PDA

Επιστροφή στο Forum : keto diet



goutsos
13-04-09, 12:34
να ρωτησω σε μια τετοια διετα...η πρωτείνη ποσο πρεπει να ειναι?στην κυκλικη ληψη υδατανθρακων ειναι περιπου 1,5γρ για καθε παουντ...

στην κετο πεφτει η πρωτείνη λογικα αλλα ποσο?τα λιπαρα?τα αναεβαζω μεχρι να φτασω τν αριθμο τν θερμιδων που εχω υπολογισει?
:bbbiceps:

sctp
13-04-09, 13:14
60% λιπος 35% πρωτεινη 5% υδατανθακες με οριο τα 30-50γρ. απλους τη μερα,οσο αναφορα την πρωτεινη ειναι περιπου 1γρ./παουντ. :)

goutsos
13-04-09, 13:23
αααα οκ αρα ριχνω και την πρωτεινη λιγο...κ ανεβαζω κ αλλο τα λιπαρα μαλιστα;)

sctp
13-04-09, 14:07
Απο τη στιγμη που μπεις σε κετοση,εχεις τη δυνατοτητα να ριξεις λιγο τα λιπαρα,αν κανεις και βαρη(και δεν εχεις υπερβολικα κιλα πανω σου) παντως προτεινω την 3-4η μερα να φας 2 μεγαλες πατατες με λιπαρα το βραδυ,καλυτερα αποτελεσματα στην περιπτωση μου και τα λιφτς δεν υποφερουν σε καμια περιπτωση και μικρος κινδυνος απωλειας μυικης μαζας,θα ελεγα οτι κανω στην ουσια μια παραλλαγη της Scivation cut diet. :weights:

Steve KinG STyLe
13-04-09, 14:55
The Regressive Ketogenic Cycle
By Christian Thibaudeau
Warning: The method I'm about to explain is extreme and is not how I recommend dieting all of the time.
However, it's a very effective way to shed a ton of fat... fast!

http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/image005.jpg

1) Fat dominant: 70% of your calories come from fat, 30% from protein, and you only eat trace carbs, shooting for less than 20 grams of them per day.

2) Equal ratio fat and protein: 50% of your calories come from fat, 50% from protein, and you only eat trace carbs

3) Isocaloric: Similar to the Zone diet in that it's a 40% protein, 30% fat, and 30% carb diet, but you never mix fats with carbs (three protein plus fat meals and three protein plus carb meals).

I'm not a huge fan of calorie counting, but it can be useful to easily establish your basic nutrient breakdown. If you're 15% body fat or above, your caloric intake should be set at around 11 calories per pound. If you're between 10 and 14%, it should be set at around 12 calories per pound, and if you're below 10% it should be set at 13 calories per pound.
Let's say that you're a stout 200 pounds at 15% body fat. Thus, your caloric intake is around 2,200 calories per day. Depending on the day, then, your nutritional breakdown looks like this:

Type 1: 1,540 calories from fat (171 grams), 660 calories from protein (165 grams), and less than 20 grams of carbs
Type 2: 1,100 calories from fat (122 grams), 1,100 calories from protein (275 grams), and less than 20 grams of carbs
Type 3: 660 calories from fat (73 grams), 880 calories from protein (220 grams), and 660 calories from carbs (165 grams)

Shooting for four solid meals and two shakes per day, the daily breakdown would look like this:
http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/NBPMType1-3.jpg

As the weeks progress and your body becomes fat adapted, the number of Type 1 days will decrease:

Week 1
Monday: Type 1
Tuesday: Type 1
Wednesday: Type 1
Thursday: Type 2
Friday: Type 2
Saturday: Type 2
Sunday: Type 3


Week 2
Monday: Type 1
Tuesday: Type 1
Wednesday: Type 2
Thursday: Type 2
Friday: Type 2
Saturday: Type 2
Sunday: Type 3

Week 3
Monday: Type 1
Tuesday: Type 1
Wednesday: Type 2
Thursday: Type 2
Friday: Type 2
Saturday: Type 3
Sunday: Type 3

Week 4
Monday: Type 1
Tuesday: Type 1
Wednesday: Type 2
Thursday: Type 2
Friday: Type 3
Saturday: Type 3
Sunday: Type 3

If you can tough it out, you'll drop between four and five percent body fat in four weeks. After that, eat normally for a week, and if you still want to get leaner, start a new cycle from scratch.

Remember, this isn't an optimal way of dieting over the long run. It's a quick fat loss blitz. It'll allow you to maximize fat loss in four weeks without losing muscle mass. But if you stay on this approach for too long, you risk losing some lean body mass because of the drastic caloric restriction.

slaine
13-04-09, 16:03
πριν λίγες μέρες άνοιξε ο μάντους αντίστοιχο τόπικ γιατί νέο τώρα?


60% λιπος 35% πρωτεινη 5% υδατανθακες με οριο τα 30-50γρ. απλους τη μερα,οσο αναφορα την πρωτεινη ειναι περιπου 1γρ./παουντ. :)

60% λίπος???????????????
απλοί υδατάνθρακες???????
:unsure:

sctp
13-04-09, 16:50
πριν λίγες μέρες άνοιξε ο μάντους αντίστοιχο τόπικ γιατί νέο τώρα?



60% λίπος???????????????
απλοί υδατάνθρακες???????
:unsure:

Ποια ακριβως ειναι η ερωτηση?:)
60% των θερμιδων απο λιπαρα και 30-50γρ συνηθως μεταπροπονητικα απο απλους υδατανδρακες ειναι τα συνηθισμενα ρατιο για CKD. :clap:

thegravijia
13-04-09, 17:48
την εχει δοκιμασει κανεις?
δεν χανεις ολη την μυικη σου μαζα με αυτον τον τροπο..?

θεωρω οτι τετοιου ειδος διαιτες ειναι καλυτερα να μην γινονται απο εκτομορφικους...γιατι λογικα να σε αδυνατιζουν πολυ αποτομα θυσιαζοντΑς πολυ μυικη μαζα..

slaine
13-04-09, 18:04
Ποια ακριβως ειναι η ερωτηση?:)
60% των θερμιδων απο λιπαρα και 30-50γρ συνηθως μεταπροπονητικα απο απλους υδατανδρακες ειναι τα συνηθισμενα ρατιο για CKD. :clap:

τίποτα μπερδεύτηκα αρχικά και νόμιζα ότι όλοι οι υδατάνθρακες πρέπει να είναι απλοί και λέω σε συνδοιασμό με λίπη δε λέει...

peris
13-04-09, 22:54
αν την εχει δοκιμασει καποιος ας μας πει εντυπωσεις :toast:

παντως εμενα δε μου αρεσει καθως υδατανθρακας δεν υπαρχει σχεδον καθολου οποτε ελαχιστη πηγη ενεργειας συμφωνω με αυτο το τροπο θα θυσιαστει αρκετη μυικη μαζα

παντως σαν ιδεα για διατροφη αν και δεν την εχω δοκιμασει για μενα ειναι λαθος επειδη η ελλειψη υδατανθρακα ειναι πολυ μεγαλη

mantus3
13-04-09, 23:49
κατα την γνωμη μου, οι κετονικες ειναι καλες σε φαση στεγνοματος διοτη χανεις αρκετα υγρα συνηθος μεσα στην πρωτη ευδομαδα κ το ολο σκηνικο σου δινει δυναμη να συνεχισεις...

τωρα για τις ποσοτητες που αναφεροντε πιο πανω, ποτε μα ποτε δεν θα τις κρατουσα σε τετοιες αναλογιες... αν υπολογισουμε οτι οτι λιπος αντιστοιχει σε 10 θερμιδες το 60% των 2500 πχ θερμιδων (ενα ατομο μετριου βαρους που απλα κανει καποια μορφη ασκησης) ειναι περιπου 1500 θερμιδες απο λιπαρα... υπερβολικος αρηθμος μου ακουγετε... ασε που κ δισκολο να το φας κ αμα το πετυχεις με τι συνδιασμους θα ειναι αυτο?

sctp
16-04-09, 18:16
την εχει δοκιμασει κανεις?
δεν χανεις ολη την μυικη σου μαζα με αυτον τον τροπο..?

θεωρω οτι τετοιου ειδος διαιτες ειναι καλυτερα να μην γινονται απο εκτομορφικους...γιατι λογικα να σε αδυνατιζουν πολυ αποτομα θυσιαζοντΑς πολυ μυικη μαζα..

Προσωπικα σαν μεσομορφικος,εκτος απο τα υγρα που χανεις τις πρωτες μερες,χανω ελαχιστο βαρος(ουτε καν 0.5κιλο/εβδομαδα) αλλα η περιφερεια της μεσης πεφτει σταθερα,η ημερισια προσληψη θερμιδων ειναι περιπου 50% λιπαρα 50% πρωτεινη και 4 μεζουρες(2 δοσεις) ΒCAA.Κανω βαρη περιπου 2 χρονια,85 κιλα 1.72μ(11%~ bf).Ορισμενες εβδομαδες ομως αν ειμαι εξαντλημενος κανω αναπληρωση υδατανδρακων στη μεση της βδομαδας με περιπου 120γρ αμυλουχους υδατανδρακες+καποια λαχανικα και 20-30γρ. λιπαρα σαν τελευταιο γευμα της ημερας το οποιο δινει εξισου καλα αποτελεσματα(εννοειται πως κανω και 2η αναπληρωση στο τελος της εβδομαδας).Στις 6 εβδομαδες που ακολουθω αυτη τη διατροφη εχω χασει 1.2 κιλα και 5.5cm περιφερεια μεσης.:weights:

ΓΙΑΝΝΗΣ
03-06-09, 11:03
The Regressive Ketogenic Cycle
By Christian Thibaudeau
Warning: The method I'm about to explain is extreme and is not how I recommend dieting all of the time.
However, it's a very effective way to shed a ton of fat... fast!

http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/image005.jpg

1) Fat dominant: 70% of your calories come from fat, 30% from protein, and you only eat trace carbs, shooting for less than 20 grams of them per day.

2) Equal ratio fat and protein: 50% of your calories come from fat, 50% from protein, and you only eat trace carbs

3) Isocaloric: Similar to the Zone diet in that it's a 40% protein, 30% fat, and 30% carb diet, but you never mix fats with carbs (three protein plus fat meals and three protein plus carb meals).

I'm not a huge fan of calorie counting, but it can be useful to easily establish your basic nutrient breakdown. If you're 15% body fat or above, your caloric intake should be set at around 11 calories per pound. If you're between 10 and 14%, it should be set at around 12 calories per pound, and if you're below 10% it should be set at 13 calories per pound.
Let's say that you're a stout 200 pounds at 15% body fat. Thus, your caloric intake is around 2,200 calories per day. Depending on the day, then, your nutritional breakdown looks like this:

Type 1: 1,540 calories from fat (171 grams), 660 calories from protein (165 grams), and less than 20 grams of carbs
Type 2: 1,100 calories from fat (122 grams), 1,100 calories from protein (275 grams), and less than 20 grams of carbs
Type 3: 660 calories from fat (73 grams), 880 calories from protein (220 grams), and 660 calories from carbs (165 grams)

Shooting for four solid meals and two shakes per day, the daily breakdown would look like this:
http://i244.photobucket.com/albums/gg13/sjpapad24/NBPMType1-3.jpg

As the weeks progress and your body becomes fat adapted, the number of Type 1 days will decrease:

Week 1
Monday: Type 1
Tuesday: Type 1
Wednesday: Type 1
Thursday: Type 2
Friday: Type 2
Saturday: Type 2
Sunday: Type 3


Week 2
Monday: Type 1
Tuesday: Type 1
Wednesday: Type 2
Thursday: Type 2
Friday: Type 2
Saturday: Type 2
Sunday: Type 3

Week 3
Monday: Type 1
Tuesday: Type 1
Wednesday: Type 2
Thursday: Type 2
Friday: Type 2
Saturday: Type 3
Sunday: Type 3

Week 4
Monday: Type 1
Tuesday: Type 1
Wednesday: Type 2
Thursday: Type 2
Friday: Type 3
Saturday: Type 3
Sunday: Type 3

If you can tough it out, you'll drop between four and five percent body fat in four weeks. After that, eat normally for a week, and if you still want to get leaner, start a new cycle from scratch.

Remember, this isn't an optimal way of dieting over the long run. It's a quick fat loss blitz. It'll allow you to maximize fat loss in four weeks without losing muscle mass. But if you stay on this approach for too long, you risk losing some lean body mass because of the drastic caloric restriction.

ΠΑΙΔΕΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΤΡΙΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΡΩ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ.ΕΧΩ ΡΕΤΑΡΕΙ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ-ΕΛΕΙΨΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ-ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΛΙΠΟΣ 19% ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ 18%ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΣΤΗΝ ΑΕΡΟΒΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ,ΑΦΟΥ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΧΑΝΕΙΣ 4 ΜΕ 5% ΣΩΜΑΤΙΚΟΥ ΛΙΠΟΥΣ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΘΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΡΗΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΩΝ(ΠΡΩΤΕΙΝΗ,ΑΜΙΝΟΞΕΑ,ΓΛΟΥΤΑΜΙΝΗ,ΠΟΛΥΒΙΤΑΜΙΝΗ,ΑΝΤΕΙΟΞΕΙΔΩΤΙΚΑ)

niath7
21-10-12, 12:53
Αν κάνεις έντονη προπόνηση με βάρη και περίπου μία με μιάμιση ώρα αερόβια καθημερινά θα μπορούσε να αυξηθούν τα γραμμάρια του υδατάνθρακα στα περίπου 40γρ την ημέρα λόγω μεταπροπονητικού συμπληρώματος; Φυσικά δε γίνεται λήψη υδατάνθρακα απο άλλες πηγές εκτός του συμπληρώματος. Αλλιώς η άλλη λύση είναι να πέρνω το μισό scoop του συμπληρώματος;

chili
21-10-12, 13:24
Αν κάνεις έντονη προπόνηση με βάρη και περίπου μία με μιάμιση ώρα αερόβια καθημερινά θα μπορούσε να αυξηθούν τα γραμμάρια του υδατάνθρακα στα περίπου 40γρ την ημέρα λόγω μεταπροπονητικού συμπληρώματος; Φυσικά δε γίνεται λήψη υδατάνθρακα απο άλλες πηγές εκτός του συμπληρώματος. Αλλιώς η άλλη λύση είναι να πέρνω το μισό scoop του συμπληρώματος;
αυτο που ρωτας ονομαζεται cyclic keto. Επισης επειδη εχω κανει κετο θεωρω μεγιστο φαουλ μιαμιση ωρα αεροβιο διοτι λογικα θα εισαι τερμα διαλειμμενος και οχι μονο σωματικα

niath7
21-10-12, 13:38
αυτο που ρωτας ονομαζεται cyclic keto. Επισης επειδη εχω κανει κετο θεωρω μεγιστο φαουλ μιαμιση ωρα αεροβιο διοτι λογικα θα εισαι τερμα διαλειμμενος και οχι μονο σωματικα

Οπότε έτσι θα μπορώ να έχω αποτέλεσμα έστω και με αργό ρυθμό; Όσο για το αερόβιο είναι 10 λεπτά ελλιπτικό και το υπόλοιπο διάδρομος όλα στο χαλαρό χωρίς τρομερή κούραση. Στο διάδρομο για παράδειγμα ταχύτητα μεταξύ 5-6 αναλόγως την κούραση απο τα βάρη. Αν και με αρκετά παραπανίσια κιλά δεν κουράζομαι ιδιαίτερα στην αερόβια με την ταχύτητα να μην υπερβαίνει το 6. Είμαι στη δεύτερη μέρα της δίαιτας προς το παρόν.

chili
21-10-12, 13:59
αποτελεσμα θα εχεις με οποιασδηποτε μορφη υποθερμιδικης διαιτας ακολουθησεις απλα γνωμη μου με βαρη και μιαμιση ωρα αεροβιο στο καπακι στη μια-δυο βδομαδες θα σερνεσαι στη καθημερινοτητα σου...παρτο λιγο πιο χαλαρα και βλεπεις. Αμα θες κανε cycling keto δεν εχω κανει αρα δε μπορω να σου πω αν λειτουργει το ιδιο με τη κετο ή οχι, βλεποντας και κανοντας

niath7
21-10-12, 14:10
αποτελεσμα θα εχεις με οποιασδηποτε μορφη υποθερμιδικης διαιτας ακολουθησεις απλα γνωμη μου με βαρη και μιαμιση ωρα αεροβιο στο καπακι στη μια-δυο βδομαδες θα σερνεσαι στη καθημερινοτητα σου...παρτο λιγο πιο χαλαρα και βλεπεις. Αμα θες κανε cycling keto δεν εχω κανει αρα δε μπορω να σου πω αν λειτουργει το ιδιο με τη κετο ή οχι, βλεποντας και κανοντας

Οκ, ευχαριστώ. Μιας και την ξεκίνησα εχθές ακόμα δεν ξέρω πως θα είμαι στο γυμναστήριο μιας και αύριο θα πάω, οπότε απο αύριο βλέπω και αλλάζω ό,τι χρειάζεται.

beefmeup
22-10-12, 10:47
διαβασε κ εδω..

CKD (Cyclical Keto Diet) Manual by Devil (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15687-CKD-%28Cyclical-Keto-Diet%29-Manual-by-Devil)

Στοχευμένη Κετογενική Δίαιτα για Απώλεια Λίπους (http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15185-%CE%A3%CF%84%CE%BF%CF%87%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B7-%CE%9A%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%94%CE%AF%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%91%CF%80%CF%8E%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%9B%CE%AF%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%82)

niath7
22-10-12, 16:34
Υπάρχει κάπου στο νέτ λίστα με τροφές και πόση πρωτεΐνη, λίπη, υδατάνθρακες περιέχουν; Ή έστω βιβλίο.

B!LLAKO$
16-11-12, 13:59
ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ LYLE McDONALD, THE CYCLICAL KETOGENETIC DIET ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΜΑ ΘΕΣ ΚΑΤΙ ΣΕ ΒΙΒΛΙΟ. Α! ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ O MARC ΜcMANUS ΑΛΛΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΑΠΟ ΤΑ 3 ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ LOW CARB BULKING (ΟΓΚΟ) ΟΧΙ ΓΙΑ ΧΑΣΙΜΟ ΛΙΠΟΥΣ.

B!LLAKO$
16-11-12, 14:00
TOTAL SIX PACK ABS Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟ ΛΕΝΕ ΑΥΤΟ ΤΟ 1 ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ.