανάνας

Προετοιμασία:
Υλικά
50γρ πρωτεΐνης με γεύση κρέμα σοκολάτας
2 κουτ. της σούπας φιστικοβούτυρο με μειωμένα λιπαρά
480 ml κρύο νερό (240ml για το κάθε μείγμα)
4 μπισκοτάκια παγωτού (2 για το κάθε μείγμα)
50γρ πρωτεΐνης με γεύση κρέμα βανίλιας
1 μέτρια μπανάνα (κατεψυγμένη αν γίνεται)

Οδηγίες
Για το μείγμα σοκολάτας, τοποθετήστε το νερό, τα μπισκότα, το φιστικοβούτυρο και την πρωτεΐνη σοκολάτα στο μπολ του μπλέντερ και χτυπήστε τα σε χαμηλή ταχύτητα για 15 δευτερόλεπτα. Συνεχίστε το χτύπημα σε μεγάλη ταχύτητα για 30 δευτερόλεπτα ή μέχρι να γίνει το μείγμα κρεμώδες. Μοιράστε το μείγμα σε 4 με 6 μπολάκια και τοποθετήστε τα στο ψυγείο.
Τοποθετήστε μετά το νερό, τα μπισκοτάκια, την μπανάνα και την πρωτεΐνη βανίλια στο μπολ του μπλέντερ. Χτυπήστε σε χαμηλή ταχύτητα για 15 δευτερόλεπτα και μετά σε μεγάλη ταχύτητα για 30 δευτερόλεπτα ακόμη ή μέχρι το μείγμα να γίνει εντελώς κρέμα. Βγάλτε τα μπολ από το ψυγείο και τοποθετήστε στο καθένα από αυτά 4 μπισκοτάκια γύρω-γύρω. Γεμίστε τα μπολ με το μείγμα βανίλιας και τοποθετήστε τα ξανά στο ψυγείο για τουλάχιστον μια ώρα πριν τα σερβίρετε.


αυτοοσχεδιάστε τώρα που πήρατε μια "γεύση"

Exci
12-04-09, 14:49
αυτοοσχεδιάστε τώρα που πήρατε μια "γεύση"
Will do :shifty:
Aπο θεμα συντηρησης, σε ποσες μερες ειναι καλο να εχει καταναλωθει?

Steve KinG STyLe
12-04-09, 14:57
Aπο θεμα συντηρησης, σε ποσες μερες ειναι καλο να εχει καταναλωθει?
εεεεε, βαση εκτεταμενων ερευνων απο μεγαλα ονοματα της επιστημονολογιας, σε 1 μερα το πολυ... :shifty:
Slaine παντα απαικτος με τις συνταγες σου...

slaine
12-04-09, 15:02
στιβ εχεις μείνει πίσω!!! τα συγκλονιστικά νέα επιστημονικά δεδομένα μας αναγκάζουν (ενώ δε θέλουμε) να το καταναλώσουμε άμεσα από τη στιγμή που θα είναι έτοιμο:chinese::food::lol::bounce::geek::porc::rabbit:

εντιτ: σοβαρά τώρα δεν ξέρω, φαντάζομαι στη χειρότερη όταν λήγει το γάλα. αλλά η whey δεν ξέρω τι παθαίνει. λογικά αντέχει λιγότερο, δηλαδή να χάνει κάποια θρεπτικά/βιολογική αξία κλπ αλλά δε νομίζω να χαλάει και να έχει παρενέργειες (πχ κόψιμο :P )

Steve KinG STyLe
12-04-09, 15:07
Ποποο,οντως εχω μεινει πισω,αλλα αφου το λενε επιστημονες και ερευνες θα υποχωρήσω και θα αναγκαστω. :(

vagg
12-04-09, 17:05
ρε παιδια γιατι να χαλαει η whey???αυτο δεν το εχω καταλαβει
παντως το παγωτακι θα ειναι super και καθολου cheat

No Cash
13-04-09, 12:04
ρε παιδια γιατι να χαλαει η whey???αυτο δεν το εχω καταλαβει
παντως το παγωτακι θα ειναι super και καθολου cheat



θες με καθε τροπο να φας παγωτο!!!ας ειναι οτι θελει.. αρκει να λεγεται παγωτο!

θα προσθετα και χαρακτηρισμο στο τελος αλλα θα πεσουν παλι αστερακια.. :rolf: :clown2:

CapoFighter
20-03-12, 23:22
Επειδη ερχεται ο καιρος για παγωτα ειπα να ξεθαψω και εγω ενα θεμα...!!! :thumbup:

TheWorst
21-03-12, 00:43
Ρε παιδες τι λεμε "αποσταγμα" δυοσμου :turtle:
Ποια θεωρουνται τα "μπισκοτατα παγωτου"

πολυ τα ξερετε οι αθηναιοι ρε :green:

Και επισης οταν βαζουμε νερο και γαλα κτλ δε θα γινει πολυ αραιο και μετα να τρωμε παγο , αντι παγωτο ? :green: