PDA

Επιστροφή στο Forum : Άρθρο "Μεταπροπονητική διατροφή" και τροφή?!?



GymLover
17-11-06, 03:35
Διάβαζα το φανταστικό άρθρο του muscleboss..! Εγώ όμως μετά από την προπόνηση θέλω φαί!!! Δεν θέλω μόνο σκόνες..!

Για να τα βάλουμε κάτω.. έχουμε.....!
Κρεατίνη..
Πρωτείνη..
Αμινοξέα..
ΦΑΙ!!!! (π.χ. μακαρόνια,πίτες-σουβλάκια,μπριζόλες,μπιφτέκια,κοτόπολο)

Αν πάρω κρεατίνη... και μέσα στα επόμενα 20 λεπτά πιω και την πρωτείνη μου και τα αμινοξέα και μετα τσακίσω το φαί είμαι οκ?

Μην με βάλετε να φάω μετά από 60 λεπτά !!! Θα αρρωστήσω :P

billys15
17-11-06, 12:32
και εγω παιρνω την κρεατινη και μετα απο 20 λεπτα τρωω.οποτε εισαι ΟΚ

donnie
10-12-06, 23:31
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ?

theodore_tsi
11-12-06, 00:36
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ?


http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=95


:wink:

Vson
11-12-06, 08:30
Μεταπροπονητική διατροφή
46 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος
45 γραμμάρια δεξτρόζης
45 γραμμάρια μαλτοδεξτρίνης


σε τι τροφες μπορεις να παρεις αυτη τη ποσοτητα μαλτοδεξτρινης & δεξτροζης;
επειδη δεν θελω να παρω συμπληρωμα και για αυτο(αν υπαρχει:P)
ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ τα αρθρα του muscle boss ,your the man,πραγματικα μπραβο.

Muscleboss
11-12-06, 17:05
Μεταπροπονητική διατροφή
46 γραμμάρια πρωτείνης ορού γάλακτος
45 γραμμάρια δεξτρόζης
45 γραμμάρια μαλτοδεξτρίνης


σε τι τροφες μπορεις να παρεις αυτη τη ποσοτητα μαλτοδεξτρινης & δεξτροζης;
επειδη δεν θελω να παρω συμπληρωμα και για αυτο(αν υπαρχει:P)
ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ τα αρθρα του muscle boss ,your the man,πραγματικα μπραβο.

πιές το ρόφημα για βέλτιστα αποτελέσματα! αν πεινάς τρομερά μάλλον δεν έχεια ακολουθήσει σωστή διατροφή πρίν την προπόνηση.

μετά το τέλος του ροφήματος φάε μετά από 30-60 λεπτά.

αν ακολουθήσεις όσα γράφονται στο άρθρο, δε θα πεινάς.

ΜΒ

M361
17-07-13, 21:18
Καλησπέρα και τα συγχαρητήρια μου για το άρθρο σας…

Θα ήθελα να ρωτήσω ορισμένα πράγματα:

1. Όταν τελειώσει η φάση των 60 λεπτών του μεταπρονητικού ροφήματος, μετά από πόση ώρα τρώμε το επόμενο στέρεο γεύμα;;;

2. Από τα παραπάνω συμπληρώματα που αναφέρετε, υπάρχει κάποιο που θέλει κύκλο, όπως π.χ. η κρεατίνη που στους 2 μήνες κάνουμε παύση;

3. Τις μέρες που δεν υπάρχει προπόνηση, πρέπει να λαμβάνουμε κάποιο από τα παραπάνω συμπληρώματα;;;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Deathless
18-07-13, 14:00
Καλησπέρα και τα συγχαρητήρια μου για το άρθρο σας…

Θα ήθελα να ρωτήσω ορισμένα πράγματα:

1. Όταν τελειώσει η φάση των 60 λεπτών του μεταπρονητικού ροφήματος, μετά από πόση ώρα τρώμε το επόμενο στέρεο γεύμα;;;

2. Από τα παραπάνω συμπληρώματα που αναφέρετε, υπάρχει κάποιο που θέλει κύκλο, όπως π.χ. η κρεατίνη που στους 2 μήνες κάνουμε παύση;

3. Τις μέρες που δεν υπάρχει προπόνηση, πρέπει να λαμβάνουμε κάποιο από τα παραπάνω συμπληρώματα;;;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Εφόσον μετά την προπόνηση σου πιεις το ρόφημα πρωτεΐνης σου (το οποίο έχεις περιθώριο περίπου μισή ώρα για να σε ωφελήσει) μετά από 1 ώρα μπορείς η' καλύτερα πρέπει να φας το επόμενο στερεό σου γεύμα.
Όσο για το αν θέλουνε κύκλο τα παραπάνω συμπληρώματα να ξέρεις οτι κανονικά ΟΛΑ θέλουν κύκλο .Για παράδειγμα αν για 4 βδομάδες πίνεις κρεάτινη καλό θα είναι να κάνεις ένα οφφ άλλες 4 και να ξαναμπείς.Ναι οκ ξέρω και εγώ άτομα που πίνουν κρεατίνη 4 μήνες συνεχόμενα κ δεν είχαν ποτέ πρόβλημα,η επιλογή είναι δική σου
και τέλος την κρεατίνη την πίνεις κάθε μέρα είτε κάνεις γυμναστική είτε όχι .Καλό θα είναι να την λαμβάνεις κάθε μέρα την ίδια περίπου ώρα

M361
18-07-13, 14:26
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... Μεταπρονητικο ρόφημα εννοώ αυτό που λέει το άρθρο του muscleboss, με τις 2 φάσεις πρόσληψης του και όχι απλα πρωτεϊνικό ρόφημα.
Ισχυει και για αυτό μια ωρα μετα το πέρας του ροφήματος να τρωμε στερεο μεταπροπονητικο;