PDA

Επιστροφή στο Forum : γινετε λιποδιαλυση βαζοντας καθαρους μυς??



morales
14-04-09, 14:54
καλησπερα παρεα ειμαι γυρω στα 82κιλα 1.80 υψος κ 25.πιστευω μετρια ποσοστα λοιπους πανω μου.(αν μου ζητησετε μπορω να προσθεσω κ φοτο)αν αυτο βοηθαει.θα ηθελα να ρωτησω ενας γυμναστεις μου ειπε οτι πολλα ατομα για να καψουν λοιπος βαζουν το καταδυναμη μυεις ως αποτελεσμα να μεγαλωνει ο μυς κ να καει το λοιπος.στεκει αυτο??εγω με τα στοιχεια που εδωσα τι θα ειχε ποιο ωραιο αποτελεσμα να κανω??να αδυνατυσω κιαλλο με ρισκο να χασω αυτα τα λιγα που καταφερα χειμωνα η να παω για ογκο με διατροφη γραμμωσεις η κ ισως ελαφρια υπερθερμιδικη διατροφη??

gpol
14-04-09, 15:25
Στεκει απολυτα!

Επιτελους ενας γυμναστικης που λεει το αυτονοητο :)

morales
14-04-09, 15:49
εσυ τι λες φιλε gpol να κανω να μπω σε ογκο με μικρη υπερθερμιδικη διατροφη??ἕισαι απο κερκυρα??κ εγω.χαχαχ ξεκαρφωτο:P

gpol
14-04-09, 23:12
Γεια σου πατριωτη! Ναι, για να πας για γραμμωση, πρεπει πρωτα να αποκτησεις μυς. Προτεινω να διαβασεις πρωτα τα παρακατω και στη συνεχεια σιγα σιγα διαφορα προπονητικα logs αλλων μελων για να μπεις στην 'φιλοσοφια'.
Να μου πεις ποιος ειναι αυτος ο γυμναστης για να ξερω ποιο θα ειναι το επομενο μου γυμναστηριο :p

Προπόνηση με επίπεδα (Levels), by BRaWNy
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1493

Διατροφή αύξησης βάρους και μυϊκής μάζας (Διατροφή όγκου)
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=107

Μεταπροπονητική διατροφή
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=74 (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=107)

morales
14-04-09, 23:40
φιλε πατριοτη να σου πω την αληθεια το εκανα αυτο μεχρι πριν 2 μηνες που ημουν στην προπονηση ογκου,,οχι βεβαια με τετοια ποσοστα λιπους χαμηλα...θα ελεγα υψηλοτερα εκανα το συστημα βουρ στο φαι καταλαβαινεις.ειχα φτασει 93κιλα τωρα κατεβηκα στα 82 με περιπου 22% λιπους κ μου ειπαν σαν γνωμη να κανω μια ελαφρια υπερθερμιδικη διατροφη κ λιγοτερους υδατανθρακες κ φυσικα παραπανω πρωτεινη 100αρα κ προπονηση ογκου ωστε να βαλω μυεις κ παραλληλα να καψω κ λιπος.το ολο θεμα ειναι η διατροφη το ξερω.:bbbiceps::thumbup:

gpol
14-04-09, 23:49
Προπονηση στα ποδια κανεις ;;;

Διαβασες αυτο το αρθρο;;


Διατροφή Γράμμωσης
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1050

Παντως απο την φωτο δεν ξερω αν ειναι καλο να πας για γραμμωση απο τωρα

slaine
14-04-09, 23:59
κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να προσπαθήσεις να αυξήσεις τη μυική σου μάζα πρώτα. και εννοείται με όσο το δυνατόν λιγότερο λίπος, κάτι που όμως είναιδ εδομένο να ξέρεις έστω και λίγο. από την άλλη αν εσύ δε νιώθεις καλά έτσι και θες οπωσδήποτε να χάσεις τότε κάνε ότι σε ευχαριστεί. απλά να ξέριες ότι το "τίμημα" είναι να χάσεις και μυική μάζα

morales
15-04-09, 00:15
απλά να ξέριες ότι το "τίμημα" είναι να χάσεις και μυική μάζα[/QUOTE]


φιλε σλειν σε αυτο εχεισ δικιο κ διστυχως το καταλαβα κ το επαθα επεσα 11κιλα κ καποιο ποσοστο μυεις αυτο το λιγο τελοςπαντον που ειχα καταφερει να βαλω κ τωρα θελω απλα να κανω ενα φλατ στομαχι χωρις τετραγωνα κοιλοιακων αλλα να βαλω ογκο σε χερια ομους κ στηθος θα ελεγα παλι μια μειωσει λιπους.δεν περιμενω απο 1 χρονια να γινω φετες απλα να δειξω λιγο στον ευατο μου οτι κανω γυμναστηριο που λενε κ αυτα τα αποτελεσματα να σου πο την αληθεια θα με κανουν ευτυχησμενο γιατι παντα ημουν χοντρουλης κοινος..:weights::bbbiceps::P

slaine
15-04-09, 00:55
εγώ πιστεύω ότι αν τρώς καθαρά στα επίπεδα που είσαι και προπονείσαι όπως πρέπει θα κάνεις και τα 2 ή έστω θα βάλεις μάζα με πολύ λίγο λίπος και θα φαίνεσαι καλύτερα στο σύνολο.

morales
15-04-09, 14:08
εγώ πιστεύω ότι αν τρώς καθαρά στα επίπεδα που είσαι και προπονείσαι όπως πρέπει θα κάνεις και τα 2 ή έστω θα βάλεις μάζα με πολύ λίγο λίπος και θα φαίνεσαι καλύτερα στο σύνολο.

φιλε σλειν εισαι μες το μυαλο μου απλα θελω να ρωτησω ρε παιδια αν εχετε να μου προτεινετε ενα γερω προγραμμα 4ημερων ασκησεων με μια εξηγηση αν σας ειναι ευκολο παω για λιγες επαναληψεις κ οσο παει κιλα δηλαδη 70-90% ενταση??κ η διατροφη θα ειναι σε επιπεδα συντυρησης η ελαφρος υπερθερμιδικη κ ενοειτε λιγοτερους υδατανθρακες κ περισοτερη πρωτεινη...:bbbiceps::thumbup::bowdown::weights:

gpol
15-04-09, 16:51
απο την μερια μου θα προτεινα καποιο πλανο του Brawny, ειναι δοκιμασμενα και αποτελεσματικα :)

slaine
15-04-09, 17:06
βασικές ασκήσεις. πολυαρθρικές πιο λίγες επαναλήψεις στις απομονωτικές περισσότερες. όχι πάνω από 12 επαναλήψεις. αυτά με πολύ πολύ λίγα λόγια.

ρίξε και μία ματιά εδώ:
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3873

slaine
15-04-09, 17:07
απο την μερια μου θα προτεινα καποιο πλανο του Brawny, ειναι δοκιμασμενα και αποτελεσματικα :)
+1

morales
15-04-09, 17:57
το μπραουνι μπορω να πω οτι θα ναι καλο σε μενα αλλα σε τι επιπεδο για μετα την τεχνικη η λιγο προχωρημενο??:turtle::thumbup::weights:

gpol
15-04-09, 19:27
Ποσο καιρο περιπου πας gym? Τα κιλα που σηκωνεις σε βασικες ασκησεις?

morales
15-04-09, 19:37
Ποσο καιρο περιπου πας gym? Τα κιλα που σηκωνεις σε βασικες ασκησεις?

ε τωρα γυρω στον 1χρονο κ 2 μηνες,πχ κανα 2 να αναφερω παγκο στηθος 75με80κιλα 6-7επαναληψεις μαζι με υπολογυζομενη μπαρα,κ τωρα πχ τρωχαλια δικεφαλα 50με-55κιλα παλι 6 με 7 επαναληψεις.τρικεφαλα γυρω στης 7επαναληψεις το βαρος μου,πλατη εχω παει οπισθολαιμιες κ 130λιμπρες.απλα εκανα ενα αλλο που σιγουρα ειναι λαθος απλα ηθελα να δωσω εμφασει στον πανω κορμι,,δεν εκανα ποδια μονο ποδοσφαιρο κ μπασκετ 3με 4φορες την εβδομαδα.κ τωρα που μπηκα για γραμμωσει εχασα 12κιλα κ εκει που ειχα πεσει σε δυναμη τωρα ανεβαζω καθε βδομαδα.. σας καλυψα????:bbbiceps::bowdown::turtle::weights:

RUHL
15-04-09, 23:55
just the facts

Για να διατηρήσει το σώμα 1κιλο λίπους χρειάζεται 18 θερμίδες για 24ωρες.
Ενώ για να διατηρήσει το σώμα 1κιλο μυείς χρειάζεται 138 θερμίδες για 24ωρες......7 φορές περισσότερες


ποιο πολλοι μυεις= ποιο αδυνατος και οπτικα σε σχεση με το λιπος

morales
16-04-09, 15:35
just the facts

Για να διατηρήσει το σώμα 1κιλο λίπους χρειάζεται 18 θερμίδες για 24ωρες.
Ενώ για να διατηρήσει το σώμα 1κιλο μυείς χρειάζεται 138 θερμίδες για 24ωρες......7 φορές περισσότερες


ποιο πολλοι μυεις= ποιο αδυνατος και οπτικα σε σχεση με το λιπος


οποτε βουρ για ογκο ευχαριστω παιδια ελπιζω να στρωσω μεχρι μεσα καλοκαιριου...:turtle::bbbiceps::weights:

BRaWNy
16-04-09, 18:56
Να ξέρεις ότι αυτά τα πράγματα που ζητάς θέλουν υπομονή, και δεν είναι κάτι που γίνεται αυθημερών και μικροπρόθεσμα, όπως π.χ. μεσα σε δυο μήνες μεχρι το καλοκαίρι.
Είναι βασικά μακροπρόθεσμη υπόθεση.
Να έχεις το νού σου, ωστε να μην απογοητευτείς με κάτι.

morales
16-04-09, 21:01
Να ξέρεις ότι αυτά τα πράγματα που ζητάς θέλουν υπομονή, και δεν είναι κάτι που γίνεται αυθημερών και μικροπρόθεσμα, όπως π.χ. μεσα σε δυο μήνες μεχρι το καλοκαίρι.
Είναι βασικά μακροπρόθεσμη υπόθεση.
Να έχεις το νού σου, ωστε να μην απογοητευτείς με κάτι.

ρε παρεα να ρωτησω κατι??οταν λεμε να φτιαξω δεν λεω να γινω φετες τετραγωνακια κοιλοιακων απλα ενα ισιο στομαχι κοινος κ να βαλω 3με4μυικα με καποια αλλα προιοντα που εχω στο νου που σιγουρα θα μπουν τα μυικα.οποτε που κατα την γνωμη σας το δυσκολο να χασει καποιος 5κιλα μεσα σε ενα 3μινο???1000 συγνωμη φιλικα τα λεω προς θεου κ εκτιμω την βοηθεια κ υποστηριξη που μου δινετε δεν ειμαι αχαριστος απλα γνωμη ειπα.....:(:welcome::P:thumbup:

BRaWNy
16-04-09, 21:21
ρε παρεα να ρωτησω κατι??οταν λεμε να φτιαξω να γινω φετες τετραγωνακια κοιλοιακων απλα ενα ισιο στομαχι κοινος κ να βαλω 3με4μυικα με καποια αλλα προιοντα που εχω στο νου που σιγουρα θα μπουν τα μυικα.οποτε που κατα την γνωμη σας το δυσκολο να χασει καποιος 5κιλα μεσα σε ενα 3μινο???1000 συγνωμη φιλικα τα λεω προς θεου κ εκτιμω την βοηθεια κ υποστηριξη που μου δινετε δεν ειμαι αχαριστος απλα γνωμη ειπα.....:(:welcome::P:thumbup:Αυτα που λες και όλα μαζί δεν γίνονται, και ειδικά σε 3 μηνες.
Δεν είναι δύσκολο να χάσεις 5 κιλά, ίσα ίσα μπορεις να χάσεις και παραπάνω σε αυτό το διάστημα, όμως και συγχρόνως να βάλεις 4-5 μυικά κιλά
(δηλαδή να χάσεις 10 κιλά λίπος και να βλάλεις συγχρόνως 4-5 μυικά κιλά για να έρθεις στο τέλος μείον 5 κιλά απο τωρα που είσαι) και να βγάλεις και τετραγωνάκια στους κοιλιακούς, είναι αδύνατο.

Θα πρέπει να γίνουν όλα με τη σειρά και με υπομονή, και σιγουρα θα πάρει κι άλλο χρόνο.
Τωρα, αν θες απλά να χάσεις κιλά, είναι εύκολο.
αλλά άλλο χάνω απλά κιλά, κι άλλο γραμμώνω ή και βάζω και συγχρόνως και 4-5 μυικά κιλά.
Μην τρέφεις αυταπάτες, διότι αν προσπαθήσεις και περιμένεις κάτι τέτοιο, θα απογοητευτείς γιατι δεν πέτυχε, και πιθανόν ή να σταματήσεις την προπόνηση κλπ ή να συνεχίσεις ψάχνοντας για "εύκολες" λύσεις, αν με πιάνεις.

Βλέποντας τη φωτό στο άβατάρ σου, θα πρότεινα:
Να συνεχίσεις κι άλλο για να αυξησεις τη μυική σου μάζα και δύναμη, να ανέβεις κι άλλο σε επίπεδο και μετα να δοκιμάσεις για απώλεια λίπους, για να έχεις και κάτι να σου μείνει αν με πιάνεις.
Έπειτα, όπως φαίνεσαι στη φωτό, δεν μου φαίνεσαι για σωματότυπος που είναι λιπαρός, άρα δεν θα έχεις και πολύ πρόβλημα με το να βάζεις λίπος, αλλά λόγω αυτού μάλλον θα αργήσεις να βάλεις γρηγορα μάζα, (οπότε και βασει αυτού να το δούμε, είναι δύσκολο να πετύχεις τους παραπάνω στόχους που έθεσες, δηλαδή να χάσεις βαρος και συγχρόνως να βάλεις 4-5 μυικά κιλά και να εμφανίσεις και τετραγωνάκια στην κοιλιά, και μάλιστα σε 3 μηνες).

Επίσης, αν θες ως ένα βαθμό να επισπεύσεις την άνοδο μάζας και δύναμης, κάνε το νευρικό σου συστημα πιό ικανό, δηλαδή δούλευε βασικά για αυξηση δυναμης και μεσα απο αυτην για μάζα, και με βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις (ξέχνα τα πεκ-ντεκ και τα κικμπακς και τέτοια, αν τα χρησιμοποιείς) και έχε υπομονή, μετα θα είναι και πιό εύκολα τα πράγματα και με λιγότερες απώλειες, όταν θα πας για δίαιτα κλπ.

Αυτα απο την πλευρά μου.
Αν θες περισσότερες λεπτομέρειες πάνω σε τέτοια θέματα, κάνωντας search και διαβάζοντας το φόρουμ θα βρεις πολλές.
Κι αν θες επιπλέον και δικές μου απόψεις, ένα tag search πατώντας στο Brawnys Tips, θα σου βγάλει τα τόπικς όπου πόσταρα σχετικά, για να διαβάσεις και να πάρεις μια ιδέα.

morales
16-04-09, 22:53
φιλε BRaWNy (http://www.bodybuilding.gr/forum/member.php?u=235) ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες ξηγηθηκες πολυ ωραια που λεμε..αυτα που ειπες μς τις ασκησεις κανω στυλ πεκντεκ κροσοβερ σφυρια κικ μπακ κ τετοια.τωρα τετραγωνακια στους κοιλιακους δεν θελω αυτη την στιγμη οποτε προσεχω την διατροφη μου κ παω για ογκο με οσα λιγοτερους υδατανθρακες κ πιστευω οτι βαζοντας μυεις θα καψω κ καποιο ποσοστο λοιπους..1000ευχαριστω :);):bbbiceps:

vagg
21-04-09, 23:11
φιλε BRaWNy (http://www.bodybuilding.gr/forum/member.php?u=235) ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες ξηγηθηκες πολυ ωραια που λεμε..αυτα που ειπες μς τις ασκησεις κανω στυλ πεκντεκ κροσοβερ σφυρια κικ μπακ κ τετοια.τωρα τετραγωνακια στους κοιλιακους δεν θελω αυτη την στιγμη οποτε προσεχω την διατροφη μου κ παω για ογκο με οσα λιγοτερους υδατανθρακες κ πιστευω οτι βαζοντας μυεις θα καψω κ καποιο ποσοστο λοιπους..1000ευχαριστω :);):bbbiceps:



οριστε???κατι δεν εχεις καταλαβει καλα....