PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασυμετρια?Πως την αντιμετοπιζουμε?



embrance
14-04-09, 20:48
Βασικα εχω αυτη την απορια...Εχω την αισθηση οτι η δεξια μερια του στηθου και ο δεξις ωμος ειναι πιο "φουσκοτα"απο τα αντιστοιχα δεξια.Το ιδιο και οι κοιλιακοι.Πως μπορουμε να αντιμετοπισουμε αυτο το φαινομενο?Πως δηλαδη να δωσουμε μια "ωθηση" σε εκεινα τα σημεια που πιθανον υστερουμε?

extremist
14-04-09, 22:07
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα,σπαστικο ε?
Τον παγκο με μπαρα ξεχασε τον, πιεσεις με αλτηρα με το ενα χερι το ιδιο και με τον ωμο.Κοιλιακους απο την αδυναμη πλευρα παλι μονο..
και ΥΠΟΜΟΝΗ!!δεν προκειται να ισιωσεις μεσα σε 1 μηνα..βαλε ενα 5μηνο πλανο..καλη επιτυχια

thegravijia
14-04-09, 22:14
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα,σπαστικο ε?
Τον παγκο με μπαρα ξεχασε τον, πιεσεις με αλτηρα με το ενα χερι το ιδιο και με τον ωμο.Κοιλιακους απο την αδυναμη πλευρα παλι μονο..
και ΥΠΟΜΟΝΗ!!δεν προκειται να ισιωσεις μεσα σε 1 μηνα..βαλε ενα 5μηνο πλανο..καλη επιτυχια

διαφωνω.ολοι η ανθρωποι εχουν τη μια τους πλευρα πιο αδυναμη απο την αλλη - δεν νομιζω οτι μπορεις να το αλλαξεις αυτο..
παρα μονο ελαχιστα πραγματα...

extremist
14-04-09, 22:20
Ε πως δεν μπορεις να το αλλαξεις δηλαδη?Αν γυμναζεις την μερια που πασχει και ξεκουραζεις την πιο ανεπτυγμενη τι θα γινει δηλαδη?
Στο χερι σου ειναι

embrance
14-04-09, 22:22
Ισχυει οτι λεει ο Γκαρβ.Δεν ειναι τρομερη διαφορα και αν δεν με εξετασεις με φακο δεν πολυφαινετε...Απλ πχ το Αυγουστο κοπροσκυλιαζω.Κανω εναν μηνα οφφ δηλαδη...να κανω τοτε μονο αριστερη μερι αλιγο -2 εβδομαδες κυριως υπερτροφια?

thegravijia
14-04-09, 22:24
Ε πως δεν μπορεις να το αλλαξεις δηλαδη?Αν γυμναζεις την μερια που πασχει και ξεκουραζεις την πιο ανεπτυγμενη τι θα γινει δηλαδη?
Στο χερι σου ειναι

ναι ρε συ αλλα πες οτι το καταφερες και το εφερες στα ισα..
καποια στιγμη θα αρχισεις να ξαναγυμναζεις κ τις δυο πλευρες με την ιδια ενταση οποτε παλι θα υπερυσχισει η πιο δυνατη..

αυτη ειναι η γνωμη μου εμενα..

Billy
17-04-09, 17:36
Νομίζω η χειρότερη περίπτωση είναι να υπάρχει διαφορά στους Κοιλιακούς.
και δεν ξέρω αν υπάρχει αποτελεσματικός τρόπος να αντιμετωπισθεί διότι πάντα θα καταπονείς και τις δύο πλευρές.

Εγώ έχω ασυμμετρία λόγω τραυματισμού και χρησιμοποιώ αλτήρες και πάντα πιο πολύ βάρος στην προβληματική πλευρά.
Όλοι οι μυς επανέρχονται εκείνο που επιμένει είναι οι Κοιλιακοί και δεν ξέρω μήπως πρέπει να τους αφήσω για το τέλος, δηλαδή όταν έχουν επανέλθει όλοι οι άλλοι τότε να ασχοληθώ περισσότερο με τους Κοιλιακούς.
Αν κάποιος είχε ποτέ παρόμοιο πρόβλημα (ειδικά λόγω τραυματισμού) ας μας πει πώς το αντιμετώπισε.

Γενικά όμως πιστεύω ότι οι ασυμμετρίες μπορούν να τακτοποιηθούν αρκεί να γίνεται συστηματική δουλειά.

embrance
18-04-09, 09:42
σκεφτομουν το εξης:Αν πχ δυναμε μια ωθηση απο αποψη ογκου (sarcoplasmic hypertrophy) και επιτα αφου ειχαμε το καλο αισθητικο αποτελεσμα να δουλευαμε την δυναμη της εκαστοτε περιοχης,δεν θα ητνα πιο αποτελεσματικο? ογκος εκει δεν θα ερθει πιο γρηγορα?Χυμα σκεψεις...

RUHL
18-04-09, 13:10
χαζομαρες αποδεκτητε τα απλος δεν μπορειτε να κανετε τιποτα (α λιγο συνθολ ισως χεχε)

Geo84
19-04-09, 01:47
Και γω καμιά φορά νομίζω ότι το δεξί μου χέρι είναι πιο φουσκωτό απ το αριστερό αλλά όλοι μου λένε ότι φαίνεται ίδιο.Επίσης ο αριστερός βραχίονας έχει πολύ περισσότερες φλεβες και είναι ελαφρά μεγαλύτερος :green:

Αποψη μου ασυμετρία όλοι οι άνρωποι έχουμε δε μπορούμε να τα έχουμε όλα ίδια.

vagg
22-04-09, 13:46
χαζομαρες αποδεκτητε τα απλος δεν μπορειτε να κανετε τιποτα (α λιγο συνθολ ισως χεχε)


μπορεις μονο σε οσες ασκησεις γινετε να παιζεις ξεχωριστα τα χερια και τα ποδια ωστε τουλαχιστον να μην κλεβει το δυνατο....

RUHL
22-04-09, 14:50
μπορεις μονο σε οσες ασκησεις γινετε να παιζεις ξεχωριστα τα χερια και τα ποδια ωστε τουλαχιστον να μην κλεβει το δυνατο....

Αν ενοεις προγραμα ενος ακρου(ολα ξεχωρηστα πλατη ποδια χερια κτλ) οχι παλι δεν βλεπεις καμια διαφορα η λεξη κλεψιμο δεν υπαρχει στο ββινγκ λεξιλογιο μου γιατι μονο τον εαυτο σου κλεβεις

the_big_litho
22-04-09, 15:29
Παιδια αυτο συμβαινει με τους περισσοτερους, δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα εκτος αν μιλαμε για πολυ εμφανης διαφορα,
συνηθως εμας μας φαινεται η διαφορα αλλα αλλος δυσκολα το προσεχει

vagg
22-04-09, 19:04
Αν ενοεις προγραμα ενος ακρου(ολα ξεχωρηστα πλατη ποδια χερια κτλ) οχι παλι δεν βλεπεις καμια διαφορα η λεξη κλεψιμο δεν υπαρχει στο ββινγκ λεξιλογιο μου γιατι μονο τον εαυτο σου κλεβεις



για να μην μεγαλωσει και αλλο η δυσαναλογια το λεω και οχι για να τα φερεις στα ισια...οπου βεβαια γινετε γτ μονοζυγο με το ενα χερι για παραδειγμα δεν γινετε:green:

και οταν λεω κλεβεις εννοω αθελα σου να σπρωχνεις περισσοτερο με το πιο δυνατο απο τα 2 ακρα

RUHL
22-04-09, 21:25
για να μην μεγαλωσει και αλλο η δυσαναλογια το λεω και οχι για να τα φερεις στα ισια...οπου βεβαια γινετε γτ μονοζυγο με το ενα χερι για παραδειγμα δεν γινετε:green:


Γηνετε και σε μονοζυγο πηγαινεις εκει που κανεις διασταυρωσεις για στηθος σε εκεινο το μηχανημα και με αυτη την λαβη βαζεις μια καρεκλα κατω και σαν να εισαι σε τρενο:green::green:



και οταν λεω κλεβεις εννοω αθελα σου να σπρωχνεις περισσοτερο με το πιο δυνατο απο τα 2 ακρα
Τι καταρα ειναι αυτη γιατι εγω αθελα μου δεν μπορω να κανω καμψεις με 40κιλο αλτηρα για δικεφαλα:rolf::rolf: με το καλο μου χερι
Παντα το δυνατο βγαζει 1-2 reps παραπανω(με τεμπο τουλαχιστον)

Exci
22-04-09, 21:53
Γηνετε και σε μονοζυγο πηγαινεις εκει που κανεις διασταυρωσεις για στηθος σε εκεινο το μηχανημα και με αυτη την λαβη βαζεις μια καρεκλα κατω και σαν να εισαι σε τρενο:green::green:

Μηπως εννοεις σαν κορνα νταλικας? :geek:

leftis
28-12-11, 16:45
Παιδιά, για να μην ανοίγω νέο θέμα (έχω φάει πολλές παρατηρήσεις, δεν με πέρνει άλλες ;) ) έχω μια ερώτηση.
Τα πόδια μου είναι αρκετά ανεπτυγμένα σε σχέση με το άνω σώμα. Έχει καλές μάζες αλλά λίγα κοψίματα. Σκεφτόμουνα των τελευταίο μήνα που έχω όγκο να σταματήσω squats και να επικεντρωθώ κυρίως σε απομωνωτικές(εκτάσεις, πρέσσα κλπ). Πιστέυω θα είναι καλύτερα τι λέτε? Δεν θέλω να τα φουσκώσω πολύ ακόμα, μόνο να τους δώσω καλό σχήμα. Ίσως να φταίει ότι έχω 14-15% λίπος ίσως απλά να μην έχουν σχήμα.

lila_1
28-12-11, 16:54
Αυτό το σχήμα που λές μόνο με μείωση λίπους θα το πετύχεις...όσο είσαι 15% χλωμό
Αν έχεις μεγαλύτερα πόδια απο κορμό επικεντρώσου στον Πανω κορμό και άφησε τα πόδια μέχρι να έρθουν σε συμμετρία...ή γύμναζέτα λιγότερο...και πιο σπάνια

leftis
28-12-11, 17:02
Αυτό το σχήμα που λές μόνο με μείωση λίπους θα το πετύχεις...όσο είσαι 15% χλωμό
Αν έχεις μεγαλύτερα πόδια απο κορμό επικεντρώσου στον Πανω κορμό και άφησε τα πόδια μέχρι να έρθουν σε συμμετρία...ή γύμναζέτα λιγότερο...και πιο σπάνια

15 δεν είμαι σίγουρα, ήταν τυπογραφικό. 13% άντε 14% (μικρή διαφορά αλλά και πάλι.) Ανα 3 εβδομάδες αφήνω μια προπόνηση ποδιών και κάνω κάτι που υστερεί. Τις μέρες που κάνω πόδια να συνεχίσω ίδια ένταση όμως και απλά να σταματήσω να ανεβάζω κιλά απλά για συντήρηση? Επίσης σκουάτ να συνεχίσω να κάνω ή να αλλάξω σε απομονωτικές?

sofos
28-12-11, 18:03
15 δεν είμαι σίγουρα, ήταν τυπογραφικό. 13% άντε 14% (μικρή διαφορά αλλά και πάλι.) Ανα 3 εβδομάδες αφήνω μια προπόνηση ποδιών και κάνω κάτι που υστερεί. Τις μέρες που κάνω πόδια να συνεχίσω ίδια ένταση όμως και απλά να σταματήσω να ανεβάζω κιλά απλά για συντήρηση? Επίσης σκουάτ να συνεχίσω να κάνω ή να αλλάξω σε απομονωτικές?

παρατα τα σκουωτ και κανε απομονωτικες και δες πως παει,γιατι δε λεει να τα αφησεις εντελως...εγω παντως που κανω μονο απομονωτικες και πρεσσα παρολο που κανω πολλα κιλα,παρ ολα αυτα δεν εχουν παρει ογκο,μονο λιγο σχημα,γι αυτο κανε αυτο και βλεπεις πως θα παει...

leftis
28-12-11, 20:38
παρατα τα σκουωτ και κανε απομονωτικες και δες πως παει,γιατι δε λεει να τα αφησεις εντελως...εγω παντως που κανω μονο απομονωτικες και πρεσσα παρολο που κανω πολλα κιλα,παρ ολα αυτα δεν εχουν παρει ογκο,μονο λιγο σχημα,γι αυτο κανε αυτο και βλεπεις πως θα παει...

Θα το δοκιμάσω...Εσείς τι λέτε να κάνω? Μπορεί να είναι και ιδέα μου. Περίμετρος ποδιών είναι 65 εκατοστά και είμαι 1.86-1.87 στα 88 κιλά.

leftis
28-12-11, 22:18
Θα το δοκιμάσω...Εσείς τι λέτε να κάνω? Μπορεί να είναι και ιδέα μου. Περίμετρος ποδιών είναι 65 εκατοστά και είμαι 1.86-1.87 στα 88 κιλά.

Σκέφτηκα να κάνω το εξής:

MONDAY- CHEST/TRICEPS/SHOULDERS
TUESDAY-OFF
WEDNESDAY-BACK/BICEPS
THURSDAY-CHEST/TRICEPS/SHOULDERS
FRIDAY-LEGS/ABS
SATURDAY-BACK/BICEPS
SUNDAY-OFF


Έτσι δουλεύω πόδια μόνο 1χ και άνω σώμα 2χ. Πιστεύω θα δουλέψει. Ο Θεός βοηθός.

beefmeup
28-12-11, 22:28
φιλε το απο πανω σπλιτ δεν εχει λογικη..


.ή γύμναζέτα λιγότερο...και πιο σπάνια

οσο για τα ποδια,κανε αυτο που σου γραψε η λιλα..
σπανια η καθολου..3 φορες την μηνα,μονα τους ειναι καλα..κ συνεχισε να κανεις οτι κανεις με τον ανω κορμο,για να τον ανεβασεις.
τα ποδια να μικρυνουν χλωμο το κοβω..

kostas11
28-12-11, 22:34
Eίδα τις φώτος σου...Όταν λες 65 εκατοστά να υποθέσω και τα 2 μαζί? Όχι ντάξει πλάκα κάνω...Μάλλον βαριέσαι να τα προπονήσεις και ψάχνεις δικαιολογίες...Αυτό βλέπω στις φώτος :welcome:

leftis
28-12-11, 22:50
φιλε το απο πανω σπλιτ δεν εχει λογικη..



οσο για τα ποδια,κανε αυτο που σου γραψε η λιλα..
σπανια η καθολου..3 φορες την μηνα,μονα τους ειναι καλα..κ συνεχισε να κανεις οτι κανεις με τον ανω κορμο,για να τον ανεβασεις.
τα ποδια να μικρυνουν χλωμο το κοβω..

Ίσως να βγαίνω off, αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί δεν έχει λογική το σπλίτ? Μετά από αρκετό καιρό που έκανα κάθε ομάδα 1 φορά την εβδομάδα, αποφάσισα να το κάνω 2(διάβασα από πολλές πηγές ότι εφόσον οι μυς θέλουν 48 ώρες για αποκατάσταση είναι χάσιμο χρόνου να μην προπονούνται πάλι. Άφησα κενό 48 ώρες μεταξύ των ίδιων ομάδων και τα πόδια προπονούνται μόνο μια φορά την εβδομάδα.


Eίδα τις φώτος σου...Όταν λες 65 εκατοστά να υποθέσω και τα 2 μαζί? Όχι ντάξει πλάκα κάνω...Μάλλον βαριέσαι να τα προπονήσεις και ψάχνεις δικαιολογίες...Αυτό βλέπω στις φώτος :welcome:

Πριν λίγο τα μέτρησα και είναι 65 εκατοστά. Ίσως να τα μέτρησα σε λάθος σημείο. Επίσης δεν είπα ότι έχω τα πόδια του coleman. Απλά για μένα και τα δικά μου γούστα έχουν "φουσκώσει" αρκετά σε σχέση με το άνω σώμα. Ίσως άμα το άνω σώμα έκανε "catch up" τότε να έδειχναν καλύτερα. Δεν βαριέμε καθόλου να τα προπονήσω. Απλά θέλω το τελικό αποτέλεσμα να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο αισθητηκά. Δεν θέλω να "ξεζουμίσω" τα γονίδια μου για να γίνω όσο μεγαλύτερος μπορώ και μου επιτρέπει η φύση ;)

beefmeup
28-12-11, 22:55
Ίσως να βγαίνω off, αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί δεν έχει λογική το σπλίτ? Μετά από αρκετό καιρό που έκανα κάθε ομάδα 1 φορά την εβδομάδα, αποφάσισα να το κάνω 2(διάβασα από πολλές πηγές ότι εφόσον οι μυς θέλουν 48 ώρες για αποκατάσταση είναι χάσιμο χρόνου να μην προπονούνται πάλι. Άφησα κενό 48 ώρες μεταξύ των ίδιων ομάδων και τα πόδια προπονούνται μόνο μια φορά την εβδομάδα.


θα βγουμε οφ,οποτε αν θες μην επεκταθουμε εδω στο προγραμμα σου..
αυτο που διαβασες ειναι οκ αν περνεις φαρμακα..
περνεις?
αν οχι θα υπερπροπονεισαι,κ αν κρινω απο τις φωτο σου μαλλον δεν θες τοσο μεγαλο ογκο προπονησης..
βεβαια,παιζει κ το αλλο..να πηγαινεις γυμναστηριο κ να κανεις "περιπατο",οποτε καλες ειναι κ οι 2 ανα βδομαδα..

αυτος που εγραψε οτι "χανεις χρονο" ειναι "πανεπιστημονας" φιλε...πολυ θα ηθελα να τον γνωρισω κ να του σφιξω το χερι..
υπαρχουν μελετες σε αθλητες,που μετα απο μια βαρια προπονηση ποδιων με καθισματα(οχι μονο) το ΚΝΣ εκανε μεχρι κ 2 βδομαδες να επανελθει..
οταν θα ελατωσεις τις προπονησεις σου,για τον σωματοτυπο που εχεις,θα αρχισεις να μεγαλωνεις..

leftis
28-12-11, 23:26
θα βγουμε οφ,οποτε αν θες μην επεκταθουμε εδω στο προγραμμα σου..
αυτο που διαβασες ειναι οκ αν περνεις φαρμακα..
περνεις?
αν οχι θα υπερπροπονεισαι,κ αν κρινω απο τις φωτο σου μαλλον δεν θες τοσο μεγαλο ογκο προπονησης..
βεβαια,παιζει κ το αλλο..να πηγαινεις γυμναστηριο κ να κανεις "περιπατο",οποτε καλες ειναι κ οι 2 ανα βδομαδα..

αυτος που εγραψε οτι "χανεις χρονο" ειναι "πανεπιστημονας" φιλε...πολυ θα ηθελα να τον γνωρισω κ να του σφιξω το χερι..
υπαρχουν μελετες σε αθλητες,που μετα απο μια βαρια προπονηση ποδιων με καθισματα(οχι μονο) το ΚΝΣ εκανε μεχρι κ 2 βδομαδες να επανελθει..
οταν θα ελατωσεις τις προπονησεις σου,για τον σωματοτυπο που εχεις,θα αρχισεις να μεγαλωνεις..

Δεν το έχω εφαρμόσει αυτό. Είμαι στο κλασικό push/pull/legs.Το ότι δηλαδή οι μύς θέλουν 48 ώρες για αποκατάσταση είναι λάθος? Επίσης το ΚΝΣ τι είναι? Απάντα σε πμ αν θές.
Ευχαριστώ.

Vag Black
03-01-12, 21:37
και εγω εχω κατι παρομοιο... η αριστερη πλευρά των κοιλιακών μου ειναι πιο πανω απο τη δεξια... ετσι οι κοιλιακοι μου πανε σαν ζιγκ-ζακγ! υπαρχει καποιος τροπος για να τους κανω ίσιους και συμμετρικούς η ειναι τα γονιδια ετσι και δεν μπορώ να το αλλάξω;;:unsure:

Keirox
05-01-12, 12:08
Πλάκα κάνετε για την ασυμετρία.. ετσι; Είμαι σίγουρος ότι σχεδόν κανείς δεν έχει αρκετό μυ για να φανεί ασυμετρία.


και εγω εχω κατι παρομοιο... η αριστερη πλευρά των κοιλιακών μου ειναι πιο πανω απο τη δεξια... ετσι οι κοιλιακοι μου πανε σαν ζιγκ-ζακγ! υπαρχει καποιος τροπος για να τους κανω ίσιους και συμμετρικούς η ειναι τα γονιδια ετσι και δεν μπορώ να το αλλάξω;;:unsure:

Δεν μπορείς να αλάξεις το σχήμα των κοιλιακών σου.. shit genetics brah.